Rilland in actie voor kastanjes Groenproject 't Sloe blijft steken PZC Scouting Heinkenszand steekt zich in het nieuw mm j en W willen drie bomen laten kappen deÜRVKKERY Le; 0113-315649 20 Beleef het in Jnder de Toren zeeuwse almanak Helemaal bij Bijzondere opdracht voor Sas Glas Werkstraf voor mishandeling Kenniscentrum over water Monitor voor slechtzienden orRobPaardekam LLAND - Drie grote kastanje- men sieren al bijna dertig u het hoekje van de Agger- aat en de Broekestraat in Ril- jd. Burgemeester en vvethou- r noemen het een vergissing I de bomen daar ooit zijn ge in! en willen ze om diverse re nen weghalen. Tien gezinnen I de Broekestraat zijn daarte- in het geweer gekomen. (Advertentie) :navond vanaf 17-30 tiur Brasseriemenu et foccaciabrood en apenade, een pastaschotel uiramisu €12,50 of =10,00 (vegetarisch) serveren: 0118 - 886 866 iterdagio september 100-12.00 uur Zen en het dagelijks leven ezing Maurice Knegtel moonstellingen: moderne ïkanriebestemmingen en Jude kaarten Een klacht van iemand uit de buurt, die last zegt te hebben van één van de bomen, vormde de aanleiding voor het besluit van het college. Tot hun grote verbazing lazen de buurtbewo ners op een dag in het Reimers- waalse krantje dat alledrie de bomen moeten wijken. Eén boom veroorzaakt volgens de ge meente overlast, een andere kas tanje zou ziek zijn en de derde groeit niet, omdat hij te weinig ruimte heeft. „Eigenlijk is het destijds gewoon een verkeerde keuze geweest om de kastanjes daar te planten", geeft de Rei- merswaalse wethouder C. Knuit toe. „Het zijn geen bomen om in een woonwijk te planten." „Onzin", zegt P. Remijnse, één van de boze bewoners. „Die bo men staan daar niemand in de weg." Hij en de andere bezwaar makers hebben ernstige beden kingen bij de bewering van het college dat één van de bomen de kastanjeziekte heeft. „Die boom heeft om precies te zijn één brui ne tak in zijn kruin, verder bloeit hij prachtig", zegt buur man J. Nagelkerke. De twee mannen zeggen ak koord te kunnen gaan met het rooien van de bomen als vast staat dat ze onherstelbaar ziek zijn. „En dan ligt de nadruk op het woord onherstelbaar", ver duidelijkt Remijnse. „Want er gaan steeds meer geluiden op dat zieke bomen kunnen gene zen. Als dat zo is, gaan we uiter aard niet akkoord." Enorm gat De buurtbewoners vragen de ge meente een landelijk onderzoek naar de kastanjeziekte, dat op dit moment wordt gehouden, af te wachten. Daaruit moet onder meer blijken of en hoe de ziekte bestreden kan worden. „Pas als blijkt dat de bomen ziek zijn en niet meer kunnen genezen, ver anderen wij ons standpunt", al dus Nagelkerke. Volgens hem vormen de drie kastanjes een beeldbepalend element in de straat. „Als ze weg worden ge haald, wordt er een enorm gat geslagen en kijken we straks op een paar lelijke hoogspannings masten." Het onderwerp komt aan de or de tijdens de gemeenteraadsver gadering aan het eind van deze maand. De bewoners zouden dan wel eens hun zin kunnen krijgen, want een meerderheid van CDA, Leefbaar Reimers- waal, ChristenUnie, PvdA en de eenmansfractie Kortlever voelt weinig voor kap. Ze willen so wieso eerst het landelijke onder zoek naar de kastanjeziekte af wachten. Kaprijp „Eigenlijk snap ik er helemaal niets van", zegt P. Koeman (CDA). „Kastanjebomen zijn na enkele tientallen jaren op hun mooist en juist nu wil het colle ge ze kappen." A. Jumelet van de ChristenUnie zegt een hekel te hebben aan het woord kaprijp, dat de gemeente ook in dit geval gebruikt. „Als een boom ziek schijnt te zijn, wordt hij maar meteen kaprijp ge noemd, wat een akelig woord is dat toch", vindt hij. „Als een boom zijn tijd heeft gehad, gaat hij vanzelf wel dood, net als een mens. Die noem je toch ook niet kaprijp?" Veel raadsleden vallen ook over het feit dat de bedenkingen van de omwonenden door de gemeen telijke bezwaarcommissie zijn weggewuifd met de mededeling dat de mensen alleen met een ei gen deskundigenrapport het rap port van de gemeente hadden kunnen weerleggen. „Het moet niet gekker worden", zegt M. Weststrate (LR). „Moet iedereen die ergens bezwaar tegen maakt dan een dure deskundige inhu ren om zijn gelijk te kunnen ha len? Zo scheep je je burgers niet af." Tijdens de gemeenteraadsverga dering van 27 september zal blij ken of de raadsleden de daad bij het woord voegen en zich tegen het kappen van de bomen uit spreken. Burgemeester J. Huis man belooft dat er tot die tijd so wieso niet gerooid wordt. sale Onze showroomkeukens worden vervangen. Nu tijdelijk unieke en zeer aantrekkelijke aanbiedingen, fcaCa@pzo.nl mus31,4460 AA Goes K'SSfi-zëeiand: 0113-315520; Vlaanderen: 0114-372770; ionaal: 020-4562500. inderdag 8 september 2005 Vrouwen boeien meer dan mannen in Zwintriathlon editie Bevelanden-Tholen •voonwinkel van Middelburg aOrisant: DOMBURG Appartement Brouwershof NU of NOOIT door Harmen van der Werf BORSSELE - Het groenproject 't Sloe dreigt halverwege te blij ven steken. Twee landbouwers die in het gebied grond hebben, zijn vooralsnog niet bereid om zich te laten uitkopen, bleek gis teren tijdens een hoorzitting in Middelburg. De twee landbouwers uit Borsse- le, P. de Winter en J. Nijsten, vinden dat de gemeente Borsele onvoldoende wil betalen om be- drijfsverplaatsing mogelijk te maken. „Alleen de agrarische waarde van de gronden vergoe den maakt het voor mijn cliënt onmogelijk elders opnieuw te be ginnen", stelde fiscaal juridisch adviseur E. Marcus van Remie namens De Winter. De gemeen te Borsele heeft wel aangegeven opnieuw te willen praten, maar dat aanbod heeft volgens de ad viseur weinig om het lijf. Vol gens hem is er sprake van onder handelingen 'met het pistool op de borst'. De hoorzitting in Middelburg vond plaats in verband met de provinciale goedkeuring die nog moet worden gegeven aan het bestemmingsplan groenproject 't Sloe. Tegen het bestemmings plan bracht Marcus van Remie in dat dit in strijd is met 'goede ruimtelijke ordening'. „Omdat slechts een deel van het groen project erin is opgenomen, het deel waar de gemeente tot op he den gronden heeft verworven." Dat gaat om bijna honderd van de oorspronkelijke tweehonderd hectare. Volgens Marcus van Re mie zijn de grenzen van het groenproject ook willekeurig ge trokken. Onkruid Landbouwer Nijsten gaf aan al schade te lijden door de gedeel telijke aanleg van het natuurge bied. Zo heeft hij meer onkruid op zijn land. Bij de ruiling van gronden in het kader van het project heeft hij bovendien een voormalige boomgaard toegewe zen gekregen die verontreinigd is met ddt. „Ik kan mijn bedrijf met meer certiciferen", aldus Nijsten. Of al deze bezwaren veel zullen uithalen bij de pro vincie bleef gisteren ongewis. Provinciaal bestuurder H. van Waveren die de hoorzitting voor zat, liet enig begrip blijken voor de boeren. „De gemeente Borse le is een geduchte onderhande laar", merkte hij op. „Wij heb ben daar als provincie ervaring mee." Verder ging hij niet. Gedeputeerde Staten beslissen eind deze maand over het al dan niet goedkeuren van het bestem mingsplan groenproject 't Sloe. De Borselse wethouder M. Ver- mue-Vermue (CDA, ruimtelijke ordening) toonde zich in een re actie niet pessimistisch over de realisatie van het project dat als buffer moet dienen tussen dorp Borssele en industriegebied Vlis- singen-Oost. „Wij hebben re cent nog een paar hectare weten te verwerven", zei zij. Met de versnippering van de natuur valt het naar haar idee wel mee. Twee aaneengesloten gebieden, één tegen de Westerschelde en één richting 's-Heerenhoek, zijn realiseerbaar. Volgens Ver- mue-Vermue blijft de gemeente altijd bereid tot besprekingen over grondverwerving. „Wij wil len een behoorlijke agrarische prijs betalen, maar gaan niet meer geven dan tot nu toe het ge val was. Dat zou oneerlijk zijn." Woongoed: Woningzoekenden Huursubsidie WoonEnergie Nieuwbouwprojecten NU 15% KORTING op topkwaliteit vouw- gordijnen NERGENS voordeliger Anker-Desem Koken, smaakvol en efficient, da's LOGUS Z I P| Voor al uw vragen over zorg, wonen net zorg en welzijn Rabobank Hypotheken en verzekeringen Paso Doble Mexicaans-Argentijns restaurant, «ww.onderdetoren.com door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Nog ruim anderhal ve maand te gaan en scouting Heinkens zand heeft er een spiksplinternieuw ge bouw bij. Tien tot twaalf vrijwilligers zijn elke maandag- en dinsdagavond be zig om de klus op tijd te klaren. Scouting Heinkenszand heeft een pracht- plek in het dorp, aan 't Dijkje. „Vlakbij het centrum en toch erbuiten", prijzen vrijwilligers en leidinggevenden Leo Rijk en Krijn de Groot zich gelukkig. Vier gebouwen staan op het terrein; twee geschakelde schoollokalen uit 1984, een houten gebouw uit 1989 en het nieuwe in wording. „Het pand dat daar stond", vertelt De Groot, „was aan vervanging toe. Het waaide er binnen bijna even hard als bui ten. Zo slecht was het." Het is de scouting in sneltreinvaart ge lukt om de nieuwbouw van de grond te tillen. De voorbereidingen zijn december vorig jaar begonnen; de officiële opening is op 29 oktober. De gemeente werkte vol op mee én de fondsenwerving verliep voorspoedig. Allerlei fondsen - van de stichting Zonnige Jeugd tot en met het participatiefonds van de Rabobank - de den een flinke duit in het zakje. Begroting De Groot heeft het over een begroting van 72.000 euro, maar dankzij heel veel zelfwerkzaamheid zijn de kosten beperkt tot 45.000 euro. Het casco is in juli gezet door een bedrijf uit Hardinxveld— Giessendam en sindsdien is een groep vrijwilligers bezig met de afwerking. Handige jongens met vakkennis zitten er tussen. De Groot en Rijk behoren niet tot die groep. „Maar je leert ervan", zeggen ze, „én als de wil er is, ben je al een heel eind op weg." Twee groepen krijgen on derdak in de nieuwbouw; een groep van zesentwintig padvinders van elf tot en met veertien jaar en een groep explorers, Krijn de Groot en Leo Rijk (rechts) bij het nieuwe scoutinggebouw. meiden en jongens van vijftien tot en met achttien jaar. Scouting Heinkenszand heeft in totaal 'een kleine honderdvijftig leden'. Zij komen niet alleen uit Hein kenszand zelf, maar ook uit andere Bor- foto Willem Mieras selse dorpen. Maar ook uit Goes en 's-Heer Arendskerke. Niet minder dan vijfendertig vrijwilligers staan de scouts bij. „We mogen met klagen", merkt Krijn de Groot bescheiden op. het alfabet van Zeeland WeceNeR dagbladen Vier generaties van die Zeeuws-Vlaamse familie zwierven van het weekeinde over de kermis in Sas van Gent: overgrootmoeder, groot moeder, moeder en kleinzoon Ruben van zes. Ze genoten er allemaal van, ie der op eigen wijze. Oma en mama vooral van de verruk king van Ruben, en overgroot moeder van het rumoer, de le vendigheid en haar herinne ringen. Ze is inmiddels zo oud dat haar vroeger het he den steeds vaker inhaalt. Maar op de kermis was ze er helemaal bij, zo bleek. Kijk nou toch!, riep ze, ont steld wijzend naar Ruben. Die kwam, z'n wisselgebitje breed blootlachend, net voor bij in een kermisauto. „Zien jullie het dan niet? Hij heeft z'n gebit niet inge daan!" P. Remijnse (rechts) en J. Nagelkerke zijn het niet eens met B en W van de gemeente Reimerswaal, die drie grote kastanjebomen in Rilland willen laten kappen. foto Willem Mieras MIDDELBURG - Het zal volgens officier van justitie R. Rammeloo nog enige tijd van de hulpverleners vergen om een achttienjarige vechtersbaas uit Kapelle op het rechte pad te krijgen. Het strafblad is al behoorlijk gevuld met geweldsdelicten. Toch wilde de officier gisteren in Middel burg de goede bedoelingen van de jonge verdachte niet doorkruisen. In dat beeld paste zijn eis van acht dagen cel, die de man in voorarrest heeft uitgezeten, zestig uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met als bijzondere voorwaarde zich te houden aan de voorwaarden van de reclassering. De Kapellenaar had op 12 augustus in Goes een leeftijds genoot mishandeld door hem zonder enige aanleiding met beide vuisten in het gezicht te slaan en het slachtoffer te schoppen. In de eis werd ook het doorrijden met een auto na een aanrijding tegen een lantaarnpaal meegenomen. Politierechter G. van Unnik kon zich helemaal vinden in de eis. „Wellicht is er nog wel enig perspectief." De poli tierechter vonniste verdachte conform de eis. VLISSINGEN - Het ministerie van Verkeer en Water staat en de provincie gaan alle initiatieven in Zeeland die te maken hebben met kennis over of vermaak op water, in kaart brengen en beoordelen. De inventarisatie richt zich op tal van plannen: van een watercentrum voor Hoge school Zeeland op Neeltje Jans, een Nooi-dzeeaquarium in Wilhelminadorp tot een Aquatisch Educatief Centrum in Vlissingen. H. Bentschop van de provincie vult aan dat het onderzoek moet uitwijzen waar de kracht van Zee land ligt en welke initiatieven steun van de overheid kun nen verwachten. Daarbij worden de ontwikkelingen in de rest van Nederland betrokken. „In Arnhem is al een wa termuseum en in het noorden van het land zijn plannen van verschillende instellingen op het gebied van water." ïarkt 511 Middelburg '0118 886 886 (Advertentie) SAS VAN GENT - Glasfabriek Sas Glas in Sas van Gent werkt aan een bijzondere opdracht van het Nederlands In stituut voor Beeld en Geluid (NIBG) in Hilversum. Het be drijf maakt speciale glasplaten voor de gevel van de nieuwbouw van het instituut. Volgens P. Roman van Saint Gobain Glas in Veenendaal, het Nederlandse hoofd kantoor van het Franse moederbedrijf van Sas Glas, wordt voor het eerst geëmailleerd reliëfglas gebruikt als gevelbekleding. De Sasse vestiging is uitgekozen als pro ductielocatie vanwege haar vergevorderde kennis en ex pertise op dit terrein. Roman: „Bovendien worden voor het eerst afbeeldingen voor glasplaten digitaal aangele verd en verwerkt tot een printtechniek op glas. De printin stallatie is ontwikkeld in samenwerking met TNO en tot dusver de enige die er op de wereld bestaat. MIDDELBURG - In de Zeeuwse bibliotheek in Middel burg is gisteren een speciale monitor voor slechtzienden officieel in gebruik genomen. Op de monitor worden tek sten vergroot weergegeven. Daardoor kunnen slechtzien den de catalogus van de bibliotheek raadplegen en ge bruik maken van internet. De monitor staat op de eerste etage. (Advertentie) De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de IT. 67% van de mensen die werk zoeken in de IT zoekt een nieuwe baan tussen de personeelsadvertenties in de PZC. JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29