ZEEUWSE COURANT Berging doden in VS begonnen t Sociale huren mogelijk veel hoger door bevel van Brussel PZC nazomer festival.nl Phaedra Tamara is nieuwe Miss Zeeland Merkel scoort in debat met Schroder w1 Massa-evacuatie New Orleans is bijna voltooid Oranje vrijwel zeker naar WK Lasershow boven Terneuzen Seniorenomroep MAX trekt half miljoen kijkers Echtpaar verongelukt in Zelzate 17 Positie Fazio bij bank Italië broos Aversie tegen één politiekorps Hockeyers blijven zonder titel 26° J* |l6° ZO 3 Flink wat zon Zonnig. Later wat meer bewolking, gevolgd door een onweersbui. 247e jaargang no. 209 maandag 5 september 2005 los nummer 1,25 Terug in grootmoeders tijd jdoor Akiin Visser ■JEW ORLEANS - Zes da gen nadat de orkaan Katri- na in New Orleans een gro te verwoesting heeft aange dicht, is begonnen met de berging van de lichamen. Het is de tweede fase van de traag op gang gekomen red dingsoperatie. De mas- Ea-evacuatie van de achter gebleven inwoners van de stad is vrijwel voltooid. In Louisiana, Mississippi en Ala- mama zijn lijkschouwers over stelpt door de grote hoeveelheid flijken. De stoffelijke overschot- ten worden bewaard in busjes én koelwagens. De federale over heid heeft lijkschouwers en me disch specialisten gestuurd. Het identificatieproces kan nog fnaanden duren. In de straten van New Orleans ■rijven nog veel lijken en liggen [Ir dode mensen op tal van ande- jre plekken, zoals in kelders van juizen. Mensen probeerden laar te schuilen voor de orkaan, iaar nadat de dijken waren loorgebroken en het water de stad instroomde, zaten ze als rat- «n in de val en verdronken. Eerste officiële balans "|n New Orleans stond het doden tal zondagavond op 59. Dat leidden medische functionaris- jen in het gebied gisteren. Het •as de eerste officiële balans, [inister van Gezondheid Lea- tt heeft als eerste lid van de re- JEREVAN - Het Nederlands elf tal kan het WK in Duitsland Aauwelijks ontlopen. De ploeg 'on zaterdag met 0-1 in en van •menië en zag later op de ivond directe concurrent Tsje- ië onderuitgaan bij Roemenië. 'oor die resultaten is het gat issen de twee concurrenten op ie wedstrijden voor het einde igelopen tot vier punten. Om- lat Nederland thuis nog tegen |e laagvliegers Andorra en Ma- edonië moet - duels die nor- naai gesproken de volle buit op- ïveren - kan Oranje zich de vol- Cnde maand in Praag zelfs een ederlaag permitteren tegen 'sjechiè. We hebben tegen Armenië heel lecht gespeeld, maar we gaan vel naar het WK", aldus een op kuchte Ruud van Nistelrooij, naker van het enige Nederland- Ie doelpunt. GPD pagina 17 I veel vraagtekens, weinig vreugde Advertentie Vandaag laatste seizoensmarkt Domburg tot 19.00 uur (Advertentie) 30 aug ciiieks drama met muziek bij de Nieuwe Kerk in Zienkzee van Hugo Claus over liefde, passie, wraak en dood regie Lidwien Roothaan sPe* Els Dottermans, Han Romer e.a. info/kaarten/programma zie nazomerfestival.nl of bel 0900 33 000 33 (0,45 p/g) gering gezegd dat het dodental als gevolg van de orkaan waar schijnlijk in de 'duizenden' zal lopen. De lokale autoriteiten en senatoren hebben eerder al een dergelijk dodental genoemd, maar de federale regering wilde tot nu toe in het geheel geen uit spraken doen over het aantal slachtoffers. De evacuatie van de tienduizen den vluchtelingen die sinds Ka- trina in het grote stadion Super- dome en het aangrenzende con grescentrum van New Orleans bivakkeerden, is praktisch vol tooid. De slachtoffers hebben on der erbarmelijke omstandighe den in de volgepakte gebouwen doorgebracht. Veel evacués ge tuigden over berovingen en zelfs verkrachtingen en moord. De evacuatie kwam dit weekein de pas goed op stoom nadat dui zenden militairen en leden van de Nationale Garde, reser ve-troepen, in groten getale in New Orleans waren gearri- veerd.De geëvacueerde mensen krijgen tijdelijk onderdak op tal van plekken. President Bush brengt vandaag voor de tweede keer een bezoek aan de getrof fen staten Louisiana en Missis sippi. Zeker zestig landen hebben hulp aangeboden voor de hulp operatie in het het zuiden van de VS. Daaronder zijn ook lan den die op gespannen voet staan met de Amerikaanse regering, zoals Venezuela, Cuba en Iran. Ook verscheidene lidstaten van de Europese Unie hebben hulp aan de VS geboden. Los daar van hebben de VS de Europese Commissie gevraagd om huma nitaire hulp. De Navo heeft het verzoek gekregen om voedsel voorraden te sturen. De VS heb ben ook een aanbod van de VN voor hulp geaccepteerd. ANP/RTR/AFP pagina 2 jazz-historie bedreigd TERNEUZEN - Een vuurwerk- en lasershow vormde zaterdagavond het sluitstuk van de festiviteiten rond veertig jaar Dow in Terneuzen. Het spektakel boven het wa ter van de Westerschelde trok enkele duizenden belangstellenden. foto Bart Sparreboom door Jeroen Hoorn DEN HAAG - Het Nederlandse huurbeleid is mogelijk in strijd met de Europese regels voor eer lijke concurrentie. Een meerder heid in de Tweede Kamer vreest dat woningcorporaties onder dwang van de Europese Commis sie anderhalf miljoen woningen moeten verkopen. Dat zou tot veel hogere huren leiden. Eurocommissaris Kroes heeft in een brief aan minister Dekker (Vrom) laten weten dat ze er be zwaar tegen heeft dat ook men sen met een goed inkomen in aanmerking komen voor een so ciale huurwoning. Commerciële verhuurders zijn daardoor in het nadeel en dus is er sprake van oneerlijke concurrentie. Woningcorporaties verhuren sa men zo'n 2,4 miljoen woningen, maar volgens Kroes hebben al leen de huishoudens die huur subsidie krijgen, daar recht op. Dat zijn er nog geen miljoen. Kamerleden van CDA, PvdA, SP en GroenLinks vrezen dat de rest als gevolg van Brusselse re gelgeving straks een marktcon forme - dus veel hogere - hum- moet gaan betalen en willen snel van Dekker horen hoe zij dat denkt te voorkomen. Vol gens de minister loopt het alle maal zo'n vaart niet. Dekker moet nog in overleg treden met de Europese Commissie. De mi nister had zelf om de brief van Kroes gevraagd, omdat de minis ter zeker wil weten dat haar be leid niet in strijd is met de Euro pese regels. Een meerderheid in de Tweede Kamer is niet gerust op de goede afloop en wil met Dekker praten voordat ze naar Brussel gaat. CDA-Kamerlid Van Bochove eist dat Dekker de Europese Commissie duidelijk uitlegt dat het Nederlandse beleid niet al leen maar is gericht op betaal baar wonen voor iedereen, maar ook op het tegengaan van segre gatie. PvdA'er Depla vreest dat Dekker van de gelegenheid ge bruik zal maken om de door haar gewenste liberalisering van de huren door te drukken. Eerder dit jaar hield de Kamer een groot deel van die plannen tegen. De woningcorporaties zelf zijn 'verbijsterd' over het standpunt van de Europese Com missie. „Nederland is de baas over zijn eigen woningbeleid", aldus voorzitter W. van Leeu wen van Aedes, de vereniging van woningcorporaties. GPD door Frank Balkenende KAMPERLAND - De 19-jarige Tamara Mahassen uit Middel burg is de nieuwe Miss Zeeland. Na langdurig beraad besloot de jury gisteravond tijdens de ver kiezing in Kamperland dat Ta mara qua vorm en inhoud het hoogst scoorde. Miranda Slabber, Miss Zeeland én Nederland 2004, kroonde de totaal verbouwereerde Tamara in de studio van Zeelandnet. „Ik geloof het nog niet, dit zal toch niet waar zijn?" Tamara was door Miranda Slab ber gescout op een avond in dis cotheek De Hooizolder in West- kapelle en gevraagd zich in te schrijven voor de Miss Zee land-verkiezing. Miranda, die in de jury zat, vond Tamara een terechte winnares. De donkerha rige Tamara is een elegant ge volg van een huwelijk tussen een Syrische man en een Neder landse vrouw. Zij werkt bij ZLM Verzekeringen in Goes. Tamara Mahasen kan nog niet bevatten dat ze Miss Zeeland is ge worden. foto Dirk-Jan Gjeltema Als Miss Zeeland 2005 zal ze zich speciaal inzetten voor de Stichting tegen Zinloos Geweld. Tamara vertegenwoordigt Zee land op de Miss Nederland-ver- kiezing, later dit jaar. Wanneer en waar die wordt gehouden, is nog met bekend. De 21-jarig Arike Folmer uit Wemeldinge eindigde op de tweede plaats en heeft nog een kleine kans op deelname aan de Miss Nederland-verkiezing. De 24-jarige Jolien Schraver uit Schuddebeurs werd derde, pagina 15 miss-verkiezing wordt volwassen HILVERSUM - Gemiddeld heb ben zaterdagavond een half mil joen mensen gekeken naar de eerste uitzendavond van de nieu we omroep MAX. Direct na het NOS-Journaal van 20.00 uur trok het programma Van Nul tot Max 465.000 kijkers en later op de avond keken 617.000 men sen naar Super Senioren. Dat blijkt uit gisteren verstrek te cijfers van de Stichting Kijk onderzoek. De eerste tv-avond van MAX had concurrentie van de WK-kwalificatiewedstrijd van het Nederlands voetbalelf tal tegen Armenië. Ruim 2,2 mil joen mensen hebben naar de in terland gekeken, die door Talpa werd uitgezonden. Naast MAX trad gisteren ook de Nieuwe Omroep Link toe tot het publieke bestel. De program ma's zijn voorlopig slechts nog te horen op de radio. ANP ZELZATE - Een echtpaar uit het West-Brabantse Achtmaal is zaterdagavond om het leven gekomen bij een verkeersonge val in Zelzate. De slachtoffers (een 60-jarige man en een 59-jarige vrouw) za ten in een personenauto, die werd geschept door een vracht wagen. De Nederlandse bestuur der van de vrachtwagen bleef ongedeerd. Het ongeval gebeur de rond zes uur op de kruising van de Kanaalstraat met de Ken- nedylaan. Desastreuze start Hoek In Italië wordt steeds harder geroepen om het vertrek van de president van de centrale bank, Antonio Fazio. Vrijdag leek het er nog op dat de bankier mocht aanblijven, nadat de regering overeenstemming had bereikt over hervormin gen bij Banca d'Italia. Maar Fazio's omstreden rol in twee overnamegevechten dreigt hem nu toch de das om te doen. Zeeuwse burgemeesters zien het voornemen van de minis- I ters Donner en Remkes om het politiebestel om te vormen tot één landelijk korps niet zitten. Zij vrezen dat er dan niet genoeg aandacht meer is voor Zeeuwse problemen. „Die landelijke politie wordt een Randstadpoli- tie", aldus burgemeester J.F. Mulder van de ge- - I meente Hulst. Nederland blijft bij de man nen zonder grote titel door het hockeyleven gaan. Oranje verloor gisteren in de finale van het Europees kampioenschap in Leipzig met 4-2 van Spanje. De laatste drie Spaanse tref fers vielen in de laatste drie Hi minuten. I Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, en 15; Sport: 17,18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 en 26. van onze redactie buitenland BERLIJN - De Duitse bondskan selier Gerhard Schroder en zijn uitdaagster Angela Merkel heb ben gisteren hun enige tv-debat in aanloop naar de verkiezingen over twee weken gehouden. De CDU-leidster deed het veel be ter dan verwacht in de confron tatie met de mediagenieke SPD-voorman. Merkel, die voor haar doen ont spannen oogde, wist Schroder voortdurend aan te vallen op de slechte economische situatie in Duitsland. Het land telt ruim vijf miljoen werklozen. „Je kunt toch niet tevreden zijn met de si tuatie in dit land?", beet ze hem vilein toe. Volgens de CDU-leid- ster zijn er in Duitsland nu radi cale maatregelen nodig 'na ze ven jaar van mislukt leider schap'. Schroder zat in de verdediging en probeerde voortdurend uit te leggen dat zijn regering al her vormingen heeft ingezet die nu hun vruchten beginnen af te werpen. Volgens hem hebben vo rige regeringen dat niet aange durfd. Daarmee doelde hij op de periode dat bondskanselier Hel mut Kohl, de mentor van Mer kel, aan de macht was. Het politieke duel, dat ander- half uur duurde, werd live uitge zonden op vier landelijke Duitse zenders (ARD, ZDF, RTL en SAT1). Beide politici kregen on geveer veertig minuten spreek tijd. Schroder antwoordde als eerste, Merkel had het laatste woord. Vier bekende vragenstel lers - twee van de publieke om roep, twee van de commerciëlen - zaten tegenover de kempha nen, die beide voor de gelegen heid in stemmig donker gekleed gingen. Duitsland kiest op 18 september een nieuwe Bondsdag. Volgens de peilingen gaan de chris ten-democraten van Merkel de sociaal-democratische Schroder verslaan. ANP/GPD (Advertentie) nummer. postcc plaats. telefoon- Ipostlbankrekeningnummer Kijk op www.p7C.nl/abonneien, bel gratis 0300 - 0231231 of stuur deie bon naar P/C, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713, 4460 WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij eenmalig toestemming «oor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad ..j Noteert u mij voor een abonnement. 0e eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 19,95) i D per kwartaal met automatische incasso 58.00). D per jaai met automatische incasso 222.50) het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1