Festival beroert de wereld PZC 8 t/m 12 Szabó wil een helder shot VLC rrHl JsrrpFi^- CI - 2 Negen kandidaten voor prijs Film Literatuur Overzicht talkshows Muziek van dag tot dag pi 'T~j~y dinsdag 6 September 2005 L- j p r- Festivalsfeer tijdens de editie van 2004. inder geld, minder films, minder regis seurs op bezoek. In omvang heeft Film by the Sea dit jaar duidelijk een stap terug moeten doen. Toch heeft het Vlissingse filmfestijn aan kwali teit niet ingeboet, is de stellige overtuiging van festivaldirec teur Leo Hannewijk. „Het pro gramma is zelfs beter dan voor gaande jaren. Absoluut." De aanloop van de zevende edi tie van het festival was nogal aarzelend, aldus Hannewijk, voor al door de financiële 'uitdagingen' waarvoor hij zich zag gesteld. „Het afgelopen jaar hebben we moeten afsluiten met een verlies. Dan is het wel zo netjes als je dit jaar financieel enige compensatie kunt bieden. Daarnaast viel een hoofdsponsor weg: Grolsch. Ons bestuur heeft zich daarom de vraag gesteld of we nog wel een fes tival konden organiseren met dit budget. Uiteindelijk zijn we erin geslaagd wat financiering bij fond sen los te krijgen. Dat gaf wat lucht aan de begroting." Wel werd het besluit genomen om al na twee jaar een punt te zetten achter Scheveningen als tweede festivallocatie. De bezoekersaan tallen daar bleven ruim achter bij de verwachtingen, structurele sub sidie van de diverse overheden bleef uit en logistiek gezien was het werken op twee plekken lastig. „Het voordeel van Scheveningen was wel dat één plus één drie was. Regisseurs konden zowel hier als daar zijn. Een catalogus maakten we voor beide locaties." Op de totale begroting van onge veer een half miljoen euro moet FiAm \>v Iho Soa V»et dit jaar met on- schouwing wordt gelaten, is het budget volgens Hannewijk onge veer gelijk. Door het wegvallen van de 'synergievoordelen' bete kent het dat het festival in Vlissin- gen dit jaar toch soberder wordt: minder geld voor het uitnodigen van regisseurs, geen catalogus meer, één in plaats van twee ten ten als ontvangstruimte bij Cine City en verder moet Hanne wijk de klus met minder mensen klaren. De dagkrant, die aanvanke lijk ook was geschrapt, verschijnt dit jaar toch opnieuw. Het programma van dit jaar telt inHcvocr 7f. films y.ijn or .i. meer korte films bij. „Het aantal zegt niets over de kwaliteit", verde digt Hannewijk. „Het totale aan bod ziet toch niemand, want je kunt er hooguit vijf per dag zien. Kwalitatief gezien is het program ma beter dan voorgaande jaren, ab soluut, al zijn er door de grote in ternationale concurrentie veel films die ik niet kan krijgen. Die vertonen we door het jaar heen." Film by the Sea wil zich voortaan nog nadrukkelijker presenteren als een festival dat kwaliteit ver bindt met toegankelijkheid, waar zowel artistiek verantwoorde films worden vertoond die vermoedelijk foto's Lex de Meester die binnenkort worden uitge bracht. Hannewijk haakt ook in op de tendens dat steeds meer filmma kers zich bezighouden met serieu ze onderwerpen, met kwesties en gebeurtenissen die een samenle ving of zelfs de hele wereld beroe ren. Als voorbeeld noemt hij de films over de genocide in Rwanda, voornaam onderdeel van het Afri- ka-programma. Literatuurverfilmingen zijn en blij ven een van de 'kerntaken' van Film by the Sea, dat zich sterker dan voorheen als literair festival wil profileren. Dat uit zich onder meer in een eigen openingsavond, op maandag, van het Film Lite ratuur-programma. Daarvoor zijn alle oud-juryleden en vele Neder landse auteurs uitgenodigd, waar door de sfeer van een boekenbal moet ontstaan. Opening De 'gedroomde openingsfilm', Matchpoint van Woody Allen, moest Hannewijk op last van de distributeur van het programma halen. Daarvoor in de plaats is de nieuwe film van Wim Wenders ge komen, Don't come knocking. „Dat is weer van het niveau van Paris, Texas." Bijzonder is de komst van de Hon gaarse regisseur Istvan Szabó, aan wie een retrospectief wordt gewijd en die de Life Time Achievement Award, de oeuvreprijs van het fes tival, in ontvangst neemt. Hanne wijk: „Ik ben erg blij met zijn komst." Als niet te missen films in het pro gramma noemt de festivaldirec teur met name Crash van Paul Hag gis ('zeer indrukwekkend'), Cinde rella man van Ron Howard en de Afrika-film Shooting dogs ('die vergeet je niet licht als je die hebt gezien'). „Verder verheug ik me op de talkshows van Christine Otten en de komst van Ruud Lubbers, die een enorme filmliefhebber bUjtet Xm Klln." Zeeuwse gedichten leveren Zeeuwse O beelden O President Roosevelt bleef strijdbaar f in zijn rolstoel Pride Prejudice is ook als film een klassieker Al Pacino voelt zich thuis in ft Shakespeare w Het Schnitzelparadijs weerspiegelt de multiculturele samenleving Alle films van A t/m Y Alle films van dag tot dag Overzicht muziek, talkshows en /k literatuurfilms I TT Internationaal Filmfestival Film by the Sea 9 t/m 18 september 2005 Hoofdlocatie: CineCity Spuikomweg 5 4381 LZ Vlissingen Tel. 0118-418810 Kaartverkoop: Via internet www.filmbythe- sea.nl of telefonisch reserveren Belbios, tel: 0900-9363 0,45 per mi nuut) In Middelburg. De Drukkery (alleen kaartver koop, geen reserveringen) Markt 51 4331 LK, Middelburg 0118-886886 prijzen kaartjes: 8,- en afhan kelijk van passen* en andere kortingsregelingen vanaf 4,- Grenzeloos Kijken Pas biedt een korting van 50%, a'lleen te koop bij de kassa van CineCity Foto voorpagina: beeld uit de korte film Reimerswaal, die tij dens het festival vertoond wordt in de serie Gedichten uit Zee. Deze bijlage is een uitgave van de Provinciale Zeeuwse Cou rant. Vormgeving: Felix Binicewicz De rode loper is tijdens het festival de entree van CineCity dinsdag 6 september 2005 19 Juryvoorzitter Rinus Ferdinandusse (links) en Geert Mak tijdens het filmfesti val in 2003. foto Lex de Meester De combinatie van film en lite ratuur is, meer dan ooit zelfs, dé pijler van Film by the Sea. Het programma-onderdeel heeft voor het eerst een eigen openingsavond, op maandag 12 september. In aan wezigheid van veel oud-juryleden en Nederlandse schrijvers wordt dan vanaf 21.00 uur de film Pride Prejudice van regisseur Joe Wright vertoond. Deze is geba seerd op het boek van Jane Aus ten. Voor de jaarlijkse competitie zijn deze keer negen films geselecteerd: La Moustache van Emmanuel Carrère, die zijn eigen, gelijknami ge boek verfilmde; Merchant of Venice van Michael Radford, naar Shakespeare; Dark water van Walter Salles, naar het gelijknamige boek van Koji Suzuki; Fateless van Lajos Koltai, naar Sorstalansag (in het Nederlands vertaald als Onbepaald door het lot) van Imre Kertész; Boy called Ttvist van Tim Greene, naar Oliver Twist van Charles Dickens; Guy X van Saul Metzstein, naar No one thinks of Greenland of John Griesemer; Asylum van David Mackenzie, naar het gelijknamige boek Het Gesticht) van Patrick McGrath; Untold scandal van Je-yong Lee, naar Les liaisons dangereuses van Choderlos de Laclos; The Ax (Le couperet) van Con- stantin Costa-Gravas, naar het ge lijknamige boek van Donald E. Westlake. De kandidaten worden beoordeeld door een vakjury, met als vaste voorzitter Rinus Ferdinandusse. De andere leden zijn dit jaar de schrijfsters Helga Ruebsamen en Mensje van Keulen, acteur Mi- moun Oaïssa, schrijver en colum nist Martin Bril en regisseur Ka- rim Traïda. De jury maakt zaterdag 17 septem ber om 16.45 uur de winnaar van de Film Literatuur Award be kend. Dat gebeurt na afloop van de Cinema Literair-lezing (16.00 uur) en de uitreiking van de Life Time Achievement Award (16.30 uur) aan de Hongaarse regisseur Istvan Szabó. Van hem wordt die dag om 14.00 uur zijn recentste film vertoond: Being Julia, een ver filming van het boek Theatre van W. Somerset Maugham. Binnen het literatuurprogramma zijn er diverse talkshows onder lei ding van schrijfster Christine Ot ten, onder meer bekend van haar boek De laatste dichters. Op 12 september introduceert zij vanaf 20.10 uur, voorafgaand aan Pride Prejudice, de juryleden. Op 15 en 16 september zijn de twee collegedagen met als docen ten Dana Linssen (hoofdredacteur Filmkrant en recensent voor NRC Handelsblad) en Harry Peters, on der meer oprichter en oud-pro grammeur van het Cinekid-festi- val. Deelnemers aan de cursusda gen bekijken onder meer vier com petitiefilms: Untold scandal, Dark water, Guy X en Fateless. Twee talkshows met Christine Otten, bei de dagen om 21.30 uur, maken deel uit van het programma. Istvan Szabó Voor het grote publiek is Istvan Szabó wellicht een wat min der aansprekende naam dan Etto- re Scola en Milos Forman. Toch heeft de Hongaarse regisseur die zaterdag 17 september in Vlissin gen de derde Lifetime Achieve ment Award van Film by the Sea in ontvangst neemt een even grote staat van dienst als de laureaten die hem voorgingen. Maar hij heeft geleerd zichzelf niet in het middel punt te plaatsen. Szabó is op 18 februari 1938 in Boedapest geboren. Op 26-jarige leeftijd regisseerde hij zijn eerste speelfilm The age of daydreaming. Het leverde hem meteen prijzen op tijdens het filmfestival in Locarno en tijdens het Hongaarse filmfesti val. Inmiddels is Szabó de belang rijkste Hongaarse filmmaker. Hij won in 1981 een Oscar met Mephisto (beste buitenlandse film). Confidence (1979) en Hanus- sen (1988) werden genomineerd voor een Oscar. Met Colonel Redl (1984) sleepte Szabó de juryprijs van het filmfestival in Cannes in de wacht. Zowel voor Confidence als voor Sweet Emma, dear Bobe (1992) kreeg hij in Berlijn een Zil veren Beer. Het is slechts een greep uit zijn goedgevulde prijzen- kast. Szabó heeft zich toegelegd op re gie voor film, televisie en theater. Vooral in het begin van zijn car rière stortte hij zich op projecten van verschillende aard en omvang. „Zo kan ik verschillende vormen uitproberen", zei hij daarover ooit. „Gedurende een lange, lange perio de, misschien wel twintig jaar, maakte ik tussen twee speelfilms altijd een kleine film om iets te on derzoeken, kijken of je kon maken wat je wilde zonder de grote ver antwoordelijkheid van een budget van miljoenen en miljoenen dol lars. Met een klein beetje geld en een kleine camera kun je dingen uitproberen." In de loop der jaren heeft Szabó ge leerd af te zien van de wens van bijna elke regisseur: iets unieks ma ken. In hetzelfde interview: „De re gisseur Szabó was heel belangrijk voor mij. Tegenwoordig, na vele ja ren, hoef ik mezelf niet meer zo no dig in het middelpunt te zetten. Ik denk niet dat ik interessant ben voor het publiek. Het gaat erom dat het verhaal dat ik laat zien in teressant is en dat de acteurs die dat verhaal spelen interessant zijn. Tegenwoordig zoek ik niet meer naar dat heel bijzondere filmshot. Ik wil een helder filmshot, dat het beste is voor de acteurs, dat het beste laat zien wat zij willen uit beelden. Ik wil acteurs alle ruimte geven. Een helder beeld. Eenvoud is tegenwoordig mijn streven en misschien is dat wel het moeilijk ste. Een beeld moet helder zijn, be grijpelijk en krachtig. Alles draait om eenvoud." De aandacht voor zijn acteurs be paalt ook de thematiek van Szabó's oeuvre. In films als Me phisto, Colonel Redl, Hanussen en Taking Sides (2001) gaat het om de gecompliceerde verhouding tussen kunst en politiek, het streven naar macht en het verloochenen van ide alen. „Mijn interesse gaat uit naar het bestuderen van de verantwoorde lijkheid van getalenteerde men sen", heeft Szabó daarover gezegd. „Natuurlijk kunnen een bakker, een dokter, een onderwijzer of een journalist ook getalenteerd zijn en is hun talent belangrijk. Maar om dat ik de theaterwereld ken en om dat ik hou van acteurs, bestudeer ik hen. Zij kunnen communiceren met een publiek, een handreiking doen, mensen die kijken uitdagen of verleiden. Ze representeren dus alle getalenteerde mensen op de wereld. Ze helpen me, met hun ver halen, te vertellen over de proble men van getalenteerde mensen. Ze zijn voorbeelden voor de maat schappij." Ernstjan Rozendaal Het Film by the Sea-programma omvat zeven talkshows: Zaterdag 10 september (15.30 uur): talkshow met Hester Over- mars (regisseur) en Koert Davidse naar aanleiding van de vertoning (om 14.00 uur) van Borssele de Zondag 11 september (18.00 uur): talkshow met regisseur Mark Dom- ford-May en actrice Pauline Male- fane over U-Carmen E-Khayelits- ha (vertoning om 16.00 uur). Pre sentatie: René Mioch. Zondag 11 september (20.00 uur): talkshow over project Gedichten uit Zee, met onder anderen Ate de Jong, Erik de Bruyn, Halina Reijn en Digna Sinke. Presentatie: Kees Slager. Maandag 12 september (20.00 uur): talkshow onder leiding van schrijfster Christine Otten. Zij in- dinandusse, Mensje van Keulen, Helga Ruebsamen, Martin Bril, Mi- moun Oaïssa en Karim Traïdia. Vervolgens première Pride Pre judice en aansluitend 'boekenbal'. Dinsdag 13 september (21.30 uur): talkshow in kader van Afrika-pro gramma, met als gasten Ruud Lub bers, Lars van Troost, (Amnesty In ternational) en David Belton, pro ducent van Shooting dogs (premiè re om 19.15 uur). Presentatie: Jel- tje van Nieuwenhoven. Donderdag 15 september (21.30 uur): talkshow met onder anderen 1 Mol yylw» Slrv. /\tt.-i.l Mi- - Jason Biggs (respectievelijk regis seur, scenarioschrijver, producent en hoofdrolspeler van Guy X, ver toning om 18.45 uur) en de juryle den Mimoun Oaïssa, Martin Bril en Karim Traïdia. Presentatie: Christine Otten. Vrijdag 16 september (21.30 uur): talkshow met onder anderen Lajos Koltai (regisseur Fateless, verto ning om 18.45 uur), regisseur Ist van Szabó (winnaar Life Time Achievement Award, uitreiking za terdag 17 september), juryvoorzit ter Rinus Ferdinandusse en de ju ryleden Helga Ruebsamen en Mens- Film by the Sea biedt dagelijks mu- ziekoptredens. Een overzicht VRIJDAG 9 SEPTEMBER 23.00 uur Boston Tea Party en Ebonique. De Boston Tea Party is een typische feestband - de beste van Nederland zelfs, wordt wel eens gezegd - die hits en medleys van classics spelen. Het tiental krijgt versterking van Ebonique, drie meiden die bekend zijn van het Nationaal Songfestival en de hit 'So much love'. ZATERDAG 10 SEPTEMBER 23.15 uur: My Generation. Wal- cherse sixtiesband die bekende en iets minder bekende nummers van de Rolling Stones, Bob Dylan, Jimi Hendrix en anderen zo getrouw mogelijk proberen te spelen. ZONDAG 11 SEPTEMBER 23.00 uur: Eddy Wally. De Bel gische charmezanger, The Voice of Europa, trad vorig jaar ook al op tijdens het filmfestival. Met zoveel succes dat het een reprise waard wordt geacht. MAANDAG 12 SEPTEMBER 23.15 uur: Mala Vita. Omvangrijke Nederlandse band die sinds vier jaar ska, punk, dub, rumba en reg gae mengt. DINSDAG 13 SEPTEMBER 22.30 uur: Yinka. Zangeres met Ni- geriaanse achtergrond. Haar mu ziekstijl wordt omschreven als Afro-soul. Ze wordt bijgestaan door Alex Oele (bas), Sandra Sahu- pala (percussie) en Taco Gorter (drums). WOENSDAG 14 SEPTEMBER 15.45 uur: Kim Lian. Musicalster, presentatrice en zangeres. Scoorde hits met 'Teenage Superstar', 'Hey Boy', 'Garden of Love' en 'Kids in America' en is vooral populair on der kinderen. 23.00 uur: Sensual. Vijf jonge muzi kanten die van het conservatorium komen en samen Braziliaanse jazz maken, met Portugese teksten van zangeres Eva Kieboom. DONDERDAG 15 SEPTEMBER 23.00 uur: The Old Firm. Zeeuws folktrio dat dit jaar zijn tienjarig bestaan viert. VRIJDAG 16 SEPTEMBER 23.00 uur: Rubber. Amsterdamse poprockband met behalve veel covers uit de afgelopen vijftig jaar ook zo'n twintig eigen Nederlands talige nummers op het repertoire. ZATERDAG 17 SEPTEMBER 22.30 uur: Motownhead. Neder landse soulformatie met uitgebrei de blaas- en ritmesectie, zanger J.J. Johnson en zangeres Joyce Ste vens. DAGELIJKS 23.00 uur: Stille Discoshow. Voor de derde achtereenvolgende keer kan elke avond niet draadloze

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 28