Bouw woonzorgcomplex begint Zeeland kenniscentrum van water PZC Met Halina Reijn zoenen: bèèh Lagere straf geëist tegen hoofdverdachte in zaak-Polderman 1 5 Rechtbank ziet geen bezwaar tegen inzet pseudokoper leeuwland riskeert vol vertrouwen juridische procedure appartementen Bru Koor zoekt versterking K/&AZET agenda Werkstraf voor mishandeling Willekeurig stemmen kan niet Landfront verdient bescherming Belgische dievegge bestraft Afdeling nierdialyse De Honte breidt uit donderdag 8 september 2005 HDDELBURG - De Middel- lur8se rechtbank vindt dat de tonwse politie vorig jaar niet de fout is gegaan met het in- iBllen van een pseudokoper om criminele activiteiten van B, inwoner van de gemeente Emerswaal te achterhalen. Pdor de pseudokoper kwam de nolitie te weten dat die inwoner, amen met enkele anderen, gro- te hoeveelheden xtc-pillen smok kelde. Twee weken geleden uitten ad vocaten nog grote bezwaren te gen de inzet van 'Ricardo'. De rechtbank, zo zei president R. Reinarz gisteren bij het uitspre ken van het vonnis, deelt die be zwaren niet. Ook vinden de rech ters niet dat die pseudokoper de inwoner van Reimerswaal uitge lokt heeft tot het smokkelen van grote hoeveelheden pillen. Hij liet namelijk weten dat er flink wat grondstoffen voorradig wa ren om een grote hoeveelheid aan te maken. Evenmin trad de pseudokoper bedreigend op. Volgens Reinarz was het voor zijn geloofwaardig heid noodzakelijk om stevig over te komen. Veroordeling De inwoner van Reimerswaal werd veroordeeld voor de han del in en smokkel van vele dui zenden pillen tot een celstraf van drie jaar cel. Officier van justitie G. Oosterveld eiste twee weken geleden nog een straf van 4,5 jaar. De kompaan van de in woner van Reimerswaal, een man uit Waalre, hoorde tot zijn verontwaardiging dat hij 3,5 jaar moet zitten. Tegen hem was een straf van vijf jaar geëist. On danks de lagere straf liet de Waalrenaar blijken het totaal niet eens te zijn met zijn veroor deling. Toen hij de rechtszaal verliet voor transport naar de ge vangenis uitte hij een aantal ste vige vloeken en verwensingen. Een derde man, een inwoner van Antwerpen, werd veroor deeld voor het verlenen van hand- en spandiensten tot een celstraf van achttien maanden. Tegen hem was twee jaar geeist. Zo goed als zeker gaan de drie veroordeelden in beroep. jnnr Marcel Modde HERIKZEE - De bouw van een nieuw woonzorgcomplex en luxe appartementen in Bruinis- t begint nog dit jaar. Woning corporatie Zeeuwland heeft de rergunning voor de eerste fase linnen. Directeur A. de Ceuster tnvacht nog deze maand van Ie gemeente toestemming te lijgen voor het tweede gedeel- jeeuwland wil de huidige aan- eunwoningen in de Dr. de Cockstraat vervangen door gebouwen met samen 35 ippartementen. In één van die ebouwen wordt eveneens een inderdagopvang onderge- iracht. Om de hoek, in de Molen- traat, komt een gebouw met 21 uxe koopappartementen van irojectontwikkelaar Proverko. Jaartoe wordt het oude gemeen- BURGH-HAAMSTEDE - Het Interkerkelijk Koor be gint vanavond in de her vormde kerk van Haamste de weer met een nieuwe reeks openbare repetities. Zangers in spe die willen meedoen, kunnen iedere donderdagavond vanaf half acht aanschuiven. Het koor staat onder leiding van dirigent Lennard Hoek- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 43ooab zierikzee Tel: 0111 -454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Te': (0113)315500 pax: (0113)315669 E-mail; redactie@pzc.nl 'nternet ^•pzc.nl F-mail: web@pzc.nl heid zonder tussentijdse verhui zing over te stappen. Aanslui tend wordt het tweede apparte mentencomplex neergezet. De verwachting is dat op 1 decem ber kan worden begonnen en de nieuwbouw uiterlijk eind 2007 is voltooid. Zeeuwland en Proverko houden vast aan hun oorspronkelijke plannen, aldus De Ceuster. Om wonenden hebben bezwaar aan getekend tegen de komst van de hoogbouw voor hun deur Ze vrezen aantasting van hun priva cy en waardevermindering van hun huis. De appartementen zul len de nu zo kenmerkende open heid van het gebied verpesten, is hun opvatting. Ook zijn de tegenstanders be ducht voor meer geluidsoverlast en een grotere verkeersdruk. Tot nu toe zijn alle pogingen van omwonenden om de bouw plannen tegen te houden op niets uitgelopen. Een door hen aangedragen alternatief was vol gens Zeeuwland en Proverko 'niet haalbaar'. Zowel de gemeente Schou- wen-Duiveland als Gedeputeer de Staten heeft de kritiek onge grond verklaard. Zeeuwland neemt het risico yoor lief, dat de bezwaarmakers nu bij de rech ter alsnog hun gelijk proberen te halen. De argumenten die ze tot dusver tegen de plannen heb ben ingebracht, zijn volgens De Ceuster niet steekhoudend. „Wij zien geen aanleiding ons plan uit te stellen. Ik heb er alle vertrouwen in een goede afloop, mocht het inderdaad tot een juridische procedure komen. De nieuwbouw wordt niet veel hoger dan wat er nu staat en vol gens de algemeen geldende crite ria is de afstand tot de huizen van de bezwaarmakers ver ge noeg. Wij kunnen ons niet voor stellen dat de huidige bewoners in de nieuwe situatie worden be nadeeld." jitvoering gens De Ceuster is het de be doeling dat beide bouwprojec ten gelijktijdig worden uitge voerd. Zeeuwland sloopt haar flnleunwoningen pas zodra het erste nieuwe gebouw er staat, |gtDe Ceuster uit, De huidige ewoners krijgen zo de gelegen- (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-33JW3 SmEKACTIVITEITEN URGH-HAAMSTEDE - Slot Haamste- 1,11,30uur: Diavoorstelling en bezich- ging ridderzaal. Koen de Bruyn ziet er in het dagelijks leven aan de zeedijk bij Borrendamme heel anders uit dan in het verfilmde gedicht 'Lentelied' foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er hangt een chique, zwarte pantalon met passend wit shirt voor hem gereed, maar dat korte jasje dat er eigenlijk bijhoort, trekt hij niet aan hoor. Dat vindt hij te deftig wor den. Koen de Bruyn (10) uit Zierikzee beleeft zondag bij festival 'Film by the Sea' in Vlissingen als prille filmster zijn eerste première. Koen speelt een rolletje in het verfilmde gedicht 'Frühlingslied' van de dichter Johan Christiaan van Schagen. De ma ker van het poëtische filmpje dat de ti tel 'Lentelied' heeft gekregen, is zijn oom Erik de Bruyn. Het verfilmde ge dicht is onderdeel van een serie van acht korte films, geproduceerd door ci- neaste Digna Sinke via haar Studio Nieuwe Gronden. Enkele ervan werden al eerder gepresenteerd, 'Lentelied' be hoort tot de vijf filmpjes die zondaga vond in Cinecity in première gaan. Schagens gedicht wekt het beeld op van een moeder die vanuit de tuin in haar woning in de Middelburgse Singel straat altijd maar in de verte staart. Vanuit de toren klinkt 'Het Früh lingslied.' „Die moeder verlangt naar iets en is verdrietig en ik ben het zoon tje dat naar haar staat te kijken. En dan is opa later dezelfde als ik, maar dan op latere leeftijd", licht Koen toe. Hij weet dat zijn oom Erik best wel be kend is als filmmaker. Zijn beroemdste film 'Wilde Mossels' heeft Koen nooit gezien. Daar is hij nog wat te jong voor. Hij is best vereerd dat hij nu in dit nieu we, korte filmpje een rol speelt. „Mijn opa belde me erover op en vroeg of ik het wilde doen." Erik de Bruyn moest zijn filmische in terpretatie van Van Schagens gedicht met weinig geld zien te maken. Daarom deed hij een beroep op zijn eigen fami lieleden. wat overigens geen zwaktebod is. Zijn vader Anthon de Bruyn uit Ou- werkerk heeft precies de markante kop én de praktijkervaring van een man die jaren heeft gevaren. De Bruyn sr. voer vroeger voor de rijkspolitie te water. Bo vendien vond de filmmaker het aardig om dezelfde man in het filmpje op ver schillende leeftijden door grootvader en kleinzoon te laten vertolken. Vandaar ook zijn keus voor neef Koen. Meedoen met filmopnames betekende voor Koen een heel nieuwe ervaring. Hij brengt een groot deel van zijn vrije tijd op de tennisbaan door. Hij traint wekelijks trouw en speelt competitie bij LTC Zierikzee. Dat zal hij zeker blijven doen. Wil hij geen echte filmster wor den? „Nou af en toe, maar ik moet wel genoeg vrije tijd overhouden", zegt hij laconiek. Voor een jongen van tien is het betref fende gedicht geen gesneden koek, maar oom Erik heeft goed uitgelegd waar het over gaat, vindt Koen. Hij heeft ook wat aanwijzingen gehad voor dat de camera ging lopen. Soms moest een stukje drie of vier keer over voordat het echt goed was. „Dat werd dan wel een beetje saai. Net als toen ik al klaar was maar er met opa nog opnames gemaakt moesten worden. Dat duurde wel lang, maar toen heb ik een Suske en Wiske zitten lezen." De rol van de moeder in 'Lentelied' wordt vertolkt door de bekende actrice Halina Reijn. Koen kende haar niet en haar reputatie zegt hem weinig. „Ze is best aardig, maar ze moest me zoenen, bèèh", grinnikt hij wat schuchter. Toen het resultaat op dvd beschikbaar kwam, was hij wel even heel verbaasd. „Het is zo raar om jezelf zo te zien. Vooral m'n stem klinkt zo anders", zegt Koen. Verder draagt hij in het filmpje als kleine jongen rond 1900 bepaald niet de kleren die hij normaal aan heeft. „Die korte broek zat heel strak en mijn haar was met water plat gemaakt en naar twee kanten gekamd", zegt Koen, die in het dagelijks leven zijn blonde lokken liever wat oppept met gel. Zijn zusje Anne (4) toont zich een fan van haar broertje als prille filmster. Bij haar liepen spontaan de traantjes over de wangen toen zij Halina Reijn met koffer zag weglopen. „Nu is hij zijn moeder kwijt", analyseer de ze feilloos. Inventarisatie initiatieven op het gebied van waterproblematiek door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de provincie gaan alle initiatie ven in Zeeland die te maken heb ben met kennis over of vermaak op water in kaart brengen en be oordelen. De inventarisatie richt zich op tal van plannen: van een watercentrum voor de Hogeschool Zeeland (HZ) op Neeltje Jans, een noordzeeaqua- rium in Wilhelminadorp tot het Aquatisch Educatief Centrum (AEC) in Vlissingen. H. Bentschop van de directie ruimte, milieu en water van de provincie vult aan dat het onder zoek moet uitwijzen waar de kracht van Zeeland ligt en wel ke initiatieven steun van de overheid kunnen verwachten. Daarbij worden ook de ontwik kelingen in de rest van Neder land betrokken. „In Arnhem is bijvoorbeeld al een watermu seum en ook in het noorden van het land zijn plannen van ver schillende instellingen op het ge bied van water." Directeur J. Mandos van de HZ juicht het onderzoek toe. „We zullen moeten bereiken dat ie dereen die iets over water wil weten naar Zeeland belt", zegt hij. De HZ wil dat er op Neeltje Jans een centrum komt waarbij water de rode draad is. In het nieuwe watercentrum zouden verschillende opleidingen moe ten komen. „Waar beter dan midden op zee bij Neeltje Jans kan over water gesproken wor den. De scholing en de mogelijk heid tot onderzoek strekt ver; tot bijvoorbeeld de aanpak om de kwaliteit van het kusttoeris me te verbeteren." Samenwerken Op de nieuwe waterrijke locatie zouden ook zomercursussen ver zorgd kunnen worden voor we tenschappers en studenten. „We moeten dan wel allemaal samen werken, want anders mist Zee land de boot", zegt Mandos. „Kennis moet gebundeld wor den op de toplocatie Neeltje Jans. De intiatieven afzonder lijk kunnen allemaal voor hun eigen regio iets betekenen. Maar door samen te werken, bereikt Zeeland meerwaarde." J. Ventevogel, de initiatiefne mer van het AEC, heeft een ster ke voorkeur voor vestiging in Vlissingen. Hij heeft zijn oog la ten vallen op een van de landton gen van de binnenhavens. Het AEC moet een internationaal communicatiecentrum worden met de waterproblematiek als MIDDELBURG - Het zal volgens officier van justitie R. Rammeloo nog enige tijd van de hulpverleners vergen om een achttienjarige vechtersbaas uit Kapelle op het rechte pad te krijgen. Het strafblad is al behoorlijk gevuld met geweldsdelicten. Toch wilde de officier gisteren in Middel burg de goede bedoelingen van de jonge verdachte niet doorkruisen. In dat beeld paste zijn eis van acht dagen cel, die de man in voorarrest heeft uitgezeten, zestig uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met als bijzondere voorwaarde zich te houden aan de voorwaarden van de reclassering. De Kapellenaar had op 12 augustus in Goes een leeftijdsgenoot mishandeld door hem zonder enige aanleiding met beide vuisten in het ge zicht te slaan en het slachtoffer te schoppen. In de eis werd ook het doorrijden met een auto na een aanrijding tegen een lantaarnpaal meegenomen. Politierechter G. van Unnik kon zich helemaal vinden in de eis. „Wellicht is er nog wel enig perspectief.De politierechter vonniste conform de eis. HULST - De gemeenten Hulst en Terneuzen doen niet mee aan een proef van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Voorgesteld werd burgers tijdens de gemeente raadsverkiezingen te laten stemmen in een stembureau naar keuze binnen de eigen gemeente en niet verplicht in een bureau binnen hun eigen district. Volgend jaar wor den tegelijkertijd met de gemeenteraadsverkiezingen ook verkiezingen voor Waterschap Zeeuws-Vlaanderen gehou den. Hulst en Terneuzen hebben besloten daarom niet mee te doen aan de proef van het ministerie. De gemeente Sluis beraadt zich nog. MIDDELBURG - De bunkers en drakentandversperrin- gen die horen bij het Landfront Vlissingen verdienen een rijksmonumentenstatus. De gemeente Middelburg gaat die aanvragen. Het landfront moest Vlissingen bescher men tegen aanvallen tijdens de Tweede Wereldoorlog. In die periode is de verdedigingslinie ook gebouwd. De lijn loopt van Groot-Valkenisse over Koudekerke en Abeele naar Fort Rammekens. Driekwart van de totale lengte van dertien kilometer bestaat nog. Dat zijn mitrailleur bunkers en bunkers voor antitankgeschut. Buiten Walche ren zijn ze nergens te vinden. Al jaren dubben gemeenten over bescherming van het landfront. Steeds werd uitge gaan van de complete linie, inclusief schootsvelden en mij nenvelden. Daar waren gemeenten niet erg happig op, vol gens A. van Hannewijk, die in Middelburg gaat over mo numentenzorg. „Die velden strekken zich uit tot soms wel honderd meter buiten de linie. Aan de linie en objecten wil de gemeente best medewerking verlenen. Zolang het maar niet te veel beperking oplevert voor ruimtelijke ont wikkeling. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 35-jarige vrouw uit Brussel voor diefstal dertien dagen celstraf opgelegd. De Belgische drugsverslaafde nam op 26 augustus uit een woning in de binnenstad van Terneuzen een portemonnee weg. Na de diefstal werd ze opgepakt. door Niels Juist HANSWEERT - Tegen de 2 I-ja rige hoofdverdachte van de ge welddadige roofoverval op de fa milie Polderman in Hansweert, is gisteren bij het Haagse ge rechtshof een lagere straf geëist dan de rechtbank vorig jaar op legde. De aanklaagster bij het hof, A. Rijsdorp, eiste zestien jaar gevangenisstraf. De acht tien jaar waartoe de man door de rechtbank was veroordeeld vond zij te zwaar omdat in soort gelijke strafzaken lagere straf fen zijn opgelegd. De Roemeense man wordt be schuldigd van doodslag omdat hij tijdens de roofoverval de 80-jarige Leen Polderman met een klauwhamer twee maal op zijn hoofd sloeg. Twee weken na de overval overleed het slachtof fer aan zijn verwondingen. Op zich ontkende de verdachte niet dat hij Polderman had geslagen. Hij had, naar eigen zeggen, 'in paniek' gehandeld omdat het slachtoffer een pistool op hem gericht hield. Maar die verkla ring vond de aanklaagster bij het hof niet geloofwaardig. Te meer omdat de twee andere over vallers (21 en 22) dit niet kon den bevestigen. Deze twee mede verdachten - die ook vanwege de strafmaat in hoger beroep wa ren gegaan - hoorden gisteren vijftien jaar gevangenisstraf ei sen. Diezelfde straf was vorig jaar door de rechtbank opge legd. De overval op het huis van de fa milie Polderman vond plaats in de nacht van 20 op 21 maart vo rig jaar. Drie Roemeense man nen sloegen een ruitje in en gin gen op zoek naar geld en siera den. Gealarmeerd door het ge luid ging Leen Polderman kij ken wat er aan de hand was. Hij werd eerst in zijn gezicht ge stompt en vervolgens twee keer met een hamer op zijn hoofd ge slagen. De overvallers bonden zowel Polderman als zijn echtge note vast. Uiteindelijk gingen zij er met enkele duizenden eu ro's en sieraden vandoor. De overvallers gingen niet al leen te werk. De organisatie was, volgens het OM, in handen van een team bestaande uit twee Roemeense broers (42 en 25) en twee Nederlanders (39 en 44). Deze vermeende 'intellectue le daders' hoorden gisteren - conform het vonnis van de recht bank - vijftien jaar gevangenis straf eisen. De mannen hadden hoger beroep aangetekend om dat zij, naar eigen zeggen, niets met de overval van doen had den. Eén van hen verklaarde dat hij voor zijn arrestatie zelfs nog nooit van de familie Polderman had gehooi'd. Maar net als de rechtbank achtte de aanklager de belangrijke organiserende rol van de vier mannen wel dege lijk bewezen. Zij zouden de drie overvallers - die destijds ille gaal in Italië verbleven - hebben geronseld. Ook zouden zij het huis hebben aangewezen en voor vervoer en gereedschap hebben gezorgd. Vervolgens zou den ze het vuile werk aan de Roemenen hebben overgelaten. Uitspraak over twee weken. middelpunt. „Het AEC gaat ver der dan scholing. We willen alle kennis en informatie over water die beschikbaar is naar Vlissin gen halen en die bespreekbaar maken." Ventevogel vindt dat het AEC veel kan betekenen voor de studenten van de HZ. „En waar zijn die studenten de meeste tijd? Op de HZ in Vlissin gen waar de gemeente en enkele onderwijsinstellingen de Kennis- werf ontwikkelen. Vlissingen is bovendien goed bereikbaar met de trein, bus, auto en de boot. Het AEC kan op een van de land tongen bij de Vlissingse binnen havens een pionfunctie krij gen." door René van Stee TERNEUZEN - Ziekenhuis De Honte in Terneuzen biedt vanaf eind oktober een nieuwe behan delmethode aan op de nierdialy- se-afdeling. Patiënten kunnen thuis nierspoelingen via de buik wand gaan doen, met poliklini sche begeleiding. De begeleiding bestaat onder meer uit instructies over de buikspoeling en controles. De patiënt krijgt een katheter inge bracht. Bij een buikspoeling brengt de patiënt vier keer per dag via de katheter vloeistof in de buik. De afvalstoffen uit de nieren worden hierna samen met de vloeistof verwijderd. De Honte opende in januari een dialyse-afdeling waar twintig patiënten 's ochtends drie keer per week een nierspoeling via de bloedvaten ondergaan (hemo- dialyse). De buikspoeling ver vangt de hemodialyse niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37