wevende kiezers bepalen uitslag Duitse verkiezingen Doden door vuil water VS Deense honden aan de prozac Opkomst in Egypte zou hoog zijn n?n Palladio Chinees textiel ligt binnen een week in de schappen hvarte lijst EU ilote torso op ferkplaats nag toch wel Diensten Amerikaanse Goljkust alert op uitbraak infectieziektes tanan accepteert kritiek >lie-voedselprogramma Ramp Medan door probleem met brandstof Mysterieuze vrouw gevonden Iran verwerpt rapport IAEA Italië vaardigt vliegverbod uit Motor taboe in deel Afghanistan Rits kan pacemaker verwarren Steun voor Turks lidmaatschap EU brokkelt af UIT buitenmeubelen buitenverlichting «HUSSEL - Het Chinese tex tiel. dat nog ligt opgeslagen in j, Rotterdamse haven, zal waarschijnlijk midden volgen de «eek in de schappen in de triakels liggen. Dat zei gisteren staatssecreta- ris Van Gennip van Economi sche Zaken, die 'opgelucht en blij' is dat de EU-lidstaten ak koord zijn met het onderhande lingsakkoord tussen de Europe se Commissie en China. Door het akkoord ontsnappen Nederlandse bedrijven aan een strop van 'honderden miljoe nen', aldus de CD A-bewinds vrouw. „Vorige week al stond voor zo'n 150 miljoen aan tex tiel op de kades en daar kwam elke dag meer bij." Van Gennip heeft gesprekken gevoerd met organisaties van importeurs, handelaren en winkeliers die bij haar hun nood klaagden. Toch zijn EVO (verladers), Mo- dint (modewinkels) en Vivo (im porteurs) niet tevreden. Zij zet ten een juridische procedure om de goederen voor medio de ze maand vrij te krijgen door. Miljoenen Elke dag wachten kost de be drijven miljoenen. De Europese Commissie moet het besluit uit werken en opnemen in een offi cieel publicatieblad, voordat de goederen kunnen worden vrijgegeven. Van Gennip gaat ervan uit dat dit begin volgende week ge beurt en dat de wintercollectie daarna binnen enkele dagen in de winkels zal hangen. ANP «USSEL - De EU-landen stel- jn een Europese zwarte lijst op por dubieuze luchtvaartmaat- happijen. De nationale lijsten jan daarin op. ttschappijen die op de lijst ïen te staan, mogen nergens [de EU meer landen. De lucht- •texperts van de 25 EU-lan- Roemenië, Bulgarije, Noor- |en, Zwitserland en IJsland dat gisteren in Brussel over komen. ANP Politie-eenheden zijn op zoek naar sluipschutters in New Orleans na meldingen over schietpartijen. [BAATSBURG - Nederlandse erkgevers ontsnappen aan de rplichting om hun personeel idezelfde manier tegen de zon beschermen als hun Griekse Spaanse collega's dat doen. r Europees Parlement haalde gieren een streep door een aaltje 'doorgeschoten Europe- wetgeving', zoals CDA-parle- ■ntslid Ria Oomen-Ruijten noemde. Met een meerder- jd van 397 tegen 260 stemmen sloot het parlement in Straats- irg dat lidstaten zelf maar jeten uitmaken of badmees- 5, landarbeiders en bouwvak- is al dan niet met ontbloot bo- nlijf aan het werk mogen. egeldrift h) moeten de Europese bur- r niet beschermen tegen het nlicht, maar tegen Europese reldnft", mopperde gisteren t conservatieve Britse euro- rlementslid Bushill-Mat- ews De zonnebrandbepaling ts binnengeslopen in nieuwe iropese wetgeving die werkne- ers een betere bescherming jet geven tegen optische stra- ig. Duitse en Britse tabloid anten haalden alles uit de st om de Europese regelzucht lachelijk te maken en de idio- van het voorstel aan te to- n. Het Duitse blad Bild vrees- I zelfs voor de diep uitgesne- !n décolletés van de ser- fersters in de traditionele Bei- Se Biergarten. lorde zomer besloot het Socia- Comité van het Europees Par- nent al dat hier sprake was neen staaltje onnodige betut- ling uit Brussel. Dat stand- mt is gisteren door het parie nt overgenomen. GPD door Patrick Selbach WASHINGTON - Amerikaanse autoriteiten beginnen zich steeds meer zorgen te maken over de gevolgen van orkaan Ka- trina voor de volksgezondheid en het milieu. Volgens de gezondheidsdiensten zijn er tot dusver vijf mensen overleden aan een infectie met een dodelijk bacterie, opgelopen in de overstroomde gebieden aan de Golfkust. Een geval deed zich deze week voor in Texas en de andere in Mississippi. De vijf raakten geïnfecteerd met de bacterie vibrio vulnificus, die het menselijk lichaam binnen kan komen door een snee, schram of wond. Vooral oude ren en mensen met een kwets baar immuunsysteem lopen ge vaar. De betrokken bacterie is verwant aan de verwekkers van cholera, maar de kans op een uit braak daarvan wordt klein ge acht. Eerste onderzoeken hebben uit gewezen dat het water, vooral in de omgeving van New Or leans, enorm vervuild is. Het wa ter aangetast door brandstoffen, industriële chemicaliën, uit werpselen van mensen en die ren, karkassen van dieren en do de mensen. Experts sluiten niet uit dat het nog jaren kan duren voordat er weer goed drinkwa ter uit de kranen van New Or leans komt. Riolering Vrijwel de complete riolering van de stad is kapot. Daarenbo ven is olie uit zeker 78.000 vaten gelekt in het meer bij de stad en nog eens zeker 2200 brandstof tanks van boten en personenwa gens zijn leeggelopen. Reddings werkers in de stad zijn opgeroe pen hepatitis- en tetanusprik- ken te halen. Gezondheidsdiensten in de hon derden plaatsen in de VS waar vluchtelingen worden opgevan gen, hebben opdracht gekregen zeer alert te zijn op mogelijke uitbraken van infectieziektes. In Texas zijn al gevallen van diarree en tuberculose gemeld onder geëvacueerden, maar het is niet duidelijk of deze aandoe ningen in direct verband staan met de natuurramp. Buffers De omvang van de milieuschade wordt ook steeds meer duide lijk. Grote delen van de Golf kust zijn de toch al schaarse na tuurlijke buffers van 'wetlands' kwijtgeraakt. Ook zijn op enorme schaal bo men en andere vegetatie geveld door de orkaan en het hoogwa ter, waardoor de ecologie aan de kust volstrekt ontregeld is. ANP foto Carlos Barria/RTR jorWierd Puk ERLIJN - Alles duidt erop dat t Duitse bondskanselier chröder en zijn SPD de ver- ragde Bondsdagverkiezingen 18 september zullen verhe it Maar behaalt de oppositie Moende zetels om een conser- itief-liberale regering te kun- vormen? M. Güllner (64), leider van het gerenommeerde onderzoeksinsti tuut Forsa uit Keulen, ziet zo kort voor de stembusgang nog veel beweging onder de kiezers. „Twintig procent van de men sen stemt niet. Van de rest weet 50 procent zeker welke partij het wordt. Een verdere 25 pro cent twijfelt nog een beetje en de laatste 25 procent is echt zwe- nonze redactie buitenland ER VORK - Secretaris-gene- BU van de Verenigde Naties, ofi Annan, accepteert volledi- iverantwoordelijkheid voor al- fat er mis is gegaan met het •voor-voedselprogramma in aj heeft hij de Veiligheidsraad steren laten weten, nadat Paul 'Icker zijn rapport had gepre steerd over de omvangrijke suae met het Irak-program- a: Dlf sfelde Irak in staat om st olie-inkomsten voedsel en Mtdjnen voor de bevolking te fckers comité is tijdens het on- ^oek binnen de VN gestuit 'egaal, onethisch en cor- F gedrag' en verwijt Annan 1 tuj als manager van een orga- j»tie als de VN 'ernstig tekort °°tAnnan zelf wordt overi gs niet beschuldigd van misda te1 rapport is zeer kritisch «rot] persoonlijk en ik accep- F kritiek", aldus Annan. „De resultaten van het rapport zijn een blamage voor ons alle maal." Volcker verwijt ook de vijftien leden van de Veiligheids raad dat hun toezicht op het 64 miljard dollar grote voed- sel-voor-olie-programma niet deugde. Geconcludeerd wordt daarom dat de hele VN drin gend hervormd dienen te wor den. Volgens Volcker was het olie-voor-voedselprogramma, dat Saddam Hoessein in staat stelde zelf zijn klanten te kie zen, 'een verdrag met de duivel en die duivel had de mogelijk heid om het programma naar be lieven te manipuleren'. In het onderzoeksrapport wordt Irak ervan beschuldigd een mil joen dollar te hebben betaald om voormalig VN-baas Boutros Boutros-Ghali om te kopen. Er is echter geen bewijs gevonden dat hij dat geld ook werkelijk heeft ontvangen. Het geld moest ervoor zorgen dat Boutros-Ghali zich 'flexi bel' opstelde bij de uitvoering van het olie-voorvoedselpro- gramma. GPD/RTR vend. Die beslist op het laatste moment." Volgens Schroder is de race nog lang niet gelopen. „Verkiezin gen worden op verkiezingsdag beslist", meent de kanselier, die de voorsprong van zijn tegen standers de laatste dagen heeft zien afbrokkelen. Afgelopen zondag eindigde Schroder, volgens de kijkers, als winnaar in het eerste en enige rechtstreekse tv-duel met zijn ri vale, oppositieleidster Merkel (CDU/CSU). Güllner: „De SPD profiteerde duidelijk van dat de bat. Zij wonn drie punten en staan nu in de peilingen op 34 procent. De CDU/CSU op 42 procent." In 2002, bij de spannendste Bondsdagsverkiezingen ooit, be haalde de SPD nog 38,5 pro cent. Dankzij een goed resultaat van de Groenen (8,6 procent) kon 'rood-groen' destijds verder regeren. Maar volgens Güllner JAKARTA - Het Indonesische vliegtuig dat maandag neerstort te op de Sumatraanse hoofdstad Medan had een brandstofpro bleem in een van de motoren. Bij de ramp kwamen 144 men sen om. De schade aan de motor zou er al voor het opstijgen zijn geweest. Het onderzoek wordt bemoeilijkt, omdat plunderaars voorwerpen van het gecrashte toestel hebben meegenomen. Ook spullen van de inzittenden zijn geroofd. ANP/RTR door Patrick Selbach en Henderiekus Wiltjer CAIRO - De opkomst bij de pre sidentsverkiezingen gisteren in Egypte was volgens de electora le commissie hoog. Opkomstper centages zijn echter net als de uitslagen vaak omstreden in het land. Minstens een kwart van de ruim veertig miljoen stemgerechtig den had niet eens de moeite ge nomen zich als kiezer voor de presidentverkiezingen te laten registreren. De registratie sloot voordat bekend werd dat er voor het eerst uit meerdere kan didaten een keuze kan worden gemaakt. Met de wijziging van het kiesstelsel eerder dit jaar schafte Egypte de praktijk af dat het parlement één kandi daat aan de kiezer voordraagt in een referendum. Maar algemeen wordt ervan uit gegaan dat het zittende staats hoofd, de 77-jarige Hosni Muba rak, wordt herkozen voor een vijfde ambtstermijn. De negen tegenkandidaten zijn over het al gemeen onbekend, pas kort in de race en zonder nationale or ganisatie om kiezers te werven. Mubarak regeert het land aan de Nijl sinds 1981, toen hij de vermoorde Sadat opvolgde. Bij eerdere stembusgangen kreeg hij volgens officiële cijfers steeds minstens 96 procent van het electoraat achter zich. Morgenavond laat of zaterdag wordt de uitslag bekendge maakt. ANP/AFP wijst ditmaal alles erop dat er een wisseling van de wacht zal plaatshebben. Die wordt voor een deel veroorzaakt door de op komst van de Linkspartei, een nieuw verbond van Oost-Duitse oud-communisten en ultralink se West-Duitsers. „De Linkspar tei staat op 8 procent en zij zal mede bepalen welke coalitie Duitsland krijgt." Schroder liet vervroegde verkiezingen uit schrijven omdat hij zich in zijn hervormingsbeleid niet langer gesteund voelde door de eigen, morrende achterban. Die twee spalt in de partij wreekt zich nu. Güllner: „De mensen willen Schroder wel, hij is persoonlijk populairder dan Merkel. Maar zij willen de SPD niet. De kie zers achten die partij gewoon niet in staat om het land te be sturen." Niet dat de mensen denken dat de CDU een goed alternatief biedt. Güllner: „Merkel is noch jong, noch fris, noch modern en zij brengt Duitsland ook niet verder." GPD Een Egyptische vrouw toont de beeltenis van president Mubarak, nadat zij haar stem heeft uitgebracht in Cairo, foto Ali Jarekji/RTR donderdag 8 september 2005 HONGKONG - De politie van Hongkong heeft het pu bliek om hulp gevraagd bij de identificatie van een myste rieuze westerse vrouw, die naakt is aangetroffen op een strand van de voormalige Britse kroonkolonie. Politiemannen troffen de vrouw vrijdag aan op de kust van Victoria Harbour, vlak bij een verlaten landingsbaan van de luchthaven Kai Tak. Zij had niets bij zich, ook geen identiteitspapieren. De politie heeft met hulp van tol ken in diverse talen geprobeerd de vrouw aan de praat te krijgen, maar zij blijft zwijgen. Het verhaal over de vrouw doet denken aan dat van de 'pianoman', die de ge moederen in Europa maandenlang na zijn vondst aan de Britse kust in beroering hield. ANP/DPA/AFP TEHERAN - Iran zal het rapport van de VN-atoomwaak- hond IAEA officieel verwerpen. Dat heeft een hoogge plaatste Iraanse onderhandelaar voor het nucleaire pro gramma, Ali Agha Mohammadi, gisteren gezegd. „Het antwoord van Iran op het rapport is in voorberei ding en het wordt dezer dagen overhandigd aan het IAEA. Dit antwoord is in feite een afwijzing van het rap port van de directeur-generaal, dat fouten bevat", zei Mo hammadi. Bovendien vindt Iran dat de gestelde eisen 'exorbitant' zijn. ANP/AFP ROME - De Italiaanse luchtvaartautoriteit (Enac) heeft de Tunesische luchtvaartmaatschappij Tuninter verbo den in het Italiaanse luchtruim te komen. Dat heeft een woordvoerder gisteren bekendgemaakt. De maatregel volgt na een ongeluk met een toestel van Tuninter. Dat stortte vorige maand bij Sicilië neer, waar door zestien doden vielen. Tuninter is een dochtermaat schappij van de Tunesische nationale luchtvaartmaat schappij Tunisair. In overleg met de Europese luchtvaart autoriteit EASA laat Enac nu de hele vloot van Tuninter die in Italië opereert, keuren. ANP/AFP/DPA KABOEL - Motorrijden is er niet meer bij in een centraal gelegen provincie van Afghanistan. In de strijd tegen ge wapende leden van de Taliban hebben de autoriteiten van Ghazni motoren in de ban gedaan. Bewoners zijn geïnfor meerd door middel van de media en de moskeeën, zei een provinciewoordvoerder gisteren. De internationale troepenmacht en Afghaanse autoritei ten namen de beslissing na een serie aanvallen door gewa pende mannen op motoren. Onlangs nam ook de naburige provincie Zabul zo'n maatregel. Lokale bewoners zeggen dat de Taliban hebben gereageerd door in de gebieden waar zij gezag hebben auto's te verbieden. ANP/RTR STOCKHOLM - Een vest met een ritssluiting kan een pa cemaker behoorlijk in de war brengen. Tenminste als die rits magnetisch is, wat bij kinderen nogal eens voorkomt. De Franse onderzoekster Aime Bonny waarschuwde giste ren dat het magnetisch veld ertoe leidt dat de pacemaker zijn energie verspilt. ANP door Windy Kester KOPENHAGEN - Het aantal honden dat in Denemarken door hun baasjes anti-depressiva krijgt toegediend, stijgt alarme rend. Dit meldt de Deense Vere niging voor Dierenartsen. Baas jes geven hun hond prozac in plaats van dat zij het beest on der de juiste omstandigheden proberen op te voeden. Hoeveel onaangepaste en bange honden onder de geneesmidde len zitten, kan de vereniging niet precies zeggen. „Wij weten alleen dat wij steeds vaker van onze veterinairen te horen krij gen dat mensen problemen met hun hond 'oplossen' met pillen", zegt Berge Jergensen van de Deense Dierenartsenvereniging. De baasjes die hun honden medi cijnen geven, vallen uiteen in drie categorieën: zij die homeo pathische kruiden proberen, baasjes die bij de dierenarts een speciaal hondenmiddel probe ren te krijgen en mensen die hun eigen medicijnkastje plun deren om hun huisdier rustig te houden. Deze laatste 'oplossing' kan gevaarlijk zijn, omdat een leek niet zo maar de juiste dose ring kan vaststellen. Volgens dierenartsen is echter ook het hondenmedicijn dat de viervoeter minder angstig moet maken, geen wondermiddel. „Het probleem ligt nooit alleen bij de hond. De eigenaar moet gemotiveerd zijn om zijn huis dier te helpen. Alleen pillen wer ken niet." Ook de Deense Kennelvereni ging veroordeelt het pillenmis- bruik. 's Lands grootste honden vereniging laat weten dat men sen die hun trouwste vriend geen goed leven kunnen bieden, eigenlijk helemaal geen hond zouden mogen hebben. In het door vijf miljoen mensen be woonde Denemarken leven zes honderdduizend honden. GPD BRUSSEL - De steun voor toe treding van Turkije tot de Euro pese Unie brokkelt af, zowel in Turkije als in de de unie. Dat blijkt uit onderzoek van het Duitse Marshall Fund dat giste ren gepubliceerd is. Van de on dervraagde Europeanen vindt 29 procent dat de Turkse toetre ding 'een slechte zaak' zou zijn. In 2004 was dat nog 20 procent. In Turkije is de steun voor toe treding nog groot (63 procent), maar toch ook minder dan vorig jaar (73 procent). ANP/AFP (Advertentie) Geniet van voordelig geprijsde showmodellen. U vindt ons aan de Schouwersweg 7: (Ind. terr. Noordzak) Heinkenszand, 0113 215838. Openingstijden: maandag gesloten, dinsdag t/m vrijdag 9.30-17.30 uur, vrijdagavond is onze vaste koopavond tot 20.30 uur, zaterdag 9.30-16.30 uur. www.binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5