PZC Ouderenzorg Walcheren fuseert Verdachte bekent moord op Erdal Asil VERSCHOORE Verkeersperikelen verleden tijd door dokbrug elstraf geëist oor steekpartij o Vlissingen Gemeente wist niets van spanningen Wethouder dubt over aanblijven Souburger overlijdt na botsing Dodemansplek N57 aangepakt Yerseke haalt container voor afval uit de haven verhalen SPECIAL zeeuws meisje 'SINGELHOF' te VLISSINGEN 1VIEEÜ5 zeeuwse almanak Hertjes „actie: 0113-315649 tsrftredactie@pzc.nl ':us3i 4460AAGoes Lorfpntie-exploitatie: Jv h en Midden-Zeeland: 0113-315520; ïl Vlaanderen: 0114-372770; tonaal: 020-4562500. 19 september 2005 editie Walcheren timen werking leidt tot organisatie van 2600 mensen ,prNadia Berkelder ©DELBURG - Twee zorgor- 0isaties op Walcheren fuse- n. Zorgstroom en de Stichting otestantse Ouderenzorg Wal- tren (SPOW) gaan per 1 ja- Dari samenwerken. Daardoor ntstaat een organisatie met (00 personeelsleden. jrgstroom (2300 medewerkers) de SPOW (280 medewerkers) n nu actief in de thuiszorg, amaast hebben beide organi ses een aantal verzorgings verpleeghuizen en wooncom- ecen. t fusie is nodig om de ver- idenngen in de zorg aan te zegt J. Maliepaard van i van bestuur van de OW. ..Op de langere termijn uilen we alleen nog in groter erbandkunnen werken. In heel id zie je deze beweging itstaan." tarieven staan onder druk buo: marktwerking, daarnaast ijgen de kosten doordat organi ses de zorg in steeds kleiner erband aanbieden. Er komen (Advertentie) (Advertentie) Onze showroomkeukens •orden vervangen. Nu lijdelijk unieke en zeer aantrekkelijke aanbiedingen steeds minder grote verzorgings huizen, er wordt gewerkt vanuit kleinere wooncomplexen. Door de fusie moeten vooral de organisatiekosten verminderen. „De mensen die in de directe zorg werken, in de thuiszorg of in een verzorgings- of verpleeg huis, zullen er weinig van mer ken. De samenwerking heeft vooral gevolg voor stafdiensten, zoals personeelszaken." Er val len geen gedwongen ontslagen, zegt Maliepaard. Er wordt ge werkt aan een sociaal plan. De fusie met Zorgstroom is het re sultaat van een zoektocht naar mogelijke partners. Op Walche ren zijn nog drie zorgorganisa ties: de SVRZ, de Stichting Werkt voor Ouderen en Eben Haëzer. „We hebben met ieder een gesprekken gevoerd", zegt Maliepaard. „Zorgstroom was voor ons de meest voor de hand liggende partner. We zijn alle bei bezig om de wijk in te gaan en we bieden allebei thuiszorg aan. De SVRZ richt zich meer op verpleeghuiszorg en minder op de thuiszorg." Protestant De SPOW is een protes tants-christelijke organisatie. De identiteit van de verzor gings- en verpleeghuizen Swerf-Rust en Nieuw-Sanden- burgh blijft behouden, zegt Ma liepaard. Net als de humanisti sche identiteit van Roggeveen en de protestantse van Rusten burg, twee zorgcomplexen van Zorgstroom. „Wij hebben daar op aangedrongen. Bij ons zijn veel mensen met een kerkelijke achtergrond, wij garanderen dat die identiteit behouden blijft, in ieder geval op de loca ties." Een speciale commissie moet daarop toezien. Zorgstroom verleent thuiszorg op Walcheren, Schouwen-Duive- land en de Bevelanden. Daar naast verleent de organisatie zorg in de centra Roggeveen, Buitenrust, Rustenburg, Tabadi- la en Parkstate in Middelburg en Beaufort in Arnemuiden. De SPOW verleent zorg in Swerf-Rust en Hof ter Veste in Middelburg, woonzorgcomplex de Tienden in Zoutelande en zorg- en verpleegcentrum Nieuw-Sandenburgh in Veere. Volgens Maliepaard staat de fu sie tussen Zorgstroom en de SPOW op zichzelf. Hij verwacht op korte termijn geen nieuwe fu siegolf. Telefoon: 0118-591900 vrostauranivrou wenpolder.nl 1DDELBURG - Officier van stitie J. Valente heeft gisteren de rechtbank in Middelburg ;en een negentienjarige inwo- van Vlissingen voor een eekpartij een jaar gevangenis- raf, waarvan de helft voor- aardelijk, geëist. Omdat hij gin zijn proeftijd zat eiste de icier nog een maand celstraf oorzaak was een conflict ver een meisje. De Vlissinger »ara op 1 april de zoon van het lachtoffer tegen op de boule- rard De scheldpartij die volg- werd door de zoon beëindigd Jet een klap in het gezicht van ffin rivaal. De partijen gingen it elkaar, maar verdachte liet er niet bij zitten. Hij trom- elde twee ooms en een paar ienden op.Met zijn vijven ichten ze in Vlissingen de zoon die in de woning van zijn iders verbleef. Voor de deur ltstond een vechtpartij. De ion werd geslagen met een oelpoot. In het tumult had de 'der een van de ooms vastge- tpen De verdachte wilde zijn ontzetten en stak met een les in de zij van de vader, ci slachtoffer bloedde hevig en wst behandeld worden in het henhuis. Als het aan de offi- Jt, betaalt de Vlissinger euro schadevergoeding het slachtoffer. op 21 september. VLISSINGEN - In oktober kunnen automobilisten en fietsers over de dokbrug in Vlis singen rijden, waarvoor gisteren de laatste onderdelen werden geplaatst. Eind okto ber wordt de brug en de nieuwe ontsluitingsweg officieel geopend en kunnen automo bilisten en fietsers over de nieuwe Vlissingse verbinding rijden. De verkeersperikelen in de stad moeten door de extra route tot het verleden behoren. De dokbrug ligt in het verlengde van de Koningsweg, op het voormalige Scheldeterrein. De brug gaat over in een parkeerterrein voor ongeveer 240 auto's. Door borden wordt aangegeven dat de weg alleen bestemd is voor bestemmingsverkeer voor de Oude Stad en het cen trum. „De Gravestraat en Nieuwendijk zijn niet geschikt voor veel verkeer. Daarom hebben we het parkeerterrein aangelegd, in de verwachting dat veel mensen daar hun auto laten staan en verder wandelend naar het centrum gaan", verklaart B. Schriken- berg van de gemeente Vlissingen. Onder de brug wordt nog een ponton aangebracht, waardoor de brug kan draaien. Schepen kunnen dichtbij het centrum in het Dok aan leggen. foto Ruben Oreel Oorzaak lijkt slepend conflict tussen horeca-ondernemers Vlasmarkt door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - De 37-jarige Middelburger die wordt ver dacht van de moord op Erdal Asil, heeft gisteren tegenover de rechter-commissaris bekend de moord te hebben gepleegd. De oorzaak is vrijwel zeker een sle pend conflict tussen horeca-on dernemers aan de Vlasmarkt. De buurt reageert geschrokken op de feiten die gisteren bekend werden. Omwonenden kunnen niet geloven dat hun buurman de moord heeft gepleegd, maar een voorstelling van de omstan digheden hebben ze wel. In het café is het al dagen don ker, vertellen buren. Ze willen niet met hun naam in de krant. Wel willen ze hun gedachten kwijt. Over hun buurman en over wat de aanleiding kan zijn geweest. Want het gaat een stuk dieper dan niet met elkaar over weg kunnen, zeggen ze. „Op de Vlasmarkt bestaat al lan ger wrijving tussen shoarmaza ken en andere ondernemers. Dat heeft alles te maken met het ge meentelijke parkeerbeleid. Over dag mogen alleen bewoners en ondernemers met hun auto de Vlasmarkt op. Leveranciers moe ten voor twaalf uur bezorgen of hun wagen parkeren op het Sim- pelhuispleintje. Alleen de pizza koeriers worden ontzien. Zij mo gen af en aan rijden, wanneer ze maar willen. Dat gaat gepaard met harde muziek en draaiende motoren. Daar ergert iedereen op de Vlasmarkt zich aan." Daar komt bij dat Asil, die be zorger was bij een van de shoar mazaken, een auto had waar hij graag mee pronkte. Ook die rol de vaak de Vlasmarkt op. Tot er gernis van de ondernemers. Ruzie „De politie is er geregeld voor gebeld. Daar waren die jongens natuurlijk niet blij mee. Er is ook wel eens ruzie over geweest, een vechtpartij zelfs. Juni 2002 was dat, tijdens het WK voet bal. Erdal kwam boos naar ons toe. Hij vond dat wij de oorzaak waren van zijn bekeuringen. De situatie liep totaal uit de hand. De man die nu wordt vastgehou den, probeerde de vechtende mensen toen nog uit elkaar te ha len. Een paar weken later werd hij zelf gepakt. Hij sprak diezelf de jongens aan, toen ze fietsen stonden te molesteren. Hij heeft een stel flinke klappen gehad." Het is een opeenstapeling van er gernissen, zeggen de buren. Dat is geen reden om iemand te ver moorden, geeft één van hen di rect toe. Anderen zeggen dat zij het net zo goed hadden kunnen doen. „Iedereen ergerde zich aan dat gedrag. Het is gewoon weg geëscaleerd. Misschien was het zelfverdediging. Onze buur man zou nooit een mes dragen, als hij na het werk zijn hondjes gaat uitlaten. Dat kunnen we ons niet voorstellen. Hij was kalm, bij wijze van spreken de grootste burgerlui onder de ca fé-eigenaren. Bovendien: hij zat bij een schietclub, had een wa penvergunning. Als hij van plan was Erdal iets aan te doen, had dat ook anders gekund." Na de moord, ruim twee weken geleden, hebben ze de verdachte nog gezien. Zelfs nog gesproken over de moord op Asil. „Hij zei er niets bijzondere over. Je merk te ook niks raars aan hem. Alsof hij het al had verdrongen." Vijanden De jongens van het activiteiten centrum in Dauwendaele, waar Asil vooral vroeger dikwijls te vinden was, zijn inmiddels ook op de hoogte van de vermoedelij ke dader. Ook zij kennen hem. „We wisten het niet meteen. Het MIDDELBURG - Dat de onthef fing voor pizza- en shoarmakoe- riers, oftewel verlofbedrijven, leidt tot zo veel wrijving, wisten ze het op stadkantoor niet. Par- keerambtenaar J. Boerma kan het zich nauwelijks voorstellen. Het was een foutje in het beleid, zegt Boerma. „Op de een of an dere manier bestaat voor bezor gers een soepeler parkeerbeleid. Dat was eigenlijk niet de bedoe ling, maar het is fout gegaan." Tussen 12.00 en 18.00 uur gaan op de Vlasmarkt de bollards, de verkeerspaaltjes, omhoog. In die tijd mogen alleen bewoners en ondernemers het straatje inrij den. Dat gebeurt met een pasje. „Per ongeluk hebben de bezor gers ook zo'n pasje gekregen. In middels zijn we die vergissing aan het herstellen. Binnenkort mogen ook de pizzakoeriers de Vlasmarkt niet meer op." Dat gebeurt naar aanleiding van klachten, vertelt Boerma. „Ondernemers hebben veel ge klaagd over geluidsoverlast en wandelaars bellen wel eens met de politie, als ze bijna van hun sokken worden gereden. Dat er ruzies over ontstaan, wisten wij niet. Laat staan dat er iemand om wordt vermoord." MIDDELBURG - Adrie van 't Westeinde (GroenLinks) maakt maandag bekend of hij aanblijft als wethouder in Middelburg. Van 't Westeinde beraadt zich op zijn positie na de beslissing van de gemeenteraad om te stoppen met het bouwen van een theater aan de Zuidsingel. Gister avond heeft Van 't Westeinde overleg gehad met zijn frac tie en vertegenwoordigers van GroenLinks. Hij wil zijn beslissing pas naar buiten brengen na overleg met de le den van coalitiepartijen CDA, PvdA en ChristenUnie. Dat overleg vindt maandag plaats. De beslissing over het theater heeft de coalitie aan het wankelen gebracht. De drie partijen die voor het afmaken van het theater stem den, verwijten de PvdA-fractie dat ze gemaakte afspra ken niet nakomt. Bovendien hebben ze kritiek op PvdA-wethouder A. de Vries. Hem wordt verweten zijn fractie te hebben gestuurd bij de beslissing om tegen te stemmen. Van 't Westeinde twijfelt of hij zijn ambtsperio de, die nog tot na de gemeenteraadsverkiezingen in maart volgend jaar duurt, zal afmaken. Eerder heeft hij laten weten er weinig voor te voelen om helemaal opnieuw aan het project te beginnen. De meerderheid van de gemeente raad wil dat de mogelijke locaties voor een theater op nieuw worden onderzocht. OOST-SOUBURG - De 63-jarige Souburger die maandag ochtend in zijn woonplaats gewond raakte toen hij tegen een autoportier botste, is aan zijn verwondingen overle den. De man overleed woensdagavond in het ziekenhuis in Antwerpen. Hij had zwaar hoofdletsel. Het ongeval ge beurde op de Spoorstraat. Een automobilist opende zijn portier juist toen het slachtoffer aan kwam fietsen. STELLENDAM - De N57 tussen Stellendam en de Brou- wersdam wordt aangepakt. Op dat stuk zijn de afgelopen jaren meerdere doden gevallen bij frontale botsingen. De tot dusver laatste keer was op 21 augustus, toen drie men sen om het leven kwamen en drie anderen zwaargewond raakten. Rijk waterstaat laat tussen de grote rotonde en de laatste kruising voor de Brouwersdam een dubbele be lijning aanbrengen. Dat gebeurt over drie weken. Verder gaat de maximumsnelheid omlaag naar tachtig kilometer per uur. De maatregel stond volgens burgemeester G. van de Velde-de Wilde van de gemeente Goedereede al eerder op stapel, zo blijkt uit een brief van Rijkswaterstaat om trent de beheersoverdracht van de wegen op 1 juli dit jaar. Daarover bestond onduidelijkheid. „Wij kunnen het alleen toejuichen en ik hoop natuurlijk dat de maatrege len straks ook opleveren wat wij ervan wensen. Namelijk een veiliger tracé en geen ongelukken meer van een om vang als die van enkele weken geleden." YERSEKE - Vissers in de haven van Yerseke kunnen hun olie houdende afvalstoffen en klein gevaarlijk afval straks niet meer kwijt in de zogeheten Haven Ontvangst Installatie (HOI). Het bleek dat ook veel andere Yersekenaren de container voor het dumpen van hun afval en bo vendien heeft de Raad van State de provinciale vergunning voor de HOI geschorst. Hij wordt nu wel gedoogd, maar de havencom missie vindt het tijd om hem weg te halen. Ze wil voor de Yer- sekse vloot nu een collectief abonnement afsluiten met de Stichting Financiering Afval stoffen Visserij. Doe zorgt voor taan voor de verwijdering van het afval. Dat betekent dat schippers hun afval voortaan al leen op gezette tijden nog kun nen inleveren. De commissie kiest namelijk voor een systeem waarbij het afval daadwerkelijk aan iemand overhandigd moet worden. Afval dat langs de kade staat tot het wordt opgehaald, zou de haven ontsieren. (Advertentie) MUSFUM fffsTOP ABDIJPLE'NI va'n-.IO-" uur wonderkamer. LAATSTERmWEND_^ ^w.2eeuwsi"U»uu,n'n 0118-653000 was namelijk zo dat Erdal meer vijanden had. 'Een 37-jarige Middelburger' zei ons ook niets. Pas toen we zijn naam hoorden, wisten we het. Erdal heeft wel eens ruzie met hem gehad, om dat hij zijn auto de Vlasmarkt opreed. Turkije had toen van Se negal gewonnen tijdens het WK voetbal en het is ons gebruik dat we dan met auto's toeterend en met muziek door de straten rij den. Dus ook over de Vlas markt. Die verdachte werd boos. ze begonnen te bekvech ten en Erdal sloeg die jongen op zijn gezicht. Zo is het begonnen, geloven we." Maar dat is achteraf denken. Asil heeft nadien namelijk nooit iets verteld over ruzie met de ca fé-eigenaar. „Hij vertelde niet gauw over zijn problemen. Maar als de situatie te erg werd, zou hij ons dat vast wel vertellen. Daarom, Erdal is zonder reden vermoord. Zinloos. En met voor bedachten rade. Waarom heb je anders een mes op zak? Het was een stanleymes, zeggen ze. Wie, dat kunnen we niet zeggen. We weten dat Erdal twee keer is ge stoken, en zijn keel is doorgesne den. Zijn familie is kapot." Het Openbaar Ministerie wil niet bevestigen dat het om een café-eigenaar gaat. Ook over de toedracht wil het Openbaar Mi nisterie nog niets kwijt. (Advertentie) nieuwbouwproject 13 schitterende appartementen waaronder een grandioos penthouse. Prijzen vanaf 176.000,-- v.o.n. Officiële start verkoop zaterdag 10 september a.s. van 11:00 tot 15:00 uur op locatie (in de voormalige kerk, hoek Singel-Scheldestraat) Verkoop en info: Meeüs Makelaars, tel. 0118 - 421 421 Goed geregold dus Af en toe schuiven er over ons bureau papieren, ook wel stukken genaamd, uit ambte lijke bron. Daarin staat wat provinciale ambtenaren die week besloten hebben. Twee van die beslissingen hadden onlangs te maken met het 'opzettelijk verontrusten dan wel verjagen van dieren'. Zo konden we lezen dat de Ca nadese gans op het eerste ge zicht zware tijden tegemoet gaat. Ook het m het wild levende damhert moet zich - zo lijkt het - zorgen maken, want dit dier zal worden bestreden door middel van flitslampen en akoestisch geluid, zo wordt van ambtelijke zijde dreigend gemeld. Toen we dit vernamen, viel er een pak van ons hart. Flitslampen en akoestisch ge luid. De ambtenaren organise ren gewoon een disco voor de hertjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11