Uiterlijk kalm, innerlijk onrustig PZC Dick Jaspers krijgt geen geld en speelt dus niet Eenhoorn superprof én warme weldoenei Wim Wegman maakt 215 kilometer van huis zijn debuut als tafeltenniscoach Standbeeld Kustmarathon onthuld RUGNUMMER Chaos troef Shirt Voetbal moet leuk blijven Probleem maandag 5 september 2005 door Koen de Vries WESSEM - Zo op het oog zit Wim Wegman er ontspannen bij. Met de linkerelleboog op het tafeltje en de rechterhand steu nend op het rechterbeen houdt hij zijn speler nauwlettend in de gaten. Maar is hij wel relaxed? „Nee, niet bepaald", zegt hij. „Misschien ben ik uiterlijk kalm, maar van binnen ben ik erg onrustig. Toen ik vroeger zelf speelde, voelde ik me veel meer op mijn gemak." Oost-Souburger Wim Wegman (44) maakte vorige week zijn de buut als tafeltenniscoach. Niet bij een clubje om de hoek, maar bij Westa uit het Limburgse Wessem, 215 kilometer van zijn woonplaats. Wegman stopte vo rig seizoen met het spelen van competitie en kreeg het aanbod uit Limburg om het eerste man- nenteam te coachen. Westa komt uit in de eredivisie en speelde zaterdag de eerste ronde van de Europa Cup II. Al voordat er in het smalle, don kere zaaltje in Wessem een bal is geslagen, is de eerste doelstel ling van het seizoen behaald. Westa bereikt de tweede ronde van de Europa Cup omdat Spin Sportswear uit Montenegro ver stek laat gaan. Het duel met Bos- nan Sarajevo gaat echter niet he lemaal om des keizers baard. De nummer één van de poule mag op een makkelijkere loting voor de tweede ronde rekenen dan de nummer twee. Hoewel de wedstrijd pas om 7 uur begint, stapt Wegman om halftwee in de auto. Hij gaat Zich samen met zijn drie spelers voorbereiden. Aan het spelen van wedstrijden beleeft hij wei nig plezier meer, maar trainen vindt hij nog altijd heerlijk. In zijn tas zitten dus niet alleen pen en papier, maar ook een complete tafeltennisuitrusting. Na het inspelen heeft Wegman een tactische bespreking met zijn spelers: de Chinees Liu Qiang en de twee echte Westa- mannen Daan Sliepen en Bob Franssen. Om even over zeven bevindt Wegman zich aan de an dere kant van de speelveldafzet ting. Na dertig jaar rennen, vlie gen en smashen moet hij vertel len hoe een ander dat moet doen. 1. Liu-Hadzic 0-3. Wim Weg man praat als Brugman. Hij heeft zo juist een time-out aan gevraagd omdat de Chinees er niets van bakt. Maar wat kun je zeggen als je speler zelfs de mak kelijkste ballen mist? „Bij het in spelen deed Liu het heel goed. Ik heb hem daarom als sterkste opgesteld. Dan kon hij in de eer ste partij tegen de tweede man van Sarajevo warmdraaien voor dat hij tegen de kopman moest. Maar hij speelde verschrikkelijk slecht. Onbegrijpelijk." 2. Sliepen-Ivanek 3-0. Met bre de gebaren maakt Wegman dui delijk wat er zoal te verbeteren valt aan Sliepens spel. Hij won zojuist de eerste game, maar deed dat na een 9-5-achter- stand. De Souburger maakt een service-beweging en wijst na waar de bal heen moet. Dan komt ook nog even de backhand aafi bod. Wegman slaat de virtu ele bal met kracht en stapt in met het rechterbeen. Sliepen knikt goedkeurend. Het heeft ef fect, want hij mept de nummer één van Bosnië met overtuiging van de tafel. „Daan speelde slim en goed", vindt Wegman. „Ik ben vooral tevreden over zijn backhand. Hij speelt de eerste bal meestal vol risico, nu doseer de hij beter." 3. Franssen-Mufti 3-2. Dat de li chaamstaal van de coach van Westa niet overeenkomt met zijn gevoelens, weten we inmid dels van de hoofdpersoon zelf. Maar dat is in deze partij ook door de leek te zien. De onbere kenbare Franssen doet de vreemdste dingen. Schitterende forehands wisselt hij af met fou te services, opslagen slaat hij het ene moment diep in het net en even later keihard langs de verbouwereerde Bosniër. „Ja, van hem word ik totaal ge stoord", zegt Wegman. „Hij is soms oncoachbaar. Het enige dat hij in deze partij hoefde te doen, was zelf het initiatief ne men. Dan kon hij eigenlijk niet Westa-coach Wim Wegman (rechts) instrueert zijn soms oncoachbare pupil Bob Franssen. verliezen. Ik zie het als één van mijn belangrijkste taken hem constanter te maken. Willen we de finale van de play-offs in de eredivisie halen, dan moet Bob zich sterk verbeteren. Zijn wispelturige gedrag ten spijt, wint Franssen van Mufti. In de laatste game krijgt hij een breed applaus en vele goedkeu rende knikjes van de coach. Een belangrijke zege. Westa heeft nog maar één punt nodig om poulewinnaar te worden. 4. Liu-Ivanek 3-0. De scheids rechters zijn Wegman genadig. „Blijven spinnen", klinkt het tot diep in de zaal uit de mond van de coach. Coachen mag, maar al leen tussen de games door. En de Souburger doet het luidruch tig tussen de punten door. Nor maliter een doodzonde, maar van Nederlandse arbiters mag vandaag iets (lees: veel) meer. Ook als de partij al lang en breed is gespeeld, is Wegman nog druk bezig. Liu krijgt te ho ren waarom het nu opeens wel goed ging. Warme maaltijd Het duurt nog een poosje voor dat Wegman terug naar Sou burg rijdt. Eerst moet de wed strijd van de vrouwen bekeken worden. Ook zij strijden om een plaats in de tweede ronde van de Europa Cup. Met succes. Een club uit Madeira moet er met 3-1 aan geloven. Daarna wordt de kantine opgezocht en vervol gens wordt de warme maaltijd voor spelers en begeleiders opge diend. Pas op de vroege zondag morgen verlaat Wegman Westa's accommodatie. Aanvan kelijk was hij van plan nog naar huis te rijden, maar bij nader in zien zoekt hij het logeerbed op van voorzitter Smeets. Kan hij later op de dag de tweede EC-wedstrijd van het vrouwen team nog bekijken. Ruim 24 uur na zijn vertrek keert Wegman terug in Oost-Souburg. Het werk zit er echter nog niet op. De video van de wedstrijd dient nog bekeken te worden. In het vuur van het spel ontsnappen vaak belangrij ke details aan het oog van de kenner. De definitieve conclu sies moeten nog worden getrok ken. Wat ging goed en wat moet beter? Wegman ervaart zijn over- foto Franco Gori stap naar het coachen als een frisse wind door de schaarse haardos. Maar of dat gevoel be klijft, is nog de vraag. „Het kan nog dertig jaar duren, maar het kan ook volgend jaar afgelopen zijn. Tot nu toe vind ik het heel leuk. Het is echter de vraag of ze bij Westa tevreden zijn." Topsportgericht „Ik hoop dat ik in Zeeland nog eens de kans krijg een sterk team te coachen. Ja, een sterk team, want ik ben topsportge richt. Het heeft er even ingeze ten dat we in Middelburg dit sei zoen al een topteam op de been konden brengen. Jammer ge noeg ging dat op het laatste mo ment niet door. Wie weet wat Zeeland in de toekomst brengt." Nu het WK in eigen land is, blijkt maar weer dat Robert Een hoorn het gezicht van het Neder landse honkbal is. Maar wie er schuilgaat achter dat gezicht, blijft voor velen een raadsel. Hoe een stugge superprof ook een warme weldoener kan zijn. door Sven Remijnsen ROTTERDAM - Zodra het om honkbal gaat, is Robert Een hoorn (37) een Amerikaan. In woord en daad draagt de voor malige korte stop van de New York Yankees de Amerikaanse sportcultuur uit in Nederland. Alleen winnen telt. Wie daar niet alles voor over heeft, kan vertrekken. Keihard, maar con sequent. Het ligt voor de hand dat zo'n houding weerstand en wrevel op roept aan deze kant van de At lantische Oceaan. Eenhoorn, die Oranje dit weekeinde op het WK ook het tweede (Zweden, 18-0) en derde (Zuid-Korea, 6-2) duel zag winnen, maakte lang niet alleen vrienden sinds hij in 1998 terugkeerde uit het beloofde honkballand. Sommige Nederlandse clubs schreeuwen moord en brand als hun spelers op het laatste moment het veld moeten ruimen in de nationale ploeg, omdat Eenhoorn de voor keur geeft aan profs die in het buitenland actief zijn. Vooral na de Spelen in Athene, waar Oran je afging, was zijn selectiebeleid onderwerp van discussie. Een hoorn verdedigde zich altijd met vuur. „Politiek, daar doe ik niet aan", zei hij in 2001, zijn de buutjaar als bondscoach. „En ik pas m'n beleid niet aan om van bepaalde mensen af te zijn." Zo ontstond het beeld van een harde manager, die altijd op z'n hoede lijkt om de vijand voor te zijn. Maar topsport is geen speel tuin, leerde Eenhoorn in de VS. „De Yankees zijn de succesvol ste ploeg in Amerika en dat is geen toeval"schreef hij eens in een column. „Iedereen hier dient zich maar met één ding be zig te houden: winnen. Wie dat niet doet, is klaar. Deze cultuur krijg je vanaf dag één voorge schoteld en daar hou je je aan. Er is geen plaats voor n, die met hun imago bezig plaats van met presteren.! Dat hij koel overkomt, is jj honkbal niet eens zo'n vervi de bijkomstigheid. „Robei niet echt een prater, maar dj juist een goede eigenschap» een coach", zegt Marcel Jj die met en onder Eenhfl speelde in Oranje. „Een« kan beter te weinig z wu te veel. Belangrijk is daThijj uitstraalt. De spelers hebben; peet voor hem, dat is eenvg te. Robert maakte het allen mee in de VS. Hij is er voli sen geworden. Een beetje ouwe lui, op een,goede manis In de VS is het goed gebruik spelers verder kijken dan hel ste honk. Er is1 een jaarli prijs voor honkballers die inzetten voor de samecja de Roberto Clemente hrt Ook dat onderdeel van deAu kaanse topsport heeft Eed» zich eigen gemaakt. Sinds! staat hij aan het hoofd van SU ting Honkbalschool Rotted waar dit jaar 24 honkballet vanaf hun twaalfde jaar sc! en sport combineren. Een a ject dat bij hem past, vind! der Piet Eenhoorn, secret van de stichting. „Robert een superprof, Hij liet veel de sport, is consequent in' wat hij doet. Dat eist hij de spelers. Gedrag op schoi wedstrijden, tegenover tege tij en scheidsrechters; al vastgelegd op papier." Ook is er de Stichting DaDi zich inzet voor kinderzorgi kenhuizen. Eenhoorn raakt bij betrokken toen zijn z< ongeneeslijk ziek werd. Int mer van 2003 overleed Rva jaar jong. Sindsdien zamelt hoorn geld in om DaDa b pen en Ryans naam te voortleven, onder meer met toernooien en honkbalduel herinnering hield hem q been, zei hij na het afscheid moest motivatie vinden onj te gaan na de dood van zoon. Hij moest in de laatst se van zijn leven dingen; staan die hij niet wilde, i toch deed. Met dat in mijn terhoofd vond ik de kracht weer aan de slag te gaan."; door Joop van den Oudenhoven Dick Jaspers heeft zaterdag ge weigerd voor zijn team Twente- visie uit te komen. De driebander uit het Brabantse Sint Willebrord wacht nog altijd op een deel van zijn vergoeding over het vorige sei zoen in de eredivisie. Jaspers had de toezegging dat hij voor de start van het nieuwe seizoen zijn geld zou krijgen. Twentevisie, de nummer twee van vorig jaar, moest een uitwedstrijd spelen tegen Aartsbouw in Sprundel. Teamleider Ben Velthuis moest de topbiljarter opnieuw teleurstellen, waarop Jas pers naar huis vertrok zonder te spe len. „De maat is voor mij nu vol", lichtte de Brabander zijn vertrek toe. „Ik sta er nog altijd voor de vol le honderd procent achter, al besef ik dat dit geen reclame is voor de bil- jartsport. Maar ik sta met mijn rug tegen de muur." Volgens Jaspers zijn alle gedane be loftes niet nagekomen. „Ik ben prof biljarter en kom mijn verplichtingen altijd na. Dat verwacht ik ook van de sponsor. Ik heb mijn zaak voorge- door Jan Daqevos ZOUTELANDE - Het aftellen is begonnen. Nog 27 da gen en dan wordt de zwaarste marathon van Neder land gehouden, de Kustmarathon. Zaterdag werd er in Zoutelande, de finishplaats, warm gedraaid voor het evenement op zaterdag 1 oktober. Eerst werkten de atleten zich in het zweet tijdens de Pandaloop, waarna vervolgens op de boulevard een standbeeld werd onthuld. Het monument is een initiatief van hardloopfanaat Cor Muller uit Renesse. Hij was zo onder de indruk van de Kustmarathon, dat hij vond dat de organisatie en haar vrijwilligers een blijvende herinnering moes ten krijgen. Guus Keser (artiestennaam Gustin) uit het Belgische Oostmalle ontwierp het beeld. Hij ging aan de slag met heel veel ijzerdraad, zoals hij zater dag vertelde, gebruikte 120 kilo klei en goot het in brons. Zaterdag mochten Lein Lievense en zijn vrouw Lenie, de drijvende krachten achter de Kustmara thon, het standbeeld onthullen. „Een beeld waar Zou telande trots op kan zijn", vond Lievense. Het standbeeld, een zwoegende atleet, kost 18.000 eu ro. Enkele sponsors hebben inmiddels een bedrag van 6000 euro opgehoest. De organisatie hoopt dat de ko mende periode meer gulle gevers opstaan. Lievense: „Dat geld komt er wel. Desnoods doen we er tien jaar over." foto Ruben Oreel legd aan het bemiddelingsbureau nl.Sporter. Zij gaan mijn belangen nu verder behartigen." De weigering om te spelen komt wel op een beroerd moment, zo kort voor de wereldbekerwedstrijd in Hurgha- da, die deze week wordt gespeeld. „Maar gelukkig kan ik de zaken goed scheiden en me volledig concen treren op mijn spel." Als het conflict met Twentevisie niet wordt opge lost, stort Jaspers zich dit jaar ver der alleen op het spelen van toer nooien. „Ik speel pas weer voor mijn club als aan de verplichtingen is vol daan." Teamleider Ben Velthuis wil niet uit gebreid op de affaire ingaan. „Dan breng ik nog meer schade toe aan de zaak dan er al is." Hij vindt niette min dat er ook schuld ligt bij Jas pers' zaakbehartiger. „We gaan op 13 september praten om de proble men uit de wereld te helpen." De afmelding van de Turkse speler Tayfun Tasdemir in Sprundel komt door de affaire rond Jaspers ook in een ander daglicht te staan. Bert Evers, teamleider van Aartsbouw, De 1-0-ovenvinning bij Ar menië was voor het Ne derlands voetbalelftal de 300e interland-zege in de geschie denis. Oranje verloor in een reeks van 631 interlands 189 keer en speelde 142 keer ge lijk. De eerste overwinning da teert van 30 april 1905 en werd behaald tegen België (1-4), het land waartegen Ne derland in de historie de mees te van de 300 zeges behaalde. Niet onlogisch, want Oranje speelde ook verreweg het vaakst tegen de zuiderburen. In 124 ontmoetingen werd het 29 keer gelijk, 40 keer zege vierden de Belgen en Neder land stapte 55 maal als win naar van het veld. vond het al vreemd dat Tasdemir vol gens de lezing van Velthuis geen kans had gezien een vliegtuig te boe ken. Twentevisie verloor zonder de twee topspelers de competitiewedstrijd tegen Aartsbouw met 6-2. Voor de Twentenaars speelden Rudolph, Christiani, Eggers en als vierde man teamleider Velthuis. Een kopgroep die de verkeerde kant wordt opgestuurd, een mo torrijder die rakelings langs het pe loton scheert en voertuigen die op het parcours nipt tot stilstand wor den gedwongen: het is een mirakel dat er zaterdag in de Zuid-Limburg- se slotetappe van de Ladies Tour geen ongelukken gebeurden. Na de chaos in de Eneco Tour voor mannen werd ook de vrouwenronde ontsierd door incidenten. Susanne Ljungskog werd het zwaarst gedu peerd. De Zweedse reed virtueel in de leiderstrui toen zij en haar vier medevluchters vlak voor de Eyser- bosweg de verkeerde kant werden opgestuurd. De voorsprong van een minuut smolt als sneeuw voor de zon, ook omdat de jury het peloton niet liet wachten. Dat Ljungskog - die in Heerlen wel de sprint won - niet protesteerde, had een simpele reden: haar Duitse ploeggenote Tan- ja Hennes profiteerde en stelde de leiderstrui veilig. Roel Latuheru heeft met Oostka- pelle al een stuk of tien voetbal derby's tegen Arnemuiden achter zijn kiezen. Maar voor veel van zijn ploeggenoten, over het algemeen vroege twintigers, was de Walcherse titanenstrijd van zaterdag een nieuw fenomeen. Dat moest maar eens veranderen, vond de routinier met al ruim 350 competitiewedstrijden achter zijn naam. Op de laatste (donderdag)trai- ning voor de wedstrijd kwam Latu heru plots met een Arnemui- den-shirt tevoorschijn. Als een stier op een rode lap stormden zijn ploeg genoten op hun aanvoerder af. Het shirt ging letterlijk aan flarden. Twee dagen later kwam Arnemui den ook figuurlijk niet zonder kleer scheuren uit de strijd: 3-0-thuisver- lies. door Frits Bakker De voetbalbond KNVB is zater dag op de velden een campag ne begonnen onder het motto: „Wat doe jij om voetbal leuk te houden?" Op vijftien velden in het hele land werd de actie dit weekeinde geïntroduceerd bij de toeschouwers. Bij het duel tussen ARC en Hoek, in de hoofdklasse van het zaterdagvoetbal, deden beide selecties en het arbitrale trio de warming-up in speciaal door de bond ontworpen shirts. Daarop stond de slogan van de KNVB te lezen. Bovendien kre gen de aanvoerders van beide teams een speciale aanvoerders band met een verkorte tekst: 'Wat doe jij?' De voetbalbond wil dal alle verenigingen een beleid voe ren om plezier in voetbal te be houden of terug te brengen. Mét de campagne wordt er ook n gestreefd wangedrag, zoals g taalgebruik, zware overtredingen en molestaties tegen te gaan. In de week voor de start van de cam pagne hebben de clubs een pak ket gekregen waarmee ze onder meer een eigen advertentie kun nen samenstellen voor het club blad en de internetsite. Voor de in terland tussen Nederland en An dorra, woensdag in het stadion van PSV in Eindhoven, wordt de actie ook landelijk ondersteund. foto Eric Taai Hij was er helemaal klaar voor. De competitie beginnen met een derby tegen Terneuzense Boys geeft altijd iets extra's en dus was Joris Rademakers op en top gemoti veerd. Alleen wordt het moeilijk presteren, als je tas met al je spullen plotseling verdwenen is. De verdediger van Zaamslag wilde zaterdagmiddag om kwart voor twee het kleedlokaal opzoeken om zich om te kleden, maar kon zijn tas nergens vinden. Enig zoekwerk en enkele telefoontjes naar spelers van andere elftallen verder, bleek dat zijn voetbaltas met het tweede elftal op weg was naar Wieldrecht. Doel man Michael van Langevelde had de tas per ongeluk meegenomen en dus stond Rademakers met legeha den. Er werd snel actie ondernt® en om tien over twee stond bijl men met de voorzitter in een spoi zaak in Terneuzen. „Doe maari paar voetbalschoenen, maat 47", Rademakers. „En een beetje snels tublieft, want ik moet over kwartier voetballen." De medewerker liet zich v; beste kant zien en iets na 1 stond Rademakers terug in Zaas slag, mét een paar gloednieuwew* balschoenen. Snel omkleden, een warming-up en hij was k voor de derby tegen Temeu| Boys. De nieuwe schoenen bracht echter geen geluk. Zaamslag op eigen veld met 2-5 onderuit,!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 26