Religieus erfgoed staat centraal GIRO 309 PZC Route langs orgelbespelingen in negen kerken 4 VAN'DE 10 HARTINFARCTEN ZIJN HET CEVOLC l/AN DIABETES Historische gebouwen bekijken op Open Monumentendag Brand verwoest groot deel Sluis' restaurant dinsdag 6 september 2005 door Andrea Bolle ZIERIKZEE - Kerken, kapelle tjes, hofjes en wees- en gasthui zen staan dit jaar centraal tij dens de Open Monumentendag zaterdag. Omdat dit religieuze erfgoed bepalend is voor veel stads- of dorpsbeelden in Neder land, krijgt het dit jaar extra aandacht. Ook Schouwen-Dui- veland speelt hier op in en stelt verschillende godshuizen open voor bezichtiging. Daarnaast zijn veel andere histo rische gebouwen te bewonde ren. Iedere monumenteigenaar geeft zijn eigen invulling aan de dag met exposities, uitvoerin gen of andere activiteiten. Om dat deze dag samenvalt met Na tionale Orgeldag worden in ver schillende kerken orgelconcer ten gegeven. Het jaarlijkse Mu ziek Monumentaal zorgt dat in Zierikzee de hele dag muziek te horen is, van Afrikaanse percus sie tot folklore. Een overzicht van openstellin gen in de verschillende kernen. Tenzij anders vermeld, zijn alle monumenten te bezoeken van 10.00 tot 17.00 uur. BROUWERSHAVEN - De Gro te of Sint Nicolaaskerk werd ge bouwd in 1300 en is de enige vol ledige kruiskerk op Schou- wen-Duiveland. In het Brouws museum komt het maritieme verleden van de Smalstad tot leven aan de hand van scheepsmodellen, schilde rijen en topografische kaarten. Open van 11.00 tot 17.00 uur. Molen Windlust aan de Oude Haven is in 1935 gebouwd en nog regelmatig in gebruik. Af hankelijk van de windrichting is ofwel Windlust of molen De Lelie in Eikerzee voor het pu bliek geopend. BRUINISSE - De Oudheidska mer herbergt een collectie ge bruik- en siervoorwerpen en meubilair die herinneren aan het visserijverleden. BURGH-HAAMSTEDE - De Ne derlandse Hervormde kerk in Burgh was in in 1647 de eerste protestantse kerk op Schou- De Grote of Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven, de enige volledige kruiskerk op Schouwen-Duiveland, is te bezichtigen tijdens de Open Monumentendag. foto Marijke Folkertsma wen-Duiveland. De Nederland se Hervormde kerk in Haamste de is een gotische kruiskerk en herbergt een tekst van koning Lodewijk Napoleon. Beide gods huizen zijn geopend van 10.00 tot 16.00 uur. Aan het Sluispad staat 't Oude Anker en is particulier bezit. De trapgevel dateert uit 1617. Het pand is alleen tijdens de Monu mentendag te bezoeken. Het hos pitaalbunker aan de Nieuwe- weg is tijdens de Tweede We reldoorlog gebouwd voor de ver zorging van gewonden en dient nu als oefenruimte voor de vrij willige brandweer. In de Burghse Schoole is van 10.00 tot 16.00 uur een expositie over ringwalburchten in Zee land en verdwenen kastelen op Schouwen-Duiveland te zien. Pannenkoekmolen de Graan halm is van 12.00 tot 19.00 uur te bezichtigen en van 13.30 tot 16.30 uur staan de deuren van de Bewaerschole open. Daar naast is Slot Haamstede te be zoeken. BURGHSLUIS - De Plompe To ren herinnert aan het verdron ken dorp Koudekerke en dient nu als informatiecentrum van de Vereniging Natuurmonumen ten. DREISCHOR - De Adriaans- kerk met het graf van aristo craat Pieter Mogge is te bezoe ken van 9.00 tot 17.00 uur. ELKERZEE - Molen De Lelie aan de Kloosterweg is een ronde stenen grondzeiler uit 1868. Af hankelijk van de windrichting is ofwel De Lelie of molen Wind lust in Brouwershaven voor het publiek geopend. NOORDGOUWE - De meestoof Willem Hl werd in 1864 ge bouwd voor het stampen en dro gen van de wortels van de mee- krapplant. Nu is zij één van de bestbewaarde herinneringen aan de meekrapindustrie op Schouwen-Duiveland. OUWERKERK - In het mini- scheepvaart museum Viane is een particuliere collectie van maritieme voorwerpen onderge bracht. Het Watersnoodmuseum is tegen gereduceerde prijs te be zoeken. RENESSE - De toren van de Ja- cobuskerk aan de Lange Reke stamt uit de vijftiende eeuw. Het schip is vermoedelijk in het begin van de zestiende eeuw ge bouwd. SEROOSKERKE - De Neder landse Hervormde kerk op het dorpsplein dateert uit de Middel eeuwen en is te bezoeken van 10.00 tot 16.00 uur. ZIERIKZEE - De kerken en mu sea in Zierikzee openen ook hun deuren. Het Stadhuis, het Stad huismuseum, het Maritiem mu seum, de Museumhaven, de Dik ke Toren, de Nieuwe Kerk, de Lutherse kerk, de Gasthuiskerk en de Beuze, de Sint Willibror- duskerk en de Stads- en com- merciewerf doen mee aan Monu mentendag. Laatstgenoemde is geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Het bakkerijmuseum Om den Broode aan de Witte Eyestraat geeft een historisch beeld van de bakkerij en de groei van de Koninklijke Zeelandia groep in het bijzonder. De twee molens De Hoop en Den Haas sluiten aan op dit vakgebied en zijn open voor publiek. Molen De Hoop is alleen 's morgens van 9.00 tot 12.00 uur geopend. In de Sint Domusstraat is het Sint Jacobsmarktje/Vismarkt te bezoeken van 10.00 tot 16.00 uur, indertijd gesticht voor het huisvesten van vissersweduwen. Ook particulier bezit wordt spe ciaal voor deze dag opengesteld. In het pand aan Havenpark 13-15 houdt een architectenbu reau kantoor. De begane grond en de tuin is van 10.00 tot 15.00 uur toegankelijk voor publiek. De Nobelpoort en de Zuidhaven poort zijn ook alleen tijdens Open Monumentendag te bezich tigen. Beide zijn in de veertien de eeuw gebouwd. ZONNEMAIRE - De Nederland se Hervormde kerk is een kerk gebouw uit 1867 dat het oor spronkelijke godshuis verving. Open van 10.00 tot 16.00 uur. pagina 23 religie tekent Monumentendag door Esme Soesman ZIERIKZEE - Tegelijk met Open Monumentendag wordt za terdag ook Nationale Orgeldag gehouden. Liefhebbers kunnen via een uitgestippelde route een tocht maken langs negen kerken op Schouwen-Duiveland. Daar worden de orgels op vastgestel de tijden bespeeld. Het orgelevenement begint om 10.30 uur in de hervormde kerk in Dreischor, waar gedurende twintig minuten een demonstra tie wordt gegeven door orgelbou wer J. van der Veer uit Dord recht. De route eindigt om 16.30 uur in de Zierikzeese Nieuwe Kerk met een half uur durend or gelconcert van Mar van der Veer. In de tussentijd worden deelne mers aan de route vernacht in Noordgouwe, Brouwershaven, Renesse, Burgh en in de Willi- brorduskerk, Gasthuiskerj Lutherse kerk in Zierii Waar - op vaste tijden - s> andere organisten twintig ten het orgel bespelen. Dec« nemende organisten zijn Boer, Theo Faber, Kees Gio leer, Willie den Hollander^ rien Stouten, Prosper Sevs en Mar van der Veer. Naar activiteit en het tijdstip die» uitmaken van de route word in diverse kerken nog mee het kader van Nationale Oij danwel Open Monument© gedaan. Het is de vierde keer d tionale Orgeldag wordt gèj den. Omdat de meest be' kende orgels in monume kerkgebouwen staan worde ze twee dagen gecombin# De brochure waarin Schouwen-Duivelandse route en programmatijden a vermeld is te bestellen psevestre@zeelandnet.nl. door René Hoonhorst SLUIS - Bij een brand in restau rant Avalon aan de Nieuwstraat in Sluis is gisteren een groot deel van de inventaris verloren gegaan. Snel ingrijpen van de brandweer verhoedde dat het pand aan de invalsweg naar Sluis tot de grond toe afbrand de. De brandweer werd gisteren te gen het middaguur gewaar schuwd door een schoonmaak ster, die toen als enige aanwezig was in het pand. Zij signaleerde rook en vlammen achter de bar. De politie meldde even later dat de vlammen naar buiten sloe gen, reden waarom naast de korpsen van Sluis, Aardenburg en Cadzand ook de hoogwerker van Knokke zich naar de brand spoedde. Dat de grensoverschrij dende samenwerking goed van de grond is gekomen, werd zo doende nog voor de oefe van die avond - toen het S! korps in Aardenburg oefs met Maldegemse collega's - wezen. De aanwezige bn. weerlieden hadden de te snel onder controle en kote binnen twee uur het sein 'te meester' geven. Even di- konden de tientallen spuiij ten al het materieel inpakk terugkeren naar de kazerne De oorzaak van de brand i gisteren nog onderzocht doa* technische recherche. De brs weer constateerde wel da', vuurhaard ontstond in of h buurt van de geluidsinstah Of het om kortsluiting in he: paraat of problemen met dé sche bedrading ging, laatbr; weercommandant N. Mes graag over aan het politieora zoek. Moskie laat zich ook: verleiden tot schattingen c de schade. „Het pand is ge. w kig gered." uORZMItDMBErES Dieren. Beestachtig behandeld. Verwaarloosd. Mishandeld. Help ons. Help de dieren. Samen zijn we verantwoordelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 44