Regering wil vertrek Fazio PZC Moslimpartij vecht tegen Brits stigma Beslan staat stil voor herdenking Afghaanse parlementskandidaat gedood Opnieuw doden bij brand in wooncomplex Parijs Syrië wil praten iver moord »p Al Hariri foorzitter van [ooggerechtshof 'S overleden Positie directeur Italiaanse centrale bank wankelt EU-commissaris Kroes haalt uit naar Frankrijk Oud-president Albanië nu premier Reuzenpad is beest in de disco Doden door hersenvliesontsteking Chirac aan beterende hand Maoïsten plegen aanslag in India Saddam ontslaat advocaten wegens tegenstrijdige raad maandag 5 september 2005 ImASCUS - Syrië heeft zich Weid verklaard het VN-onder- oeksteam naar de moord op de -jbanese oud-premier Al Hariri i ontvangen. Damascus wil vol- idig meewerken aan het onder dek van de Duitser Detlev Me lis, meldde het Syrische persbu- jau SANA zaterdag. i uitnodiging komt nadat Me- is Syrië ervan had beschul- jd dat het land zijn onderzoek jemverkt. Als datum voor het mek zou 10 september zijn stgesteld. meldde een functio ns van het Syrische ministe- i van Buitenlandse Zaken la- op de dag. Mehlis zou niet jrder kunnen komen, omdat andere verplichtingen heeft, er pro-Syrische generaals zijn inderdag in Libanon aange- aagd wegens de moordaanslag Al Hariri. Onder hen is het iofd van de presidentiële gar- i van de pro-Syrische presi- Emile Lahoud. Het is voor eerst dat het onderzoek naar i aanslagen concrete aanwij- ïgen oplevert dat Syrië of o-Syrische elementen in Liba- m erbij betrokken waren. oud-premier kwam in februa- om het leven door een enorme imaanslag. Daarbij vielen ast Al Hariri twintig doden. Hariri had zich tegen de Syri- ie aanwezigheid in Libanon leeerd en was daarom volgens >el mensen doelwit van een or Syrië georkestreerde aan- g. Door een soort volksop- nd in Libanon en onder grote emationale druk trok Syrië tele maanden geleden al haar litairen en veiligheidsagenten rug uit het buurland. Na vrije democratische verkiezingen ram een anti-Syrische rege- ïgscoalitie aan de macht, nd augustus zegde Syrië uit- ïdelijk medewerking toe in t onderzoek naar de moord- nslag op Al Hariri. In april E de Veiligheidsraad van de opdracht tot een onderzoek lar de moord. Een vijftigkop- Sge commissie onder leiding :in Mehlis gaat na wat er :ies is gebeurd. De ver- ichting is dat Mehlis in de ko- mde weken zijn bevindingen Jin de Veiligheidsraad presen- ert. ANP/RTR ianslagplegers harm el Sheikh /aren bedoeïenen URO - De drie zelfmoordda- ■rs die in juli bomaanslagen ieegden in de Egyptische bad- ats Sharm el Sheikh, waren doeiënen die lid waren van i islamitische cel. De bevel- >ber van die cel is gearres- erd, zeiden bronnen binnen de yptische veiligheidsdiensten erdag. ihmoud Mohamed Hammad, ihamed Oudeh Saeed en rnssa Ghoneim zijn geïdentifi- ird door hun DNA-materiaal de bekentenissen van 29 ver- chten van medeplichtigheid, drie zouden geen banden )ben met internationale ter- rorganisaties, zoals Al Qae- vee van de daders reden een :o vol explosieven. Een van i bracht zijn auto naast een tel tot ontploffing, de andere t zijn auto vlakbij een markt xloderen. De derde dader Kg een tas vol explosieven, ehij bij een parkeerplaats acti- jprde. Ongeveer zeventig men- kwamen door de aanslagen het leven. ANP/AFP/RTR ASHINGTON - De voorzitter d het Amerikaanse Hoogge- chtshof, William Rehnquist, is terdag op 80-jarige leeftijd Wieden. jarmee ontstaat een tweede va- pre in het hoogste hof van de pnigde Staten. Rehnquist fs 33 jaar rechter bij het hoog- rechtshof, en voorzitter sinds p6- Hij stond bekend om zijn hservatieve opinies. Vorig |r werd schildklierkanker bij p geconstateerd. Hij was een ptal maanden afwezig voor be- pdeling, maar keerde daarna panks zijn zwakke gezond- [d terug. j de start van het zomerreces pf de verwachte aankondi- }g over zijn vertrek uit. Rehn- F ^et weten te willen aanblij ft zolang zijn gezondheid het Volgens een woordvoer- van het Hooggerechtshof fs zijn conditie de afgelopen gen in snel tempo achteruit George Bush noemde [dood van Rehnquist gisteren een korte tv-speech 'een pt verlies'. GPD door Paul van der Zanden ROME - De positie van de presi dent van de Italiaanse centrale bank is dit weekeinde verder on der druk komen staan. Twee le den van de Italiaanse regering hebben Antonio Fazio openlijk opgeroepen zijn ontslag in te die nen. Vice-premier Giulio Tre- monti en de minister van Finan ciën Domenico Siniscalco vin den de positie van de centraal bankier onhoudbaar vanwege zijn omstreden rol in twee over namegevechten in de Italiaanse banksector. Fazio leek vrijdag nog zeker van zijn functie als centraal bankier nadat de regering overeenstem ming had bereikt over hervor mingen bij Banca d'Italia. De gouverneur van de centrale bank wordt voortaan aange steld voor een periode van zeven jaar en kan niet worden herbe noemd. Die maatregel zal echter pas van kracht worden na het vertrek van Fazio, die voor het leven is benoemd. Volgens minister Siniscalco had de regering verwacht dat Fazio in reactie op deze maatregel zelf zou besluiten op te stappen. „Wij hebben de hervormingen vrijdag goedgekeurd en we ver wachtten dat de gouverneur za terdag een verstandige keuze zou maken. Als ik Fazio was, zou ik aftreden", zei de minister gisteren. Hij maakte eerder al de opmerking dat de gouver neur slecht was voor het imago van Italië. Niet geschikt Vice-premier Tremonti liet zich de voorgaande dag in soortgelij ke bewoordingen uit. „De bank- president moet aftreden. Ik zeg al drie jaar dat hij niet geschikt is voor de baan." Beide bewindslieden deden hun uitspraken tijdens een bijeen komst van zakenlieden en politi ci in het Noord-Italiaanse Cer- nobbio. Ook de Italiaanse werk gevers dringen opnieuw aan op het vertrek van Fazio. „De Itali aanse ondernemers, en niet al- BRUSSEL - Eurocommissaris Kroes (Concurrentiezaken) heeft gisteren kritiek geuit op de plannen van Frankrijk om be paalde sectoren van de econo mie te beschermen tegen overna mes door buitenlandse bedrij ven. Kroes zei dat de bescherming van bedrijven niet het juiste ant woord is op de veranderende economie. De Franse regering presenteer de afgelopen week een hele was lijst van sectoren die beschermd zouden moeten worden tegen overnames uit het buitenland. Naast de farmaceutische indus trie en de biotechnologie staan daar ook casino's op en bedrij ven die systemen bouwen voor computerbeveiliging. De rege ring zal overnames bij deze on dernemingen niet direct blokke ren, maar verschaft zichzelf en de directies van bedrijven wel de mogelijkheid om bepaalde biedingen van de hand te wij zen. Meeste geld Kroes hekelde de voorstellen en herinnerde Frankrijk eraan dat bedrijven uit het land in de eer ste zeven maanden van dit jaar samen het meeste geld op tafel hebben gelegd voor overnames. ANP leen de ondernemers, zijn ge baat bij een sterke internationa le geloofwaardigheid", stelde werkgeversvoorzitter Luca Mon- tezemolo. Van die geloofwaar digheid is volgens hem niets meer over. Montezemolo vindt dat Fazio in deze situatie niets anders rest dan opstappen. De werkgeversvoorman uitte dit jaar al eens kritiek op de presi dent van de centrale bank. Fazio ligt onder vuur omdat hij de Italiaanse banken probeert te beschermen tegen overnames door buitenlandse branchegeno ten. Hierdoor ondervond ABN Amro dit voorjaar veel tegen stand bij zijn pogingen om Ban ca Antonveneta in te lijven. Ook een bod van de Spaanse bank BBVA op de Italiaanse branche genoot Banca Nazionale del La- voro werd tegengewerkt. De Spanjaarden haakten uiteinde lijk af, terwijl ABN Amro nog al tijd interesse toont in zijn over nameprooi. ANP/RTR KANDAHAR - Afghaanse vrouwen be kijken posters van de presidentskandida ten Mariam Shukoor Barekzai (1), Nasi- ma Ahmad Yar en Neema Suratgar Formule in Kaboel. Opstandelingen heb ben in Afghanistan een kandidaat voor de parlementsverkiezingen van 18 sep tember ontvoerd en gedood. De Taliban namen ook een gouverneur van een dis trict in het land en drie lijfwachten met geweld mee, meldden de autoriteiten za terdag. De kandidaat Mohammed Yaqoob reisde met de nieuwe gouverneur van het district Ghorak, Haji Moham med Nawab, naar diens district, toen Ta liban hun voertuig staande hielden op een weg ten noordwesten van de hoofd stad Kandahar. De Taliban hebben de verantwoordelijkheid voor de ontvoering opgeëist. De vijf mannen werden volgens een woordvoerder zaterdag berecht door een Taliban-rechtbank en ter dood ge bracht. De twee stoffelijke overschotten die in de Afghaanse woestijn langs de weg tus sen Kaboel en de zuidelijke stad Kanda har zijn gevonden, zijn van de twee Ja panse toeristen die sinds 8 augustus wer den vermist. Dat heeft het Japanse minis terie van Buitenlandse Zaken zaterdag meegedeeld, meldde het persbureau Kyo- do. Via onderzoek van de gebitsgegevens werd duidelijk dat de gevonden doden de vermiste man en de vermiste vrouw zijn. Beiden zijn met een schot in het hoofd ge dood. Afghaanse en buitenlandse militairen hebben zaterdag het lijk gevonden van een man. Het gaat vermoedelijk om de Brit die woensdag in het westen van het land door leden van de Taliban was ont voerd. Dat heeft de Britse ambassade in Kabul meegedeeld. De militairen waren bezig met een actie om de ontvoerde man, David Addison, te bevrijden. Ad dison, ingenieur van beroep, was betrok ken bij de aanleg van een weg in de pro vincie Farah. foto Zohra Besemra/RTR door Esther Gotink LONDEN - De Britse Moslimor ganisatie Hizb ut Tahrir vocht afgelopen weekeind tegen het stigma dat ze een extremistische partij is die ondergronds leden werft. Premier Blair overweegt de organisatie uit Groot-Brittan- nië te verbannen. Tijdens een conferentie in Londen sprak Hi zb over de westerse misstanden omtrent de islam en over de vor ming van een kalifaat (moslim staat). Zo'n duizend mannen, wouwen en kinderen kwamen bijeen in een zaal aan Euston Road in Londen om te luisteren naar toe spraken van vooraanstaande Hi- zb-leden. Op het programma stonden onderwerpen als de wes terse politiek versus de kalifaat, de rol van wouwen in de kali faat en het recht van de moslim wereld om zijn eigen politieke toekomst te bepalen. Volgens Hizb zijn moslims het zat dat 'westerse leiders en corrupte ti- rans de dienst uitmaken in de moslimwereld'. De partij streeft naar een moslimstaat die niet stoelt op westerse democrati sche principes maar op een hele eigen ideologie. „Blair meent dat onze politieke ideeën jonge moslims radicalise ren en aanzetten tot geweld", zegt perswoordvoerder imam Waheed die de conferentie open de. „Maar wat wij propageren heeft niks met terreur te maken. We willen het Westen niet veran deren of de macht hier overne men. We willen de roerige isla mitische wereld hervormen en denken niet dat de Amerikaanse en Britse invloeden de juiste zijn. Moet de Britse regering ons daarom demoniseren?" Kort na de Londense terreuraan slagen, die 52 mensen het leven kostten, noemde minister Clar ke van Binnenlandse Zaken het 'cruciaal de bronnen van de ide ologie uit te roeien die vier Brit se mannen tot zelfmoordcom mando's maakten'. Waheed weerspreekt dat zijn partij zo'n bron is. „Moslimlanden dienen sinds het einde van het Otto maanse Kalifaat (in 1924, red.) niet langer de belangen van hun burgers maar van buitenlandse regeringen. Blair spreekt publie kelijk zijn bewondering uit voor president Musharraf van Paki stan en wijlen koning Fahd. Dat is treurig. Salsa-dansgroep Vrijdag berichtte dagblad The Times al dat Hizb een geheime conferentie zou beleggen. Vol gens Waheed gaan de Britse me dia blind mee in de onwetend heid van de regering, waarmee ze mensen alleen maar angst in boezemen. „The Times stelde dat we een salsa-dansgroep als dekmantel gebruikten om deze conferentie te houden. Dat is hi larisch en een voorbeeld van de riooljournaüstiek waarmee mos lims dagelijks te maken heb ben." Waheed noch Nasreen Na waz, het vrouwelijke mediacon tact, is gevraagd om weerwoord. Nawaz: „We worden gezien als aanhangers van een kwaadaardi ge ideologie, en dus genegeerd. Westerlingen denken dat we een Taliban-achtig model nastreven waarin andersdenkenden wor den gemarteld en vrouwen on derdrukt. Dat is niet waar; wij vrouwen mogen gewoon wer ken, studeren en autorijden on der een kalifaatstelsel. GPD door Olivier van Beemen PARIJS - Een brand in een appartementencomplex in een voorstad van Parijs heeft in de nacht van zaterdag op zon dag minstens veertien slachtof fers geëist, onder wie twee kin deren. Het is de derde dodelijke brand in Parijs binnen tien da gen, met in totaal bijna veertig doden. Anders dan bij de eerdere bran den, was het complex geen over bevolkte, onleefbare opvang- of verblijfplaats voor immigran ten. De woontoren met achttien etages in de voorstad L'Hay-les-Roses is een zoge noemde HLM, een 'woning met een lage huurprijs'. Veel huur ders zijn immigranten. Opnieuw was een groot deel van de slacht offers dan ook van buitenlandse afkomst. De golf van branden in Parijs be gon ruim vier maanden geleden, toen 24 Afrikaanse asielzoekers omkwamen bij een hotelbrand, veroorzaakt door een ongeluk met een kaars. Anderhalve week geleden vielen er zeventien do den te betreuren en drie dagen later nog eens zeven, allen Afri kanen of van Afrikaanse af komst. Vorige week nog vatte een gebouw vlam, zonder slacht offers, en in april kwamen 24 mensen om bij een brand in een hotel. Na de vorige brand rezen voor het eerst vermoedens op dat er wel eens opzet in het spel zou kunnen zijn. Dit. weekeind is dat vermoeden nog groter. De politie arresteerde gisteren drie verdachten. Het zou gaan om meisjes van 16,17 en 18, die met een licht ontvlambaar product speelden. In veel Franse voorste den is brandstichting een wijd verbreid probleem. Vooral au to's en vuilcontainers zijn gelief de doelwitten. Renoveren Maar ook de woonomstandighe den worden nu onder de loep ge nomen. De gemeente Parijs en minister van Binnenlandse Za ken Nicolas Sarkozy hebben aangekondigd alle slechte wo ningen in kaart te brengen en te renoveren. Ze zoeken zo snel mo gelijk naar alternatieve woon ruimte voor de bewoners. De meeste slachtoffers van de brand van zaterdag kwamen om door verstikking. De tempe ratuur in de appartementen liep op tot driehonderd graden. De brandweer arriveerde een kwartier na het uitbreken van de brand. Volgens de internet pagina van het weekblad 'Le Nou vel Observateur' vonden jongeren uit de buurt dat te lang. Zij ontvingen de brand weer daarop met een regen van stenen. GPD TIRANA - De president van Albanië, Alfred Moisiu, heeft zaterdag zijn voorganger Sali Berisha benoemd tot minis ter-president van het land. Berisha behaalde bij de verkie zingen op 3 juli een meerderheid met zijn centrumrechtse coalitie. De zestigjarige Berisha was van 1992 tot 1997 de eerste post-communistische president van Albanië. Hij heeft nu tien dagen om een regering te formeren. Hij heeft al laten weten van plan te zijn het aantal ministersposten terug te brengen van negentien naar veertien. ANP/AFP SYDNEY - De giftige reuzenpad blijkt dol te zijn op dis co. Australische onderzoekers die proberen een manier te vinden om het land te bevrijden van het opdringerige en lelijke beest, hebben ontdekt dat hij wordt aangetrokken door ultraviolette discolampen, het zogeheten black light. Het noorden van Australië telt miljoenen reuzenpadden, die soms zo groot kunnen worden als een fors konijn. De padden kunnen met hun hallucinogene gif zelfs een krokodil of wilde hond doden. Na experimenten met rode en blauwe lampen, bleek het ultraviolette licht de dieren te lokken. Ze lijken vooral af te komen op de grote hoe veelheid insecten die in het licht dansen. Daardoor zijn dit jaar al 1500 padden in de val gelopen. ANP/AFP/RTR LUCKNOW - In de noordelijke Indiase deelstaat Uttar Pradesh zijn de afgelopen maand zeker 392 doden geval len als gevolg van een epidemie van hersenvliesontste king. De meeste slachtoffers zijn kinderen. De medische autoriteiten denken dat het dodental in wer kelijkheid mogelijk enkele duizenden bedraagt, omdat nu alleen nog maar de slachtoffers worden gex-egistreerd die sterven in staatsziekenhuizen. ANP/AFP PARIJS - De gezondheidstoestand van de Fi'anse presi dent Chirac, die vrijdag in een ziekenhuis in Pax-ijs werd opgenomen wegens een lichte beroerte, is 'zeer bevredi gend'. Dat meldde gisteren het ziekenhuis Val de Grace in een verklai-ing. De president heeft een goede nacht gehad. Hij zal nog enkele dagen door de artsen worden geobser veerd, aldus het militaire ziekenhuis. De 72-jarige Chirac werd opgenomen nadat hij proble- men kreeg met zijn gezichtsvermogen. Alle px-esidentiële verplichtingen zijn een week uitgesteld. ANP/AFP NEW DELHI - Zeker 23 Indiase militairen zijn gisteren om het leven gekomen door een aanslag in de Oost-India- se staat Chhattisgarh. Vermoedelijk zijn maoïstische i'e- bellen verantwoordelijk voor de bomaanslag, zei de minis ter van Binnenlandse Zaken van de staat tegen de Indiase televisie. Maoïsten hebben in zeker vijf van de 29 Indiase staten voet aan de grond. Ze strijden naar eigen zeggen voor gro tere sociale en economische rechten voor inheemse stam men en boeren die geen land bezitten. De strijd duurt al.: meer dan dertig jaar. ANP/AFP/RTR/DPA van onze redactie buitenland BESLAN - Overlevenden en na bestaanden van het gijzelings drama in Beslan hebben zater dag een minuut stilte in acht ge nomen bij de ruïne van School Nummer Eén. Met de stilte her dachten zij om 01.05 uur (plaat selijke tijd) het begin van de be vrijdingsoperatie, waarbij een jaar geleden 331 mensen om het leven kwamen. Daarop lieten ze 331 witte ballonnen op. Na de bijeenkomst bij de school- ruïne trok de stoet van circa vierduizend rouwenden naar de begraafplaats waar veel van de slachtoffers van het drama lig gen begx-aven. De namen van de doden wei'den een voor een voor gelezen. Daarna werden 331 wit te duiven losgelaten en een ne gen meter hoog monument van brons onthuld. Het monument laat vier vrouwen in de vorm van een boom zien met engelen als bladeren-. Vxijwel tegelijkertijd maakte de Russische president Poetin be kend dat hij een onderzoek laat uitvoeren naar de vragen die de moeders van enkele dode gegij zelde schoolkinderen vi'ijdag bij hem hebben opgewox-pen. Het ondex-zoek zal 'alle bekende in formatie over deze zaak' behel zen, beloofde een somber kijken de Poetin na een bijeenkomst met de leden van de nationale veiligheidsraad in het Krenxlin. De president beloofde dat nie mand zal worden gespaard in het onderzoek. De school in de Russische deelre publiek Noord-Ossetië begon vo rig jaar op 1 september. Zwaar bewapende Tsjetsjenen namen meer dan 1100 scholieren, lera ren en ouders in gijzeling. Bij de bevrijdingsoperatie stiei-ven 318 gegijzelden, onder wie 186 kin deren, twaalf militairen en 31 gijzelnemers. Medeschuldig De meeste nabestaanden van de slachtoffers van de gijzeling achtten de Russische autox-itei- ten medeschuldig aan de dood van hun naasten. Zij willen on der meer weten waarom de gijze ling in een bloedbad is geëin digd en waarom de autoxiteiten hebben geweigerd met de Tsjets jeense gijzelnemers te onderhan delen A NP/A FP/R TR door Liesbeth Buitink BAGDAD - De voormalige Iraakse president Saddam Hoes sein heeft nieuwe advocaten be noemd om hem bij te staan in zijn rechtszaak, die volgende maand begint. Saddams dochter Raghad zei dat alle 1500 juridi sche adviseurs die de verdreven dictator eerst bijstonden, zijn ontslagen omdat ze tegenstrijdi ge adviezen gaven. Onder de nieuwe groep advoca ten zouden prominente interna tionale juristen zijn, maar Rag had maakte geen namen be kend, meldde de BBC gisteren. De familie stuurde voxïge maand al alle twintig buiten landse advocaten de laan uit, omdat ze alleen hun eigen belan gen zouden dienen. Amerikaanse militah'en aires- teex'den Saddam Hoessein in de cember 2003. Hij is in afwach ting van zijn proces. De oud-dic tator moet onda- meer terecht staan voor misdaden tegen de mensheid. Hierop staat in Irak de doodstraf. Saddam en zeven aanhangers moeten volgens een woordvoer der van de Iraakse regering op 19 oktober voor de rechter ver- schijnen. De zegsman meldde gisteren dat zij zijn aange klaagd wegens het bloedbad in het doi'p Dujail in 1982. Daar vonden 143 sjiitische mos lims de dood na een mislukte moordaanslag op Saddam. Daar voor kan de oud-dictator de doodstraf krijgen. Gifgasaanvallen De slachting in Dujail is tot nu toe de enige aanklacht tegen Saddam. De verwachting is dat hij later nog moet voox'komen wegens misdaden tegen de mens heid, met name door de gifgas aanvallen op Koerden en de mas samoorden op sjiieten in het zui den van Irak. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5