Maat Van den Berg duikt op Joran loopt lachend bajes uit Paul Verhoeven schrijft boek over Jezus Bijzondere kampioenschappen Pechtold vindt dat Nederland zich laat pakken door angst Vechtersbazen jaan flink tekeer Valkenburg Failliete zakenman zegt snel miljoenen te krijgen van Joegoslaaf Beste directiechauffeur van 2005 Problemen Talpa bij interland Jongetje (8) verdrinkt in Tikibad Nijmegen schoonste gemeente Politie ruikt onraad Productie van biologische eieren zou gevaar lopen Biodiesel en -benzine volgend jaar accijnsvrij maandag 5 september 2005 /an onze redactie binnenland jlECHT - Regisseur Paul Ver beven werkt op dit moment an een boek over Jezus. Dat .eeft een zegsman van uitgeve- ij Bijleveld zaterdag bevestigd. ')e 67-jarige Verhoeven is al ja- en bezig met een studie naar et leven van Jezus. Hij is al lan- tijd als enige niet-theoloog rbonden aan het Jesus Semi- Los Angeles. In deze stu- diegroep onderzoekt hij met vooraanstaande bijbelgeleerden de historische feiten rond Jezus. De zegsman van Bijleveld be klemtoonde dat het boek van Verhoeven geen hype is, maar een serieus wetenschappelijk werk. „Deze man weet echt waar hij het over heeft." Het boek wordt vooralsnog alleen in het Nederlands uitgebracht, al is er wel al belangstelling uit het buitenland getoond. De uit geverij durft nog niet te zeggen wanneer het boek precies uit komt. „Dat gebeurt pas als ie dereen tevreden is met het eind resultaat." Als basis voor het werk dienen de talloze essays die Verhoeven de afgelopen ja ren schreef voor het Jesus Semi nar. De studie dient deels als voorbereiding op zijn filmpro ject Jesus: The Man, dat voorals nog in de Verenigde Staten te omstreden bleek om te kunnen realiseren. „Kr zijn niet veel filmregisseurs die de moeite nemen om twintig jaar het te verfilmen onderwerp te bestuderen", stelt Verhoeven. „Maar een project over Jezus wordt natuurlijk geen film over een bakker in de straat. Je hebt het toch over de grondlegger van de westelijke civilisatie. Als je ziet hoeveel christenen er nog zijn, en hoe belangrijk het nog is voor veel mensen, dan kan je er niet licht overheen lopen." De filmmaker is altijd al geïntri geerd geweest door Jezus. „Wat is er toen gebeurd? Waarom had die man zoveel invloed en hoe heeft het geloof kunnen worden wat er nu nog van over is? Hoe is het mogelijk dat interessante ideeën in twintig eeuwen zo to taal gecorrumpeerd zijn." ANP valkenburg - De politie oest in de nacht van zaterdag i zondag veertig agenten laten nrukken om een eind te ma- fVn aan diverse grote vechtpar tijen rond een dancing in Val- nburg aan de Geul. ,at meldde de politie gisteren, jjf mensen werden gearres- ;rd. De verdachten komen uit aastricht (26 en 31 jaar), Val- ïburg (22 en 38 jaar) en .erssen (17 jaar). De vechtpar- »n begonnen volgens de poli- in dancing Ahoy. Nadat die |p last van de politie ontruimd was, gingen tientallen vechters azen op straat met elkaar op vuist. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Privé-detecti- ves hebben de Joegoslavische za kenpartner getraceerd, van wie de failliete Hilversumse zaken man R. van den Berg zegt bin nenkort miljoenen te ontvan gen. Van den Berg zit momen teel vast op verdenking van het oplichten van ruim 1400 beleg gers, die ruim 123 miljoen euro tegoed hebben. Het detectivebureau Ultrascan Advanced Global Investigations (UAGI) bevestigde zaterdag 'sterke aanwijzingen te hebben' dat de opgespoorde man de door Van den Berg opgevoerde Joego slaaf is. Van den Berg stelt al sinds het begin van de beleggingsaffaire dat hij op basis van een monde linge afspraak met de Joego slaaf voor 15 september over 70 miljoen euro kan beschikken uit een investering in grond in Tsje chië. Voor curator A. van Hees was de Joegoslavische partner echter onvindbaar. Van den Berg wil met het geld gedupeerde beleggers terug betalen. Hij vraagt al twee we ken om vrijlating, zodat hijzelf naar de man op zoek kan. Vol gens Van den Berg kan alleen hij contact opnemen met de Joe goslaaf om het geld vrij te krij gen. Foto's UAGI deed het speurwerk naar de man op verzoek van 57 gedu peerden. Het bureau zegt over relevante informatie en foto's van de Joegoslaaf te beschik ken. Maar volgens een woord voerder is er in strikt juridische zin nog geen onomstotelijk be wijs van een directe connectie tussen Van den Berg en de Joe- Schip Volgens de curator heeft de fail liete investeerder enkele jaren geleden een Joegoslaaf ontmoet op een schip in Marbella. De door UAGI getraceerde man woont in Marbella, is vermo gend en heeft de Zwitserse natio naliteit. Volgens Ultrascan zijn de Joego slaaf en Van den Berg boven dien enkele jaren geleden op dezelfde dag op een notaris kantoor in het Zwitserse Zug geweest. Op dat kantoor stortte Van den Berg volgens de cu rator 24 miljoen euro. Dat be drag is vervolgens contant overgedragen aan een Joego slaaf die het zou investeren in Tsjechische gronden. Het gaat daarbij om grond bij de luchtha ven van Praag, stelt UAGI. De curator heeft inmiddels het on derzoek opgevraagd bij Ultra scan. ANP LELYSTAD - Een directeur kan zich geen betere chauf feur wensen dan Marcel Markink. Hij werd zaterdag eer ste in de verkiezing Beste Directiechauffeur van 2005. Op het terrein van het Politie Verkeersveiligheidscentrum in Lelystad sloeg de inwoner van Bilthoven ziéh goed door vijf praktijkproeven en een theorietest heen. In totaal zeventig directiechauffeurs streden om de eer. Zij moesten onder meer met hoge snelheid scheipe boch ten nemen, achteruit slalommen met een geblindeerd ach terraam en een parcours afleggen. ANP JEREVAN - Televisiezender Talpa heeft zaterdag proble men met de rechtstreekse uitzending van de voetbalinter land Armenië - Nederland. Het beeld viel tijdelijk weg. Het probleem lag niet bij Talpa maar bij het bureau dat de Fz inhuurt voor de techniek, vertelt een woordvoerder. „Die zijn afgelopen week met de camera's en andere appa ratuur te laat vertrokken uit Duitsland." Talpa zag de bui al hangen en heeft op het laatste mo ment zelf apparatuur in laten vliegen, met hetzelfde vlieg tuig als het Nederlands elftal. ANP DEN HAAG - In het Tikibad van pretpark Duinrell in Wassenaar is zaterdag een achtjarig jongetje uit Delft ver dronken. Bezoekers en personeel hebben vergeefs gepro beerd het jongetje te reanimeren, waarna hij naar het Leids Universitair Medisch Centrum is overgebracht. Daar is hij overleden. De recherche onderzoekt de toedracht en is op zoek naar getuigen, die kunnen vertellen hoe de jongen in het water terecht is gekomen. Het kind werd door een zwemmer le venloos aangetroffen op de bodem van het twee meter die pe bassin, aan het einde van een snelle glijbaan. Er was voldoende toezicht in het bad, waar Het erg druk was van wege het mooie weer. GPD NIJMEGEN - Nijmegen is uitgeroepen tot schoonste ge meente van Nederland. Na een half jaar van evenementen organiseren en opdrachten uitvoeren rond het thema Schoon, heeft Nijmegen zaterdag uiteindelijk de acht con- curerende gemeenten verslagen. Onder meer de inzet van het gemeentebestuur en de inwo ners, het zwerfafvalbeleid en het organiseren van een 'schoon evenement' bepaalden wie uiteindelijk de Schoon ste Gemeente van Nederland 2005 zou worden. ANP TILBURG - Agenten roken letterlijk onraad toen zij zater dagmiddag een 52-jarige Tilburger over de Hart van Bra bantlaan zagen fietsen. Omdat de man bij de politie be kend is als veelpleger, namen de agenten even poolshoog te. Hij bleek grote hoeveelheden paling in zijn tas en on der zijn kleding te hebben gestopt. Toen de agenten hem vroegen waar deze vandaan kwa men, verklaarde de man dat hij 'net terug kwam fietsen van de zee'. Uiteindelijk bleek dat de notoire dief 48 pak ken paling uit een supermarkt had gestolen. ANP [ORTENHOEF - In het foord-Hollandse Kortenhoef ond zaterdagmiddag voor de tvaalfdc keer het NK Palingro- en (NKP) plaats. Zierikzee- naar Leon van den Hoek heeft aterdag het Nederlands kam- ioenschap Palingroken gewon en. Met 220 punten liet hij lap Taal (218) uit Urk en Ger- t Bijsterbosch (213) uit atwijk net achter zich. Dit weetal tekende voor respectie- elijk de tweede en derde prijs. Iet is de twaalfde keer dat dit venement in Kortenhoef is ge- ouden. Dit is een meer dan dui- snd jaar oud veendorp met een jke visgeschiedenis, waar door eeuwen heen heel wat palin- en gevangen, gerookt en genut- zijn. Organisator van het ederlands Kampioenschap is e Stichting Vechtplassen Pa- ngrook Commissie (VPC). n Joure vond op dezelfde dag oor de 23ste keer de Solexrace laats. Tijdens een heus WK ?erd gestreden in diverse klas- en, waaronder een Lady-race, en ludieke klasse en specials. Bauke de Roos is in Joure de heuse wereldkampioen solexra cen geworden. De snelheidsdui vel uit Zwaagwesteinde ver sloeg in een razend spannende fi nale de kampioen van vorig jaar, vertelde voorzitter Ynte Kuidersma van vereniging Al tijd Onder Weg (AOW). Onge veer 3000 toeschouwers togen zaterdag naar Joure om 124 so lexbrommers over het asfalt te zien jagen. Dat het een snelle sport is, blijkt wel uit het feit dat de solexen in de Specialklas- se tot 100 kilometer per uur rij den. Het internationale evene ment, Duitsers, Belgen, Fransen en Denen verschenen aan de start, kende één ongeval. Een da me ging met haar racemonster iets te plat door een scherpe bocht en zag een stoeprand daar door van heel dichtbij. De Roos had geen moeite met het asfalt- vreten. Hij passeerde in de laat ste bocht voor de finish Lubbert Postma en mag zich daardoor wereldkampioen solexracen noe men. foto's Juan Vrijdag en Rick Nederstigt/ANP door Rudi Buis ORANJESTAD - Joran van der Sloot (18) is zaterdagmiddag vrijgelaten uit de KIA-gevange- nis op Aruba. Hij zat daar sinds begin juni vast op verdenking van betrokkenheid bij de ver dwijning van de 18-jarige Ame rikaanse scholiere Natalee Hol lo way. Die is eind mei na een avondje stappen met Joran en twee vrien den van hem spoorloos verdwe nen. Ook de vrienden, de Suri naamse broers Satish (18) en Deepak (21), zijn weer op vrije voeten. Een paar uur na zijn vrijlating verscheen Joran even glimla chend hand in hand met zijn ouders Paul en Anita voor zijn ouderlijk huis. Hij wilde echter geen commentaar geven. Zijn moeder liet in een korte verkla ring weten dat 'ze blij is om Joran terug te hebben in haar leven'. Het gezin is volgens haar met name door de Amerikaanse media op het hakblok gelegd. „We zijn het slachtoffer ge worden van geruchten en rod dels." Een dag na de vrijlating ver keert het gezin nog in een roes, aldus Anita gistermiddag. „We zijn natuurlijk een beetje blij. maar ook emotioneel. Het is pas echt feest als dat meisje levend tevoorschijn komt." Weggelopen Het gezin trekt zich een paar da gen terug om bij te komen van alle gebeurtenissen. „We willen zo snel mogelijk weer een nor maal leven leiden. We hopen op een positieve wending. Ik denk nog steeds dat het meisje is weg gelopen. Daar gaan hier ook ge ruchten over", aldus Anita van der Sloot. De rechter-commissaris achtte het zaterdag niet langer noodza kelijk om het drietal vast te hou den. Wel moeten de drie jongens zich beschikbaar houden voor het hof. Joran van der Sloot mag zich niet buiten de grenzen van het koninkrijk begeven, maar kan wel in Nederland gaan studeren. Hij zou daarom al snel van het eiland willen ver trekken. De Surinaamse broers moeten op Aruba blijven. BENNKOM - Het voortbestaan van de biologische eierproduc- tie in Nederland is in gevaar. De bioboeren dreigen hun afzet markten te verliezen door de op- hokplicht voor commercieel pluimvee, meent voorzitter C. Borren van de Biologische Pluimveehouders Vereniging. „De sector kan zo klein worden dat deze geen bestaansrecht meer heeft", aldus Borren. De sector vreest voor de afzet van de eieren van de opgehokte bio- kippen. Van alle geëxporteerde biologische eieren gaat 70 pro cent naar Duitsland. De Duitse regering besloot echter vorige week de kippen vooralsnog niet verplicht naar binnen te sturen ter voorkoming van de vogel griep. ANP Natalee Holloway verdween op 30 mei, enkele uren voordat ze op het vliegveld werd verwacht om samen met 124 klasgenoten terug te vliegen naar de Verenig de Staten. Ze vierde met klasge noten op Aruba het behalen van haar middelbare-schooldiplo- ma. Ruim een week later werden Jo ran en zijn twee vrienden opge pakt. Natalee had Joran de avond voor haar verdwijning le ren kennen in een casino. Sa men ginen ze daarna naar een nachtclub, om vervolgens met Satish en Deepak naar het strand te gaan. Over wat er precies daarna is ge beurd, bestaan tegenstrijdige verklaringen. Maar Natalee is in elk geval niet meer bij haar ho tel aangekomen. De familie van Natalee heeft een beloning van een miljoen dollar uitgeloofd voor degene die haar veilig te rugbrengt. De moeder van Natalee Hollo way is ervan overtuigd dat Jo ran en zijn vader Paul meer we ten van de verdwijning van haar dochter, zo benadrukte ze zater dag nog eens in een verklaring. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Pechtold van Bestuurlijke Vernieuwing vindt dat Nederland zich bij de keel laat pakken door angst. In een interview met dagblad Trouw van zaterdag stelt de be windsman dat hij de dreiging van terroristische aanslagen niet wil bagatelliseren, maar hij maakt zich wel zorgen over on der druk staande grondrechten. Pechtold: „Met een almaar ver dergaande beperking van vrijhe den van burgers dreigen we mee te werken aan wat terroristen juist proberen te bereiken: een ontwrichting van onze econo mie, van onze open democrati sche samenleving." Bij zijn aantreden als minister een halfjaar geleden had het ka binet al maatregelen ingevoerd, zoals de legitimatieplicht. Er wordt nog verder gesproken over manieren om de gangen van burgers te controleren, bij voorbeeld door het bewaren van computer- en telefoongegevens. Pechtold wil de discussie aan gaan, ook in het kabinet, of de maatregelen nu echt nodig zijn. De bewindsman erkent dat hij een ander geluid laat horen dan zijn collega's Remkes (Binnen landse Zaken) en Donner (Justi tie), maar volgens hem moeten zijn woorden niet worden ge zien als kritiek op het kabinet. Hij zegt zich te richten tot ieder een. Volgens hem komen politici te snel in de verleiding vrijhe- den in te perken. Burgers gaan daar op hun beurt te makkelijk in mee, omdat ze denken dat het nodig is voor hun veiligheid. „In het verkeer accepteren we dagelijks risico's. Waarom doen we dat niet als het gaat om inter nationaal terrorisme? Net als in het verkeer is het een illusie dat de overheid de veiligheid kan ga randeren. Daarom vind ik de term 'veiligheidsstaat' onzin." Pechtold hekelt de veronderstel de tegenstelling tussen veilig heid en privacy. „Wat als je de koran leent in de bibliotheek of je surft op het internet, omdat een bepaald onderwerp je be langstelling heeft. Komt dat dan straks ineens op tafel bij een sol licitatie? Het maakt ons angstig in ons eigen huis." ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Biodiesel en ande re milieuvriendelijker brandstof fen zijn volgend jaar accijnsvrij verkrijgbaar bij de tanksta tions. Het kabinet zal in 2006 geen belasting heffen op de bio brandstoffen, zo bevestigden in gewijden rond het kabinet in reactie op berichtgeving hier over in De Telegraaf zaterdag. De maatregel wordt op prinsjes dag bij de presentatie van het Belastingplan 2006 officieel be kendgemaakt. Op voorstel van staatssecretaris Van Geel (Mi lieu) zal het kabinet 70 miljoen euro uittrekken om het gebruik van biobrandstoffen op deze ma nier te stimuleren. Biobrandstof fen zijn zonder accijnsverlaging wat duurder dan gewone diesel en benzine. Biodiesel bijvoor beeld is diesel vermengd met een deel koolzaadolie. Door die toevoeging is de brandstof duur der. De (deels) natuurlijke brandstoffen zijn aantrekkelijk omdat een auto op biodiesel min der CO, en roet uitstoot. Met het aanstaande belasting voordeeltje beoogt het kabinet de Nederlandse autorijders en de sector vertrouwd te maken met biodiesel en -benzine. Het gaat vooral om 'oefenen' met de natuurlijke brandstoffen. De maatregel moet ook de ontwik keling van de 'tweede generatie biobrandstoffen' bevorderen. Het PvdA-Kamerlid Samsom noemt het verminderen van ac cijns een stap in de goede rich ting, maar pleit wel voor een per manente accijnsvermindering. Een maatregel die slechts een jaar duurt geeft aan bedrijven die investeren in de productie van nieuwe brandstof onvol doende zekerheid of ze in de toe komst hun geld kunnen terug verdienen. ANP Vurr 2.ITTCW MoKUrri i.'Rr/u.. i rstpl lvno £7 im 5 rtm/v //vi c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3