OURANT Middelburg stopt bouw theater Justitie hield DNA-informatie achter in zaak-Nienke Kleiss 'ft «Sla PZC Negen doden bij ongeluk met liftgondel in Tirol Gemeenteraad stelt besluit over locatie nieuwe schouwburg uit lOngeval eist leven jongen Militairen VS in Irak keren terug naar Louisiana PZC Investering in hulpdiensten nodig Mentsjov blijft leider in Spanje VVD wil prijspalen bij benzinestations snelweg HARDGLAZEN DEUREN W 3 22° lï4° Onweersbui Enkele buien, mogelijk met onweer. Zwakke tot matige naar west draaiende wind. Maxima rond 22 graden. 247e jaargang no. 210 dinsdag 6 september 2005 los nummer 1,25 WESTERSCHELDE CONTAINER TERMINAL WCT NOODZAAK VOOR ZEELAND WerirgeTegenhetd Concurrentiepositie Toekomst ■■■■■■li rfnnr Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het nieu we theater in Middelburg komt niet aan de Zuidsin gel. Met een krappe meer derheid heeft de gemeente raad gisteravond besloten om daar te stoppen met de bouw. De raad heeft een be slissing over de toekomst van het theater in Middel burg voor zich uitgescho ven. De uitkomst was niet verras send. Vorige week werd bekend SCHARENDIJKE - Een veer tienjarige jongen is gisteravond het leven gekomen bij een aanrijding op de N57, afslag Scharendijke. De jongen was met zijn familie op vakantie in Zeeland. Het ge zin van vijf personen maakte een wandeling in de omgeving. De familie was de kleine duinen overgestoken en was op de vent- weg terechtgekomen, in de ver- ónderstelling op een voetpad te lopen. Een naderende auto merk te het gezin te laat op en schepte 3e jongen. (Advertentie) festivalhart Abdij Middelburg Grote namen en jong talent treden op. Vanavond ARNO de bekendste zanger uit België. Woensdag (7 sept) meeslepende crossover muziek van DAAU. Donderdag (8 sept) popballads van Sioen. Vrijdag (9 sept) swingende wereldmuziek met betoverende vrouwenstemmen van Zap Mama. Zaterdag (10 sept) ex-K,Choice frontvrouw Sarah Bettens schittert solo. Zondagmiddag (11 sept) slotconcert Riguelle h Hautekiet met muzikale wereldreis. eten en drinken in festivalcafé De keuken van het festivalcafé in de Abdij is dit jaar in handen van chef-kok Erik van Dalen (voorheen o.a. Katseveer). U kunt er terecht voor een driegangen menu, een dag schotel of Zeeuwse mosselen. Met terras aan het Abdijplein. Reserveren 0118 68 11 00. Zeeland Nazomer Festival wordt dit iaar voor de 5e maal in deze opzet Georganiseerd. Door de Nationale Evenementen Prijzen 2005 is het ^zomerfestival uitgeroepen tot Beste "^'o-evenement van Nederland! dat de SGP niet langer wilde doorgaan aan de Zuidsingel. Coalitiepartij PvdA keerde zich al eerder af van die locatie. Sa men met de Politieke Partij Mid delburg, D66 en Middelburg Transparant leverde dat een meerderheid op van 15 van de 29 zetels. De andere coalitiepar tijen CDA, ChristenUnie en GroenLinks plus de WD en Lijst Damman wilden wel door bouwen. Het gebrek aan draagvlak voor een theater aan de Zuidsingel was voor de meerderheid van de fracties het doorslaggevende ar gument. Vooral na de verplichte evacuatie van bewoners brokkel de de steun voor een theater op die plaats af. De partijen verschilden van me ning over de vraag of er een nieuw theater moet worden ge bouwd en waar dat moet ko men, variërend van het verbou wen van de huidige schouw burg, tot een theater bouwen aan de Punt of op de huidige plek van de schouwburg. Onverantwoord De voorstanders van doorgaan op de Zuidsingel wezen op de in grijpende financiële gevolgen voor de gemeente als er gestopt wordt. Het bedrag dat tot nu toe in de bouwput is gestoken, elf miljoen euro, moet meteen wor den afgeschreven. „Het is onver antwoord dat onze coalitiepart ner zo omgaat met financiële be langen van de gemeente", zei J. Kodde (CDA). „We doen zo een greep in de kas voor de ko mende jaren." De PPM, WD, D66 en Middel burg Transparant vonden dat de bouwputaffaire politieke gevol gen moet hebben. De WD diende een motie van wantrouwen in tegen het hele Reddingswerkers halen de lichamen van de verongelukte toeristen uit de neergestorte gondel. foto Dominic Ebenbichler/RTR door Patrick Selbach en Henderiekus Wiltjer SOLDEN - In het Oostenrijkse Ötz-dal in Tirol zijn gisteren negen Duitse toeristen omgekomen bij een ongeval met drie gondels van een kabel baan. Het gaat om drie volwassenen en zes kin deren. Dat heeft de politie bevestigd. Zeven Duitsers raakten ernstig gewond, van wie twee in levens gevaar verkeren. Het incident had plaats nabij Solden toen een he likopter een container met beton verloor. De 750 kilogram wegende container viel van ongeveer 200 meter hoogte naar beneden precies op een gondel die daarna twintig meter naar beneden stortte, aldus de bedrijfsleider van de lift. In de cabine zaten vijf mensen. Drie van hen overleef den het ongeval niet. Twee andere gondels gingen door de klap hevig slingeren. Uit een cabine werden acht passagiers door de ramen naar buiten gegooid. Zes van hen kwamen om. In de tweede gondel zaten drie men sen. Fundament Bij de hulpoperatie zetten de autoriteiten onder meer twaalf helikopters in. De container beton was bestemd voor een fundament bij een hoger gelegen bergstation. De helikopterpiloot is volgens de directeur van het bedrijf uit Salzburg hevig gechoqueerd. Hij heeft geen idee hoe het ongeluk heeft kunnen ge beuren. Het is nog te vroeg om van een technisch gebrek of menselijk falen te spreken, liet de poli tie weten. Justitie onderzoekt desondanks of de piloot dood door schuld ten laste kan worden ge legd. Solden is een populair ski-oord, ook in de zomer. ANP Doden bij kabelbaanongeluk in Oostenrijk Door zwiepende kabels gaan twee gondels hevig schommelen waardoor enkele passagiers WASHINGTON - Meer dan 2800 leden van de Nationale Garde van de staat Louisiana ke ren deze week terug van hun missie in Irak. Zij mogen ver vroegd het land verlaten om hun families bij te staan in de nasleep van orkaan Katrina. Vijftig gardisten uit deze groep zijn er tot dusver nog niet in ge slaagd contact te leggen met hun familie. In het weekeinde werd al bekend dat de VS ook driehonderd andere militairen terughalen uit Irak en Afghanis tan. Deze groep komt uit Biloxi (Mississippi). ANP/AFP pagina 4 zeg me waar mijn familie is pagina 5 doden tellen in spookstad pagina 7 Katrina levert veel werk op pagina 17 uitgelicht door Merel van Leeuwen en Peter Elberse HILVERSUM - Het Openbaar Ministerie en het Nederlands Fo rensisch Instituut (NFI) hebben jarenlang cruciaal DNA-bewijs achtergehouden in de zaak van de vermoorde Nienke Kleiss. Me dewerkers van het OM wisten al jaren dat Cees Borsboom, die in eerste instantie is veroordeeld voor de moord op het 10-jarige meisje, nooit de dader kon zijn. Dat meldde het televisiepro gramma Netwerk maandaga vond op basis van eigen onder zoek. Borsboom werd in 2002 veroordeeld tot achttien jaar cel en tbs. Hij kwam eind vorig jaar op vrije voeten, nadat een man die vastzat op verdenking van andere misdrijven, de moord op Nienke in juni 2000 in het Bea- trixpark in Schiedam had be kend. De man werd onlangs door de rechtbank in Rotterdam tot twintig jaar celstraf en tbs veroordeeld. De herzienings zaak van Borsboom dient in no vember. In het justitieonderzoek naar Borsboom speelde DNA-materi- aal een grote rol. Volgens Net werk wisten zowel het NFI als de aanklagers van het OM die de zaak bij de rechtbank en het gerechtshof behandelden, en het college van procureurs-generaal dat het DNA-materiaal dat was aangetroffen op de moordplek onmogelijk van Borsboom kon zijn. Het OM hield deze informa tie echter geheim. De advocaat van Borsboom en de rechters kregen de stukken nooit te zien. Het NFI Het de cruciale informa tie achterwege in het eindrap port dat aan de rechters werd ge presenteerd. Ook een getui- ge-deskundige van het NFI die tijdens de rechtszaak werd ge hoord, legde een onvolledige ge tuigenis af. Bovendien zouden honderden justitiemedewerkers van het be staan van de voor Borsboom ont lastende informatie op de hoog te zijn geweest. Dit werd met hen gedeeld tijdens vertrouwelij ke justitiepresentaties door een NFI-medewerker waar de Schie dammer parkmoord als voor beeldzaak diende. Een van de toehoorders bij zo'n presentatie college van B en W, D66 vroeg alleen om het vertrek van de wethouder. Beide voorstellen haalden het niet. De gemeenteraad besloot dat er een nieuwe schaderegeling moet komen voor de omwonenden van het theater. De nieuwe rege ling moet in samenspraak met de gedupeerden worden vastge steld. regiokatern crisis in coalitie Vandaag in de Een bijlage over de zevende editie van het festival Film by the Sea in Vlissingen. Vertoning van Gedichten uit Zee geeft het festival een Zeeuws tintje Kruiskruid trekt fraaie eters Er is flink wat extra geld nodig om een adequate hulpver lening bij rampen zeker te stellen. De gemeenten langs de Westerschelde moeten de hulpdiensten op peil brengen. Het Rijk neemt de extra trainingen van de brandweer, ter voorbereiding op ongevallen in jLK' de Westerscheldetunnel, voor zijn rekening. De Russische wielrenner Denis Mentsjov is ook na de zwa re bergetappe van gisteren nog leider in de Ronde van Spanje. De grote belofte in de ploeg van de Rabobank, die een tegenvallende Tour de France achter de rug heeft, staat in de komende dagen nog voor een zware kracht proef. Francisco Mancebo won gisteren de etap pe, in een sprint met Mentsjov en Roberto He- ras, de grootste kanshebber op de eindzege. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio en Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18 en 19; Buitengebied: 21, 22, 23 en 25 door Ap van den Berg DEN HAAG - Benzinepomphou ders langs de snelwegen moeten zo snel mogelijk een 'prijspaal' plaatsen met de literprijzen voor benzine, diesel en autogas. WD-Kamerlid Hofstra wil hun uitzonderingspositie snel ophef fen, gelet op de almaar stijgende brandstofprijzen. Hofstra hoopt dat de concurren tie op de benzinemarkt hierdoor toeneemt. Dat zou een prijsdruk- kend effect hebben. „Een automobilist op de snel weg wordt nergens geïnfor meerd over de brandstofprijzen. Pas als hij bij pomp stopt, weet hij wat-ie moet betalen. Belache lijk", vindt Hofstra. De verplichting tot prijsinforma tie is indertijd niet opgenomen in de pachtovereenkomsten. Om de concurrentie onder pomphouders/oliemaatschappij en verder aan te moedigen wil hij dat langs de Nederlandse snelwegen ook bordjes komen met de afstanden tot de vol gende benzinepompen én de prij zen die daar voor een product worden gevraagd. Een automo bilist kan er dan voor kiezen wat langer door te rijden, omdat 50 kilometer verderop de brand stof een paar eurocent goedko per is. Dergelijke bordjes worden al ge bruikt in andere EU-lidstaten, zoals langs de Franse tolwegen. Het initiatief van de WD stuit niet op grote bezwaren bij de meeste andere fracties. GPD (Advertentie) Vakkundige montage I /y\ Glashandel i \X/ MELIESTE Showroom geopend ma I'm w 7.30-17.30 üur Ljvingstoneweg 20. GOES. Tel. (0113) 227854 www.meliesteglas.nl (Advertentie) was politiepsycholoog H. Tim merman, toen nog werkzaam bij het zogeheten cold-caseteam van de politie Groningen. Hij trok intern tevergeefs aan de bel. Het feit dat hij met Net werk praatte, heeft geleid tot zijn ontslag. J. Taekema, de advocaat van Borsboom heeft voor de recht bank en het hof altijd volgehou den dat het OM zijn cliënt er heeft ingeluisd. ANP (Advertentie) Vandaag laatste seizoensmarkt Zoutelande tot 19.00 uur O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij eenmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag s postlbanktekemngnummei. - Ik heb de laatste <es maanden geen proefabonnement 1 Lv Noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 19.951 I Q per kwartaal met automatische incasso 58.00) I O per jaar met automatische incasso 222.50). op towjuzn/fibomwren, bel gia'is O - 0231231 of stuur due bon naar afdeling lezersservice twcrdnumnier 713.4460 WB Goes 3 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1