Kijk- en Koophal keert terug Molendag nieuw leven ingeblazen Dikke laag sterren verbergt de fossielen Haazet PZC PZC Borsele moet spil in bestrijding van kernrampen worden Tocht van Kor en Bot Geen kip bij protestmars Aanhouding na vernielingen Alternatief theaterplan even duur Visstropers betrapt bij Philipsdam Man ernstig gewond bij auto-ongeluk agenda Sociale functie van verkooppunt wordt erg waardevol geacht Baldadig duo in de kraag gevat Er zat af en toe wel wat aardigs tussen, maar het waren toch vooral sterren en oesters die uit de korren op het dek kletterden. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Geen kies of schouder blad van een mammoet, geen hyenakeu tel of handwortelbeentje van een neus hoorn; de 55e tocht van Kor en Bot met de ZZ 10 van Jaap Schot heeft afgelo pen zaterdag geen spectaculaire vond sten opgeleverd. De korren haalden vooral brokkelsterren en Japanse oes ters naar boven. „De fossielen zitten er, de vraag is alleen hoe we erbij kunnen komen", zegt Hansjorg Ahrens van Na- turalis. Keer op keer gaan twee kon-en van de ZZ 10 over de bodem van de Ooster- schelde op zoek naar fossielen van land- zoogdieren uit het vroeg-pleistoceen, zo'n twee miljoen jaren oud. Maar zij storten vooral brokkelsten-etjes, slan gensterretjes en Japanse oesters op het dek. Tegen twaalf uur besluit schipper Schot de geul in de Hammen te verlaten en naar Colijnsplaat over te steken. „Er moet eens een echt koude winter ko men, dan zijn we van die laag sterren en Japanse oesters af", zegt hij. Voor Co lijnsplaat laat hij de korren in de Schaar zakken en dan komt de eerste fossiele vondst naar boven. John de Vos, paleontoloog en onderzoeker bij Naturalis, het Leidse Nationaal Natuur historisch Museum, houdt een stukje van een hertengewei uit het vroeg-pleis toceen omhoog. Schot laat de scheeps toeter horen en traditiegetrouw wordt een neutje gedronken. Ook daarna ha len de kon-en nog fossiele botten om hoog, waaronder een werveltje van een vis en een sprongbeentje van een hert. Maar echt spectaculair is het allemaal niet. Wim en Ineke Schot-van Sluis bekijken de drukte op het dek vanuit het stuur huis. Wim Schot heeft alle 55 Kor en Bot-tochten mee gevaren, eerst als schipper, later met zijn zoon Jaap. „Je had destijds onderzoeker G. Korten- bout van der Sluijs", vertelt Schot se nior. „Niemand mocht op het dek zoe ken naar fossielen voordat hij klaar was. Dat was toch anders dan nu." Een van de mooiste vondsten is voor Schot de melkkies van een mastodont. Die be wees namelijk dat deze dieren ook hun gebit wisselden. „En een andere mooie vondst, een grote steen met allerlei fossiele insecten erin, is ongevraagd ingepikt door een Duitse professor die elk jaar meeging. Zowel de steen als de professor hebben we nooit meer teruggezien." De familie Schot biedt Naturalis het jaarlijkse kor ren altijd gratis aan. Maar toen Natura lis een gift van tienduizend gulden van Shell kreeg, heeft Wim Schot drie we ken achtereen gekord. „Toen hebben we zo veel opgehaald dat we een vracht wagen van Zeelandia nodig hadden om alles naar Leiden te brengen." foto Inge Heuff Ondertussen wordt op het dek kor na kor opgehaald. Bioloog Jappe Beekman is niet ontevreden. „Dankzij het korren op zo'n dertig meter diepte zien we an dere soorten dan gewoonlijk, zoals de gewimperde zwemkrab, de blauwpoot- krab en het ruigkrabje." Eenmaal voor Colijnsplaat valt er voor hem niet meer veel te vinden, maar dan is Frank Wesselingh, onderzoeker fossie le schelpen bij Naturalis, weer blij. „Ik heb enkele mooie oude nonnetjes gevon den en de grote Noordkromp en verder veel fragmenten van andere soorten uit het vroeg-pleistoceen." Of het sediment uit de 'muizenbuizen' van oud-hoofd collectie mineralogisch kabinet van het Teylersmuseum Joop van Veen resultaten oplevert, is pas be kend na onderzoek van het zand en klei. „Die buizen aan de korren komen wel door de laag sterretjes heen", con cludeert Hansjorg Ahrens. „We moeten met de schipper maar eens nadenken over een methode om die korren ook door die laag heen te krijgen. Want die fossielen liggen er." maandag 5 september 2005 sll TERNEUZEN - Een protestmars tegen de muziekkeuze op het jubileumfeest van Dow is volledig mislukt. Behal ve initiatiefnemer Ariël Meeusen uit Temeuzen kwam nie mand opdagen. Meeusen ageerde fel tegen de komst van artiesten als One Two Trio, Imca Marina, Albert West en George Baker die zaterdagavond het feest opluisterden. Uit die keuze van artiesten bleek volgens hem een minachting van het Zeeuws-Vlaamse publiek. Meeusen riep op om het op dezelfde avond geplande con cert van de Zeeuws-Vlaamse dialectband De Lamaketta's te bezoeken op de zeedijk ter hoogte van buurtschap De Griete. De Lamaketta's waren niet blij met het feit dat zij ongewild betrokken raakten bij de eenmansactie van Meeusen. Uiteindelijk liep alles met een sisser af. Protest- gangers waren in geen velden of wegen bij De Griete te be kennen. KLOOSTERZANDE - Een 22-jarige inwoner van de ge meente Hulst is zaterdagochtend vroeg op de Klooster straat in Kloosterzande aangehouden. Hij was het er niet mee eens dat hij uit een horecagelegenheid was gezet en gooide vervolgens een fiets tegen de ruit van het pand. De ruit werd hierdoor vernield. De man is aangehouden en na verhoor met een proces-verbaal op zak weer in vrij- heid gesteld. MIDDELBURG - Een theater op de Punt in Middelburg is niet goedkoper dan aan de Zuidsingel, waar nu ge bouwd wordt. Dat zegt het Middelburgs gemeentebestuur naar aanleiding van een berekening van de PvdA. De PvdA-fractie presenteerde vorige week een eigen begroting van een nieuw theater op de Punt. Volgens de partij kan het theater daar voor minder geld worden gebouwd dan de gemeente had berekend. Het theater zou zelfs goedkoper kunnen worden dan aan de Zuidsingel. Het college heeft het voorstel van de PvdA laten doorreke nen door het adviesbureau Toornend en Partners. Zijn conclusie luidt dat de Punt niet goedkoper is dan de Zuid singel. Er wordt erkend dat sommige bezuinigingsvoor stellen haalbaar zijn, maar die zouden dan ook gelden voor de Zuidsingel. Vanavond besluit de gemeenteraad of het theater ge bouwd wordt aan de Zuidsingel. De raadsvergadering be- gint om 19.30 uur in het Stadskantoor. PHILIPSDAM - Twee visstropers zijn in de nacht van za terdag op zondag rond één uur betrapt toen ze bij de slui zen van de Philipsdam fuiken aan het leeghalen waren, terwijl ze op die plaats geen visrecht hebben. De fuiken waren geplaatst door een 64-jarige inwoner-' van de gemeente Tholen. Hij kreeg bij de vangst hulp van een 58-jarige vrouw uit Bergen op Zoom. In een gezamen- lijke actie van de regionale milieuteams van politie Zee land en Midden- en West-Brabant, KLPD en AID werden de twee gesnapt. Ze hadden al dertig fuiken uit het water gehaald. De ge vangen vis is teruggezet. Het tweetal kreeg een proces-ver baal. door Frank Balkenende HEINKENSZAND - De gemeen te Borsele moet een regionaal expertisecentrum worden voor nucleaire ongevallen met de kerncentrale of de Covra, waar radio-actief afval ligt opgesla gen. Die aanbeveling staat in een pro vinciale eindrapportage over rampenbestrijding in de Wester- schelderegio. Burgemeester J. Gelok hoopt dat het Rijk (in dit geval de ministeries van Bin nenlandse Zaken en Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu) de aanbeveling over neemt en met geld over de brug komt voor het regionale nucleai re steuntpunt, dat zich vooral moet bezighouden met rampen bestrijdingsplannen. Voor perso nele kosten is per jaar ongeveer 55.000 euro nodig, vooreen noodzakelijke jaarlijkse oefe ning 80.000 euro. Er wordt on voldoende geoefend op het be strijden van een kernramp en hulp bieden aan en (virtueel) evacueren van de bevolking, bleek in mei tijdens een stafoefe- ning. De laatste keer dat dat ge beurde was tien jaar geleden. Sinds Tsjemobyl (1986) zijn in de westerse wereld weliswaar geen kernrampen meer voorge komen, de overheid wil toch de vinger aan de pols houden. Een goede voorbereiding op on gevallen met de kerncentrale Borssele is primair de verant woordelijkheid van het Rijk, maar komt in de praktijk vooral op het bordje van gemeenten te recht. De bestrijding van een grote nucleaire ramp is echter nog onvoldoende gestructu reerd. Risico's Daarom moet er een regionaal steunpunt komen dat onderdeel uitmaakt van de Veiligheidsre gio Zeeland, staat in de provin ciale eindrapportage. Het ligt voor de hand dat onder te bren gen bij de gemeente Borsele, om dat die al de nodige kennis in huis heeft en de kerncentrale en Covra op Borsels grondgebied staan. Die gemeente loopt ten slotte de grootste risico's bij een kernramp. Burgemeester Gelok is het er vooral om te doen ambtenaren met specifieke deskundigheid, en dat zijn er drie, in huis te hou- j den. „Dat valt niet altijd mee, want als ze elders meer kunnen verdienen, kun je ze als gemeen- te niet altijd vasthouden. Dan vloeit je kennis weg." Gelok haast zich erbij te vertellen dat van de drie nog niemand is ver trokken. Hij juicht de opzet van een re gionaal nucleair expertisecen- trum toe, omdat er dan meer geld beschikbaar komt en perso neel zich verder kan specialise- ren. Daarnaast kan Borsele an dere gemeenten die met radioac tiviteit te maken hebben, advise- ren. SINT-PHILIPSLAND - Een twintigjarige man uit de ge meente Tholen is gisteravond ernstig gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval op de Rijks weg bij Sint-Philipsland. De automobilist reed rond zes. uur in de richting van Anna: Jacobapolder. Door onbekende" oorzaak verloor hij de macht over zijn stuur en kwam links - in de berm. Daarna schoof hij dwars over de weg en over - het fietspad, raakte een boom" en kwam in de sloot tot stil- stand. Twee ambulances, de trauma- helikopter en twee brandweer auto's werden ingezet om de: man te helpen. Hij was in zijn auto bekneld geraakt en moest er door de brandweer uitge-" haald worden. De man raakte ernstig gewond, maar de aard van zijn verwonin- gen is onbekend. Hij is per am bulance overgebracht naar een ziekenhuis in Rotterdam. STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: Openbare vergadering Commissie Openbare Ruimte. (Advertentie) K0ZIINEN - ZONWERIN KOZIJNEN. ZONWERING www.aazet.nl I-33QH3 Kapelle -Tel. 0113-3: Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl jOES - De politie heeft zater- lageen 27-jarige man uit de ge- neente Kapelle en een 18-jarige nan uit de gemeente Reimers- waal aangehouden voor open lijke geweldpleging. Het tweetal was de nacht daar- loor per auto een 21-jarige auto- nobilist uit Heinkenszand ge- folgd. Toen die op de Westsin gel in Goes stopte, stapten zijn chtervolgers uit en trapten flink tegen de auto. Daarna re den ze weg. HnnrEsme Soesman BRÜINISSE - De Kijk- en Koop hal van de hervormde gemeente Bruinisse wordt, mogelijk nog dit jaar, herbouwd. In juni werd de verkoophal door brand ver woest. De vrijwilligers hebben eensgezind besloten de hal in ere te herstellen. Niet alleen van- wege de inkomsten, maar ook met het oog op de sociale func tie van het verkooppunt. Bi] de Kijk- en Koophal in Brui nisse zijn tientallen vrijwilligers betrokken, verduidelijkt C. Gil jam van de kerkenraad van de hervormde gemeente. Daar naast komen er heel wat mensen uit de directe omgeving met eni geregelmaat op de hal met twee dehands spulletjes af. Waarmee dekijkhal ook tot een als waar devol te beschouwen ontmoe tingsplek is geworden. „Die plek willen we in ere herstel len", verklaart Giljam desge vraagd. DeBruse Kijk- en Koophal bete kent voor de hervormde gemeen tebovendien een aardig (structu reel) financieel steuntje in de rug. Jaarlijks komt er bruto tus sen de 20.000 en 25.000 euro met de verkoop van allerlei spul letjes binnen. De hal geniet na melijk ook eilandelijke bekend heid, heeft Giljam door diverse readies in de afgelopen maan denervaren. De basis voor de verkooploods werd een jaar of acht geleden ge legd. Aanvankelijk heel klein- ichalig, tot er uiteindelijk aan de Industrieweg een loods ge huurd - en later aangekocht - werd. „Achteraf gezien is het nisschien een beetje uit de hand jelopen", blikt Giljam op de ont wikkeling terug. Geen twijfel )esalniettemin is er geen mo ment getwijfeld over wederop bouw. Na de eerste schrik en de ifwikkeling van de verzeke- ingsrompslomp zijn alle vrij- lilligers bij elkaar gekomen om zich over de toekomst van de Kijk- en Koophal te bera- 'den. „Zij hebben toen unaniem aangegeven héél graag verder te willen." Dat gaat nu gebeu ren met de bouw van een verge lijkbare (uit damwandprofiel opgetrokken) hal als het afge brande exemplaar. De nieuwe is iets groter dan het vorige, ruim honderd vierkante meter grote gebouw. Er zitten geen ra men meer in, omdat die geen functie hadden. De bouwver gunning is inmiddels aange vraagd. Giljam hoopt dat nog dit jaar de nieuwe Kijk- en Koophal in gebruik kan wor den genomen, Dat is wat goederen betreft in elk geval geen probleem, verdui delijkt hij. Bij de brand begin juni brandde de hele loods en in boedel af. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De kerkelijke gemeente had op ver schillende adressen nog meer spullen in de opslag staan die op dat moment niet meer in de hal pasten Ook is het aan bieden van spullen tussentijds doorgegaan. De Kijk- en Koop hal was, tot de brand, twee dagdelen in de week (woensdag en zaterdag) geopend. Ook bij speciale gelegenheden werden de deuren van de loods openge zet. door Esme Soesman ELLEMEET - Twaalf molens en een veelvoud aan verhalen. In het kader van de Schouwen-Dui- velandse Molendag werden za terdag in heel de regio de wie ken in beweging gebracht. Daar mee is nieuw leven geblazen in de regionale molendagen in Zee land. Dat levert behalve mooie plaatjes ook een keur aan verha len op. Een gezin zit rond de picknickta fel aan de voet van de in 1724 ge bouwde grondzeiler De Haan in Brouwershaven. Sinds vieren half jaar wonen Ruurd en Irma Ottema met hun zes kinderen - variërend in leeftijd van drie tot achttien jaar - in de Brouwse molen. Dat maakt een bezoek aan die molen tot een heden daagse ontdekkingstocht, langs creatieve woontoepassingen van ooit functionele molenonderde len. Nee, een gewoon woonhuis wordt zo'n molen nooit. „Als het stormt kraakt het wel, ja. En dan voel je de molen ook bewe gen", vertelt dochter Jade (18). „Het is oud en origineel. Daar waren we ook naar op zoek", zegt Irma. „En de molen staat op een heel bijzondere plek. Met vrij zicht over de Grevelingen. Super. Ik wil hier nooit meer weg", vat Ruurd zijn enthousias me samen. De Zierikzeese stellingmolen Den Haas. In de Zierikzeese stellingmolen Den Haas is het op een andere manier knus. Uit de vele molen foto's en gladgestreken meelzak ken aan de muren spreekt de liefde van de molenaar voor het voormalig bedrijfsgebouw op het Bolwerk. Bezoekers kunnen zich alleen al aan alle extra's, zo als een houten kar van Graan- en meelhandel De Hoop, een tijdlang vergapen. Met als duize lingwekkend hoogtepunt een wandelingetje over de stelling, met uitzicht over de haven van Zierikzee. Minder zicht maar meer verhaal is te vinden in Ellemeet, waar de van een molenaarsgeslacht af stammende eigenaar M. Dijk- foto Marijke Folkertsma man z'n passie voor 'dat oude spul' aan alle kanten uitstraalt. Zijn familie bezat ooit negen mo lens, waaronder - sinds 1857 - de korenmolen type grondzeiler 't Hert. Dijkmans vader koos als jongste telg echter voor een an der vak en legde de basis voor het gelijknamige autobedrijf in Burgh-Haamstede. Zijn zoon ging dezelfde weg, maar is nooit helemaal van zijn 'wortels' losge komen. Dus toen ome Jan, zelf kinderloos, 't Hert aan de kinde ren van zijn broer naliet, wist Dijkman daar wel raad mee. Hij wijst op de in 1974 gerestau reerde onderdelen en voert be zoekers naar de buil - een soort zeef waarmee het grovere meel van het fijne meel gescheiden kan worden - die vanwege ruim tegebrek in een naast gelegen schuurtje is ondergebracht. Meestal komt Dijkman elk week end wel even bij 't Hert aan. „En als je ermee draait, dan heb je altijd bezoek. Dan kun je het klussen wel laten." Het is die nog altijd warme be langstelling voor de voormalige bedrijfsgebouwen die vereni ging De Zeeuwse Molen, het Gil de van Vrijwillige Molenaars en moleneigenaren heeft aangezet de regionale molendagen - na vijf jaar stilte - weer te laten her leven. Volgend jaar is - ook weer in het eerste weekend van september - Walcheren aan de beurt, blikt Ad Oele van het re gionaal bestuur vooruit. Want: „Je ziet dat de aandacht voor het industriële erfgoed toe neemt. Petje af ook voor die jon gens die dit tweehonderd jaar geleden hebben gemaakt. En het hoort gewoon bij Holland. Zoals ook tulpen en klompen dat nog altijd doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43