Vlissingen moet op geld passen PZC Verdachte bekent moord Asil I Q Nieuw elan voor Stadhuismuseun in Zierikzee Alle kerken van Tholen in beeld weekenddiensten Waarschuwing adviseur Praatavond over toeristische groei Gemeente wist niets van spanningen Noordzee-fotoi in Heinkenszai Ir vrijdag 9 september 2005 Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl zaterdag 10 en zondag 11 september 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost De Bevelanden s Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Heinkenszand e. o. vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: Patiënten van huisartsenpraktijk dr. J.A, Fortrie en dr. Miermans, Zangvogelstraat 86, Heinkenszand. tel.: 0113-563074. Spoed: 0113-563110. Tholen/St. Phlipsland Van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland C. A. de Ruiter, Zonnebloemstraat 46, Goes, tel.06-53257131 Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tholen en Bergen op Zoom (leden NMT): telefonisch contact opnemen met eigen tandarts. Apotheken Avond- en weekenddiensten wor den verzorgd door De Zeeuwse Apo theek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen Dierenartsenpraktijk Mosselman, Verboom en Boer: W. L. Verboom, tel. (0113) 342486 of (0113) 228866. Dierenartsenpraktijk Karelse, van Dijk, Stokman: M.C. van Anrooij, Hoofdstraat 22, Kort- gene, tel. (0113)302145. Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huiskes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molenlaan 24, Yerseke, tel.l 0113) 572756. Spreekuur zat. 9.30-10 uur. Dierenkliniek Goes, kliniek voor Ge zelschapsdieren, C.W. Dreesman en M.A.R. van den Boomgaard, 's Graven polderseweg 92, Goes, tel.10113) 270072 (24 uurs spoeddienst). Spreek uur zat. 10.00 tot 15.00 uur. Dierenambulance Dierenambulance Bevelanden, tel. 0623466221. Tholen W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend spreekuur Poortvliet, Kalfsdamseweg 2, zat. van 8.30-9.00 uur en Tholen, Boter markt 10, zat.van 11,00-12.00 uur. Wijkverpleging Allévo tel.(0113)249111. Stichting Thuiszorg Nederland tel. (0113) 229003. Stichting Woonzorg Bevelanden tel.(0113)218290 RST Zorgverleners tel. 0342-405454 Verloskundigen Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 19.30-zon. 19.30 uur: M. de Winter, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De extern finan cieel adviseur van de gemeente Vlissingen H. Meeuwsen vindt dat er binnen de Vlissingse orga nisatie te lichtzinnig met geld wordt omgesprongen. Meeuwsen is onlangs aangesteld om het gemeentelijke en bestuur lijke apparaat te adviseren over de bezuinigingsoperatie van 3,6 miljoen euro, waarmee de ge meente de komende jaren moet afrekenen. Ook zal hij de be drijfsvoering en bedrijfscultuur doorlichten. De adviseur spreekt in een inter ne mailing van de gemeente Vlis singen over een geringe begro tingsdiscipline van het perso neel. „Vlissingen heeft in het verleden te gemakkelijk geld uit gegeven." Hij zal in de tweede week van september met een KORTGENE - Sociëteit Noord- Beveland houdt donderdag 15 september een bijeenkomst over het toerisme. Het aantal toeristen dat Noord-Beveland bezoekt, stag neert. De sociëteit hoopt dat er uit een debatje ideeën opborrelen om het tij te keren. Er zijn drie inleiders: Voorzitter K. van de Maas van Akkerleven, A. Wisse, ZLTO-afgevaardigde in de stuurgroep Veerse Meer en C. Schönknecht van de VW Walcheren/Noord-Beveland. De soosavond vindt vanaf acht uur 's avonds plaats in De Ko renbeurs in Kortgene. plan van aanpak komen om Vlis singen financieel gezonder te maken. Meeuwsen is voor een half jaar aangesteld. Drieënhalve week geleden is hij begonnen in Vlis singen. De geringe begrotings discipline heeft waarschijnlijk te maken met de bedrijfscultuur in het stadhuis. Als ambtenaren of bestuurders hun budget overschrijden, wordt daarover niet moeilijk ge daan, zolang het resultaat maar goed is. „Een betere structuur is daarom gewenst", stelt Meeuw sen, „zonder bureaucratisch te zijn." Hij vindt dat Vlissingen keuzes moet maken. Vlissingen kan niet alles doen. „Welke taken willen en moeten we uitvoeren en wat kunnen we betalen?" De tijdelijke kracht wordt toege voegd aan het directieteam als eerste verantwoordelijke. Te druk Financieel wethouder P. van der Maden (WD), die verant woordelijk is voor het slagen van de bezuinigingsoperatie, zei enige tijd geleden dat de aanstel ling een beslissing is van het col lege van burgemeester en wet houders. Hij verklaarde dat de interimmananager zich volledig kan richten op de begrotings voorbereiding en de financiële processen. Volgens het college heeft de eigen afdeling financi ën het met de lopende zaken al te druk. „De organisatie heeft geen ruimte om deze bezuini gingsopdracht er nog eens bij te nemen", gaf Van der Maden aan. Meeuwsen (1954) uit Den Bosch geeft maandagavond in de commissievergadering Open baar Bestuur uitleg over zijn aanpak. Gemeentearchivaris Hans Zuurdeeg heeft tijdens het schrijven alle kerken op Tholen en Sint-Philipsland bezocht. „Een aantal kerken is van buiten minder mooi, maar van binnen blijken ze dan toch prachtig te zijn." foto Con Clasquin door Maartje Huijben SINT-MAARTENSDIJK - Hij is een rustig man, maar weet ont zettend veel van Tholen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat burgemeester Willem Nuis aan gemeentearchivaris Hans Zuur deeg heeft gevraagd een boekje te schrijven in het kader van de Open Monumentendag 2005. Trots toont Zuurdeeg het resul taat van zijn werk, het boek 'Kerken op Tholen en Sint-Phi- lipsland'. Een dun zwart boekje met op de voorkant de foto van een bord met daarop de tien geboden zo als die daar in 1581 opgezet zijn. „Ik zocht daarvoor iets wat voor alle kerken geldt. Dat is het bord van de tien geboden ge worden die in de Grote kerk in Tholen hangt." Het bord heeft nog een leuke legende, vertelt de schrijver. „Volgens deze le gende is het bord na het vergaan van de stad Reimerswaal aange spoeld in Tholen. Maar dat is niet de werkelijkheid. Het stuk is afkomstig van een schilder uit Reimerswaal. Als het werkelijk zou zijn aangespoeld, was het veel meer aangetast door het wa ter." In het boek staan alle 34 kerken van Tholen. Van de Rooms Ka tholieke kerk aan de Markt in Tholen tot de kerk van de Vrije Hei-vormde Gemeente aan de La- ban Deurloostraat in Scherpe- nisse. In de inleiding stipt Zuur deeg in vogelvlucht de verschil lende geloven aan. De hervor mingen, de reformatie en de af scheidingen. „Vorig jaar zijn er zelfs nog een paar kerken bijgekomen. Toen zijn de Nederlands Hervormde kerk, de Gereformeerde kerken in Nederland en de Evange- lisch-Lutherse kerk gefuseerd. Niet iedereen was hier gelukkig mee en dat zorgde voor nieuwe scheuringen." Van iedere kerk heeft Zuurdeeg veel geschiedenis weten te ach terhalen. Dat viel nog niet altijd mee. „Van een aantal kerken was weinig tot niets te vinden. Er is op het eiland toch een aan tal kerken dat wat minder in het openbaar treedt." Prachtig Tijdens het schrijven kwam de gemeentearchivaris voor aange name verassingen te staan. „Ik ben bij alle kerken gaan kijken. Bij sommige ook binnen. Een aantal kerken is aan de buiten kant minder mooi, maar dan blijkt het binnen prachtig te zijn." Op zijn tocht langs de kerken valt hem vooral op dat de ker ken momenteel in zeer goede staat verkeren. „Ze zijn goed onderhouden, maar in de loop der jaren wel flink verbouwd. Van de kerk in Scherpenisse is bijvoorbeeld al leen nog het schip over. De rest is afgebroken nadat er kalk en gruis op de de preekstoel viel." De mooist kerk vindt Zuurdeeg toch de Grote Kerk in Tholen. „Dat is gewoon een topmonu- ment. Maar ook de kerk in Sint Maartensdijk is van binnen prachtig." Het boekje eindigt met een foto van de 1053 kilo wegende luid- klok Benedicta (de Gezegende) van de Hervormde kerk in Scherpenisse. Deze werd in 1484 gegoten door de Mechelse klokkengieter Symoen Waghe- vens. Presentatie De officiële presentatie van het boekje is vanavond, tijdens de opening van de Open Monumen tendag, in de Grote kerk in Tho len. Het eerste exemplaar wordt dan uitgereikt aan burgemees ter Willem Nuis. Het boekje is zaterdag voor vier euro te koop bij alle opengestelde monumen ten en kerken. Oorzaak lijkt slepend conflict tussen horecaondernemers Vlasmarkt door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - De 37-jarige Middelburger die wordt ver dacht van de moord op Erdal Asil, heeft gisteren tegenover de rechter-commissaris bekend de moord te hebben gepleegd. De oorzaak is vrijwel zeker een sle pend conflict tussen horeca-on- dernemers aan de Vlasmarkt. De buurt reageert geschrokken op de feiten die gisteren bekend werden. Omwonenden kunnen niet geloven dat hun buurman de moord heeft gepleegd, maar een voorstelling van de omstan digheden hebben ze wel. In het café is het al dagen don ker, vertellen buren. Ze willen niet met hun naam in de krant. Wel willen ze hun gedachten kwijt. Over hun buurman en over wat de aanleiding kan zijn geweest. Want het gaat een stuk dieper dan niet met elkaar over weg kunnen, zeggen ze. „Op de Vlasmarkt bestaat al lan ger wrijving tussen shoarmaza ken en andere ondernemers. Dat heeft alles te maken met het ge meentelijke parkeerbeleid. Over dag mogen alleen bewoners en ondernemers met hun auto de Vlasmarkt op. Leveranciers moe ten voor twaalf uur bezorgen of hun wagen parkeren op het Sim- pelhuispleintje. Alleen de pizza koeriers worden ontzien. Zij mo gen af en aan rijden, wanneer ze maar willen. Dat gaat gepaard met harde muziek en draaiende motoren. Daar ergert iedereen op de Vlasmarkt zich aan." Daar komt bij dat Asil, die be zorger was bij een van de shoar mazaken, een auto had waar hij graag mee pronkte. Ook die rol de vaak de Vlasmarkt op. Tot er gernis van de ondernemers. „De politie is er geregeld voor gebeld. Daar waren die jongens natuurlijk niet blij mee. Er is ook wel eens ruzie over geweest, een vechtpartij zelfs. Juni 2002 was dat, tijdens het WK voet bal. Erdal kwam boos naar ons toe. Hij vond dat wij de oorzaak waren van zijn bekeuringen. De situatie liep totaal uit de hand. De man die nu wordt vastgehou den, probeerde de vechtende mensen toen nog uit elkaar te ha len. Een paar weken later werd hij zelf gepakt. Hij sprak diezelf de jongens aan, toen ze fietsen stonden te molesteren. Hij heeft een stel flinke klappen gehad." Het is een opeenstapeling van er gernissen, zeggen de buren. Dat is geen reden om iemand te ver moorden, geeft één van hen di rect toe. Anderen zeggen dat zij het net zo goed hadden kunnen doen. „Iedereen ergerde zich aan dat gedrag. Het is gewoon weg geëscaleerd. Misschien was MIDDELBURG - Dat de onthef fing voor pizza- en shoarmakoe- riers, oftewel verlofbedrijven, leidt tot zo veel wrijving, wisten ze het op stadkantoor niet. Par- keerambtenaar J. Boerma kan het zich nauwelijks voorstellen. Het was een foutje in het beleid, zegt Boerma. „Op de een of an dere manier bestaat voor bezor gers een soepeler parkeerbeleid. het zelfverdediging. Onze buur man zou nooit een mes dragen, als hij na het werk zijn hondjes gaat uitlaten. Dat kunnen we ons niet voorstellen. Hij was kalm, bij wijze van spreken de grootste burgerlui onder de ca fé-eigenaren. Bovendien: hij zat bij een schietclub, had een wa penvergunning. Als hij van plan was Erdal iets aan te doen, had dat ook anders gekund." Na de moord, ruim twee weken geleden, hebben ze de verdachte nog gezien. Zelfs nog gesproken over de moord op Asil. „Hij zei er niets bijzonders over. Je merk te ook niks raars aan hem. Alsof hij het al had verdrongen." Vijanden De jongens van het activiteiten centrum in Dauwendaele, waar Asil vooral vroeger dikwijls te vinden was, zijn inmiddels ook op de hoogte van de vermoedelij ke dader. Ook zij kennen hem. „We wisten het niet meteen. Het was namelijk zo dat Erdal meer vijanden had. 'Een 37-jarige Middelburger' zei ons ook niets. Dat was eigenlijk niet de bedoe ling, maar het is fout gegaan." Tussen 12.00 en 18.00 uur gaan op de Vlasmarkt de bollards, de verkeerspaaltjes, omhoog. In die tijd mogen alleen bewoners en ondernemers het straatje inrij den. Dat gebeurt met een pasje. „Per ongeluk hebben de bezor gers ook zo'n pasje gekregen. In middels zijn we die vergissing aan het herstellen. Binnenkort Pas toen we zijn naam hoorden, wisten we het. Erdal heeft wel eens ruzie met hem gehad, om dat hij zijn auto de Vlasmarkt opreed. Turkije had toen van Se negal gewonnen tijdens het WK voetbal en het is ons gebruik dat we dan met auto's toeterend en met muziek door de straten rij den. Dus ook over de Vlas markt. Die verdachte werd boos, ze begonnen te bekvech ten en Erdal sloeg die jongen op zijn gezicht. Zo is het begonnen, geloven we." Maar dat is achteraf denken. Asil heeft nadien nooit iets ver teld over ruzie met de café-eige naar. „Hij vertelde niet gauw over zijn problemen. Maar als de situatie te erg werd, zou hij ons dat vast wel vertellen. Daar om, Erdal is zonder reden ver moord. En met voorbedachten rade. Waarom heb je anders een mes op zak? Het was een stanley- mes, zeggen ze. Wie, dat kunnen we niet zeggen. We weten dat Er dal twee keer is gestoken, en zijn keel is doorgesneden. Zijn familie is kapot." mogen ook de pizzakoeriers de Vlasmarkt niet meer op." Dat gebeurt naar aanleiding van klachten, vertelt Boerma. „Ondernemers hebben veel ge klaagd over geluidsoverlast en wandelaars bellen wel eens met de politie, als ze bijna van hun sokken worden gereden. Dat er ruzies over ontstaan, wisten wij niet. Laat staan dat er iemand om wordt vermoord." door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het Stadhuismu seum in Zierikzee blijft ook tij dens de schoonmaak en renova tie van de collectie zo lang moge lijk geopend voor publiek. Vol gens projectleidster R. van der Weijden en wethouder W. Ren den noodzaakt mogelijk alleen de verbouwing van de oude ar- chiefkluizen tot museumdepot een tijdelijke sluiting. De opknapbeurt en aansluiten de verbouwing neemt naar ver wachting anderhalf tot twee jaar in beslag. 'Neptunus' beet gisteren samen met de wethou der het spits af voor de omvang rijke operatie. Het gaat om zo'n zesduizend museumstukken die moeten worden nagelopen en waar nodig hersteld. Tevens wordt bekeken welke voorwer pen voor het museum nog werke lijk interessant zijn om te bewa ren. Die registratie is nu bijna voltooid, aldus Van der Weij den. Een aantal spullen wordt weggedaan. Nagegaan wordt of er belangstelling voor is van an dere musea op het eiland, dan- wel daarbuiten. Schenkingen worden eventueel teruggegeven aan de betreffende families, zegt Van der Weijden. „Daar zul len we heel voorzichtig mee om springen." De registratie, schoonmaak en bouw van een klimatologisch verantwoord depot is het begin van een nieuwe toekomst voor de gemeentelijke musea in Zie rikzee. Voor het project is drie honderdduizend euro beschik baar. Renden: „Toen de raad eni ge tijd geleden besloot hiervoor geld uit te trekken, moet Neptu nus hebben gedacht: eindelijk! Hij staat al jaren bovenop de to ren en heeft het gebouw steeds verder zien verpieteren. We gaan van dit museum nu eens een écht museum maken. Het wordt tijd om door te pakken." Die fase begint bij het herinrich- ten van de expositieruimte, niet langer op de zolder van het Stad huis, maar op de eerste verdie ping. Ook de belangrijkst^ ken van het Martiem Musea het Gravensteen komen- het Stadhuis. „Aan mij dei' ne taak daar in de begrofe 2007 ruimte voor te vindaf noemt de wethouder eenn* belangrijk hobbeltje dat^ nog moet worden genom> schat de herinrichtingQ op ruim één miljoen euro dan praat ik nog niet eens; de aanpak van de totale houdssituatie van ditgebc-? Welke invulling er straks"; het grotendeels lege &a steen wordt gegegeven, niet bekend. Het oude geva nisdeel blijft intact. Re voelt wel iets voor de plr voor een openbare Kunstéj op de begane grond. Daar. is het nog steeds zijn bedt* om de oude pakhuisjesa Maarstraat in de zijstraatn het Stadhuis bij het nieuwe; voor het museum te betree Tijdens de open morning; dag, morgen, wordt in het Sa huismuseum gedemonsa hoe de grote schoonmaak 2 werk gaat. HEINKENSZAND - Het om waterleven in de Noordzeet eind september te zien opeg to-expositie in de biblioths Heinkenszand. De foto's van onder meerit rijke anemonen, octoputk koudwaterkoraal zijn ge:. door een gespecialiseerder waterfotograaf van Greens; a Met de tentoonstelling wil ce: )ri lieuorganisatie aantonen da |ei meer leven is in de Noot: w dan vaak wordt gedacht. Git [,a' peace wil, net als op hetlar.: f0I zee beschermde natuurgebid gp aanwijzen. De expositie is te bezichtige ja] de gebruikelijke openings jj, van de openbare bibliothcti der Heinkenszand. NIERSTICHTING ker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 30