Landfront verdient bescherming PZC PZC De avonturen liggen op straat De kaft van het boek is alvast binnen Lagere straf geëist tegen hoofdverdachte zaak-Polderman -15 Status van rijksmonument voor verdedigingslinie kan begin 2006 binnen zijn Dorpsfeest in Sint Laurens ^aazet agenda Themamiddag Motorrijder gewond bij ongeluk Nierdialyse De Honte breidt uit Werkstraf voor mishandeling Tuinbeeld weggenomen Bijzondere opdracht voor Sas Glas Imkerij Poppendamme zoekt grootste appel donderdag 8 september 2005 /irWendv van den Hurk 0DELBURG - Dc bunkers i drakentandversperringen die foren bij bet Landfront Vlissin- ,,n verdienen een rijksmonu- „„unstatus. Dc gemeente Mid delburg gaat die aanvragen. Ouderen helpen met geld pinnen GOES - Ouderen en moderne ap paratuur. het is nogal eens een astige combinatie. De Goese ouderenbonden gaan daar iets aan doen met het project oude ren en techniek. In het Gasthuis aan de Kievit laan 64 in Goes wordt maandag 12 september in het kader van dit project een voorlichtingsbij eenkomstgehouden vanaf 14.00 uur. Angst overwinnen, daar draait het om, want moderne technieken rukken steeds meer op Wie kan nog geld krijgen zonder pinpas? Of probeer eens een kaartje te bemachtigen op lileme NS-stations. Dat kan al leen uit automaten. L.Hillebrand van de gezamenlij ke Nederlandse ouderenbonden geeft in Goes een presentatie over zaken als geld pinnen, de bediening van een NS-automaat en van een mobiele telefoon. INT LAURENS - Sint Laurens pudt zaterdag een feest met n middeleeuws karakter. Met jödeleeuwse kledij, een wagen- iel, Oudhollandse spelen en een nngkussen is er tussen 16.00 121.00 uur van alles te beleven de NH Kerk, in de kern in het dorp. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Pax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 pax: (0113)315669 S-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Het landfront moest Vlissingen beschermen tegen aanvallen tij dens de Tweede Wereldoorlog. In die periode is de verdedigings linie ook gebouwd. De lijn loopt van Groot-Valkenisse over Kou- dekerke en Abeele naar Fort Rammekens. Driekwart van de totale lengte van dertien kilome ter bestaat nog. Dat zijn mitrail leurbunkers en bunkers voor an- titankgeschut. Buiten Walche ren zijn ze nergens te vinden. Al jaren dubben gemeenten over bescherming van het landfront. Steeds werd uitgegaan van de complete linie, inclusief schoots velden en mijnenvelden. Daar waren gemeenten niet erg hap pig op, volgens A. van Hanne- wijk, die in Middelburg gaat over monumentenzorg. „Die velden strekken zich uit tot soms wel honderd meter bui ten de linie. Dat ging Middel burg te ver. Aan de linie en ob jecten wil de gemeente best me dewerking verlenen. Zolang het maar niet te veel beperking ople vert voor ruimtelijke ontwikke ling." Voor een status moeten behalve de provincie en de Raad voor Cultuur ook Veere en Vlissingen akkoord gaan. Die laatste deed vorig jaar een aanvraag voor de tankgrachten. De Raad voor Cul tuur hield dat toen tegen. „Die vonden de grachten heel in teressant, maar liever zagen ze een aanvraag voor de hele linie. Dus gingen ze niet akkoord. Nu hopen we wel op hun steun." Aftellen P. Heikoop van Stichting Bun- kerbehoud telt nu al af wanneer de status binnen kan zijn. „De gemeenteraad van Veere be slist in december en die van Vlis singen hopelijk ook. Ik ga er van uit dat ze achter het plan staan, net zoals de provincie als de Raad voor Cultuur. Dan heeft de Rijksdienst nog tien weken om te beslissen. Zegt die ook ja, dan hebben we de status binnen tussen februari en maart 2006." Het kan Heikoop allemaal niet vroeg genoeg zijn. Nu al geniet de linie bescherming als van een monument, maar in principe mo gen gemeenten eraan bouwen en breken wat ze willen. „Niet dat ze dat doen. Gemeen ten weten heel goed hoe belang rijk het landfront is. Vroeger werd het gezien als besmet erf goed. Het was toch van de Duit sers. Nu staat de linie bekend als iets unieks, als de enige die nog over is in heel Europa. Status De status kan volgens Heikoop voorkomen dat 'stukjes monu ment worden weggeknabbeld'. „Bij de Mortiere en natuurcom pensatie voor de WCT is dat al gebeurd. Onnodig, want een sta tus hoeft geen ruimtelijke ont wikkeling in de weg te staan. Tankgrachten kun je bijvoor beeld ook zien als watergang in een wijk." (Advertentie) (0ZIJNEN- ZONWERING www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-33jp33 STREEKACTIVITEITEN UJPSKERKE - Vereniginsgebouw Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be- voor 55-plussers; DDELBURG Wandelkerk, 13.30 r Middelburgs kerkenpad, wande- golv een gids langs diverse kerken; rken onder de Lange Jan, 15.00 - ,30 uur:Miniconcert; olen De Hoop, 18.30 - 19.15 uur: Gra- muzieklessen voor kinderen; OOST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran- eplein 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve ctiviteiten; LISSINGEN - Petruskerk, 9.30 uur: S-plusyoga. /LISSINGEN - Ouderenbond INBO houdt op maandag 12 september een themamiddag in Je recreatiezaal van Ter Reede aan de Koudekerkseweg. De heer Wijnberger komt daar van- ij 14.00 uur vertellen over rui- i, geur en smaakstoffen. Na de pauze is er een bingo. Op de foto: Lisa, Stefan en Thijs (met ijsje) met op de trampoline Vincent (zwart T-shirt) en Huub (grijs T-shirt). door Selma Osman VLISSINGEN - Een batterijfabrikant heeft het speelgedrag van kinderen on derzocht. Ondanks gameboy en compu ter blijken Nederlandse kinderen liever buiten te spelen dan binnen. In de Vlis- singse speeltuin Lammerenburg zijn de jongens en meiden die zich woensdag middag rond de trampolines verdringen het daar roerend mee eens. „Buiten spe len is véél leuker." De tienjarige Vincent de Wolff ver maakt zich opperbest. Hij is in de speel tuin met wat vrienden uit de buurt. Nu doen ze kunstjes op de trampolines. Als ze vlakbij huis zijn, gaan ze vissen of pijltjes schieten. „Wij spelen altijd met onze blaaspijpen", vertelt Stefan Hey- boer van zes. „Gewoon, pijltjes maken en dan blazen we ze zo... pffffft." Hij zet zijn handen aan zijn mond en doet het voor. Broer Thijs (5) heeft even iets anders te regelen. „Iedereen een kauw gomijsje?", vraagt hij. „Jaah", klinkt het in koor en weg is hij. Het is een van de laatste mooie zomerdagen. Als het regent, zit Vincent thuis achter de com puter of de televisie, maar daar verveelt hij zich soms. „Binnen mag je niet ren nen. Buiten kun je alles doen." Huub Donker (9) is ook liever buiten met zijn vrienden. Rondhangen en vissen in de sloot. Dat is wat de jongens zoal buiten doen. Huub geeft toe dat computeren eigenlijk leuker is. Maar niet met mooi weer. Hij kent maar één kind dat liever binnen zit. „Dat is een jongen die een Playstation II op zijn kamer heeft." Op een bankje achter de trampolines wacht Lisa van Ham (11) op haar beurt. Al zo lang ze zich kan herinneren, speelt ze buiten. „Ik ben niet zo'n bin- nenkind." Ze gaat naar de speeltuin of hangt met oudere meiden op een hang plek. Leuk speelgoed kan haar niet boeien. „Ik doe d'r nooit wat mee." Thuiszitten heeft volgens haar nog een ander nadeel: „Huiswerk maken." Vincent, Huub, Stefan en Lisa gaan naar buiten om vrienden of vriendinnen te ontmoeten. Stefan: „En als er nie mand is, gaan we weer naar binnen." Hond Isabel Kayen speelt het liefst buiten om dat ze dan leuke spelletjes met haar hond kan doen. „We hebben een heel groot klimtoestel en een klein bosje in de tuin", vertelt ze enthousiast. De ze venjarige hoeft niet lang na te denken op de vraag wat leuke spelletjes voor buiten zijn. „Ballen gooien en dat de hond ze terugbrengt, steppen en rol- foto Lex de Meester schaatsen." Moeder Machteld Kayen zit bij de andere moeders aan de kant. Met op schoot Isabels jongere zusje en aan haar voeten de eenjarige Sebas. Als moe der van drie kinderen kan ze de uit komst van het onderzoek onderschrij ven. „De avonturen liggen op straat." Ze vertelt over hun tuin, die niet al te keurig is. „Zelfs die kleine gaat op ei gen houtje naar buiten om takjes en slakjes te zoeken én op te eten", lacht ze. De tuin blijft voorlopig lekker rom melig. „Ik kan er de waarde voor de kin deren wel van inschatten." Speeltuinbeheerder Ko Koppejan schat dat er deze woensdag zo'n driehonderd kinderen en ouders naar de speeltuin zijn gekomen. Als baas van de speeltuin heeft hij er geen onderzoek voor nodig om te weten dat kinderen graag buiten zijn. „Thuis hebben ze bijna allemaal een computer. Maar ze willen zich ook een beetje kunnen uitleven. Op de tram polines gaat dat heel goed. Die staan nooit stil." KOUDEKERKE - Bij een aanrijding op de Strandweg in Koudekerke is gisteravond rond 18.50 uur een 25-jarige motorrijder gewondgeraakt. Een 73-jarige Vlissingse automobilist gaf bij het voorsorteren geen voorrang aan de motorrijder uit de gemeente Veere. Het slachtoffer is met rug letsel overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. De motor liep zware schade op. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Ze zijn nog niet allemaal verkocht, de vijfen twintig kunstwerken die in het centrum van Vlissingen een kunstroute vormden. Toch heb ben ze gisteravond bij de eerste veiling samen alvast 3000 euro opgebracht. De stukken, 3d com puterkunst door Carina Du- mais, werden per opbod ver kocht. Zondag komt de rest on der de hamer. Dat gebeurt tijdens het benefiet- weekeinde van Nightproms, een stichting die fondsen werft voor bestrijding van de ziekte multi ple sclerose (ms). Zij krijgt ook de helft van de opbrengst. De stichting gaat met het geld een bijzonder kinderboek ma ken. Het boek 'De avonturen van Clown' bestaat uit korte ver halen die geschreven zijn door Sigrid Goedbloed-Van Kuijk uit Vlissingen. Goedbloed overleed anderhalf jaar geleden aan ms, waarna haar partner stichting Nightproms opzette. De opkomst bij de eerste veiling is Dumais een beetje tegengeval len. „Een man of dertig, en niet eens zo veel ondernemers. Dat was jammer. Toch ben ik heel blij dat er tenminste zes zijn ver kocht. De kaft van het boek is al vast binnen, denk ik dan maar." De kunstenares heeft beloofd het boek te zullen illustreren. „Omdat ik het zo prachtig leuk vond. En ik heb Sigrid tijdens haar laatste maanden van dicht bij meegemaakt. Nu kan ik nog iets voor haar doen." Overlast De kunstroute werd begin dit jaar opgezet om de overlast rond de bouwput in Vlissingen te verzachten. Alle kunstwerken zijn gemaakt door de Vlissingse Carina Du mais en verwijzen naar een win kel of organisatie in de stad. Het was de bedoeling dat de kunst route vier maanden te zien zou zijn, maar omdat het project zo positief ontvangen werd, is de expositie tot twee keer toe ver lengd. TERNEUZEN - Ziekenhuis De Honte in Terneuzen biedt vanaf eind oktober een nieuwe behandelmethode aan op de nierdialyse-afdeling. Patiënten kunnen thuis nierspoe lingen via de buikwand gaan doen, met poliklinische bege leiding. De begeleiding bestaat onder meer uit instructies over de buikspoeling en controles. De patiënt krijgt een katheter ingebracht. Bij een buikspoeling brengt de patiënt vier keer per dag via de katheter vloeistof in de buik. De afval stoffen uit de nieren worden hierna samen met de vloei stof verwijderd. De Honte opende in januari een dialyse-afdeling waar twintig patiënten 's ochtends drie keer per week een nier spoeling via de bloedvaten ondergaan (hemodialyse). De buikspoeling vervangt de hemodialyse niet. MIDDELBURG - Het zal volgens officier van justitie R. Rammeloo nog enige tijd van de hulpverleners vergen om een achttienjarige vechtersbaas uit Kapelle op het rechte pad te krijgen. Het strafblad is al behoorlijk gevuld met geweldsdelicten. Toch wilde de officier gisteren in Middel burg de goede bedoelingen van de jonge verdachte niet doorkruisen. In dat beeld paste zijn eis van acht dagen cel, die de man in voorarrest heeft uitgezeten, zestig uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met als bijzondere voorwaarde zich te houden aan de voorwaarden van de reclassering. De Kapellenaar had op 12 augustus in Goes een leeftijds genoot mishandeld door hem zonder enige aanleiding met beide vuisten in het gezicht te slaan en het slachtoffer te schoppen. In de eis werd ook het doorrijden met een auto na een aanrijding tegen een lantaarnpaal meegenomen. Politierechter G. van Unnik kon zich helemaal vinden in de eis. „Wellicht is er nog wel enig perspectief." De poli tierechter vonniste verdachte conform de eis. GOES - Uit de tuin van een woning aan de Perzikstraat in Goes is tussen dinsdagavond zeven uur en gisteroch tend acht uur een tuinbeeld, voorstellende een zittend jon getje met een petje op en een sjaaltje om, weggenomen. Het beeld is grijs van kleur en heeft een waarde van rond de honderd euro. SAS VAN GENT - Glasfabriek Sas Glas in Sas van Gent werkt aan een bijzondere opdracht van het Nederlands In stituut voor Beeld en Geluid (NIBG) in Hilversum. Het be drijf maakt speciale glasplaten voor de gevel van de nieuwbouw van het instituut. Volgens P. Roman van Saint Gobain Glas in Veenendaal, het Nederlandse hoofdkantoor van het Franse moederbe drijf van Sas Glas, wordt voor het eerst geëmailleerd re liëfglas gebruikt als gevelbekleding. De Sasse vestiging is uitgekozen als productielocatie vanwege haar vergevor derde kennis en expertise op dit terrein. Roman: „Boven dien worden voor het eerst afbeeldingen voor glasplaten digitaal aangeleverd en verwerkt tot een printtechniek op glas. De printinstallatie is ontwikkeld in samenwerking met TNO en tot dusver de enige die er op de wereld be staat." door Niels Juist HANS WEERT - Tegen de 21-ja rige hoofdverdachte van de ge welddadige roofoverval op de fa milie Polderman in Hansweert, is gisteren bij het Haagse ge rechtshof een lagere straf geëist dan de rechtbank vorig jaar op legde. De aanklaagster bij het hof, A. Rijsdorp, eiste zestien jaar gevangenisstraf. De acht tien jaar waartoe de man door de rechtbank was veroordeeld vond zij te zwaar omdat in soort gelijke strafzaken lagere straf fen zijn opgelegd. De Roemeense man wordt be schuldigd van doodslag omdat hij tijdens de roofoverval de 80-jarige Leen Polderman met een klauwhamer tweemaal op zijn hoofd sloeg. Twee weken na de overval overleed het slachtof fer aan zijn verwondingen. Op zich ontkende de verdachte niet dat hij Polderman had geslagen. Maar hij had, naar eigen zeg gen, 'in paniek' gehandeld om dat het slachtoffer een pistool op hem gericht hield. Maar die verklaring vond de aanklaag ster bij het hof niet geloofwaar dig. Temeer omdat de twee ande re overvallers (21 en 22 jaar) dit niet konden bevestigen. Deze twee medeverdachten - die ook vanwege de strafmaat in hoger beroep waren gegaan - hoorden gisteren vijftien jaar gevangenis straf eisen. Diezelfde straf was vorig jaar door de rechtbank op gelegd. De overval op het huis van de fa milie Polderman vond plaats in de nacht van 20 op 21 maart vo rig jaar. Drie Roemeense man nen sloegen een ruitje in en gin gen op zoek naar geld en siera den. Gealarmeerd door het ge luid ging Leen Polderman kij ken wat er aan de hand was. Hij werd eerst in zijn gezicht ge stompt en vervolgens twee keer met een hamer op zijn hoofd ge slagen. De overvallers bonden zowel Polderman als zijn echtge note vast. Uiteindelijk gingen zij er met enkele duizenden eu ro's en sieraden vandoor. De drie overvallers gingen niet alleen te werk. De organisatie was, volgens het Openbaar Mi nisterie, in handen van een team bestaande uit twee Roemeense broers (42 en 25 jaar en twee Nederlanders (39 en 44 jaar). De ze vermeende 'intellectuele da ders' hoorden gisteren - con form het vonnis van de recht bank - vijftien jaar gevangenis straf eisen. De mannen hadden hoger beroep aangetekend om dat zij, naar eigen zeggen, niets met de overval van doen had den. Eén van hen verklaarde dat hij voor zijn arrestatie zelfs nog nooit van de familie Polderman had gehoord. Maar net als de rechtbank achtte de aanklager de belangrijke organiserende rol van de vier mannen wel dege lijk bewezen. Zij zouden de drie overvallers - die destijds ille gaal in Italië verbleven - hebben geronseld. Ook zouden zij het huis hebben aangewezen en voor vervoer en gereedschap hebben gezorgd. Vervolgens zou den ze het vuile werk aan de Roemenen hebben overgelaten. Het hof doet over twee weken uitspraak. GRIJPSKERKE - Voor de jaar lijkse Apple Days in oktober is imkerij Poppendamme in Grijps- kerke op zoek naar de grootste appel van Zeeland. Het record staat op 1028 gram, maar dat was een goudreinet die niet uit Zeeland kwam. De grootste Zeeuwse appel dateert alweer van drie jaar geleden en woog 928 gram. De appels worden eind oktober tentoongesteld in het bezoekers centrum van de imkerij. De eigenaar van de grootste ap pel wint een prijs. Zowel telers als hobbyisten mo gen meedoen. Verder staan op het programma weer een appeltaartenwedstrijd en het Open Walchers Kam pioenschap Appelschillen. De Apple Days worden gehou den van 20 tot en met 22 okto ber van 13 tot 17 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15