PZC Ziekenhuis Terneuzen breidt afdeling voor nierdialyse uit Vrees over compensatie kokkels MET ALLES Sluitingsbevel voor Koffieshop Purple was toch niet terech 1 Vlissingse parkeergarage bereikt diepste punt Vogelvriendei houden beurs Monumentendag in Reimerswaal, Borsele en Tholen Advies schadeloosstelling sector klopt niet volgens schelpdierbedrijf donderdag 8 september 2005 door Wim Roodnat DEN HAAG - De Raad van Sta te heeft in hoogste instantie vast gesteld dat een sluitingsbevel voor koffieshop Purple in Vlis- singen, begin dit jaar, onjuist Burgemeester A. van Dok-van Weele vaardigde in januari een sluitingsbevel voor drie maan den uit voor de koffieshop aan de Aagje Dekenstraat. De recht bank in Middelburg haalde het sluitingsbevel in februari onder uit. De burgemeester ging tegen de ze uitspraak in hoger beroep bij Senioren krijgen uitleg over gsm en NS-automaat GOES - Ouderen en moder ne apparatuur, het is nogal eens een lastige combina tie. De Goese ouderenbon den gaan daar iets aan doen met het project oude ren en techniek. In het Gasthuis aan de Kie vitlaan 64 in Goes wordt maandag in het kader van dit project een voorlich tingsbijeenkomst gehou den, die begint om 14.00 uur. Angst voor techniek over winnen, daar draait het om, want moderne technie ken rukken steeds verder op. Wie kan nog geld krij gen zonder pinpas? Of pro beer eens een kaartje te be machtigen op kleine NS-stations. Dat kan al leen door automaten te be dienen. L. Hillebrand van de com missie sociaal economische zaken van de gezamenlijke Nederlandse ouderenbon den geeft in Goes een pre sentatie over zaken als geld pinnen, de bediening van een NS-automaat en van een mobiele telefoon. de Raad van State, dienufc ook tot de conclusie is gefcj dat het sluitingsbevel opo; te gronden is genomen. In de uitspraak staat ook®! gemeente 322 euro aan u sche kosten moet vergoede de eigenaar van de koffies heeft gemaakt voor zijn pnx* re bij de rechtbank in 11$ burg. Kernvraag in het geschil^ het pand Kasteelstraat 30 at derdeel van de koffieshop worden gezien. In dat u woonhuis van de eigenaar Purple, werd door de pj achttien kilo softdrugs a troffen en dat is veel mee de toegestane handelsvoer van vijfhonderd gram. In óf sie van de burgemeester ten beide panden als éénuaj ting worden beschouwd. Deï delburgse rechtbank was daarmee niet eens en deü van State heeft die be bevestigd. De twee panden kunnen volj de Raad van State niet alsi heid worden gezien, onuk 150 meter uit elkaar omdat de woning aan des teelstraat niet voor het pd toegankelijk is. 's-HEER HENDRIKSKINK EN - De Goese vogelveretij De Vogelvrienden houdt zc dag 17 september de eerste gelbeurs van het seizoen ii Heer Hendrikhuis in VB Hendrikskinderen. Op de beurs kunnen mensa gels te koop aanbieden enk van zowel handelaren als pa; culieren. Spullen om vogel kunnen houden zijn er ooki krijgbaar. De Goese vogelvee ging organiseert elke maak en met april volgend jaar eet gelbeurs, gewoonlijk opdek de zaterdag van de maand september is dat dus dederè terdag. De beurs is steeds ir Heer Hendrikhuis en altijd i' 10.00 tot 12.00 uur. door René van Stee TERNEUZEN - Ziekenhuis De Honte in Terneuzen biedt vanaf eind oktober een nieuwe behan delmethode aan op de nierdialy se-afdeling. Patiënten kunnen thuis nierspoelingen via de buik wand gaan doen, met poliklini sche begeleiding. De begeleiding bestaat onder meer uit instructies over de buikspoeling en controles. De patiënt krijgt een katheter in gebracht. Bij een buikspoeling brengt de patiënt vier keer per dag via de katheter vloeistof in de buik. De afvalstoffen uit de nieren worden hierna samen met de vloeistof verwijderd. Het ziekenhuis in Terneuzen opende in januari een dialyse-af deling waar twintig patiënten 's ochtends drie keer per week een nierspoeling via de bloedva ten ondergaan (hemodialyse). De buikspoeling vervangt de he modialyse niet. „Het gaat echt om een uitbrei ding van de behandelmethodes. De mensen die voor een hemo dialyse komen, blijven dat doen. In overleg met de nierspecialist wordt de keuze voor nieuwe pa tiënten gemaakt. Mede afhanke lijk van hun toestand gaat het dan om één van de twee metho des", vertelt M. Fierloos, hoofd van de dialyse-afdeling. De Terneuzense dialyse-afde ling voorziet in een grote behoef te. Voorheen moesten patiënten naar een ziekenhuis buiten de re gio. Vergrijzing Dat kostte veel tijd. Gelet op de vergrijzing in Zeeuws- Vlaande ren is de verwachting dat het aantal nierpatiënten verder stijgt. Daarom voert de afdeling in Terneuzen het aantal behan delingen op. Vanaf 19 septem ber begint een middaggroep. Daardoor ontstaat ruimte voor twintig nieuwe patiënten. Het ziekenhuis onderzoekt ook de mogelijkheden voor spoelingen in de nacht. Dit levert niet al leen een verhoging van de capa citeit op, maar verbetert ook de kwaliteit van leven van de pa tiënten. „Want overdag hebben zij dan meer tijd voor zichzelf. Bovendien gaat het bij nacht spoelingen om zes maal een be handeling van zeven uur per week, bijna een factor vier meer dan bij een ochtend- of middag- spoeling", legt Fierloos uit. Ziekenhuis De Honte hoopt de nachtdialyse volgend jaar in te voeren. Ook is het de bedoeling dat er dan een tweede nierspecialist wordt aangesteld. Verder wordt gebroed op een dialyselocatie dichter bij de kust. Daar kun nen toeristen die de streek be zoeken dan terecht. Dit jaar wer den al meer dan tien van deze patiënten in de Terneuzense dia lyse-afdeling behandeld. GOES - Wie komende zaterdag een rondrit maakt over de Beve- landen of Tholen en een monu ment wil bezichtigen, hoeft niet al te lang te zoeken. Overal zijn kerken en andere monumentale gebouwen overdag geopend. Een overzicht van de activitei ten in de gemeenten Reimers waal, Borsele en Tholen in aan vulling op eerdere berichtge ving deze week over activiteiten in de gemeenten Goes, Kapelle en Noord-Beveland. [/INITIAALBLOK] Gemeente Reimerswaal: HANS WEERT - Rooms-katho- lieke kerktentoonstelling van li turgische gebruiksvoorwerpen en om 15.00 uur een orgelcon cert. YERSEKE - Oesterputten, rond leiding om 11.00, 13.00 en 15.00 uur; openstelling van Nederland se hervormde kerk] gratis toe gang tot schaal- en schelpdier museum. WAARDE - Nederlandse her vormde kerk met expositie kleurplaten groepen drie en vier basisschool D'n Akker en stan derdmolen De Hoed. KRABBENDIJKE - Korenmo len De Rozeboom. KRUININGEN - Korenmolen De Oude Molen. VLAKE - Siertuin De Sequioa- hof geopend tegen gereduceerd tarief. RILLAND - Korenmolen De Witte Molen met tentoonstelling kleurplaten groepen drie en vier basisschool De Horizon. Gemeente Borsele: BORSSELE - Openstelling mo numentale boerderijen uit de achttiende eeuw (Kaaiweg 28) en uit 1618 (Kaaiweg 16). BAARLAND - Nederlandse her vormde kerk, Slotstraat 13; boer derij Oude Polderdijk 2, galerie G achttien 88 met expositie Vera Hermsen. DRIEWEGEN - Nederlandse hervormde kerk, Van Tilburgh- straat 27. ELLEWOUTSDIJK - 't Kerkje van Ellesdiek, met zaterdag on der meer optredens van Anco Vleugel (orgel) en Ankie Cal- jouw (dwarsfluit) om 11.30 uur, van Jan Gunter (Zeeuwse lied jes) om 14.30 uur en presentatie cd Anja Kopmels om 15.30 uur; zondag MeetöReed om 13.30 en 14.30 uur en optreden Henk van Ulsen met zijn programma Psal men om 15.30 uur; beide dagen expositie Cees Ingelse. Ook fort Ellewoutsdijk is ge opend op zaterdag. 's-GRA VENPOLDER - Neder landse hervormde kerk, Bosse- weide 1. 's-HEER ABTSKERKE - Neder landse hervormde kerk, Kerk- ring 1, met expositie religieus erfgoed van 's-Heer Abtskerke en Sinoutskerke en beeldhouw werk ds Jan Overbeeke uit Hein- kenszand; zaterdag op 'gewone' tijden geopend, van 10.00 tot 17.00 uur; óók zondag van 13.00 tot 17.00 uur. HEINKENSZAND - Rooms-ka- tholieke kerk, Kerkdreef 4; her vormde kerk, Dorpsstraat 71; en woning Dorpsstraat 167. HOEDEKENSKERKE - Kerk protestantse gemeente De Ark, Kerkstraat 32. KWADENDAMME - Rooms-ka- tholieke kerk, J. Frisostraat 7, met rondleidingen en tentoon stelling aquarellen en beelden Martine Boudonck. NIEUWDORP - Kerk en be graafplaats, Havenweg 26, met rommelmarkt Nieuwdurperie met ambachten. NISSE - Mariakerk, Dorpsplein 49, rondleidingen, en molen De Poel, Gerbenesseweg 21. OVEZANDE - Rooms-katholie- ke kerk, Hoofdstraat 60, met ge restaureerde kruisweg uit voor malige Sint-Annakerk in Yerse- ke; en Nederlandse hervormde kerk, Kerkplein 8; bahalve zater dag van 10.00 tot 17.00 uur ook zondag geopend van 11.00 tot 17.00 uur. OUDELANDE - Boerderij, Tol- hoekweg 1. 's-HEERENHOEK - Boerderij, Wemlaan 8. Gemeente Tholen: THOLEN - Open Monumenten dag begint vrijdagavond al om half acht in de Grote Kerk van Tholen met de presentatie van een boek van archivaris J. Zuur deeg over de Thoolse kerkgebou wen. Smalstads mannenkoor treedt op. Zaterdag zijn verspreid over Tholen zeventien kerken open in acht kernen: Tholen (ook het oude stadhuis), Oud-Vossemeer (tevens het Ambachtsherenhuis, Raadhuisstraat), Sint-Annaland (eveneens standerdmolen, Mo lendijk en boerderijen Land zicht, Breedenvlietsedijk, en Nooit Gedacht, Annavosdijkse- weg), Stavenisse (ook molen, Mo lendijk en slotrestanten, Bos), SintMaartensdijk (tevens het ge meentehuis, Markt), Scherpenis- se, Poortvliet en Sint-Philips- land (eveneens molen De Hoop, Zuiddijk). door Harmen van der Werf YERSEKE - Schelpdierbedrijf Prins en Dingemanse in Yerseke vreest onvoldoende schadeloos de Kokkels hebben natuur- en milieuorganisaties deze week juist laten weten de voorgestel de schadeloosstelling van bijna 100 miljoen euro veel te hoog te vinden. E. Foudraine van Prins en Dingemanse heeft daar niet vreemd van opgekeken. „Het gaat die organisaties er natuur lijk vooral om uit welke pot dat geld komt, uit de algemene mid delen of uit het Waddenfonds, dat in hun ogen vooral bedoeld is voor natuurontwikkeling. Voor de reactie heeft Foudraine geen begrip. „Zij hebben de eer ste winst toch al te pakken, dat de visserij is gestopt." Veerman neemt in oktober of november een beslissing. Vluchtelingen zijn blij met alles. Een tentzeil 5,40). Een jerrycan om water mee te halen 1,25). Een deken 3,60). Het geluk van vluchtelingen is gemakkelijk te geven: giro 999, Stichting Vluchteling, Den Haag. te worden gesteld voor het ver bod op de mechanische kokkel visserij in de Waddenzee. In een uitvoerige brief aan mi nister Veerman van Landbouw heeft Prins en Dingemanse zijn grieven kenbaar gemaakt. De commissie schadebepaling kok kelvisserij die begin juli advies uitbracht aan Veerman, heeft geen rekening gehouden met spe cifieke omstandigheden bij Prins en Dingemanse, stelt het bedrijf. Zo heeft Prins en Dinge manse ervoor gekozen het perso neel in de verwerking van kok kels in dienst te houden in af wachting van nieuwe, te ontwik kelen activiteiten. Slechts twee van de achtentwintig betrokken werknemers zijn ontslagen; dit in tegenstelling tot Roem van Yerseke en Heiploeg Shellfish, waar zo'n negentig arbeidsplaat sen zijn vervallen. De adviescommissie heeft voor gesteld het sociaal plan voor de ontslagen medewerkers bij Hei- ploeg Shellfish en Roem van Yer seke te vergoeden, waarmee 7,5 miljoen euro is gemoeid. Prins en Dingemanse valt daarbuiten en zou dus niets uit dat potje krijgen. Het bedrijf laat in de brief aan Veerman weten dit on rechtvaardig te vinden, omdat het de mensen wel aanhoudt en daarom niet meedoet aan het so ciaal plan. Heiploeg Shellfish en Roem van Yerseke moesten het voor hun conservenfabrieken o- verigens meer van kokkels heb ben dan Prins en Dingemanse, dat verwerking van mosselen en kokkels combineerde. Risico's Prins en Dingemanse heeft nog meer kritiek op de berekeningen van de commissie schadebepa ling kokkel visserij. Zo zouden de toekomstige opbrengsten van de kokkelvisserij te laag zijn in geschat door de risico's er twee keer af te trekken. 'De gehele branche wordt daardoor ernstig gedupeerd', staat in de brief aan minister Veerman. In navolging van actiegroep Wil- S T I C H T I N6 VLUCHTELING m www.vluchteling.o'l t070 3468946 Stadhouderslaan 21 2517 HZ Den Haag VLISSINGEN - De parkeerkelder onder de Spuistraat in Vlissingen heeft een diepte van bijna tien meter bereikt. Dat is het laagste punt van de kelder, die deel uitmaakt van het toekomstige woon- en winkelproject De Fonteyne. Naar verwachting kunnen voor de zomer van volgend jaar de eerste auto's in de parkeergarage terecht. Vrachtwagens rijden af en aan om zand uit de bouwput naar het depot in het Vlissing- se Sloegebied te brengen. B. de Kroo van BAM utiliteitsbouw is tevreden. De put is nagenoeg droog. De Kroo krijgt regelmatig vragen over de bouwput in Middelburg en hoe het mogelijk is dat de put voor het theater is gaan lekken. BAM heeft voor een dure diepwandmethode gekozen waarbij een sleuf is gegraven die vol beton is gego ten. „We hebben de risico's goed ingeschat en onze methode daarop aangepast", zegt De Kroo. „Het kan altijd nog misgaan, maar dat zou louter pech zijn." Hij zegt dat hij de Middelburgse bouwput een trieste affaire vindt. „Ik vind het erg voor de mensen die er maanden voor niets aan gewerkt hebben. Het voordeel van Vlis singen is dat BAM de volledige verantwoordelijkheid van het project draagt. Dus gaat er iets mis, dan kan er naar ons worden gewezen en moeten wij het probleem op lossen." foto Ruben Oreel ~"T BLIJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 32