inkomens raken kwijt aast op onderwereldbaas Servië >ZC Mannen vallen voor zwangere partner Cruiseschip beschadigd bij botsing op de Rijn Leerkrachten geven onder wij sminister dikke onvoldoende u Balkenende oogst zwak applaus bezinnen met lage lonen krijgen iets meer Schone auto goedkoper Bloemen op graf leggen via internet Personeel grote horeca-ergernis Weinig baat bij wedijver notarissen Vrijheidsvuur toch op 5 Meiplein Lied Spinvis te controversieel V<r M - MiJJelW, y louten vangrail op komst 5 t/m 9 september 2005 De Week van Nederland Schoon ■..nnhert Verkerk ,E!J HAAG - Een zwangere L„ is voor haar partner aooier Han ooit. Zeker 70 pro mt van de mannen gloeit zelfs trots als zijn partner zwan- ,r is en 40 procent voelt de be liefte haar te beschermen. Maar een kleine groep mannen is minder positief over de zwan gerschap. Zij hebben het gevoel dat er geen weg terug meer is (10 procent), hebben geen zin meer in vrijen (6 procent) en 5 procent voelt zich buitengeslo ten. Het aantal kinderen speelt bij mannen ook een rol in de be leving van de zwangerschap. Hoe meer kinderen, des te gro ter de seksuele aantrekkings kracht tijdens de zwangerschap. Van de vaders met een kind vond 13 procent zijn zwangere partner seksueel aantrekkelij ker. Per kind stijgt dit percenta ge tot 20 bij de vaders met vier kinderen of meer. Als de zwan gerschap overgaat in moeder schap, dan zijn mannen ook po sitief. De helft van alle vaders zegt de kracht van zijn partner te zien. Iets minder dan de helft geeft aan dat zij naar elkaar zijn toegegroeid of spreekt over een verdieping van de relatie en 37 procent ontdekt nieuwe eigen schappen bij de partner. ANP EN HAAG - Gezinnen met kin eren met een inkomen vanaf nderhalf keer modaal (42.500 Wro bruto per jaar) verliezen vanaf volgend jaar de kinderkor- ng, een douceurtje van de fis- us°zij gaan er daardoor 112 eu- o per jaar op achteruit. Huis- 1 loudens met een lager inkomen krijgen juist een hogere kinder- C [orting. Dat blijkt uit het belastingplan roor volgend jaar dat het kabi net met Prinsjesdag presenteert, (u nog heeft ieder huishouden inet een gezamenlijk inkomen la ger dan 60.000 euro per jaar recht op de kinderkorting. Die rns wordt verlaagd naar ...169 euro. Daardoor vallen en- iele tienduizenden gezinnen tus- enwal en schip. )e maatregel past in het kabi- ietsbeleid om de lagere en mid- eninkomens volgend jaar te be oordelen. Die krijgen er vol lend jaar juist wat bij. In totaal rekt het kabinet hiervoor 52 niljoen euro extra uit. De maxi- nale kinderkorting wordt vol lend in 2006 802 euro per jaar. Jezinnen met een jaarinkomen ond de 28.000 euro komen daar- oor in aanmerking. Boven die ïkomensgrens wordt het be- rag stapsgewijs verlaagd. de kinderkortingen: de reguliere voor gezinnen met kinderen, de aanvullende voor lagere inko mens en een aanvullende alleen staande ouderkorting. Vanaf vol gend jaar worden al die regelin gen samengevoegd. Hoewel hogere inkomens straks de kinderkorting verliezen, hou den zij nog wel recht op andere belastingkortingen die met het hebben van kinderen samenhan gen. Zoals de combinatiekorting (voor iedereen met kinderen die meer dan 4000 euro verdient met betaald werk) en de aanvul lende combinatiekorting voor een groep tweeverdieners van wie de ene partner minder ver dient dan de ander. Respectieve lijk gaat het daarbij dit jaar om bedragen van 228 en 389 euro. Die bedragen zullen volgend jaar weinig veranderen. GPD wagens tot 500 euro. Vervuilen de brandstofslurpers worden tot ruim 500 euro duurder. Nu wordt er bij de vaststelling van de bpm nog geen rekening ge houden met de schade die de wa gen aanricht aan het milieu. Ook de aanschaf van hybride au to's (die deels op een elektromo tor rijden) wordt gestimuleerd. De huidige regeling waarbij de meest zuinige modellen een bpm-korting van 9000 euro krij gen, wordt verlengd tot medio volgend jaar. Daarna wordt de korting verlaagd tot 6000 euro. Nieuw is dat ook iets minder zui nige hybride auto's (van het B-label) voortaan een korting krijgen, van 3000 euro. GPD door Hans van Soest DEN HAAG - Nieuwe auto's die minder schadelijke stoffen uit stoten en minder brandstof ver bruiken, krijgen een belasting voordeel. Vanaf volgend jaar wordt de 'belasting personen auto's en motorrijwielen' (bpm) voor milieuvriendelijke wagens verlaagd. Auto's die veel vervuilen, wor den juist duurder gemaakt. Dat staat in het belastingplan van het kabinet dat met Prinsjesdag wordt gepresenteerd. Zuinige benzineauto's worden door de verlaging van de bpm tot 1000 euro goedkoper, zuinige diesel- EMMERICHT - Na een scheepsbotsing op de Rijn, vlak bij de Nederlands-Duitse grens, is het Nederland se cruiseschip Erasmus - met 117 passagiers aan boord - aan de grond gelopen. Door de botsing met het motorschip Vigilante, die in de nacht van dinsdag op woensdag gebeurde, ontstond een tien metet groot gat in de boeg van de Erasmus. De passagiers en de 24 leden tellende bemanning zijn met boten aan land ge bracht. Niemand is gewond geraakt. Over de oorzaak van de botsing en de omvang van de schade is nog niets bekend. De passagiers waren op de terugreis naar Amsterdam na een meerdaags reisje op de Rijn. Zij zijn gisteren met bussen teruggebracht. Dat betekent dat de reis met een dag is ingekort. foto ANP ROERMOND - Premier Balkenende heeft giste ren in Roermond nogmaals spijl betuigd over het Nederlandse optreden in Indonesië in de ja ren veertig en vijftig. Hij deed dat tijdens de jaarlijkse Nationale Indië Herdenking. Ten overstaan van veteranen uit de oorlogen in het voormalige Nederlands-Indië en Nieuw-Gui- nea zei Balkenende dat de scheiding der wegen tussen Indonesië en Nederland gewelddadiger en pijnlijker verliep dan nodig was geweest. „Minister Bot heeft daarover spijt betuigd. Ik wil dat hier nog eens onderstrepen", zei Balken ende. „Maar ik wil ook beklemtonen dat die spijtbetuiging onverkort laat het diepe respect dat u als Indië-veteranen toekomt", vervolgde de premier. Twintigduizend mensen woonden de herdenking bij. Slechts enkelen gaven hem een zwak applaus, foto Stefan Koopmans/ANP donderdag 8 september 2005 EMMELOORD - Mensen die geen tijd hebben om bloe men op een graf van een dierbare of kennis te leggen of op zien tegen een lange reis, kunnen vanaf gisteren terecht op een Nederlandse website. Daar kunnen bloemen besteld worden. Het bedrijf legt de bos op het graf en zet een foto op internet, zodat de klant de staat van het graf en de bloemen kan bekijken. De site, www.grafbezoek.nl, richt zich op onder anderen mensen die ziek of slecht ter been zijn. ANP HOOFDDORP - Nederlanders storen zich tijdens bezoek aan horecagelegenheden het meest aan personeel dat zich ongeïnteresseerd of onfatsoenlijk gedraagt. Dat blijkt uit een onderzoek dat Interview-NSS deze zomer heeft uitge voerd in opdracht van het Bierblad. De resultaten van het onderzoek werden gisteren bekendgemaakt. Van de respondenten klaagt 61 procent over desinteresse bij het personeel. Iets meer dan de helft (53 procent) van de klanten doet zijn beklag over onfatsoenlijke behande ling. Daarna volgen ergernissen als het prijsniveau, te har de muziek, de kwaliteit van de bestelling, de hoogte van de rekening en luidruchtige andere klanten. ANP DEN HAAG - De consument merkt weinig van de liberali sering van het notariaat, die de overheid in 1999 invoerde om te komen tot lagere prijzen en betere kwaliteit. Tot die conclusie komt het Centraal Planbureau (CPB) in een onderzoek waarin het onder meer aanbeveelt om notaris sen ook buiten hun eigen regio diensten te laten verlenen. Het rapport is slecht gevallen bij de Koninklijke Nota riële Beroepsorganisatie (KNB). Het CPB constateert ook dat door toenemende concurrentie de kwaliteit van de dienstverlening onder druk komt te staan, maar pleit toch voor verdergaande liberalisering, aldus de KNB. ANP WAGENINGEN - De omstreden uitschuifbare zuil met de eeuwige vrijheidsvlam komt toch op het 5 Meiplein in Wageningen. Na zorgvuldige afweging handhaaft het ge meentebestuur de keuze voor die locatie, meldde een woordvoerder gisteren. Het was de bedoeling dat de vuurzuil van de Friese kun stenaar Hanshan Roebers al dit jaar op het plein was ver schenen om Wageningen te markeren als stad van de be vrijding. De lokale bevolking wees het ontwerp resoluut af, omdat het te veel deed denken aan een fallus. ANP AMSTERDAM - De organisatie van het Marokkaans-Ner derlandse muziekevenement Souk heeft een bijdrage van Spinvis van het programma geschrapt vanwege de politie ke lading. De zanger had voor zijn optreden zondag in het Concert gebouw een lied geschi'even met de titel 'Mes van God'. Dit zou te veel een verwijzing zijn naar de moord op Theo van Gogh door Mohammed B. De organisatie had de zan ger nog gevraagd een andere tekst te schrijven, maar dié wilde dat niet. ANP door Jan Salden DEN HAAG - Het onderwijzend personeel in Nederland is zeer ontevreden over het beleid van minister Van der Hoeven (CDA). Halverwege de regeerperiode van het tweede kabinet-Balken ende krijgt zij een 4,4 als rap portcijfer. Staatssecretaris Rut- te (VVD) doet het niet veel be ter. Hij krijgt een 4,6. Dat blijkt uit een enquête van de Algemene Onderwijsbond (AOb) onder haar leden, Zij ui ten vooral kritiek op het vermin deren van de investeringen in al lochtone achterstandsleerlin gen, het uitblijven van geld voor omvorming van de basisvor ming en het schrappen van on dersteunende ID-banen, zoals die van onderwijsassistent of conciërge. Wel zijn zij tevreden over het investeren in autochto ne achterstandsleerlingen, het afschaffen van het lesgeld en de wens om de regeldruk te vermin deren. Bij dat laatste merken de leraren op dat er van die wens bijster weinig terecht komt. Zo zijn er weliswaar regels ge schrapt, maar er zijn er tegelij kertijd ook weer bijgekomen. Met een 4,4 scoort Van der Hoe ven nog slechter dan haar voor gangers Ritzen en Hermans die halverwege de kabinetsperiodes van Paars-I en Paars-Ü met res pectievelijk een 5,2 en een 5,1 werden beoordeeld. GPD (Advertentie) vaor Je UMW v- UeJerUJ 'Sohoov[. ICoi* 00 Kom je vandaag om 15.00 uur naar de Nieuwe Burg in Middelburg? Er gebeurt van alles. We gaan voor de Week van Nederland Schoon de Nieuwe Burgschoondansen. Benieuwd? Kom dan kijken! NedertandSchoon I iamengevoegd iet alleen de hoogte van de kin- erkorting verandert, ook de ystematiek gaat op de helling. Ju zijn er nog drie verschillen- TGHEL - De A50 bij Veghel rijgt volgend jaar de eerste hou- en vangrail van Nederland. De ropisch hardhouten geleide- ails zijn volgens de ontwikke- aars veiliger en milieuvriende- ijker dan de huidige stalen xemplaren. )e houten vangrail werd de af- elopen 2,5 jaar door verschil- inde partijen ontworpen in op- racht van onder meer Rijkswa- irstaat en het Centrum Hout. Houten vangrails zijn milieu- riendelijker, omdat er niet zo- üsbij stalen exemplaren na ver- oop van tijd zink uitlekt dat in de grond terechtkomt", zegt oordvoerder K. de Vries van entrum Hout. De nieuwe vang- ails zijn volgens hem veiliger, mdat zij klappen beter absorbe- en. Daarnaast is het voor mo- ïrrijders veiliger. De stalen angrails rusten op weinig paal- ]es. De kans dat motorrijders er ia een val onderdoor schieten laar de andere rijbaan is groter ian bij de houten rails. Die rus- en op meer paaltjes. GPD door Marloes de Koning en Ferdi Schrooten DEN BOSCH - Justitie in Bel grado verwacht dat een Servi sche topcrimineel, die gisteren in Den Bosch is veroordeeld tot drie jaar cel voor heroïnesmok kel, komend voorjaar door Ne derland wordt uitgeleverd. Door aftrek van voorarrest mag de crimineel al in maart 2006 de extra beveiligde EBI-gevange- nis in Vught verlaten. Belgrado wil hem meteen daarna berech ten voor een dubbele moord. Het liefst zouden Servische aan klagers hun landgenoot al met een in handen krijgen om te voorkomen dat justitie in Neder land hem nog vervolgt voor an dere delicten. De man wordt ook in verband gebracht met di verse liquidaties en pogingen daartoe in de Amsterdamse on derwereld. Ook zou hij huur moordenaars hebben ingescha keld voor - nooit uitgevoerde - aanslagen op de Nederlandse of ficier van justitie Koos Plooy en de belangrijkste misdaadbestrij der van Bulgarije. In zijn geboorteland wordt de crimineel de dubbele moord ten laste gelegd op zijn maffia-ri vaal Goran Marjanovic en diens vriendin. Eind 1994 zou hij twee politiemannen opdracht hebben gegeven Marjanovic te vermoor den. Volgens justitie zorgde de crimineel voor geweren en in strueerde hij de politiemannen de wapens direct na de moord te laten verdwijnen. Maar de agen ten pleegden met de wapens ook nog een serie overvallen en lie pen daarbij tegen de lamp. Bei den zitten inmiddels een straf van vijftien jaar uit. Legija Tijdens de rechtszaak getuigden zij uitgebreid over de betrokken heid van de crimineel. Deze ge tuigenissen zijn vermoedelijk voldoende voor een veroorde ling tot maximaal vijftien jaar cel. In Belgrado wordt hij naar verwachting opgesloten in de zwaar bewaakte centrale gevan genis van de hoofdstad. Daar zit ook Legija, de hoofdverdachte van de moord op de Servische premier Djindjic in 2003. Naar verluidt heeft de crimineel zijn uitlevering aan Nederland, in 2002 door Bulgarije, aan hem te danken. Legija zou de politie in 2002 hebben verteld waar zij de crimineel konden vinden, om vervolgens zijn drugsnetwerk over te kunnen nemen. Vorig jaar mei gaf Legija zichzelf aan bij de politie, omdat hij zich in de gevangenis veiliger zou voe len dan daarbuiten. De crimi neel zou vanuit de gevangenis in Vught hebben gedreigd hem en zijn familie te vermoorden. Het Nederlands OM had de cri mineel liever langer vastgehou den. In de extra beveiligde rechtszaal in Amsterdam-Os dorp eiste justitie twee weken geleden vijf jaar cel tegen hem wegens smokkel van 40 kilo gram heroïne. Tijdens afgeluis terde telefoongesprekken plan de de crimineel volgens justitie de smokkel met een Turks-Koer dische 'zakenman'. Die is in 2003 veroordeeld tot levenslang voor moord, gijzeling en drugs handel. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3