Meer geld voor hulpdiensten nodig PZC Twee maanden cel voor serieoplichter Blikvanger in zink y Met een trots gevoel terug naar Nederland Rijk zorgt voor veiligheid op Westerschelde, gemeenten voor omliggend gebied I Reeuws centrum pestraling toch in zwarte cijfers Even op de foto en terug de natuur in Straf voor bedreigen chef Man rijdt tegen autoportier Vlissinger moet alsnog cel in Laatste zitting politierechter ma Oostburger beroofd van geld dinsdag 6 september 2005 LnrFmile Calon MIDDELBURG - De gemeenten ian°s de Westerschelde moeten jgeer gaan betalen voor het op peil brengen van de hulpdien sten. Daar staat wel tegenover dat het Rijk zo goed als zeker mft geld over de brug komt om veiligheid op de Westerschel de op orde te brengen. Daar naast ligt het in de verwachting dat het gaat betalen voor de extra trainingen van de brand weer om goed te kunnen optre den bij ernstige ongevallen in de Ksterscheldetunnel. Hoeveel de gemeenten extra kwijt zijn aan veiligheid, kun- ien burgemeester J. Lonink van 'erneuzen (voorzitter veilig- eidscollege)en commissaris van de koningin W. van Gelder nog met aangeven. Lonink stelt Eter zeer duidelijk dat het link wat is. Dat dat nodig is, blijkt uit de Eindrapportage Rampenbestrij ding Westerschelderegio. In dat opport is nagegaan wat de risi- ïo's zijn in het gebied en wat no dig is om bij een calamiteit ade quaat op te treden. Op die ma nier hebben de verschillende jverheden een eind willen ma- ;en aan de jarenlange discussie over de aard van de risico's en wie verantwoordelijk is voor de lestrijding. ifolgens Van Gelder en Lonink kunnen de burgemeesters zich vinden in de conclusies van het rapport. Het is echter nog niet voorgelegd aan de gemeentera den. Verplichtingen [Van Gelder vindt dat de raden jdie conclusies moeten onder- Ichrijven en dat vervolgens de geiligheidsorganisaties beter be mand en uitgerust moeten wor den „Ik wil dat de gemeenten |e verplichtingen uit het rap- jport aangaan." Hij vindt dat om dat niet verwacht mag worden .dat het Rijk met geld over de brug komt als blijkt dat de ge- neenten hun verantwoordelijk heidontlopen. Het rapport stelt zeer duidelijk Bor Claudia Sondervan ^LISSINGEN - Ondanks de om vangrijke nieuwbouw en een voorzien tekort heeft het Zeeuws Radiotherapeutisch In stituut in Vlissingen vorig jaar «en kleine winst behaald. Het Zeeuwse bestralingscen- rum voor kankerbehandelingen lleef 7600 euro in de plus. Het 1RTI verwachtte vorig jaar nog 13.000 euro in de rode cijfers te raken door de hogere kosten voor gebouw en apparatuur en gen mogelijk lager aantal behan delingen vanwege de bouwperio de. Het aantal behandelingen isteeg daarentegen. ËetZRTI kreegt in 2004 twaalf honderd nieuwe patiënten in be handeling, veertien procent meer dan in 2003. Het gros daar van komt uit Zeeland. Slechts -zestien procent komt uit West- ;Brabant, dat ook tot het verzor gingsgebied van het hoogspecia- ijistische centrum in Vlissingen Het ZRTI kreeg afgelopen jaar toee extra bestralingskamers ffl een nieuwe wachtruimte. Op je eerste verdieping van het fors uitgebreide pand naast Zie lenhuis Walcheren kreeg de po rtiek vijf spreekkamers voor S^ialisten. Aan nieuwe behan- ^elapparatuur spendeerde het centrum zes miljoen euro, en nog eens dat bedrag aan de ver touw en de zware betoncon- sructies die de straling binnens kamers moeten houden. Het ZRTI beschikt nu over drie li neaire versnellers, maar is al met de zorgverzekeraars in de Slag voor een vierde versneller dm de patiëntengroei bij te kun nen houden. Met de huidige uit- fnsting moet het centrum tot *010 de patiëntenstroom aan kunnen. ?nt blijvend tekort aan radiothe rapeutisch laboranten bemoei al nog steeds het voorkomen van wachttijden voor behande len, zegt de Raad van Be- Steur van ZRTI. Met veel over werk is dat gelukt. Nederland tent al geruimte tijd een tekort £cleze beroepsgroep. Het ZRTI probeert in de eigen behoefte te ^oorzien door zelf leerlingen op telden en radiotherapeuten «an zich te binden met een phaarstetoeslag', een bonus. jN ens de vierjarige hbo-oplei- JN geeft het ZRTI een studie- rgoedmg en salaris om studen- N aan te trekken. dat de gemeenten verantwoor delijk zijn voor ongevallen die gebeuren op de Zeeuwse (spoor)wegen en bij de bedrij ven. Zij moeten zorgen dat de hulpverlening voor zulke ongevallen op orde is. Het Rijk op haar beurt is verantwoor delijk voor de veiligheid op de Westerschelde. Daarnaast blijkt dat niet van de Zeeuwse ge meenten verwacht mag worden dat die opdraaien voor alle kosten die gemoeid zijn met de veiligheid in en en rondom de Westerscheldetunnel. Met name wordt gedoeld op de extra tunneltraining voor de korpsen van Temeuzen en Borssele. Uit het rapport blijkt dat de overheden niet voldoende materieel hebben om alle on gevallen te lijf te kunnen gaan. Ze kiezen bij de voorbereidin gen voor een realistische be nadering. De regionale hulpor ganisaties moeten dus niet voor bereid zijn op bijvoorbeeld een ontploffing na een botsing tus sen twee gastankex-s op de Wes terschelde. Zo'n calamiteit heeft zich de afgelopen decennia niet voorgedaan in de westelijke we reld. Overkoepelende dienst Wel moeten ze een botsing tus sen twee vrachtschepen goed kunnen aanpakken. Ook wordt gepleit voor het oprichten van een gemeenschappelijke dienst die de gemeenten ondei*steunt bij het verstrekken van vergun ningen en het handhaven ervan, en bij het bestrijden van onge vallen met gevaarlijke stoffen. Lonink geeft aan dat het, finan cieel gezien, zeer moeilijk wordt om zo'n overkoepelende dienst op te richten. KOEWACHT - Een Abraham zeker, ben je in eerste instantie geneigd te denken als je het stilleven in de voortuin van Ge orge Wijnacker aan de Nieuwe Karne- melkstraat in Koewacht ziet staan. Bezoekers van het Akkerfestijn hadden er zaterdag al kennis van kunnen nemen. De van zinken teilen en emmers gemaak te pop was de blikvanger op een tentoon stelling van oude gebruiksvoorwerpen die Wijnacker op het Akkerfestijn had in gericht. „Omdat het de tiende keer was dat het Akkerfestijn werd gehouden, meende ik iets extra's te moeten doen. Ik denk wel dat het een succes was. Ik heb enorm veel complimentjes gekregen", zegt Wijnacker. Wat hij op het Akkerfestijn liet zien, is maar een deel van zijn collectie. Wijn acker (65) verzamelt en restaureert voor al oude landbouwwerktuigen en -gereed- schappen en huisraad uit grootmoeders en overgrootmoederstijd: ploegen, eggen, aanaarders, spades, schoppen, bietentrek kers. Veel voorwerpen kent hij nog uit zijn eigen kindertijd, met sommige heeft hij als jonge knaap nog bij boeren op het land gewerkt. Maar er zijn er ook bij van ver voor Wijnackerstijd, uit het begin van de twintigste eeuw en nog ouder. Die koopt of krijgt Wijnacker. Netjes „Ik struin heel veel rommelmarkten af, waar je voor schappelijke prijsjes nog wel eens iets interessants op de kop kunt tikken, maar ik krijg ook veel. Steeds meer mensen weten dat ik oude dingen verzamel en dat ik er net-jes op ben. 'Bij jou weten we tenminste zeker dat we je er een groot plezier mee doen', zeggen ze dan." Wat hem drijft? „Nostalgie, puur nostal gie. Ik hou van dingen die me aan vroe ger heiinneren. Elk ding heeft zijn eigen verhaal en als ik het zelf niet precies weet waar het voor gebruikt werd, vraag ik het aan nog oudere mensen. Of ik zoek het op in boeken. Ik heb tijdens het Ak kerfestijn ook gemerkt dat mensen het leuk vinden dat ik er zo veel over kan ver tellen." De waardeiing die hij tijdens het Akker festijn kreeg, smaakt naar meer. Van daar dat hij van plan is vaker zoiets te doen. Ook thuis in zijn grote tuin. „Ik heb mijn tuin al een keer beschikbaar ge steld als stempelpost voor een Belgische wandeltocht. Dat waren een paar hon derd man bij elkaar. Die hebben hier hun ogen uitgekeken." Een uithangbord heeft hij al. Dat is het mannetje van zinken teilen en emmers uit het begin van dit artikel. „Ik had hem eigenlijk alleen gemaakt om op een ori ginele manier mijn teilen en emmers te kunnen laten zien, maar iedereen zei dat ik dat mannetje niet moest afbreken. Daarom heb ik hem nu maar in de tuin gezet." Zijn 'uithangbord' beviel de bezoekers van het Akkerfestijn in Koewacht zo goed, dat George Wijnacker heeft beslo ten hem te laten staan. foto Camile Schelstraete door Jan van Zuilen door Aector Doorns MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter B. Doore- waard Boekhout veroordeelde gisteren een beroepsoplichter uit Vlissingen tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Aan slachtoffers moet 841 euro scha devergoeding worden betaald. De politierechter wees de man op zijn reputatie als oplichter, waarvan nu ook Zeeuwen de du pe werden. „Gebleken is dat u in heel Nederland grootschalig bezig bent geweest. U hebt niet voor niets het televisieprogram ma Opsporing Verzocht ge haald." De politierechter hield vervolgens zijn strafblad tegen het licht. „U bent al twintig jaar bezig mensen te besodemiete ren. Goede babbel Officier van justitie H. den Har- tog voegde eraan toe: „Deze man gaat gevangenis in, gevan genis uit. Hij heeft een goede babbel. Mensen tuinen erin. Hij licht met zijn charmes mensen op in heel Nederland en trekt zich geen bal aan van de gevoe lens van slachtoffex-s." De offi cier eiste tegen de veelpleger vier maanden cel. De verdachte zocht het motief voor zijn misdrijven in zijn gok- noorderzon vertrok. De rekenin gen werden nooit betaald. Tijdens zijn verblijf had hij zich ook voorgedaan als iemand die in de beveiligingsbranche werk te. Hij wist op die manier nog eens 200 eui'o af te troggelen voor het (zogenaamd) aanschaf fen van rookmelders voor de her- berg, die hij had beloofd tegen een zacht prijsje te leveren. Huurovereenkomst Begin mei werd in Vrouwenpol der een vrouw het slachtoffer, van wie hij een kamer huurde. De verdachte ging er met een gouden sieraad, een bankpas en geld van de vrouw vandoor. Aan de gedupeei-de moet hij de scha de van 241 euro vei-goeden. Eind 2003 had de man gepro beerd bij de gemeente Goes met het overleggen van een valse huurovereenkomst een uitke ring te krijgen. Raadsman I. Vreeken meende dat het betoog van de officier geen i'echt doet aan de poging om zijn cliënt op het goede pad te krijgen. „Hij heeft inzicht gekregen in zijn gokverslaving en weet dat er iets aan gedaan moet woi-den." Volgens de politierechter had de verdachte veel eerder de hulp van de re classering moeten inroepen. „Het liefst willen we van u af als beroemdheid op de televi sie." verslaving, maar daarvan was de politierechter niet onder de indruk. De oplichter bekende. in april dit jaar onder een valse naam een kamer in herberg De Natte Pij in Groede te hebben gehuurd. Daar had hij zich te goed gedaan aan maaltijden en consumpties, voordat hij met de SINT-PHILIPSLAND - Een sprinkhaan van zes centimeter lang. Hoe bijzonder is dat? Voor Evert-Jan van Riessen uit Sint Philipsland bijzonder genoeg om de krant te bellen. „Dit zie je echt niet iedere dag." De sprinkhaan trof hij gisteren aan in zijn tuin. Hij wist het groene beestje met lange poten en kleine zwarte kraaloogjes in een potje te vangen. Voor de foto. Daarna is de sprinkhaan weer losgela ten in de vrije natuur. foto Visumar MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Door- ewaard Boekhout heeft gistei'en een 39-jarige inwoner van Zierikzee voor een bedreiging op de werkvloer verooi'- deeld tot 400 euro boete vooi'waai'delijk. De verdachte kreeg het op 3 november vorig jaar in Zierikzee aan de stok met een leidinggevende van een schoonmaakbedrijf. „Als ik niet meer kan werken, ben ik in staat tot moor den", had hij tegen de vi'ouw geroepen. Het was de uit barsting van een onhoudbai-e wei'ksituatie, nadat de be drijfsleiding de Zieidkzeëenaar te kennen had gegeven dat zijn dienstverband niet verlengd zou worden. Volgens raadsman J. Wilgers waren de woorden van zijn cliënt ver keerd geïnterpreteerd. .,1 could kill myself, heeft hij ge zegd. Hij zou zich van kant maken als hij voor zijn fami lie niet meer kon werken", beweerde de strafpleiter. De advocaat bepleitte vrijspraak, maar de politiei-echter con-^ cludeerde dat de man de bedreigingen had geuit. OOST-SOUBURG - Een 63-jarige Oost-Soubui-ger is gis terochtend in zijn woonplaats ten val gekomen nadat hij tegen het geopende portier van een personenauto was ge reden. De man is met zwaar hoofdletsel overgebracht naar ziekenhuis Walcheren en later naar een ziekenhuis in Antwerpen. Het ongeval gebeurde doordat een 26-jari- ge Oost-Souburger zijn auto had geparkeerd aan de Spoorstraat en vei-volgens het portier opende juist op het moment dat de 63-jarige man van achteren kwam aange fietst. MIDDELBURG - Een 32-jarige inwoner van Vlissingen moet alsnog voor vier weken de cel in. De man had be zwaar gemaakt tegen de omzetting van een taakstraf in een gevangenisstraf. De Vlissinger had zijn laatste kans volgens politierechter B. Doorewaard Boekhout ver speeld. „Hij laat de dingen op zijn beloop. Hij denkt er te gemakkelijk over. De man kwam gisteren zijn stand punt niet verdedigen. Het bezwaarschrift werd onge grond verklaard. De man verbleef volgens zijn raadsman in Marokko. MIDDELBURG - B. Dooi'ewaaid Boekhout hield gisteren in Middelburg zijn laatste zitting als politierechter. Hij verruilt Middelburg voor Amsterdam, waar hij eind okto ber als kantonrechter begint. Doorewaard Boekhout is als i-echter een markante per soonlijkheid. Hij stapte eind jaren tachtig van het advoca tenkantoor Adriaanse van der Weel over naar de recht bank, waar hij zestien jaar rechter zou zijn. Hij hield van een directe benadering van de verdachten, waardoor de zittingen vaak een levendig karakter hadden. Doore waard Boekhout kon verdachten soms genadeloos aanpak ken, maar als de situatie het toeliet kwam altijd zijn hu mor bovendrijven. In zijn laatste strafzaak in Middelbui-g veroordeelde Door ewaard Boekhout een 34-jarige Vlissinger tot een voor waardelijke werkstraf van veertig uur. Bovendien moet de man de 850 euro terugbetalen, die hij zonder haar toe stemming met de pinpas van zijn (ex-)vriendin had opge nomen. De voetballers van Jong Ambon uit Middelburg brengen zeventien dagen door op het Molukse eiland Ambon. Het verblijf is onderdeel van het herstel- en verzoeningsproces dat daar - na een jarenlang geweldsconflict - gaande is. PZC-redacteur en Jong Ambonspeler Eldridge Pentury doet verslag. Vandaaq deel 11Belofte maakt schuld, cQ Kassa voor het team van de Ambonese voetbalbond (PSA). De ploeg wint met 4-0 van Jong Ambon en dat levert de ploeg een beloning op van 5.000.000 roepia, ongeveer 450 euro. Het is een cadeautje van burgemeester Jopie Papilaija van Ambon-stad, die de spelers van PSA 'slechts heeft willen motiveren'. Drie zeges, één dikke neder laag. Sportief gezien kent de trip naar Ambon voor Jong Am- bon geen al te mooie afsluiting, maar de zeperd is gauw verge ten. Dat verliezers na een 4-0-nederlaag worden bejubeld en de winnaars er voor spek-en-bonen bij staan ge beurt niet vaak. Vier wedstrij den in tien dagen hebben hun tol geëist. De spelers van Jong Ambon waren tegen PSA niet vooruit te branden, maar kun nen het land toch met opgehe ven hoofd verlaten. In 1988 kwam een gemengde se lectie van Nederlandse en Mo lukse voetballers naar de Moluk- ken om een paar wedstrijden te spelen. Bekende namen waren toentertijd de oud-profs Simon Tahamata, Bart Latuheru en Ton Pattinama. De ploeg speel de net als Jong Ambon vier keer, waarvan eenmaal in Am- bon-stad, in stadion Mandala Remaja. Annis Joël, die een jaar later vanuit Nederland voorgoed naar Ambon terugkeerde, was er toen niet bij maar kent de ver halen. „Het was helemaal niks in vergelijking met wat hier met Jong Ambon is gebeurd. Ik woon nu zestien jaar in Ambon, maar heb dit nog nooit meege maakt. De spelers van Jong Am- bon mogen trots zijn op zich zelf. Na de Kuiusuhan, de onlus ten, hebben zij Ambon op een mooie manier op zijn kop ge zet." Indrukwekkend, mooi, maar vermoeiend. De trip van Jong Ambon naar Ambon heeft de spelers veel gebracht. Ont moetingen met familie en vluch telingen, bezoekjes aan kam pongs, trainingen, wedstrijden en volop aandacht van doldwa ze, hebberige en opdringerige toeschouwers. De slotwedstrijd tegen PSA, waarvan de aftrap is verricht door de Vlissingse burgemeester Van Dok-van Weele, is zeker door zevendui zend mensen bekeken. „Op voet- balgebied is er in Ambon nog een hoop te doen. Er wordt nu gepraat over een mogelijk ver volg van deze trip", zegt Bert Pentuiy, trainer van Jong Am- bon. Burgemeester Papilaija vindt dat Jong Ambon een groot aan deel heeft gehad in de verbroe dering tussen christenen en mos lims. „Sport is een-effectief mid del om tot elkaar te komen. We hebben Jong Ambon bewust te gen zowel moslimploegen als christenteams laten spelen. Op de tribune zaten beide geloofs groepen door elkaar. Dat was een paar jaar geleden nog on denkbaar." Jong Ambon is woensdag nog van de partij als Ambon feestviert vanwege het 430-jarige bestaan. Donderdag ochtend vertrekt de selectie in alle vroegte naar Nederland. TERNEUZEN - Een 75-jarige Oostburger is gistermiddag rond kwart voor drie in Temeu zen beroofd van zijn geld. De man wilde geld naar het post kantoor brengen en had zijn au-? to geparkeerd op de Alvarez-: laan toen een donkere man het portier opentrok en de tas met geld uit zijn handen griste. Daar na rende de dader weg richting de Oude Vaart. De politie in Ter- neuzen is op zoek naar eventue le getuigen van deze diefstal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15