PZC Vierdialyse-afdeling breidt uit Lagere straf geëist in zaak-Polderman Sas Glas hoopt op orders voor uniek product Zo duurt het wachten niet lang t 20 rerneuzens ziekenhuis biedt nu ook begeleiding bij spoeling thuis Srasseriemenu Appel gezocht Beleef het in Onder de Toren Alsnog asfalt op Hulsterweg Belgische heeft straf erop zitten Willekeurig stemmen kan niet Monitor voor slechtzienden Ruit vernield zeeuwse almanak Helemaal bij Redactie: 0113-315649 Lv.pzc.nl &ail:redactie@ pzc.nl (bstbus 31,4460 AA Goes Hvertentie-exploitatie. Een Midden-Zeeland: 0113-315520; «uws-Vlaanderen: 0114-372770; ationaal: 020-4562500. onderdag 8 september 2005 Vrouwen boeien meer dan mannen in Zwintriatlon editie Zeeuws-Vlaanderen oorRenévanStee KNEUZEN - Ziekenhuis De onte in Terneuzen biedt vanaf nd oktober een nieuwe behan- elmethode aan op de nierdialy- -afdeling. Patiënten kunnen iuis nierspoelingen via de buik and gaan doen, met poliklini- he begeleiding. begeleiding bestaat onder eer uit instructies over de buikspoeling en controles. De patiënt krijgt een katheter in gebracht. Bij een buikspoeling brengt de patiënt vier keer per dag via de katheter vloeistof in de buik. De afvalstoffen uit de nieren worden hierna samen met de vloeistof verwijderd. Het ziekenhuis in Terneuzen opende in januari een dialyse-af deling waar twintig patiënten 's ochtends drie keer per week een nierspoeling via de bloedva ten ondergaan (hemodialyse). De buikspoeling vervangt de he modialyse niet. „Het gaat echt om een uitbrei ding van de behandelmethodes. De mensen die voor een hemo dialyse komen, blijven dat doen. In overleg met de nierspecialist wordt de keuze voor nieuwe pa tiënten gemaakt. Mede afhanke lijk van hun toestand gaat het dan om één van de twee metho des", vertelt M. Fierloos, hoofd van de dialyse-afdeling. De Terneuzense dialyse-afde ling voorziet in een grote behoef te. Voorheen moesten patiënten naar een ziekenhuis buiten de re gio. Dat kostte veel tijd. Gelet op de vergrijzing in Zeeuws- Vlaanderen is de verwachting dat het aantal nierpatiënten verder stijgt. Daarom voert de afdeling in Terneuzen het aan tal behandelingen op. Vanaf 19 september begint een middag- groep. Daardoor ontstaat ruim te voor twintig nieuwe patiën ten. Het ziekenhuis onderzoekt ook de mogelijkheden voor spoe lingen in de nacht. Dit levert niet alleen een verhoging van de capaciteit op, maar verbetert ook de kwaliteit van leven van de patiënten. Meer tijd „Want overdag hebben zij dan meer tijd voor zichzelf. Boven dien gaat het bij nachtspoelin gen om zes maal een behande ling van zeven uur per week, bijna een factor vier meer dan bij een ochtend- of middagspoe ling", legt Fierloos uit. Ziekenhuis De Honte hoopt de nachtdialyse volgend jaar in te voeren. Ook is het de bedoeling dat er dan een tweede nierspe cialist wordt aangesteld. Verder wordt gebroed op een dialyselo catie dichter bij de kust. Daar kunnen toeristen die de streek bezoeken dan terecht. Dit jaar werden al meer dan tien van de ze patiënten in de Terneuzense dialyse-afdeling behandeld. (Advertentie) Onze showroomkeukens worden vervangen. Nu tijdelijk unieke en zeer aantrekkelijke aanbiedingen. vanavond vanaf 17.30 uur inetfoccaciabrood en :apenade, een pastaschotel ntiramisu €12,50 of 10,00 (vegetarisch) reserveren: 0118 - 886 866 zaterdag 10 september ii 00-12.00 uur c6ll en het dagelijks leven ezing Maurice Knegtel entoonstellingen: moderne rkantiebestemmingen en Oude kaarten [Markt 511 Middelburg 0118886 886 ww.de-drvkkery.nl SLUISKIL - Of je nu jong bent of oud, of je er nu dagelijks langs komt of maar af en toe, doet er eigenlijk niet toe. Iedere keer als er zo'n kanjer van een zeeschuit op het kanaal vaart, is dat een fascinerend gezicht. Iets waar je nooit op uitgekeken raakt. En als je dan zoals deze kinderen eerste rang staat bij de open brug van Sluiskil, duurt het wachten ook niet lang. Waarbij we dan wel de kanttekening moeten ma ken dat het weer gisteren nog lekker genoeg was om lang aan de waterkant te staan. foto Camile Schelstraete Advertentie Onze lezers zoeken uw vacature! 67% van de mensen die werk zoeken in de IT zoekt een nieuwe baan tussen de personeelsadvertenties in de PZC. JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland. De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de IT het alfabet van Zeeland WGGGNGR dagbladen door Niels Juist HANS WEERT - Tegen de 21-ja rige hoofdverdachte van de ge welddadige roofoverval op de fa milie Polderman in Hansweert, is gisteren bij het Haagse ge rechtshof een lagere straf geëist dan de rechtbank vorig jaar op legde. De aanklaagster bij het hof, A. Rijsdorp, eiste zestien jaar gevangenisstraf. De acht tien jaar waartoe de man door de rechtbank was veroordeeld vond zij te zwaar omdat in soort gelijke strafzaken lagere straf fen zijn opgelegd. De Roemeense man wordt be schuldigd van doodslag omdat hij tijdens de roofoverval de 80-jarige Leen Polderman met een klauwhamer twee maal op zijn hoofd sloeg. Twee weken na GRIJPSKERKE - Voor de jaar lijkse Apple Days in oktober is imkerij Poppendamme in Grijps- kerke op zoek naar de grootste Zeeuwse appel. Drie jaar gele den wc.og de grootste appel in Zeelan'd 928 gram. de overval overleed het slachtof fer aan zijn verwondingen. Op zich ontkende de verdachte niet dat hij Polderman had geslagen. Maar hij had, naar eigen zeg gen, 'in paniek' gehandeld om dat het slachtoffer een pistool op hem gericht hield. Maar die verklaring vond de aanklaag ster bij het hof niet geloofwaar dig. Temeer omdat de twee ande re overvallers (21 en 22) dit niet konden bevestigen. Deze twee medeverdachten - die ook van wege de strafmaat in hoger be roep waren gegaan - hoorden gisteren vijftien jaar gevangenis straf eisen. Diezelfde straf was vorig jaar door de rechtbank op gelegd. De overval op het huis van de fa milie Polderman vond plaats in de nacht van 20 op 21 maart vo rig jaar. Drie Roemeense man nen sloegen een ruitje in en gin gen op zoek naar geld en siera den. Gealarmeerd door het ge luid ging Leen Polderman kij ken wat er aan de hand was. Hij werd eerst in zijn gezicht ge stompt en vervolgens twee keer met een hamer op zijn hoofd ge slagen. De overvallers bonden zowel Polderman als zijn echtge note vast. Uiteindelijk gingen zij er met enkele duizenden eu ro's en sieraden vandoor. De drie overvallers gingen niet alleen te werk. De organisatie was, volgens het Openbaar Mi nisterie, in handen van een team bestaande uit twee Roemeense broers (42 en 25) en twee Neder landers (39 en 44). Deze vermoe delijke 'intellectuele daders' hoorden gisteren - conform het vonnis van de rechtbank - vijf tien jaar gevangenisstraf eisen. De mannen hadden hoger be roep aangetekend omdat zij, naar eigen zeggen, niets met de overval van doen hadden. Eén van hen verklaarde dat hij voor zijn arrestatie zelfs nog nooit van de familie Polderman had gehoord. Maar net als de recht bank achtte de aanklager de be langrijke organiserende rol van de vier mannen wel degelijk be wezen. Zij zouden de drie over vallers - die destijds illegaal in Italië verbleven - hebben geron seld. Ook zouden zij het huis hebben aangewezen en voor ver voer en gereedschap hebben ge zorgd. Vervolgens zouden ze het vuile werk aan de drie illegale Roemenen hebben overgelaten. Het hof doet over twr-2 weken uitspraak. (Advertentie) dé woonwinkel van Middelburg Orisant: DOMBURG Appartement Brouwershof NU of NOOIT Woongoed Woningzoekenden Huursubsidie WoonEnergie Nieuwbouwprojecten NU 15% KORTING op topkwaliteit vouw- gordijnen NERGENS voordeliger Anker-Desein Koken, smaakvol en efficiënt, da's LOGUS :asöt over zorg. wonen met zorg en welzijn Rabobank Hypotheken en verzekeringen Paso Doble Mexicaans-Argentijns restaurant, reserveren: tel.: 0118 - 636960 KLOOSTERZANDE - De gemeente Hulst past het recon structieplan voor de Hulsterweg in Kloosterzande aan om tegemoet te komen aan bezwaren die in het dorp leefden tegen de oorspronkelijk geplande klinkerbestrating. Al leen het gedeelte van de Hulsterweg vanaf de splitsing met de Cloosterstraat tot net voorbij het nieuwe apparte mentencomplex naast Hotel van Leuven wordt nu uitge voerd in klinkers. De rest blijft asfalt, met rode suggestie stroken voor de fietsers. De gemeente studeert volgens wethouder E. de Deckere (Verkeer) nog wel op aanvullen de maatregelen voor de overlast door het vele zware land bouw- en vrachtverkeer dat van de weg gebruikt maakt. Een mogelijke oplossing is dit verkeer over de rijksweg te sturen, maar die is verboden voor landbouw- verkeer. De aanpak van de wegverbetering die het gedeel te van de Hulsterweg tussen de Oudeweg en Willem Alexanderstraat omvat, zal naar verwachting begin vol gend jaar worden uitgevoerd. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 35-jarige vrouw uit Brussel voor diefstal dertien dagen celstraf opgelegd. De Belgische drugsverslaafde nam op 26 augustus uit een woning in de binnenstad van Terneuzen een portemonnee weg. Na de diefstal werd ze opgepakt. De opgelegde straf heeft de ver dachte in voorarrest uitgezeten, zodat de vrouw gisteren op vrije voeten werd gesteld. HULST - De gemeenten Hulst en Terneuzen doen niet mee aan een proef van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Voorgesteld werd burgers tijdens de gemeente raadsverkiezingen te laten stemmen in een stembureau naar keuze binnen de eigen gemeente en niet verplicht in een bureau binnen hun eigen district. Volgend jaar wor den tegelijkertijd met de gemeenteraadsverkiezingen ook verkiezingen voor Waterschap Zeeuws-Vlaanderen gehou den. Hulst en Terneuzen hebben besloten daarom niet mee te doen aan de proef van het ministerie. De gemeente Sluis beraadt zich nog. MIDDELBURG - In de Zeeuwse bibliotheek in Middel burg is gisteren een speciale monitor voor slechtzienden officieel in gebruik genomen. Op de monitor worden tek sten vergroot weergegeven. Daardoor kunnen slechtzien den cle catalogus van de bibliotheek raadplegen en ge bruik maken van internet. De monitor staat op de eerste etage. De buitengevel is een ontwerp van graficus Jaap Drupsteen, be kend van de laatste Nederland se bankbiljetten. De glazen wand toont bekende Nederland se en historische mediafiguren uit het archief van het NIBG. Roman: „In feite ontstaan 1122 aparte kunstwerken die het het zelfde effect als glas in lood ople veren. Dit effect wordt nog ver sterkt door een waterpartij die rond het gebouw komt." Roman wil niet kwijt wat de op dracht Sas Glas oplevert. Gelet op de grote belangstelling voor de nieuwe toepassing van het product, verwacht hij dat er een aanzienlijk aantal nieuwe or ders zal volgen. En dat is vol gens hem van levensbelang, want Sas Glas heeft het zwaar in een markt met veel concurren tie en dalende prijzen. Vorige maand kon ternauwer nood een staking voor een nieu we collectieve arbeidsovereen komst worden afgewend. door René van Stee SAS VAN GENT - Glasfabriek Sas Glas in Sas van Gent werkt aan een bijzondere opdracht van het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid (NIBG) in Hilversum. Het bedrijf maakt speciale glasplaten voor de ge vel van de nieuwbouw van het instituut. Volgens P. Roman van Saint Go- bain Glas in Veenendaal, het Ne derlandse hoofdkantoor van het Franse moederbedrijf van Sas Glas, gaat het niet alleen om een bijzonder maar ook om een pres tigieus project. Hij verklaart dat voor het eerst geëmailleerd re liëfglas wordt gebruikt als gevel bekleding. De Sasse vestiging is uitgekozen als productielocatie vanwege haar vergevorderde kennis en expertise op dit terrein. Roman: „Bovendien worden voor het eerst afbeeldingen voor glaspla ten digitaal aangeleverd en ver werkt tot een printtechniek op glas. De printinstallatie is ont wikkeld in samenwerking met TNO en tot dusver de enige die er op de wereld bestaat." In totaal gaat het om 2244 pane len die een oppervlakte van 3800 vierkante meter beslaan. Daarnaast levert Sas Glas ook het glas voor de binnenwand en het atrium van het gebouw, teza men een oppervlak van ruim 3700 vierkante meter. AXEL - Aan de Singelweg in Axel is om half twaalf in de nacht van dinsdag op woensdag een 36-jarige inwoner van die plaats aangehouden wegens ver nieling van de ruit van een wo ning. Eerder die avond sloeg hij een ruit in bij een huis aan de Julia- nastraat. Nieuwe Kerkgang 1 Mlfl Middelburg 1 (Onder de 1 Lange Jan) WKW www.onderdetoren.com. Vier generaties van die Zeeuws-Vlaamse familie zwierven afgelopen weekein de over de kermis in Sas van Gent: overgrootmoeder, groot moeder, moeder en kleinzoon Ruben van zes. Ze genoten er allemaal van, elk op eigen wijze. Oma en mama vooral van de verruk king van Ruben, en overgroot moeder van het rumoer, de le vendigheid en haar herinne ringen. Ze is inmiddels zo oud dat haar vroeger het he den steeds vaker inhaalt. Maar op de kermis was ze er helemaal bij, zo bleek. Kijk nou toch!, riep ze, ont steld wijzend naar Ruben. Die kwam, z'n wisselgebitje breed blootlachend, net voor bij in een kermis auto. „Zien jullie het dan niet? Hij heeft z'n gebit niet inge daan!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39