PZC Boterzandestraat tegen afsluiting 4 Religieus en ander erfgoed in kijker k Vishandelaar uit Y erseke vast in Brazilië Nieuw opgezet voor 't Zwin Bevrijdingstaptoe en jaarmarkt Koewachi Plan voor eenrichtingsverkeer valt niet goed in Biervliet Mossel eten voor kerk in Heikant Axel toont ambachten uit nabije verleden Aparte regeling parkeren bepleit in Terneuzen Excursies natuurclubs ii dinsdag 6 september 2005 door Ronald Verstraten BIERVLIET - Het voornemen van de gemeente Terneuzen om de Boterzandestraat in Biervliet aan een kant aï te sluiten voor auto's valt niet goed bij de bewo ners van die straat. En nog min der bij die van de Hugevliet- straat, die bang zijn dat ze veel hinder zullen krijgen van het verkeer dat na de geplande af sluiting juist door hun straat zal gaan. De gemeente wil de Boterzand estraat afsluiten, waar die aan de zuidwestkant van het dorp kruist met de Weststraat en de daaraan parallel gelegen Hoofd- plaatseweg. Die sluit dan weer aan op de rijksweg N61, vlakbij de kruising met de Boterzandest raat. Volgens de gemeente is de ver keersafwikkeling er daardoor niet optimaal. Op korte termijn wordt bovendien een begin ge maakt met de aanleg van een nieuw fietspad langs die laatste weg naar Hoofdplaat. Dat komt aan de oostelijke kant te liggen en komt uit bij het busstation aan de Weststraat. De gemeente denkt dat er verkeersonveilige situaties zullen ontstaan, zolang er nog autoverkeer uit de Boter zandestraat komt, via het weste lijke deel van de Weststraat. Dat autoverkeer zou dan im mers het nieuwe fietspad op en kele plaatsen kruisen. Volgens de gemeente zou de Bo terzandestraat, waar zo'n veer tig woningen staan, een 'geringe verkeersfunctie' hebben. Er komt echter ook verkeer door vanuit de Kloosterstraat en de straat vormt hoe dan ook een lo gische uitgangsweg voor een deel van het dorp in westelijke richting. Als de afsluiting doorgaat, zal een deel van het verkeer via de Gentsestraat moeten en deels via dat deel van de Weststraat dat nu centraal als toegangsweg dient. Om daar te komen, moe ten auto's dan wel door de Huge- vlietstraat en dat zien de bewo ners van die nu nog tamelijk rus tige straat, niet zitten. Aan het begin van deze zomer hielden ze dan ook een handtekeningactie. De afsluiting die de gemeente wil, zou betekenen, dat het stuk je tussen het westelijk van de Weststraat en de Hugevliet- straat, niet meer toegankelijk zou zijn voor auto's. Aan dat deel van de straat, staan twee Ventweg woningen. Ria de Regt, die in het tweede huis woont, is er be paald niet gerust op. „Als ze het zo gaan doen, kunnen we niet eens meer tot bij onze woning komen. En we willen natuurlijk wel met de auto tot aan de voor deur kunnen rijden." Ze vindt het plan van de gemeente 'geen goede oplossing'. Ze wijst erop dat het westelijk deel van de Weststraat nauwe lijks meer is dan een ventweg. „Er ligt geen trottoir. Mensen die daar wonen, kunnen moei lijk keren met de auto. Als die afsluiting er komt, moeten ze achteruit wegrijden." Ze geeft toe dat de huidige aansluiting ook niet gelukkig is. „Het is er altijd goed uitkijken. Maar toch is er nog nooit iets gebeurd." In een artikel in het dorpsblad van Biervliet, stelt de gemeente dat ook de doi-psraad voorstander zou zijn van haar plan. Dit blijkt echter niet het geval. „Wij hebben een alternatief inge diend. Daarin stellen wij ver keerstechnische aanpassingen voor aan. de kop van de Boter zandestraat. Bijvoorbeeld een versmalling, zodat er geen vrachtwagens meer door kun nen. Ons plan is gebaseerd op ontmoediging, terwijl er toch verkeer door de straat mogelijk blijft", zegt Ronald Lippens van de Dorpsraad Biervliet. Hij roept de inwoners met nadruk op, om naar een informatie-bij eenkomst te komen die woens dag 14 september in het Dorps huis wordt gehouden. „Het is heel belangrijk, om daar je stem te laten horen, want anders is het voorbij", aldus Lippens. De bijeenkomst begint om 19.30 HEIKANT - De werkgroep die zich inzet voor het behoud van de parochiekerk in Heikant houdt zaterdag 1 oktober de jaarlijkse mosselmaallijd. De opbrengst is bestemd voor het onderhoud en de restauratie van de kerk. De mosselen wor den zoals gebruikelijk geser veerd in café Du Commerce in Heikant. Kaarten kosten vijftien euro en zijn verkrijgbaar bij Jet Verdur- men in de Henri Dunantstraat 15 in Sint-Jansteen en Jen Francken in de Julianastraat 27a in Heikant. Tijdens de mosselmaaltijd wor den ook prijzen verloot die be schikbaar zijn gesteld door on dernemers en creatieve inwo ners van Heikant. Twee van de drie nieuwe aanwinsten van het museum: een vos (foto boven) en een roerdomp (foto onder). door Jan van Zuilen RETRANCHEMENT - Het be zoekerscentrum annex natuur museum 't Zwin heeft er drie nieuwe opgezette dieren bij: een vos, een roerdomp en een bonte vliegenvanger. Het bezoekerscentrum is erg in zijn nopjes met de nieuwe aan winsten. vooral omdat het gaat om dieren die uit de directe om geving afkomstig zijn. Het bij zonderste is volgens het bezoe kerscentrum de vos. Het gaat hier om een nog jong dier dat in het verkeer verongelukt is. Hij werd gevonden onder Aarden burg. Het beest was al een paar avonden achtereen gezien bij boerderijen in de omgeving. De dode vos is geprepareerd door W^Phaff uit Middelburg. Hij heeft een plaatsje gekregen in het tentoonstellingsgedeelte 'struweelduinen'. Dat is ook de plek waar de vos in de natuur voorkomt. De roerdomp die het bezoekers centrum gekregen heeft, is de tweede in de collectie. Er stond namelijk al een opgezette roer domp in het museum, maar dat is er een in gestrekte camoufla gehouding. De nieuwe opgezette (eveneens door Phaff) roerdomp laat een vogel zien die op zoek is naar voedsel. Vliegenvanger De derde aanwinst betreft een opgezette bonte vliegenvanger. Dat is een vogel die alleen in de zomer in 't Zwin voorkomt. Het is een trekvogel die in Afrika overwintert en in de zomer door trekt naar Noord- en Oost-Euro pa. De vogel is vorig jaar in een pol der onder Retranchement gevon den. De bonte vliegenvanger is geprepareerd door G. Prang uit Nieuwvliet. TERNEUZEN - Het thema van de Open Monumentendag, zater dag, is het religieus erfgoed. Ook in Zeeuws-Vlaanderen zijn daarom zaterdag tussen 10.00 en 17.00 uur vooral veel kerken en kapellen te bezichtigen. In veel kerken zijn orgelconcerten te horen, omdat het zaterdag ook Nationale Orgeldag is. Zo zijn in dorpen als Clinge, Graauw, Heikant, Hengstdijk, Hoek, Hoofdplaat, Kloosterzan- de, Lamswaarde, Nieuw-Na- men, Nieuwvliet, Philippine, SintJansteen, Sint Kruis, Vogel waarde, Waterlandkerkje en Zuiddorpe de kerken te bezoe ken. In Kloosterzande neemt een gids belangstellenden ook nog mee voor een historische tochtje door het dorp. Het ver trekpunt ligt bij de Nederlands hei-vormde kerk aan de Willem de Zwijgerlaan. In Hengstdijk is naast de kerk een expositie van glas en keramiek te bezichtigen in een oud woonhuis aan Dorps straat 67 en in Lamswaarde is een monumentale boerderij aan Roversbergsedijk 19 te bezoe ken. In Nieuw-Namen is de Meester van der Heydengroeve toegankelijk en in Philippine de weer aan de oppervlakte ge brachte Steenen Beer. In een aantal andere dorpen en stadjes in de regio zijn naast godshuizen andere attracties te bezoeken. Een overzicht van tus sen 10.00 en 17.00 uur (tenzij an ders aangegeven) te bezoeken ac tiviteiten: Aardenburg Doopsgezinde, katholieke en Ne derlands hervormde kerk. In de laatste, de Sint Baafskerk wor den vanaf 14.00 uur 25 gedich ten voor Beatrix gepresenteerd. Kaaipoort: tentoonstelling Aar denburg kerkenstad. De vijf galeriën in de stad presenteren zich. De vestingwallen, het cas- tellum, het parkbos van kasteel Elderschans en de grenspalen staan in de aandacht. Het ge meentelijk archeologisch mu seum en het burgerweeshuis zijn open. Axel In Axel staan de deuren van de gereformeerde kerk vrijgemaakt en de katholieke kerk open. Ook de watertoren, de stadsmolen, Witte's museum, streekmuseum Het Land van Axel zijn gratis te bezoeken. Biervliet In Biervliet bestaat de Emmanuëlparochie bijna hon derdvijftig jaar, reden om naast de bekende hervormde kerk ook de katholieke kerk in het zonne tje te zetten. Om 10.00 en 14.00 uur kunnen belangstellenden deelnemen aan twee rondleidin gen door het historische dorps centrum. De molen en Het Oude Raedhuys, tegenwoordig dorps huis, zijn te bezoeken. En behal ve van concerten in de kerken kunnen bezoekers in de namid dag ook genieten van een barbe cue op het Kerkplein. Opgeven bij een van de organisatoren voor 9 september. Cadzand De Nederlands hervormde kerk, de molen en een boerderij aan Herenweg 2. Eede Huize De Biezenpolder, Biezen- straat21. Groede Nederlands hervormde kerk, kunsttentoonstelling in Evange lisch Lutherse Kerk, oude am bachten en panden in Slijk- straatje van Vlaemsch Erfgoed. Hulst Naast de bekende plaatsen als de basiliek, de hervormde kerk, het Landshuis, het streekmu seum De Vier Ambachten en het historische stadhuis kunnen mensen deze keer het klooster van de Paters Maristen. Het on derkomen van de paters aan de Zandstraat is tijdens twee rond leidingen, die om 10.00 en 14.00 uur beginnen, te bekijken. IJzendijke NH-kerk; molen aan de Biest- raat met kleine tentoonstelling; molen op het bolwerk met ten toonstelling; maaldemonstratie en raadspelletjes, streekmu seum en ravelijn. Oostburg In de NH-kerk van Oostburg kunnen mensen onder meer de toren in klimmen, een concert van de harmonie beluisteren, de monstraties en tentoonstellin gen bekijken. Ook in de katholie ke kerk zijn exposities te bekij ken. Daarnaast is het oorlogsmu seum Switch Back (OUde Stad 16) open. Retranchement Standerdmolen met molencen trum, bezoekerscentrum 't Zwin en de drieling grenspalen zijn naast de NH-kerk een kijkje waard. Sas van Gent Industrieel museum, maquettea- zaal Speye, ondeeraardse gan gen van bolwerk Generaliteit; al lemaal te bezoeken tussen 14.00 en 16.00 uur. Een door een gids geleide stadswandeling vertrekt om 14.00 uui> vanaf het Keizer Karelplein. De deuren van de RK-kerk staan de hele dag open. Sluis Stadsmuur en vestingwallen, overblijfselen Sint Janskerk, stadspoorten, Oostenrijkse gren spalen, voormalige hoofdwacht, belfort en raadskelder (tentoon stellingsruimte), korenmolen De Brak. Schoondijke Bergmolen met verkooppunt maal- en streekproducten. Sint Anna-Ter-Muiden De NH-kerk, Marktplein met waterpomp en voormalig stad huis, streeklandbouwmuseum. Sluiskil Electro-stoomgenerator (He- ros-terrein, Oostkade), bezichti ging om 11.30 en 13.30 uur. Spui Vrijmetselaarsloge, spui 23 Terneuzen NH-kerk, schoolmuseum, stads wandeling om 15.30 vanaf het ANWB-kantoor op de Markt. Westdorpe Zwartenhoekse Zeesluis en mu seum Oud-Westdorpe. Zaamslag NH-kerk, RK-kerk, Schelpen museum en boerderij Eben Hae- zer Koning WillemlII-weg 4. Zuidzande Beltkorenmolen. pagina 23 buitengebied: religie tekent Monumentendag AXEL - De ondernemers vereniging Axclusief en de ambulante handel spelen zaterdag in op de landelij ke monumentendag. Tijdens de wekelijkse marktdag wordt het kra- menbestand aangevuld met vijftien beoefenaars van oude ambachten. Zo kan het publiek een kijkje ne men bij het handwerk van onder meer een touwvlech- ter, mandenmaker, boter- babbelaar bakker, palingro ker en vlegeldorser. Deze mensen presenteren zich in de Molenstraat in het cen trum van Axel. De Axelse molen draait op volle toe ren en er wordt ter plaatse molenbrood verkocht. De molen is ook te bezichti gen. Bij het museum van Axel worden gekarnde Axelse boter, kaas en eie ren verkocht. Ook een im ker is present. Een huifkar vervoert belangstellenden naar de watertoren. De kin deren kunnen gratis ezel rij den en clowns houden de leut erin. De muzikale on dersteuning komt van een trekharmonika. de veekeuring speelt de blaas pel de Lamsoren uit Lams^ de. De muzikanten brengej publiek alvast in de stenit voor de spetterende bevrijój staptoe. Voorafgaand aan muzikaal bevrijdingsfeestje? ken tien oude legervoertuig onder begeleiding van schoolt deren en de deelnemende ziekgezelschappen door dorp. Eindpunt van de opto; is het Kerkplein, waar de n ziekgezelschappen vanaf uur alle registers open trek). Naast de Koewachtse haimo: dragen de drumfanfare TheD ch Pipes and Drums uit Tilt en de drumfanfare Het Wij van Maassluis hun steentje aan de taptoe. door Edy de Witte KOEWACHT - Koewacht staat zaterdag in het teken van de jaarmarkt en muziek, 's Avonds is er een bevrijdingstaptoe op het Kerkplein. Op het jaarmarktterrein aan de Nederlands-Belgische grens na bij café Benelux, worden 's mid dags paarden gekeurd. De jeugd kan pony's en kleinvee bekijken en bezoekers kunnen ook te recht bij tientallen kraampjes, die staan opgesteld vanaf de Nieuwstraat aan de grens tot het Kerkplein. Ook is er een pre sentatie van diverse oude am bachten. Voor kinderen is er een draaimolen, ponyrijden, een springkasteel en een schmink- stand. Na de prijsuitreiking van TERNEUZEN - De wijkraad van de binnenstad in Terneuzen wil snel duidelijkheid over het parkeerbeleid ten aanzien van bezoekers van binnenstadbewo- Uit de Nota Parkeren Centrum Terneuzen blijkt dat er vier ver gunningszones komen voor be woners. De parkeermogelijk- heid in de Vlooswijkstraat ver dwijnt. Na overleg met onderne mers is besloten dat parkeren op de Markt gehandhaafd blijft. Werknemers en bedrijven kun nen een vergunning krijgen om tijdens kantooruren op aangewe zen locaties te parkeren. Het col lege van B en W wil geen aparte regeling treffen voor bezoekers. Net als alle andere centrumbe zoekers moeten die gebruikma ken van de overige parkeermoge- lijkheden. Uit reacties van bewo ners blijkt echter dat zij wel een aparte regeling willen. Zij vin den het onrechtvaardig dat hun gasten moeten betalen voor een parkeerplaats. Ook zou het las tig worden om binnen loopafstand een parkeerplek te vinden. AXEL - De vogelwerkgroepq 't Duumpje houdt zondag etu gelexcursie in de Sophiapoi tussen Draaibrug en Oostbs Deelnemers zullen weidevce watervogels en natuurvogtli genkomen. Het vertrek is i 10.00 uur vanaf de Isabella^' bij de Lieter (tussen Draait en Oostburg). De Steltkluut en Staatsbos heer trekken erop uit ini Kunstbos van Axel. Tijdens: ze wandeling staan de deé mers stil bij de geluiden vai natuur. Het vertrek is om li uur vanaf de watertoren Axel. Aanmelden kan im 19.00 en 21.00 uur 0115-648432, uiterlijk tot met vrijdag. Jeugdwerkgroep De Visdief van de Steltkluut gaat koms op garnalen en vis. De va- wordt bekeken en gedeter neerd. Daarna gaat zij tem zee in. Het vertrek is om 1! uur bij de Verklikker, aan einde van de Bavodijk in Nis vliet. Deelnemers wordt zocht zwemkleding, een ba: doek, een gamalennet, eens: emmer en eten en drinken: te nemen. De organisatie zo voor een groot sleepnet. foto Camile Schelstraete door Frank Balkenende YERSEKE - De 45-jarige Yer- sekse vishandelaar W. Paauwe zit sinds 4 juni vast in Brazilië op verdenking van geldsmokkel. Paauwe, woonachtig in We- meldinge, kan zich vrij bewe gen, maar mag het land niet verlaten met het oog op het pro ces dat hem wacht. De politie heeft zijn paspoort ingenomen. Paauwe verblijft in Porto Segu- Paauwe werd begin juni op het vliegveld aangehouden met een gesloten envelop waarin 20.000 euro zat. Zoveel geld mag niet in contanten over de grens worden meegenomen. De vishan delaar zou de envelop meene men voor zijn vriend, de Yerse- kenaar A. van Leeuwen, die in Porto Seguro een hotel bezit. Het geld was afkomstig van een legale verkoop van een terrein auto in Brazilië. Zowel Paauwe als Van Leeuwen bevestigen dat. Paauwe werd in het bijzijn van zijn Braziliaanse vriendin op de luchthaven van Porto Seguro aangehouden. Justitie klaagt hem nu aan voor geldsmokkel. De vishandelaar verklaart dat hij niet wist dat de envelop zo veel geld bevatte. „Ik wist dat er geld in zat, maar niet het pre cieze bedrag. Ik heb er niet bij stilgestaan. Ik heb het geld in ontvangst genomen van de Braziliaanse vriendin van Van Leeuwen. Het zat in een dicht geplakte envelop in een toilet tas." Veiliger Van Leeuwen verklaart niet te hebben geweten dat 'je geen 20.000 euro vanuit Brazilië naar Nederland mee mag nemen'. „Anders had ik het geld daar gelaten en Paauwe niet voor deze vriendendienst gevraagd. Ik wilde het geld liever in Neder land hebben, dat is toch veili ger." Hij was zelf niet in de gele genheid om het bedrag mee te nemen. „Het was kort dag. We hadden besloten het geld op de rekening van mijn vriendin te storten, maar door problemen met het activeren van een bank pas kon ik het geld niet m voor mijn vlucht oph geld werd drie dagen te las de rekening gestort." Paauwe denkt dat de pollis getipt. „Ik vermoed dat dep tie een seintje heeft gehad." n ik werd er meteen uitgep Het geld is omgewisseld ini ro's bij een wisselkantoor, schien heeft iemand daar dei litie ingelicht. Twintigduia euro is heel veel geld in Brac Daar kun je een huis van: pen." Van Leeuwen heeft een ana lezing: „Hij is er, dat wed van de politie daar, uitg«t tijdens een drugscontrole p derlanders worden vaak geccj troleerd in verband xtc-smokkel. Hij had gew moeten zeggen dat het mijn? is en dan waren we er wi li schijnlijk met een boete ra f n gekomen. Maar als je zegt da' zi niet weet wat er in die enra zit, wordt de politie natuud link." Uiterst vervelend Van Leeuwen spreekt var 'uiterst vervelende sittó „Waarbij het natuurlijk we is dat als je een envelop geld voor iemand meeneem: vraagt hoeveel daar in Paauwe vindt op zijn beun: zijn vriend 'hem in de S laat'. „Hij probeert mij schuld in de schoenen te si ven en ik hoor ook niets hem." Volgens Van Leeuwen is dat; tinent onwaar: „Ik heb geld stort om een advocaat te t* len, maar hij heeft de verks raadsman genomen, die geen schot in de zaak krijgt heb hem geholpen en nu dn hij mij met schadeclaims, houdt het op." De visgroothandel van Paf- wordt momenteel door een behartiger draaiende gehoua Volgens de vishandelaar l1! omzet wel gehalveerd, ten 'dit topmaanden zijn'. „Dit' mij veel geld en ik kan doen." Paauwe heeft inmi3 een andere advocaat uit Sa dor in de arm genomen. neer zijn zaak dient, is nofil bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 48