Advocatuur wil tweede NFI Oudkerk boos op partijgenoten na neutraliseringsactie PvdA PZC m Dure olie treft het kleine chemiebedrijf Gerechtelijke dwalingen Mogelijk gerommel met bewijsmateriaal verbijstert raadslieden 8 september 1955 Nederland heeft meerde re gerechtelijke dwa lingen gekend. Hieronder volgen de belangrijkste van de afgelopen twintig jaar. - Na de Zaanse paskamer- moord in 1984 komt Kemal Erol in beeld. Toch wordt niet hij, maar fietsenmaker Rob van Zaane opgepakt en veroordeeld. In 1988 wordt Van Zaane in hoger beroep vrijgesproken. In 1992 valt opnieuw de naam van Erol. Het OM weigert de zaak te heropenen uit vrees voor onrust. In 2002 blijkt Erol na een DNA-on- derzoek toch de dader. Hij is dan al tien jaar dood. - In 2002 worden de Putten- se zwagers Herman du Bois en Wilco Viets vrijgespro ken. Sinds 1995 zitten zij vast voor verkrachting en moord op stewardess Chris tel Ambrosius. Na de moord was sperma gevon den op het been van het slachtoffer. Het DNA was anders dan dat van de zwa gers. Het zou echter oud sperma zijn dat de zwagers tijdens de verkrachting naar buiten hadden 'ge sleept'. Pas na aanvullend DNA-onderzoek in 2002 op twee eveneens op het lichaam gevonden haren worden de twee vrijgespro ken. - In Gouda wordt in 2001 de zwakbegaafde Nourre- dinne B. opgepakt voor de moord en verkrachting van Mariëlla de Geus. Zijn DNA wijkt af van het ge vonden sperma. Toch duurt het maanden voor hij weer vrij is. Vier jaar later wordt de echte dader ge pakt. Hij had in 2001 gewei gerd mee te doen met een DNA-onderzoek. - In 1998 zit Lex Jansen 79 dagen vast vanwege een paar bankovervallen. Na een paar weken bekent de echte overvaller dat hij de misdrijven heeft gepleegd. Lex komt niet vrij. Ook niet als DNA-onderzoek hem vrijpleit. Pas na een tweede DNA-onderzoek mag hij naar huis. GPD donderdag 8 september 2005 Delta en Essent hebben de buit binnea er nog twijfel was over het openhoui van de kerncentrale Borssele, is dje weg. Met het schier eindeloze oprekken van houdbaarheidsdatum tot 2033 kan de Borsselse bri^t: meteen na sluiting weer worden geopend energiemuseum. De deal tussen de energiJjL ciers en de overheid mag uit het oogpunt var. drijfscontinuïteit mooi zijn, en in die zin passé» licitaties, maar het is waarschijnlijk dat de spraak met staatssecretaris Van Geel in de kon; de kleine dertig jaar volkomen overbodig zah den of juist een politiek blok aan het been. A& kelijk van de technische mogelijkheden en va: politieke verhoudingen kan het met kernena (en met kernafval) immers nog alle kanten op De huidige trend is groeiend begrip voordei dienste van kernenergie in de strijd tegen! broeikaseffect. Die acceptatie zou ruim vóór5 zo gróót kunnen worden dat Nederland nieuw veiligere kerncentrales wil. Dan kan Borssele eerder dicht. Het wordt echter zeer moeilijk!) en Essent, die dan Van Geels vrijbrief op zak: ben, te beletten het onderste uit de kan te half* de centrale tot het uiterste te benutten. Qua drijfseconomie is dat zo ongeveer het para: Maar politiek en maatschappelijk ligt het and Het taaie oudje Borssele kan een rem worden nieuwere kernenergietechniek onder het m; Zie maar wat er gebeurt als zo'n centrale ere maal staat. Dan kom je er niet meer vanaf. Aan de hoeveelheid geld die Van Geel nu inde wikkeling van duurzame energie wil steken moeilijk te zien of de overheid echt het altera ve pad op wil. Het duwtje van enkele honde miljoenen stelt in deze miljardenbusiness niet voor. Maar stel dat duurzame energie desondi doorbreekt, wat moeten we dan in pakweg 1 met een afspraak uit het begin van deze eeuw' Politiek Den Haag waait met elk economisch «i je mee. De kleinste rimpeling in de vijver isg voor reacties. Het is op zichzelf verfrissend (k nu eens iemand een besluit wil nemen dat d» nia geldt. Zolang er echter geen afdoende on sing voor het stralende afval is, blijft kemens omstreden en leent zich dus slecht voor zo'nn ling. Zelfs de nieuwe Kernenergiewet, die in v bereiding is, beperkt de levensduur van nie centrales tot veertig jaar, twintig jaar minder Van Geel Borssele nu gunt. Al met al lijkt hi] deze deal ver buiten zijn mandaat te treden. Het Nederlands Forensisch Insti tuut (NFI), bastion van experti se en wetenschap, baken voor ie dereen die in Nederland juri disch bewijsmateriaal zoekt. Mo gelijk gesjoemel met zulk materi aal in de zaak-Nienke Kleiss werpt echter een schaduw op zo wel het instuut als de werkwijze van het Openbaar Ministerie. Advocaten zijn kritisch. „Als de beschuldiging in de zaak-Nien- ke klopt, dan kan het hele straf recht in de prullenbak. door Eelco van der Linden Moord, verkrachting, kinder porno. Zoek het ultieme be wijs om de dader vast te nage len en het Nederlands Foren sisch Instituut duikt op. Haar, sperma, stemgeluid, beveili gingscodes van computers, alles wordt door de experts van het NFI geanalyseerd en vervolgens opgevoerd in de rechtszaal. In opdracht van justitie. „Zij zijn uiterst professioneel", zegt ingenieur Ronald Prins, die vijf jaar lang voor het NFI werk te als cryptograaf, iemand die geheime codes blootlegt. Prins kan zich niet voorstellen dat het NFI en OM jarenlang cruciaal DNA-bewijs hebben achterge houden, waardoor een onschul dige vier jaar in de gevangenis verblijft. „Dat is een nachtmer riescenario; het NFI is erg voor zichtig en heeft een te groot ethisch besef voor zoiets." Volgens Prins zijn de werkne mers van het voormalige gerech telijk laboratorium wetenschap pers, maar ook zeer betrokken bij de rechtsgang. „Zij weten voor welke zaak zij onderzoek doen; zij schaven eindeloos aan hun formuleringen, wetende dat die in de rechtszaal worden ge bruikt." Toch signaleert Prins ook dat dat er wel degelijk 'druk' wordt uitgeoefend op werknemers van het NFI. „Vooral de lagere poli tiefunctionarissen hebben er wel een handje van om onder zoeksresultaten te vragen die goed passen bij hun onderzoek. Je moet sterk in je schoenen Onderzoek naar sporen van DNA in het Nederlands Forensisch Instituut. foto Roland de Bruin/GPD staan om daar weerstand aan te bieden, maar daar wordt juist binnen het NFI hard op ge traind." Trend Juist de punten die Prins noemt, blijken voor de advocatuur re den tot opwinding. De strafplei ters zijn erg verontrust door wat er rond de zaak-Nienke gebeurt. Zij zien een bredere trend. „In dien waar, toont het aan dat het land behoefte heeft aan een tweede onderzoeksinstituut om een 'second opinion' te kunnen krijgen. Het NFI heeft een mono polie en daar lopen wij als advo caten keer op keer tegenaan. We beginnen de strijd eigenlijk al met een 3-0 achterstand", zegt Wim Anker, strafpleiter uit Leeuwarden. Anker benadrukt dat politie en justitie toegang hebben tot het NFI en advocaten hoogstens in de marge iets kunnen doen. „Wij kunnen geen onderzoek aanvragen bij het NFI! Wij zijn aangewezen op andere instellin gen, wat ons veel geld kost. Maar dan nog is het moelijk een rechter te overtuigen. Als het gaat om het oordeel van het NFI tegen een door mij ingeschakel de sporenspecialist uit Drach ten, dan weet iedereen waar voor de rechter kiest." Volgens Anker zijn de objectivi teit en de onafhankelijkheid van de rechtsspraak in het geding. Hij zegt blij te zijn dat deze zaak nu aandacht krijgt. De ad vocaat meent dat het om een principiële kwestie gaat: de taak van het Openbaar Ministe rie en de pet die men daar opzet. „Het OM moet transparant wer ken en alle gegevens die belang rijk zijn voor een rechtszaak - dus voor OM én de verdediging - in het dossier zetten. Het komt te vaak voor dat er dingen wor den weggelaten die voor ons be toog juist belangrijk zijn." Partijdigheid Advocaat Ruud Bom uit Breda redeneert op dezelfde wijze en is oprecht kwaad. „Als het ver haal klopt, dan kan je het hele strafrecht wel in de prullenbak gooien." Zijn collega Erik Thomas vindt dat het OM met materiaal van het NFI te vaak overdondert - ook de rechter. „Dingen zijn te zeer geformaliseerd, rechters ne men automatisch onderzoek van het NFI als waar aan. Zij zijn te weinig kritisch." Zolang er geen tweede gerechte lijk laboratorium is in Neder land zou advocaat Anker het geen gek idee vinden als de on derzoekers van het NFI niet we ten van welke zaak zij materiaal onderzoeken. „Iedere schijn van partijdigheid moet worden voor komen." GPD door Frans Bothof Het tefallaagje dat de che- miesector in Nederland tot nu toe lijkt te hebben ge vrijwaard van de gevolgen van de hoge energieprijzen, vertoont krassen. Giganten als Akzo Nobel, DSM en Dow Chemical ondervinden weliswaar nog weinig hinder van de steeds duurder word ende olie. Voor kleinere, veel energie verbruikende chemi sche bedrijven is het voortbe staan echter niet langer meer zeker. Dure olie raakt de chemie op twee fronten. Er is een alge meen effect op de economi sche groei. Daarnaast is olie de meest cruciale grondstof. De brancheorganisatie VNCI was bij zijn prognoses uitge gaan van een olieprijs voor 2005 van 30 dollar. Zeker na Katrina is die raming veel te laag. Amerikaanse lichte ru we olie noteert op de termijn- markt van New York ruim 65 dollar. Een einde van de prijs stijging lijkt voorlopig niet in zicht. VNCI komt volgende week met nieuwe cijfers. Gro te concerns als Akzo Nobel, DSM, BASF en Dow Chemi cal berekenden vorig jaar de dure grondstoffen gewoon door. „Ze profiteerden van de hoge bezettingsgraden van de fabrieken", aldus Richard Keizer van onderzoeksbureau Iris. Akzo Nobel, het verf-, farma- en chemieconcern heeft daarbij nog het voor deel zowel energieverbruiker als -leverancier te zijn. Boven dien is Akzo Chemicals, de chemiepoot van het bedrijf, slechts deels afhankelijk van fossiele brandstoffen. De rest van de stroom komt van zijn Zweedse waterkrachtcentra les. „Onze afhankelijkheid van olie blijft relatief groot, zeker in vergelijking met Franse bedrijven. Zij hebben door hun kernenergie een be tere positie. Dat zet de mar ges onder druk. De duurdere olie pakt ook voor Akzo No bel negatief uit. De mate waarin, is nog niet aan te ge- ven." Een soortgelijk geluid komt uit de koker van DSM. Het is het concern uit Heerlen, na de verkoop van de petroche mie in 2003, behoorlijk voor de wind gegaan. DSM heeft de stijgende olieprijs tot nu toe kunnen doorberekenen. „Dat gaat echter niet één op één. Zo hebben oliederivaten als ethyleen, benzeen en tolu een eigen prijsmarkten. In een periode dat de olieprijs al leen maar omhoog ging, ken de benzeen een veel grilliger prijsverloop. De prijs steeg van 300 dollar per eenheid naar 1200 en zakte tot 700 dol lar", aldus een woordvoerder van DSM. Noodklok Vooral kleinere verwerkings bedrijven in de sector lijden steeds zwaarder onder de ho ge energieprijzen. Zo heeft Kollo Silicon Carbide, geves tigd op het chemiepark in Delfzijl, de noodklok geluid en deze maand een brand brief gestuurd naar het minis terie van Economische Za ken. Directeur Wout Kusters vreest de productie van sili- ciumcarbide, vuurvast materi aal, naar het buitenland te moeten verplaatsen. „De hui dige stroomcontracten lopen eind 2006 af. Daarna zullen we tegen aanzienlijk hogere tarieven energie moeten inko pen en kunnen we diep in de rode cijfers raken." Ook alge meen-directeur L.van den Boogaard van de vijfhonderd medewerkers tellende zinkbe- drijf Zinifex uit Budel, onder deel van het gelijknamige Au stralische concern, staat het water aan de lippen. „We heb ben er heel erg veel last van. Het aandeel van de elektrici- teitslasten is tot boven de 40 procent van onze operatione le kosten gestegen. Dat zet on ze resultaten fors onder druk." Energie kost Nederlandse be drijven vaak meer dan hun concurrenten. Dat komt voor al door de koppeling van de gas- aan de olieprijs, de ac cijnzen, de beperkte import mogelijkheden en de goedko pere stroom waar buitenland se bedrijven mee werken, in het bijzonder opgewekt uit steenkool of in kerncentrales. „We moeten ons in dit land eens goed beraden waarmee we bezig zijn", zegt Zinif- ex-directeur Van den Boog aard. GPD door Frans Bosman De Amsterdamse ex-wethou- der Rob Oudkerk is woe dend op zijn partijgenoten, die hem openlijk uitnodigden zich verkiesbaar te stellen als lijst trekker voor de PvdA in Amster dam. Ze wisten dat hij dat niet wilde, zegt Oudkerk. De huis arts ziet nu zijn comeback als wethouder de pas afgesneden. Van zijn imago als hoerenloper zal hij wel nooit afkomen, denkt Oudkerk. Bent u erg teleurgesteld? „Niet in mezelf, wel in de Am sterdamse PvdA." Boos op Lodewijk Asscher, de gedoodverfde lijsttrekker, die met u in het strijdperk wilde tre den. Hij ziet uw besluit nu als een ondersteuning van zijn kan didatuur? „Natuurlijk kan ik boos op As scher zijn, maar dat lost niets op. Ik had graag met hem samen willen werken. Maar als hij zegt dat ik alleen welkom ben als te genkandidaat, dan maak ik daar uit op dat ik juist niet welkom ben. Hij is blijkbaar meer geïnteresseerd in waar de partij altijd geïnteresseerd in is, namelijk in het spel om de macht." Kwam de uitnodiging om u te kandideren voor het lijsttrekker schap uit de lucht vallen? „Ik vond het buitengewoon merkwaardig omdat ik enkele weken tevoren had gezegd dat ik absoluut geen lijsttrekker wil de worden. 'Uit de lucht vallen' is dan ook een eufemistische term. Het is potsierlijk. Ik ben gedreven en deskundig genoeg voor een bestuurlijke functie in Amsterdam. Die ambitie had ik samen met Asscher willen invul len binnen de PvdA. Dat gaat dus niet meer." U schrijft dat politieke afwegin gen in de partij zwaar worden gekleurd door persoonlijke op vattingen. „Ik leg dat allemaal keurig uit in mijn boek 'Geen weg terug', dat over enkele maanden ver schijnt. Dan ga ik ook namen noemen want ik ben niet kinder achtig. Ik ben in een aantal men sen in de PvdA buitengemeen te leurgesteld. U blijft nog wel lid? „Ik betaal nog steeds mijn maan delijkse contributie." Volgens afdelingsvoorzitter On- no van der Vlerk wilde u ge vraagd worden om terug te ko men. Zo werkt dat niet, zegt hij. „Ik heb hem nooit gesproken en wat hij zegt is gelogen. Ik heb wel een idee waar hij dat van daan heeft... Ik heb keurig eerst bij vice-voorzitter Cox Habbe- ma in maart 2005, en daarna aan fractievoorzitter Asscher ge meld dat ik geen gemeenteraads lid meer wilde worden, maar wel kandidaat wilde zijn voor een bestuurlijke functie. Ieder een heeft inmiddels kunnen zien dat de PvdA worstelt met mijn aanwezigheid. Welnu, daar hoe ven ze niet langer meer mee te worstelen." Wat is nu de snelste weg naar een wethouder- of burgemeester schap? „Ik heb nu duidelijk gemaakt wat ik niet ga doen. Wat ik wel ga doen maak ik bekend als ik mijn boek presenteer." Dat wordt dus een eigen partij of de overstap naar een andere partij? „Er is een aantal wegen die naar Amsterdam leiden. Uiteindelijk moeten de kiezers zeggen wat ze willen, want daar ligt het man daat." U hebt nog genoeg sympathie bij de kiezers? „Dat weet je pas na een stem ming. Als je je plannen ont vouwt om iets voor de publieke zaak te betekenen en je vraagt het oordeel aan de kiezers of aan de mensen die ermee te ma ken hebben, dan kunnen ze je volgen of niet. Ik vind de macht van de kiezer interessanter dan de macht binnen de PvdA." Dan moeten ze u wel weten te vinden? „Daarom blijft het betreurens waardig dat we nog steeds geen rechtstreekse verkiezingen heb ben voor bestuurders. Ik heb bij de PvdA altijd gepleit dat je de kiezers een lijst van volksverte genwoordigers en bestuurlijke kandidaten moet voorleggen. What you see is what you get." U zei ooit dat u verslaafd was aan de aandacht die zo'n ambt met zich meebrengt; u zei dat het een slecht mens van je maakt. CYPRUS - In belangrijke Turk se steden is de staat van beleg afgekondigd na ernstige an ti-Griekse rellen. De betogers plunderden winkels van Grie ken en richtten een ravage aan in de steden. Oorzaak van de rellen is de zeggenschap over Cyprus. De Navo zendt uit voorzorg 630 militairen naar Cyprus om eventuele rellen de kop in te drukken. MECHANISATIE - De Mecha nisatie van de landbouw vol trekt zich in een versneld tem po. De afgelopen twee jaar is het aantal tractoren met 36 procent gestegen. LERARENTEKORT grootscheepse maatregelen; len helpen om een lerare kort in het Voorbereidends delbaar en Hoger Onderri voorkomen. Een commissi een en ander voor de om wijsminister onderzocht f renteloze leningen voor kwijtgescholden wordensb mand vijf jaar leraar is. AANGEVALLEN - Een loog die in Talang Kali aardolie-onderzoek deeds door de plaatselijke bevoü aangevallen. De man is n gewond in het ziekenhuis eg nomen. Rob Oudkerk is teleurgesteld in de PvdA en rekent voorlopig niet op een terugkeer in de politieke arena. foto Harmen de Jong/GPD „Het maakte slechte trekjes in me los. Maar ik ben niet meer verslaafd, ik ben er nog wel aan verslingerd. Verslaafd zijn heeft een negatieve connotatie. Bij verslingerd word je een blij mens." Toch heeft u niet voor de luwte gekozen, ik zie u voortdurend op televisie. „Ik heb mijn leven weer in stilte op de rails gezet. Maar ik zag geen enkele noodzaak om op eens mijn mening niet meer te geven. Iedereen mag in dit land zeggen wat hij wil maar ook dat blijkt niet helemaal waar. Ik hoor van mijn partij dat men het gepaster had gevondendat ik me gedeisd had gehouden na mijn aftreden. Ik vind dat on zin. Eigenlijk heeft de PvdA on gehoorde karaktermoord probe ren te plegen." Komt u nog ooit af van het ima go van hoerenloper? „Ik denk dat in uw computer een standaard zinnetje zit van 'Oudkerk, die in 2004 etc, etc'. Het antwoord zal dus nee zijn. Maar binnenkort zullen er mis schien weer andere zaken van mij belangrijker worden dan dat imago." GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactieigpzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail. redwalch@pzc,nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 lot 17.00 uur acceptg"! Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 19,95 per kwartaal: 58,00 periaar: €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand «c't einde van de betaalperiode PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden ui:?# overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV emW de Regelen voor het Advertentie*®? Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uu Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax. (0114)372771 Business to Business/Onroer"»" Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverterW Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegenor-concem-t* aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruildiw (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienstw ducten van de titels en do werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9"*. do dorden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden W i. Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4