ROC aast op het Zilveren Schor Actiegroepen ontzet door deal De missie van Samsom is nog niet over Studenten maken radioprogramma GRC NLINKS mmu Kernenergiecentrales worden steeds ouder opleidingsinstituut streeft naar opvangcentrum voortijdige schoolverlaters VVD wil extra >eld steken n onderzoek ELE HELF HET KL (IAAT Cultuuromslag in hulp aan jeugd Maximaal 600 hectare natuur Verdachte wordt voorgeleid Provincie verder met jeugdzorg donderdag 8 september 2005 [pnrRané Schrier IUSSINGEN - ROC-Zeeland „ft een oogje laten vallen op Zilveren Schor in Amemui- De gedachte is daar een cen- te realiseren waar jonge- Itn opgevangen kunnen worden fr voortijdig hun school heb- ben verlaten. Voor het ROC is zo'n centrum in teressant omdat er meteen sta- riaires van de verschillende op- lidingen ingezet kunnen wor den. Het ROC is in gesprek met een makelaar over aankoop van het centrum, vertelt bestuurs voorzitter J. Lilipaly. Mocht de aankoop onverhoopt afketsen dan kan het idee wellicht elders uitgevoerd worden. Lilipaly denkt aan inzet van de mensen van bijvoorbeeld het Cios. Zij kunnen de voortijdige schoolverlaters begeleiden met sport en beweging. Het is wel de bedoeling dat de jongeren uitein delijk met een diploma het Zilve ren Schor verlaten en doorstro men naar een vervolgopleiding of het bedrijfsleven. De aanpak van het probleem van de uitvaller in het onder wijs kan het ROC Zeeland niet alleen voor zijn rekening ne men. Daar is de inbreng van an dere partijen, zoals de gemeente en het bedrijfsleven, bij nodig. In de loop van volgend jaar hoopt Lilipaly dat het ROC Zee land de knoop door kan hakken. Het Zilveren Schor is nu eigen dom van de firma Libema, die actief is op het terrein van dagre creatie, verblijfsrecreatie en bij voorbeeld de exploitatie van de nieuwe Zeelandhallen in Goes. ROC Zeeland is verder bezig met een gedachtebepaling over de plaats van het zogenoemde bestuurskantoor, de huisvesting voor de directie en ondersteu nende diensten. Momenteel zit ten die nog in het voormalige PZC-gebouw aan de Oostsou- burgseweg in Vlissingen. Het bestuurskantoor kan ofwel terechtkomen bij de nieuwbouw van de technische opleiding van het ROC aan de Oude Veerha- venweg te Vlissingen of bij de toekomstige vernieuwde vesti ging van het ROC in Middel burg. Daarmee komt het ge bouw aan de Oostsouburgseweg leeg en in de verkoop. Aan het eind van dit jaar wordt de knoop over het bestuurskantoor doorgehakt. De eerste fase van het nieuwe onderkomen voor de clusters Techniek en ICT en elektro moet over ongeveer een jaar af zijn. Als dat pand af is heeft het ROC Zeeland er zo'n 15 miljoen euro in geïnvesteerd. Die consta tering leidt bij Lilipaly tot de conclusie dat het onderwijsveld (RPCZ. HZ en ROC) wel inves teert in de Vlissingse kennis- werf, maar andere partijen, zo als de gemeente, niet. „Ik zie te weinig beweging bij de andere partijen. Maar het is wel hart stikke nodig. Het is het gezicht van Vlissingen. Daar moet een nieuwe skyline verrijzen. Je kunt toch niet nog eens vijftien jaar op die gribus kijken." HnnrRené Schrier MIDDELBURG - Zeeland heeft er vanaf aanstaande woensdag een nieuw radiosta tion bij. Het is een internetsta- tion van drie studenten van de Middelburgse Roosevelt Aca demy. Voorlopig beginnen ze nog bescheiden met program ma's van ongeveer een half uur per week, maar dat kan altijd nog veranderen. Initiatiefnemer is Timen Swij- tink (19) die op het idee kwam nadat hij foto's van en over de Roosevelt Academy op het in ternet had gezet en daar aller lei reacties van medestudenten op kreeg. De volgende stap was voor hem een wat actievere in formatiebron dan de foto's en zo ontstond het idee van een ra diostation. Timen was bekend met het fenomeen podcasting. Dat komt er op neer dat men sen, de zogenoemde podcasters, geluidsbestanden met discus sies, radioshows, muziekpro gramma's, beschikbaar stellen via internet. Speciale program a's zorgen er voor dat je die bestanden in je computer kunt binnenhalen en beluisteren. Hij vertelde zijn idee aan Made line Daub (20) en Romy Lin ders (19) en die waren meteen enthousiast. Omdat de tech niek dankzij internet behoor lijk eenvoudig is kan zonder veel kosten een programma ver spreid worden. De eerste uitzen ding wordt woensdag opgeno men tijdens het 'college café' dat wekelijks in de Middelburg se boekhandel de Drukkerij is. Met niet meer dan een laptop en een daaraan gekoppelde mi crofoon gaan de drie verslagge vers op stap en kunnen ze de uitzending maken. Het is de be doeling de eerste keer vooral studenten te interviewen, ver telt Madelijne. Maar onderwer pen die zeker nog eens aan bod kunnen komen, zijn bijvoor beeld aankondigingen van inte ressante dingen voor de studen ten of een gesprek met een nieu we docent. De uitzending blijft een week op de site staan en wordt dan ververst. De oude programma's gaan in het archief en zijn al tijd nog eens te beluisteren. Over de naam van de nieuwe zender moet nog nagedacht worden, al vertelt Timen dat RA-dio erg goed scoort. Het programma is vanaf volgen de week voorlopig te vinden op de internetsite rasa.roac.nl/ra dio. Het draait bij hun radiouitzendingen allemaal om de laptop waarmee de programma's worden gemaakt; van links Madelijne en Timen. naar rechts Romy, foto Ruben Oreel loor Ernst Jan Rozendaal )EN HAAG - WD-Kamerlid 'aul de Krom wil dat extra geld oor duurzame energie 'alsje- ilieft niet' wordt uitgegeven an grootschalige windmolen- larken. Hij pleit vandaag in de lamer voor de oprichting van en kenniscentrum voor energie raarin overheid, bedrijfsleven n universiteiten de krachten mndelen. /olgens De Krom zal duurzame inergie de komende decennia log een marginale rol spelen in e energievoorziening. Hij uicht elke inspanning op dat ge- ied oe, maar geeft voorrang an leveringszekerheid en be- aalbaarheid van energie, tk wil dat het licht niet uitgaat n 2030. De hele discussie con- zich nu op het kleine duurzame energie, .vind dat we ook moeten kij- naar kernenergie en schone wassingen van fossiele brand- fen als kolen en gas. Van- r dat we geld moeten stop s'--in een fonds voor ontwikke- pg en onderzoek op dat ge- lied." Öe 500 miljoen euro die staatsse- Wtaris Van Geel (CDA, milieu) jn de energiebedrijven Delta en «sent samen aan duurzame willen uitgeven, kan gedeeltelijk voor worden aldus De Krom. In voor die investering kan de in Borssele open- tot 2033. Krom gaat de oprichting van kenniscentrum voor energie indaag voorstellen in het Ka nerdebat over het energierap- jort van minister Brinkhorst P66, Economische Zaken), pat energierapport schiet te- [ort. We moeten ons bewust f)n waar het naartoe gaat als fe nirts doen. De wereldvraag gas is veel groter dan het Dat wordt dus een met grote politieke, en strategische risi- °s. Aan die afhankelijkheid P1 gas moeten we iets doen. emenergie speelt daarbij een j *rust het is een goede zaak fl de kerncentrale in Borssele nger openblijft, Met duurza- energie kunnen we het pro- niet oplossen. Dus «ik voor onderzoek naar een gebruik van bijvoor kolen. In het stuk van norst lees ik zulke keuzes door Ben Jansen GOES - De verslagenheid bij tegenstan ders van kernenergie is groot. „Een rare deal", oordeelt Jan Louwerse, een van de leden van het eerste uur van actiegroep Stop Borssele. „We zijn met stomheid ge slagen", meldt Rianne Teule, nucleair deskundige van Greenpeace. De verbijs tering geldt de afspraak die is gemaakt om de kernenergiecentrale Borssele tot 2033 open te houden. Teule ziet geen juridische mogelijkheden meer om een stokje te steken voor de overeenkomst die de Staat wil sluiten met eigenaar EPZ van de kerncentrale en haar aandeelhouders Delta en Essent. „We zullen in elk geval de politiek blij ven bestoken: het CDA wijzen op het rentmeesterschap dat die partij hoog in het vaandel heeft, D66 op de merkwaar dige bocht die ze in hun standpunt over de kerncentrale hebben gemaakt en in het algemeen op de risico's die Borssele in deze tijd van terrorisme inhoudt en op het feit dat het afval uit de kerncentrale duizenden jaren gevaarlijk blijft." Slappe knieën Onder verwijzing naar de afspraken die in het regeerakkoord zijn gemaakt over de sluiting van de kerncentrale, stelt Lou werse vast dat de aanvankelijke voorstan ders van sluiting in de Tweede Kamer wel erg slappe knieën hebben gehad. „Wie is er nu eigenlijk de baas in Neder land: de Tweede Kamer of de kernener gielobby. Zo gek kun je het toch niet be denken." Met die laatste uitspraak doet Louwerse zich enigszins tekort. Twee jaar geleden zei hij in de PZC: „Ik vrees dat EPZ er uit zal willen halen wat er in zit. Ze mikken nu op een bedrijfsduur van zestig jaar. Stel je eens voor: straks overleeft dat kreng ons nog." Sinds het begin van de jaren negentig heeft Greenpeace vaak actie gevoerd bij de kerncentrale. Nu de strijd om de slui ting van de kerncentrale Borssele verlo ren lijkt, verwacht Teule niet dat de mi- door Ben Jansen GOES - Kerncentrales blijven steeds langer in bedrijf. Een ver gunning voor vijftig of zestig jaar is niet ongebruikelijk. In de Verenigde Staten vragen veel centrales een vergunning aan om zestig jaar te mogen blijven werken. De nieuw te bouwen kerncentrale in Oikuluoto, Fin land, wordt voor zestig jaar ont worpen. Greenpeace heeft met zijn acties door de jaren heen de sluiting van de kerncentrale niet voor elkaar gekregen; de oproep van het personeel enkele jaren geleden om de fabriek open te houden lijkt meer succes te hebben gehad. foto Ruben Oreel lieuorganisatie kernenergie links zal laten liggen. „We zullen zeker in de ga ten houden of de vergunningseisen wor den nageleefd en hoe het er voorstaat met de veiligheid. En we moeten natuur lijk zien te voorkomen dat met het open houden van deze kerncentrale de weg wordt vrijgemaakt voor de bouw van nieuwe." Daar is Louwerse ook niet gerust op, al ziet hij wel enkele belem meringen voor uitbreiding van kernener gie in Nederland. „Een nieuwe kern centrale zal veel groter en dus ook veel duurder zijn dan de huidige in Borssele. Dat is dan een voordeel van de privatise ring van de energiesector: welk bedrijf Bij de plannenmakerij voor de kerncentrale Borssele is destijds uitgegaan van een technische be drijfsduur van veertig jaar. De in 1973 in gebruik genomen cen trale moet dus zeker tot 2013 mee kunnen. Het is vervolgens de vraag of vervangingen of ver beteringen economisch nog wel rendabel zijn. Maatgevend voor de levensduur van een kerncen trale is doorgaans de toestand van het reactorvat. De kernreac tie die erin plaats heeft, kan op den duur leiden tot verbrossing van het zeer hoogwaardige roest vaste staal waarvan het is ver vaardigd. Wanneer die slijtage optreedt, is het meestal afgelo pen met een kerncentrale, om dat de vervanging van het reac torvat zeer ingrijpend en daar door niet rendabel is. Bij de in specties, die de kerncentrale met regelmaat ondergaat, is tot nu toe niets gebleken van derge lijke slijtageverschijnselen. Volgens gegevens van het Inter nationaal Atoom Energie Agent schap (IAEA) zijn 78 van de 441 kerncentrales die nu op de we reld in bedrijf zijn ouder dan dertig jaar. De oudste vijf (een van 38 jaar, twee van 39 jaar en twee van 40 jaar) staan in Enge land. Wereldwijd zijn op dit mo ment 24 kerncentrales in aan bouw. Een langere bedrijfsduur van de kerncentrale Borssele betekent dat de opslagbunker voor hoog- radioactief afval bij de Covra in Vlissingen-Oost moet worden uitgebreid. Bij het ontwerp van het opslaggebouw is ervan uitge- MIDDELBURG - Een cultuuromslag. Zo noemde gedepu teerde G. van Heukelom van welzijn de invoering van de familiegroepconferentie bij Bureau Jeugdzorg Zeeland. Hij gaf hiervoor gisteren met een klappertjespistool letter lijk het startschot. Bij de nieuwe manier van werken maken kinderen en jon geren die bij Jeugdzorg terechtkomen een ondersteunings plan. Ze doen dat samen met vrienden en familie, maar zonder hulpverleners. Deze aanpak moet leiden tot min der uithuisplaatsingen. „Dat vergt een omslag in het den-, ken van alle betrokkenen", zei Van Heukelom. „Maar vooral in de instelling van de hulpverlener." H. van den Ende, voorzitter van de Raad van Bestuur van Jeugdzorg, was het daar mee eens. „We moeten onze klan ten als ondernemers gaan zien. Het levensplan dat de jon geren voor ogen hebben, is in die visie hun ondernemers plan." De taak van de hulpverlener is daarbij slechts een ondersteunende, gaf Van den Ende aan. „Het belangrijk ste is dat de klant verantwoordelijkheid voor het plan van aanpak neemt. Vindt die dat moeilijk, dan moeten wij daarbij helpen." MIDDELBURG - De provincie wil met natuurontwikke ling langs de Westerschelde niet verder gaan dan 600 hec tare (eventueel met wat kleine afrondingen naar boven). Uitbreiding van het Zwin en onder getij-invloed brengen van de Hedwigepolder en een deel van de Prosperpolder zitten in die oppervlakte. Momenteel wordt naar andere plekken gezocht in de zone tussen Vlissingen en Hans- weert. Dat moet voor de periode tot 2013-2014 genoeg zijn. In de Statencommissie Ecologie en Water beklem toonde gedeputeerde M. Kramer (PvdA, natuur en water)' gisteren dat de provincie over een paar jaar niet met nieu we natuuropgaven opgezadeld wil worden. In de Ontwik- kelingsschets voor het Scheldebekken wordt een opper vlakte nieuwe natuur van 600 tot 770 hectare op Neder land grondgebied genoemd (te ontwikkelen tot 2010). Kra mer wees erop dat de regeringsbeslissing uitgaat van ten minste 600 hectare. MIDDELBURG - De 37-jarige Middelburger die ervan wordt verdacht betrokken te zijn bij de moord op Erdal Asil wordt de komende dagen voorgeleid aan de rech- ter-commissaris. Na de voorgeleiding geeft justitie meer openheid over de zaak. Het 21-jarige slachtoffer werd twee weken geleden doodgestoken op de Seisbinnenbrug in Middelburg. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten hebben aan pro fessor J. Hermanns opdracht gegeven een visie op te stel len op de jeugdzorg in Zeeland. Doel van deze visie is te komen tot een efficiënte, effectieve en doelmatige uitvoe ring van de jeugdzorg. Tevens komt er een onderzoek naar de versterking van de structuur en de werkorganisa tie van de stichting Bureau Jeugdzorg Zeeland (BJZ). Daarnaast moet het bureau Berenschot Procesmanage ment BV door middel van zogenoemde interne werkses sies een helder beeld zien te krijgen van de uitvoering van een integraal jeugdbeleid in Zeeland. kan zoveel geld neertellen. En bovendien krijg je te maken met planologische en milieuprocedures. Als ik zie hoeveel men sen nu al de gordijnen in worden gejaagd wanneer ergens een windmolenparkje wordt gepland, denk ik dat een nieuwe kerncentrale nog niet zo snel geregeld gaan dat de centrale volgens de toen geldende plannen per 1 ja nuari 2004 zou worden stilge legd. Volgens directeur H. Codée bieden de opslagkokers voor de warmte producerende splijtstofresten voldoende ruim te om het afval op te bergen dat de centrale tot 2008 produceert. „Een langere bedrijfsduur bete kent uitbreiden. Dat kan betrek kelijk eenvoudig door aan het bestaande gebouw een extra op slagmodule te bouwen. Daar is bij het ontwerp rekening mee ge houden." Het gedeelte van de bunker waar het kernafval bin nenkomt en uit de containers wordt gehaald, hoeft in principe niet te worden aangepast. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Jarenlang heeft hij gevochten voor slui ting van de kerncentrale in Borssele, eerst als actievoer der van Greenpeace, tegen woordig als Kamerlid voor de PvdA. Beschouwt Diederik Samsom zijn missie als mis lukt nu een akkoord is be reikt over openhouden tot 2033? „Ik moet constateren dat ik in deze zaak weinig oogst, maar ik geef nog niet op." Samsom heeft geen goed woord over voor de overeen komst die staatssecretaris Van Geel (CDA, milieu) heeft gesloten met de energiebedrij ven Delta en Essent en exploi tant EPZ. „Straks zitten we met een zes tig jaar oude kerncentrale. Dat is wereldwijd nog nooit vertoond." Het PvdA-Kamerlid heeft weinig vertrouwen in de ana lyse van EPZ en Van Geel dat het kemreactorvat van de cen trale nog geen spoor van slij tage vertoont. Spelletje „Dat spelletje wordt overal gespeeld. Volgens eigen opga ve heeft elke centrale een reactorvat dat totaal niet ver andert. Het lijkt wel magie. Ik kan alleen maar constate ren dat een kerncentrale die na dertig jaar dicht zou gaan eerst veertig jaar open mocht blijven en nu zestig. In de nieuwe Kernenergiewet wil Van Geel de maximale be drijfsduur van nieuwe centra les tot veertig jaar beperken. Dat is niet voor niets. Hoe is dan te verklaren dat een stok oude kerncentrale zestig jaar open mag blijven?" Doordat het Rijk de overeen komst met de kerncentrale in een privaat-juridische over eenkomst wil vastleggen, lij ken er geen mogelijkheden te bestaan een dergelijk besluit terug te draaien. Maar zover is het nog niet, zegt Samsom strijdlustig. „Met dit akkoord moet Van Geel eerst nog naar de Ka mer. De coalitiepartijen zijn weliswaar voor, maar de Ka mer heeft in een motie una niem aangegeven inzage te willen in de stukken over een mogelijke schadevergoeding als Borssele in 2013 dicht gaat. Ik wil de details weten van het akkoord dat nu is ge sloten en de details van die ge heime stukken. Misschien ko men daar feiten uit naar vo ren die de besluitvorming nog heel anders doen uitvallen." Het steekt Samsom dat hij in eens niemand meer hoort over de problemen van ra dio-actief afval. Zijn verwijt gaat vooral in de richting van D66. Het huidige akkoord lijkt te zijn gemodelleerd naar de wensen van die par tij. „Het aanvankelijke voor stel van D66 was heel interes sant. Zij wilden de kerncen trale in 2013 sluiten en dan het bedrag aan schadevergoe ding uitgeven aan duurzame energie. Dat is hetzelfde als nu gebeurt met één relevant verschil: dan hadden we over acht jaar geen kerncentrale meer. Dat was pas echt een in vestering geweest in duur zaamheid."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17