Kruiskruid trekt fraaie eters Uut een soort M c w Op het Molenwater leerde je fietsen Nieuwe raadkaart van hekkigheid ^EK\ ONDERWEG dinsdag 6 september 2005 De kruiskruidfamilie telt in Nederland ver schillende vertegenwoordi gers in het wild. Zo is in de meeste tuinen het klein kruiskruid sensejuun in dialect) te vinden. In de ber men zijn twee soorten heel algemeen, het jacobskruis- kruid op zandige plaatsen en het viltig kruiskruid of smalbladig kruiskruid op meer kleiige grond. Het jacobskruiskruid en het viltig kruiskruid komen al gemeen voor in bermen. Vooral het jacobskruiskruid neemt de laatste jaren sterk toe. Voor een deel is dat wellicht te danken aan een beter bermbeheer, maar het is mogelijk dat ook het ver anderende klimaat een rol speelt. Het kruiskruid is een giftige plant, die zowel in de bladeren als in de wortels alkaloïden be vat die voor dieren dodelijk kun nen zijn. Dieren weten echter van nature wat ze wel en wat ze niet moeten eten, dus wat dat be treft is er geen probleem. Dat ligt anders wanneer er kruis kruid in het hooi zit. Het schijnt dat de dieren de gedroogde plan ten niet herkennen en dan door het eten van kruiskruid kunnen doodgaan. Nu is kruiskruid een plant die al eeuwenlang in onze omgeving voorkomt en tot voor kort had niemand ooit van pro blemen gehoord. Dat het nu zo algemeen als een probleemsoort beschouwd wordt, is voor een deel waarschijnlijk een soort gril. Het wemelt van de verha len over koeien en paarden die doodgegaan zijn, maar slechts uiterst zelden kun je een con creet geval controleren. Niette min blijft waakzaamheid na tuurlijk geboden, temeer omdat ook in natuurlijk beheerde gras landen het jacobskruiskruid flink kan uitdijen. Een plant kan nog zo giftig zijn, in de meeste gevallen zijn er wel dieren die de giftigheid weten te omzeilen en zich juist op die plant specialiseren. Het voor deel voor zo'n soort is duidelijk: hij heeft heerlijk het rijk alleen en heeft geen hinder van concur- ft. De wolfsmelkpijlstaart rentie. In het geval van het kruis kruid is het de gevangenisrups of zebrarups die zich op de plant gespecialiseerd heeft. Het is een opvallende rups die geken merkt wordt door zogenaamde alarmkleuren: een oranje onder grond met een zwarte streepte- kening. Het zijn waarschuwings- kleuren die vogels en andere be lagers er van af moeten houden om de rupsen op te eten. En het is geen loos alarm: ook de rup sen zijn namelijk giftig. Een ander voorbeeld van een rups die op een giftige plant leeft, is de wolfsmelkpijlstaart. De wolfsmelkfamilie telt ook weer tal van vertegenwoordi gers, waarvan het kroontjes- kruid wel de bekendste is. Kroontjeskruid is een algemeen verbreid onkruid dat bij door breken van de stengel een flinke hoeveelheid wit melksap. Het melksap werd vroeger wel ge bruikt om wratten te bestrijden. Zowel het melksap als andere delen van de plant zijn giftig en de wolfsmelksoorten worden dan ook zelden aangevreten. Is de zebrarups vrijwel overal te vinden waar wat kruiskruid staat; de wolfsmelkpijlstaart is een zeldzaamheid die zuidelijk van ons land voorkomt en alleen foto's Het Zeeuwse Landschap De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. Zebrarups. in warme zomers tot in onze om geving doordringt. Net als vogels trekken vlinders graag langs de kust. Op hun zwerftocht langs de kust treffen de wolfsmelkpijlstaarten niet zelden de zeewolfsmelk. Dat is een plant op jonge duintjes die in onze omgeving bepaald niet algemeen is. Ook dit is een soort die toeneemt naarmate je verder naar het zuiden gaat. De wolfs melkpijlstaart is een kleurige exotische schoonheid en dat geldt ook voor de fraai geteken de rups. Rupsen van pijlstaarten zijn eenvoudig te herkennen door de kromme stekel op de rug. Naast de wolfsmelkpijl staart vinden we in onze omge ving onder meer de ligusterpijl staart, de lindepijlstaart en (zeldzaam) de walstropijlstaart. Allemaal zijn ze genoemd naar hun voornaamste voedselplant. Het is nu een prima moment om naar deze fraai getekende rup sen uit te kijken. Chiel Jacobusse Chiel Jacobusse is hoofd exter ne betrekkingen bij Het Zeeuw se Landschap De afdeling Walcheren van de Koninklijke Nederland se Natuurhistorische Vereniging houdt zaterdag, tijdens de open-momentendag, een excur sie muurvegetaties en stadsplan ten in Middelburg. Onder leiding van natuur- en plantenspecialist Roelof Bijl worden monumentale muren en muurvegetaties bekeken aan on der andere de Kinderdijk en langs de route uit de veldgids van de stad, samengesteld door Ton Denders. De wandeling be gint om 10 uur bij 'de Naald', aan de Rouaansekaai, tussen de Beatrixbrug en de Spijkerbrug, in Middelburg. De wandeling duurt anderhalf tot twee uur. De deelnemers kunnen zich ter plekke opgeven. De wandeling is gratis. In het kader van het Jaar van het Kasteel zijn de fundamenten van Hellenburg in Baarland drie weekeinden te bezichtigen. Komend weekeinde, zaterdag 10 en zondag 11 september, is het laatste weekeinde in de se rie. Deze fundamenten liggen aan de Hellenburgstraat, de weg naar Oudeland, in Baarland. Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle houdt zondag 11 september de tocht Korren en zeeschuimen. Tijdens de tocht wordt een kor, een sleepnet, van af het strand door het water ge trokken. Over de dieren en ande re vondsten uit het net wordt verteld door een gids. Een hand doek en laarzen zijn nodig. Voor af aanmelden, via tel. nr. 0118-582620. De tocht begint om 13.00 uur op het voorplein van het museum en duurt ander half uur. Stichting Het Zeeuwse Land schap houdt een excursie door het waterwingebied Oranjezon bij Vrouwenpolder. De wande ling voert door het gevarieerde natuurgebied met duinen, gras landen, struweel en naaldbos. De excursie begint om 14.00 uur bij het voormalige pompstation. De tocht duurt anderhalf tot twee uur en kost 2, kinderen tot 16 jaar 1. Eindelijk is er weer eens Noord-Bevelands dialect vastgelegd op CD en wel door Anja Kopmels. De PZC bericht te er al over, hier schenken we aandacht aan de taal waar zij zich van bedient. Het Noord-Bevelands wijkt grammaticaal niet af van het Zuid-Bevelands, maar er zijn be hoorlijke klankverschillen. Me hae deu voo d'n komt, we gaan weg voor dat hij komt. Deu in plaats van deur/door en voo in plaats van voehoor is kenmer kend. Ook de è-klank in Oe haet het is zoiets. Het Zuid-Beve lands heeft daar overwegend de (Oe hit het?) en op Noord-Beve land hoor je dan de (Goese) Ook op Noord-Beveland komen er tussen de dorpen nog verschil len voor. De klank kleurt de spraak en wie de CD Diek op zet, hoort meteen het eigene van haar en haar omgeving. Anja Kopmels (1962) is geboren en getogen op Kortgene. Ze begon al jong gi taar te spelen en liedjes te ma ken, maar pas in haar studenten tijd, maakte ze haar eerste lied je in dialect. „Een liedje in het Nederlands wou nie lukke en uut een soort van hekkigheid probeerde'n ik het in het Zeeuws. Dat ei ok iets te mae- ken ehao mie groepen as Nor maal indertied." Het sloeg in. Het is het lied over de gamalen- pelsters Hornet pelle: Wat dee ze (moeder) di bie de bu- re Ze deeë di hornet pelle Ze zate di zeker wè uren En natuurlek ok roddels vertelle Sia en Betsie die motte hetrou- we Is 't waer - jazeker - nou da 's nie snuhher Mè mee et roddelen van die twi vrouwen Haet 't pellen een bitje vluhher Anja's bekendste lied is Een diek mie baomen. Ze roept een voor iedere Zeeuw bekend beeld op en verweeft dat haar jeugd en haar herinneringen. Kiek een een diek mee baomen, ëèn lange rechte weg veruut An weerskanten boerderieën, zestig boamen per minuut Wat kan zo 'n uutzicht je toch raeke, ier kom wee eel men jeugd verbie Dat kan me soms gelukkig mae- ke en ok een oare keer wee nie Wat a ier in mien jeugd verbie hing, dat val men op die diek wee in En dan leer ik van herinnering, da 'k oalmè. meer men eihe bin. Anja is geen veelschrijfster. Langzaam is haar oeuvre ge groeid. Dat heeft tot prachtige arrangementen geleid, ingehou den gespeeld en nergens over heersend, zodat stem en taal goed tot hun recht komen. „Het schrieven is meestal een proces van lange duur. Je lopt over iets te dienken. Dan komme d'r woorden, het begin van een tekst. Tegeliekertied is er een metrum en daemie groeit er een melodie. Over dien diek mie moamen 'k maenden over 'edae. Dan wee 's wat schrieve, dan wee 's wat wig'ekrauwd." Een mooi lied is ook Anden. In dit acapella gezongen lied vraagt Anja Kopmels zich af waarom de handen van vrou wen er zo uitzien. In drie cou pletten lees je de geschiedenis van vrouwen die behalve zwaar huishoudelijk werk, ook land werk moesten doen. En in pee- land (de bijnaam van Noord-Be veland) hoorde daar natuurlijk peeën wieë en verdinne (uitdun nen) zeker bij. Meisje oe komme jen anden zo rauw Wel dat is van et werk op et land Langs aol die reken moj'hae en ahauw Ei j 'een kerve of een klove in jen and Van peeën wieë en dunne, en 't optrekken van vlas Di worre men anden zo rauw en hrauw Meisje oe komme jen anden zo road Wel dat is an het kokende sop Teilen vol waste ze wehe as load En 't waeter rimpel jen anden zo op' De CD sluit af met het mooie Kind van et waeter. (-) Oal d'elementen en aol 't leven, kind dat vertel ik je noe Dat is et zeaë-land dir aj je weunt en Zealand weunt in joe Kind van de zeaklei, kind van de moer Kind van de kreken, de golven stoer Lamsoarenvelden, de zeaë is men min Et suusd'ier et ruukt ier nae eind'en behin. Engel Reinhoudt Agenda De CD 'Diek' wor zaèterdag epriesenteerd in 't Kerkje van Ellesdiek (Ellewoutsdijk) om 15.30 uur. Om 14.30 uur zingt Jan Gunter zijn Zeeuwse balla des. Zaterdag en zondag muziek en informatiestands. De raadkaart van vorige week is ruim honderd jaar oud. In december 1904 verzon den aan mejuffrouw L. Thieme in de Provenierstraat te Rotter dam. Maar er zit wel een zeer ac tueel tintje aan. Het gaat om het Molenwater in Middelburg, met rechts de schouwburg. Een histo rische plek voor een theater dus, teruggaande tot 1806, ten tijde van het Koninkrijk Holland. In dat jaar werd de schouwburg die op de raadkaart staat, ge bouwd. ,„De kaart geeft een beeld van het vroegere Molenwater. Ik denk dat veel Middelburgers dit wel zullen herkennen", schrijft K. Minderhoud in Vlissingen (zelf geen geboren Middelbur ger). „Op de plaats van het ge bouw rechts staat nu de schouw burg. Waar de jongens spelen is nu Miniatuur Walcheren en op de achtergrond achter de bomen staat de oude gasfabriek, waar thans een parkeerplaats is. Zelf heb ik in de jaren zestig op de ambachtsschool aan het Molen water gezeten." De foto is genomen vanaf een toenmalig grasveld, meldt J. Ver linde uit Vlissingen. „Het gras veld heeft in het verleden dienst gedaan als excercitieterrein voor de militairen die in Middel burg gelegerd waren. Wanneer ze daar geen oefening hielden, werd het terrein gebruikt als voetbalveld door de jeugd, wat te zien is op de foto." Deze inzen der gaat ook in op de gasfa briek, waarvan de gashouder ge tuigt. „Daar werd uit kolen stadsgas gemaakt en geleverd aan de verbruikers in Middel burg. Met de komst van het aard gas is de functie van de gasfa briek komen te vervallen en is de fabriek afgebroken." Het gebouw tussen de vroegere schouwburg en de gasfabriek is een oud pakhuis van de Verenig de Oostindische Compagnie, weet C. M. Barentsen uit Vlissin gen, die op het Molenw ater heeft leren fietsen. „Je was al blij met een oude fiets van je grootvader, met houten blokken op de pedalen, anders kon je er niet bij. Voorop zat een carbid lamp. Het Molenwater was in mijn jeugd een groot speelter rein." P. C. de Rijke uit Middelburg wijst op de smalle zijstraat naast de schouwburg: de Brande- rijmolengang. „Het tweede ge bouw links van de zijstraat staat er nog steeds en is kortgele den ingebruik genomen door een makelaar." J. Strooband uit 's Gravenpolder vraagt zich af wat de toekomst voor deze loca tie brengen zal. En voegt eraan toe dat na sloop van de gasfa briek op die plaats nog lang het kantoor van het plaatselijk en regionale energiebedrijf geves tigd was. „Links, niet zichtbaar op de foto, staan de muziektent en het standbeeld van Jan Morks." Dat was een bekend mu sicus, meldt D. E. Tollenaar uit Temeuzen. „Het Molenwater is altijd een centrale plaats ge weest voor allerlei evenemen ten, zoals paardensport, al of niet met sjees, het leger para deerde er en er werden luchtba- lonnen opgelaten." Voor A. van Iren uit Vlissingen staan de ge bouwen op de kaart voor altijd in het geheugen gegrift. „Ik ben in 1915 vlakbij, in de Nieuwe Oosterstraat, nummer 106, gebo ren." Ook deze inzender herin nert aan de vele evenementen die op het Molenwater plaats grepen. C. F. Stevense uit Mid delburg merkt op dat het Molen water omstreeks 1310 gegraven werd, als waterboezem voor het overtollige water uit de grach ten en de Arne. Het water werd gebruikt om getijdemolens draaiende te houden. Het Molen water werd in 1869 gedempt. Stevense geeft aan dat de schouwburg in 1806 in neoclas- sistische stijl werd gebouwd. Plan was het pand in 1939 te slo pen. „Maar het gebouw kon door inspanningen van enkele notabelen, notaris B. A. van Ver re en tandarts P. Blaauw, behou den worden. Architect Van Wuy- ckhuyse maakte een renovatie plan en de schouwburg bleef be staan, zelfs uitgebreid met een bioscoop." In 1964 verrees er een door architect P. Götzen ont worpen nieuwe schouwburg, met daarop een Latijnse spreuk: Castigat ridendo mores (al la chende hekelt men de zeden), al dus Stevense. Volgens hem werd het VOC-pakhuis in 1723 ge bouwd en in 1985 gerestaureerd. De gasfabriek werd in 1854 als eerste in Zeeland gesticht. Rinus Antonisse De winnaars van de waardebon nen zijn: J. A. Hoogesteger, Oost-Souburg, M. E. Westveer, Middelburg en W. van Schelven, 's Gravenpolder. Uit de collectie van Hans Lindenbergh deze week een kaart met historische bouwsels. Om welk dorp gaat het, is uiteraard de vraag. Na dere toelichting over de afgebeelde situatie is van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 10 september worden gestuurd naar de Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder inzenders van goede oplossingen worden drie waardebonnen verdeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 22