Theaterplan PvdA doorgelicht PZC PZC Dikke laag sterren verbergt de fossielen Uitkijkpunt voor vogelaars Milieufederatie vraagt Dow om vernieuwing ,11 Middelburgs college acht locatie de Punt niet goedkoper agenda f Vrouw beroofd in Middelburg Fietser gewond bij aanrijding Botsing met gestolen bestelbus Boete voor baldadigheid Aanhouding na vernielingen Vandalisme in Terneuzen Eremedaille voor dirigent Van den Berg AAZET maandag 5 september 2005 Lir Miriam van den Broek MIDDELBURG - Een theater op de Punt is niet goedkoper dan aan de Zuidsingel. Dat zegt het Middelburgs gemeentebe stuur naar aanleiding van een berekening van de PvdA. De PvdA-fractie presenteerde ige week een eigen begroting een nieuw theater op de int. Volgens de partij kan het eater daar voor minder geld irden gebouwd dan de ge ënte had berekend, liet theater zou zelfs goedkoper lunnen worden dan aan de pidsingel. He: college heeft het voorstel !«n de PvdA laten doorrekenen door het adviesbureau Toorn- id en Partners. Zijn conclusie idt dat de Punt niet goed- is dan de Zuidsingel. Er jidt erkend dat sommige inigingsvoorstellen haal- tr zijn, maar die zouden dan Jkgelden voor de Zuidsingel. |e stelling dat voor bijna het SCHORE - Dorpshuis, 13.15 u liek; 13.30 uur: Sociëteit; Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den.zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelandeim/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) 'ngrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl zelfde bedrag een theater met filmzalen en een kleine zaal kan worden gebouwd, moet volgens het college 'genuanceerd' wor den. De fractie zegt bijvoor beeld dat er op de plaats van de bouwput aan de Zuidsingel ne gentig woningen kunnen ko men, in plaats van zeventig. Dat brengt meer geld op. Maar vol gens het college zijn die extra woningen in strijd met het be leid. Want het aantal woningen dat gebouwd mag worden, hangt samen met de eis die de gemeente stelt aan het parkeren op eigen terrein, legt het college uit. En aangezien er in de parkeer kelder nog bergingen moeten komen die ten koste gaan van het aantal parkeerplaatsen, mogen er niet meer dan zeventig woningen gebouwd worden. Bovendien stuit de Punt in ver gelijking met de Zuidsingel, weer op andere problemen die geld kosten, zegt het college. Weliswaar worden de Haven- dijk, de Punt en de Oostperk- weg aangepast en verlegd voor de komst van de N57, zoals de PvdA aangaf. Extra geld „Maar die plannen komen niet één op één overeen met de aan passingen die nodig zijn voor de bouw van een theater op die plek. Daardoor zal toch nog extra geld nodig zijn." De PvdA zegt verder dat de afkoopsom voor de aannemer die het thea ter aan de Zuidsingel zou bou wen, door de gemeente te hoog wordt ingeschat. Het college durft deze opmerking niet te on derschrijven. „Bouwbedrijf Sprangers heeft aangegeven van ons 3,25 mil joen euro te willen als de bouw opdracht voor de Zuidsingel niet doorgaat. Toornend en Part ners gaan uit van een lager be drag. De PvdA gaat daar nog eens een miljoen onder zitten. Definitieve zekerheid over de hoogte is er pas als de onderhan delingen met Sprangers zijn af gerond." Vanavond besluit de gemeen teraad of het theater gebouwd wordt aan de Zuidsingel. De raadsvergadering begint om 19.30 uur in het Stadskantoor. Contactmiddag ouders van overleden kind ■(NEUZEN - De lande- lijke organisatie Vereniging Ouders van een Overleden Kind afdeling Zeeland houdt zater dag een contactmiddag in Ter- neuzen. be bijeenkomst begint om 13.30 iur in het Zeldenrust Steelant- sollege. Voor de pauze wordt verteld over het werk van de vereniging ten daarna spreekt Mieke Cur- tius. Zij is als pastores verbon den aan het Amphia ziekenhuis in Breda en is zelf ouder van een iverleden kind. Na de pauze kunnen de aanwezi gen vragen stellen of deelnemen aan gespreksgroepjes, of een film bekijken. Omstreeks 17.00 )ur wordt de middag afgeslo ten, De toegang is gratis. STREEKACTIVITEITEN I OP ZOOM Grote Markt: 0 uur:Vertrek Zomer Stadswande- jr leiding van een gids; - Kaj Munk, 13.00 uur: ■ZAND - Achter de Hervorm- pekerk, 19.30 uur: Prijsklaverjassen; - De Vroone, 09.00 uur: Schil- 10.00 uur: Volksdansen; 13.30 teit; 14.30 uur: Gymnastiek; alGroenewoud, 16.45 -17.45 uur: Be- ir carapatiënten; Ons Dorpshuis, 13.00 - |70O uur: Biljartclub senioren; 19.30 Uur schaakclub de Zwarte Dame; Zwembad Den Inkel, 19.00 uur: Aqua- logging, 19.30 uur: Aquarobics; Gym- WEMELDINGE De Wemel, 13.00 - 17.00 uur: Klaverjassen, kaarten en bil jarten; 14.00 uur: Koersbal; YERSEKE Zorgcentrum Vredelust, 10.30 uur: Bewegen voor ouderen; 13.30uur: Biljarten in de hal; pet Trefpunt, 13.00-17.00 uur. Biljarten. Er zat af en toe wel wat aardigs tussen, maar het waren toch vooral sterren en oesters die uit de korren op het dek kletterden. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Geen kies of schouder blad van een mammoet, geen hyenakeu tel of handwortelbeentje van een neus hoorn; de 55e tocht van Kor en Bot met de ZZ 10 van Jaap Schot heeft afgelo pen zaterdag geen spectaculaire vond sten opgeleverd. De korren haalden vooral brokkelsterren en Japanse oes ters naar boven. „De fossielen zitten er, de vraag is alleen hoe we erbij kunnen komen", zegt Hansjorg Ahrens van Na- turalis. Keer op keer gaan twee korren van de ZZ 10 over de bodem van de Ooster- schelde op zoek naar fossielen van land- zoogdieren uit het vroeg-pleistoceen, zo'n twee miljoen jaren oud. Maar zij storten vooral brokkelsterretjes, slan gensterretjes en Japanse oesters op het dek. Tegen twaalf uur besluit schipper Schot de geul in de Hammen te verlaten en naar Colijnsplaat over te steken. „Er moet eens een echt koude winter ko men, dan zijn we van die laag sterren en Japanse oesters af", zegt hij. Voor Co lijnsplaat laat hij de korren in de Schaar zakken en dan komt de eerste fossiele vondst naar boven. John de Vos, paleontoloog en onderzoeker bij Naturalis, het Leidse Nationaal Natuur historisch Museum, houdt een stukje van een hertengewei uit het vroeg-pleis toceen omhoog. Schot laat de scheeps toeter horen en traditiegetrouw wordt een neutje gedronken. Ook daarna ha len de korren nog fossiele botten om hoog, waaronder een werveltje van een vis en een sprongbeentje van een hert. Maar echt spectaculair is het allemaal niet. Wim en Ineke Schot-van Sluis bekijken de drukte op het dek vanuit het stuur huis. Wim Schot heeft alle 55 Kor en Bot-tochten mee gevaren, eerst als schipper, later met zijn zoon Jaap. „Je had destijds onderzoeker G. Korten- bout van der Sluijs", vertelt Schot se nior. „Niemand mocht op het dek zoe ken naar fossielen voordat hij klaar was. Dat was toch anders dan nu." Een van de mooiste vondsten is voor Schot de melkkies van een mastodont. Die be wees namelijk dat deze dieren ook hun gebit wisselden. „En een andere mooie vondst, een grote steen met allerlei fossiele insectén erin, is ongevraagd ingepikt door een Duitse professor die elk jaar meeging. Zowel de steen als de professor hebben we nooit meer teruggezien." De familie Schot biedt Naturalis het jaarlijkse kor ren altijd gratis aan. Maar toen Natura lis een gift van tienduizend gulden van Shell kreeg, heeft Wim Schot drie we ken achtereen gekord. „Toen hebben we zo veel opgehaald dat we een vracht wagen van Zeelandia nodig hadden om alles naar Leiden te brengen." foto Inge Heuff Ondertussen wordt op het dek kor na kor opgehaald. Bioloog Jappe Beekman is niet ontevreden. „Dankzij het korren op zo'n dertig meter diepte zien we an dere soorten dan gewoonlijk, zoals de gewimperde zwemkrab, de blauwpoot- krab en het ruigkrabje." Eenmaal voor Colijnsplaat valt er voor hem niet meer veel te vinden, maar dan is Frank Wesselingh, onderzoeker fossie le schelpen bij Naturalis, weer blij. „Ik heb enkele mooie oude nonnetjes gevon den en de grote Noordkromp en verder veel fragmenten van andere soorten uit het vroeg-pleistoceen." Of het spdiment uit de 'muizenbuizen' van oud-hoofd collectie mineralogisch kabinet van het Teylersmuseum Joop van Veen resultaten oplevert, is pas be kend na onderzoek van het zand en klei. „Die buizen aan de korren komen wel door de laag sterretjes heen", con cludeert Hansjorg Ahrens. „We moeten met de schipper maar eens nadenken over een methode om die korren ook door die laag heen te krijgen. Want die fossielen liggen er." KATTENDIJKE - Waterschap Zeeuw se Eilanden is druk bezig met de bouw van een vogeluitkijkpunt langs de Kat- tendijksedijk. De houten steiger op pa len moet over twee weken klaar zijn. Dan kunnen vogelaars naar hartelust over natuurgebied de Deesche Water gang turen. De steiger hoort bij de voltooiing van het fietspad tussen Kattendijke en Goes. Ook daar wordt op dit moment aan gewerkt. Het gaat om het asfalte ren van een gedeelte van het fietspad langs de Kattendijksedijk. Verder wordt het laatste stukje van de fietsrou te langs de Krukvveg aangelegd. Ondertussen zijn het schap en de Goese Golf het nog steeds niet eens over de aanleg van het stuk pad dat langs de golfbaan zou moeten komen. De club is bang dat fietsers straks door een bal ge raakt worden. Op dit moment is nog on duidelijk of het schap zich iets van die bezorgdheid zal aantrekken. foto Willem Mieras MIDDELBURG - Een 23-jarige vrouw uit Oost-Souburg is zaterdagochtend op het Vlissings Jaagpad in Middel burg beroofd van haar tas. Ze fietste tussen 09.45 en 10.30 uur van Souburg naar Middelburg toen een brom fietser haar tegemoet kwam en de tas van haar schouder rukte. In de tas zaten een gsm en een portemonnee met persoonlijke papieren en een paar honderd euro. VLISSINGEN - Een 56-jarige fietser uit Vlissingen is zon dagavond rond half zes gewond geraakt toen hij de Sloe- weg in zijn woonplaats wilde oversteken en door een auto werd aangereden. De fietser is met onbekend letsel naar het ziekenhuis gebracht. De fiets en de auto raakten be schadigd. VLISSINGEN - Een 46-jarige Vlissinger heeft in de nacht van zaterdag op zondag in Vlissingen een aanrijding ver oorzaakt met een gestolen bestelbus. Hij was doorgere den, maar kon even later alsnog worden aangehouden. De aanrijding gebeurde in de Kanariesprenk. De Vlissinger kwam met de bestelbus tegen een geparkeerde auto aan, maar reed door. Kort daarna werd de bus in de Nieuw- straat gesignaleerd. Daar is de man aangehouden. De bus was eerder die nacht gestolen van een bedrijfsterrein aan de Kleverskerkseweg in Middelburg. De Vlissinger is inge sloten voor verder onderzoek. MIDDELBURG - Een 31-jarige Middelburger is zaterdag in zijn woonplaats aangehouden voor baldadigheid. Agen ten zagen omstreeks twee uur dat de man in de Zuster straat een trap tegen een auto gaf. Hij was onder invloed van alcohol. Hij is aangehouden en naar het politiebureau gebracht waar hij zijn roes heeft uitgeslapen. Hij heeft boetes gekregen voor baldadigheid en voor openbare dronkenschap. KLOOSTERZANDE - Een 22-jarige inwoner van de ge meente Hulst is zaterdagochtend vroeg op de Klooster straat in Kloosterzande aangehouden. Hij was het er niet mee eens dat hij uit een horecagelegenheid was gezet en gooide vervolgens een fiets tegen de ruit van het pand. Dé ruit werd hierdoor vernield. TERNEUZEN - Zaterdagnacht zijn in Terneuzen diverse auto's het doelwit geworden van vernielingen. Die von den plaats in de Beatrixstraat, het Schuberthof, de Ban- ckertstraat, de Noteneeweg, de Evertsenlaan, de Jan van Galenstraat en de Voltastraat. In totaal werd van tien au to's een spiegel vernield. Van twee auto's werd een spie- i. gel omgeldapt, maar niet vernield. Drie auto's hadden een ingeslagen ruit. In de Voltastraat werd ook de ruit van een woning vernield. Er zijn geen schadebedragen be kend. De politie onderzoekt de zaak. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Directeur T. van Mierlo van de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) is niet naar het feestje voor de veertig ste verjaardag van Dow ge weest. Niet uit protest, maar om dat hij als geboren Zunderte- naar en oud-wagenontwerper naar het bloemencorso wordt ge dreven. Van Mierlo wil geen afbreuk doen aan het verj aarspartijtje van de chemiegigant. Hij gunt de medewerkers en de bevol king een gezellige dag en vindt die ook meer dan verdiend. Maar hij wil de euforie van de TERNEUZEN - Dirigent Theo van den Berg uit Axel is gis teren onderscheiden met de ere medaille in zilver van de Ne derlandse Sint-Gregoriusvereni- ging (NSGV). Hij kreeg de onderscheiding omdat hij al lan ger dan 25 jaar dirigent is van het rooms-katholieke gemengd kerkkoor van de Emmaüs- paro chie in Terneuzen. De NSGV behartigt de belangen van alle mensen die betrokken zijn bij een kerkkoor en bevor dert de liturgische muziek. Pastor A. van Loveren speldde Van den Berg de onderscheiding op na de dienst in de rooms-ka- tholieke kerk aan de Alberdingk Thijmstraat. Muziekvereniging Sluiskil verzorgde de feestelijke muzikale omlijsting. Van den Berg begon als dirigent van het koor van de toenmalige parochie van de Verrezen Chris tus. In 1998 gingen de parochies van de Verrezen Christus en Sint Willibrord samen tot de Emmaüsparochie, waardoor ook het nu 45 leden tellende koor ontstond. Voorzitter H. Magermans van het kerkkoor sprak zijn waarde ring uit voor de inzet en betrok kenheid van Van de Berg. „We hopen dat je nog lang ons koor wilt blijven leiden", aldus Ma germans. Dow-top wel een beetje tempe ren, omdat de werkelijkheid van alle dag vergeten dreigt te wor den door alle ronkende, positie ve teksten. „Ik was bij de uitreiking van de Dow-awards en dan hoor je van deskundigen van buiten ook wel dat het chemiebedrijf zelf moet zorgen dat ze toekomst blijft houden. Het is niet zo dat Dow de milieuvervuiling op alle fron ten een halt toe heeft geroepen. Het bedrijf moet hard blijven werken om alle doelstellingen te halen", stelt Van Mierlo. Hij ver wijt Dow vooral dat het bedrijf - hoewel woordvoerder altijd op scheppen over de geleverde in spanningen - de beschikbare technieken niet op alle fronten inzet. Zo meldt Dow bij fakkelinciden ten altijd dat licht- en geluidso verlast alleen ontstaan bij storin gen of bij het opstarten van fa brieken. „Maar het blijkt dat ne gentig procent van het fakkelen gewoon bij het fabrieksproces hoort. Die procesemmissies moe ten worden opgevangen en el ders weer voor de productie worden gebruikt. Ook bij de be strijding van het fijnstof kan Dow meer doen, terwijl de ethy- leenoxidefabriek milieuvriende lijker moet draaien en de CO.-uitstoot fors moet vermin deren. Dow is verreweg de groot ste CO,-vervuiler in de provin cie." In de huidige fabrieken en met de huidige technieken is niet al te veel milieuwinst te halen, weet de ZMF-directeur. Om we zenlijke - binnen afzienbare tijd door regelgeving verplichte - mi lieuverbeteringen te boeken, moet het bedrijf het roer totaal omgooien, stelt Van Mierlo. „Dow moet kiezen voor vernieu wing. Niet doorgaan op de oude voet in verouderde fabrieken^ maar kiezen voor de chemische fabriek van de toekomst. Alleen op die manier kunnen ze ook nog hun eeuwfeest in Terneuzen vieren." (Advertentie) KOZIJNEN ZONWERING www.aazet.nl Kapalle Tel. 0113-33fl«3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37