PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT bigitale zombielegers bedreigen veiligheid 9 10 '5BE. 13 Kolijn teleurgesteld over verbod op staatssubsidie voor SGP PZC CL. PZC Voor zorgeloze mobiliteit! ZuidWest Criminelen plunderen op grote schaal via internet Lachende gezichten bij kerncentrale Borssele Bi ^"*SHERW«K I Studenten branden tienduizend kaarsen voor Amnesty in Utrecht Ontkerkelijking bedreigt behoud Zeeuwse kerken HR++ DUBBELGLAS Glashandel MELIESTE <t> Mauritshuis koopt topdoeken iummuik VS vrezen uitbraak infectieziektes Opvangcentrum in Zilveren Schor Oranje kan weer niet imponeren 21 Pleidooi voor vorming ministerie van Veiligheid mm Warme zon Flinke zonnige perioden. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind Maximum temperaturen rond de 25 graden. 47e jaargang no. 212 onderdag 8 september 2005 os nummer 1,25 lease www.rutdwe5tfease.nl internet: www.pzc.nl |WBBi anrFerdi Schrooten )EN HAAG - De overheid raarschuwt voor de explo- ieve opmars van digitale ombielegers'. Criminelen lijken netwerken van dui- enden slecht beveiligde omputers te gebruiken oor sabotage, oplichting, pam en spionage. feel particulieren en bedrijven ebben geen flauw benul dat un computer door onbekenden ordt misbruikt. De waarschu- komt van Govcert.nl, na- iens de overheid belast met de gnalering en bestrijding van pputercriminaliteit. De on- mmige groei van zombielegers eldt inmiddels als een van de rootste bedreigingen voor ge- ruikers van het internet. b zombielegers worden samen - Bsteld door hackers. Deze com- literkrakers maken virussen Ie zij via het internet versprei en en die zich nestelen op echt beveiligde computers, irvolgens verandert het virus besmette pc's in 'zombies' aardoor de hacker de compu- irs ongezien op afstand kan be ienen. Door deze pc's met el- aar te verbinden ontstaat een achtig leger, door beveiligings- iperts ook wel een 'botnet' (af dek! van robot) genoemd, let is een wereldwijd pro- n", zegt Rafke Severens Govcert.nl. De instantie (Advertentie) Dagelijks activi-tijd /oor wonen... us komt u vandaag óf morgen V A. VRI1QAG PTEMBER viesbrigade SEPTEMBER Advi ien week lang zwerven de advi- «eurs door het land om u thuis te dviseren. Zonder verplichtingen, ét inspirerende ideeën. Schroom et even te bellen (0111 401318). ZATERDAG, .-0 55+ dagen dagelijks vanaf 13.00 uur Comfortabel zitmeubilair op de hoogte, meubilair dat zich compromisloos aanpast aan uw1 iuiste slapen en tal I an "jubelen d'e het leven stuk-1 ken aangenamer maken. Bel gerust wanneer wij u kunnen nelpen met gratis personen- en/! O'groepsvervoer: 0111 401318. vanaf 28 september Zuidweg 20A| Zonnemairè gaat er van uit dat alleen al in Nederland duizenden compu ters 'besmet' zijn en klaar staan om ingeschakeld te worden bij cyberaanvallen. Het internationaal beveiligings bedrijf McAfee telde twee jaar geleden in zes Europese landen, waaronder Nederland, zo'n drie honderd 'dreigingen' per maand. Inmiddels zijn dat er duizend, vooral door het toene mend aantal botnets. De georga niseerde misdaad gebruikt com- puterlegers steeds vaker voor af persing. Bedrijven en vermogen de particulieren die niet betalen riskeren een aanval waarbij dui zenden computers een websites en zelfs hele systemen kunnen worden platgelegd. Met zombielegers worden ook gegevens gestolen. Computerge bruikers krijgen dan e-mails of belanden op websites die exact lijken op die van officiële instan ties, zoals banken. Vervolgens geven zij via deze sites en e-mails hun creditcardnum mers, toegangscodes en andere gevoelige informatie weg. Voor criminelen is het dan kinderspel om onder meer rekeningen te plunderen. Redelijk nieuw is in zet van botnets voor (be- drijfs)spionage. GPD door Ben Jansen BORSSELE - Manager splijt stofcyclus Jan Wieman van de kernenergiecentrale Borssele zag veel opgestoken voorpagi na's van de PZC toen hij gister morgen op zijn werk kwam. Het nieuws dat de nucleaire elektri citeitsfabriek tot 2033 open blijft, was aanleiding voor la chende gezichten. Wieman is voorzitter van Borsse le 2004+, de door het personeel van de kerncentrale opgerichte stichting die met succes de voor genomen sluiting per 1 januari 2004 heeft aangevochten. De af spraak over het in bedrijf hou den van de centrale tot 2033 kan worden beschouwd als een kroon op het werk van Wieman en de zijnen. De voorzitter van Borssele 2004+ houdt zich echter liever even op de vlakte. „Eerst maar eens afwachten wat er langs offi ciële weg naar buiten komt. De berichten geven in elk geval geen reden tot klagen." De directie van EPZ, de eige naar van de kerncentrale, wilde gisteren niet reageren op de af spraak met het Rijk. Volstaan werd met de mededeling dat in Den Haag 'constructieve ge sprekken' hebben plaatsgevon den. pagina 4 commentaar pagina 17 actiegroepen ontzet door deal SEPTEMBER VT-wonen dag/schets-sessies vanaf 11.00 uur voor de spraakmakende pllectie van 'VT-Wonen'. Laat een gratis schetsimpressie van uw j interieur maken door ó.a. Peter Jemann van HabiTouch (intereur- architect BNI). Maak een afspraak I (op 0111 401318) en neem foto's en maten mee. SEPTEMBER I Woonwijzer workshops aanvang 20.00 uur btverin 2006 organiseert Hennie Bosman van De Woonwijzer haar cursus in Zonnemaire waarin alle onderdelen van het interieur aandachtig belicht worden. Kijk i op www.de-woon-wijzer.nl voor I Ie (maar liefst) 12 onderdelen die leiden tot het erkend certificaat binnenhuisarchitectuur. DO/VR/ZA UTRECHT - Studenten hebben gisteravond op het Vredenburg in Utrecht met tien duizend brandende kaarsen een nieuw wereldrecord gevestigd. Met de kaarsen vormden zij een vredeskaars van negen bij dertien meter: het symbool van Amnes ty International. Met de actie willen de studenten aandacht vragen voor het werk van de mensenrechtenorganisatie en leden werven. Het oude record uit 2003 met 8154 brandende kaarsen werd gevestigd in Pakistan. foto Marco Hofste/GPD GOES - De problemen bij de in standhouding van kerkgebou wen in Zeeland worden in de hand gewerkt door de ontkerke lijking. Minder kerkgangers be tekent minder inkomsten. Het hoge geboortecijfer in de na oorlogse jaren kon de ontkerke lijking in Zeeland lange tijd maskeren. Het beeld van Zee land waar iedereen verbonden is met een kerk, klopt echter niet meer, blijkt uit het rapport over historische kerken van de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land, dat gisteren ter gelegen heid van Monumentendag 2005 werd gepresenteerd.Het rapport signaleert dat de ontkerkelij king in Midden- en Noord- Zee land het landelijk gemiddelde benadert. Maar voor heel Zee land is het tempo van ontkerke lijking trager dan gemiddeld, pagina 18 onderhoud kerken zorgelijk (Advertentie) Super isolerend! Vakkundige montage Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 www.mehesteglas.nl door René Hoonhorst DEN HAAG - SGP-voorzitter W. Kolijn uit Terneuzen is 'te leurgesteld en verbaasd' over de uitspraak van de Haagse recht bank dat de overheid de Staat kundig Gereformeerde Partij niet langer mag subsidiëren. „De rechter benadrukt dat Ne derland het Vrouwenverdrag van de Verenigde Naties heeft geratificeerd, maar doorkruist daarmee bepalingen uit de Ne derlandse grondwet als de vrij heid van godsdienst en de vrij heid van vereniging." De Haagse rechtbank bleef giste ren van de statuten van de SGP af. Het proefprocessenfonds Cla ra Wichmann en zeven andere maatschappelijke instanties vroegen de rechter de statuten nietig te verklaren, omdat de staatkundig gereformeerden vrouwen niet als volwaardige le den accepteren. Omdat zich on der de eisende partijen geen SGP-vrouwen bevonden, voelde de rechter zich echter niet geroe pen de statuten af te keuren. De rechtbank oordeelde wel dat de SGP discrimineert, omdat vrouwen niet dezelfde rechten hebben als mannen binnen de christelijke partij. Door eind ja ren tachtig het Vrouwenverdrag te ondertekenen, heeft Neder land zich verplicht passende maatregelen te nemen tegen dis criminatie van wouwen in het politieke en openbare leven, von niste de rechtbank. Nederland is die verplichtingen niet nage komen door niets te onderne men tegen de discriminatie van vrouwen binnen de SGP. Ster- DEN HAAG - Het Mauritshuis in Den Haag heeft twee werken van zeventiende-eeuwse meesters verworven: 'Oude vrouw en jongen met kaarsen' van Peter Paul Rubens en 'Gezicht op kasteel Bent- heim' (foto) van Jacob van Ruisdael. Voor de Rubens legde het mu seum 6 miljoen euro op tafel, de Ruisdael kostte 4 miljoen, foto ANP Vandaag in de ïtUi Een bijlage over onder andere kokkels, kreeft, garnalen en lamsoor. Proeven van de pure smaak van de zee. Deceptie in Zeeland over Rijkstoelage Amerikaanse autoriteiten vrezen de uitbraak van infectie ziektes in de overstroomde gebieden aan de Golfkust. Vooral ouderen en mensen met een kwetsbaar immuunsys teem lopen gevaar. Het water, vooral rond New Orleans, is enorm vervuild. Het water is aangetast door brandstoffen, industriële chemicaliën, uitwerp selen, karkassen en dode mensen. v&y Het ROC-Zeeland overweegt in het Zilveren Schor in Ar- nemuiden een centrum in te richten voor opvang van jon geren die voortijdig van school zijn gegaan. Na verloop van tijd zouden ze dan met een diploma op zak door kun nen stromen naar een vervolgopleiding of het bedrijfsleven. Het ROC onderhandelt momen- *g u- teel over de aankoop van het gebouw. Zonder te overtuigen heeft het Nederlands elftal An dorra gisteravond met 4-0 verslagen. De treffers kwa men op naam van Van der Vaart (foto), Lima (eigen doelpunt) en Van Nistel- rooij (2x). Oranje speelde ruim een helft met tien man, omdat Cocu in de 36e minuut een rode kaart kreeg. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7, 8 en 9; Radio Televisie: 11; Zee land: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 20 en 21; De smaak van de zee: 23, 24, 25, 26 en 27 DEN HAAG - Het is raadzaam een ministerie van Veiligheid te vormen om de aanpak van onvei ligheid beter te kunnen coördi neren. Hiertoe kunnen de verant woordelijke ministeries van Bin nenlandse Zaken en Justitie wor den samengevoegd. Dat adviseert een commissie on der leiding van oud-CD A-minis ter Brinkman aan het kabinet, zo meldden ingewijden gisteren. Een andere mogelijkheid is de twee departementen te vervan gen door een ministerie van Vei ligheid en een ministerie van Be stuur en Recht. Vorig jaar had premier Balkenende al op de mo gelijkheid van een ministerie van Veiligheid in een volgende kabinetsperiode gewezen. ANP ker: de overheid ondersteunde het partijbeleid door subsidies aan de staatkundig gereformeer den te verstrekken, verklaarde de rechtbank. Dat mag dus niet meer. Volgens de woordvoerder van minister Remkes van Bin nenlandse Zaken gaat de Staat waarschijnlijk tegen deze uit spraak in hoger beroep. Fors bedrag De SGP'ers zijn 'verbaasd' over het vonnis. Voorzitter Kolijn windt er geen doekjes om dat hij ook onaangenaam verrast en te leurgesteld is over het subsidie verbod. De partij komt niet di rect zonder geld te zitten, omdat het verbod pas kan ingaan bij de volgende subsidiebeschik king. „Wanneer die beschikking ingaat, weet ik niet direct. Te gen een negatieve beschikking zullen we natuurlijk in beroep gaan, maar als de rechter vast houdt aan het standpunt van de Haagse rechtbank verliezen we op termijn ruim een miljoen eu ro aan subsidie." Overigens discussiëren de SGP' ers al enkele jaren over het lid maatschap van vrouwen. Kolijn vreest nu dat die discussie on der druk komt te staan van de angst om als partij een groot be drag aan overheidssubsidies mis te lopen. Kijk op wvwpx nl/èbomarèn, bel gratis TO -0231231 ot stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice twee weken ontvang ik de krant giatis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 19,95). Q per kwanaal met automatische incasso 58.00). O per jaar met automatische incasso 222 501 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1