PZC Theaterplan PvdA doorgelicht Spanje verliest zeeslag opnieuw Eerste stappen op het kustpad Jarig ONDA verrast met erepenning Protestmars tegen muziekkeuze Dow grote flop Boete voor baldadigheid College acht locatie de Punt niet goedkoper deÜRVKKERY Dode zeehond Vrouw beroofd op Jaagpad Botsing met gestolen bestelbus Visstropers betrapt bij Philipsdam Spullen onder neus eigenaren weg zeeuwse almanak Spuitgastje Redactie: 0113-315649 jivww.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl 'ostbus 31,4460 AA Goes jdvertentie-exploitatie: Joord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; lationaal: 020-4562500. naandag 5 september 2005 Cdjoow Rodemaker MERKENDE VERHUIZERS verhuizingen in binnen- en buitenland, piano- en vleugel- transport, antiekvervoer, meubelopslag, overzeeverpakkingen E-mail: info@caljouw-rademaker.nl Middelburg Goes Terneuzen Burgh-Haamstede 0118 - 626 649 0113 - 227 062 0115 - 617 840 0111 -650 165 editie Walcheren jnnr René van Stee ERNEUZEN - De protestmars egen de muziekkeuze op het ju- peumfeest van Dow is volledig lislukt. Behalve initiatief- lemer Ariel Meeusen uit Terneu- >n kwam niemand opdagen. Jeeusen ageerde fel tegen de omst van artiesten als One Two Trio, Imca Marina, Albert West en George Baker die zater dagavond het feest opluister den. Uit die keuze van artiesten bleek volgens hem een minach ting van het Zeeuws-Vlaamse publiek. Meeusen riep op om het op de zelfde avond geplande concert van de Zeeuws-Vlaamse dialect band De Lamaketta's te bezoe ken op de zeedijk ter hoogte van buurtschap De Griete. De Lama ketta's waren niet blij met het feit dat zij ongewild betrokken raakten bij de eenmansactie van Meeusen. Uiteindelijk liep alles met een sisser af. Protestgan- gers waren in geen velden of we gen bij De Griete te bekennen. Ook weerhield de actie van Meeusen niemand om het mu ziekfeest van Dow, omgedoopt tot de Nacht van de Natte Zak doek, te bezoeken. De vermeen de C-artiesten op de Markt van Terneuzen trokken enkele dui zenden belangstellenden.Een lid van de organisatie liet weten dat een herhaling van het evene ment volgend jaar zo goed als ze ker vaststaat. Meeusen vindt dat, hoewel de protestactie niet is aangeslagen, hij een punt heeft gemaakt. „Natuurlijk gun ik iedereen zijn succes, maar ik sta er nog steeds volledig ach ter. Het was bedoeld als ludieke actie. Helaas is alles wat uit zijn verband getrokken. Ik weet ze ker dat de muziekkeuze van Dow niet die van het grote pu bliek zou zijn geweest." [oor Miriam van den Broek MIDDELBURG - Een theater op de Punt is niet goedkoper dan aan de Zuidsingel. Dat zegt iet Middelburgs gemeentebe- ituur naar aanleiding van een lerekening van de PvdA. )e PvdA-fractie presenteerde orige week een eigen begroting ran een nieuw theater op de 'unt. Volgens de partij kan het heater daar voor minder geld yorden gebouwd dan de ge beente had berekend, let theater zou zelfs goedkoper unnen worden dan aan de uidsingel. let college heeft het voorstel ran de PvdA laten doorrekenen [oor het adviesbureau Toom- !nd en Partners. Zijn conclusie uidt dat de Punt niet goedko- >er is dan de Zuidsingel. Er rordt erkend dat sommige be- jinigingsvoorstellen haalbaar ijn, maar die zouden dan ook elden voor de Zuidsingel. )e stelling dat voor bijna het elfde bedrag een theater met ilmzalen en een kleine zaal kan worden gebouwd, moet volgens het college 'genuanceerd' wor den. De fractie zegt bijvoor beeld dat er op de plaats van de bouwput aan de Zuidsingel ne gentig woningen kunnen ko men, in plaats van zeventig. Dat brengt meer geld op. Maar vol gens het college zijn die extra woningen in strijd met het be leid. Want het aantal woningen dat gebouwd mag worden, hangt samen met de eis die de gemeente stelt aan het parkeren op eigen terrein, legt het college uit. En aangezien er in de parkeer kelder nog bergingen moeten ko men die ten koste gaan van het aantal parkeerplaatsen, mogen er niet meer dan zeventig wonin gen gebouwd worden. Bovendien stuit de Punt in ver gelijking met de Zuidsingel, weer op andere problemen die geld kosten, zegt het college. Weliswaar worden de Haven- dijk, de Punt en de Oostperk- weg aangepast en verlegd voor de komst van de N57, zoals de PvdA aangaf. „Maar die plan nen komen niet één op één over een met de aanpassingen die no dig zijn voor de bouw van een theater op die plek. Daardoor zal toch nog extra geld nodig zijn." De PvdA zegt verder dat de afkoopsom voor de aannemer die het theater aan de Zuidsin gel zou bouwen, door de gemeen te te hoog wordt ingeschat. Het college durft deze opmerking niet te onderschrijven. „Bouwbedrijf Sprangers heeft aangegeven van ons 3,25 mil joen euro te willen als de bouw opdracht voor de Zuidsingel niet doorgaat. Toornend en Part ners gaan uit van een lager be drag. De PvdA gaat daar nog eens een miljoen onder zitten. Definitieve zekerheid over de hoogte is er pas als de onderhan delingen met Sprangers zijn af gerond." Vanavond besluit de gemeente raad of het theater gebouwd wordt aan de Zuidsingel. De raadsvergadering begint om 19.30 uur in het Stadskantoor. vanavond 20.00 uur Abdijplein Zeeland Nazomer Festival literatuur, met Bernlef Thomas Rosenboom Doeschka Meijsing Monika van Paemel Margot Vanderstraeten Wim Hofman Anne Vegter Aijen Duinker Kees 't Hart Bart Moeyaert Stijn van der Loo Niels 't Hooft Joke van Leeuwen presentatie: Bette Mellaerts [Markt 511 Middelburg IT0118 886 886 www. de-drvkkery. nl Muziekvereniging ONDA hield zaterdag een historische optocht in Ritthem. foto Mechteld Jansen door Anita Janse BERIKZEE - Duikers hebben Bterdagmiddag rond vijf uur »n dode zeehond aangetroffen lij de Zeelandbrug. De duikers lebben het dier met rust gela len. omdat het in vergaande ftaat van ontbinding was. RITTHEM - Brassband ONDA uit Ritthem heeft zaterdag een koninklijke erepenning gekre gen tijdens de viering van het honderdjarig bestaan van de mu ziekvereniging. Een bonte stoet historische figu ren trekt zaterdag door de Rit- themse straten. Een foto uit de oude doos van ONDA vormde de aanleiding voor de optocht in oude kledij. Het is net als op het plaatje. De vaandrager kijkt even plechtig en de kinderen zijn net zo enthousiast als toen. Hun lachende gezichten maken duidelijk dat de muziekvereni ging gezelligheid brengt. Dat is in al die jaren niet veranderd. Het dorp staat in het teken van het eeuwfeest. In de feesttent op het sportveld wordt een receptie en een reünie gehouden voor le den en oud-leden. Het loopt er 's middags al aardig vol. Rit them draagt haar vereniging een warm hart toe. Dat moet ook wel. Want hoe kan een mu ziekvereniging anders overleven in een gemeenschap die krap zes honderd zielen telt? „In Ritthem is een hechte onder linge verbondenheid waar het stedelijk gebied een voorbeeld aan mag nemen", zegt wethou der L. Poppe-de Looff in de feesttent. De wethouder vervult deze dag de rol van loco-burgemeester en daar zit een luchtje aan. „Na mens Hare Majesteit de Konin gin mag ik jullie een erepenning overhandigen. Vandaag zijn jul lie een koninklijke vereniging geworden", zegt ze. De Ritthe- mers staan perplex. Dat hadden ze niet verwacht. Tussen de feestgangers loopt de 71-jarige Nel Burrekers uit West-Sou burg. Ze is dan wel geen Rit- themse, maar ze mag zich met recht erelid van ONDA noemen. Vijftig jaar lang liep ze het vuur uit de sloffen voor 'haar' vereni ging. Ze haalde oud-papier op, stond op de planken om geld in te zamelen en blies vooral heel gedreven op haar althoorn. „De tweede partij", benadrukt ze. Tegenwoordig speelt ze niet meer „Ik ben al lang doof. Een gehoorapparaat hielp er op een gegeven moment ook niet meer aan", vertelt Nel. Daarom stop te ze vijf jaar geleden. Dankzij een nieuw gehoorapparaat kan ze in ieder geval nog wel de con certen beluisteren. „ONDA is een stuk van mijn leven", zegt ze. Of ONDA ondanks de grote be trokkenheid van de inwoners ook het volgend jubileum haalt, is de vraag. Het zal afhangen van de actieve inzet van jonge le den. En die zijn op een paar han den te tellen. joor Miriam van den Broek /EERE - Met kanongebulder, ïompetgeschal en vuurwerk lebben historische schepen za- erdagavond in Veere de zeeslag Fort den Haak' uit 1573 nage speeld. Duizenden mensen heb- •en vanaf de dijk bij het Oranje- ilein gekeken naar het schouw- pel op het Veerse Meer. erwijl de avond valt, varen de pogaarzen en andere histori- rie schepen uit om hun strate- ische posities in te nemen. De Janjaarden rechts, de Prinsen- loot links en de geuzen ergens hders. Ze wachten tot het pik- er is. Tot die tijd geeft van Hecke door de luidspre- ïrs uitleg over de zeeslag. „Ei- jpbjk vond die bij Vrouwenpol der plaats", zegt hij. „Maar we vonden het beter om hem van daag op deze plek na te spelen. De zeeslag gebeurde in het echt laat in de avond. De Spanjaar den hadden de gewoonte 's avonds voor anker te gaan. Door ze laat aan te vallen, kon den ze verrast worden." Dan zeilt de Prinsenvloot lang zaam op. De Spanjaarden wor den wakker en het gevecht be gint. De aanvalstrompetten schallen, het tromgeroffel zwelt aan en de eerste 'kanonskogels' worden afgeschoten. Vanaf de wal laat de Vlissingse schietver eniging De Fles echte kanonnen knallen. Op het water wordt het gevecht gesimuleerd met knal vuurwerk en Bengaals vuur werk. Als ook de geuzen zich in de strijd mengen, wordt het een wirwar van scheepjes die kris kras lang elkaar heen varen. „Formatievaren kenden ze in die tijd nog niet", vertelt Van Hecke. „In 1573 zocht je een schip op waarvan je dacht: die kan ik wel hebben. Haast had den ze toen ook niet. De Span jaarden hadden al maanden geen soldij ontvangen dus die waren niet zo happig op oorlog voering." Als een blauw gordijn van kruitdamp over de toeschou wers heen trekt, breekt een Spaans schip door de Knie. „Hij valt het Prinsenschip vanuit de rug aan", roept Van Hecke. Maar het heeft al geen zin meer. De Spanjaarden merken dat ze geen schijn van kans hebben. Ze zijn omsingeld en geven zich over. Veere viert opnieuw de overwinning met klokgelui. MIDDELBURG - Een 31-jarige Middelburger is zater dagnacht in zijn woonplaats aangehouden voor baldadig heid. Agenten zagen omstreeks twee uur dat de man in de Zusterstraat een trap tegen een auto gaf. Hij was onder in vloed van alcohol. Hij is aangehouden en naar het politie bureau gebracht waar hij zijn roes heeft uitgeslapen. Hij heeft boetes gekregen voor baldadigheid en voor openba re dronkenschap. MIDDELBURG - Een 23-jarige vrouw uit Oost-Souburg is zaterdagochtend op het Vlissings Jaagpad in Middel burg beroofd van haar tas. Ze fietste tussen kwart voor tien en half elf van Souburg naar Middelburg, toen een bromfietser haar tegemoet kwam en de tas van haar schouder rukte. In de tas zaten een gsm en een portemon nee met persoonlijke papieren en een paar honderd euro. VLISSINGEN - Een 46-jarige Vlissinger heeft in de nacht van zaterdag op zondag in Vlissingen een aanrijding ver oorzaakt met een gestolen bestelbus. Hij was doorgere den, maar kon even later alsnog worden aangehouden. De aanrijding gebeurde in de Kanariesprenk. De Vlissinger kwam met de bestelbus tegen een geparkeerde auto aan, maar reed door. Kort daarna werd de bus in de Nieuwst- raat gesignaleerd, waar de man is aangehouden. De bus was eerder die nacht gestolen van een bedrijfsterrein aan de Kleverskerkseweg in Middelburg. PHILIPSDAM - Twee visstropers zijn in de nacht van za terdag op zondag rond één uur betrapt toen ze bij de slui zen van de Philipsdam fuiken aan het leeghalen waren, terwijl ze op die plaats geen visrecht hebben. De fuiken waren geplaatst door een 64-jarige inwoner van de ge meente Tholen. Hij kreeg bij de vangst hulp van een 58-ja- rige vrouw uit Bergen op Zoom. In een gezamenlijke actie van de regionale milieuteams van politie Zeeland en Mid den- en West-Brabant, KLPD en AID werden de twee ge snapt. Ze hadden al dertig fuiken uit het water gehaald. 's-HEER ARENDSKERKE - Uit een camper op parkeer plaats Selnisse aan de A58 bij 's-Heer Arendskerke zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag foto-apparatuur, di verse pasjes en een bril gestolen. Er werd ingebroken toen de eigenaren in hun camper lagen te slapen. door Frank Gijsel RETRANCHEMENT - De ge meente Sluis opende gisteren het Nederlands Kustpad. Vanaf Retranchement trok 's morgens een groep wandelaars onder lei ding van gedeputeerde H. van Waveren en de wethouders J. Provoost en L. Kamphuis van de gemeente Sluis naar Cad zand-Bad voor het begin van de eerste etappe. Op het zelfde moment gingen op verschillende plaatsen aan de kust tientallen wandelgroepen op stap om het nieuwe pad in te lopen. Elke groep deed een etap pe. In onze provincie werden acht etappes afgelegd vanaf de grens bij Retranchement tot in Ouddorp. In Cadzand-Bad werd bij grens paal 369 even halt gehouden en vanaf die plek ging het in vlot tempo in de richting van Bres- kens. Gedeputeerde Van Wave- ren moedigde voor de start zijn medewandelaars aan vooral een stevig tempo te hanteren. Dan zou de tocht naar Breskens vlot afgelegd kunnen worden. Wet houder Kamphuis haakte in Cadzand-Bad ter hoogte van de Blanke Top af. Zijn collega Pro voost hield het vol tot strandpa viljoen Saint Pierre in Nieuw- vKet. „Nu is het luie zweet er tenminste uit", grapte de wet houder in Nieuwvliet. Voor T. Maenhout, hoofd afde ling toerisme van de gemeente Sluis, wil West Zeeuws-Vlaan- deren zich op wandel - en fiets- gebied manifesteren als de bui tentuin van Vlaanderen. „We willen ons duidelijk onder scheiden van de rest. Wande laars die door ons gebied heb ben gelopen moeten ontdekt heb ben dat we iets extra's bieden. Zo was het verrassend dat de route door de verdronken Zwar te Polder liep. Fijn dat ook de natuurorganisaties op die ma nier laten zien open te staan voor medegebruik voor recrea tie en toerisme." Maenhout wil in de toekomst ontmoetings plaatsen creëren voor wande laars en fietsers. Het plaatsen van meer informatiepanelen staat ooks op het verlanglijstje. Met bijna zevenhonderd kilome ter is het Kustpad verreweg de langste wandelroute van het land. Tot nu toe was dat, met on geveer rijf honderd kilometer, het bekende Pieterpad van Gro ningen naar Limburg. Het Nederlands Kustpad maakt deel uit van de North Sea Trail. In de loop van volgend jaar zal die volledig zijn bewegwijzerd. Dit Lange Afstandspad van Schotland naar Noorwegen loopt door Engeland, Neder land, Duitsland, Denemarken en Zweden. Wie de finish be reikt, heeft zo'n vijfduizend kilo meter in de benen. In Nederland komt de route in Sluis bij de Kaai binnen. Van daar gaat het op het grondgebied van Zeeuws-Vlaanderen langs de kust naar Breskens. Goed voor ruim 25 kilometer wandelen. foto Ruben Oreel Het einde van weer zo'n bloed hete zomerdag naderde. Die Ouwerkerkerse huisvader zat in de koele huiskamer terwijl hij zijn jongste defies gaf. On dertussen vermaakte de oudste zich buiten nog even met de tuinslang. Tot het tijd was voor het avondeten. Niet veel later lagen de koters te bed en liep vader de achter deur uit om het speelgoed bij een te rapen dat rondom het huis was blijven liggen. Met de armen vol autootjes en le- goblokken opende hij de voor deur en stapte binnen. Direct voelde hij het water door zijn schoenen dringen. Hij keek omlaag, in het spiegelende wa ter, en toen in lichte wanhoop omhoog het trapgat in, naar de slaapkamer op de over loop. Daar droomde een klein jon getje, zich van geen kwaad, be wust, over glorieuze heldenda den als brandweerman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9