zc Feest is noodzaak voor dorpshuis Weinig gevaar voor bouw Oostsingel 1 VERSCHOORÉ Kandidaat voor veerdienst Yerseke-Gorishoek Cederhof en Allévo bieden samen thuiszorg in Kapelle I afschaffing van het gebrui- Esdeel van de onroerend zaak- Goes ziet toch af van herinvoering rioolrecht Uitspraak rechtbank tegen Kaj Munk rampzalig voor uitbaters Reimerswaal jGrootste appel tËSTÓPHET abdijplbn _GRAT1S_ SPECIAL 'SINGELHOF' TEVLISSINGEN Afvalbak weg uit haven Yerseke Verdediging schor Sint-Annaland Instellingen ouderenzorg fuseren zeeuwse almanak Hertjes actie 0113-315649 pzc.nl •redactie@pzc.nl bus 31.4460 AA Goes rtpritie-exploitatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; ws-Vlaanderen: 0114-372770; onaali 020-4562500. brijdag 9 september 2005 Tuurlijk... de beste kleurenfoto's van uw geheugenkaart! Op de originele wijze op i Kodak Fotopapier! Alleen bij... editie Bevelanden-Tholen j^rHarmen van der Werf - Inwoners van de ge- 5„le Goes kunnen volgend -green aardig douceurtje tege- Hel zien. Zij hoeven niet meer gebruikersdeel (voor huur- tn én huiseigenaren) van on- reerenrl zaakbelasting te beta- ln, én blijven gevrijwaard van I herinvoering van het riool recht. belasting (ozb) is te danken aan het kabinet-Balkenende. Ge meenten hebben flink tegen de ze maatregel geprotesteerd. Zij vrezen verlies aan financiële vrijheid, maar de afschaffing is op voorspraak van de WD opge nomen in het regeerakkoord tus sen CDA, WD en D66. Dat gaat dus door. Voor het verlies aan inkomsten uit het gebruikersdeel van de ozb worden de gemeenten ge compenseerd door de rijksover heid. Maar de compensatie is niet voldoende om het verlies af te dekken. Vandaar dat Goes het rioolrecht opnieuw van stal wilde halen. Het college van B en W van Goes heeft deze week besloten dat nog niet te doen in 2006. Twee redenen geeft burgemees ter D. van der Zaag daarvoor aan. De eerste en belangrijkste is dat er in Den Haag wordt ge sproken over een brede versie van het rioolrecht, waarin niet alleen geld wordt gevraagd voor het riool in de straat en de huis aansluitingen, maar waarin ook zuiveringskosten van afvalwa ter worden verwerkt. De tweede reden om een jaar te wachten is dat Goes in 2006 nog niet veel geld kwijt raakt door de afschaf fing van het gebruikersdeeel van de ozb. Het gaat per saldo om 172.000 euro; oftewel 11,50 a 12 euro per huishouden. „Zo'n bedrag binnen de begroting vin den is", aldus Van der Zaag, „te overzien." Inkomstenverlies Het inkomstenverlies door de af schaffing van het gebruikers deel van ozb neemt in de loop der jaren in Goes toe, tot onge veer 80 euro per huishouden over zes tot zeven jaar. De com pensatie van de rijksoverheid wordt steeds lager. De herinvoe ring van het rioolrecht kan in Goes dan ook na 2006 niet uit blijven. Veel gemeenten heffen al een aparte rioolbelasting. Goes heeft het rioolrecht in 1997 opgenomen in de ozb-belas- ting. Het eigenarendeel van de ozb dat alleen woningbezitters moeten betalen, blijft wel be staan. «Rob Paardekam MNINGEN - Als in dorps- (izen geen feesten en partijen ier gehouden mogen worden, ipt elke uitbater ermee. Die .orspelling doet beheerder J. ouwerse van Ons Dorpshuis in juiningen. )e rechtbank in Middelburg elde de stichting Bevordering •hjke Mededinging horeca-ac- riteiten (BEM) eerder deze eek in het gelijk in een zaak ze had aangespannen tegen jrpshuis Kaj Munk. Die zou on- ilijke concurrentie bedrijven lor ruimte te bieden voor fees- en partijen. In een reactie a de uitbater van het dorps- te zullen stoppen als hij ijn feesten op moet geven. Hij lijkt niet de enige te zijn die er b over denkt. [Als we die kant op gaan, heeft ;e gemeente een heel groot pro- leem", zegt beheerder Louwer- evan het dorpshuis in Kruinin- en „Ik weet zeker dat elke uit- ïter er dan meteen mee stopt, ant van het verenigingsleven Heen kunnen we echt niet le- TpPSKERKE - Voor de jaar- jkse Apple Days in oktober is ;erij Poppendomme in Grijps- terke op zoek naar de grootste [ppel van Zeeland. De grootste iemvse appel dateert alweer van drie jaar geleden en woog 828 gram. Ie appels worden eind oktober itoongesteld in het bezoekers- ïtrum van de imkerij. De eige- van de grootste appel wint jn prijs. Zowel telers als hob- isten mogen meedoen, ie Apple Days worden gehou- b van donderdag 20 tot en iet zaterdag 22 oktober van "tot 17.00 uur. (Advertentie) TfflIWS MUSEUM—-- VERHALEN SCHILDEREN Open Monumentendagen za.10 zo. 11 sept, as van:10-lf uur W0NDERKAMER: ZEEUWS MEISJE i „tTOTF WEEKEND www.zeeuwsmuseum.nl 0118-653000 (Advertentie) Onze showroomkeukens worden vervangen. Nu tijdelijk unieke en zeer aantrekkelijke aanbiedingen. ven. Ik was hier laatst nog een paar dagen aanwezig voor alles bij elkaar twee consumpties. Dat zet geen zoden aan de dijk." Uitbater C. Coremans van dorps huis Luctor et Emergo in Ril land bevestigt het vermoeden van zijn collega. „Ik stop ermee als ik geen feesten meer mag houden", zegt hij resoluut. „Ten zij de gemeente een ambtenaar van me maakt en elke maand keurig mijn salaris betaalt, maar dat zullen ze niet doen. Ik moet dus gewoon zelf mijn cent jes verdienen. Daar heb ik die feesten echt voor nodig." Vrije keuze Coremans vindt dat de BEM zich met belangrijkere zaken moet bezighouden. „Wie bescha digen we hier nu mee? Natuur lijk heb je hier in het dorp ook nog De Poort van Antwerpen, maar die trekt een heel ander pu bliek. Bovendien is het nog al tijd de vrije keuze van de men sen. Niemand verplicht ze om hier te feesten." Als Coremans moet stoppen met zijn feesten, is dat voor hem een behoorlijke strop. De gemeente mag dan wel verantwoordelijk zijn voor het groot onderhoud van het dorpshuis, zelf dient hij voor de nodige inventaris te zor gen. „Barkrukken, keukengerei en zelfs de theelepeltjes. Daarin heb ik allemaal zelf geïnves teerd. Het zou een ramp zijn als ik nu zou moeten stoppen." Zover zal het wat de gemeente betreft niet komen. Het college en de gemeenteraad staan pal achter de uitbaters. „Ik zie geen kwaad in feesten en partijen. Waar hebben we anders dorps huizen voor?" vraagt M. van der Meijden (WD) zich af. Iets waar P. Koeman (CDA) het vol ledig mee eens is. Het bieden van ruimte voor dit soort gele genheden is volgens hem zelfs één van de redenen waarom de gemeente dorpshuizen bouwt. „Het is een stukje leefbaar heid." Koeman snapt best dat sommige cafébazen argwanend staat tegenover het feit dat de beheerders het dorpshuis voor een gereduceerde prijs kunnen huren. „Maar daar is een reden voor", zegt hij. „Diezelfde uitba ter moet namelijk ook ruimte bieden aan bijvoorbeeld de be jaardenclub die zelf zijn koffie zet. Daar valt nauwelijks aan te verdienen. Die lagere huurprijs kun je zien als compensatie." Het 'oude' veerschip Harpoen op de laatste vaardag met op de achtergrond het mogelijk nieuwe veer, de Adriana. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf YERSEKE - Arjan en Mia Huis- sen uit Yerseke gaan volgend jaar mogelijk het veer Yerseke- Gorishoek onderhouden met het motorschip Adriana. Om het zo ver te krijgen, zal bij Gorishoek de aanlegplaats moeten worden aangepast en dat ligt niet zo ge makkelijk. De veerverbinding Yerseke-Go rishoek is altijd gevaren door André Beusenberg. Hij stopte er vorige week mee na achttien jaar. Beusenberg was in 1988 de eerste die een oude veerdienst als toeristisch pontje in ere her stelde. Hij is in zekere zin de grondlegger van het befaamde project Fiets een Rondje met een Pontje. Alleen al daarom moet Yerseke-Gorishoek blij ven, vindt de mogelijk nieuwe veerman Huissen. Diepgang Voordat het zover is, moet er wel wat gebeuren. Het schip van Huissen, de Adriana, steekt 1,90 meter diep en kan niet bij alle waterstanden in het haven tje van Gorishoek afmeren. Er zal met regelmaat gebaggerd moeten worden óf er moet een ponton met een loopbrug ko men, zoals bij Hansweert voor het veer op Perkpolder. Huis sen: „We zullen er nog veel over moeten praten." Teun van Elsacker, die de stich ting Fiets een Rondje met een Pontje in de dagelijkse praktijk leidt, zou het zeker toejuichen als Huissen met de Adriana op Yerseke-Gorishoek gaat varen. „Het schip van Beusenberg, de Harpoen, kan gemakkelijker in Gorishoek komen, maar is ook windgevoelig. Soms kon er daar om niet worden gevaren, terwijl het op de kant toch goed weer leek. Met de Adriana heb je dat probleem niet." De komende maanden wil Van Elsacker gebruiken om alles op een rijtje te zetten en met alle partijen, waaronder de gemeen ten Tholen en Reimerswaal, te spreken. Hij stelt bij voorbaat vast; „Als Beusenberg iemand voor zijn schip vindt die ook de veerdienst wil overnemen, dan is Yerseke-Gorishoek niet meer vacant." Van Elsacker zou dan wel graag zien dat de Harpoen bijvoorbeeld met zijvinnen wordt uitgerust om het schip sta bieler te maken. Huissen heeft afgelopen zomer seizoen met de Adriana het veer Yerseke-W emeldinge- Zierikzee onderhouden. De belangstelling was zo beperkt - 'er waren da gen met vijf, zes passagiers' - dat hij voortijdig is gestopt. Huissen maakt met de Adriana gewoonlijk rondvaarten en ook sport visreizen. door Jan van Ommen DEN HAAG - De kans dat de Raad van State op de valreep alsnog een stokje steekt voor de afbouw het appartementencom plex aan de Oostsingel en wonin gen aan de Anjelierstraat in Goes lijkt bijzonder klein, zo bleek donderdag tijdens een spoedprocedure in Den Haag. Al eerder dit jaar legde het hoog ste bestuursrechtscollege het verzoek van een aantal bezwaar makers naast zich neer om een volledige bouwstop in stand te laten. In maart van dit jaar kreeg projectontwikkelaar de Groene Groep van de Raad van State toestemming om de par keerkelder van het aan de Oost singel geplande appartementen complex af te bouwen. Wel bleef toen de door de Middel burgse rechter opgelegde bouw stop voor de bovenste verdiepin gen van het complex overeind. De rechtbank Middelburg stel de vast dat de gemeente het bouwplan onvoldoende had on derbouwd met deugdelijke pla nologische argumenten. De ge meente Goes ging onmiddellijk aan de slag en kwam een paar maanden geleden alsnog met een betere onderbouwing. Oneens De bezwaarmakers, waaronder J. Akkerman en C. Hollebrand- se, zijn het nog steeds oneens met de onderbouwing van de plannen. Staatsraad J. Polak merkte evenwel op dat rechters in Nederland over veel gaan, maar niet over wat mooi of le lijk is. „De gemeente Goes is als nog met een uitgebreide ruimte lijke onderbouwing gekomen en ook de welstandscommissie heeft haar advies uitgebreid toe gelicht. Je kunt nu moeilijk meer zeggen dat de provincie en gemeente hun besluiten niet vol doende hebben gemotiveerd", zei de staatsraad. Bezwaarmaker Hollebrandse zei dat de gemeente Goes niet heeft uitgelegd waarom dit ap partementencomplex past in het beschermde stadsgezicht van Goes. De staatsraad zei daarop dat het vooral een kwestie is van ver schil van mening tussen deskun digen. Overigens is de bouw van de bovenverdiepingen van het appartementencomplex bijna klaar. Het is de vraag of de Raad van State in dit stadium de bouw zal stilleggen. Uiteinde lijk zal het rechtscollege later (Advertentie) NIEUWBOUWPROJECT 13 schitterende appartementen waaronder een grandioos penthouse. Prijzen vanaf 176.000,-- v.o.n. Officiële start verkoop zaterdag 10 september a.s. van 11:00 tot 15:00 uur op locatie (in de voormalige kerk, hoek Singel-Scheldestraat) Verkoop en info: Meeüs Makelaars, tel. 0118 - 421 421 YERSEKE - Vissers in de haven van Yerseke kunnen hun oliehoudende afvalstoffen en klein gevaarlijk afval straks niet meer kwijt in de zogeheten Haven Ontvangst Installa tie (HOI). Die wordt binnenkort uit de haven verwijderd. Gebleken is dat veel andere Yersekenaren de container ook gebruiken voor het dumpen van hun afval en boven dien heeft de Raad van State de provinciale vergunning voor de HOI geschorst. Hij wordt nu wel gedoogd, maai de havencommissie vindt het tijd om hem weg te halen. Ze wil voor de Yersekse vloot nu een collectief abonne ment afsluiten met de Stichting Financiering Afvalstof fen Visserij. Doe zorgt voortaan voor de verwijdering van het afval. Dat betekent dat schippers hun afval voortaan alleen op gezette tijden nog kunnen inleveren. De commis sie kiest namelijk voor een systeem waarbij het afval daadwerkelijk aan iemand overhandigd moet worden Het zomaar langs de kade laten plaatsen van afval, waar na het wordt opgehaald, zou het beeld van de haven niet ten goede komen. SINT-ANNALAND - Langs het Schor van Sint-Anna land aan de Oosterschelde wordt vanaf volgende week stortsteen aangebracht om verdere afkalving van het bui tendijkse gebied tegen te gaan. Het werk over een lengte van zevenhonderd meter gaat vier weken duren en kost ongeveer 200.000 euro. Langs de Schorren van Rumoirt aan de noordwestkant van Sint-Philipsland is in 2002 al een stenen rand aange bracht. Het water in de Oosterschelde is door de aanleg van de Deltawerken, waaronder de stormvloedkering, minder slibrijk geworden. Schorren groeien nauwelijks nog aan en kalven eerder af. Rijkswaterstaat wil dat met 'harde' maatregelen als het storten van stenen langs de schorranden tegengaan. MIDDELBURG - Twee zorgorganisaties op Walcheren fu seren. Zorgstroom en de Stichting Protestantse Oude renzorg Walcheren (SPOW) gaan per 1 januari samenwer ken. Daardoor ontstaat een organisatie met 2600 perso neelsleden. Zorgstroom (2300 medewerkers) en de SPOW (280 mede werkers) zijn nu actief in de thuiszorg, daarnaast hebben beide organisaties een aantal verzorgings- en verpleeghui zen en wooncomplexen. De fusie is nodig vanwege de veranderingen in de zorg. Door de fusie moeten vooral de organisatiekosten vermin deren. Er vallen geen gedwongen ontslagen en er komt een sociaal plan. Zorgstroom verleent thuiszorg op Walcheren, Schou- wen-Duiveland en de Bevelanden. door Rob Paardekam KAPELLE - Zorgcentrum Ce derhof in Kapelle biedt voor taan ook thuiszorg aan. De in stelling heeft daarvoor een sa menwerkingsverband gesloten met Allévo, de grootste aanbie der van thuiszorg in de Ooster- schelderegio. Het zorgcentrum in Kapelle on dergaat begin volgend jaar een grondige renovatie. De bewo ners hebben daarna veel grotere kamers, maar de consequentie daarvan in dat er plaats is voor minder bewoners. Daar waar Ce derhof nu nog 95 ouderen kan huisvesten, zijn het er na de ver bouwing nog maar zestig. Het ligt dus voor de hand dat meer mensen in Kapelle straks een beroep doen op hulp aan huis. Dat gat wil Cederhof op vullen door ook thuiszorg aan te bieden. Ze doet dat samen met Allévo. Beide organisaties den ken dat samenwerken beter is dan elkaar beconcurreren. De service is bedoeld voor men sen die in de buurt van het zorg centrum wonen. In die omge ving staan al erg veel senioren woningen. Door samen thuis zorg aan te bieden, willen de twee organisaties een integraal zorgaanbod creëren. Cederhof en omgeving moet een 'woon zorgzone' worden. Het kan straks zo zijn dat ie mand van een medewerker van Allévo de dagelijkse zorg krijgt, maar iemand van Cederhof over de vloer krijgt als hij of zij het alarmsysteem gebruikt. Maar het kan even goed gebeuren dat Cederhof de verpleging in han den neemt en de bewuste bewo ner juist bij Allévo aanklopt voor hulpmiddelen uit het uit leenmagazijn. In elk individueel geval bekijken de twee zorgin stellingen wat het beste is voor de bewoners. Cederhof ziet het aanbieden van thuiszorg ook als een mogelijkheid om het perso neel, dat in het zorgcentrum zelf overbodig wordt vanwege het minder aantal plaatsen, toch aan het werk te houden. De gezamenlijke thuiszorg teams starten deze maand bij twaalf cliënten. Beide organisa ties verwachten snel meer aan meldingen van bewoners uit de buurt van het zorgcentrum. (Advertentie) Telefoon: 0118-591900 irww.iesiaurantvFOuvvcnpoklcr.oj dit jaar of begin 2006 een defini tief oordeel over het bouwplan vellen. Uitspraak over enkele weken Af en toe schuiven er over ons bureau papieren, ookwel stuk ken genaamd, uit ambtelijke bron. Daarin staat wat provin ciale ambtenaren die week be sloten hebben. Twee van die beslissingen hadden onlangs te maken met het 'opzettelijk verontrusten dan wel verjagen van dieren'. Zo konden we lezen dat de Ca nadese gans op het eerste ge zicht zware tijden tegemoet gaat. Ook het in het wild levende damhert moet zich - zo lijkt het - zorgen maken want dit dier zal worden bestreden door middel van flitslampen en akoestisch geluid, zo wordt van ambtelijke zijde dreigend gemeld. Toen we dit vernamen viel er een pak van ons hart. Flitslampen en akoestisch ge luid. De ambtenaren organise ren gewoon een disco voor de hertjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27