>zc Welzijnshuis vergt extra geld t n Miljoenentekort door farce theater Zonnig begin dorpsfestijn Sir 700 20 Vegen subsidieverzoeken uit welzijnspot afgewezen Beleef het in Cel voor agressieve Zierikzeeënaar Monitor voor slechtzienden Buurt in bres voor kastanjebomen Helemaal bij £ïi BÜl 1 factie: 0113-315649 mSPredactie@pzc.nl g, 31,4460 AA Goes (uprtentie-exploitatie, SIn Midden-Zeeland: 0113-315520; ^Vlaanderen: 0114-372770; Itionaat 020-4562500. onderdag 8 september 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Vrouwen boeien meer dan mannen in Zwintriathlon editie Schouwen-Duiveland ^Marcel Modde IERIKZEI-: - De gemeente cbouvven-Duiveland moet op «k naar ruim honderdduizend uro extra voor welzijnsbeleid, ei name de opzet van het Wel- ijnshuis vergt structureel meer eld. aal is er met het welzijns- logramma voor 2006 een uitga- 3,2 miljoen euro ge- (Advertentie) deDRVKKERY navond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu I met foccaciabrood en :?penade, een pastaschotel c.i tiramisu €12,50 of I €10,00 (vegetarisch) I eserveren: 0118 - 886 866 zaterdag 10 september 100-12.00 uur Zen en het dagelijks leven l lezing Maurice Knegtel ientoonstellingen: moderne kantiebestemmingen en Oude kaarten tarkt 511 Middelburg 1118 886 886 wm.de-drvkkery.nl Advertentie Onze showroomkeukens worden vervangen. Nu tijdelijk unieke en zeer aantrekkelijke aanbiedingen. S'abbekoorn Interieurbouw ■gstoneweg 50 bulthaup (Advertentie) Onder de Toren - woonwinkel van Middelburg aOrisant DOMBURG Appartement Brouwershof NU of NOOIT Woongoed: Woningzoekenden Huursubsidie WoonEnergie Nieuwbouwprojecten NU 15% KORTING op topkwaliteit vouw- gordijnen NERGENS voordeliger Anker-Desein Koken, smaakvol en efficient, das LOGUS Voor al uw vragen over zag, wonen met zorg en welzijn Rabobank Hypotheken en verzekeringen moeid. De extra investering stelt de gemeenteraad voor een dilemma. De raad heeft eerder namelijk besloten het welzijns budget te bevriezen en alleen nog een verhoging toe te staan van gestegen loonkosten. Dat al leen al is volgend jaar een be drag van 26.651 euro. Daarnaast heeft de gemeente te maken met een aantal extra kos ten, samen goed voor een slordi ge 80.000 euro, zo blijkt uit het welzijnsprogramma voor 2006. Voorgesteld wordt de Stichting Museumhaven Zeeland met bijna 7.000 euro tegemoet te ko men in het exploitatietekort. De stichting klaagt al langer haar nood en heeft bij uitblijven van meer steun gedreigd Zierikzee als thuishaven te zullen verla ten. Het idee is deze uitgave te dekken uit de verhoogde toeris tenbelasting. Verder heeft het college dik 34 mille meer nodig voor huisves ting en organisatie van het Wel zijnshuis. In het Welzijnshuis worden vanaf volgend jaar di verse verwante instellingen on dergebracht. Tot dusver zitten ze nog verspreid over verschil lende locaties. Dat de samenvoeging duurder is dan de bestaande situatie, lijkt alleen maar zo, aldus wethouder R. van der Wekken. „De afzon derlijke organisaties zitten op hun huidige stek bijna voor niks. De zelfde kosten voor de gemeente waren er wel, denk al leen al aan het onderhoud, maar die vond je niet als zodanig te rug in de begroting. Aan die si tuatie komt nu een eind. Dat be tekent dus ook dat wij met meer marktconforme huurprijzen gaan werken. Dat geld moet het Welzijnshuis op zijn beurt ook weer op tafel leggen en dat zie je dus weer terug in het welzijns budget. Zo werkt dat." Van der Wekken beseft dat hij daarvoor wel afhankelijk is van het feit of de raad bereid is het eerder ingestelde plafond te ver hogen. Het belang van het Wel zijnshuis zou evenwel zwaarder moeten wegen, vindt de wethou der. „Als we het Welzijnshuis goed op poten willen zetten, moet zo'n organisatie ook de armslag krijgen die het nodig heeft om goed te kunnen wer ken." Meerkosten Met de meerkosten (32.000 euro) voor de openbare bibliotheek op Schouwen-Duiveland, wil het college vooralsnog niet zo ver gaan. In overleg met het biblio- theekbestuur wordt bekeken of dat gat in de exploitatie op een andere manier kan worden ge dicht. Het bedrag is voor de ze kerheid al wel in het overzicht van (mogelijke) extra kosten meegenomen. Uit het welzijns- programma blijkt verder dat subsidieverzoeken van negen nieuwe aanvragers worden afge wezen. Het gaat om de beide die renambulances op Schou wen-Duiveland, de Stichting Vo gel- en Egelopvang, de Dierenbe scherming Noord- en Mid den-Zeeland, Commissie Koor zang, Stichting Brouwse Dag, Stichting Welzijn voor Doven, activiteiten voor ouderen Noordgouwe/Schuddebeurs en de Vereniging Integratie Ho- mosexualiteit (COC). De Wijk- bus 60-plus en het Nederlands hervormd kerkkoor Dreischor zijn hun activiteiten gestopt,zo dat hun subsidiedeel weer op gaat in het totale budget. De combinatie Braamfeest en viering Sir 700 levert vrolijke taferelen op. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow SIRJANSLAND - Een zonover goten schoolplein vol vrolijk dansende kinderen. Sirjans- land had zich gisteren geen mooiere symboliek kunnen voorstellen bij het begin van de viering van het 700-jarig be staan van het dorp. Het jaarlijkse Braamfeest is ter gelegenheid van die zevende eeuwviering voor één keer naar Sirjansland verplaatst. Dat be tekent inbreuk op een traditie. Het Braamfeest hoort bij de openbare school in Nieuwer- kerk. Het is een jaarlijks evene ment dat gefinancierd wordt uit een legaat van oud-leerling Maximiliaan Braam die in 1850 in Nieuwerkerk werd ge boren en later fortuin maakte in Amerika. Tot de obs Duiveland behoort echter al jarenlang ook de schoolvestiging in Sirjansland. Derhalve fungeerde het 700-ja- rige dorp dit keer als plek voor het Braamfeest. Met inzet van ouders met auto's werd onder de noemer 'Kiss en Go' 's och tends vroeg al het leerlingen vervoer tussen Nieuwerkerk en Sir geregeld. Hingen op dat mo ment nog zware mistbanken over de landerijen, zodra de dansante warming-up onder leiding van dansleraar Onno Kramer goed op gang kwam, brak de zon in volle glorie door. Vlaggen, erebogen, ver sierde gevels en vrolijk uitge doste kinderen lijken het bijna af te dwingen dat het mooi weer blijft tijdens het vierdaag se festijn in Sir. Het Braamfeest biedt een par cours aan oud-Hollandse kin derspelen op drie verschillende locaties: op het schoolplein, bij Camping 't Hooge Zand en in het zogeheten Dorpsbosje. De ruim 180 leerlingen doen ver deeld in groepen alle parcour- sen aan. Ze spannen zich onder meer in met kruiwagenrace, ballen gooien, sjoelen, race op skippybal in groot formaat, ringgooien met bewegende koeienkop, spijkerpoepen en ra ce op slingerklompen. Vooral dat laatste blijkt een hele toer. Lopen op klompen valt voor leerlingen met smalle voetjes al niet mee, maar als die klompen dan ook nog aan elkaar vastzit ten met een slinger wordt het helemaal moeilijk. Fotoreportage Zeven leerlingen van groep 8 maken onder leiding van docen te J. Oele-Knuistingh Neve de ze dag een fotoreportage. Ze doen dat in het kader van de landelijke ICT-wedstrijd Grass route. „Het moet een digitale presentatie geheel naar eigen inzicht worden met website of powerpoint en er is een prijs van 500 euro mee te winnen", vertelt Oele. Sommige kinderen zijn ter ere van Sir 700 al uitgedost in his torische kledij. „Ik ben een musketier", zegt de 9-jarige Michiel Groot trots. Vanonder zijn flamboyante muts met veer vertelt hij ook nog: „Mijn zusje is verkleed als prinsesje, mijn moeder gaat als jonk vrouw en mijn vader gewoon als de man van een jonk vrouw." Michiel verheugt zich zeer op het verdere verkleed feest in Sir. De kinderen uit Nieuwerkerk beleven hun Braamfeest welis waar niet in eigen dorp, maar delen deze dag royaal mee in de eeuwviering in Sirjansland. Zo wordt er na het spelletjescir cuit een fritesmaaltijd geser veerd op camping 't Hooge Zand en wordt de dag besloten met een knallend discofestijn op het schoolplein in Sirjans land. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het gemeente bestuur van Middelburg praat binnenkort met de provincie over de manier waarop het te kort van elf miljoen euro moet worden opgevangen. Dat tekort is ontstaan nu het theater aan de Zuidsingel niet wordt afge bouwd. Het gaat om geld dat tot nu toe in de bouwput is gestoken. De vernachte opbrengst van ver koop aan een projectontwikke laar is al verrekend. Ook met het innen of betalen van schade vergoeding is al rekening gehou den. Het bedrag van elf miljoen moet dit jaar worden afgeboekt. Nu er geen theater of parkeergara ge wordt gebouwd, is het niet toegestaan om het over een aan tal jaar af te schrijven. De ge meente heeft nog vijfenhalf mil joen euro in kas. „Dat bedrag is gerelateerd aan het risicoprofiel van de gemeente", zegt S. Jonge- pier, hoofd financiën van de ge meente Middelburg. Het bedrag moet weer worden aangevuld om ook in de toekomst tegenval lers op te vangen. „We moeten op korte termijn zorgen dat dat bedrag weer op peil is. We moe ten weer financieel gezond wor den." De gemeente moet het geld nu ergens anders vandaan halen. Er zal bezuinigd moeten wor den. De discussie daarover is in middels losgebarsten. Het CDA, voorstander van doorbouwen aan de Zuidsingel, vindt dat de bezuinigingen moeten komen uit de portefeuille van Pv- dA-wethouder A. de Vries. De PvdA-fractie stemde tegen. Onder toezicht Als besloten is waarop bezui nigd wordt, moet een plan wor den voorgelegd aan de provin cie. Dat moet aangeven dat de problemen binnen drie jaar ver leden tijd zijn. Als dat niet lukt, komt de gemeente onder toe zicht van de provincie te staan. Elke uitgave voor nieuw beleid moet dan eerst door de provin cie worden goedgekeurd. Wanneer het helemaal niet lukt om de tekorten binnen drie jaar op te vangen, krijgt de gemeente de gevreesde artikel 12-status. De gemeente krijgt dan extra fi nanciële steun van het Rijk, maar moet voor grotere uitga ven wel eerst toestemming vra gen aan de rijksoverheid. De ge meente kan dan niet meer zelf beslissen waaraan geld wordt uitgegeven. Het is niet mogelijk om het geld dat beschikbaar was voor het theater te gebruiken, legt Jonge- pier uit. „Voor die 33 miljoen is een lening afgesloten met een looptijd van dertig jaar. Daar is in de begroting rekemng mee ge houden. Dit jaar heb je daar niets aan, want die elf miljoen hebben we nu niet. We moeten het bedrag in één keer ophoes ten." Parkeergarage Voor het theater blijft na aftrek van de elf miljoen voor de bouw put nog zeventien miljoen euro over. Van de oorspronkelijke 33 miljoen euro, moet nog vijf mil joen worden afgetrokken, om dat die betaald zou worden door het parkeerbedrijf. Als er geen parkeergarage bij het theater wordt gebouwd, kan dat bedrag niet worden meegeteld. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 24-jarige inwoner van Zierikzee voor een aantal geweldsdelicten veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voor waardelijk met reclasseringstoezicht. Daarnaast kreeg hij drie weken cel extra, omdat hij nog in zijn proeftijd zat van mishandelingen. De Zierikzeeënaar moest zich onder meer verantwoorden voor een ernstige bedreiging en een mishandeling van zijn vriendin op 21 jum; het gevolg van een escalerende ruzie. In werkelijkheid zou er nog meer zijn gebeurd. Het slachtoffer had echter de aangifte wil len intrekken, omdat ze vond dat ze allebei schuld had den. Vast stond dat de verdachte hardhandig een knietje in de rug van zijn vriendin had gegeven. Twee dagen la ter, op 23 juni in Zierikzee, reageerde hij zijn agressie af op een man, met wie hij al langer problemen zou hebben. Het slachtoffer werd fors toegetakeld. Ook had hij met een mes gestoken, maar de politierechter kon niet bewij zen dat de man door hem was geraakt. Het slachtoffer had dezelfde dag hulp ingeroepen van een stel vrienden. De verdachte had met een mes staan zwaaien en stekende bewegingen gemaakt om zijn belagers op afstand te hou den. Zijn agressie - en alcoholprobleem is de grootste zorg. De Zierikzeeënaar zei van 'dit leven' af te willen. ,,Ik wil de andere kant van mij laten zien." MIDDELBURG - In de Zeeuwse bibliotheek in Middel burg is gisteren een speciale monitor voor slechtzienden officieel in gebruik genomen. Op de monitor worden tek sten vergroot weergegeven. Daardoor kunnen slechtzien den de catalogus van de bibliotheek raadplegen en ge bruik maken van internet. De monitor staat op de eerste etage. RILLAND - Drie grote kastanjebomen sieren al bijna der tig jaar het hoekje van de Aggerstraat en de Broekestraat in Rilland. Burgemeester en wethouders noemen het een vergissing dat de bomen daar ooit zijn geplant en willen ze om diverse redenen weghalen. Tien gezinnen uit de Broekestraat zijn daartegen in het geweer gekomen. Een klacht van iemand uit de buurt, die last zegt te heb ben van één van de bomen, vormde de aanleiding voor het besluit van het college. Tot hun grote verbazing lazen de buurtbewoners op een dag in het Reimerswaalse krantje dat alle drie de bomen moeten wijken. Eén boom veroor zaakt volgens de gemeente overlast, een andere kastanje zou ziek zijn en de derde groeit niet, omdat hij te weinig ruimte heeft. „Eigenlijk is het destijds gewoon een ver keerde keuze geweest om de kastanjes daar te planten", geeft de Reimerswaalse wethouder C. Knuit toe. „Het zijn geen bomen om in een woonwijk te planten." „Onzin", zegt P. Remijnse, één van de boze bewoners. „Die bomen staan daar niemand in de weg." Hij en de andere bezwaar makers hebben ernstige bedenkingen bij de bewering van het college dat één van de bomen de kastanjeziekte heeft. „Die boom heeft om precies te zijn één bruine tak in zijn kruin, verder bloeit hij prachtig", zegt buurman J. Nagel- kerke. De twee mannen zeggen akkoord te kunnen gaan met het rooien van de bomen als vast staat dat ze onher stelbaar ziek zijn. Advertentie U ZOekt Onze lezers zoeken IT-talent? uw vacature! 67% van de mensen die werk zoeken in de IT zoekt een nieuwe baan tussen de personeelsadvertenties in de PZC JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland. De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de IT het alfabet van Zeeland weoeNeR dagbladen zeeuwse almanak Vier generaties van die Zeeuws-Vlaamse familie zwierven van het weekeinde over de kermis in Sas van Gent: overgrootmoeder, groot moeder, moeder en kleinzoon Ruben van zes. Ze genoten er allemaal van, ie der op eigen wijze. Oma en mama vooral van de verruk king van Ruben, en overgroot moeder van het rumoer, de le vendigheid en haar herinne ringen. Ze is inmiddels zo oud dat haar vroeger het he den steeds vaker inhaalt. Maar op de kermis was ze er helemaal bij, zo bleek. Kijk nou toch!, riep ze, ont steld wijzend naar Ruben. Die kwam, z'n wisselgebitje breed blootlachend, net voor bij in een kermisauto. „Zien jullie het dan niet? Hij heeft z'n gebit niet inge daan!" Paso Doble Mexicaans-Argentijns restaurant, reserveren: tel.: 0118 - 636960 www.onderdetoren .com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35