Bij Rijk stroomt het geld binnen J PZC Virtueel 9/11 zet herinnering in het juiste hersenvakje PZC Auto spekt schatkist met 15,5 miljard Russische activisten vertellen in Brussel Zet aardgasgeld in tegen olieverslavin 1 Partij van de Koopkracht-oprichter voorziet nieuw Palingoproer 9 september 1955 vrijdag 9 september 2005 Het geld stroomt binnen. Bij het kabinet dan. De burger ziet de ene na de andere rekening hoger worden. Tijd om uit te betalen? „We worden leeggezogen. door Dick Hofland Er is al een radiospelletje met als hoofdprijs 538 liter ben zine, tien volle tanks. Hoef je van het kabinet niet te venvach ten. Sterker nog: er zijn inmid dels zeshonderd voedselbanken, waar voedselpakketten worden uitgedeeld aan mensen die am per te eten hebben. „Zoiets is toch om je dood te schamen? In een land met een exportoverschot van veertig mil jard euro aan agrarische produc ten." Robert Brackus is kwaad. „Zeg maar: explosief." Hij is mede-oprichter van de Partij van de Koopkracht en de stich ting Sociale Databank. Van de naam Zalm gaat hij over zijn nek. „Die man heeft een fo bie voor de staatsschuld en daarom mag het begrotingste kort niet boven de drie procent uitkomen. Daarvoor wordt de koopkracht gesloopt. Bewust." Deze regering, zegt Brackus, heeft maar één doel: horig zijn aan de Amerikanen. „Dus zijn we in Afghanistan, dus kopen we voor tientallen miljarden de JSF. Koopkracht is totaal niet belangrijk. Er is een doelbewus te verpaupering aan de gang." Hij voorziet een Palingoproer, zoals in de jaren dertig van de vorige eeuw. Toen was de bevol king zo woedend dat gezinnen hun huis werden uitgezet om dat ze de huur niet meer kon den betalen, dat de politie de op stand moest neerslaan. Daarbij vielen zes doden. „Het lijkt of burgers makke schapen zijn en voornamelijk kritisch in kleine kring. Maar geloof me, het maat schappelijk verzet broeit." Door de hoge olieprijs krijgt de overheid veel meer geld binnen dan verwacht. Dat komt door de verkoop van het aardgas, waarvan de prijs is gekoppeld aan de olieprijs. Alleen al dit jaar ontvangt minister Zalm van Financiën daardoor naar verwachting 6,5 miljard euro extra. Zestig procent moet wor den gebruikt voor aflossing van de staatsschuld, de rest gaat naar het Fonds Economische Structuurversterking (FES). Dit jaar stroomt daar bijna 3 miljard euro extra in en vol gend jaar nog meer. Uit het FES mogen wettelijk al leen projecten worden betaald om de economie te versterken, zoals nieuwe wegen en bruggen, onderwijs of milieu. Premier Balkenende opperde voorzich- door Dick Hofland De auto heeft de schatkist vo rig jaar 15,5 miljard euro opgeleverd. Dat is bijna 700 mil joen euro meer dan het jaar er voor. Dat is vooral te verklaren door de stijgende benzineac cijns en de hogere opbrengst van de aanschafbelasting bpm. De benzineaccijns steeg afgelo pen tien jaar met dertig pro cent. Werd in 1994 nog 49 cent per li- door Joost Bosman De Russische menserech- tenactivist Sergej Koval- jov zegt het recht voor zijn raap: „De hufterigheid, die zit onze machthebbers in het bloed. Ze gebruiken altijd de hamer om hun opponenten op de knieën te dwingen." De voorzitter van de mensen rechtenorganisatie Memorial en vriend van de Russische mensenrechtenicoon Andrej Sacharov, deed gisteren in Brussel zijn verhaal over de mensensituatie in Rusland. Samen met tien andere men- senrechtenclubs. Het tijdstip waarop zij neerstreken in de Europese hoofdstad was niet toevallig: op hetzelfde mo ment vond er een gesprek plaats tussen de Europese Unie en de Russische Federa tie over mensenrechten. De elf organisaties hebben daar kennelijk weinig vertrou wen en wilden hun kant van het verhaal vertellen. En wie het tegenwoordig heeft over mensenrechten in Rusland, komt al snel uit in Tsjetsjenië. Volgens Tanja Loschina van het centrum Demos hebben mensenrechtenclubs het zwaar in de noordelijke Kau- kasus. Het gijzeldrama in de school in Beslan was een keer punt: „De bewegingen die op kwamen voor de gewone bur gers van Tsjetjenië werden prompt beschuldigd van isla mitisch extremisme. Onafhan kelijke onderzoekers hebben het bekeken, maar er bleek niets van waar. Toch worden nog altijd mensenrechtenorga nisaties gesloten, hun bezittin gen afgenomen en de mede werkers tot vijf jaar gevange nisstraf veroordeeld." Volgens Loschina is er in de opstandige deelrepubliek he lemaal geen spake van een po litiek proces, hoezeer Moskou dat de wereld ook probeert wijs te maken. „De republiek is verdeeld onder de krijgshe ren, in deze situatie kun je eenvoudigweg geen parle mentsverkiezingen (later dit jaar, red.houden. Het ergste is dat de leiders van de Euro pese Unie de leugens nog slik ken ook. De EU is niet moe dig genoeg om er tegenin te gaan." Ook Kovaljov kappittelt de Europese Unie, zij het minder diplomatiek. „Het Westen is niet in staat om simpele stap pen te ondernemen richting een oplossing van het con flict. De EU is veel te bang voor Poetin, maar die is echt niet zo gevaarlijk hoor. Sorry dat ik het zeg, maar jullie zijn hypocriete pragmatisten." Kovaljov vindt dat de EU de confrontatie moet aangaan met Poetin over Tsjetsjenië. Hij wijst erop dat de voorma lige Duitse bondskanselier Kohl en de Amerikaanse pre sident Clinton wel eerlijk wa ren tegen Poetins voorganger Boris Jeltsin. Die begon de eerste oorlog in Tsjetsjenië (1994 - 1996). „Ze dreigden niet met embargo's, maar ve- telden hem gewoon de waar heid over Tsjetsjenië. En kijk wat Jeltsin deed: hij hief zijn vuist en mopperde wat. Dat was het." Wegblijven De pragmatische houding van de Europese Unie vindt Kovaljov 'geen net concept'. „In mei hadden de Europese leiders gewoon moeten weg blijven bij de zestigjarige her denking van de sovjetoverwin ning op nazi-Duitsland. Tsjetsjenië is niet alleen ons probleem, maar ook van de EU." Kovaljov wil geen namen noe men, maar hij zegt veel voor beelden te hebben van wester se leiders die precies weten wie Poetin werkelijk is en wat hij doet. „Maar niemand brengt wat tegen hem in en het blijft overal hetzelfde zo lang wij, gewone burgers, niet effectief eisen dat onze leiders de leugens afzweren. Want dat is ook in het belang van de mondiale strijd tegen het terrorisme. Opheldering eisen is nu de voornaamste taak van de burgerinitiatie ven. In Rusland, maar ook in de Europese Unie", doceert Kovaljov, om in het hol van de leeuw toch ineens weer on diplomatiek te worden. „De Europese leiders likken de hielen van Poetin en andere li chaamsdelen die hij hen aan de lippen zet." tig die rigide verdeling los te la ten nu het water veel huishou dens tot de lippen staat. Maar het kabinet sprak snel daarna af die miljarden niet te gebrui ken voor meer koopkracht. Minimumloon omhoog Robert Brackus slikt een paar verwensingen in. Zegt dan: „Die extra opbx-engsten moeten natüürlijk terug naar de burger. Maar dat is niet voldoende. Van daag nog moet het minimum loon met 25 procent omhoog en alle uitkeringen, inclusief de AOW, met dertig procent. Die zijn in twintig jaar gehalveerd. Maar het werkelijke probleem is het gebrek aan inspraak van de burger. Zonder inspraak komt er over enige tijd weer een ander probleem. De oplossing is dat elke week een tribunaal van burgers drie minuten vragen stelt aan het kabinet. Met de tv erbij, anders werkt het niet." Zo ver wil Eddie Haket niet gaan. Maar de econoom bij MHP, de vakcentrale voor mid delbaar en hoger personeel, vindt wel dat het kabinet nu over de brug moet komen. Con tant, zodat gezinnen hun huur, gas- en lichtrekening, eten en drinken, dokter en benzine kun nen betalen. Ook studie- en col legegeld moeten omlaag. „De fi nanciële drempel voor hoger on derwijs moet absoluut lager, an ders stellen we straks op onder wijsgebied helemaal niets meer voor." Politieke partijen, óók de oppo sitie, moeten van Haket ophou den met het lanceren van aller lei plannetjes. „WAO, ziektekos ten, de financiering van de AOW, het is allemaal overhoop gegooid en burgers worden daar heel onzeker en wantrou wend van. Dan gaan ze sparen. Dat gaat weer ten koste van het bedrijfsleven en de werkgele genheid." Brackus zegt het zo: „Geld is de bloedsomloop van de samenle ving. Door de afbraak van de koopkracht dreigen delen van het lichaam af te sterven. Dat extra geld moet meteen naar de onderkant van de samenleving. Er zijn onderhand twee miljoen mensen die geen cent te mak ken hebben, die alleen nog op de deurwaarder wachten. Nog even en er moeten duizenden ge zinnen op straat leven." GPD ter afgedragen aan het rijk, vo rig jaar ging bijna 66 cent naar de schatkist. De dieselaccijns steeg minder snel: met 25 pro cent van 28,8 cent per liter naar 36 cent. In de autobranche (garages, dealers en verhuurbedrijven) werken 97.350 mensen. Het aan tal autobedrijven nam na een ja renlange daling weer toe van 6145 in 2003 tot 6253 in 2004. Samen zijn zij goed voor een om zet van 52,1 miljard euro. GPD (Bron: Bovag) Vier jaar na de terreuraanslagen op New York kampen overleven den nog steeds met psychische littekens. Wie niet met gewone therapie te helpen is, kan zich zelf vrijwillig onderdompelen in een virtueel 11 september. door Ans Bouwmans Eerst gaat de koptelefoon op. Dan een soort fietshelm met een bril die bestaat uit twee computerschermpjes, voor elk oog een. Psychiater Joann Dife- de start het programma en je gaat terug in de tijd, in de we reld van 11 september. Het zijn geen echte beelden. Je zit in een driedimensionele computersi mulatie, te vergelijken met een spel op Playstation, maar dan met een therapeut die op de knoppen van de afstandsbedie ning drukt. Stap voor stap ga je terug naar de situatie die je een trauma heeft bezorgd. Vier jaar na de terroristische aanslagen op New York en Was hington kampen nog steeds veel mensen met de psychische gevol gen. Mensen met het posttrau matische stress syndroom kun nen geïrriteerd zijn, depressief of overmatig beschermend. De gebruikelijke therapie - het uit voerig verhalen van de traumati sche gebeurtenis in de tegen woordige tijd - werkt niet altijd, aldus Difede. „Een kenmerk van mensen met een posttraumatisch stress syn droom is dat ze datgene vermij den wat hun angst bezorgt. Ook willen ze geen emoties voelen en kan hun gevoel afstompen." Sommige patiënten blijken daar door niet in staat om over de ge beurtenissen op die dag te spre ken, of doen dat monotoon, zon der enige emotie te tonen, zegt de therapeute. Bij hen kan virtu ele therapie helpen. Oester Brandweerman Stephen King (57) was zo'n min of meer geslo ten oester. Als hij een paar maanden na 11 september zijn verhaal moet doen voor een stu die van de FDNY, de brandweer van New York, klinkt hij ver ward. Hij blijkt geen besef te hebben van de tijd, weet sommi ge dingen gewoonweg niet meer over zijn ontsnappingen aan de ineenstortende zuid- en noordto ren. Hij heeft nachtmerries, en durft niet meer in het zuiden van Manhattan te komen. Uiteindelijk komt de bataljon chef terecht bij Difede, en alhoe wel hij in eerste instantie scep tisch is - 'het leek net een video- spel voor mijn kinderen' - weet hij met de geanimeerde beelden zijn herinneringen op een rijtje te krijgen. De - kostbare - thera pie werkt echter niet bij ieder een, waarschuwt Difede, die als hoogleraar is verbonden aan de afdeling Psychiatrie van de Cor nell Universiteit en het Presbyte rian Hospital in New York Maar ze is tot nu toe 'blij ver rast' over het resultaat van haar wetenschappelijke studie naar virtuele therapie. Er zijn zo'n twintig patiënten behandeld en de vooruitzichten zijn goed, zegt ze. Inmiddels is een tweede thera pie-tekenfilm in ontwikkeling: 11 september gezien vanuit het trappenhuis in een van de bran dende torens. Difede is ook aan getrokken als adviseur voor de Amerikaanse strijdkrachten, waar de oorlog in Irak zorgt voor een toenemend aantal psy chische trauma's. Difede ontwik kelde de toepassing voor 11-sep tember slachtoffers, maar ze is niet de eerste psychiater die ge bruikt maakt van virtuele thera pie. Het wordt onder meer ge bruikt bij fobieën, aldus Difede, die zich ook verdiepte in het werk van de Nederlandse profes sor Emmelkamp (UvA). In het juiste vakje Mensen met posttraumatische stress beleven de gebeurtenis tel kens weer opnieuw, bijvoor beeld in nachtmerries, aldus Di fede. De beelden zwerven door hun onderbewustzijn en kunnen niet door henzelf gecontroleerd worden, omdat ze niet in het juiste vakje van de hersenen zit ten. „Het zijn niet echt herinne ringen geworden." De verschillende scènes uit het 11-september beeldverhaal du ren alles bij elkaar nog geen mi nuut, van het moment dat het vliegtuig de eerste toren invliegt tot de tweede toren instort. „Je kunt hun persoonlijke belevenis niet herscheppen, maar er zitten genoeg elementen in die een snaar raken." Patiënten hebben door Paul Koopman De rekensom is al ge maakt. De gemiddelde Nederlander is volgend jaar zo'n driehonderd euro méér kwijt aan zijn energiereke ning. Het is het logische ge volg van mondiale ontwikke lingen waar een gewone ster veling weinig grip op heeft: de forse economische groei in China en India, de schade die de orkaan Katrina in de VS heeft aangericht, de nog steeds haperende olieproduc tie in Irak en het hardnekki ge gerucht dat de grootste oliebronnen in Saoedi-Ara- bië aan het leegraken zijn. Omdat de prijzen bij een stij gende vraag en krimpend aan bod altijd stijgen, wordt in middels bijna driemaal zo veel voor een vat olie betaald als een jaar geleden. Neder landers betalen de rekening, aan de benzinepomp en via de nota voor gas- licht en wa ter. Eén van de weinige landgeno ten die geen last heeft van de ze ontwikkelingen, is Gerrit Zalm. Via meevallende aard gasinkomsten incasseert de minister van Financiën dit jaar zo'n drie miljard euro extra. Als de olieprijs volgend jaar niet spectaculair daalt, komt er nog eens zo'n zelfde bedrag bij. Vraag is: wat moet met dat geld gebeuren? Lastenverlichting Als burgers morren en het Rijk zich in relatieve weelde wentelt, klinkt vroeg of laat de roep om lastenverlichting. Maar in de Miljoenennota voor volgend jaar houdt de re gering de rug nog redelijk recht: het extra geld wordt ge bruikt voor aflossing van de staatsschuld en investeringen die de economie moeten ver sterken (onderwijs, infrastruc tuur). De coalitiepartijen CDA, WD en D66 morrelen nog niet echt aan de begro tingsregels, maar de oppositie van links (SP) tot rechts (Groep Wilders) dringt al* op lastenverlichting. Au!,;> bi listen moeten het geld^ ze aan de pomp extra moej betalen, weer terugkrijg eist populist Wilders. SP. PvdA willen compens* voor de laagste inkomens. Zowel het ijzerenheinige-, leid van het kabinet, reacties daarop van oppose partijen gaan echter voo* aan de kern van het o» bleem. Fossiele brandstof raken op en zelfs als dev* raden onuitputtelijk konden ze niet worden* stookt vanwege de ern^ schade aan het milieu. 1$ die achtergrond is goed idee om aai verkwanselen. Het kabinet heeft innudii de steven al een beetje wend. Zo is besloten de kg centrale Borssele nog to: jaar 2033 open te hoia Oliemaatschappijen vrcrj verplicht tot het bijmei| van biobrandstof en erh meer geld voor de windmolenparken. Maar j is - afgezet tegen de en ernst van het probleem- weinig, te laat. Een Deltas voor de energievoorae:: tal zou meer op zijn te meer omdat er nu gel: waarmee deze omschakel kan worden gefinaneia Nog mooier zou het burgers zélf in staat worn gesteld om hun hogere gierekening te drukken, zou het kabinet twee vlke in één klap slaan: de ko; kracht wordt ontzien eii olieverslaving van de Nrii landse economie wordt yoi minderd. Dat zo'n aanpak een laait succes kan zijn, bewijst dek se subsidie (tot 95 prow voor zonnepanelen. Van geling werd zo enthousiast^ bruikt gemaakt, dat mims Brinkhorst de geldkraan in een weer dichtdraaide. Dal achteraf bezien een pelijk besluit. Energiebesp ring kan nu niet genoeg w den aangemoedigd. GPD va ha lei m Vo teli slu nei OESTERKWEEK - Bioloog Dr. P. Korringa wil de moge lijkheden onderzoeken om de oesterkweek in de Oosterschel- de te behouden ook als deze af gedamd wordt. Hij denkt aan een peperforeerde dam. Komn- ga wil deze methode onderzoe ken en wil een proef doen in de zandkreek. OVERSTROMINGEN - Grote overstromingen in India en Pa kistan hebben duizenden dak loos gemaakt. De mensen in de getroffen gebieden vragen per postduif de rest van de wereld om hulp. In zeven uur viel ze ventien centimeter regen. dinajfï KARDINAAL - Kardinaal Jong, aartsbisschop Utrecht is onverwachts m den. De Jong speelde een van betekenis in het oniJ grondse verzet tijdens dets de wereldoorlog. doi Overlevenden van de aanslagen in New York kampen nog steeds met psychische problemen. Wie niet met gewone therapie te helpen is, kan zich onderdompelen in een virtueel 11 september. foto GPD vaak een heel uur nodig om een enkele scène te kunnen afspe len, zegt de psychiater. „Je stelt ze er langzaam aan bloot, om de angst weg te nemen en de ge beurtenissen in hun hoofd te nes telen als een herinnering." Als dat lukt binnen zes, acht, tien sessies van een uur dan is dat 'behoorlijk goed'. De virtuele therapie kan toe gang bieden tot herinneringen die op een andere manier opge slagen zijn: geuren, geluiden, beelden. „De traumatische ge beurtenis is vaak op een zintuig lijke manier gecodeerd." Ook al is 11 september nu bijna vier jaar geleden, dat betekent niet dat er geen patiënten meer te be handelen zijn, zegt de psycholo ge. „Een van de symptomen van posttraumatische stress is dat je het uit de weg gaat. Het is opval lend hoeveel mensen ik tegen kom die me vertellen dat ze pro blemen hebben, maar geen enke le relatie leggen met hun trau matische ervaring op 11 septem ber. Ze leven gewoon met hun problemen en leren daarmee te leven. Ze denken dat het nor maal is." GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: 10113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraatl 8 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax-(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax: (01111454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur ADENAUER - De Du bondskanselier Adenauer aangekomen in Moskou te praten over normalise! [BR van de betrekkingen lu gis West-Duitsland en de R" jet-Unie. Leden van de delegatie klagen tegen jou dei listen dat hun hotel vam tot boven vol verborgen is foons en camera's zit. de opl Vo ten kn tu' dei de accepten 22$,St Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand' 19.95 per kwartaal: 58,00 per |aar: 222.50 Voor toezending per post geldt ter toeslag. E-mail: Iezersservice@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maandvw* einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrgdag 1,25 zaterdag. 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6H>BI* Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uy overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NVen«f de Regelen voor het Advertentie*!* Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag- van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjtd Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel, (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerf»' Tel: (076)5312277 Fax (076)5312274 Internet: www.pzc nl/advertere" Auteursrechten vooroenouaen f Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hel Wegener-concera" aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gcbraiU (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dien^ ducten van de titels en de werkmaatschappiien van Wegener of door ons zorgvuldig S-*J de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden ff zersservice. Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot *£l* WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4