Beke ontvangt meeste felicitaties PZC Hockeysters Vlissingen willen dit seizoen meer Acht van Eede finale in Waod-wielerreeks Driebanders met leg i handen bij debuut Voor de woon- en werkkamer Winnaars van de Zwintriathlon leggen het af tegen een niet-deelnemer uitslagen agenda Hockeyselecties en indeling competitie Philips 215 Twinpack Kijk voor f'e'Weer aan s«g'aanbiedingen donderdag 8 september 2005 /vb2 Dat bij de mannen de Belg Mari no Vanhoenacker de Zwintria thlon zou winnenstond vooraf vast. Bij de vrouwen zegevierde Mieke Suys. Maar de meeste aandacht ging uit naar niet-deel nemer Rutger Beke, de Belg die vorig jaar na de Zwintriathlon werd betrapt op het gebruik van epo, maar werd vrijgesproken. door Karei Pleunis KNOKKE - Sofie is al aardig wat maanden onderweg. Haar buik verraadt dat er binnenkort in Leuven een kleine Beke wordt geboren. Sofie lacht, So fie geniet weer volop van het le ven. Anders dan tien maanden geleden, toen haar man ver dacht werd van het gebruik van epo. Een hel was het, zo vertelde ze gisteren. Toen leefde ze niet met die opgewekte topsporter, maar met een man die verbit terd was over zoveel onrecht. ..Het begon met ongeloof toen het eerste bericht kwam. Dit kan niet, dit moet een vergissing zijn. Ze hebben stalen verwis seld, fouten gemaakt. Zo rede neer je. Ik heb hem daarna zien afglijden. Het vrolijke was weg bij Rutger. Maar hij is blijven vechten en won uiteindelijk." Met hulp van wetenschappers uit Leuven en Gent wist Beke aan te tonen dat de algemeen er kende epo-test van Wada verre van waterdicht is. Onderzoekers van de Katholieke Universiteit in Leuven bewezen dat sommige urinestalen van Beke vals-posi- tief bleken als gevolg van de ei witten in zijn lichaam die door de test als epo-verdacht worden aangemerkt. Het bewijsmateri aal deed de Disciplinaire Raad van de Vlaamse Gemeenschap in augustus besluiten de schor sing van Beke op te heffen. Zo kon hij op 4 september al in Mo naco starten. Hij won er meteen de Halve Ironman. „Alsof ik slechts een maand uit competitie was geweest, zo voel de het", zei Beke gisteren. „Ik fietste en liep op een wolk. Zo fijn, dat wil je niet geloven. Ik heb gevochten, het was het alle- De Belg Marino Vanhoenacker werd tijdens de Zwintriathlon amper bedreigd. maal waard. En ik ben vrijge sproken op basis van feiten. Niet op basis van een procedure fout of zo. Dat had ik nooit ge wild, dan was mijn onschuld niet honderd procent vast ko men te staan." Toch waren er momenten dat Be ke het niet meer zag zitten. „Ik heb me afgevraagd: wil ik wel te rugkeren in een wereld die me zoveel onrecht aandoet. In mijn directe omgeving was er echter niemand die twijfelde aan mijn onschuld. Mijn familie, m'n trai ner, de doktoren. Ze waren er ze ker van dat ik niets had geno men. Dat sterkte me." De dopingaffaire deed Beke uit groeien tot bekende Belg, maar hij weet niet of dat een voor- of een nadeel was. „Ik heb me nooit willen verstoppen. Dat had slechts de indruk versterkt dat ik iets wilde verbergen. Elke journalist kreeg antwoord. Ik werd in België plots herkend, maar men sprak nooit over do ping. Of liep door. Dat is ty pisch Belgisch, in Nederland zijn ze wat dat betreft rechtuit." Beke weet dat hij veel teweeg bracht met zijn bewijs dat de huidige epo-test onbetrouwbaar is. „Dat kan best, maar ik ben niet zo ij del om die eer op te ei sen. Ik wil niet pronken met be wijsmateriaal dat aangeleverd is door artsen. Ik wil niet de ge schiedenis in als een soort Bos man, die het transfersysteem van de Fifa opblies. Ik wil liever herinnerd worden als een goede triatleet die de Iron Man van Ha waï ooit won." Energie Dat deed Beke nog niet, hij was er slechts dichtbij. In 2003 werd hij tweede, in 2004 vijfde. Ook in 2005 zal het er waarschijnlijk niet van komen omdat de maan den vechten tegen vermeend do- pinggebruik meer energie kostte dan Beke kon vermoeden. „Dit jaar zit het er niet in, ik ben nog niet op m'n top. Ik kan nog een week of vier trainen, maar ik denk dat het allemaal net te wei nig is. Noteer maar: 2006." foto Peter Nicolai Dat moet dan een mooi jaar wor den voor België. Want Marino Vanhoenacker, in Knokke drie keer tweede achter Beke, heeft 2006 ook in zijn agenda vermeld om in Hawaï te pieken. De 29-ja- rige vice-wereldkampioen op de lange afstand moet zich in Flori da nog kwalificeren voor de Iron Man, maar Vanhoenacker twijfelt er niet aan dat dat lukt. De wijze waarop hij zich giste ren manifesteerde in Knokke geeft aan dat hij Beke naar de kroon wil steken. Bij het zwem men duldde hij nog enkele men sen in zijn buurt. Na twee kilo meter fietsen had hij de rest ach ter zich gelaten om uiteindelijk met een minuut of negen voor sprong aan de laatste ronde van vijf kilometer lopen te begin nen. Het werd een triomftocht. De vrouwen wedstrijd bood, bij afwezigheid van Kathleen Smet (vader overleden) veel meer, met hoofdrollen voor Mieke Suys, Sione Jongstra en Frangoise Wellekens. Op het laatste onder deel schudde Suys de andere twee af. Jongstra klom ten op zichte van vorig jaar een plaats op het podium. Daarmee was de atlete uit Leerdam best blij na een seizoen dat haar louter rampspoed bracht. Jongstra: „Twee keer was ik ziek na een darminfectie, ik ben enkele ke ren gevallen en m'n fiets is gesto len toen ik training gaf aan jon ge atleten. Het was geen seizoen om in te lijsten. Maar hier twee de worden, is niet verkeerd." Terese van Lare uit Sluis was ui teraard met afstand de beste in haar categorie. Het verschil met de tweede in de groep vijftig plus bedroeg ongeveer twintig minuten. Van Lare kwam als achtste vrouw over de finish. Het zegt voldoende over haar ge drevenheid. „Het is nog steeds leuk en zolang het dat is, ga ik door. Het gaat me niet meer om al die wedstrijden, dat zijn de toetjes. Maar samen trainen met zoveel mensen bij de club, lek ker in de vaart liggen en zwem men, dat maakt het zo leuk." Nog een opvallende Zeeuw was Mare Riemens. De 36-jarige at leet uit Middelburg werd 22e. Daarmee was hij dik tevreden. „Ik doe pas twee jaar aan triat lon na een ski-ongeval en vijf operaties aan de knie. Het gaat eigenlijk best lekker. Het zwem men moet nog beter, maar met lopen en fietsen kan ik ze wel bijhouden. Ik denk dat ik nu met de Zeeuwse top meekan." Ondertussen dienden de eerste vijf zich te melden voor de do pingcontrole van de Vlaamse Ge meenschap. Rutger Beke hoefde niet. „Tja", zuchtte die, „vroe ger deed ik lachend m'n plas. Dat is door die affaire wel veran derd. Je weet dat je schoon bent, dat je niets gepakt hebt. Maar el ke keer heb je toch iets van: het zal toch weer niet waar zijn?" door Wim de Vos EEDE - De Acht van Eede is de wielerkoers in Zeeuws-Vlaande- ren die het meest aantal keren is verreden. Inmiddels zijn er meer dan honderd edities gehouden. Zondag staat wedstrijd 102, on der de vlag van de Belgische vrije liefhebbersbond Waod, op het programma. Er waren tijden dat Eede duizen den liefhebbers trok toen de be roepsrenners hun opwachting maakten en in een later stadium bij de amateurs ook nationale toppers aan de start verschenen. Maar ook de Acht van Eede ont kwam niet aan de recessie en deed een stap terug. Eerst via wedstrijden van de Zeeuws- Vlaamse wielertrimbond WTB en toen die ter ziele was, werd de stap richting België gemaakt. Die stap kreeg voor de Waod een aangenaam vervolg. Meer or ganisaties besloten immers over te stappen, zoals Schoondijke en IJzendijke. „In die plaatsen kwamen jaren achtereen de ama teurs aan het vertrek, maar dat was op den duur voor de kleine comités financieel niet meer op mts i'er' te brengen. De Waod wasj welkom", zegt Rudy Buzeiji Schoondijke, die vijf jaar te het initiatief nam tot samets king van de Zeeuws-Vlaams ganisatoren onder de vlag. „We besloten eenovei pelend klassement op tout zetten. Hengstdijk had zici middels ook aangesloten 9 zijn we van start gegaan' telt Buzeijn over het oc_, van de Ronde van Zuid-We?] derland. Daarvoor tellen e races mee, omdat dit jaar Hoofdplaat zich aansloot Extra renners Zondag is in Eede de finait de reeks. Er volgt daarna,c dag om precies te zijn, eem strijd in Nieuw-Namen s die telt niet mee voor het ment. Buzeijn: „Doorhetki ment trekken de wedstrijda hoorlijk wat extra rennen l dag is de prijsuitreiking, moeten de renners bij aj hun prijs op te halen. Er dus een behoorlijk deelnea veld verwacht worden.' De Acht van Eede gaat zet om 14.30 uur van start enè stand bedraagt 75 kilomete kunnen geven. Nog een ova komst: alleen de kopmanne den een kansloze nederlaag De Geslootene Boom wa voor Albert Lacante geent* nen aan tegen de zeventien ge Kay de Zwart. De jonge W brorder had het danig op heupen en besliste de strijdt een moyenne van 1.153. Jan Eickenboom van G 1 Avontuur speelde naar zeggen slecht en verloor ei eens met ruime cijfers. B; Bierwinkeltje zorgde Piet 3 voor de enige winstpartij, F van Dorst mocht voor De slootene Boom de eerste pa winst laten noteren en bij G Avontuur proefde Bas deZee het zoet der overwinning. door Joop van den Oudenhoven GOES - Voor de nieuwelingen in de landelijke competitie drie banden groot viel er nog weinig te oogsten. De diverse wedstrij den leken wel doorslagen van el kaar. De uitslagen waren volko men gelijk. De Geslootene Boom, t Bierwinkeltje en Groot Avontuur verloren met 6-2. Een andere overeenkomst was dat de meeste partijen zeer close waren. Zo verloren Joke Breur voor 't Bierwinkelije en Jan Brandenburg en Jan Goud zwaard voor Groot Avontuur met één punt verschil. Iets meer ervaring of iets meer geluk had het resultaat een ander aanzien Landelijke competitie driebanden groot. Welkom-De Geslootene Boom 6-2: K. de Zwart-Albert Lacante 30-8, 26 beurten; W. Werd-Willy van Dorst 18-25 (60); J. Konongs-Rien San- drini 25-22 (68); P. Bakkers-Rob Duitem- eyer 20-15 (71). 't Bierwinkeltje-Van Halteren/Blom 2-6: Arie Vink-A. Nouws 23-30 (52); Joke Breur-I. Tufekgi 24-25 (80); Joni Sanderse-H. Leijten 17-25 (50) Piet Boot-C. Lips 20-15 (47). Van Hasselt Autoschade-Groot Avontuur 6-2: J. Jacobs-Jan Eicken boom 30-19 (49); J. Martens-Bas de Zeeuw 22-25 (39); J. Evers-Jan Branden burg 25-24 (40); A. Havermans-Jan Goudzwaard 20-19 (49). Goes. A01 hoofdklasse: FM Sranang 1-EFV/Cibatax 4-4, A11 1e klasse: Apollo'69/ Snackbar Grote Markt 1-NVS 1 4-3, A21 2e klasse: SSV'65 4-Kloetin- ge 1 (sno) Biezentrappers/Pekaar Part ners Accountants 2- Biezentrappers/ ADO 1 5-9, SSV'65 2-SSV65 3 6-3; Pub bles 1-Biezentrappers/Gerka Sport 3 12-5, Matisse 1-Pubbles 2 3-11, FM Sra nang 2-Schouwse Boys 1 2-3. Rotterdam. WK. Poule A: Nederland- Zuid-Afrika 20-2 Zuid-Korea-Brazilië 4-0, Cuba-China 12-8 Stand: 1 Neder- De Bruijn opent met partij tegen Papakonstantinou HURGHADA - Jean Paul de Bruijn speelt vandaag in het toernooi om de wereldbeker in Hurghada tegen Kostas Papa konstantinou. De driebander uit Hulst was rechtstrereks toegela ten tot het hoofdtoernooi van het evenement in de Egyptische badplaats, de Griek worstelde zich door de kwalificaties heen. Ook Roland Forthomme kwam door de kwalificaties van de we reldbekerstrijd in Hurghada. De voor de Goese eredivisionist Delta/Ockenburgh spelende Belg neemt het vandaag op te gen niemand minder dan de Zweed Torbjöm Blomdahl. Ro land Forthomme overleefde de poule met de Turk Tayfun Tas- demir en Zein Abdou (Egypte). Naast Jean Paul de Bruijn ko men ook de andere drie in Hurg hada aanwezige Nederlanders uit in het hoofdtoernooi. Braban der Dick Jaspers was (uiter aard) rechtstreeks geplaatst en speelt om een plek bij de laatste zestien tegen de Deen Zola Han sen. Jean van Erp kruist de de gens met thuisspeler Badhr en John Tijssens treft de Italiaan Marco Zanetti. De Spanjaard Daniël Sanchez komt uit tegen de Turk Cocklu, wiens landgenoot Semih Saygi- ner tegen de Duitser Christian Rudolph speelt. De Fransman Fréderic Caudron moet afreke nen met de Belg Eddy Lep pens. land 5-10, 2. Cuba 5-10, 3. F 4. Canada 4-4, 5. Zuid-Korea4- na 5-4, 7. Brazilië 5-2, 8. Zweden4t| Zuid-Afrika 5-0. HliTWTM Leeuwarden. NK. Mannen, tw ronde: Werle-Ernst gen-Janssen 0-1, Van den DoelTl kov 0,5-0,5, Van Wely-SmeeB|i L'Ami-Nijboer 0-1. Stand: Janssen, Nijboer, Van Wely 1,5p» Tiviakov, Van den Doel, StelKvsj! 8. Smeets, L'Ami 0,5,10. ErnstO. Kwadendamme. Wip 1: Ie hod gel P. Repkes (Victoria). Ie zijvoje J. Verdonk (Concordia). 2e zi|vr« Schipper (Victoria). 3e zijvogel Ff meester (Willem Teil). 1e kal: H.ti (Zeelandia). 2e kal: C. Riemenslll ria), 3e kal: J. de Jonge (ADLMIB 1e hoofdvogel: H. Franse (Willerr 2e hoofdvogel: J. Rentmeesterfl) Teil). 1e zijvogel: F. Koens (Sp?) tra). 2e zijvogel: M. Verdonk li van Beieren). 3e zijvogel: M. dei (Soranus II). 4e zijvogel: J. Kir (Victoria). 1e kal: H. Franse1)! Tell). 2e kal: J. Rentmeester# Teil). Blokschieting: Wip 1:Cl man (Concordia) 2 x, F. Rentre (Willem Teil) 2 x, (onbeslist) Wipi co Kopmels (Victoria) 2 x (wir Repkes (Victoria) 1 x, F. Ren (Willem Teil) 1 x. Kwader Kampioenschap. Wip 1: 1e J. Kopmels (Victoria). 2e zrivofi Klippel (Doel naar Hoger). 1ekal:', pel (Doel naar Hoger). 2e kal:Jr~ mels (Victoria). Wip 2: 1e hoi J. Rentmeester (Willem Teil) 2ei vogel: J. Rentmeester (Willem" zijvogel: R. Klippel (Doel naar 2e zijvogel: A. Rijk (ADLM). 1e] Verdonk (Jacoba van Beieren) i M. Eestermans (Edele Handbag kal: R. Klippel (Doel naar Hogen pioenschieting Kleppen: Ir Oosthoek (Vrije Schutters) i Rentmeester (Willem Teil) 6x, 3er kes (Victoria) 5. 4e F. Koens iSp» tra) 5x. Kampioenschieting vogels: 1e E. Maat (Zorgvliedl Rijk (ADLM) 3x, 3e Sj. RaasW 2x. Kampioen Koningen en Zuid-Bevelandse Bond: J Ree ter (Willem Teil) 1x (kampioen), wer(St. Andries)1x. US Open. Mannen. 4e rondt' rer (Zwi/1 )-Kiefer (Dui) 6-4 67- 6-4. Nalbandian (Arg/11 I-Sar? (Ita) 4-6 7-6 (4) 6-4 6-2 Vn» kwartfinale: Sjarapova (Rus"T va (Rus/9) 7-5 4-6 6-4. Clijsters V. Williams (VSt/10) 4-6 7-5 61,1 (Fra/12)-Mauresmo (Fra/3)6-4&!| Vlissingen. Zeeuwse dub» pioenschappen. HD6: N. Si Vermeulen-D Molegraaf/M. Ve^ 6-3, J Verhage/F.J. Visser-*! Ruiter/E. Siegers 6-4 6-1 GW-J Jonge/F. van den Akker-L TessJ Bakker 5-7 6-4 6-1, E Scheetshf minsen-D. Schuit/E. van den nj 7-5 6-4. GD6-35+: R. Frednfc ders-M. Rooijackers/P. Beenhor 6-3. Belgrado. EK volleybal, "Jjl Groep 2: Spanje-Nederland 34B I 25-20 25-21 25-18). donderdag l Tennis Zeeuwse dubbelkampio*1 pen. Locatie: tennisverenigingLv] Vlissingen. Aanvang: 18.30 uur Vrouwen Vlissingen Trainer: Pieter Akkerman. Coach: Rinske de Visser. Manager: Paul Heuff. Speelsters: Adriënne Krijnen, Barbara Kouwijzer, Cathalijne Kouwijzer, Eva Zelders, Eva Sauer, Iris Koole, Jiska van Brink, Mathilde Pop, Merel de Kam, Mirjam de Looff, Suazan- ne Heuff, Vesta Kroon, Wille- mijn de Looff en Eileen Deijen. Vrouwen Middelburg Trainer: Joep Broekhuijsen. Coach: Jan van Elk. Speelsters (onder voorbehoud): Anne Aerts, Liselotte Bek, Charlotte Blommestijn, Made lief van Duivendijk, Stephanie van Elk, Nicole den Herder, An nabel Klop, Noortje de Kroo, Marjanke Liezenga, Loes van der Padt. Laura Spijkerboer en Claartje ten Thije. Indeling competitie Mannen vierde klasse A: DES, Evergreen, Forcial, Made, Mis tral, Olympia, Oudenbosch, Pe likaan, Rapide, SHOT, Spijke- nisse, Udenhout. Vrouwen derde klasse D: Berli- cum, Bommelerwaard, DES, Hilvarenbeek, Hoeksche Waard, Liberty, Pelikaan, Prin senbeek, SHOT, Vlissingen, Ze venbergen. Vrouwen vierde klasse A: DDHC, Gilze- Rijen, Krimpen, Middelburg, Pijn- acker, Rapi de, Reeuwijk, Spijkenisse, Tem po, Tempo'34, Vlijmen. door Peter Snelders VLISSINGEN - Het is slecht ge steld met het Zeeuwse hockey. Nog niet eerder schreven zo wei nig standaardteams in de voor de reguliere competitie. Vijf om precies te zijn. Bij de vrouwen zijn dat Vlissingen, Rapide en opnieuw Middelburg. Bij de mannen Rapide en Olympia. Het mannen- en vrouwenteam yan Goes zijn opnieuw afge haakt en kiezen voor een reser veklasse. En wat eigenlijk niet voor mogelijk werd gehouden, gebeurde toch: ook het mannen- team van Vlissingen. vorig jaar toch het boegbeeld van het Zeeuwse hockey, houdt er mee op. In de bijna veertig jaar dat die club bestaat, kwam het niet eerder voor dat het hoogste man- nenteam in een reserveklasse ac teerde. Dat is komend seizoen wel het geval. In een nog eerder stadium gaven het mannenteam van Middelburg, het vrouwen team van Olympia en de teams van HSD er de voorkeur aan in een reserveklasse uit te komen. In Vlissingen is sprake van een schril contrast. De vrouwen zijn op en top gemotiveerd om aan de competitie in de derde klasse D te beginnen. Het mannenteam bestaat niet meer in regulier competitieverband en zoekt - vooral bestaande uit spelers van het tweede team - zijn heil in de tweede reserve klasse. Niemand over De laatste jaren stak coach Chris Jiskoot veel energie in dat team en promoveerde er zelfs mee vanuit de vierde naar de derde klasse. Hij zegt over de si tuatie: „De degradatie uit de derde klasse speelde in dat alles wel een rol. Een aantal spelers stopte om uiteenlopende rede nen en weer anderen gingen spe len in of nabij de stad waar zij studeerden. Er bleef vrijwel nie mand over. Daardoor konden we geen representatief team op de been brengen." „Voor mij was toen de maat vol. Ik heb geen zin met een team de reserveklasse in te gaan. Ik denk dat het verstandig is de sluimerende fusieplannen met Middelburg te versnellen. Want het is natuurlijk geen goede zaak als het hoogste mannen team jaren achtereen in een re serveklasse actief is." Hoe an ders zijn de geluiden bij de vrou wen van diezelfde vereniging. Coach Rinske de Visser is laaiend enthousiast over het nieuwe seizoen. „Na onze goede prestatie van vorig seizoen wil len wij nu voor meer gaan", zegt ze zonder enige schroom. „We waren vorig seizoen goed bezig en achteraf bezien hebben we de tweede plaats gemist door twee duels knullig te verliezen. Die plek had recht gegeven op promotieduels. Misschien waren we er toen nog niet klaar voor. Dit seizoen willen we graag voor die plaats gaan." Dragende krachten Toch weet ook zij dat haar team een paar sterke en geroutineer de krachten kwijt is. „Het is bij zonder jammer dat Ilse Dron- kers en Rachel Schoonderwoerd gestopt zijn. Zij waren dragende krachten. Die zullen we onge twijfeld missen. Maar we kun nen gelukkig terugvallen op een zeer brede basis. In het tweede team staan verschillende speel sters te dringen om een plaats in het eerste op te eisen." „We hebben een uitstekende voorbereiding achter de rug. Er is conditioneel, technisch en ook tactisch goed werd verricht door trainer Pieter Akkerman. We hebben drie oefenwedstrij den gespeeld tegen tweedeklas sers en daarin een heel behoor lijk figuur geslagen. Daarnaast hebben we nog een toemooitje gespeeld met wat minder sterke teams en daarin grote uitslagen neergezet. Wij zijn er, om maar eens een cliché te gebruiken, he lemaal klaar voor." Trainer Pieter Akkerman, coach Rinske de Visser en manager Paul Heuff (vlnr) azen komend seizoen met de hockeysters van Vlissingen op promotieduels. foto Ruben Oreel (Advertentie) Digitale draadloze telefoon met 2 handsets incl. digitaal antwoordapparaat ,n dg folder of op ^•kpn.co m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 20