ZEEUWSE COURAH NWB schrapt honderden banen V; Kritiek op aanpak Katrina zwelt aan PZC Auto PZC Oud-minister Pronk noemt Balkenende een grote leugenaar Hfe B 1v V; ledenverlies noopt bond tot ingrijpen bij Wegenwacht en Keuringsstations I'S hebben niets geleerd van 11 september Installatie monteur Brand verwoest loods Middelharnis Kritiek op uitstel kilometerheffing Financieel beheer ROC onder vuur Karin Krappen naar de finale Vrouw rijdt 15 jaar zonder een rijbewijs lezen we zeeuws mm Verandering wisselend bewolkt en enkele regen- of f onweersbuien. Maxima 21 tot 25 graden, rzwakke tot matige zuidenwind. 1247e jaargang no. 213 Lijdag 9 september 2005 t)gS nummer 1,25 opening met een heerlijk glas champagne 3 gangen festivalmenu kopje koffie of thee "lil"™»?' JA3iOh ÜM internet: www.pzc.nl jj; fannnze redactie binnenland }EN HAAG - De ANWB irapt de komende drie ir zes- tot achthonderd De bond zucht onder irs ledenverlies, consumen- die minder besteden en jt succes van de internetsi te die telefonistes overbodig laakt. Dat maakte flWB-directeur G. van Foerkom gisteren bekend, (in niet in de rode cijfers te be nden. moet de organisatie de imende jaren structureel 100 jljoen euro per jaar bezuini- n.De ruim 4300 medewerkers jn gisteren ingelicht. Daar is in ook verteld dat de ingrijpen- reorganisatie niet zonder ge dongen ontslagen te realiseren De operatie b> :gint volgend ar en moet eind 2007 afgerond jn. leschokt NV Bondgenoten is geschokt ter het grote aantal banen dat rdwijnt. De vakbond eist dat en ontslagen worden orkomen. „De ANWB is geen plastig bedrijf. Zij hebben be- orlijk wat reserves", aldus (V-bestuurder L. Vlek. iet als in 2004 heeft de ANWB ók dit jaar te kampen met le- ten die weglopen. Vorig jaar jegrdenmeer dan 114.000 leden Ié automobilistenbond de rug oe Dat betekent niet alleen mder contributie, maar ook ander omzet in de winkels en Ischriften. Samen komt dat WASHINGTON - Bij de hulpver- ening na de overstromingen in evv Orleans zijn dezelfde fou- m gemaakt als bij de hulp na terreuraanslagen van 11 sep- mber 2001 in de VS, en in som- nige gevallen zelfs ergere. )at zeggen de twee voorzitters de Amerikaanse onafhanke- ijke commissie die het officiële lerzoek naar de aanslagen 1:11/9' heeft uitgevoerd. Het gaat om falen dat kan wor- |n voorkomen en dat had moe- ïi worden voorkomen", zeggen tomas Kean, de Republikeinse uvemeur van de staat New rsey. en Lee Hamilton, de wrmalige Democratische voor in het Huis van Afgevaar- en. Volgens Kean en Ha- ilton zijn de problemen vooral roorzaakt door een gebrek inleiding. GPD/RTR (Advertentie) Bent u de die Seijsener tekreatietediniek bv zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. (Advertentie) neer op een inkomstenverlies van zo'n 10 miljoen euro per jaar. Naar verwachting komt het ledenverlies tot jaar uit op zo'n 90.000. De ANWB telt vier miljoen leden De hoofdoorzaak is Route Mo biel, de concurrent die vorig jaar het monopolie van de We genwacht doorbrak. Zo'n twee derde van de weggelopen ANWB-leden stapt over naar de nieuwkomer. Ook hebben heb ben de Keuringsstations van de bond nauwelijks nog aanloop. Van Woerkom verwacht dat een aantal stations moet sluiten. Noodgedwongen De Wegenwacht moet noodge dwongen afslanken. Onder mon teurs en in alarmcentrales ver dwijnen drie- tot vijfhonderd ba nen. Daarnaast studeert de ANWB op gespecialiseerde hulp. Zo gaan er 'uitgeklede' We genwachtwagens rondrijden die bijvoorbeeld alleen auto's hulp bieden die de verkeerde brand stof hebben getankt. Daarmee wil de ANWB meer mensen in korte tijd helpen. De rest van de circa driehon derd te schrappen arbeidsplaat sen verdwijnen op het hoofdkan toor in Den Haag. Die sanering heeft voornamelijk te maken met de dalende consumentenbe stedingen waar ook de ANWB onder lijdt. Maar ook het succes van de in ternetsite anwb.nl zorgt ervoor dat telefonische advieslijnen steeds minder werk hebben. De leden zoeken hun informatie zelf wel internet. Volgens Van Woerkom blijft de kwaliteit van de dienstverlening overeind door efficiënter te wer ken. De bond wil haar vergrijs de ledenbestand ook verjongen door een Startpakket voor jonge ren te lanceren. Verder komt er een Sterservice voor leden die advies, rechtsbij stand en begeleiding van de ANWB willen. Door de maatre gelen, belooft van Woerkom, hoeft de contributie niet om hoog. GPD Een vrouw toont haar identiteitskaart aan een uit Californië ingevlogen verkeersagent, die in New Orleans van huis naar huis gaat om achtergebleven inwoners te overreden om alsnog geëvacueerd te worden. foto Larry Smith/EPA door Gijs van Wetten GULFPORT - De Amerikaanse vice-president Cheny is gisteren aangekomen in het gebied dat werd getroffen door de orkaan Katrina. Zijn bezoek is bedoeld om na te gaan hoe de hulpverle ning verbeterd kan worden. De federale regering ligt in toe nemende mate onder vuur over de wijze waarop op de natuur ramp is gereageerd. Uit een opi niepeiling van het onderzoeksin stituut Pew bleek gisteren dat ruim tweederde van de Amerika nen kritisch is over reactie van de regering-Bush op de gevol gen van Katrina. Slechts 28 pro cent van de ondervraagden ge looft dat Bush er alles aan heeft gedaan om de noodhulp goed te laten verlopen. De vice-presi dent wilde evenwel niets weten van kritiek. Hij benadrukte dat de hulpoperatie volledig op stoom is. Veel Amerikaanse me dia omschreven de komst van Bush' tweede man echter vooral als een pr-offensief van het Wit te Huis. Lijkzakken Niemand in Washington durft zich nog uit te spreken over het mogelijke aantal slachtoffers dat het natuurgeweld heeft geëist. Woordvoerder S. McClel- lan van het Witte Huis weigerde gisteren in te gaan op berichten dat in New Orleans 25.000 lijk zakken zijn aangekomen. Wel zei hij een 'afschuwelijke situa tie' te verwachten als het water in de stad is gezakt. Het Ameri kaanse leger pompt 228.000 li ter water per uur de ondergelo pen stad uit. Met elke centimeter dat het wa terpeil zakt, komen meer gruwe len aan het licht. Woensdag nog werden dertig dode bewoners uit een verpleegtehuis gehaald. Gevreesd wordt dat onder het water dat New Orleans tien da gen lang heeft bedekt, duizen den lichamen zullen worden ge vonden. Als het aan de autoriteiten ligt, dan zullen echter nauwelijks beelden van lijken de buitenwe reld bereiken. Het federale agentschap voor rampenbestrij ding Fema wil niet dat journalis ten meereizen met bergings teams. Media hebben bovendien officieel het verzoek gekregen geen foto's van doden uit te zen den of af te drukken. Critici menen dat de overheid zo de ware omvang van de ramp wil verbergen. Zij vinden boven dien dat de Fema zich beter met urgenter zaken bezig kan hou den. Het agentschap ligt al da gen onder vuur vanwege de ge brekkige coördinatie van de noodhulp aan de overlevenden. De senator voor Louisiana merk te gisteren schamper op dat een groep Canadese reddingswer kers in een gebied ten oosten van New Orleans vijf dagen eer- MIDDELHARNIS - Een grote brand in een op slagloods op het industrieterrein in Middelharnis heeft gistermiddag in de wijde omtrek overlast veroorzaakt. Volgens de politie Rotterdam Rijn mond daalden tot in Vlaardingen asdeeltjes en witte snippers neer. Ongeveer dertig mensen wer den uit woningen en bedrijven op het industrieter rein geëvacueerd. De hevige rookontwikkeling was tot ver in de omgeving te zien. Het vuur in de tienduizend meter grote loods van het bedrijf Ad- co brak even na twee uur uit, mogelijk veroor zaakt door werkzaamheden aan de dakbedek king. In het pand lag hoofdzakelijk oud papier, hout en voedselpakketten opgeslagen. De brand weer rukte uit met twaalf spuitwagens en onder steunend materieel, maar bij aankomst bleek het pand al verloren. Om half zeven 's avonds werd het sein brand meester gegeven, maar de brand weer verwachtte nog tot vanmorgen te moeten na blussen. foto Flakkee Nieuws Dikke punt achter Fiat-ellende Het kabinet is bedolven onder een lawine van kritiek, om dat het past voor een landelijke kilometerheffing die de automobilist vanaf 2012 zou moeten betalen. Volgens mi nister Peijs van Verkeer is het vanwege de mil- jardenkosten nu onverantwoord om een besluit daarover te nemen. Het ROC Zeeland had tussen 2001 en 2004 zijn financiële zaken niet op orde. Er was geen toezicht op hoe er met het geld werd omgegaan. Dat is een van de conclusies in een onderzoek door het ministerie van Onderwijs. De zaken zijn de laatste jaren bij het ROC ech- gm |j" ter wel goed aangepakt, meldt het rapport. £3 Karin Krappen uit Vlis- singen heeft gisteravond in Utrecht tijdens de World Darts Trophy voor een sensatie ge zorgd door in de halve fi nale veelvoudig wereld kampioene Trina Gulli ver te verslaan. Krap pen won de partij met 2-0. Vanavond wordt be kend wie haar tegen standster wordt in de 4 finale. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19, 20 en 21; Redactie Reac tie: 22; Auto: 23 en 25 der ter plaatse was dan het Ame rikaanse leger. „Geweldige men sen. Wij hebben overal de Cana dese vlag wapperen", zei hij. Ook buurland Mexico heeft gis teren een konvooi van tweehon derd militairen gestuurd. Een Nederlands fregat ligt sinds woensdag voor de kust bij Bi- loxi. Negentig manschappen staan klaar om daar de bevol king te helpen. Bureaucratie Veel buitenlandse hulpinitiatie ven stranden echter in het moe ras van de Amerikaanse bureau cratie. Zo werd de komst van on der meer een Zweeds waterzui veringssysteem, een Duits net werk voor mobiele telefonie en twee Canadese reddingssche pen, dagenlang tegengehouden door de Fema. Een groep Thaise artsen heeft het plan om medische hulp aan te bieden, laten varen uit vrees voor torenhoge schadeclaims als zij fouten maken. ANP SEROOSKERKE - De politie heeft gisteren een dertigjarige vrouw uit de gemeente Veere aangehouden die al vijftien jaar auto rijdt zonder rijbewijs. De vrouw werd op de Toren straat in Serooskerke door de politie aan de kant gezet omdat ze met een kind op schoot reed. De auto bleek niet verzekerd en niet gekeurd te zijn. De vrouw verklaarde dat ze al vijftien jaar in een auto rijdt en nog nooit eerder door de politie is gecon troleerd. door Paul Koopman DEN HAAG - Premier Balken ende is een grote leugenaar. Hij heeft onwaarheid gesproken over de feiten die ten grondslag lagen aan het besluit een oorlog te beginnen tegen Irak en die oorlog militair te steunen. Daar mee is het vertrouwen in de poli tiek ernstig geschaad. Dat stelt Jan Pronk, oud Pv- dA-minister van Ontwikkelings samenwerking, in het vandaag verschenen boek 'Willens en We tens.' Volgens Pronk hebben de regeringsleiders Bush, Blair, Balkenende en Navo-secreta- ris-generaal De Hoop Scheffer 'bewust gelogen' om een aanval op Irak aanvaardbaar te maken. „Er zijn feiten verdraaid en de waarheid is verdoezeld. Er is ook geen sprake van dat de aan val op Irak alleen is ingezet om dat Irak onvoldoende meewerk te aan de uitvoering van VN-be- sluiten, zoals de Nederlandse re gering beweert." Volgens Pronk was de aanvankelijke argumen tatie voor de oorlog de dreiging van Iraakse massavernietigings wapens en werd dat verhaal af gezwakt toen bleek dat het land er niet over beschikte. „De leu gen heeft regeermacht gekre gen", concludeert Pronk. „En het waren grote leugens met on omkeerbare gevolgen." Pronk: „Ik ken het politieke proces van binnen en van buiten. Ik heb er meer dan dertig jaar aan meege daan. Maar ik betrap mezelf er op steeds minder geloof te hech ten aan de beweringen van dege nen die politieke beslissingen ne men." Volgens Pronk is er maar één manier om het geschonden vertrouwen te herstellen: Bush, Blair én Balkenende zouden moeten aftreden. GPD (Advertentie) e-mail. icosilbankrekemngnummei: Kijk pp wmoic n I/abonneren, bel gratis "10-0231231 of sluur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713,4460 W8 Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dn Bedrag van onderstaand rekeningnummer Ik heb da laatste res maanden geen proefabonnement gehac W Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso l€ 19.951. per kwartaal met automatische incasso 58,00). O per (aar met automatische incasso 222.501. 8»711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1