ritiek op financieel beheer ROC 'ZC Kerncentrale blijft Kamer bezighouden Open dag over oude hoogaars Scheiding kerk en Staat is funest voor behoud kerken 1 5 Aantal leerlingen HZ behoorlijk gestegen (laanderen weer leste maatjes iet Zeeland Met de quickstep wordt de straat schoon Tbs voor geweld in huis hderzoek ministerie van Onderwijs legt fouten uit verleden bloot Inbraak kerk Meliskerke Eis halfjaar cel voor ontucht Vliedbergschool naar Stationspark Beurs voor oldtimer bromfietsen vrijdag 9 september 2005 ISINGEN - De Hogeschool nd (HZ) heeft 28 procent leerlingen ingeschreven b in het vorige schooljaar. e grote stijging is te danken b het feit dat de HZ dit jaar [fde Sosa-opleiding (voorma- e sector opleiding sociale ar id) verzorgt. Big jaar deed InHolland dat nog. Als dat buiten beschou wing wordt gelaten is de stij ging van het aantal leerlingen dit jaar 9 procent. Hoewel de in schrijvingstermijn formeel 1 ok tober slu-it, zal er in de aantal len leerlingen niet veel meer ver anderen. De lessen zijn al begon nen. Het totaal aantal leerlingen van de HZ is circa 4000. Het aantal nieuwe leerlingen dat is ingeschreven bedraagt 1300. Vorig jaar was het 888. Van die 1300 komen er 163 uit het buitenland. Dat varieert van Duitsland, via Georgië en Viet nam tot China en Polen. Het beleid van de HZ is er op ge richt zoveel mogelijk buiten landse studenten binnen te ha len die niet voor één jaar maar voor vier jaar lessen aan de Vlis- singse school volgen. Het maxi mum aantal buitenlanders zou een totaal van 500 moeten zijn. Een van de populairste oplei ding is HBO-verpleegkunde (112 leerlingen). Dat is te dan ken aan de samenwerking met de opleiding Vroedkunde in Ant werpen. Voor heel wat scholie ren is het interessant om in vijf jaar een Nederlands diploma verpleegkunde en een Vlaams di ploma vroedkunde te halen. De diploma's zijn in beide landen geldig. Een andere populaire op- leidings is de lerarenopleiding Pabo (193 studenten). De opleidingen bij de HZ zijn verdeeld in sectoren (depart ments). In de sector economie is de stijging van het aantal leerlin gen 8 procent, HBO-V 45 pro cent, Pabo 10 procent en Com municatie 31 procent. De sector techniek is nagenoeg gelijk ge bleven. Dat laatste sluit aan bij het landelijk beeld. De HZ heeft mede daarom van het ministerie 250.000 euro subsidie gekregen om extra studenten techniek te nrRené Schrier [USSINGEN - Het financieel ieer en het toezicht daarop IB hel ROC Zeeland was in de iien 2001 tot en met 2004 niet oals het hoorde. Ook mankeer- het aan een bestuursregle- ienl en directiestatuut, waarin elaken en verantwoordelijkhe- (0 van de Raad van Toezicht het College van Bestuur en middenmanagement worden uschreven. jtisin strijd met de stichtings- le van het ROC uit 1996. Ver ijsde voorzitter van de Raad d Toezicht benoemd tot voor ier van het College van Be- iur. In de periode november tot 1 augustus 2004 zijn dde functies in één persoon, J. ilipaly, verenigd geweest. Een ortgelijke situatie deed zich norm 2001, toen een lid van de sad van Toezicht tijdelijk aan t bestuur was toegevoegd. In }3 had het ROC Zeeland de akniet langer in de hand. it zijn de conclusies van een derzoek van de auditdienst n het ministerie van Onder- js, Cultuur en Wetenschap arde financiële gang van za- ïbij het ROC Zeeland. Het on- rzoek is ingesteld naar aanlei- ng van meldingen en berich- die bij de inspectie van het iderwijs en bij het bestuursde- rfement van OCW zijn binnen- het rapport van de audit- Dst worden geen namen ge- emd, wel functies. Uit het ik komt het beeld naar voren een organisatie waarin het lor Ben Jansen - De afspraken Nederland en Vlaande- over de Westerschelde zijn (lgens de Vlaamse minis- r-president Y. Leterme een jed voorbeeld van evenwicht economie en ecologie. De (dieping van de vaargeul ent de belangen van de haven Antwerpen, natuurontwik- zorgt ervoor dat het helde-estuarium gezonder >rdt. de derde Nationale oesterpartij, gisteren Middelburg, sprak Leterme ihoop uit dat de afspraken tus- Nederland en Vlaanderen bedig resulteren in een echt fdrag. Hij wees erop dat de pr het Centraal Plan Bureau maatschappelijke Sten-baten analyse aan het ht heeft gebracht dat de ver van de Westerschelde it alleen welvaart en werkgele ed in Vlaanderen brengt. M-Nederland profiteert er van. Leterme vond dat er- moet worden gezorgd dat economische voordelen ook uitstrekken. Öe wetenschap dat in de Mid- Ngse Statenzaal en in de ,eede Kamer overwegend ld over de derde verdieping de Westerschelde wordt was Leterme de ffldelijkheid zelf. Hij zag de als 'een bindt- fussen Nederland en (anderen. Niet alleen door de jtenstemming over de ont- fcelingsschets voor de Schel- iiiaar ook door het gemeen nautisch beheer van ®esterscheldeschelde en de tussen de Neder- en Vlaamse loodsdien- a.Een heel verschil met de vo- b Nationale Zeeuwse oester- fhj. Toen mopperde een verte- van het bedrijfsle- in Antwerpen over de af wij opstelling van onderne overheden in Zeeland te lde volgende verdieping. Nu ®nd die houding heeft laten is er wat Vlaanderen be ft weer sprake van beste jdjes. De derde editie van de fionale Zeeuwse oesterpartij soort haringparty maar dan en een tikje chiquer) in Nieuwe Kerk en op het Abdij- 10 trok ruim zeshonderd on vers, (oud-)bestuurders politici. ontbrak aan toezicht op de fi nanciële handel en wandel. Dat werd mede in de hand gewerkt door het inzetten van tijdelijke krachten op financiële functies en de controllerfunctie. Toen het ROC in 2003 en 2004 geconfronteerd werd met nega tieve resultaten van respectieve lijk 3,4 miljoen en 2,5 miljoen eu ro is het beleid bijgesteld. Het is de auditdienst duidelijk gewor den dat de problematiek de laat ste jaren goed is aangepakt, ook na waarschuwingen van de ac countant, door middel van reor ganisaties en met behulp van een plan van aanpak. De meerja renbegroting gaf ook weer posi tieve resultaten. Inmiddels is ook gewerkt aan een nieuwe stichtingsakte, waar mee het intern toezicht beter ge regeld wordt. Het feit dat er een periode is ge weest waarin Lilipaly zowel voorzitter van de Raad van Toe zicht was en voorzitter van het College van Bestuur, lijkt vol gens de onderzoekers in strijd met de statuten van het ROC. Maar dat kan in verband met het ontbreken van een bestuurs reglement niet worden vastge steld. Overigens gaat het om een tijdelijke benoeming van Lilipa ly voor een periode van twee jaar, die eindigt op 1 augustus 2006. Verslagen Uit de interviews die de onder zoekers hebben gehouden en de stukken die ze hebben ingezien, komt verder naar voren dat ver slagen van de Raad van Toe zicht en het College van Bestuur in strijd met de statuten niet worden ondertekend, waardoor de authenciteit niet kan worden vastgesteld. Verder werden de moeilijkhe den met betrekking tot de begro ting in het begin van 2003 door de voorzitter van het College van Bestuur - mondeling - ge meld aan de voorzitter van de Raad van Toezicht. Hierover vond geen, althans geen genotu leerde bespreking plaats binnen de Raad van Toezicht. Ook tij dens de periode van juli 2003 tot oktober 2003 werd de financiële stand van zaken niet besproken binnen de Raad van Toezicht. De vergaderingen in 2003 waren met name gericht op de bedrijfs voering en organisatie en op het oplossen van de conflicten bin nen het bestuur. In een reactie op het concept rapport meldt Lilipaly dat zijn dubbelfunctie is ontstaan om dat de Raad van Toezicht in de ontstane crisissituatie adequaat wilde optreden. Hij rapporteert nu maandelijks aan de Raad van Toezicht. De verslagen van de Raad van Toezicht worden sinds juni 2004 ondertekend. Leden van dansschool Bras steunden gisteren de actie Nederland Schoon door, met borstels onder hun schoenen, de Nieuwe Burg in Middelburg schoon te dansen. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Dansen met borstels onder je voeten is nog niet zo eenvou dig. „Je kiept een beetje voorover", zegt Leen Vader. „Ze zijn een beetje klein, normaal gesproken dans je juist op je te- Samen met zijn vrouw en een groepje andere dansers van dansschool Bras danste hij gisteren de straat schoon in Middelburg. De dans is onderdeel van de campagne Nederland Schoon, die de ze week door het land trekt. Bestrijding van zwerfafval is het doel. En dat lukt, volgens directeur Mariëlle Aggelen van de stichting die de campag ne voert. „We doen dit nu voor het der de jaar. In de eerste twee jaar was er op de zogenoemde hotspots een reductie van zwerfafval van 28 procent. Dit jaar moeten we 45 procent halen. Ik denk dat we daar in slagen." De campagne moet mensen bewust maken van de ge volgen van hun gedrag. Afval blijft, als het niet wordt opgeruimd, jaren liggen waar het is neergegooid. Het duurt 25 jaar voor een stuk kauwgom is verteerd. Het bakje waar friet uit wordt gegeten verteert helemaal niet. Daarom moet de gemeente er aan te pas komen om zwer fafval op te ruimen. De gemeente Middelburg heeft sinds kort een nieuw wapen in de strijd. Naar een idee van medewerkers van de ge meentereiniging heeft de fabrikant van veegwagens een nieuw snufje gemaakt. Met de nieuwe apparatuur kan het wa gentje olievlekken van de weg halen zonder dat medewerkers hoeven uit te stappen. De machine reinigt en veegt te gelijk. Daardoor gaat het wei'k sneller en veiliger. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De latere sluiting van de kerncentrale in Borssele heeft de gemoederen in Den Haag de afgelopen dagen flink beziggehouden. De Tweede Kamer debatteerde woensdagavond en gisteren over milieu, duurzaamheid en rentmeesterschap. Het mara thondebat hierover was nog niet afgelopen of er volgde een over leg over het energierapport van minister Brinkhorst (D66, Eco nomische Zaken). In beide de batten dook de kerncentrale tel kens als gespreksonderwerp op. Hoe verhoudt het openhouden van de kerncentrale tot 2033 zich tot de zorg voor milieu en goed rentmeesterschap, wilden SP, GroenLinks en PvdA van premier Balkenende weten. Fractievoorzitter Halsema van GroenLinks sprak Balkenende aan op het voorzorgbeginsel. Hoe kon hij nu toestaan dat late re generaties de nucleaire rom mel moeten opruimen die de kerncentrale produceert? Bal kenende antwoordde dat de dis cussie zich niet moet verengen tot de centrale in Borssele. „Aan de overkant van de Schelde, in Doel, staat ook een kerncentra le. Natuurlijk is kernafval een probleem, maar als de kerncen trale in Borssele dichtgaat, moe ten we stroom importeren. Die is ook opgewekt met kernener gie. Door Borssele te isoleren doen we geen recht aan de dis cussie." Op dat spoor zat ook staatssecre taris Van Geel (CDA, milieu). Hij liet weten niet het achterste van zijn tong te kunnen laten zien. „Ik voel me niet geroepen commentaar te geven over alles wat lekt en half lekt over Borsse le." Pas op Prinsjesdag laat het kabinet weten hoeveel geld wordt uitgetrokken voor duurza me energie. Dus kon Van Geel niet bevestigen dat hij in ruil voor het openhouden van de kerncentrale tot 2033 daarvoor een bedrag van 250 miljoen euro wil uittrekken als aandeelhou ders Delta en Essent dat ook doen. Hij noemde ook het jaar tal niet. Maar impliciet bevestigde hij niet alleen de overeenkomst, hij zag zichzelf 'steeds meer details prijsgeven van het ontwerp voor een nieuwe Kernenergiewet dat bij de Raad van State ligt en de overeenkomst die in november naar de Kamer wordt gestuurd'. Zo gaf Van Geel aan wat hij als voorwaarde heeft gesteld voor het langer openblijven van de kerncentrale. Dat moet daad werkelijk leiden tot extra inves teringen in duurzame energie. Anders is het voor hem 'einde verhaal'. Ook gaf hij aan geen kerncentrale te willen die 'zijn laatste levensjaren lekkend en door Rinus Antonisse VLISSINGEN - Hoewel het the ma van Open Monumentendag religie is, haakt ook de Stich ting Behoud Hoogaars aanstaan de zaterdag in op de activitei ten. In de voormalige timmerfabriek op het terrein van de Koninklij ke Schelde Groep in Vlissingen wordt zaterdag 10 september van 10.00 tot 17.00 uur een open dag gehouden. Vanwege het vijftienjarig be staan van de stichting omvat het programma extra onderde len. Het is ook de laatste keer dat de stichting zich ter gelegenheid van Monumentendag presen teert in en om de timmerfa briek. Volgend jaar wordt de voormalige werf Meerman in Ar- nemuiden de thuisbasis. Op het programma staan onder meer vaartochten met de hoog aarzen Alcyon en YE36, demon straties van zeilen maken, net ten breiden en van een touwsla ger en kuiper. Ook worden foto's en een film over Sail Amsterdam, de Van Loon-hardzeildagen en visserij in vroeger tijden getoond. Te zien zijn de restauratie van de hengst TH49 en de bouw van een Hollandse boot. sissend' volbrengt. „Een absolu te voorwaarde is dat de kerncen trale ook bij verlenging van de openingstermijn tot de dag dat hij sluit moet voldoen aan de hoogste internationale veilig heidsdoelstellingen." Waarmee Van Geel exact onthulde met welk huiswerk de energiebedrij ven afgelopen dinsdag van zijn ministerie zijn vertrokken. Details Op details moet de overeen komst nog worden uitgewerkt, maar Van Geel liet er weinig twijfel over bestaan wat hij de Kamer in november gaat voor leggen. Delta en Essent hebben aangegeven dat de door Brink horst gewenste splitsing van de energiebedrijven mogelijk pro blemen kan opleveren voor het ophoesten van extra geld voor duurzame energie. Maar op een door Halsema geschetst scena rio, dat straks de kerncentrale langer openblijft zonder dat er extra geld is voor duurzame energie, reageerde Van Geel kort en krachtig. „Laat ik dat misverstand meteen uit de we reld helpen. Wat mevrouw Hal sema zegt, is niet aan de orde." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De scheiding van kerk en Staat in Nederland is prima, maar funest als het gaat om het behoud van de histo rische kerkgebouwen. Blijft die scheiding op dit vlak overeind, dan gaat komende jaren veel re ligieus erfgoed verloren. Dit stelt gedeputeerde H. van Waveren (CDA, cultuur) in een reactie op het rapport Histori sche kerken in Zeeland. Hij on derstreept dat kerk- en gemeen tebesturen niet met de ruggen naar elkaar mogen staan. „An ders wordt het behoud van kerk gebouwen een vrijwel onmogelij ke opgave." In het rapport staat onder meer dat de ontkerkelijking het in standhouden van kerken moeilij ker maakt. Zelf lid van een kerk genootschap zijnde, betreurt Van Waveren het kleiner wor den van de kerkelijke genoot schappen. „Als bestuurder con stateer ik dat het een tijdbom is onder ons religieus erfgoed." Volgens de gedeputeerde zijn het nu in veel gevallen bevlogen ouderen - van kinds af aan ver trouwd met een kerkgebouw - die zorgen voor de instandhou ding. „Maar hoeveel kinderen komen er nog wekelijks in de kerk? Wie staat klaar om de ta ken van de kerkrentmeesters over te nemen?" Steun Hij vindt dat historische kerkge bouwen moeten kunnen reke nen op de steun van burgerge meenschappen en (eventueel) fi nanciële bijdragen van overhe den. „Daar dient wel tegenover te staan dat kerkbesturen de deuren van de kerkgebouwen openen en niet wachten tot de laatste lidmaat het licht uitdoet. Wie denkt het gebouw op die wijze voor zichzelf te behouden, zal het verliezen." Van Waveren acht een andere opvatting nodig als het gaat om het onderkennen van de beteke nis van kerkgebouwen in de sa menleving. Daaruit volgt voor hem ook meer verantwoordelijk heid van burgerlijke gemeenten voor deze monumentale gebou wen. Hij wijst erop dat de provincie al 'om' is: zij neemt deel in het MIDDELBURG - Tbs met dwangverpleging is volgens ge dragsdeskundigen de beste optie voor een 33-jarige man uit Leiden. Dat advies werd gisteren in Middelburg over genomen door officier van justitie J. Valente. De verdach te had zich schuldig gemaakt aan fors huiselijk geweld in Sas van Gent. Raadsman D. Olie voelde ook voor het voor stel. De strafpleiter meende dat de behandeling zo spoe dig mogelijk moest ingaan. Uit het psychiatrisch onder zoek van het Pieter Baan Centrum was gebleken dat de verdachte snel gekrenkt, jaloers en prikkelbaar in relaties is. Hij heeft problemen met zijn emoties en kan zich moei lijk beheersen. Zorgelijk was volgens het deskundigenrap port dat de kans op recidive groot is. De man was vorig jaar ingegaan op het verzoek van zijn ex om terug te komen naar Sas van Gent. In haar woning onderschepte hij 14 november een sms-bericht van haar mobieltje, waaruit bleek dat ze vreemd ging met een an der. Bij hem sloegen toen alle stoppen door. De rechtbank doet 21 september uitspraak. MELISKERKE - In de Ichtuskerk aan de Bergstraat in Meliskerke is ingebroken. Er is een klein geldbedrag buit gemaakt. De inbraak werd woensdagavond ontdekt. De inbraak heeft in de week daarvoor plaatsgevonden. Er is een raam gebroken om binnen te komen. MIDDELBURG - Tegen een 53-jarige inwoner van Goes is gisteren bij de rechtbank in Middelburg wegens sek sueel misbruik van een dertienjarige jongen een jaar ge- r vangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, geëist. Aan het slachtoffer zou hij 10.000 euro smartengeld moe ten betalen. Officier van justitie J. Valente vond bewijs r voor de verkrachting, maar hield er in zijn eis ook reke- ning mee dat het zedenmisdrijf lang geleden heeft plaats r gehad. De man was 41 jaar toen hij in 1993 in zijn flat in Goes zijn buurjongen uitnodigde om te kijken naar een speelgoedtrein. Daarna kreeg het contact een andere la ding. Zo bekeek de Goesenaar in zijn woning samen met de jongen pornofilms. Dat leidde al snel tot seksuele con tacten. Raadsman H. Dunsbergen vond verkrachting niet bewezen. „Er was geen sprake van dwang en een afhanke lijkheidssituatie." De advocaat pleitte voor de veertig da- 1 gen gevangenisstraf die zijn cliënt in voorarrest heeft uit- t gezeten. Daarnaast stelde hij een voorwaardelijke gevan genisstraf, gekoppeld aan elektronisch toezicht, voor. De rechtbank doet 21 september uitspraak. GOES - De Vliedberg begint half oktober met de bouw van een nieuw onderkomen in het Stationspark in Goes, r tussen Het Groen College en het NS-station. Deze week is de bouwvergunning verleend. Directeur J. Huijskens van r het orthopedagogisch en didactisch centrum is opgelucht. r Het huidige gebouw aan de Tiendendreef bestaat uit nood- lokalen uit 1983 die gehorig zijn en waarin het snel erg 1 warm is. De Vliedberg is een bovenschools instituut waar momenteel 160 leerlingen met leerproblemen van scholen in het voortgezet onderwijs onderdak vinden. De nieuw- 1 bouw in het Stationspark moet volgend jaar met de herfst- vakantie gereed zijn. Cultuurfonds voor Monumenten Zeeland, waaruit ook bijdragen voor restauratie van kerken (die geen rijksmonument zijn) ver strekt kunnen worden. De gedeputeerde geeft aan dat de provincie ook medewerking verleent bij herbestemming van kerken. Van Waveren beseft echter ook dat er situaties zijn waarin be houd van een kerk niet van wer kelijkheidszin getuigt. „Boven dien is bouw van nieuwe kerken ook belangrijk, waardoor de his torische lijn wordt doorgezet en de specifieke architectuur van kerken zich verder kan ontwik kelen." Het zijn niet alleen de ontkerke lijking en de scheiding van kerk en staat die instandhouding van de kerken parten spelen. De ge deputeerde wijst erop dat vanaf 2006 een nieuwe subsidierege ling van het Rijk wordt doorge voerd. Hij vreest dat daarvan de kerkelijke rijksmonumenten de dupe worden. De nieuwe in standhoudingsregeling treedt pas het laatste in werking voor de kerkgebouwen. Van Waveren: „Tot die tijd is er geen geld voor grootschalige in grepen of restauratie, zodat er vier tot vijf jaar geen nieuwe projecten worden aangepakt. En het bedrag dat per instand houdingsproject beschikbaar komt is naar mijn mening ook te laag." Hij verwacht dat het Rijk 100 miljoen euro uittrekt voor res tauratie-achterstanden, terwijl de achterstand 234 miljoen is. VLISSINGEN - De vereniging BOLUZ (Bromfiets Oldtimer Liefhebbers Uit Zeeland) houdt morgen, zaterdag 10 september, een oldtimer-bromfietsbeurs in Vlissingen. In het wijkcentrum Open hof aan de A. Gogelweg worden van 13.00 tot 17.00 uur oldtimers ge showd en onderdelen verkocht of geruild. Daarnaast is er die dag live-muziek en een barbe- que bij het wijkcentrum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41