pc Tegenvaller voor Zuidwesten Beeldschermen Philips naar Polen Albert Heijn brengt Ahold meer winst De parel van Brabant ES.i"MM562600. donderdag 8 september 2005 Geen 30 maar 8 miljoen euro voor vernieuwing economie Winsten grote bierbrouwers onder druk De hele school is het werkterrein van de juf Goed resultaat Bertelsmann Benzineprijzen opnieuw omlaag Meer vervoer Air France-KLM Winststijging Crédit Agricole Redactie: 0113-3156A3 Sljedactie@pzc.nl ós,bus 314460 AA Goes irfvertentie-exploitatie. Effen Midden-Zeeland: 0113-315520; N Vlaanderen: 0114-372770; Olie zat voor deze eeuw ijptuFrnst Jan Rozendaal DEN HAAG - Gedeputeerde M. Roy (PvdA, economie) is zeer teleurgesteld over het bedrag dal het Rijk heeft uitgetrokken ,oor economische vernieuwing in Zeeland en West-Brabant. Ze had gerekend op ongeveer 30 miljoen euro, maar het is voorlo pig 8 miljoen geworden. „Dat is Kht te weinig." In het kader van de Rijksnota Pieken in de Delta zijn zes re- angewezen waarin 'econo mische kansen van nationaal be lang' moeten worden benut. Kaast Zuidwest-Nederland gaat jet om Noord-Nederland, Jost-Nederland, de Noordvleu- gei en de Zuidvleugel van de landstad en Zuidoost-Neder- Voorsprong In juni hebben de provincies Zeeland en West-Brabant hun ilannen in Den Haag gepresen- eerd. Het accent ligt daarin op je procesindustrie, kusttoeris- ne en logistiek. Aan de bijeen- lomst met staatssecretaris Van Jennip van Economische Zaken gedeputeerde Le Roy des- de indruk overgehouden dal het Zuidwesten een voor- prong heeft ten opzichte van de indere regio's. e plannen liggen klaar uitvoering. We kregen de ndruk dat voldoende middelen «schikbaar waren om ze te ver wezenlijken. Die 8 miljoen euro lerken ik helemaal niet. We had- len eerder gedacht aan 30 mil- oeneuro." laarmee zouden Zeeland en ifest-Brabant in de pas lopen melde andere regio's. Dat blijkt DEN HAAG - Bierbrouwers Heineken en Grolsch hebben joed eerste half jaar achter ide rug. Hun nettowinst daalde met respectievelijk 8,2 en 10 pro centzien dalen. Grolsch heeft last van de prij- enslag in de supermarkten. Hierdoor daalde de omzet daal- lemet 3,1 procent tot 147,2 mil joen euro. De nettowinst van de ïroenlose bierbrouwer bleef ste len op 7,4 miljoen euro. )e vechtende supermarkten heb ben Grolsch stevig in de houd greep. De ketens eisen hoge han- elskortingen. Aan de onderhan- elingstafels heerst een harde sfeer, beaamt woordvoerder Coen Thönissen. „Het gaat om karde euro's. Maar tegelijk zijn K afhankelijk van elkaar. We hebben elkaar nodig." Heineken heeft ondanks de ge stegen bierafzet met 3,3 pro cent. de eerste helft van 2005 ook fors moeten inleveren op de nettowinst. Die daalde van 188 miljoen euro tot 173 miljoen eu ro. Oorzaak van de winstdaling ligt in de lage dollarkoers. Daar naast kampt Heineken met de naweeën van een reorganisatie die extra kosten met zich mee- Tengt. De omzet van Heineken steeg met 5,8 procent naar 5,14 miljard euro. Óver het heel 2005 ferwacht de biergigant een winststijging van vier tot zes trocent te realiseren. GPD uit de bedragen die Van Gennip bekend heeft gemaakt. De overi ge regio's krijgen bedragen va riërend van 23 tot 42 miljoen eu ro om de knelpunten bij het ver nieuwen van hun economie weg te werken. Le Roy begrijpt niet dat voor Zuidwest-Nederland geen verge lijkbaar bedrag is gereserveerd. „Ik had begrepen dat onze voor stellen bovenop de stapel la gen." Van Gennip heeft het aandeel van het gebied in de werkgele genheid in de 'stuwende secto ren' als criterium genomen voor de verdeling van het geld. Tot de stuwende sectoren worden onder meer industrie, groothan del, zakelijke dienstverlening, transport en communicatie gere kend. „Mij dunkt dat onze speer punten daaraan voldoen", aldus Le Roy. Hoop De gedeputeerde put hoop uit het feit dat nog niet al het geld is toebedeeld. Op de rol staat nog 86 miljoen euro om ver deeld te worden onder projecten uit vijf regio's (Noord-Neder land is uitgezonderd). Een onaf hankelijke commissie gaat bepa len welke projecten het hoogste nationaal economisch rende ment opleveren. „Ik ga ervan uit dat de huidige toewijzing van bedragen nog zal worden omgebogen", zegt Le Roy. „Met 8 miljoen euro kun nen we in Zeeland en West-Bra bant niet uit de voeten. Onze projecten zijn rijp om uitge voerd te worden. Gaat een groot deel van het resterende budget daar naartoe, dan kunnen de verhoudingen tussen de regio's weer worden rechtgetrokken." Brussel Overigens heeft Zeeland voor de uitvoering van projecten in het kader van Pieken in de Delta de hoop niet alleen gevestigd op Den Haag. Ook vanuit Brussel worden miljoenen euro's ver wacht. Vorige week lieten de drie zuidelijke provincies weten te rekenen op eenderde van het Europese geld dat tussen 2007 en 2013 naar Nederland gaat. Dat zou een bedrag van 300 mil joen euro voor het zuiden bete kenen. Daarvan zou 50 miljoen in Zeeland moeten worden geïn vesteerd. Besluiten daarover zijn nog niet gevallen. Bovendien zou ook het Europese geld door het Rijk moeten worden verdeeld. Ook andere regio's in Nederland clai men een aanzienlijk deel van het Europese geld. Juf Remke tussen leerlingen van de Ravensteinschool door Edith Ramakers VLISSINGEN - Nee, het bureau vooraan de klas is niet de werkplek van juf Remke van de openbare Raven steinschool in Vlissingen. Dat is het he le lokaal, waarin groep 3 en 4 twee da gen per week samen les krijgen, maar ook de gang, het schoolplein en het aan grenzende lokaal, kortom een groot gedeelte van de dependance van de Ravensteinschool aan de Rembrandt- laan. De houten dependance staat al jaren lang op de nominatie om gesloopt te worden. Binnenkort is het eindelijk zo ver, als voor drie basisscholen vlakbij een nieuwe Brede School wordt ge bouwd. In de nadagen probeert Remke het klas lokaal als een tweede huiskamer in te richten. „We horen vaker dat school het hoogtepunt van hun dag is", zegt ze. De 24 kinderen van zeven, acht en ne gen jaar zijn afkomstig uit negen ver schillende culturen. Ze krijgen deze och tend taallessen. Remke loopt rond, corri geert en geeft aanwijzingen. „Als je zo snel klaar bent, kun je ook wel probe ren om netter te schrijven", spoort Rem ke een meisje aan. Het kind knikt, mop pert even, maar gumt en pakt een voor- beeldvel waarop de 'nette letters' van het alfabet staan. Twee jongetjes lijken na te denken over hun opdracht. Ze kijken naar de teke ningen die ze vorige week hebben en die ze opgehangen hebben. Ze glimla chen en werpen een blik op het schriftje foto Ruben Oreel van een buurjongen. Het is warm in het lokaal, terwijl het nog maar elf uur in de ochtend is. ,,'s Middags is het soms onmogelijk om hier les te geven. Bij tem peraturen van rond de dertig graden, probeer ik buiten groepsactiviteiten te doen." De ventilatie is goed in het gebouw. „Dat komt door de stevige kieren tus sen de planken. De planken wijken uit een. Het is hier snel te warm en snel te koud. Maar sfeer heeft het gebouw wel." van onze redactie economie EINDHOVEN - Met de bouw van een grote fabriek in Polen vestigt LG Philips LCD een flink deel van zijn productie van platte beeldschermen dicht bij belangrijke klanten. In Oost-Europa staan fabrieken van de elektronicagiganten Phi lips, LG, Panasonic, Tatung en TTE. Die worden straks niet meer vanuit Zuid-Korea bevoor raad, maar vanuit de stad Wro claw in Zuid-Polen. LG Philips is de joint-venture van Philips en het Koreaanse LG op het ge bied van platte beeldschermen. De combinatie, waarin de part ners elk de helft van de aande len bezitten, is de grootste pro ducent van platte beeldscher men ter wereld. LG Philips LCD heeft 23,4 pro cent van de markt in handen, op de voet gevolgd door Samsung (20,2). LG Philips LCD heeft al fabrieken in het Koreaanse Gu- mi en in het Chinese Nanjing. Dat LG Philips LCD een groot steunpunt in Europa zocht was al langer bekend. Duidelijk was dat LG Philips LCD zijn oog had laten vallen op Polen, al wil de het bedrijf dat nooit bevesti gen. Gisteren ging de kogel door de kerk met de officiële aankon diging van de investering in Wroclaw. De fabriek biedt op den duur werk aan tien- tot twaalf duizend Polen. LG Philips LCD is de eerste schermenprodu- cent die zich in Europa vestigt. GPD 1 bijna twintig jaar woon ik in het 4Xprachtige Oisterwijk, bijgenaamd i .Parel van Brabant. Het dorp, met pro twintigduizend inwoners, heeft oen in de afgelopen decennia ontwik- tot een soort Wassenaar met veel llgepensioneerde) bankiers, onderne- roers. hoogleraren en andere bovenmo- jale lieden. Ondanks de hoge gemeente re inkomsten is het voor Oisterwijk rann jaar uit een probleem om de be- Poting sluitend te krijgen. De voor- oaamste reden voor deze begrotingspe- elen is het steeds maar toenemende tal gemeenteambtenaren, pronn staat Oisterwijk als gemeente jet alleen. In de periode 1997-2003 is Ja Personeelsbestand van de Neder- andse gemeenten met zo'n 15 procent egenomen. In totaal zijn er op dit mo- en on8eveer tweehonderdduizend personen werkzaam bij de gemeenten. Is de almaar uitdijende gemeentelijke bureaucratie een soort autonoom pro ces of is het een gevolg van het leggen van meer uitvoeringstaken op gemeen telijk niveau door de wetgever? Ik denk dat beide factoren een rol hierbij spe len. In ieder geval heeft de aanwas van het aantal gemeenteambtenaren in mijn eigen dorp in ieder geval niet ge leid tot een beter voorzieningenniveau voor de burger. Mijn huisvuil wordt niet meer zoals vroeger wekelijks opge haald, maar één keer in de twee weken en moet netjes in de container worden aangeleverd. Anders wordt het niet meegenomen. Vuilnis van afwijkend formaat mag je zelf tegen betaling in de 'milieustraat' afleveren. Ook voor de gemeentelijke voorzieningen geldt de 'wet van de afnemende service'. De charmante en drukbezochte plaatselij ke bibliotheek is verplaatst naar het nieuwe multifunctioneel centrum en weggestopt in een donkere hoek van dit gebouw. Op de plaats van de oude bibli otheek verrijzen nu nieuwbouwwonin gen. Dit verschijnsel doet zich niet al leen in Oisterwijk voor, maar in vele Nederlandse gemeenten. Oude karakte ristieke bibliotheken, schoolgebouwen, zwembaden worden niet meer gereno veerd ('te duur'), maar vervangen door nieuwbouw op een goedkopere locatie aan de rand van het dorp. De dure grond in het centrum kan door de ge meente worden verkocht aan project ontwikkelaars, die daar dure apparte menten of woningen kunnen bouwen. Deze trend gaat natuurlijk ten koste van de burger, die steeds minder en slechtere gemeentelijke voorzieningen voor zijn geld krijgt. Blijkbaar is de ge meenteraad, de vertegenwoordiger van de burger bij uitstek, niet in staat om aan deze trend van meer ambtenaren en minder voorzieningen weerstand te bieden. De gemeenteraad bestaat uit weliswaar gemotiveerde en welwillen de parttimers, maar is niet bij machte om fulltimers als de burgemeester, wet houders en gemeenteambtenaren vol doende tegenspel te bieden. Als het aantal gemeenteambtenaren structureel toeneemt, de kwaliteit van de gemeentelijke voorzieningen terug loopt en de gemeentelijke begrotingen nauwelijks sluitend zijn te krijgen, dan is er toch iets mis met de gemeentelijke democratie in Nederland? Het ingevoer de dualisme in de gemeentepolitiek is een eerste, goede slap op de weg om de lokale democratie meer inhoud te ge ven, maar heeft nog zijn tijd nodig. Daarnaast moet de gemeenteraad meer middelen krijgen dan accountantsver klaringen en kritische noten van de pro vincie om de gemeentefinanciën kri tisch te kunnen volgen en in te grijpen. Hierbij kan bijvoorbeeld gedacht wor den aan een begrotingsbureau ten dien ste van de gemeenteraad. Een andere vraag is of een rechtstreeks door de bur gers gekozen burgemeester hierin ver- beterering kan brengen. Ik geloof dat een rechtstreeks gekozen burgemeester wel een noodzakelijke, maar niet een voldoende voorwaarde is om de ge meentelijke democratie meer inhoud te geven. Het is dus te hopen dat de ver schillende fracties in de Tweede Kamer de nieuwe minister van Bestuurlijke Vernieuwing, Alexander Pechtold (D66), een eerlijke kans geven om de rechtstreeks gekozen burgemeester nog dit decennium te realiseren. Het wordt hoog tijd om de gemeentepolitiek (ver der) te professionaliseren. Sylvester Eijf finger GÜTERSLOH - Bertelsmann, het grootste mediaconcern van Europa, heeft over de eerste helft van dit jaar een stij ging van het bedrijfsresultaat geboekt van 596 miljoen eu ro tot 644 miljoen euro. De nettowinst ging omlaag van 550 miljoen euro naar 349 miljoen euro als gevolg van een malige posten, zo blijkt uit de gisteren gepubliceerde re sultaten van het Duitse bedrijf. Bertelsmann had in het eerste halfjaar 80 miljoen euro aan herstructureringskosten bij de dochterbedrijven So ny BMG (muziek) en Direct Group. De omzet verminder de van 8,1 miljard euro tot 8,0 miljard euro. ANP DEN HAAG - Net als dinsdag heeft marktleider Shell zijn adviesprijzen voor autobrandstoffen opnieuw iets ver laagd. Euro ongelood en super gaan met 0,6 cent omlaag naar respectievelijk 1,529 euro en 1,583 per liter. Diesel zakt met 0,4 cent naar 1,115 euro. Shell baseert zijn adviesprijzen op internationale product noteringen. Die zijn de afgelopen periode sterk gestegen. Dat kwam onder meer door de schade die de orkaan Katri- na heeft veroorzaakt aan olieplatforms in de Golf van Mexico en aan raffinaderijen en pijpleidingen. De vermin derde raffinagecapaciteit in combinatie met hoge olieprij zen had een prijsopdrijvend effect. ANP AMSTELVEEN - Air France-KLM heeft in augustus op nieuw meer passagiers vervoerd. Daarmee zette de Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie de trend van de voorgaande maanden voort. Ook waren de toestellen be ter gevuld. Dat heeft Air France-KLM gisteren bekendge maakt. In augustus vervoerde Air France-KLM meer dan 6 mil joen passagiers, bijna 7 procent meer dan in dezelfde maand vorig jaar. De capaciteit, ofwel het aantal toestel len dat de luchtvaartcombinatie voor het vervoer inzette, steeg 5,1 procent. De bezettingsgraad van de toestellen kwam uit op 84,1 procent, 2,4 procentpunt hoger dan een jaar geleden. ANP PARIJS - Crédit Agricole, in balanstotaal de grootste bank van Frankrijk, heeft in het tweede kwartaal beter gepresteerd dan verwacht. Netto verdiende de bank 960 miljoen euro, een stijging van 23 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. De bank maakte gisteren be kend dat de omzet is uitgekomen op 3,46 miljard euro, een stijging van 4 procent. Dat is net als de kwartaal winst hoger dan analisten verwachtten. ANP van onze redactie economie ZAANDAM - Ahold heeft in het tweede kwartaal meer winst be haald, ondanks moeilijke markt omstandigheden door onder meer de prijzenoorlog. De stij ging is mede te danken aan goe de prestaties van Albert Heijn en andere supermarkten in Euro pa, liet het supermarktconcern gisteren weten. De operationele winst steeg van 217 miljoen tot 248 miljoen eu ro. Dat is lager dan de 297,4 mil joen waar analisten gemiddeld op rekenden. De nettowinst kwam uit op 130 miljoen euro te gen een verlies in dezelfde perio de vorig jaar van 28 miljoen eu ro. Ahold meldde een maand gele den al de omzet over het tweede kwartaal. Die is, grotendeels door wisselkoerseffecten, met 0,9 procent afgenomen tot 10,4 miljard euro. Prijsverlaging Supermarktmarktketen Albert Heijn zag de omzet met meer dan 5 procent stijgen, waardoor ook de winst toenam. De prijs verlagingen in combinatie met de sterke kostenbesparingen wierpen duidelijk hun vruchten af. Ook is Ahold tevreden over de gang van zaken bij de supers in Scandinavië en Centraal-Euro- pa en bij Schuitema, bekend van de C1000-winkels. Ahold heeft een belang van ruim 70 procent in Schuitema. Analisten vinden de supermarktresulta ten, zowel in Nederland als in de Verenigde Staten, tegenval len. Het concern erkent nog niet te vreden te zijn over de reorgani satie in de Verenigde Staten. Ahold bouwt enkele supermark ten van zijn Giant-Landover-ke- ten om en frist winkels op, maar dat gaat te langzaam. „We zijn een beetje gefrustreerd over Giant-Landover", lichtte be stuursvoorzitter Anders Moberg toe. De topman van het detailhan delsconcern, dat ongeveer 70 procent van de omzet in de VS haalt, vreest dat de stijging van de olieprijs en meer recentelijk de gebeurtenissen in New Or leans hun uitwerking op het con sumentengedrag niet zullen mis sen. Daardoor wordt het lasti ger om de doelstellingen voor 2006 te halen. Ahold verwacht volgend jaar een stijging van de netto-omzet met 5 procent. Dat moet onder meer gebeuren met de onlangs overgenomen winkels in Tsje chië. Ahold neemt daar maxi maal 67 winkels van de Oosten rijkse supermarktketen Julius Meinl over. Het is de eerste over name sinds Ahold begin 2003 het boekhoudschandaal open baarde. Het Nederlandse supermarkt concern gaat nu niet hand over hand door met acquisities. „We kijken vooral naar activiteiten die we kunnen kopen, niet zo zeer naar bedrijven. Een grote overname zit er zeker niet in", aldus Moberg. Behalve Albert Heijn presteerde ook de Amerikaanse super marktactiviteit Giant-Carlisle/ Tops Arena goed. De winst bij dit onderdeel steeg in het twee de kwartaal 12,5 procent. In het recente verleden was de Ameri kaanse detailhandelstak voor Ahold het zorgenkindje. US Foodservice, het bedrijfson derdeel waar de winst met hon derden miljoenen werd opgebla zen, wist de resultaten ook te verbeteren. Het bedrijfsresul taat steeg ruim 10 procent, voor al dankzij hogere marges. Die zijn een gevolg van een reeks van factoren zoals betere inkoopcondities, kosten besparingen en het beëindigen van minder renderende activitei ten. Strategisch plan In november dit jaar komt het concern met een strategisch plan voor US Foodservice. Het bestuur van Ahold heeft voor de zomer aangegeven de divisie te willen behouden en zal over twee maanden uitleggen waar het concern met de bedrijfsacti viteit heen wil. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 7