Zeeland kenniscentrum van water MET ALLES PZC Q Professionals in de gymzaal Rechtbank ziet geen bezwaar tegen inzet pseudokoper Inventarisatie naar initiatieven op watergebied Boekenmarkt en wereldwinkel in Domburg Praise-party in Kleverskerke Kerkdienst vo# mensen met handicap Dievegge uit België heeft straf erop zitten donderdag 8 september 2005 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de provincie gaan alle initia tieven in Zeeland, die te maken hebben met kennis over of vermaak op water, in kaart brengen en beoordelen. De in ventarisatie richt zich op tal van plannen: van een watercen trum voor Hogeschool Zeeland (HZ) op Neeltje Jans, een Noord- zeeaquarium in Wilhelmi- nadorp tot een Aquatisch Educa tief Centrum (AEC) in Vlis- singen. H. Bentschop van de directie ruimte, milieu en water van de provincie Zeeland vult aan dat het onderzoek moet uitwijzen waar de kracht van Zeeland ligt en welke initiatieven steun van de overheid kunnen verwach ten. Daarbij worden ook de ont wikkelingen in de rest van Ne derland betrokken. „In Arnhem is bijvoorbeeld al een watermu seum en ook in het noorden van het land zijn plannen van ver schillende instellingen op het ge bied van water." Onderzoek Directeur J. Mandos van HZ juicht het onderzoek toe. „We zullen moeten bereiken dat ie dereen die iets over water wil weten naar Zeeland belt", zegt hij. HZ wil dat er op Neeltje Jans een centrum komt waarbij wa ter de rode draad is. In het nieu we watercentrum zou scholing geregeld moeten worden. „Waar beter dan midden op zee bij Neeltje Jans kan over water gesproken worden. De scholing en de mogelijkheid tot onder zoek strekken ver; tot bijvoor beeld de aanpak om de kwali teit van het kusttoerisme te ver beteren." Zomercursussen Op de nieuwe waterrijke locatie zouden ook zomercursussen verzorgd kunnen worden voor wetenschappers en studenten. „We moeten dan wel allemaal samenwerken, want anders mist Zeeland de boot", zegt Mandos. „Kennis moet gebundeld wor den op de toplocatie Neeltje Jans. De initiatieven afzonder lijk kunnen allemaal voor hun eigen regio iets betekenen. Maar door samen te werken, bereikt Zeeland meerwaarde." J. Ventevogel, de initiatiefne mer van het AEC, heeft een ster ke voorkeur voor vestiging in Vlissingen. Hij heeft zijn oog la ten vallen op een van de landton gen van de binnenhavens. AEC moet een internationaal commu nicatiecentrum worden met de waterproblematiek als middel punt. Bespreekbaar „Het AEC gaat verder dan scho ling. We widen alle kennis en in formatie over water die beschik baar is naar Vlissingen halen en die bespreekbaar maken." Ventevogel vindt dat AEC veel kan betekenen voor de stu denten van Hogeschool Zee land. „En waar zijn die stu denten de meeste tijd? Op de HZ in Vlissingen waar de gemeente en enkele onderwijsinstellingen de kenniswerf ontwikkelen. Vlissingen is bovendien goed bereikbaar met de trein, bus, au to en de boot. Het AEC kan op een van de landtongen bij de Vlissingse binnenhavens een pionfunctie krijgen." DOMBURG - Tijdens Open Mo numentendag, komende zater dag, wordt in de kerk aan de Markt in Domburg een boeken markt gehouden. De kerk is de hele dag te bezich tigen. Koperkwintet Flicomi geeft om 14.30 uur een concert. De wereldwinkel uit Seroosker- ke is de hele dag aanwezig met producten uit derde wereldlan den. De boekenmarkt, die in een bijgebouw van de kerk is, duurt van 10.00 tot 17.00 uur. VLISSINGEN - Het project heet 'Kwali teitsimpuls bewegingsonderwijs', maar het komt er eigenlijk op neer dat school kinderen voortaan gymles krijgen van éch te gymjuffen en -meneren. Want de leer krachten van nu zijn helemaal niet opge leid om gymles te geven, zoals dat met de steeds dikker wordende kinderen van te genwoordig gewenst is. Gymlessen zijn vaak wat eentonig. Daarom gaat op elke basisschool één leerkracht zich laten bij scholen door een deskundige van Archipel Scholen. Cees Corstanje zit daar in de raad van bestuur. „Eigenlijk zijn wij leve rancier van professionele gymdocenten. Vorig schooljaar hebben we op tien scho len proefgedraaid en dat was gelukt. De scholen noemden het perfect. Ze hadden het zelf niet beter kunnen doen, zeiden ze. Dat was precies wat we dachten. Hun leer krachten gaan we nu bijscholen. Niet door een cursus, maar door ze een echte gymles mee te laten beleven. Dan leren ze er het meest van." Basisscholen gaan ook samen werken en daarvoor is gisteren een conve nant getekend. Bijna alle basisscholen doen mee: die van Archipel, Prisma en Springtij. Binnenkort gaan Veere en Noord-Beveland ook over naar professio nele gymles. foto Ruben Oreel door Emile Calon MIDDELBURG - De Middel burgse rechtbank vindt dat de Zeeuwse politie vorig jaar niet in de fout is gegaan met het in zetten van een pseudokoper om de criminele activiteiten van een inwoner van de gemeente Reimerswaal te achterhalen. Door de pseudokoper kwam de politie te weten dat die inwoner, samen met enkele anderen, gro te hoeveelheden xtc-pillen smok kelde. Twee weken geleden uitten ad vocaten nog grote bezwaren te gen de inzet van 'Ricardo'. De rechtbank, zo zei president R. Reinarz gisteren bij het uitspre ken van het vonnis, deelt die be zwaren niet. Ook vinden de rechters niet dat die pseudokoper de inwoner van Reimerswaal uitgelokt heeft tot het smokkelen van grote hoe veelheden pillen. Hij liet name lijk weten dat er flink wat grondstoffen voorradig waren om een grote hoeveelheid aan te maken. Evenmin trad de pseudo koper bedreigend op. Volgens Reinarz was het voor zijn geloof waardigheid noodzakelijk om stevig over te komen. De inwoner van Reimerswaal werd veroordeeld voor de han del in en smokkel van vele dui zenden pillen tot een celstraf van drie jaar cel. Officier van justitie G. Oosterveld eiste twee weken geleden nog een straf van 4,5 jaar. KLEVERSKERKE - Gospel groep Foundation en Second Chance houden op 17 september een praise-party. De party wordt gehouden in een tent aan de Van Ciaersweg in Kleverskerke. Bezoekers kun nen luisteren en meezingen. De party duurt van 20.00 tot 22.00 uur. De kompaan van de ii»» van Reimerswaal, een man Waalre, hoorde tot zijn v®. waardiging dat hij 3,5 jaare zitten. Tegen hem was eens: van vijf jaar geëist. Ondank lagere straf liet de Waalra blijken het totaal niet eec zijn met zijn veroordeling.; hij de rechtszaal verliet transport naar de gevang uitte hij een aantal stevige-; ken en verwensingen. Een derde man, een inm van Antwerpen, werd vqv deeld voor het verlenen hand- en spandiensten tot; celstraf van achttien maaaj Tegen hem was twee jaar ges Zo goed als zeker gaan de j veroordeelden in beroep. MIDDELBURG - In de Motg sterkerk aan de A. Lauwe zstraat in Middelburg zondag een kerkdienst den voor mensen met een standelijke handicap. Vooig gers zijn C. Simons enJ.E; mei. Verder is er muziek va; combo Zing maar mee dienst begint om 14.30 uur. MIDDELBURG - De M burgse politierechter G. vant nik heeft gisteren een 35-jan vrouw uit Brussel voor diels dertien dagen celstraf De Belgische drugsversla nam op 26 augustus uit eens ning in de binnenstad van neuzen een portemonnee Na de diefstal werd ze o;s pakt. De opgelegde straf ié de verdachte in voorarrest i zeten, zodat de vrouw giste op vrije voeten werd gesteld BLIJ Vluchtelingen zijn blij met alles. Een tentzeil 5,40). Een jerrycan om water mee te halen 1,25). Een deken (€3,50). Het geluk van vluchtelingen is gemakkelijk te geven: giro 999, Stichting Vluchteling, Den Haag. STICHTING VLUCHTELING www.vluchteling.org 10703468946 Stadhouderslaan 28 2517 HZ Den Haag NIERSTICHTING Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 16