Bewaren data zal EU geld kosten Berlusconi wil van Fazio af PZC Belgische pater in Rwanda wordt van genocide verdacht Joesjtsjenko ontslaat regering Oekraïne na ruzie over corruptie Olieschandaal legde Zwitserse banken geen windeieren Minister Donner wil continentale compensatieregeling voor telecombedrijven Engelse verloot eigen huis Dode door paniek in vliegtuig Arafat stierf aan beroerte Oppositie Egypte rept van fraude Politie vindt 100 kilo cocaïne Hersenontsteking eist kinderlevens in noorden India Genomineerden Booker Prize zijn bekend Synagogen Gaza worden gesloopt Dode politicus vertraagt Duitse verkiezingsuitslag Buitrug bevrijd uit anti-haaiennet vrijdag 9 september 2005 NEWCASTLE - Minister Don- van Justitie vindt het nodig da( er een Europese afspraak komt als telecombedrijven com pensatie zouden moeten krijgen voor de opslagkosten van tele- comgegevens. „Als je gaat com penseren, dan moet je dat op Eu ropees niveau doen, anders ga je de interne markt verstoren", slelde de bewindsman gisteren na afloop van overleg met zijn Europese collega's in het Engel- Newcastle. DeEU-ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken konden gis teren geen politiek akkoord be reiken over een Brits voorstel om telecom- en internetbedrij ven te verplichten langer dan de huidige drie tot zes maanden al le gegevens te bewaren over wie met wie belt of mailt. Volgens de Britse minister van Binnenlandse Zaken Clarke en i Newcastle aanwezige politie- jskundigen is dit een zeer effec tief wapen om terroristen en ge organiseerde criminelen op te sporen. De telecomsector verzet ach hier echter tegen, evenals tal van burgerrechtenbewegin- i, uit vrees voor schending van de privacy. Te duur ns het bedrijfsleven is de van nog meer gegevens en voor een langere termijn (zes maanden voor internetverkeer en een jaar voor telefoongesprek ken) ook te duur. „Bovendien zijn de voorstellen zoals ze er nu liggen ook niet rijp voor besluit vorming", stelde woordvoerder Bartholomew van de Europese telecomorganisatie Etnoa. Vol- Donner is een formeel be sluit van de EU-ministers om de verplichting toch op te leggen aan het bedrijfsleven, volgende maand wel mogelijk. Daarna wel het Europees Parlement r de zaak mee moeten kun nen praten. Mogelijk kan dat al in december over de zaak stem- De regeling kan dan medio :2007 van kracht worden. Donner maakt wel het voorbe- houd dat de Tweede Kamer zich nog over de zaak uit kan spre ken en dat bedrijven ook niet extra hoeven te investeren in het opsporen van gegevens over niet gelukte telefoongesprek ken. De Britse politie noemt dit laatste echter ook van groot be lang in de strijd tegen terroris me. Volgens Bartholomew zijn hier voor alleen al investeringen van honderden miljoenen euro's no dig. Over de extra kosten voor het nagaan van telefoonverkeer via internet en het traceren van de locatie van mobiele gesprek ken kon hij gisteren nog geen ra ming geven. „Hoe we het ook wenden of keren, dit zal leiden tot veel extra kosten", aldus Bar tholomew. „De burger moet de ze betalen, hetzij via hogere ta rieven, hetzij via een hogere be lastingaanslag als lidstaten be drijven gaan compenseren." Donner wil dat daarover dan een Europese afspraak komt. Donner kon gisteren nog niet zeggen of hij zo'n Europese com pensatie echter ook nodig vindt. De Britse regering heeft al acht miljoen euro gereserveerd voor de compensatie van telecomope- ratoren. ANP BRISBANE - Een reddingsploeg bevrijdt een jonge buitrug uit een anti-haaiennet aan de oostkust van Australië. Het zeven meter lange zoogdier is er zonder kleerscheuren vanaf gekomen. Het is dit seizoen al de vierde walvis die in een anti-haaiennet verstrikt raakt. Deze netten moeten de badgasten aan de Gold Coast vrijwaren van haaien. foto EPA WEST CORNFORTH - Een Engelse vrouw heeft een lote rij uitgeschreven, met als hoofdprijs haar woning in West Cornforth. De vrouw is, sinds zij drie jaar geleden in het huis trok, het doelwit van pesterijen en vandalisme en heeft in totaal 180 keer aangifte gedaan. Daarom wil 'zij af van het vrijstaande huis met drie slaapkamers en een beveiligingssysteem. De Engelse verkoopt lootjes van 1000 pond (ruim 1500 eu ro) per stuk. Om een rechtsgeldige loterij te kunnen hou den, moet zij ten minste 250 loten verkopen. „Ik heb beslo ten om het te verloten, omdat ik het niet kan verkopen. Niemand wil wonen in een huis waar 180 misdrijven zijn gepleegd.ANP COLOMBO - Door een uitbraak van paniek aan boord van een Saoedisch vliegtuig heeft gisteren in Sri Lanka ze ker één vrouw het leven verloren. Een bommelding, die later vals bleek te zijn, zorgde voor chaotische taferelen aan boord van de Boeing 747. Min stens 62 mensen raakten gewond in de paniek in het toe stel van Saudi Ax'abian Airlines. ANP/AFP JERUZALEM - De Palestijnse president Jasser Arafat is gestorven aan een beroexte. Die was het gevolg van een bloedaandoening die werd veroorzaakt door een infectie. De Amerikaanse krant The New Yox-k Times constateei'de dat gisteren na inzage in het medische dossier van Arafat, die vorig jaar in een Fx-ans militair ziekenhuis overleed. Volgens de krant blijkt uit het dossier dat het hoogst on waarschijnlijk is dat Arafat door vergiftiging of aids is ge storven, zoals hardnekkige geruchten willen. De Israëli sche krant Ha'aretz, die gisteren eveneens uit het dossier publiceerde, sloot die doodsooi'zaken echter nadrukkelijk niet uit. Volgens The New York Times zou het bloed van de Pales tijnse leider niet zijn onderzocht op aids. Ha'aretz meldde echter op gezag van Arafats lijfarts Ashraf al Kux'di dat de artsen wel degelijk het aids-virus hebben aangetrof- fen. Arafat zou het virus toegediend hebben gekregen om te verhullen dat hij zou zijn vergiftigd. ANP CAIRO - Bij de presidentsverkiezingen in Egypte is op grote schaal gefraudeerd. Dat hebben kandidaten van de oppositie tegen president Mubarak gisteren gezegd. Een van de sterkste tegenstanders van Mubarak, de libe raal Ayman Nur, zei dat de vex'kiezingen van woensdag j niet eerlijk zijn verlopen en dat hij de i'esultaten zal aan- vechten. Volgens aanhangers van de oppositie en de Egyp- tische Organisatie voor Mensenx-echten betaalden leden j van Mubaraks Nationaal Democx-atische Partij kiezex-s j om op de president te stemmen. ANP/AFP ATHENE - De Griekse politie heeft 100 kilogram cocaïne gevonden in de carrosserie van een auto. De drie inzitten den, twee Duitsers en een Amerikaan, zijn aangehouden. De politie deed de vondst bij toeval. ANP/AFP Absurdistisch theater rond gouverneur van Italiaanse Centrale Bank door PascaleThewissen BRUSSEL - Een 60-jarige Bel gische pater die de genocide in Rwanda van dichtbij meemaak- !te, is in Kigali opgepakt op ver denking van volkenmoord. De arrestatie zet veel kwaad bloed !in België. Minister De Gucht Buitenlandse Zaken heeft de Rwandese ambassadeur om opheldering gevraagd. gens de Rwandese autoritei ten heeft de katholieke pater in krantenartikelen Rwandese Hu tu's opgeroepen tot het uitmoor den van de Tutsi's. De Belg zou de eerste Europeaan zijn die op verdenking van volkenmoord in een Rwandese gevangenis zit. Volgens de autoriteiten in Kiga li zijn er echter meer aanklach ten tegen Europeanen in de maak. De congregatie van de Witte Pa ters reageert verbaasd op de aan klacht. „Onze collega heeft tij dens zijn 25 jaar lang verblijf in Rwanda nooit partij getrokken voor de Hutu's of de Tutsi's. In- GORAKHPUR - In de noordelij ke Indiase deelstaat Uttar Pra desh zijn sinds eind juli circa zeshonderd doden gevallen als gevolg van een epidemie van her senontsteking. Bijna alle slacht offers zijn jonge kinderen. „Ie der uur sterft er hier een baby", zei gisteren directeur Sharma vaneen medisch centrum in Go- rakphur. I Sharma vreesde dat het werkelij- J ke dodental veel hoger is omdat veel sterfgevallen niet worden I geregistreerd. Bijna 2500 patiën- en vechten voor hun leven, al leen al in ziekenhuizen in de streek. jBi deelstaat Uttar Pradesh telt U miljoen mensen en heeft aarmee van alle Indiase deel den de meeste inwoners. Ut- ar Pradesh heeft zeventig dis- c_en. In 25 van de districten is k7iw°r 'nsecf;en overgebrachte Le,encephalitis, hersenont- F^ng, opgedoken. ANP/AFP tegendeel, hij heeft altijd de kant van de vrede en van de rechtvaai'digheid gekozen", zo reageerde Frans van den Boere van de Witte Paters in Bnxssel in De Standaard. Volgens Afrika-specialist en pro fessor internationaal recht Filip Reyntjens van de Universiteit van Antwei'pen is de aanklacht 'absolute nonsens'. Hij ver moedt dat de arrestatie van pa ter Guy Theunis te maken heeft met diens ongezouten kritiek op de vroegere rebellenleider en huidige president Paul Kagame. Theunis, die van 1974 tot zijn evacuatie in 1994 in Rwanda verbleef, had een uitgesproken mening over de etnische tegen stelling in zijn land, die hij venti leerde in het Rwandese tijd schrift Dialogue. Niet alleen Ka- game moest het ontgelden, ook de Belgische en de Franse rege- ring kregen ervan langs. Zo zei Theunis in 1997, toen hij als ge tuige werd opgeroepen om voor de paxdementaire enquêtecom missie te verschijnenen die de moord van tien Belgische blauw helmen in Rwanda onderzocht, dat hij zich schaamde om Belg te zijn. Volgens Theurxis had de oud-kolonisator te weinig onder nomen om de moord op zo'n één miljoen Tutsi's tegen te houden. Na zijn evacuatie ging Theunis naar Zuid-Afrika. De laatste ja ren was hij in Rome gestatio neerd. Hij was naar Congo ge gaan om les te geven en wilde via Kigali terug naar Brussel vliegen. Daar werd hij opge wacht door de staatsveiligheid. LONDEN - De jury van de pres tigieuze Britse Booker Prize 2005 heeft gisteren zes boeken genomineerd die zullen strijden om de titel. Het gaat om The Sea van John Banville, Arthur George van Julian Baxmes, A Long Long Way van Sebastian Barxy, Never Let Me Go van Kazuo Ishiguro, The Accidental van Ali Smith en On Beauty van Zadie Smith. De winnaar wordt 10 oktober bekendgemaakt. ANP door Hans Geleijnse ROME - Eindelijk heeft Antonio Fazio, de in opspraak geraakte gouverneur van de Centrale Bank van Italië, een besluit ge nomen. Hij gaat vandaag niet naar de Europese top Econfin in Manchester. Dat is minder dan zijn onmiddellijke opstappen waar nu bijna de hele rege- ring-Berlusconi om smeekt. Het voorkomt wel dat Italië tij dens de bijeenkomst van minis ters van Financiën en centrale bankiers een modderfiguur slaat, met een minister en een topbankier die eikaars bloed kunnen drinken. De soap rond Fazio, die tegen alle Europese re gels in de overname van een Ita liaanse bank door ABN Amro zou hebben gedwax'sboomd, heeft zo langzamerhand het ni veau van absurdistisch theater bereikt. De regexing kan de voor het leven benoemde bankgouver- neur niet zelf ontslaan, omdat de centrale bank zelfstandig is en alleen de hoogste bestuurs raad van de bank daarover kan beslissen. Minister van Economische en Fi nanciële Zaken, Siniscalco, kan dat weinig schelen. „Hij eruit of ik", zou hij deze week tijdens een van de vele spoedbijeenkom- sten over 'het geval Fazio' tegen Berlusconi hebben gezegd. Er is oveiieg geweest tussen Berlusco ni en px-esident Ciampi. Vi- ce-premier Fini dreigde Fazio met een 'ultimatum'. Voorlieden van de oppositie steunen de rege ring, maar zij willen (net als het staatshoofd Ciampi) dat stap pen om Fazio weg te werken door regering en oppositie wor den gedragen. Maar Fazio houdt zich van den dove. Hij vindt zichzelf onschuldig en zal pas opstappen als dat eervol ge beurt op een moment dat hij zelf uitkiest. De 68-jarige katholie ke bankier weet zich gesteund door geloofsgenoten in zowel de regerings- als oppositiepartijen. En door het Vaticaan. Opus Dei Gisteren kwam de Osservatore Romano met een felle verdedi ging van Fazio en klaagde over de 'enorme dxmk' die op hem wordt uitgeoefend. Fazio is dan ook een katholieke icoon: hij is lid van de omstreden organisa tie Opus Dei, president van de grootste katholieke lekenorgarxi- satie van Italië en boezemvriend van kardinaal Ruini. Het lijkt erop dat Berlusconi be ducht is om dit katholieke net werk tegen zich in het harnas te jagen. Want de regering kan wel degelijk iets doen: de dertien le den tellende bestuxxrsraad van de Centx'ale Bank schriftelijk verzoeken om Fazio wegens het in discrediet brengen van de bank te ontslaan. Fazio heeft gis teren in elk geval geprobeerd om te voorkomen dat zijn ge wraakte handelwijze in de affai re Banca Antonveneta-ABN Am ro onderwerp van gesprek op de Ecofin wordt. Volgens Italiaan se kranten zou minister Zalm van Financiën dat namelijk voorstellen. Maar Fazio stuurt zijn tweede man Ciocca naar Manchester met deze verkla ring: Voorkomen wordt zo dat onze interne zaken een rol gaan spelen op een Europese bijeen komst die wordt bijgewoond door een Italiaanse delegatie. Het wachten is op de volgende acte. GPD Porosjenko (1), voorzitter van de nationale veiligheidsraad van Oekraïne, premier Timosjenko (m) en president Joesjtsjeixko (r) overleggen over de gerezen regeringscrisis. foto Mykol Lazarenko/EPA door Remco Reidinq KIEV - De Oekraïense president Viktor Joesjtsjenko heeft giste ren de regering van premier Julia Timosjenko ontslagen. De helden van de Oranje-revolutie waren ernstig verdeeld geraakt over onderlinge beschuldigin gen van corruptie. Joesjtsjenko droeg de gouver neur van de provincie Dneprop etrovsk, Joeri Jechanoerov, aan als nieuwe premier. Zijn enige taak is volgens de president een team te vox-men dat eendrachtig samenwerkt. De president ac- cepteex-de bovendien het ontslag van Pjotr Porosjenko als voorzit ter van de nationale veiligheids- x-aad. De rijke zakenman werd in het coxTuptieschandaal ge noemd als een voorname boos doener. Joesjtsjenko's stafchef Aleks- andr Zintsjenko, die de beschul digingen begin deze week uitte, legde zijn functie al neer. Hij kreeg gisteren gezelschap van de vice-premier van humanitai re zaken, Nikolaj Tomenko, die ook niet langer in het coiTupte team van Joesjtsjenko wilde zit ten. Joesjtsjenko vex'zette zich eind vorig jaar als px-esidentskandi- daat juist tegen het door en door corrupte x-egime van de toenma lige Oekx-aïense leider Leonid Koetsjma. Toenemende protes ten tegen vervalste verkiezingen mondden uit in de Oranje-revo lutie. Die leidde tot een herver- kiezing die wex-d gewonnen door Joesjtsjenko. Zintsjenko noemde het kabinet van Timosjenko deze week nog corrupter dan dat van Koetsj ma. Joesjtsjenko's oud- campag neleider dreigde met een contx-a- revolutie als de rotte appels niet uit de regering zouden worden verwijderd. Met het ontslag van de x-egex-ing wil Joesjtsjenko schoon schip maken. De x-egering lag al onder vuur, omdat van economische hervox-mingen weinig is terecht gekomen. Er zouden in feite twee x-egeringen hebben be staan, één onder leiding van Ti mosjenko en één met supportei's van Porosjenko. Joesjtsjenko er kende dat het ontbrak aan team- spirit, maar hij weigerde zijn partners? van de revolutie volle dig af te vallen. „Deze mensen blijven mijn vx'ienden." GPD door Bob Kroon GENÈVE - In het olie-voor- voedselschandaal is Kofi Annan persoonlijk de dans ontspron gen, maar niet als secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties. Daarvoor heeft hij dan ook het boetekleed aangetrokken. De onthutsende conclusies van de Volcker-commissie kwamen aan de vooravond van de wereldtop over radicale hervormingen in het VN-bestel, die volgende week begint. De Volcker-enquête werpt een fel licht op het gekonkel en gesjoemel in het wereldhandel circuit, met name in de oliesec tor. Het olie-voor-voedselpro- gramma voorzag in de jaren ne gentig in leveranties van voed sel en medicijnen voor het Irak van Saddam Hoessein in ruil voor olie. De waarde bedroeg zo'n 64 xxxiljard dollar en daar van is twee miljard aan allerlei oncontroleerbare strijkstokken blijven hangen. Naar blijkt wai'en 75 in Zwitser land gevestigde firma's betrok ken bij het olie-voox-voedselpro- gramma. Genève was de draai schijf vanwege zijn banken en omdat daar ook meer dan de helft van de wereldolieproduc- tie wordt verhandeld. Het Geneefse filiaal van BNP Parisbas, een van de grootste Franse bankinstellingen, was de belangrijkste bank die door de Verenigde Naties was aangewe zen voor de kredietverstrekking van de olieaankopen. Banken rekenen gemiddeld één promille voor dit soort diensten. JERUZALEM - Het hoogge rechtshof van Israël heeft giste ren toestemming gegeven voor de sloop van synagogen in de Ga- zastrook. De twintig joodse gebedshuizen staan in voormalige joodse ne derzettingen waar de kolonisten zijn vex'trokken. Kolonisten had den zich verzet tegen de sloop van de synagogen als onderdeel van de Israëlische tei'ugtrekking uit Palestijnse gebied. ANP Met andere woorden, 1 promille van 64 miljard dollar was een aardig binnenkomextje voor BNP Parisbas en enkele andere betrokken banken, maar dit was wel volkomen legaal. Verder blijkt dat de handelspart ners van Saddam Hoessein ook de voorkeur gaven aan BNP Pa ribas voor de aankoop van voed sel en medicamenten. Hieraiee was een bedrag van 48 miljard dollar gemoeid. Handelstech nisch was dit overigens niet on- begrijpelijk, want het was voor deliger om alles onder een dak te houden dan andere banken in te schakelen. De vraag is in hoe verre BNP Parisbas (en nog vier andere banken) bewust of onbe wust betrokken waren bij het witwassen van die twee miljard dollar aan smeergeld. GPD DRESDEN - De definitieve uit slag van de Duitse parlements verkiezingen op 18 september zal daarna nog zeker een week op zich laten wachten. De reden is dat in een kiesdistrict de stem busgang wordt opgehouden, om dat een kandidaat is gestorven. Het hoofd van de landelijke kies commissie van de deelstaat Sak- sen-Anhalt zei gisteren dat alle voorbereidingen voor de verkie zingen in kieskring 160 in Dres den voorlopig zijn gestaakt. Alle stembiljetten moeten worden vervangen, omdat daar de naam van een kandidate van de ex- treemrechts partij NDP op staat die plotseling is overleden. Door de vertraging kan de bevolking in de kieskring pas eind septem ber of begin oktober haar stem kan uitbrengen. Het district in Dresden in het oosten van Duitsland telt 219.000 kiesgerechtigden. Om dat het er waarschijnlijk zeer om gaat spannen bij de verkie- 1 zingen, is de uitslag in Dresden mogelijk van doorslaggevend be- lang welke regeringscoalitie I Duitsland krijgt. De nationale I kiescommissie zal in de verkie- j zingsnacht wel een voorlopige einduitslag geven. ANP/DPA vit-WiuW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5