Mentsjov bloeit op als klimmer Clijsters klaar voor het grote werk Nederland krijgt WK judo in 2009 Agassi mag blijven dromen op US Open Nieuwe spelers in Oranje Wada-preses acht doping Armstrong waarschijnlijk Erik Dekker kan toch naar het WK Johansson klaagt Stoitsjkov aan Duitse springploeg is goud kwijt Kluivert heeft nog hoop op Oranje Oezbekistan eist onderzoek Fifa Westerse look rerboden voor spelers uit Iran Spelers Oranje jeven oefenveld tan Eindhoven Spaanse renner met verboden middel betrapt Reus derde in tijdrit Russische leider in Ronde van Spanje houdt stand in klimgeweld van onze sportredactie EINDHOVEN - Bondscoach Marco van Basten neemt mor genavond in de WK-kwalifi- catiewedstrijd tegen Andorra geen enkel risico met de spe lers die vanwege een gele kaart op scherp staan. Bij een volgende waarschu wing zijn Jan Kromkamp, Denny Landzaat en Dirk Kuijt geschorst voor het duel met Tsjechië op 8 oktober. Het heeft er alle schijn van dat zij morgenavond in Eind hoven uit voorzorg op de bank beginnen. Giovanni van Bronckhorst liep zaterdag tegen Armenië al tegen zijn tweede gele kaart aan en is er dus sowieso niet bij. Wilfred Bouma is zijn vervanger. Theo Lucius lijkt de meest serieuze optie voor de plek rechts achterin van Jan Kromkamp, terwijl op het middenveld Wesley Sneijder Denny Landzaat ver vangt. Het lijkt erop dat Van Basten voor een 3-4-3-systeem kiest, waardoor er in de basis ook plaats is voor Rafael van der Vaart en Robin van Persie. Van Persie speelde gister avond op de training aan de rechterkant. Op links stond Arjen Robben, die tegen Ar menië nog op de tribune zat. Robben is weer helemaal fit na zijn enkelblessure. Vermoedelijke opstelling: Van der Sar; Lucius, Boulah- rouz, Bouma; Maduro, Sneij der, Cocu, Van der Vaart; Van Persie, Van Nistelrooij, Rob ben. GPD dinsdag 6 september 2005 nnr_Hans Koenekoop ERLIJN - Voorzitter Dick mi van het antidopingbu- ffada acht het zeer waar- [hiinlijk dat wielrenner Lance jnistrang zich heeft bezondigd gebruik van doping. Ie Franse sportkrant L'Equipe nthulde onlangs dat de zeven voudig Touiwinnaar bij zijn eer ste zege in 1999 epo zou hebben gebruikt. Een Frans laborato rium zou in de urinemonsters van de Amerikaan uit dat jaar het middel hebben gevonden. Armstrong ontkent dat hij ooit verboden middelen gebruikte en denkt dat er iets fout is gegaan bij het bewaren van de urine monsters. Pound beschuldigt de Texaan niet en zegt ook geen in formatie over namen te hebben, maar neemt het wel op voor het laboratorium Chatenay-Mala- bry, waar de epo-test op oude B-stalen is uitgevoerd. „Naar mijn mening is het een goed la boratorium, een van de toonaan gevende in epo-onderzoek. Ik heb geen reden aan te nemen dat him analyse niet klopt. Ik ge loof ook niet dat er ineens van uit het niets epo in de urine is te rechtgekomen." Pound beves tigt dat het moeilijk is Arm strong alsnog te bestraffen. Des tijds bestond de epo-test nog niet en de Tourwinnaar is nooit positief bevonden. Hij bepleit een dna-test om te kunnen vast stellen of de positieve urinemon sters daadwerkelijk aan Arm strong toebehoren. Het Franse lab vond in 46 mon sters uit de Tour van 1998 en 1999 sporen van epo. Het lab deed de tests op oude monsters om het onderzoek te verfijnen. De internationale wielrenunie UCI maakt later deze week be kend wat ze doet met de onthul lingen in L'Equipe. ANP/DPA RIJSWIJK - Erik Dekker kan later deze maand toch mee doen aan het WK wielrennen in Madrid. De renner is snel ler dan verwacht hersteld van een sleutelbeenbreuk. Hij voelt zich fit genoeg om te starten. Dekker: „Ik moet na tuurlijk nog wel worden geselecteerd door de bonds coach. Maar ik ben tevreden over mijn herstel." Dekker brak op 20 augustus bij een val tijdens de Tour de Rijke zijn sleutelbeen. Volgende week start hij in de Ron de van Polen om verder aan zijn conditie te werken. ANP STOCKHOLM - Uefa-voorzitter Lennart Johansson heeft bij de tuchtcommissie van de Europese voetbalbond de Bulgaarse bondscoach Hristo Stoitsjkov aangeklaagd. De Zweed is boos over diens beschuldigingen dat Johansson zich aan wedstrijdmanipulatie schuldig maakte. Zweden won zaterdag het WK-kwalificatieduel met Bulgarije met 3-0. Volgens Stoitsjkov manipuleerde Johansson dat resul taat. De Zweed verliet 25 minuten voor tijd het stadion. „Dat is het bewijs", vond Stoitsjkov, die Johansson ervan verdacht zich te hebben bemoeid met de aanstelling van de scheidsrechter. „Hij heeft een methode gevonden om Zweden naar het WK te krijgen." Johansson (75) was woest. Hij verliet naar eigen zeggen het stadion met zijn echtgenote eerder omdat zij slecht ter been is. ANP/DPA LAUSANNE - De Duitse springruiters hebben de strijd om het behoud van het olympisch goud van Athene defini tief verloren. Het internationaal hof voor de sport in Lau sanne heeft het beroep van Ludger Beerbaum afgewezen. Diens paard Goldfever werd vorig jaar betrapt op het ge bruik van het verboden middel betamethason. Het dier was behandeld met een ontstekingsremmende zalf. „Geen doping, maar medicatie", vinden de Duitsers. Volgens het hof viel Beerbaum de vergissing dat niet te melden aan te rekenen. De Duitse ploeg moest zonder de inbreng van Beerbaum genoegen nemen met brons. ANP/DPA DEN HAAG - Patrick Kluivert heeft de hoop op nieuwe duels voor Oranje niet opgegeven. Een goed seizoen met zijn nieuwe club moet voldoende zijn om geselecteerd te worden, zegt Kluivert tegen het Spaanse sportdagblad Marca. „Ik werk hard om het vertrouwen van de coach te winnen. En dat kan ik alleen door hier in Valencia te sla gen. Het WK in Duitsland zal misschien mijn laatste gro te toernooi worden," aldus de aanvaller. GPD/RTR TASJKENT - De voetbalbond van Oezbekistan wil dat de Fifa onderzoek doet naar het niet toekennen van een straf schop in het WK-kwalificatieduel met Bahrein. De arbi ter gaf tot verbijstering van de Oezbeken een vrije trap aan Bahrein toen Djeparov klaar stond de penalty te ne men. Oezbekistan won het duel met 1-0. Morgen staan de ploegen weer tegenover elkaar. De win naar van de dubbele ontmoeting mag het om een ticket voor het WK opnemen tegen de nummer vier van de Conc- acaf-zone. ANP/RTR IEHERAN - Een westerse 'look' uit den boze voor voetballers lit Iran. De voetbalbond heeft lat de spelers van de zestien lbs in de eredivisie nadrukke- jk laten weten. Wie zich toch en westerse haarcoupe of «ard aanmeet, kan rekenen op en forse straf of zelfs verwijde- inguit het team. |e waarschuwing komt niet uit Ie lucht vallen. Onlangs kwa len enkele bekende voetballers P de staatstelevisie met veel te lodeme kapsels en dat lokte ïel kritiek uit in het streng isla mitische land. ton circulaire met zes kleedre- is nu verspreid onder de «etballers. tok het dragen van strakke toeken en T-shirts van wester- [merken is taboe. Dat laatste jkt wat hypocriet, want Iran te- ende vorige maand nog een ponsorcontract met het Duitse portkledingconcern Puma. VP/DPA pDHOVEN - De voetballers M het Nederlands elftal heb- (n een Cruijff-court geschon- (n aan de gemeente Eindho- tn. to spelers betaalden het oefen- vu Voor ieu§d uit eigen middelen uit dank voor de gast ee ontvangst in de Brabantse ^d' die een van de drie speel den van 0ranje is. Ook in Rot- P* al een door de inter- ationals geschonken trapveld- hi Amsterdam wordt voor Ne- and-Macedonié een veld ge pend. |n(ler massale belangstelling 'era in Eindhoven op een steen- ,orP van het Philips-stadion, e veld geopend. De internatio- Lucius, Vennegoor of Hesse- i Kobben, Kuijt en Van der 1 woonden de feestelijke ope- Mg bij. ANP van onze sportredactie DEN HAAG - Nederland mag het wereldkampioenschap judo van 2009 organiseren. Dat heeft de internationale judofederatie IJF gisteren besloten in Cairo, waar later deze week het WK be gint. In september 2009 zal Ahoy' in Rotterdam het toneel zijn van de wereldtitelstrijd. Nederland haalde het voor Cara cas, Parijs en Belgrado, die zich nog voor de stemming terugtrok ken. Vooral Parijs werd gezien MADRID - De Franse wieler ploeg Bouygues Telecom heeft de Spaanse renner Unai Yus ge schorst wegens het bezit van een verboden middel. Yus ging gisteren niet meer van start in de Ronde van Spanje. „Hij had een middel bij zich dat niet was voorgeschreven door onze dokter. Dat is bij ons strikt verboden", aldus teammanager Jean-René Bernaudeau. AFP als een belangrijke concurrent van Rotterdam. IÖC-lid en judo legende Anton Geesink was een van de Nederlandse pleitbezor gers in Cairo. Eerder dit jaar or ganiseerde de Nederlandse judo- bond JBN al het EK, in samen werking met Rotterdam Top sport. Het laatste wereldkampi oenschap in Nederland dateert van 1981 in Maastricht. Het WK van 2007 wordt gehouden in Rio de Janeiro. MONTMORILLON - Wielren ner Kai Reus heeft in de vijfde rit van de Ronde van de Toe komst, een individuele tijdrit over 22 kilometer, de derde plaats behaald. De jonge Raborenner (20) gaf ze ventien seconden toe op ritwin naar Christian Müller uit Duits land (26.49). Reus' ploeggenoot Mathieu Heij- boer eindigde als zevende, op 59 tellen van Müller. In het klasse ment neemt Reus de tweede plaats in. Het verschil met de nieuwe leider, de Deen Lars Bak, is 13 seconden. ANP van onze sportredactie NEW YORK - Andre Agassi mag in New York blijven dromen van een grandslam- titel op zijn 35e jaar. De eeuwig jonge Amerikaanse tennisser schaarde zich gis teren bij de laatste acht op Flushing Meadows, waar hij al voor de twintigste keer meedoet. Hij redde zich tegen de Belg Xavier Ma- lisse evenwel pas in de vijfde set na met 2-0 te hebben voorgestaan: 6-3 6-4 6-7 (5-7) 4-6 6-2. Guillermo Coria was Agas si voorgegaan naar de kwartfinales. De Argentijn won het Zuid-Amerikaanse on deronsje met Nicolas Massu, ook in vijf sets. De Chileen kwam met 2-1 voor maar raakte de weg toen helemaal kwijt. Coria stond nog maar vier games af: 6-4 2-6 6-7 (5-7) 6-2 6-2. Lindsay Davenport haalde de kwartfina les maandag als eerste. De als tweede ge plaatste Amerikaanse gaf de Frangaise Nathalie Dechy geen schijn van kans: 6-0 6-3. De 29-jarige medefavoriete, die op Flushing Meadows alleen in 1998 zege vierde, treft bij de laatste acht de Russin Elena Dementjeva of de Zwitserse Patty Schnyder. Australian Open Davenport kon bogen op een goede staat van dienst tegen Dechy. Ze verloor geen van de vorige zeven confrontaties, maar werd bij de laatste gelegenheid - de hal ve eindstrijd van het Australisch Open - danig op de proef gesteld. Die partij verg de drie zware sets: 2-6 7-6 6-4. Daar zag het nu geen moment naar uit. Davenport overklaste haar opponente van begin af aan. Pas in de tweede set kon Dechy laten zien dat ze niet hele maal per ongeluk in de vierde ronde was beland. Uitzicht op een kentering kreeg ze niet. „Dit was het beste wat ik tot dus ver heb laten zien dit jaar", zei de geluk kige winnares. ANP Rus bergop te lossen. De laatste berg is namelijk veel steiler. „Ik verwacht dat Heras aan het be gin van de slotklim zal aanval len", aldus Van Houwelingen, die begrip toonde voor de wijze waarop Mentsjov zich gisteren na de zware finale distantieerde van de eindsprint. Hij zat vlak voor de aankomst in het groepje van vijf koplopers perfect geplaatst om zijn derde ritzege binnen te slepen. Mentsjov zat in het wiel van He- ras, die de laatste honderden me ters op kop reed. Maar de 27-ja- rige kopman, woonachtig in Pamplona, kwam niet uit Heras' wiel. Francisco Mancebo, de nieuwe nummer drie van het klassement, passeerde de twee in de laatste meters om de dagze ge binnen te halen. Ritzege „Wij zijn niet erg bezig met een derde ritzege", zei Van Houwe lingen. Als je leider bent, moet je andere prioriteiten stellen. Bo vendien heeft Denis vandaag bergop ook niet het meeste werk verricht." Met andere woorden: de Rabo's willen de concurren tie graag nog even te vriend hou den. Van Houwelingen beschikt in Spanje ook niet over een ploeg die de koers in de bergen kan controleren. „Vandaag hebben we tot de voorlaatste klim het tempo bepaald, achter een kop groep van dertien man", zei Van Houwelingen. Daarna nam Li berty Seguros het initiatief over. De ploeg van Heras heeft wel knechten die bei'gop tempo kunnen maken. Van Houwelin gen en Mentsjov vonden het niet raadzaam om met een 'stiekeme' zege de rest tegen zich in het harnas te jagen. „Je moet je tac tiek aanpassen aan de omstan digheden", sprak Van Houwelin gen diplomatiek. Mentsjov kwam gisteren nog re delijk fris boven. Van Houwelin gen acht hem in staat ook van daag vooraan mee te kunnen. „Het zou een slecht teken zijn geweest als hij vandaag veel tijd had verloren", verwees Van Hou welingen naar de speldenprik ken die Mentsjov te verwerken kreeg. ANP door Frank van Roost we vooraf in de auto al ruzie." hnr Alexander van Eenennaam IBDINA-ARCALIS - Denis [entsjov heeft als klassements- tider in de Vuelta de eerste nurproef in het Spaanse hoog- lebergte goed doorstaan. De lus van de Rabobankploeg reed p dc slotklim naar Ordina-Ar- jlis in Andorra met de besten aar boven, om uiteindelijk als lerde te finishen en geen tijd te erliezen. loberto Heras, de Spaanse drie- oudig winnaar, is de grootste bedreiging voor Mentsjov, die dus vooral de kopman van Liber ty Seguros scherp in de gaten hield. Het terrein op de slotklim was voor de pure klimmer He ras echter niet ideaal. „Het was een lange klim, niet te steil, waarbij ook de wind nog veel invloed had", constateerde Mentsjovs ploegleider Adri van Houwelingen. „Dat was niet in het voordeel van een echte aan valler." Vandaag mag Mentsjov in de elf de rit de borst nat maken. Heras zal ongetwijfeld proberen de "Yancisco Mancebo won de tiende etappe in Spanje in een sprint net Roberto Heras en Denis Mentsjov. foto Dani Cardona/RTR NEW YORK - Kim Clijsters maakt indruk in New York. „Ze is ongenadig, ze speelt een an der soort tennis dan de ande ren", zei John McEnroe na haar bijna foutloze demonstratie te gen Maria Vento-Kabchi (6-1 6-0), waarmee Clijsters de kwartfinale van de US Open be reikte. Dat hoge niveau zal ze vandaag opnieuw moeten bereiken, want dan begint het echte werk tegen Venus Williams. De Amerikaanse, die haar zus Serena uitschakelde (7-6 6-2), won het vorige Grand Slam toer nooi, op Wimbledon. Clijsters heeft het altijd moeilijk tegen haar. Begin dit jaar werd ze nog afgetroefd in Antwerpen. Vori ge maand nam de Belgische re vanche in de finale van Stan ford. „Eindelijk sta ik nog eens in de kwartfinale van een Grand Slam", zei Kim Clijsters na haar winstpartij, die slechts 42 minu ten in beslag nam. Dat was in derdaad al bijna twee jaar gele den: de Australian Open in 2004. Ruzie Clijsters had een paar flarden gezien van het duel tussen de zussen Williams. Die maakten er een draak van een wedstrijd van. „Dat kan ik best begrij pen", zei Clijsters. „Niks is moei lijker dan tegen je eigen zus spe len. Als ik in de jeugd een match had tegen Elke, dan maakten Clijsters had al op Venus gere kend als tegenstander. „Omdat ze momenteel fitter is dan Serena. Ze ziet er ook heel gemotiveerd uit, die blik in haar ogen zegt alles. En op een Grand Slam kan ze altijd iets meer. Als ik het wil halen, dan zal ik heel agressief uit hoek moeten komen." Venus Williams kijkt vol ver trouwen uit naar het duel. Al be sefte ze dat ze de winst in geen geval cadeau zal krijgen. „Kim speelt altijd haar beste tennis te gen mij. Maar ik ben ervan over tuigd dat ik in staat ben om iets beters te tonen dan tegen Sere na. Zij heeft me bovendien be loofd dat ze mij zal helpen om mijn spel af te stellen op dat van Kim." Veters De begeleiding van Venus Willi ams heeft ondertussen een actie opgezet om veters te verkopen voor de slachtoffers van de na tuurramp in New Orleans. Toch beging Venus Williams in Ameri kaanse ogen een blunder van for maat toen ze vorige week be weerde dat ze van de hele Katri- na-catastrofe niets afwist. „Ik kijk nu eenmaal geen tv", luid de haar uitleg. Dat werd haar niet in dank afgenomen. Gisteren gaf ze een verklaring. „Mijn leven is zwaar getroffen door geweld", verwees ze naar de moord op haar zus Yetunde twee jaar geleden. „Als ik het nieuws aanzet, gaat het over moord en schietpartijen. Dan breekt mijn hart." GPD Kim Clijsters is na de demonstratie van gisteren klaar voor het duel met Venus Williams. foto Jaszon Szenes/EPA De Spaanse renner Pecharroman wordt na een val terug op de weg geholpen in de tiende etappe van de Ronde van Spanje. foto Dani Cardona/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19