Den Haag mikt op strandsporten PZC Casper Hobbes Stad wil binnen enkele jaren uitgroeien tot het Barcelona van de Lage Landen Ziel puzzel recept Kip met noten en broccoli weer Heer Bommel en de Grote Onthaler ©Toonder Studio's WSSfSpf donderdag 8 september 2005 door Alex Bogers Een hip hoekje van het Sche- veningse strand moet Den Haags internationale toplocatie worden voor water- en strand sporten. Er zijn plannen voor een permanent stadion op het zand. Bij de Koninkrijksspelen die Den Haag in 2007 mag orga niseren, moeten de strand- en watersporten een prominente plek krijgen. „We willen ons profileren als strandsportstad", zegt een woordvoerder van de gemeente. „We zijn de enige grote stad in Nederland aan zee. Die positie willen we uitbuiten. Daarom proberen we grote sportevene menten te lokken. Een beachvol- leybal-toernooi dat vorige week gehouden werd is daar een voor beeld van." Den Haag spiegelt zich met haar plannen graag aan Barcelona. Die stad ligt ook (Advertentie) aan zee en heeft dat de voorbije vijftien jaar uitgebuit. Rond de Olympische Spelen die Barcelo na in 1992 organiseerde, werd een jachthaven gebouwd, kreeg de bestaande haven een face-lift en werd een vier kilometer lang strand aangelegd. Daardoor nam de stroom toeristen enorm toe. De plek waar het in Den Haag allemaal moet gebeuren, ligt in de oksel van de ingang van de haven, in feite twee lan ge pieren. Het strand is hier uit zonderlijk breed en de golfslag hoger doordat de golven tegen de pieren aanlopen. Bij wat rui ger weer trekt deze plek veel ki te- en golfsurfers uit Nederland en Duitsland. Die komen zelfs in de winter met hun campers en busjes om de zee in te gaan. Den Haag ontdekte de sportmo gelijkheden van de kust nog maar vrij recent. In een nota uit 2001 werden strand en duinen voor het eerst als sportlocatie ge noemd. Particuliere onderne mers hebben inmiddels de stran- Een hip hoekje van het Scheven- ingse strand moet Den Haags in ternationale toplocatie worden voor water- en strandsporten. Er zijn plannen voor een perma nent stadion op het zand. foto Sieko Kloosterhuis/GPD den ontdekt. In het kielzog van de surfers streken op het strand modernere strandtenten neer. De eerste bij deze tenten gehou den strandvolley- en voet baltoernooien bleken zo'n groot succes dat ze een professionele aanpak kregen met toppers uit binnen- en buitenland. In de stad leven nu wilde ideeën. Di recteur Wim Noordzij van Den Haag Events spreekt al van de organisatie van een om de paar jaar terugkerende 'World Beach Games'. Het strandstadion dat nu wordt afgebroken, moet over drie jaar een voorziening wor den met een capaciteit van 2500 of meer plaatsen. Noordzij, die eerder Rotterdam als sportstad op de kaart zette, wijst erop dat het in die stad vijftien jaar duurde om dat voor elkaar te krijgen. Veel van de To sleep: perchance to dream: ay, there's the rub, For in that sleep of death what dreams may come, When we have shuffled off this mortal coil, Must give us pause. (Hamlet's soliloquy, Shakespeare) Enige maanden geleden leed ik aan inwendi ge bloedingen. Hoewel ik niet het gevoel had dat mijn leven gevaar liep, gaf de ernst van de medici met wie ik te maken kreeg mij een in dicatie van wat er zou kunnen gebeuren. Ik bleef er kalm onder. Niet omdat ik zo'n held ben. Het maakte me simpelweg niet uit of ik zou leven of sterven. Makkelijk gezegd, want hoe eenvoudig het ook kan zijn een angst te onderdrukken, ten slotte breekt de essentie van het afscheid en het verlies door. Meindert Inderwisch Voor mij was het voorlopig een kans verlost te worden van 'dit aardse ongerief' zonder iemand iets schuldig te zijn. En ik zag uit naar de anes thesie die met het interne onderzoek gepaard ging. Die heerlijke roes die ik tot nu toe nooit had beleefd. Hoe ellendig de werkelijkheid van de man op weg naar het huis van de rijzende zon ook mag zijn, de tijdelijke genade van het opium schuiven na zijn aankomst, spreekt tot mijn ver beelding. Naarmate het moment van de opname naderde kwamen er kleine scheuren in mijn verdediging. Ik begon naar mijn geliefden te kijken met een intensiteit die verwarring bracht. Zoë die me vroeg of er iets aan haar mankeerde. Mijn vrien den vertelde ik het niet. Een onderwerp kan zich zelf opblazen en ik stond liever aan het roer van de ballon. Een paar nachten voor mijn gang naar het zie kenhuis lag ik te schokken in bed. De discretie van schuivende lakens en de kabel die ik rond mijn kaken snoerde. Ik had Zoë ingestopt, met haar gepraat en me, voor de zoveelste keer ver wonderd, over hoe dicht ze bij me was, hoe dicht ze me bij mijn kern wist te brengen. Eenmaal on der mijn eigen lakens ging het luikje open dat zij in mijn wezen heeft. Mijn kind, mijn tedere ont wrichting. Achter het luikje opende zich een deur. Een portaal kondigde zich aan. En die gro te, haast ontsloten ruimte die zich daarachter zou uitstrekken vulde mij met het verlangen naar mijn vader en mijn verdriet Zoë niet aan hem te kunnen tonen. Voorbij het portaal waren schappen gevuld met gesmoorde herinneringen en andere verloren HORIZONTAAL: I. Niet breed; 4. verdriet; 8. hoeveelheid; 10. bladgroente; II. muzieknoot; 13. toilet; 15. bosgang; 16. dominee; 17. inte kenaar; 20. goedje; 21. Engelse lengtemaat; 22. Italiaans gerecht; 24. wiskundig getal; 25. schortje; 26. muzieknoot; 28. deel van het oor; 29. groot moeder; 32. insect; 34. lust; 35. vleesgerecht a.e. stokje. VERTICAAL: 1. Waterkering; 2. moeder; 3. bijwoord; 5. loofboom; 6. oude lengtemaat; 7. steekvlieg; 9. losse naad; 11. gestold stukje; 12. melkwol; 14. Italiaans eiland; 16. achtergrond; 18. vlaag; 19. takje; 23. bakplaats; 24. deel van een dier; 27. loop vogel; 30. meester; 31. aarts bisschop; 32. familielid; 33. lui tenant. Op elke regel twee woorden invullen. Twee of meer eindlet ters van het eerste woord zijn meteen de beginletters van het tweede woord. Hij zocht een gulle roomhoorn uit en ging gemakkelijker zit ten. „Ik heb alles", sprak hij. „Niet alleen almacht, maar ook een groot verstand. Daarom weet ik, dat men wijs kan worden door ervaring. Maar men wordt moe als men veel meemaakt. Hebt u geen trek meer?" „Ja", zei heer Bommel, een hapje nemend. „Ik heb heel wat meegemaakt, al zeg ik het zelf; en ik..." „U moet niet steeds over uzelf praten", vermaande zijn gast heer. „Luister liever, dat is leerzaam. Om niet moe te wor den heb ik een Plan ontworpen. Nu kan ik anderen de erva ring laten opdoen, en er zelf wijs van worden. Hoe vindt u dat?" Hij lachte smakelijk en verdiepte zich een poosje in de room. „En alles kan, wanneer men olie heeft", vervolgde hij. „Men laat knappe koppen machines ontwerpen, die men door dure, domme Gorromieten laat bedienen. En zelf Horizontaal: 5. Bevorderen heeft zo zijn voordelen (8); Opgezet en uitgelokt (4); 6. Zonder natuur is het slecht (7); Behoorlijk lief (6); 7. Hij surft over het web (4); Aan de hand van de recla me wordt het feest (8); 8. Ten teken dat het last geeft (5); Voorgevel die de rich ting aangeeft? (7); Verticaal: 1. Rond de vereniging (5); Mooie dame die op de vuist gaat? (8); 2. Door verstrijken niet overeind blijven (6); Het leven is verbonden met hem (6); 3. Begin van een verdrag (5); Mensen worden er beter van (7); 4. Je neus ophalen voor drugs (7); Planeet van een godin (5). Begin bij vakje 1. Bij elk volgend cijfer begint een nieuw woord. De laatste letter van een woord is telkens de eerste letter van het vol gende woord. Bij goede invulling, is in de licht gekleurde vakjes een woord te lezen. VR0EÓÉKM 0CHTEEN KLANT &UJ ZIJN AL5 HET IN BEN NEEK AF WA5. PATWA55P0EP. EN NU, MET AL WE M0PEM5, FAXEN EN AUTOTELEFOONS WIL IEPEFEEN HIE5 METEEN HES>m! &ETERE TECHNOLOGE 5CHEPT ALLEEN MAAK MEEK VEKNACHTINCEN. 1. Nevenvestiging; 2. grondsoort; 3. gewichtige gebeurtenis die een tijdperk afsluit; 4. beeldmerk; 5. bezig. Oplossingen van gisteren: Citaat: Loof, dof, kamp, liman, voet, post. drop, vlijt, gros, ever, stern, Wenen, karate, stoel. Het citaat is van Axel Munthe: "Een mens kan veel verdragen zolang hij zichzelf verdragen kan." Cryptogram: Horizontaal: 4. Verachten; 6. gehannes; 7. rechterzij; 8. jeans; 9. een. Verticaal: 1. Bergketen; 2. jachthond; 3. chinees; 5. evenzeer. Toevoegen: Koffiepot Kraak de Code: 0-0 -1 - 4-1 - 5 0 Puzzelland.com Het Chinese gerecht 'Sai Ian far gai pin to yan' heeft model gestaan voor de kip met noten en broccoli. In het oor spronkelijke gerecht wordt gebruikge maakt van het Chinese vijfkruidenpoeder, verse gemberwortel, Chinese rijstwijn met suiker en lichte Chinese sojasaus. In het onderstaande recept worden zij ver vangen door onder meer honing, droge sherry en olie van pompoenpitten. Het aan de smaak van het Westen aangepas te gerecht wordt op grote sneden, even tueel licht geroosterd, brood opgediend. voor 4 hoofdgerechten: 500 gram borstfilets van kip; 1 eetl. maizena; zout; witte peper uit de mo len; 0,5 theel. milde paprikapoeder (Edelsusz); 2 dl (zonnebloem)olie; 100 gram walnoten, grof gebroken; 250 gram broccoliroosjes; 1 teentje knoflook, ragfijn gehakt of uitge perst; 2 eetl. droge sherry (fino); 1 theel. honing; 2 eetl. (wal)notenolie en 4 grote sneden wit vloerbrood, licht geroosterd. Maak de kipfilets droog met keukenpa pier. Snijd ze in reepjes (4 cm). Schep wat zout, peper en het paprikapoeder door de maizena. Bestuif de kipblokjes er aan alle kanten mee. Verhit 1,5 deciliter olie in een wok of koekenpan met hoge opstaande rand. Bak de kipreepjes er, onder voortdu rend omscheppen, in 6 minuten, aan alle kanten goudbruin en gaar in. Neem ze ontwikkelingen zullen afhangen van de plannen van de stad met de haven. Daar vertrekt volgend jaar de Norfolkline, een veer dienst op Engeland. Een groot deel van de haven moet daar door een nieuwe bestemming krijgen. In de plannen schuift de monding van de haven zuid waarts waardoor voor het 'sport- strand' nog meer ruimte ont staat. GPD kansen op een waarachtig leven. Toen ik de ver doving kreeg toegediend, bleef ik volledig bij be wustzijn. Niet iedereen is ontvankelijk. Een week later vernam ik de uitslag van de biopsie. Negatief. Geen K. Ik herinner me hoe ik 's middags thuis mijn bed zocht. Hoe ik de bovenkant van de slaap bereik te, het dak van de stolp die onze andere werke lijkheid buiten houdt. Hoe ik weg kon blijven bij het waken door de omgeving waarin mijn ziel verkeert met trage be wegingen te schragen. Zij is niet te vangen, een Tinkerbell in een lichaam waarin alles verder is vastgelegd. Dat lichaam en alles wat het weet verandert, maar bij iedere wijziging, veranderen de blinde plekken mee. Wellicht is het zo dat in de dood de dromen zich hemels verdiepen, dat ik mijn lijf en leden meer bemin dan me lief is. En omdat mijn lichaam niet kan volgen, houd ik mij vast aan mijn ongrijpbare ziel. Vooruitzichten weer vrijdag zaterdag zondag maandag fit max. 23° 22° 22° 22° min. 15° 15° 15° 15° wind ZO 3 NW 3 N 3 N 3 Zon vanda* op 7.0S onder 2 Maan vandas op 12» onder)! Nautisch bericht Matige zuidwestelijke wind, rond kracht 3. Goed zicht. Temperatuur kustwater rond 19 graden. Waterstanden draait men alleen maar knoppen om. Men maakt wolken en licht. Men voedert de verdwaalden en straft de ondeugd. En iedereen die in de trein terechtkomt, gaat ervan profite ren." „O", zei heer Ollie, „profiteren. Ja. ja. Maar „Leuk, dat u het begrijpt", voer de ander voort. „Dat lukt niet iedereen. En nu kunt u er bij zijn als de echte ervaring begint. Ik verwacht morgen een volle trein, want er is nu ge noeg reclame gemaakt. En in plaats van de acht monsters en de doolhof komt er dan een zomp. De eenling kan kiezen wat hij hebben wil, maar een menigte raakt in het moeras en wordt naar beneden gezogen. Zo staat het in het Plan. Wat zegt u ervan?" Heer Bommel zei echter niets. Hij staarde verbijsterd naar de Onthaler, die blij lachend een maagpilletje nam - en de schaal met koekjes ontglipte zijn vingers. donderdag Hoog water Laag wata 8 september uur cm uur cm uur cm UII Vlissingen 5.26 239 17.39 234 11.40 170 - Terneuzen 5.45 263 18.01 258 0.11 210 12.11 Cadzand 5.00 228 17.16 223 11.15 166 23.4 Roompot Buiten 5.25 182 17.37 176 11.25 116 23.55 Roompot Binnen 6.55 144 19.05 139 0.34 129 12.5! Zierikzee 7.05 169 19.05 162 0.50 149 12.51 Krammersl. West 7.36 174 18.44 171 0.56 151 12,55 Hansweert 6.17 271 18.29 266 0.36 223 12,35 Stavenisse/Yers. 7.10 171 19.04 166 0.56 147 12.5c vrijdag O) O O z water Laag atei 9 september uur cm uur cm uur cm M Vlissingen 5.58 233 18.13 232 0.10 195 12.!. Terneuzen 6.16 256 18.35 257 0.40 204 124 Cadzand 5.33 222 17.48 221 11.51 166 - Roompot Buiten 5.57 178 18.16 176 11.55 119 - Roompot Binnen 7.36 136 19.26 138 1.05 127 11'. Zierikzee 7.35 163 19.35 162 1.15 147 132 Krammersl. West 7.13 167 19.25 174 1.20 149 132 Hansweert 6.47 264 19.03 265 1.06 216 13.2 Stavenisse/Yers. 7.46 163 19.36 166 1.20 145 12! door Bill Watterson O lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen mabge regen zware regen sa Europa: Herfstweer Hans Belterman met een schuimspaan uit de pan en laat ze op keukenpapier uitlekken. Maak wok of koekenpan schoon en verhit de rest van de olie er in. Laat de walnoten er goudbruin in bakken. Schep ze met een schuimspaan uit de pan en laat ze op keu kenpapier uitlekken. Fruit hierna de broc coliroosjes gedurende 3 minuten in de resterende olie. Laat ze net als de kipreep jes en de noten op keukenpapier uitlek ken. Verwijder de olie uit de pan. Laat de knoflook 30 seconden in de pan schroeien. Voeg sherry, honing en (wal)notenolie toe. Roer alles krachtig door. Voeg kipreepjes, de helft van de walnoten en broccoliroosjes toe. Laat al les, onder voortdurend roeren en om scheppen, door en door warm worden. Het noordwesten van Europa krijgt het steeds meeraan^ met (actieve) lagedrukgebieden, waardoor het in Scandia Ierland en Schotland herfstachtig weer is. Verder hangt er* storing over Zuid-Frankrijk. Zuid van het Centraal Massief het tot wolkbreuken met verwachte regensommen van'Of* liter per vierkante meter in een etmaal. Noord van de lil" Bordeaux - Genève is het droog met zon en temperature^ 25 en 30 graden, een voor Franse begrippen ongebruik# weersverdeling dus. Ook de buurlanden Spanje (noordoo^ oosten) en Italië krijgen een paar buien voor de kiezen.»* zonnig is het weer in de Benelux en verder oostwaarts,to'1 Polen. SWISStPtLiST Perfectionisme in slaapcomfort De Slaapvoorlichter® voor Zeeland Beestenmarkt 12 Goes Tel. (0113) 23 22 13 ALS WEMEEK ZES MINUTEN IN PE MACNE- TK0N?? WIE KANPAM0P NACHTEN?! mpER&ft- ClfrtT NAREN. PEZE MACHINES MAKEN HET LEVEN NIET CEMAKKELIJKER, MAAK MOEILIJKER. 0NT5FANNINC NILPEN, Z0UPEN NE MACHINES UITVINPEN PIE Het warme weer is nog niet voorbij, Door: Reinier maar vanuit het zuiden komt een sto ring met onstabiele lucht dichterbij. Na de buien die meebrengt, kan het in het weekeinde een stukje gaan Vandaag is er nog weinig aan de hand. Met een lijke wind wordt warme lucht aangevoerd. Daarin wordt het j warmer dan de afgelopen dagen. Vanmiddag wordt het pala 22 tot 24 graden, maar verder landinwaarts, bijvoorbeeld^ Hulst of de kant van Roosendaal op, kan het wel 27 graden*: den. Volop zomers dus. Ook vanavond blijft het nog lanw aangenaam, echt weer een onvervalste zwoele zomeravond. Al merk je wel dat de avond steeds vroeger valt. Verder koert in de avond geleidelijk vanuit het zuiden bewolking opzetten de voorbode van de buien die vooral later in de nacht overo?j regio komen. Bij de buien kan het ook af en toe even onwere: temperatuur daalt uiteindelijk tot 15 of 16 graden. Morgenvin minder zonnig. In de ochtend heeft bewolking de overhand en ook dan vallen er enkele buien. Misschien dat de zon zich 's middags laat zien, maar de kans op een bui blijft vrij groot. Ondanks bewolking en buien is het vrij warm, voor het gevoel zelfs broeierig. Het wordt 23 graden. Zaterdag trekt de storing die de buien meebracht, heel langzaam in de richting van Duitsland.Toch moeten we ook zaterdag nog rekening houden met wolken velden en een enkele bui. Aan zee wordt het dan 20 graden, wat verder boven land is 22 graden nog haalbaar. Na zater dag wordt het geleidelijk weer zonniger. Zeeland: Buien

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 2