>zc Service bibliobussen moet blijven PZC Johannis de Rijke krijgt nieuwe bril B en W handhaven verplichting jaarlijks verzoek vergunning Eetcafé bij visafslag wordt gedoogd ,rVat 13 Chauffeur deed valse aangifte van overval lorselse raadsfracties wensen wekelijks bezoek kernen te handhaven 'aptoe Goes met wielrijdersgroep 1EE1ANDHALLEN-G0ES AAZET Fancyfair in Heinkenszand Wethouder dubt over aanblijven Automobilist rijdt in op vrouw Werkzaamheden aan N57 Souburger overlijdt na botsing Celstraf geëist voor steekpartij agenda \a9eï 8* vrijdag 9 september 2005 [prAli Pankow jKZEE - De veertigjarige -W»g™chaulf<!ur uil „on die woensdag 10 augus- inzijn voertuig zou zijn over- Oen, blijkt valse aangifte te Hen gedaan. uderdeel van zijn verzonnen [haal was dat hij op onver- larbare wijze met zijn vracht en op de parkeerplaats bij Instneterrein De Weel in Nieuwerkerk was terechtgeko men, nadat hij door zijn overval lers bewusteloos was geslagen. Volgens de man was hij op de be treffende woensdagochtend op rijksweg A29, ter hoogte van Nu- mansdorp, gedwongen te stop pen. Hij was op weg met een vol geladen container. De chauffeur beweerde dat een donkere perso nenauto dwars over de weg stond en dat twee mannen hem dwongen uit te wijken naar de vluchtstrook. De man verzon een verhaal over overvallers die een conflict hadden met zijn werkgever, een transportbedrijf in Rotterdam. „Ik heb nog tegen die mannen gezegd dat ze niet bij mij moesten zijn, maar ver volgens kreeg ik een klap in mijn nek", verklaarde de chauf feur bij zijn aangifte. Verder beweerde hij op het par keerterrein in Nieuwerkerk in zijn cabine te zijn wakker ge worden met zijn handen op zijn rug gebonden. Medewerkers van de firma Louis Verburg, ge vestigd recht tegenover de par keerplaats, bekommerden zich om de man met zijn verwarde verhaal en gaven hem koffie om een beetje bij te komen. De recherche van de politie Zuid-Holland-zuid stelde in sa menwerking met de politie Zee land direct een onderzoek in naar het incident. Er werd on der meer een reconstructie van de 'overval' gedaan. Hieruit bleek dat het verhaal van de man ongeloofwaardig was. Uit eindelijk heeft hij bekend dat het allemaal verzonnen was. Over het motief voor de valse aangifte wil de politie geen ver dere mededelingen doen. Wel kijkt de politie samen met justitie wat de mogelijkheden zijn de kosten van het uitgebrei de onderzoek op de man te ver halen. Hermen van der Werf IBNKENSZANI) - In alle der en kleinere kernen van Borsele met de bibliobus één keer per week blijven komen. De Borsel- egemeenteraad heeft dit gister- ivönd als uitgangspunt gesteld nor het dekken van het tekort ip de stichting openbare biblio- ikeekin Borsele. jcder de stichting openbare bi- iotheek Borsele vallen twee Bte vestigingen, één in Hein- nnszand en één in 's-Graven- jlder Vanuit de stichting wor- met gemeentelijke subsidie de diensten van de biblio- gefinancierd. De bibliobus WES - Wielrijderskorps Cres- ctndo uit Opende brengt eens een andere manier muziek jen gehore dan normaal op de taptoe in Goes die vanavond wordt gehouden. De Groningers bewegen zich met instrument en llvoort op fietsen. Het muziekfeest op de Grote farkt begint 20.30 uur. Aan het ande van de taptoe - en niet zo- Is eerder gemeld aan het begin wordt rond 22.45 uur door het loese kinderkoor Lichterlaaie iel 600 jaar Goes-jubileumlied ezongen, een lied met de titel o mooi is Goes. Vijf korpsen lerkenmee aan de taptoe, waar- ider het 75-jarige showkorps Icelsior uit Goes.. wlOSEPTEMBER IMÓIAN HOMMER lOOar/n* C39,- mr <15,- ill|W ff»«f 35,- «V. icy •Mime (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij denzaterdags tot 12.00 uur redactie bevelanden/tholeim Stationspark 28 Postbus31 4460 aa goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt ■Freek Janssen RobPaardekam koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 t-mail: redactie@pzc.nl internet «WK.pzc.nl K-mail: web@pzc.nl doet nu nog elke week alle der tien kleinere kernen in de ge meente aan. Zoals zoveel openbare bibliothe ken kampt ook die in Borsele met oplopende kosten. Als er niet wordt ingegrepen, dreigt een jaarlijks structureel tekort van 10.500 euro. Dat moet ergens gevonden wor den, aldus het dagelijks gemeen tebestuur, het college van B en W. Dat kan door het filiaal in 's-Gravenpolder te sluiten óf door te beknibbelen op de dienstverlening van de biblio bussen. Nieuwbouw De sluiting van de vestiging in 's-Gravenpolder verdween gis teravond direct van tafel. In het kader van het masterplan voor 's-Gravenpolder is al gekozen voor nieuwbouw, stelde wethou der A. van Opdorp (WD). Het zou dan wel erg merkwaardig zijn te besluiten om dat filiaal dicht te doen. De gemeenteraad was het daarmee eens, maar dat was met het geval met betrek king tot de voorstellen om te be zuinigen op de bibliobussen. B en W hadden het idee gelan ceerd de bibliobussen nog maar eens in de twee weken in de klei nere dorpskernen te laten ko men of het aantal sta-uren per week terug te brengen. De Borselse politiek heeft het be houd van de leefbaarheid in alle dorpskernen altijd hoog in het vaandel en dat bleek gister avond ook weer in de discussie over de bibliobussen. Raadslid P. Vollaard (PvdA) verwoordde een algemene opvatting in de ge meenteraad door te stellen dat er verhoudingsgewijs veel op de bibliobussen bezuinigd dreigt te worden, terwijl de vaste vesti gingen in Heinkenszand en 's- Gravenpolder grotendeels bui ten schot blijven. Hij vroeg het college van B en W met een even wichtiger voorstel te komen en kreeg daarvoor voldoende steun van zijn collega's. Ondertussen had de gemeente raad al uitgesproken dat er weer geld (5250 euro per jaar) moet komen voor leesbevorde ring onder scholieren. B en W kregen de opdracht mee daar voor de financiële dekking te zoeken, desnoods uit een onder- wijspotje. Wethouder F. Tolle naar (SGP, onderwijs) keek daar niet blij bij, maar wees het idee ook niet af. KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Kiptlle - Tel. 0-113-33JP» Het vernielde beeld van Johannis de Rijke in Colijnsplaat wordt opgeknapt. door Ingrid Huibers COLIJNSPLAAT - Johannis de Rijke krijgt zijn bril terug. Het borstbeeld van de waterbouwkundige op de hoek van de Havelaarstraat en de Oostkerk straat in Colijnsplaat wordt binnenkort gerestaureerd. De gemeente Noord-Beveland draait op voor de restauratiekosten, een bedrag van 2000 euro. Wie het beeld vernield heeft, is niet be kend, maar de gemeente verdenkt een groepje baldadige jongeren uit het dorp. Er is echter nooit iemand gepakt. Maar in het gemeentehuis leeft in elk ge val de gedachte dat er 'geweld' en 'vuur werk' voor nodig zijn geweest, om de bril van Johannis' bronzen gezicht te slaan. De in 1842 in Colijnsplaat geboren De Rijke reisde op uitnodiging van de Ja panse overheid naar het land van de rij zende zon. Hij verbleef er uiteindelijk vele jaren en legde er dammen, dijken, pieren en kades aan. Verder ontwierp De Rijke havens en zorgde hij voor ver schillende kanaliserings- en irrigatie projecten. Wakker Hoewel de Rijke in Japan al op diverse plaatsen werd vereerd, had Colijnsplaat tot halverwege de jaren tachtig geen idee dat het dorp een echte beroemd heid had voortgebracht. Pas toen een groepje Japanners op zoek ging naar Ne derlandse nazaten van De Rijke, werd het dorp wakker. Het borstbeeld van de waterbouwer is een geschenk van een aantal Japanse overheden. Het werd ruim vijf jaar gele den door commissaris van de koningin W. van Gelder onthuld. Omdat het borstbeeld door een delega tie Japanners aan de gemeente Noord- Beveland werd geschonken, voelt de ge meente zich verplicht om het vernielde beeld weer op te kalefateren. Dat is anders voor het - eveneens ver nielde - standbeeld van Johannis de Rij ke op het havenhoofd in het dorp. Het bedrag dat nodig was om dat beeld te plaatsen, werden bijeengebracht dooi de Stichting Johannis de Rijke, een club je enthousiaste dorpbewoners. Zij kre gen geld van onder meer de gemeente Noord-Beveland, Rijkswaterstaat, de Vereniging Bagger, Kust- en Oeverwer- ken en van de Japanse gemeente Na- goya. Het beeld aan de haven van Colijns plaat is een replica van een standbeeld dat jaren geleden ter ere van de water- foto Willem Mieras bouwer in de haven van het Japanse Na- goya werd opgericht. Een negentien- de-eeuwse figuur met sik en wandel stok. Zijn bolhoed heeft tegenwoordig echter meer weg van een petje. Ook in dit geval wordt met een beschuldigende vinger naar de Colijnsplaatse jeugd ge wezen. Geld De Stichting Johannis de Rijke voelt zich verantwoordelijk voor het onder houd van haar standbeeld. Op dit mo ment is het echter onduidelijk waar het geld vandaan moet komen dat nodig is om Johannis weer op te knappen. Maar gelukkig is de opdracht voor de restauratie van het borstbeeld in het dorp onlangs verstrekt. Wanneer de bril van Johannis precies wordt rechtgezet, is echter nog onduidelijk. Het is maar te hopen dat de waterbouwkundige er weer netjes bij staat wanneer er plotse ling weer een bus fotograferende Japan ners door het dorp rijdt. door Maartje Huijben SINT-MAARTENSDIJK - Het college van burgemeester en wet houders blijft bij zijn stand punt: vergunningen voor evene menten moeten in de gemeente Tholen elk jaar opnieuw worden aangevraagd. De raad kon zich eind vorig jaar totaal niet vinden in het voor stel om de leges explosief te la ten stijgen. De prijs voor de ver gunning voor de braderie in Tho- len-stad zou bijvoorbeeld stij gen van 6 naar 385 euro. De raad stuurde het college te rug met het verzoek te onderzoe ken of vergunningen, net als in de gemeente Woensdrecht, voor diverse jaren verstrekt kunnen worden. De raad dacht dat dit voordeliger zou zijn voor zowel de gemeente, als voor de organi satie van het evenement. Een vereniging met een jaarlijks te rugkerende activiteit zou dan in één keer voor vijf jaar klaar zijn. Aan de andere kant zou het voor de gemeente minder werk met zich meebrengen. In zijn onderzoek komt het colle ge tot een andere conclusie. De gemeente is verantwoordelijk voor de veiligheid bij evenemen ten. Daardoor is het volgens het college noodzakelijk dat de ge meente jaarlijks aandacht daar aan besteedt. Verenigingen zou den, in geval van een meerjarige vergunning, daarom jaarlijks moeten aangeven of ze al dan niet gebruik maken van de ver gunning. Vervolgens moet de ge meente nagaan of er wijzigingen zijn in vergelijking met het voor gaande jaar. Het college denkt hierdoor dat ambtenaren vrijwel dezelfde hoeveelheid werk met de vergun ningen houden. Daarnaast vindt ze dat het veiligheidsbesef bij de organisaties jaarlijks een im puls krijgt. Via de vergunning voorschriften en de fysieke aan wezigheid van de brandweer worden ze er rechtstreeks mee geconfronteerd. Het college is wel voornemens om bij de herziening van het sub sidiebeleid na te gaan of op een voudige wijze de legeskosten van bepaalde evenementen en activiteiten kunnen worden ge subsidieerd. HEINKENSZAND - Bij de Bla- siuskerk in Heinkenszand vindt morgen van 10.00 tot 14.00 uur een fancyfair plaats. De snuffelmarkt, waar ook boe ken en bolchrysanten worden aangeboden, is een initiatief van stichting ondersteuningsteam structurele projecten Roemenië. De opbrengst is bestemd voor het landbouwproject van de stichting. MIDDELBURG - Adrie van 't Westeinde (GroenLinks) maakt maandag bekend of hij aanblijft als wethouder in Middelburg. Van 't Westeinde beraadt zich op zijn positie na de beslissing van de gemeenteraad om te stoppen met het bouwen van een theater aan de Zuidsingel. Gister avond heeft Van 't Westeinde overleg gehad met zijn frac tie en vertegenwoordigers van GroenLinks. Hij wil zijn beslissing pas naar buiten brengen na overleg met de le den van coalitiepartijen CDA, PvdA en ChristenUnie. Dat overleg vindt maandag plaats. De beslissing over het theater heeft de coalitie aan het wankelen gebracht. De drie partijen die voor het afmaken van het theater stem den, verwijten de PvdA-fractie dat ze gemaakte afspra ken niet nakomt. Bovendien hebben ze kritiek op PvdA-wethouder A.de Vries. Hem wordt verweten zijn fractie te hebben gestuurd bij de beslissing om tegen te stemmen. Van 't Westeinde twijfelt of hij zijn ambtsperio de, die nog tot na de gemeenteraadsverkiezingen in maart volgend jaar duurt, zal afmaken. Eerder heeft hij laten weten er weinig voor te voelen om helemaal opnieuw aan het project te beginnen. MIDDELBURG - De politie heeft gistermiddag een zestig jarige automobilist uit Tessenderlo (B) aangehouden. De man wordt ervan verdacht eerder vanmiddag op de Ka- naalweg te Middelburg een 28-jarige Middelburgse te heb ben bedreigd. Daarbij speelden relatieproblemen een rol. De man was met zijn auto de stoep opgereden, stopte en kele meters voor de vrouw en uitte diverse bedreigingen, waarna hij weer wegreed. Even later kon hij op de A58 ter hoogte van Amemuiden worden aangehouden. De zes tigjarige is overgebracht naar het politiebureau en is na het opmaken van proces-verbaal weer in vrijheid gesteld. De politie in Middelburg is op zoek naar eventuele getui gen die hebben gezien dat ter hoogte van het busstation een rode bestelauto met Belgisch kenteken met hoge snel heid de stoep opreed. WISSENKERKE - Verkeer op Rijksweg N57 moet vanaf maandag rekening houden met wegwerkzaamheden en af sluitingen. Het gaat om de weg over de stormvloedkering en op Schouwen-Duiveland tussen Serooskerke en Elle- meet. De weg over de kering is twee nachten afgesloten vanaf 20.00 tot ongeveer 6.30 uur; in de nacht van maan dag 12 op dinsdag 13 september en van dinsdag 13 op woensdag 14 september. Bij Serooskerke wordt een week later gewerkt, in de nacht van maandag 19 op dinsdag 20 september en de volgende nacht, steeds tussen 20.00 en 6.30 uur. Omleidingsroutes zijn aangegeven met gele bor den. OOST-SOUBURG - De 63-jarige Souburger die maandag ochtend in zijn woonplaats gewond raakte toen hij tegen een autoportier botste, is aan zijn verwondingen overle den. De man overleed woensdagavond in het ziekenhuis in Antwerpen. Hij had zwaar hoofdletsel. Het ongeval ge beurde in de Spoorstraat. Een automobilist opende zijn portier op het moment dat het slachtoffer aan kwam fiet- MIDDELBURG - Officier van Justitie J. Valente heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een negentienjarige Vlis- singer voor een steekpartij een jaar gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, geëist. Omdat hij nog in zijn proeftijd zat eiste de officier nog een maand celstraf extra. De oorzaak was een conflict over een meisje. De Vlissinger kwam op 1 april de zoon van het slachtoffer tegen op de boule vard. De scheldpartij die volg de, werd door de zoon beëindigd met een klap in het gezicht van zijn rivaal. Later ging de Vlissin ger samen met twee ooms en een paar vrienden verhaal halen. Bij de vechtpartij die toen ont stond, greep de vader een van de ooms vast. De verdachte wilde zijn oom ontzetten en stak met een mes in de zij van de vader. Uitspraak op 21 september. door Ingrid Huibers COLIJNSPLAAT - Eetcafé De Vismijn, in het gebouw van de visafslag in Colijnsplaat, blijft gewoon open voor vissers, dorps bewoners en toeristen. Dat be sloot het college van burgemees ter en wethouders van de ge meente Noord-Beveland deze week. Tot begin april dit jaar was de kantine van de vismijn eigen dom van de gemeente Noord-Be veland. Het café was open voor werknemers en bezoekers van de visafslag en had daarom be perkte openingstijden. Zo wa ren de deuren vaak al om drie uur 's middags dicht en was de zaak ook in het weekeinde geslo ten. Sinds april zwaait uitbater E. Penning echter de scepter in eetcafé De Vismijn. Hij nam het etablissement van de gemeente over. Aan het interieur en de kaart heeft Penning tot nog toe weinig veranderd, maar de openingstij den heeft hij drastisch aange past. Op maandag, dinsdag en woensdag is het café nu open van 's ochtends tien tot 's avonds elf uur en op donderdag en vrijdag van 's ochtends tien tot 's avonds twaalf uur. „Het hele seizoen ben ik ook op (Advertentie) zaterdag open", vertelt Pen ning. „En dat is heel goed beval len." De uitbater krijgt dan hoofdzakelijk toeristen binnen die bij hem niet alleen voor een kop koffie of een biertje terecht kunnen, maar ook voor een vis- pannetje, een bord scampi's of saté. Met name de wijziging van de openingstijden past niet in het huidige bestemmingsplan en dus was er de afgelopen maan den feitelijk sprake van een ille gale situatie. B en W hebben ech ter besloten de activiteiten van eetcafé De Vismijn voorlopig te gedogen, omdat er een nieuw be stemmingsplan voor de bebouw de kom van Colijnsplaat in de maak is. In het ontwerp-bestemmings- plan past de zaak van Penning wel. Het college verwacht dat het nieuwe bestemmingsplan nog dit jaar door de raad zal worden vastgesteld. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - COC-café De Soos, 20.00 uur: Jongerengroep OUZO, voor holebi-jongeren tot 27 jaar; 22.00 uur Vrijdagavondcafé; GOES Snoocker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen; Wijkgebouw De Spinne, 20.00 uur: Familie bingo; HANSVWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAMPERLAND - Jeugdsoos De Sik. 20.00 uur Geopend voor de jeugd van 12 tot en met 20 jaar; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: So ciëteit; KRUININGEN Zwembad Den Inkel. 09.00 uur Meer bewegen voor ouderen, 55 plus, 10.00 uur; Baby-/ peuterzwem- men; Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 14.00 uur: Alzhei- mer(inloop)café Reimerswaal; RILLAND Oude Brandweerkazerne, 19.00 uur: Openingsfeest knutselclub de plakvingers voor kinderen 3 t/m 8; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. (Advertentie) de V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29