Gymlessen deels professioneel PZC Pica x Pica x Capello feest Miljoenentekort door farce theater Lagere straf geëist tegen hoofdverdachte in zaak-Polderman ,15 Rechtbank ziet geen bezwaar tegen inzet pseudokoper Openbare basisscholen in Kapelle en Wemeldinge kiezen voor vakdocenten ünderkoor zingt iurgemeester an Goes toe Tuinbeeld weggenomen Motorrijder gewond Landfront verdient bescherming Willekeurig stemmen kan niet Belgische heeft straf erop zitten Evangelist Smit bezoekt Yerseke agenda donderdag 8 september 2005 LeLBUKG - De Middel- me rechtbank vindt dat de „„se politic vorig jaar niet de fout is gegaan met het in den van een pseudokoper om criminele activiteiten van n inwoner van de gemeente imerswaal te achterhalen. de pseudokoper kwam de lilde te weten dat die inwoner, m met enkele anderen, gro- te hoeveelheden xtc-pillen smok kelde. Twee weken geleden uitten ad vocaten nog grote bezwaren te gen de inzet van 'Ricardo'. De rechtbank, zo zei president R. Reinarz gisteren bij het uitspre ken van het vonnis, deelt die be zwaren niet. Ook vinden de rech ters niet dat die pseudokoper de inwoner van Reimerswaal uitge lokt heeft tot het smokkelen van grote hoeveelheden pillen. Hij liet namelijk weten dat er flink wat grondstoffen voorradig wa ren om een grote hoeveelheid aan te maken. Evenmin trad de pseudokoper bedreigend op. Volgens Reinarz was het voor zijn geloofwaardig heid noodzakelijk om stevig over te komen. Veroordeling De inwoner van Reimerswaal werd veroordeeld voor de han del in en smokkel van vele dui zenden pillen tot een celstraf van drie jaar cel. Officier van justitie G. Oosterveld eiste twee weken geleden nog een straf van 4,5 jaar. De kompaan van de in woner van Reimerswaal, een man uit Waalre, hoorde tot zijn verontwaardiging dat hij 3,5 jaar moet zitten. Tegen hem was een straf van vijf jaar geëist. On danks de lagere straf liet de Waalrenaar blijken het totaal niet eens te zijn met zijn veroor deling. Toen hij de rechtszaal verliet voor transport naar de ge vangenis uitte hij een aantal ste vige vloeken en verwensingen. Een derde man, een inwoner van Antwerpen, werd veroor deeld voor het verlenen van hand- en spandiensten tot een celstraf van achttien maanden. Tegen hem was twee jaar geeist. Zo goed als zeker gaan de drie veroordeelden in beroep. foorRobfaardekam KAPELLE - De openbare basis sen in de gemeente Kapelle willen hun gymnastiekonder- njs voor een deel professionali- jeren. Daarvoor zijn ze in zee ge roet twee zogeheten lobos- obos staat voor Leraren Onder- teuners voor Bewegingsonder- njs en Sport. In dit geval gaat et om twee studenten die na un opleiding aan het Cios nog en tweejarige deeltijdcursus ebben gevolgd om bewegings- Merwijs op de basisschool te ur.nen geven. Nieuwe studen- Hi die voor lobos kiezen hoeven ie extra cursus niet meer te vol- en.want het is sinds drie jaar a volwaardige richting op de lortopleiding. folgens docent N. Rijvers van iet Cios is daarvoor gekozen, adat er op basisscholen steeds [leervraag is naar vakleerkrach- n. Hij vindt dat logisch, want nas enkele jaren mogen afge- ideerde Pabo-studenten geen mnastiekles meer geven op de isschool. ver dat laatste is directeur N. ipse van de openbare scholen de gemeente Kapelle niet zo spreken. „Den Haag verplicht is door die maatregel om vak- (Advertentie) iAZET DZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.NJU'' si. 0113-33fl>93 OES - Het plaatselijke jeugd- oor Lichterlaaie zingt morgen ft Lied over Goes voor burge- leester D. van der Zaag, die ook de tekst krijgt aangeboden. )at gebeurt om half negen [avonds na afloop van de tap- oeop de Grote Markt, in het ka ler van het zeshonderdjarig be staan van de stad. Op de markt ipelen het Goese showkorps Ex- slsior, de Rijnmondband uit khiedam en wielrijdersmuziek- orps Crescendo uit Opende, de lora Band uit Rijnsburg en anst en Genoegen uit Leiden, ederdrachtgroep Mooi Zee- ad. Gymnastica Forza, een au- dealer en kinderkoor Lichter- laie verzorgen tussenacts. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag 9fdurende de openingstij den,zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES [Tel: 0113-315670 Tax: 0113-315669 hE-mail: redgoes@pzc.nl jfrank Balkenende (chef) 'ngrid Huibers Peke van der Jagt RobPaardekam Koen de Vries (sport) Harmenvan der Werf centrale redactie otationspark 28 4460 AA goes Je|: (0113)315500 ax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl K-mail; web@pzc.nl leerkrachten in dienst te nemen, maar extra geld krijgen we daar tot nu toe niet voor." Flipse heeft overigens goede hoop dat daar verandering in komt. Er zijn volgens hem signalen die er op wijzen dat het Rijk extra geld uittrekt voor bewegingson derwijs op basisscholen. „We zullen het wel zien op Prinsjes- dag." Desondanks is Flipse zeer con tent met het feit dat er op de scholen in Kapelle en Wemeldin ge twee zogeheten lobossers aan het werk gaan. De scholen beta len die uit de eigen middelen. De twee vakleerkrachten geven elk twee dagdelen les op de twee scholen. Dat betekent dat elke leerling in groep drie tot en met acht minstens één keer per week les heeft van een lobosser. „De klasseleraren blijven ook ge woon gymlessen verzorgen", be nadrukt Flipse. „Door die vak leerkrachten goed te observeren doen ze misschien nieuwe idee ën op." Cios-leraar Rijvers is er blij mee dat weer twee van zijn leerlin gen onderdak hebben gevonden. Vijftien studenten zijn in Goes inmiddels afgestudeerd in de richting lobos en veel van hen hebben binnen of buiten de pro vincie werk gevonden. Ook in Zeeuws-Vlaanderen en de ge meente Borsele zijn volgens hem mensen aan de slag gegaan. De opleiding lobos is volgens Rij vers in korte tijd behoorlijk po pulair geworden onder Cios-stu- denten. „Natuurlijk omdat het een mooi vak is, maar ook vanwege het feit dat veel van hen een oplei ding lichamelijke oefening wil len gaan volgen in het hoger be roepsonderwijs. Dan is onze richting lobos een ideaal voor traject." De organisatie van het Baarlands Nazomerfestival: Leo Capello, Paola Pica en Renzo Pica. door Frank Balkenende BAARLAND - Baarland zomert zater dag feestelijk na. Het plaatselijke festi valletje speelt zich af op straat, in de voormalige gereformeerde kerk en in het opvanghuis van T-Care, dat kinde ren met gedragsproblemen, geestelijke klachten en verstandelijke handicaps opvangt en begeleidt. Als je iets doet, moet je het goed doen. Dus is er maar meteen een dorpsfeest van gemaakt met een foto-expositie, kindervermaak, lote rijen, een bazaar, spelletjes en een mu ziekfestival voor jong talent in dorps huis The Cameronian. Eigenlijk is het Baarlands Nazomerfesti val te danken aan de vijftienjarige Pao- la Pica, die het muziekfestival op touw zet en zelf ook het podium beklimt. De toetseniste: „Ik moest op school een nummer spelen en dat werd slecht uit- versterkt, waardoor het absoluut niet uit de verf kwam." Vader Renzo Pica, die het muzikale geworstel met lede ogen had aangezien, zwoer revanche. „Hij vond dat ik maar eens een concert op het dorp moest geven. Nu zit ik in twee bandjes, Mute Me en The Tepid De coys, zodat er al snel het idee voor een muziekfestival voor jonge bands gebo ren was." Nu is Renzo Pica toevallig bouwmeester van T-Care. De particulie re zorginstelling heeft de tegenover het opvanghuis gelegen voormalige gerefor meerde kerk gekocht en laat het ge bouw momenteel restaureren en verbou wen tot een multifunctioneel pand, waarin op termijn ook horeca moet ko men. Renzo werkt daaraan mee, samen met jongeren die een steuntje in de rug nodig hebben. „Zo komt alles samen", zegt Leo Capello van T-Care, „want we zitten hier al vier jaar en hebben nog nooit een open dag gehouden. Het moest er maar eens van komen en het ideetje van Paola en Renzo was een mooie springplank om er een dorpsfeest van te maken." Het drietal hoopt dat tout Baarland zaterdag naar de Nieuwe- weg komt, die voor deze gelegenheid deels wordt afgesloten voor autover keer. „We hebben bij iedereen een vrolij ke uitnodiging in de bus gedaan.", zegt Leo. Hij verwacht ook veel cliënten van T-Care en hun familie en vrienden. Om dat die uit alle hoeken van Zeeland ko men, laat de festivalorganisatie een cab- riobus rijden vanaf het NS-station in Goes. Daar kan om tien en één uur wor den opgestopt. De bus vervoert ze om twaalf of drie uur weer terug. In Baarland wacht vanaf een uur of tien allerhande vertier. Jonge cliënten en Renzo hebben ouderwetse kermiskra men in elkaar geknutseld, zoals een sui kerspin, een ballentent, een doelschiet- tent en een telefooncelrode kassa. Die staan rond de kerk, waar ook een bui tencafé wordt ingericht. Meesterstuk is foto Willem Mieras de door de cliënten vervaardigde Kieke- medoos. Door de kijkgaatjes kunnen be zoekers 'leuke dingen' zien. Meer wil de organisatie niet prijsgeven. Voor de kinderen loopt er een clown rond, volwassenen kunnen hun geluk beproeven op loterijen en een bazaar. Verder zijn er volksspelen en kan met een kruisboog worden geoefend. In de kerk plaatst T-Care een informaties tand en een foto-expositie over de ge schiedenis van de kerk en het dorp. Oude dorpelingen kunnen dan nog eens terugdenken aan de laatste Duitser in Baarland, die in 1944 weigerde te capi tuleren. Een Schotse soldaat wist hem te overmeesteren. Zeven beginnende bands spelen vanaf twaalf uur in The Cameronian. Het gaat om de jonge honden van Phono, Mute Me, Seyno, The Tepid Decoys, Sense Forward, Lucid Dream en Twisted Ani mals. Om half elf wordt het helemaal feest met de doorgewinterde reggae- band Misty Basement. De rastamannen zorgen samen met djembé-groep Tak'n Djola voor een ritmisch slotakkoord. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het gemeente bestuur van Middelburg praat binnenkort met de provincie over de manier waarop het te kort van elf miljoen euro moet worden opgevangen. Dat tekort is ontstaan nu het theater aan de Zuidsingel niet wordt afge bouwd. Het gaat om geld dat tot nu toe in de bouwput is gestoken. De verwachte opbrengst van ver koop aan een projectontwikke laar is al verrekend. Ook met het innen of betalen van schade vergoeding is al rekening gehou den. Het bedrag van elf miljoen moet dit jaar worden afgeboekt. Nu er geen theater of parkeergara ge wordt gebouwd, is het niet toegestaan om het over een aan tal jaar af te schrijven. De ge meente heeft nog vijfenhalf mil joen euro in kas. „Dat bedrag is gerelateerd aan het risicoprofiel van de gemeente", zegt S. Jonge- pier, hoofd financiën van de ge meente Middelburg. Het bedrag moet weer worden aangevuld om ook in de toekomst tegenval lers op te vangen. „We moeten op korte termijn zorgen dat dat bedrag weer op peil is. We moe ten weer financieel gezond wor den." De gemeente moet het geld nu ergens anders vandaan halen. Er zal bezuinigd moeten wor den. De discussie daarover is in middels losgebarsten. Het CDA, voorstander van doorbouwen aan de Zuidsingel, vindt dat de bezuinigingen moeten komen uit de portefeuille van Pv dA-wethouder A. de Vries. De PvdA-fractie stemde tegen. Onder toezicht Als besloten is waarop bezui nigd wordt, moet een plan wor den voorgelegd aan de provin cie. Dat moet aangeven dat de problemen binnen drie jaar ver leden tijd zijn. Als dat niet lukt, komt de gemeente onder toe zicht van de provincie te staan. Elke uitgave voor nieuw beleid moet dan eerst door de provin cie worden goedgekeurd. Wanneer het helemaal niet lukt om de tekorten binnen drie jaar op te vangen, krijgt de gemeente de gevreesde artikel 12-status De gemeente krijgt dan extra fi nanciële steun van het Rijk, maar moet voor grotere uitga ven wel eerst toestemming vra gen aan de rijksoverheid. De ge meente kan dan niet meer zelf beslissen waaraan geld wordt uitgegeven. Het is niet mogelijk om het geld dat beschikbaar was voor het theater te gebruiken, legt Jonge- pier uit. „Voor die 33 miljoen is een lening afgesloten met een looptijd van dertig jaar. Daar is in de begroting rekening mee ge houden. Dit jaar heb je daar niets aan, want die elf miljoen hebben we nu niet. We moeten het bedrag in één keer ophoes ten." Parkeergarage Voor het theater blijft na aftrek van de elf miljoen voor de bouw put nog zeventien miljoen euro over. Van de oorspronkelijke 33 miljoen euro, moet nog vijf mil joen worden afgetrokken, om dat die betaald zou worden door het parkeerbedrijf. Als er geen parkeergarage bij het theater wordt gebouwd, kan dat bedrag niet worden meegeteld. GOES - Uit een tuin van een woning aan de Perzikstraat in Goes is tussen dinsdagavond zeven uur en gisteroch tend acht uur een tuinbeeld, voorstellende een zittend jon getje met een petje op en een sjaaltje om, weggenomen. Het beeld is grijs van kleur en heeft een waarde van rond de 100 euro. Lobossers kunnen op basisscho len volledig zelfstandig functio neren, maar hebben wel de sta tus van leraarondersteuner. Dat betekent dat de klassedocent eindverantwoordelijk blijft. De openbare scholen in Kapelle en Wemeldinge hopen de lobossers in de toekomst ook in te kunnen zetten voor buitenschoolse acti viteiten als het begeleiden van sportteams en het organiseren van sportdagen. door Niels Juist HANS WEERT - Tegen de 21-ja- rige hoofdverdachte van de ge welddadige roofoverval op de fa milie Polderman in Hansweert, is gisteren bij het Haagse ge rechtshof een lagere straf geëist dan de rechtbank vorig jaar op legde. De aanklaagster bij het hof, A. Rijsdorp, eiste zestien jaar gevangenisstraf. De acht tien jaar waartoe de man door de rechtbank was veroordeeld vond zij te zwaar omdat in soort gelijke strafzaken lagere straf fen zijn opgelegd. De Roemeense man wordt be schuldigd van doodslag omdat hij tijdens de roofoverval de 80-jarige Leen Polderman met een klauwhamer twee maal op zijn hoofd sloeg. Twee weken na de overval overleed het slachtof fer aan zijn verwondingen. Op zich ontkende de verdachte niet dat hij Polderman had geslagen. Maar hij had, naar eigen zeg gen, 'in paniek' gehandeld om dat het slachtoffer een pistool op hem gericht hield. Maar die verklaring vond de aanklaag ster bij het hof niet geloofwaar dig. Temeer omdat de twee ande re overvallers (21 en 22) dit niet konden bevestigen. Deze twee medeverdachten - die ook van wege de strafmaat in hoger be roep waren gegaan - hoorden gisteren vijftien jaar gevangenis straf eisen. Diezelfde straf was vorig jaar door de rechtbank op- KOUDEKERKE - Bij een aanrijding op de Strandweg in Koudekerke is woensdagavond rond 18.50 uur een 25-jari- ge motorrijder gewond geraakt. Een 73-jarige Vlissingse automobilist gaf bij het voorsorteren geen voorrang aan de motorrijder uit de gemeente Veere. Het slachtoffer is met rugletsel overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissin- gen. De motor heeft zware schade opgelopen. MIDDELBURG - De bunkers en drakentandversperrin- gen die horen bij het Landfront Vlissingen verdienen een rijksmonumentenstatus. De gemeente Middelburg gaat die aanvragen. Het landfront moest Vlissingen bescher men tegen aanvallen tijdens de Tweede Wereldoorlog. In die periode is de verdedigingslinie ook gebouwd. De lijn loopt van Groot-Valkenisse over Koudekerke en Abeele naai- Fort Rammekens. Driekwart van de totale lengte van dertien kilometer bestaat nog. Dat zijn mitrailleur- bunkers en bunkers voor antitankgeschut. Buiten Walche ren zijn ze nergens te vinden. Al jaren dubben gemeenten over bescherming van het landfront. Steeds werd uitge gaan van de complete linie, inclusief schootsvelden en mij nenvelden. Daar waren gemeenten niet erg happig op, vol gens A. van Hannewijk, die in Middelburg gaat over mo numentenzorg. „Die velden strekken zich uit tot soms wel honderd meter buiten de linie. Aan de linie en objecten wil de gemeente best medewerking verlenen. Zolang het maar niet te veel beperking oplevert voor ruimtelijke ont wikkeling." HULST - De gemeenten Hulst en Terneuzen doen niet mee aan een proef van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Voorgesteld werd burgers tijdens de gemeente raadsverkiezingen te laten stemmen in een stembureau naar keuze binnen de eigen gemeente en niet verplicht in een bureau binnen hun eigen district. Volgend jaar wor den tegelijkertijd met de gemeenteraadsverkiezingen ook verkiezingen voor Waterschap Zeeuws-Vlaanderen gehou den. Hulst en Terneuzen hebben besloten daarom niet mee te doen aan de proef van het ministerie. De gemeente Sluis beraadt zich nog. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 35-jarige vrouw uit Brussel voor diefstal dertien dagen celstraf opgelegd. De Belgische drugsverslaafde nam op 26 augustus uit een woning in de binnenstad van Terneuzen een portemonnee weg. Na de diefstal werd ze opgepakt. De opgelegde straf heeft de ver dachte in voorarrest uitgezeten, zodat de vrouw gisteren op vrije voeten werd gesteld. ken wat er aan de hand was. Hij werd eerst in zijn gezicht ge stompt en vervolgens twee keer met een hamer op zijn hoofd ge slagen. De overvallers bonden zowel Polderman als zijn echtge note vast. Uiteindelijk gingen zij er met enkele duizenden eu ro's en sieraden vandoor. De drie overvallers gingen niet alleen te werk. De organisatie was, volgens het Openbaar Mi nisterie, in handen van een team bestaande uit twee Roemeense broers (42 en 25) en twee Neder landers (39 en 44). Deze ver meende 'intellectuele daders' hoorden gisteren - conform het vonnis van de rechtbank - vijf tien jaar gevangenisstraf eisen. De mannen hadden hoger be roep aangetekend omdat zij, naar eigen zeggen, niets met de overval van doen hadden. Eén van hen verklaarde dat hij voor zijn arrestatie zelfs nog nooit van de familie Polderman had gehoord. Maar net als de recht bank achtte de aanklager de be langrijke organiserende rol van de vier mannen wel degelijk be wezen. Zij zouden de drie over vallers - die destijds illegaal in Italië verbleven - hebben geron seld Ook zouden zij het huis hebben aangewezen en voor ver voer en gereedschap hebben ge zorgd. Vervolgens zouden ze het vuile werk aan de drie illegale Roemenen hebben overgelaten. Uitspraak over twee weken. De overval op het huis van de fa milie Polderman vond plaats in de nacht van 20 op 21 maart vo rig jaar. Drie Roemeense man nen sloegen een ruitje in en gin gen op zoek naar geld en siera den. Gealarmeerd door het ge luid ging Leen Polderman kij- YERSEKE - Evangelist P. Smit is zondag bij de Vrije Evangeli sche Gemeente in Yerseke. Het thema van de bijeenkomst is God zoekt jou. De Vrije Evan gelische Gemeente is te vinden aan de Kaaistraat 20. De dienst begint om 14.30 uur. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Gertrudiskerk, op de Grote Markt,13.00-16.00 uur: Be klimming Peperbus; Monumenten, Stadhuis, Synagoge, gevangenpoort en de Sint Gertrudiskerk, 13.00-16.30 ge- i opend ter bezichtiging; GOES Grote markt, 10.00-17.00 uur. f - Snuffelmarkt; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur Seniorensoos; KAPELLE Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen 1 voorcarapatiënten; Gemeentehuis, 19.30 uur: Open huis, in formatieavond bouwvergunning; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio ren; Zwembad Den Inkel, 13.00-14.00 uur Meer bewegen voor ouderen, 55 plus; WEMELDINGE Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit en sjoelen; YERSEKE Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31