Kerncentrale blijft open tot 2033 Justitie zou meer feiten achterhouden PZC Vervuild water New Orleans kan tot milieuramp leiden Kamer geeft fiat voor hard ingrijpen in vervallen wijken 24° |16° Mikoord tussen Rijk en aandeelhouders Borssele tem op stijging tan de ozb Stop direct waar je mee bezig bent... ...en ga snel naar de Opel dealer voor het unieke 3x3-aanbod. 21 Minimumjeugdloon onder vuur Aanpak riskante stukken A58 Oranje heeft iets recht te zetten 20 ZW 3 Droog Vanochtend lokaal eerst mist, daarna wol ten en »n. Droog, Matige zuidwesten wind Maxima tussen 21 en 25 graden. 247e jaargang no. 211 woensdag 7 september 2005 los nummer 1,25 wsmmtmmmtm Hnnr Ernst Jan Rozendaal jDEN HAAG - De kerncen trale in Borssele blijft open itot 2033 In ruil voor deze la tere sluitingsdatum - in het regeerakkoord staat nu nog 2013 - investeren de aan deelhouders Delta en Es sent fiks in terugdringing van de CO,-uitstoot. )at is gisteren afgesproken tus- de directies van de twee nergiebedrijven, exploitant EFZ en staatssecretaris Van kei (CDA, milieu). Verschillen de bronnen hebben dat beves- ge week werd al duidelijk de kerncentrale na 2013 ipen zou kunnen blijven als Del- a en Essent bereid waren te in- esteren in duurzame energie. Iet kabinet is van plan 400 mil- oen euro uit de extra aardgasba- aan te wenden voor duurza- energie. Daarvan is 250 mil- len euro beschikbaar voor de rereenkomst over de kerncen- als Delta en Essent bereid rijn samen eenzelfde bedrag op tafel te leggen. Meebetalen fan Geel wil dat de energiebe- rijven meebetalen aan terug- ringing van de C02-uitstoot. lie is in Nederland nu 200 mil- iën ton per jaar. Openhouden an de kerncentrale voorkomt uitstoot van 1,4 miljoen ton 0, per jaar. Daar bovenop wil et kabinet de uitstoot met nog )EN HAAG - Gemeenten mo- en van het kabinet de onroe- sndzaakbelasting (ozb) niet neer naar eigen goeddunken pogen. Vanaf volgend jaar Amen de tarieven maximaal echts met het inflatiepercenta- t stijgen. De afgelopen jaren tegen de tarieven met 5 tot 7 rocent. iet kabinet wil de ozb volgend aar deels afschaffen: het gebrui- êrsdeel verdwijnt. Dat bete- pnt dat de bewoners van een toning, huurders of eigenaren, een ozb meer betalen. Huiseige- aren blijven wel het eigenaren- pel van de ozb betalen. Voor be- rijfspanden verandert er niets, 'et kabinet heeft ruim één mil- id euro uitgetrokken om ge- leenten te compenseren voor !e gedeeltelijke afschaffing van leze belasting. GPD eens 1,4 miljoen ton per jaar ver minderen. De energiebedrijven hebbed zich bereid verklaard daarvaji 450.000 tot 500.000 ton per jaar voor hun rekening te ne men. pat kan onder meer door aanpassingen aan de eigen ko lencentrales. De verwachting is dat dit de bedrijven ongeveer 250 miljoen euro zal kosten, evenveel als Van Geel beschik baar stelt. De definitieve sluiting van de kerncentrale wordt niet gere geld in de nieuwe Kernenergie wet die het kabinet voorbereidt. Daarin komt te staan dat even tuele nieuwe kerncentrales maximaal veertig jaar in bedrijf blijven. Over de kerncentrale in Borssele sluit de Staat een apart convenant met EPZ en haar aan deelhouders. Daarin moet ook de veiligheid van de centrale worden gegarandeerd. In 2033 zal de kerncentrale in Borssele zestig jaar in bedrijf zijn ge weest. Positief Woordvoerders van de coalitie partijen in de Tweede Kamer re-.geerden gisteravond positief. „Dit is de richting waarin wij denken", zegt D66-Kamerlid Van der Ham. WD'er De Krom noemt het 'prachtig' dat de eigenaren van de kerncentrale afspraken wil len maken over een sluitingsda tum en daar ook nog geld voor over hebben. CDA-woordvoer- ster Spies spreekt van 'een stap in de goede richting' en een 'for se inspanning voor duurzame energie'. De oppositiepartijen PvdA, SP en GroenLinks schrikken van de datum 2033. Zij vinden dat de investering in duurzame ener gie daar niet tegen opweegt. „In 2033 is de kerncentrale wel een heel erg oudje", aldus Groen- Links-Kamerlid Duyvendak. „Hier komen de energiebedrij ven mooi mee weg. Als dit in een juridische overeenkomst wordt vastgelegd, dan is het ook door volgende kabinetten niet meer terug te draaien." Een brandweerman helpt een inwoner van New Orleans, terwijl een huis afbrandt. door Henderiekus Wiltjer BATON ROUGE - Het giftige brouwsel van chemisch en men selijk afval in het vloedwater dat de Amerikaanse stad New Orleans heeft overspoeld, zal in de rivier Mississippi of Lake Pontchartrain worden gepompt. Daarmee groeit de kans op een milieuramp. Het vervuilde water vormt een bedreiging voor de visstand en de moerasgebieden nabij de ver dronken stad en in de Golf van Mexico aan de monding van de Mississippi. De autoriteiten testen inmiddels de waterkwaliteit, maar milieu deskundigen denken dat de sme rige, stilstaande chemische soep in de straten van de 'Big Easy' alles ongeveer bevat wat je maar kunt bedenken. „Kijk maar eens wat je allemaal alleen al in huis hebt", zegt Ivor van Heerden van de Louisiana State University. Zijn centrum onderzoekt de gevolgen van or kanen voor de volksgezondheid. Experts zeggen dat hoe langer het water in de straten staat, des te groter de kans is dat ben zine en chemische tanks - als ook gewone verpakkingen van bleekmiddel tot shampoo - gaan scheuren. Overheidsfunctionarissen ver wachten dat het mogelijk tot tachtig dagen kan duren voor dat het water uit New Orleans en omliggende gemeenten is ge pompt. Gisteren is begonnen met het pompen van water uit de stad, acht dagen na de het geweld van de orkaan Katrina. ANP/RTR pagina 4 autoriteiten herstellen grip media-aandacht bepaalt ramp pagina 5 Bush zegt onderzoek toe naar hulpverlening (Advertentie) Boor Ap van den Berg DEN HAAG - De 31 grootste ste den in Nederland mogen straks kansarmen weren uit oude, ver vallen wijken teneinde daar de 'leefbaarheid te verbeteren. Een fuime Kamermeerderheid stemt fttniet de 'Rotterdamwet' die ge beenten onorthodoxe mogelijk heden biedt om orde op zaken te .Stellen. Dit bleek gisteren in een kamerdebat, dat vandaag wordt voortgezet. linkse minderheid bestempel- Ipe de wet als 'discriminatie in ®]n zuiverste vorm', zoals [foenLinks-Kameriid Van Pt zei. Reden voor dat harde •ordeel: mettertijd komen enkel «jösen die werken voor hun van de AOW genieten of 101 studiefinanciering krijgen «aanmerking voor een woning meen achterstandswijk. Op die Banier hoopt de regering de ba- Js tussen rijk en arm, autocht- T en adochtoon, jong en oud ^ug te brengen in probleemwij- J,n n botterdam zijn met der- j^ijke maatregelen bemoedigen- resultaten geboekt zHn. nep Van Gent, maar ifarom z°uden uitkeringsge- I mm rechtigden potentiële amokma- kers, criminelen of wiettelers zijn? Zij vindt dat die mensen worden gestigmatiseerd. „Wat is nou erger: een arbeidsonge schikte met vrijwilligerswerk of een AOW'er met een alcoholpro bleem?" Dat was tegen het zere been van LPF-Kamerlid Eerdmans: „Veertig jaar hebt u de boel op z'n beloop gelaten, nu komt het kabinet met zeer gedurfde maat regelen en neemt u ineens hele grote woorden in de mond." Hij trok een vergelijking met de be lastingwetgeving: „Die discrimi neert hoge inkomens en dat was nou precies de bedoeling. Waar hebben we het over?" Naast LPF en de regeringspar tijen CDA, WD en D66 schaart ook de SGP zich achter de kabi netsplannen. WD-woordvoer- der Balemans vroeg zich nog wel af of het eerlijk is dat gehan dicapten onder de Rotterdam- wet vallen. „Die kunnen er toch niets aan doen dat zij beperkt zijn in hun mogelijkheden?" stel de hij. Het kabinet maakt vandaag dui delijk welke groepen precies on der de Rotterdamwet zullen val len. GPD Opel. Fresh thinking - better cars. Astra GTC vanaf 20.495,- 3 JAAR LANG 0% RENTE 3 JAAR GRATIS ONDERHOUD 3 JAAR GRATIS GARANTIE Astra Stationwagon vanaf 19.395,- Maximale financiële zekerheid? Dat kan! De Opel dealer biedt u nu 3 jaar lang een gratis financiering, 3 jaar volledige garantie én 3 jaar gratis onderhoud bij aanschaf van een nieuwe Opel. Een uniek aanbod dat u bijvoorbeeld bij aankoop van een nieuwe Astra al snel zo'n 2600,- scheelt. De Opel dealer rekent het u graag voor of kijk voor meer info op opel.nl Agilo Flexx Cool 1 0-12V voorwaarden. Prijzen ind. BTW en BPM, e nel een uiterste kentekenregistratie van 30 november 2005 en geldt niet voor Zafira Maximaal 1 financiering per klant. Mir sing bij het BKR in Tiel. De dealer legt u graag een alternatief voor indien u geen gebruik wenst Ie maken van de gratis flna ■n rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Gem. brandstofverbruik en CO.-uitstoot, volgens Richtlijn 1999/IOO/EG. Benzlnen 7 tof 4.8. CO, gr/km. von 257 tol 115 Dieselmotoren kms/liter van 13,0 tol' 20,7 Liters/100 km: 7,7 tot 4,4 CO. gr/km: 208 to ole oonbetoling von 25% Looptijd 36 maanden, ering. Vraag de Opel dealer naar de exacte oren kms/liter: van 9,4 tot 20.8 Liters/100 km Jacoba van Heemskerck in Den Haag De Abvakabo FNV wil af van het minimumjeugdloon. De vakbond vindt dat dat in het nadeel van jongeren werkt. „Het leidt ertoe dat een schandalig grote groep oudere jongeren op straat wordt gezet en ingeruild voor nog jon gere, goedkopere krachten", aldus voorzitter E. Snoey. Minister De Geus sprak gisteren zijn ver bazing uit over het voorstel. Rijkswaterstaat pakt twee gevaarlijke delen van de A58 in Zeeland aan. Het gaat om de afslag van de Sloeweg naar de snelweg en de bocht bij Arnemuiden. Op de eerste locatie zijn al enkele keren vrachtwagens gekanteld; bo vendien zijn er al diverse bijna-botsingen ge weest. In de bocht bij Arnemuiden rijden met rfj enige regelmaat automobilisten rechtdoor. I Het Nederlands elftal is uit op revanche. Na de slechte wedstrijd tegen Armenië (1-0-zege) is vandaag An dorra de tegenstander. Oranje wil laten zien dat het wel degelijk goed kan voetballen tegen een matig elftal. „Dat zijn we op zijn minst aan het publiek en de fans verplicht", aldus bondscoach Marco van Basten. foto Shannon Stapleton/RTR Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 8; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19 en 20; Kunst: 21, 22, 23 en 24; Uit: 26 en 27 van onze redactie binnenland LEUSDEN - De politievakorga nisatie ACP krijgt vaker signa len dat het Openbaar Ministerie bewust ontlastend bewijs uit dossiers in strafzaken houdt. „Wij hebben meldingen van poli tiemensen dat zij in gewetens nood zijn komen als het OM hier toe besloot", zei voorzitter G. van de Kamp van de ACP giste ren. De ACP-voorman vertelt dat hij niet specifiek in kan gaan op de kwestie rond de zaak-Nienke Kleiss, waarin OM en het Neder lands Forensisch Instituut (NFI) ontlastende informatie over een verdachte zouden hebben ach tergehouden. Uit die zaak heeft hij geen directe informatie. „Óver het algemeen kan ik zeg gen dat al het bewijs, belastend of ontlastend, in het strafdossier hoort. Daar is het Openbaar Mi nisterie verantwoordelijk voor. Het OM beslist wat er in dit dos sier komt en wat eventueel niet", benadrukt Van de Kamp. „Politiemensen kunnen er niets tegen doen als het OM bewijs stukken weglaat. Maar het leidt wel tot morele problemen bij hen." Hij vindt dat het OM zich als magistraat moet gedragen. „Zuiver en niet als een partij die ten koste van alles tot een ver oordeling moet komen", licht hij toe. Van de Kamp zou daarom een onderzoek door de Tweede Ka mer naar dit soort incidenten toejuichen. Het Openbaar Ministerie ont kent informatie over het DNA-onderzoek in de zaak-Nienke Kleiss te hebben achtergehouden. Dat verklaarde minister Donner van Justitie gis teren. „Het rapport van het Ne derlands Forensisch Instituut lag bij de rechter op tafel", al dus Donner. Tweede-Kamerfracties reageer den eerder onthutst op het be richt dat het OM doelbewust DNA-bewijs zou hebben achter gehouden. „Als dat allemaal waar is. dan is dat zeer ernstig", aldus PvdA-Kamerlid Wolfsen. „Justitie moet aan waarheids vinding doen", stelde WD-Ka- merlid Weekers. Donner benadrukte gisteren ech ter dat alle informatie waarover het OM beschikte bij de recht bank en het hof waar de zaak diende bekend was. „U moet zich verder wel realiseren dat er een verdachte was, die bekend had", verklaarde de minister. Die verdachte werd vorig jaar vrijgelaten toen een andere man bekende dat hij de moord op Nienke Kleiss had gepleegd. Resultaten Het College van Procureurs-Ge neraal heeft inmiddels zelf een onderzoek ingesteld naar de zaak. Donner wil de resultaten van dat onderzoek versneld krij gen, zodat hij ze eind deze maand aan de Kamer kan stu ren. PvdA en WD overwegen een parlementair onderzoek in te stellen, als dat van het OM on voldoende is. ANP/GPD (Advertentie) het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1