Zeeland is zeker niet ramppro of Expositie in tuin, stal en wagenhuis van Bellas Artes Nieuwe Muziek kan volgend jaar met schone lei beginnen Als schrijvers muziek maken met woorden gaat het pas fonkelen Verkeershinder door werk aan A58 Sanering terrein gasfabriek Legionella in Goes' verpleeghuis Inbraak in Kruiningen Concert bekende organist Walther in Middelburg dinsdag 6 september 2005 KRUININGEN - Wegens asfalteringswerkzaamheden zul len verschillende op- en afritten van de A58 deze week tij delijk worden afgesloten. Vandaag is dat oprit 33 bij Kruiningen richting Bergen op Zoom. Tussen 9.00 en 16.00 uur wordt het verkeer om geleid via de Oude Rijksweg naar oprit 32 bij Waarde. In de nacht van woensdag op donderdag (7 en 8 septem ber) wordt oprit 38 bij Arnestein tijdelijk afgesloten. Dat gebeurt tussen 20.00 en 6.30 uur. Verkeer dat vanuit Mid delburg naar Bergen op Zoom wil. wordt omgeleid via de afslag Middelburg. Verkeer uit Nieuw- en Sint-Joosland kan via Arnemuiden de A58 opdraaien. Afrit 36 richting Heinkenszand wordt eveneens afgeslo ten in de nacht van woensdag op donderdag (7 en 8 sep tember). Automobilisten moeten omrijden via Arnemui den. In de nacht van donderdag op vrijdag (8 en 9 september) wordt afrit 39 bij Middelburg afgesloten. Verkeer wordt omgeleid via de af- en oprit bij Ritthem. KRABBENDIJKE - De provincie Zeeland is begonnen met het saneren van de bodem op de plek van de voormali ge gasfabriek aan de J.W. Frisostraat in Krabbendijke. De provincie is, samen met onder meer waterschappen, ge meenten en nutsbedrijf Delta, al jaren bezig met het sane ren van vijftien vroegere gasfabrieksterreinen in heel Zee land. Op de meeste plaatsen heeft de bodemsanering in middels plaatsgevonden, maar Krabbendijke is nu pas aan de beurt. Het terrein, waar tot een jaar geleden de fir ma Kelders dakmaterialen gevestigd was, is vervuild met cyanide en polycyclische aromatische koolwaterstoffen. Er wordt ongeveer drie meter grond weggegraven. Daar komt schoon zand voor in de plaats. De werkzaamheden duren tot medio december. GOES - In verpleeghuis Ter Valcke in Goes is vorige week de legionella-bacterie aangetroffen. Het zou gaan om de minst schadelijke variant. Er zijn geen bewoners ziek geworden. De bacterie werd woensdag ontdekt tijdens een halfjaar lijkse controle van de leidingen. De bewoners en hun fami lie zijn meteen ingelicht en een gespecialiseerd bedrijf heeft monsters genomen. Daaruit bleek dat het om de minst schadelijke variant gaat. Desondanks hebben de be woners van het verpleeghuis drie dagen niet kunnen douchen. Zaterdag zijn op enkele douchekoppen zogehe ten biofilters aangesloten, zodat elke afdeling weer mini maal één douche ter beschikking heeft. De leidingen zijn zaterdag doorgespoeld met heet water en gisteren zijn opnieuw monsters genomen. De uitslag daarvan wordt over zeven dagen verwacht. Het water kan overigens wel gewoon gedronken worden. De legionel la-bacterie is alleen gevaarlijk als water wordt ver- sproeid of verneveld, zoals bij douchen het geval is. KRUININGEN - Onbekenden hebben zondag tussen tien uur 's ochtends en acht uur 's avonds ingebroken in een bedrijf aan de Nisseweg in Kruiningen. Ze namen onder meer airco's en computerapparatuur mee. fjnnrEmile Calon Rampen kunnen zich voordoen. Dat is de conclusie die we moeten trek ken na de verwoestende orkaan Katri- na en de gevolgen daarvan, vinden burgemeester J. Lonink (Terneuzen) en commissaris van de koningin W. van Gelder. De beide bestuurders hebben de afgelopen week met een mengeling van verbazing en een ge voel van bevestiging gekeken naar de beelden uit het rampgebied rondom New Orleans. Van Gelder stelt zeer duidelijk dat geen ramp volgens wetmachtige ba nen verloopt. Een ramp betekent chaos, vult Lonink (voorzitter Zeeuws veiligheidscollege) aan. Om die reden staan ze niet zo te kijken van de nogal trage reactie van de Amerikaanse over heden. In '53 duurde het volgens Van Gelder ook drie dagen voor de hulpver lening goed was geregeld. Dat trage reageren heeft volgens de commissaris ook met de onderschat ting van natuurgeweld te maken. Ook in het hedendaagse Zeeland beseft lang niet iedereen dat de natuur gewel dig te keer kan gaan, aldus Van Gel der. Daarbij verwijst hij naar de storm die in juni over Zeeland raasde. Hij wilde destijds de bevolking waar schuwen dat het zeer stevig zou gaan waaien. Een aantal burgemeesters voelde daar echter niets voor. Die wil den volgens hem geen paniek zaaien. Veel Zeeuwen denken volgens hem dat na de Deltawerken Zeeland veilig is. Hij stelt echter dat het harder kan stormen dan in '53, dat het water een hoger peil kan halen dan tijdens de Ramp. En dat de waterafvoer vanuit de rivieren massaler kan zijn dan tij dens die bewuste februaridagen. „In theorie kunnen die drie factoren sa menvallen. Het kan dus erger dan in '53. Veel erger." Nederlandse huizen moeten drie dagen in het water kunnen doorstaan. Tijdens de Ramp van '53 bleek dat veel huizen eerder instortten, waardoor mensen alsnog verdronken. In de omgeving van New Orleans staan nu ook huizen al dagen in het water, en het is maar de vraag of ze daar tegen kunnen, foto David J. Phillip/EPA Het moet Lonink van het hart dat be langrijke lessen van voorbije calami teiten vergeten lijken. Zo wordt er weer volop gebouwd in de uiterwaar den. Volgens Van Gelder hoeft er niet eens zo ver gekeken te worden. „Bij Sint Annaland wordt op zowat het laagste punt van het eiland Tholën ge bouwd." Dat is volgens hem vragen om moeilijkheden. De commissaris stelt zeer duidelijk dat de bevolking er niet van uit mag gaan dat de overheid wel optreedt als het mis gaat. „In'Nederland was zo'n paternalistische houding lang gemeen goed." Door de intensieve contacten met de Britten, in het kader van een overkoepelende visie voor rampenbe strijding, wordt die houding losgela ten. Van Gelder: „De burger is mede verantwoordelijk. Zo vindt hij dat iedereen hoort te we ten hoe hoog het water, na een door braak van een dijk, tegen de eigen ge vel kan staan. Ook is het volgens hem niet meer dan logisch om onvervangba re kostbaarheden, zoals familiefoto's en ander vergankelijke zaken, niet te bewaren in een kast in de woonkamer of de kelder maar op te bergen op de eerste verdieping of hoger. De commissaris van de koningin heeft met enige verbazing gezien dat Ameri kaanse brandweermannen gaten moes ten slaan in daken om mensen te red den uit ondergelopen woningen. „Als je weet dat het waterniveau zo'n peil kan bereiken. Waarom zat er dan geen raam in het dak. Waarom hoort zoiets niet tot de bouwplichten?" Hij herinnert aan de vele huizen die in de eerste dagen na de Ramp instort ten. Met de huidige Nederlandse wo ningwetten kan dat niet meer omdat huizen nu drie dagen in het water kun nen doorstaan. Ook stelt Van Gelder dat het niet zo gek is om een zekere water- en voedsel voorraad te hebben voor het geval de nood echt aan de man is. Mensen die daar lacherig over doen, denken vol gens hem dat de Deltawerken wel voor eeuwig en altijd alle stormen en vloeden keren. Van Gelder wijst ook op de evacuatie plannen. Lang werd gedacht dat eva cuatie puur een kwestie was van waar schuwen en laten rijden. Dat blijkt echter nogal tegen te vallen. Als bij Kruiningen de dijken zijn doorgebro ken is het volgens hem onmogelijk om via de A58 Zeeland te verlaten omdat die snelweg daar ter plaatse onder wa ter zal staan. Lonink benadrukt dat multi-discipli- naire aanpak bij een ramp moet. Maar ook vooraf, bij het voorkomen. „Sa men oefenen. Dat is belangrijk." kunst door Ernst Jan Rozendaal VEERE - De provincie wil het tekort van bijna 80.000 eu ro saneren dat de stichting Nieuwe Muziek Zeeland vo rig jaar heeft geboekt. Deze week is bovendien W. Knik- nie als interim- en beoogd nieuwe artistiek directeur aan de slag gegaan. Daar staat tegenover dat voorzitter J. Jobse is opgestapt, onder meer omdat de programme ring voor de rest van het jaar grotendeels is geschrapt. Tot 1 november vinden nog tenminste drie concerten plaats in de Grote Kerk in Veere. Eén daarvan - het Mar kizaatconcert door het Ge- sualdo Consort op 23 oktober -behoorde tot de oorspronke lijke programmering. De ove rige zes concerten daarvan I zijn geschrapt. Ook is een am- bitieus herfstfestival, dat van 12 tot en met 16 oktober zou plaatsvinden ter gelegenheid ran het afscheid van direc teur A. van 't Veer, verscho ven naar het voorjaar. Die maatregelen zijn geno den op aandringen van de twee belangrijkste subsidie verstrekkers. zegt secretaris G. Vierhout-Vogelaar van het bestuur van Nieuwe Muziek. De provincie (goed voor 170.000 euro per jaar) is op die voorwaarden bereid het fi nanciële tekort weg te wer ken dat vorig jaar is ontstaan. Het ministerie van Onder wijs, Cultuur en Wetenschap pen (OCW) zette enkele maan den geleden de bevoorschot- |ing van de jaarlijkse subsidie (153.000 euro) stop, omdat de stichting verzuimd had de fi nanciële problemen in Den Haag te melden. «Alleen onder strikte voor waarden werd de bevoor- schotting hervat", verklaart Vierhout. ,,Er moest een her- stelplan komen, de kerk moest van 1 november tot 1 maart dicht en het herfstfesti val moest worden verscho ven. Van de provincie moes ten we de verliezen over 2005, die zich begin dit jaar aankon digden, herstellen. We ston den met onze rug tegen de muur." De besluiten vielen toen Job- se twee maanden in het bui tenland was. Dat was voor hem reden om nog geen jaar na zijn aantreden op te stap pen. „Zonder met mij te com municeren, was alles terugge draaid waar ik me een half jaar voor had uitgesloofd." Jobse kan wel het aanstellen van Kniknie, momenteel mu- ziekprogrammeur bij Lan taren/Venster in Rotterdam, mede op zijn conto schrijven. „Een geweldige program meur", aldus Jobse. „Hij gaat Nieuwe Muziek uit het moe ras trekken." Kniknie is met ingang van de ze maand twee dagen per week voor Nieuwe Muziek gaan werken. De huidige di recteur A. van 't Veer ver trekt officieel per 1 februari, maar heeft zijn werk feitelijk beëindigd. Kniknie noemt zich een 'erfgenaam' van Van 't Veer. „Ik vind het een eer hem op te volgen." De taak van de nieuwe directeur is de muziekprogrammering te ver breden, iets waarmee Van 't Veer al een begin had ge maakt. Naast nieuwe muziek wordt ook jazz, niet-Wester- se, klassieke en oude muziek geprogrammeerd. Met het oog daarop profileert de orga nisatie zich al enige tijd met de naam Muziek Podium Zee land. Als 'vingeroefening' heeft Kniknie alsnog op 11 ok tober een concert gepland van het Franse Millenarium Ensemble met de oorspronke lijke Carmina Burana (de grondslag voor de gelijknami ge compositie van Carl Orff) en op 30 oktober een dubbel concert met de pianisten René Eckhardt en Simon Na- batov. De laatste is volgens Kniknie 'één van de beste en vernieuwendste pianisten van dit moment'. Gedeputeerde H. van Wave- ren (CDA, cultuur) wil nog geen commentaar geven op de financiële oplossing voor Nieuwe Muziek vóór die in GS is besproken. door Ali Pankow KERKWERVE - Expressieve strandtaferelen en opbollende wolken boven agrarische ak kers, maar ook de monotone vlakverdeling in het Hollandse landschap en transformerende luchten en wateroppervlaktes door de invloed van de weersom standigheden. De expositie 'Landschappelijke sferen' bij ga lerie Bellas Artes biedt aspecten van land en water in tal van va rianten. Bij deze wisseltentoonstelling staat werk centraal van Glenn Priester, Greetje Sieders en Wim van de Wege. Hun werk vult wagenhuis, stal, tuin en zelfs de sloot bij Bellas Artes. Priester maakte opmerkelijke objecten van lood, zink en ko per. Zijn waterjuwelen zijn let terlijk bestemd voor de sloot. Het zijn metalen vormen die de suggestie van de landkaart van Nederland oproepen, maar waarvan de maker hier en daar ook bewust lijkt te zijn afgewe ken. Van Priester's hand prijkt ver der in de tuin een aantal zuilen die door invloed van weer en wind langzaamaan van aanzien veranderen. De kunstenaar zelf geeft er de titel 'luchtlandschap- pen' aan. De ene kenmerkt zich MIDDELBURG - In de reeks concerten die de Commissie Or gelconcerten Middelburg deze periode organiseert, komt van daag de internationaal vermaar de organist Heinrich Walther naar de Nieuwe Kerk in Middel- burg. Op het programma staan Prelu dium en fuga in D BWV 532 en Allein Gott in Höh sei Ehr BWV 663 van Johann Sebastian Bach, Organum IX van Xavier Daras- se, Cancó de bressol de la Mare de Déu van Robert de la Riba en Symfonie nr. 5 in D Op. 107 van Felix Mendelssohn Bartholdy. Het concert in de Nieuwe Kerk begint om 20.00 uur. Sieraden van Greetje Sieders. door een eenduidig patroon met reliëf, sommige anderen vallen juist op door de afwisseling van verschillende metalen. Wim van Wege is beeldend kun stenaar én musicus. Die liefde voor de muziek breekt ook let terlijk door in zijn werk. Een re cente ontwikkeling daarin is zijn bijna analytische weerga ven van het landschap in strak ke vlakverdeling. Van Wege schilderde aanvankelijk vooral expressief. Daarnaast maakt hij nu ook dit wat abstractere werk. Hij werkt daarbij met fel le kleuren en heldere contras ten. Onder de verf is hier en daar een zweem van bladmu ziek te zien. Ook de titel 'Inver- tio Zeelandia' verwijst naar de klanken van een vereenvoudig de fuga die goed onder het mean deren door het landschap zou den passen. Het heggengebied in en rond Nisse blijkt ook een inspiratie bron voor Van Wege. Zijn schil derijen getuigen van een door de schoonheid van het land schap gefascineerd passant. „Meestal maak ik ter plekke een grove schets om dit thuis nader uit te werken, maar niet nauw keurig gedetailleerd, altijd van uit de impressie van het mo- foto's Marijke Folkertsma ment", zegt de kunstenaar. Zijn voorkeur voor gemengde tech niek komt op bescheiden wijze tot uiting in schilderijen van schapen. Daarin maakt hij ge bruik van zand, jute en teer om de sfeer van de stal op te roe pen. Heel anders, maar ook met klei ne landschappelijke elementen, is het werk van Greetje Sieders. Zij maakt sieraden van goud en zilver in combinatie met wat ze zelf noemt 'gevonden voorwer pen'. Zo verwerkt zij in haar 'Hollandse serie' kleine stukjes van een oud tegeltje in ringen. De even fraaie als humoris tische broches waarin engeltjes in tal van situaties prijken, zijn een visitekaartje geworden van Sieders. „Het is bij toeval ont staan, maar sinds ik er enkele heb gemaakt, krijg ik er steeds meer specifieke opdrachten voor. Zo creëerde zij bijvoor beeld een engeltje met 'jurkje van vijf cent'. Daarin combi neert zij zilver met een oud stui vertje dat ze van een blauw emailen laagje heeft voorzien. Kenmerkend voor de sieraden van Sieders zijn de subtiele com binaties van edelmetalen met ge steenten als labradoniet, cama- lot en peridoot. Extra aandacht verdienen tevens haar colliers die zijn opgebouwd uit kleine 'naaldjes' van goud en zwart ge kleurd zilver. De expositie bij Bellas Artes is tot en met 29 oktober geopend op don derdag, vrijdag en zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur. Vandaag, op de achtste dag van het Zeeland Nazomer Festival, gaat op de Groenmarkt de theatervoorstelling De koers van het Vlaamse gezelschap 't Arsenaal in première (19.00 uur, uitverkocht). Op het Abdijplein treden de jonge Middelburgse zangeres Joëlle Vierling (20.00 uur) en de Belgische zanger Arno (21.00 uur) op. Het Pleinmuseum is vanaf 22.30 uur het podium voor werk van compo nist Merlijn Twaalfhoven. De locatievoorstellingen (20.30 uur) zijn: Phaedra in Zierikzee, Ons Koninkrijk in 's-Heer Hendrikskinderen en Tasso (uitverkocht) in Middelburg. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Uitgeverij Querido viert een jubileum, haar negentigjarig bestaan, maar een echt feestje werd het gisteravond niet op het Abdij- plein in Middelburg. Mooie tek sten, dat wel, met toewijding ge bracht ook, maar fonkelen deed het maar zelden. Ter gelegenheid van het jubi leum maken schrijvers en dich ters uit het fonds van Querido een bescheiden tournee door het land. Die is voor het grootste deel pas over enkele maanden te doen, maar het Zeeland Nazo mer Festival had gisteren alvast de primeur. Dertien topauteurs, zoals ze werden aangekondigd, traden aan. Een tournee van voorlezende au teurs zou weinig meer zijn dan een veredelde reclamekaravaan, als er geen duidelijke meerwaar de zou zijn. Die was gezocht in de aankleding met muziek (pia no en viool) en soms het gebruik van projecties. Bernlef, de eer ste in de rij, maakte daar bij voorbeeld effectief gebruik van. Zijn verhaal 'Pianolessen', over de dictatuur van de partituur en de ontdekking van de vrijheid in de (jazz)muziek, werd fraai begeleid op de piano. Ook de weblog-bijdragen van de jonge Niels 't Hooft kreeg wat extra's dankzij de illustratie met noten. Anderen, vooral de prozaïsten zoals Margot Vanderstraeten, Doeschka Meijsing en Monika van Paemel, beperkten zich tot het voorlezen van fragmenten uit hun boeken. Waarom juist die delen waren gekozen, werd niet duidelijk. Verbanden met Querido noch Zeeland werden gelegd. De teksten waren vooral (te) lang, maar tegelijk te kort om echt in het verhaal te ko men. Enkele dichters wisten wel het literaire gemoed te prikke len, zoals Wim Hofman, die 'De zee' uit zijn komende dichtbun del voorlas, over 'het troebele groen, het sombere omber'. Mooie regels, die deden verlan gen naar meer. Anne Vegter demonstreerde hoe zeer muziek in de taal besloten kan liggen, met haar voordracht van 'Fuga', het slotgedicht uit Aandelen en obligaties. Het is poëzie waarvan het ritme pas echt wordt gevoeld als ze wordt voorgelezen door de auteur, waarvan de muzikale volheid pas op het podium wordt erva ren. Zeker zo mooi was het geza menlijke optreden van Arjen Duinker en Kees 't Hart, die Duinkers 'De zon en de wereld' opvoerden: een lang gedicht met repeterende zinnen, subtiele va riaties, uitgewrongen betekenis sen. De dichters lazen het met veel gevoel voor, zorgden voor muziek met woorden. Het Pleinmuseum ontvouwde zich gisteravond voor de tweede keer, ditmaal met geprojecteer de gezichtbedrog van Maria Ver stappen en een elektronische compositie van Erwin Dries- sens. Peter Missotten was zondaga vond laat als eerste aan de beurt. Hij toonde - hoe actueel - een land dat deels onder water staat. Aanvankelijk leek het beeld vredig, maar het monoto ne gebeier was de voorbode van het onheil. Boven het verdron ken land kondigden zich de eer ste vlammen aan, om te ontaar den in een waar inferno.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17