entsjov herovert gouden trui PZC PZC Gebrselassie zet Tilburg op kaart Wereldkampioene dankzij barbecue Blake brengt fans in vervoering met zege Alonso heeft riant uitzicht op titel abo-renner wint tijdrit in Ronde van Spanje 19 Rabo- Volleybalsters niet klaar voor EK De Reuver grijpt net naast zege Negende wereldtitel Everts ATB-titel Fransman Absalon Rens Blom zevende in Berlijn Peter Wessels kan niet stunten Lebedeva wint een miljoen Posthuma wint, Hoogerland 7e Lafeber blijft zeventiende maandag 5 september 2005 nnr Alexander van Eenennaam IlORET DE MAK - Over de raag waarom het in de Tour och niet lukte met Denis lentsjov breekt Adri van Hou- relingen zich het hoofd niet neer. Liever besteedt hij zijn nergie aan de Vuelta, waarin ijn Russische kopman na giste- en een prima uitgangspositie leeft. Mentsjov won zijn tweede tappe. opnieuw een tijdrit, en groverde bovendien het gou- tn leiderstricot. &j de Raboploeg werd de Rus angetrokken om primair in de tonde van Frankrijk een top- lassering te behalen. In de our faalde Mentsjov en redden ploeggenoten, met name -jning en Rasmussen, de ron- »voor de Rabo's. In Spanje be- on Mentsjov wel flitsend, met 5 winst in de openingstijdrit, lhandhaafde de 27-jarige wiel- enner zich in de top van het assement. n de buurt e leiderstrui was Mentsjov na ijn eerste dagzege snel kwijt, ïaar dat deerde hem niet. Hij leef n de buurt van de klasse- ientsrenners. Drievoudig win- aar Roberto Heras, die in de 'our evenmin mee kon met de £sten, leek donderdag een slag slaan toen hij de zesde etappe fon en de leiding in het klasse- ienl nam. e leiding kwam in de de tussen- ggende ritten niet in gevaar, et betrof twee vlakke etappes, je in de massaspurt werden ge ronnen door de Nederlander lax van Heeswijk (vrijdag) en Italiaans Alessandro Petac- hi (zaterdag). In zijn gouden jui begon de Spanjaard van Li- erty Seguros zodoende giste- in aan de tijdrit over 48 kilome- jr, met start en finish in Lloret eMar. at zijn capaciteiten meer berg- liggen dan in de tijdrit, bleek vlot. Heras kwam snel op ach- rstand, in de tussentijden was fentsjov voortdurend sneller, an de streep had de Rus 49 se- bnden op Heras gewonnen. Min de 12 tellen die Heras voor stond, leverde dat een voor sprong van 37 seconden op. Vandaag en morgen volgen di rect twee loodzware bergritten waarin Mentsjov op de proef wordt gesteld. Van Houwelin- gen verwacht aanvallen, maar niet alleen van Heras. Ook de Spanjaarden Sastre en Mance- bo, de nummers drie en vier in het klassement, staan op kansrij ke posities. Mancebo moet het meest goedmaken: 1.51. Vier renners „Er zijn in mijn ogen nog vier renners kansrijk voor de eindze ge", zegt Van Houwelingen. ..Toch vrees ik voor de bergetap pes vooral Heras. Ik zie hem ech ter niet in staat om elke dag aan te vallen. Hij zal ook zeker niet zomaar een minuut wegrijden." Elke seconde telt, weet Heras, die gisteren handig smokkelde. De pionnen die op het wegdek het parkoers afbakenden negeer de hij regelmatig. Zo koos hij vooral in de afdalingen de idea le lijn die Mentsjov en de ande ren niet hadden. „Ik mag hopen dat de jury daar nog een tijd- straf voor uitdeelt", zei Van Houwelingen daarover. „Nee, we hebben geen protest in gediend. Wij hebben de rit im mers gewonnen. Er zijn nog een heleboel andere teams die dat ook kunnen doen. Maar mijn me ning is dat het niet van een pro test moet afhangen of Heras al dan niet een straf krijgt. Dat moeten de wedstrijdcommissa rissen zelf kunnen beslissen." Later op de avond ki-eeg Van Houwelingen zijn zin. Heras kreeg een tijdstraf van tien se conden van de jury. Controleren In de bergen zal Mentsjov zijn tactiek vooi'al op de concurren tie afstemmen. De Rabo's heb ben niet de ploeg die in de ber gen de koers kan conti'oleren. „Gelukkig hebben die andere drie wel zo'n ploeg, dus ik x-eken erop dat zij dat zullen doen. Zij hebben er ook geen belang bij dat renners die nu kansloos zijn alsnog kansx-ijk worden." Marit van Eupen wist al voordat de finale begonnen was dat ze goud zou winnen. door Leri'van de Ruit GIFU - Toeval heeft Marit van Eupen in de roeiboot gedreven. Ze is namelijk een gemankeerde zeilster. Of ze zonder riemen én totaal afhankelijk van de wind ooit wereldkampioen zou zijn ge worden, zoals zaterdag op de Nagara in Japan in de lichte skiff, zal niemand ooit te weten komen. Zelfs zij niet. Nederlands nieuwste indivi duele wereldkampioene roeien werd in 1969 geboren in Arn hem en bracht haar jeugd door in Mook aan de Maas. Roeien deed zij daar nooit. Toen zij ging studeren aan de Enschede- se universiteit wilde zij gaan zei len. Op zoek naar de zeilvereniging stuitte ze op de roeivereniging Euros. Daar bleef zij hangen, want er was een gezellige barbe cue gaande. Zeilen is er nooit meer van gekomen. Marit van Eupen was eerst stuurvrouw in een eerstejaars acht maar vond zichzelf al spoe dig goed genoeg om zelf aan de riemen te trekken. Misschien zou zij in de Amsterdamse dre ven eei'der ontdekt zijn als roei- ster van klasse, maar in Ensche de gebeurde dat niet. Van Eu pen stopte met roeien tot zij klaar was met haar studie in de techniek. Zatei'dag in Gifu wist Marit van Eupen zich bij voorbaat zeker van de gouden plak. „Dit is mijn baan, net zo'n rivier als de Maas in mijn jeugd, en het is ook mijn weer, lichte tegenwind. Deze wedstrijd is voor mij en voor nie mand anders. Het ging zoals ik wilde, zonder stuk te komen zit ten. Ik ben er verschrikkelijk blij mee." Nederland won zaterdag ook nog zilver. De vier-zonder-stuur- man eindigde kort achter topfa voriet Engeland als tweede. Gistei-en kwam daar een derde medaille bij. De vrouwenacht won brons. Winnaar werd het Australische team, Roemenië eindigde als tweede. ANP KATOWICE - De Nedex-landse volleybalsters hebben nog wel wat werk te doen in de voorbei-eiding op het EK half september in Kroatië. Oranje won bij het viei'landentoer- nooi in Polen weliswaar van Rusland (3-2), maar leed ne derlagen tegen Bulgarije (2-3) en het gastland (1-3). In een extra vriendschappelijke interland wist Nedei'land zondag regerend Europees kampioen Polen wel met 3-1 te verslaan. „We zijn op de goede weg. maar er moet nog wel wat werk gedaan woi'den", concludeeixle assistent-bonds- coach Teun Buys. Bulgarije is straks in Ki*oatië een van de tegenstandei-s in de gi'oep. Oranje moet het ook opne men tegen wereldkampioen Italië en Rusland. ANP LIEROP (ANP) - Motoi-crosser Mare de Reuver heeft net naast de zege gegrepen in de Grote Pi'ijs van Nederland. De Amstelvener behaalde evenveel punten als zijn Zuid-Afrikaanse teamgenoot Tyla Rattray, maar diens overwinning in de tweede manche levei'de de eerste plaats in de GP op. De Reuver won wel de eerste reeks en die winst voelde als een bevrijding. Nog geen maand gele den croste de 22-jai'ige Nederlander vooi-zichtig zijn eer ste i-ondjes na een zware knieblessure, die hem de hele zo mer aan de kant had gehouden. Gisteren toonde hij aan dat het wei'eldkampioenschap dit jaar een voorname kan didaat voor de titel miste. De wereldtitel ging nu naar de Italiaan Antonio Cairoli, die pi'ofiteerde van het uitvallen van zijn grootste belager Andx-ew McFai'lane. De Austra liër heeft nu te veel punten achterstand om Caii'oli over twee weken in de zeventiende en laatste GP nog te kun nen inhalen. ANP LIEROP - Stefan Everts heeft zijn negende wereldtitel binnengehaald. De Belgische motorci'osser won gisteren beide manches in de koningsklasse MX1 van de Grote Prijs van Nedei'land in het Bi'abantse Liex-op. De 32-jai'i- ge Everts vergaarde daaxmee zoveel punten voor het WK dat hij over twee weken in de laatste GP van dit seizoen niet meer is te achterhalen door de concurrentie. De Ne derlander Bas Verhoeven reed in de tweede manche naar een negende plaats. ANP LIVIGNO - De Fransman Julien Absalon is in het Itali aanse Livigno wereldkampioen mountainbike geworden. Bart Brentjens was de beste Nederlander met een 22e plaats en een achterstand van meer dan negen minuten. Het zilver in de titelstrijd ging naar de Zwitser Christoph Sauser, het bi'ons naar de Spanjaard Jose Antonio Hermi- da Ramos. In Livigno werd Bas Peters 26e, Thijs Al 34e, Maarten Tjallingii 36e en Jelmer Pietersma 46e. ANP BERLIJN - Rens Blom is op een gedeelde zevende plaats geëindigd bij de wedstrijden om de Golden League in Ber lijn. De wei'eldkampioen polsstokhoogspringen strandde op een hoogte van 5,63 meter. De zege ging naar de Duit ser Tim Löbinger. Met een sprong van 5,93 meter kwam hij tot de derde prestatie van het jaar. ANP monze sportredactie EW YORK - James Blake ver- ert in grootse vorm. Hij won rige week New Haven en zorg- zaterdag op Flushing eadows voor een sensatie. De -jarige Amerikaan, het US binnengekomen op een ldcard, schakelde in de derde ide de als tweede geplaatste anjaard Rafael Nadal uit. had daar vier sets voor no- In de laatste twee was Bla- aan wiens carrière vorig jaar i vroegtijdig einde leek te ko- in door een gebroken nekwer- l zeer dominant: 6-4 4-6 6-3 Het spel van de Amerikaan [en de 19-jarige winnaar van land Garros bracht zijn .000 fans op de tribunes van t Arthur Ashe-stadion in vex- ering. Blake is nu, meer nog n Ginepri en Agassi, de onbe- pste publiekslieveling en na- sportredactie Stationspark 28 Postbus 31 14460 AA goes Tel: 0113-315640 Pax: 0113-315669 r E-mail: sport@pzc.nl I ^an Dagevos (chef) j Frits Bakker (coördinator zuid) j Koen de Vries (coordinator midden) !Rudy Boogert (coördinator noord) jBauke Boersma Roeland van Vliet i Barry van der Hooft centrale redactie I Stationspark 28 .Postbus 31 ;4460 AA goes Tel: (0113)315500 [Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet Jwww.pzc.nl [E-mail: web@pzc.nl tionale hoop in de strijd tegen de dit jaar ongenaakbare Zwit ser Roger Federer. In de achtste finale treft hij de Spanjaard Tommy Robi'edo. „Ik herhaal nog maar eens dat dit een droom is die uitkomt", stamelde Blake. „Ik wacht op het afgaan van de wekker, maar ik wil helemaal rxiet wakker wor den." Nadal weigerde zich er gens achter te verschuilen, zocht geen excuses. De Span jaard gaf ronduit toe dat hij op de baseline was vastgepind en daar was overklast. Ook Andre Agassi bereikte de vierde ronde. De 35-jarige Amerikaan ver sloeg Tomas Berdych in vier sets: 3-6 6-1 6-4 7-6. De als ze vende geplaatste Agassi speelt in de vierde i'onde tegen Xavier Malisse om een plek in de kwaxt- finale. De Belg versloeg de Rus Joezjni (3-2). ANP/RTR NEW YORK - Er was een stunt voor nodig geweest om na de tweede ronde US Open nog een Nederlander onder de deelne mers te hebben. Maar in New York slaagde Peter Wessels er niet in de als elfde geplaatste Ar gentijn David Nalbandian te ver rassen. Ondanks kansen op meer moest Wessels het hoofd buigen: 6-7 6-1 2-6 6-7. In hun eerste onderlinge con- fi'ontatie bleken Nalbandian en Wessels behoorlijk aan elkaar gewaagd. Geen van beide spe- lers kon vertrouwen op zijn ser vice, daarvoor waren er te veel breaks; dertien in totaal. Bij Wessels, die niet sterk opsloeg, bleef vooral de tweede service steken. Zijn winstpercentage bij de eerste opslag (80) was prima, dat van de tweede (35) bleef ach ter. Nalbandian was evenwichti ger, hij vei'deelde zijn winstpun ten eerlijk: 61 procent op zowel eerste als tweede service. Coach Hugo Ekker zag dat zijn pupil wel enkele kansen onbe nut liet. „Peter was dicht bij een vijfde set, hij was in de tiebreak van de vierde set beter." Toch vex-loor de Nederlander, met 7-4, in een set die 57 minuten in beslag had genomen. ANP/RTR Haile Gebrselassie verbeterde gisteren het wereldrecord tien engelse mijlen op de weg. Helemaal tevreden was hij niet: „Het kon volgens mij best nog wel wat sneller." foto Jan Stads/GPD door Wilko Voordouw TILBURG - Haile Gebrselassie kwam, zag en verpletterde de Tilburg Ten Miles. De 32-jarige Ethiopische atleet vestigde giste ren op de incourante afstand van 16.093,4 meter in de straten van Tilburg een nieuw wereldre cord in een tijd van 44.24 minu ten. „Het weer was eigenlijk iets te warm. Ik genoot van de scha duw langs het pai'koers en voel de me gedragen door het pu bliek", aldus Gebrselassie. De Tilburg Ten Miles was voor hem eigenlijk niet meer dan een opwarmertje voor de marathon van Amsterdam op 16 oktober. Daar wil hij de aanval openen op het wereldrecox'd dat sinds 2003 met een tijd van 2 uur 4 mi nuten en 55 seconden in handen is van de Keniaan Paul Tergat. „Ik kan nu alleen maar zeggen dat het goed zit met mijn vorm. Ik kon lekker voluit gaan. Die peesblessure is 'old history'," al dus Gebx*selassie direct na de ra ce. Al snel was duidelijk dat het re cord op de 10 Engelse mijlen (44.51 minuten) van Maxlin Iran- gu Mathati, gelopen in decem ber vorig jaar in het Japanse Ko- su, in gevaar was. Gelijk na de start nam Gebrselassie het heft in handen. Tot vijf kilometer konden Luke Kibet en de win- BERLIJN - De Russische Tatja- na Lebedeva heeft zich in Ber lijn verzekerd van de jackpot van de Golden League, goed voor 1 miljoen dollar. In Duitsland won ze ook de zes de en laatste wedstrijd bij het hinkstapspringen. Een sprong van 14,85 meter leverde Lebede va de jackpot op. Ze bleef hier mee Yamile Aldama uit Soedan voor. ANP/RTR naar van vorig jaar, Samv Ron- go, het helse tempo van de Ethio piër volgen. Daarna moest Gebr selassie, slechts gesouffleerd door zijn vriend en manager Jos Hermens op de motor, het hele maal zelf doen. Hei-mens vertelde na de race dat hij niet eens een poging had ge daan om de dadendrang van de kleine Ethiopiër te beteugelen. „Haile is gisteravond naar zijn hotelkamer gegaan met de sche ma's van de snelste wereldtijden op de 10 mijl. Die heeft hij uitge- bi-eid bestudeerd. Ik gaf hem al leen maar op de kilometerpun- ten aan hoe zijn tijd was. En ik i-iep af en toe 'easy' tegen hem. Voor de rest deelt hij zijn wed strijden helemaal zelf in." Gestaag liep zijn voorsprong op het wereldi-ecord naar een mar ge van meer dan 20 seconden. Toen het gedrang voox-bij was, ging hij op een stoel zitten, di'onk snel nog wat en begon, als was hij geheel uitgerust, zijn verhaal. „Het kon volgens mij best nog wel wat sneller. Aan het eind ging het hartstikke lek ker." De tien Engelse mijlen zijn niet terug te vinden op de wereldre cord-site van de IAAF, de Inter nationale Atletiekfederatie. De weinig courante afstand van 10 Engelse mijlen op de weg wordt, zo blijkt bij navraag, wel er kend, maar staat niet in het offi ciële rijtje van beste wereldpres taties. Voor Haile Gebrselassie is het echter gewoon zijn acht tiende wereldrecord uit zijn car rière. Masai Bij de vrouwen, die een officiële wedstrijd over 10 kilometer lie pen, leek het parkoersrecord van Lomah Kiplagat (30.59 mi nuten) lange tijd te sneuvelen, maar de Keniaanse Edith Masai kwam op het eind iets tekort: 31.37 minuten. Tweede werd Bi- zunesh Bekele (Ethiopië) in een tijd van 32.19 minuten. Beste Nedei'landse was Kristijna Loo- nen, Zij werd zesde in een tijd van 34.29 minuten. GPD van onze sportredactie MONZA - Met een tweede plaats in de Grote Prijs van Ita lië verzekerde de Spanjaard Fer nando Alonso zich van een nog beter uitzicht op de wereldtitel. Zijn voorsprong op zijn naaste tegenstrever Kimi Raikkoncn is opgelopen tot 27 punten. Door het resultaat kan Renault-coureur Alonso zich al tijdens het volgende race week einde laten kronen tot de opvol ger van Michael Schumacher. De 24-jarige Alonso zou daar mee de jongste wei'eldkampioen ooit worden. Door in Monza als tweede de finishlijn te passeren, doorbrak hij alvast de hegemo nie van Schumacher, die sinds 2000 onafgebroken de beste cou reur ter wereld was. Omdat de Duitser slechts tiende werd op het hogesnelheidscircuit in Ita lië, kan hij Alonso niet meer ach terhalen en is de overmacht waarmee Schumacher de laatste jaren de Formule 1 domineex-de voorlopig voorbij. De race werd gewonnen door Juan-Pablo Montoya. De Colom biaan startte van polepositie en gaf zijn leidende positie in de ra ce niet meer uit handen. Pas in de slotfase werd het nog even spannend. De linkerachterband van Montoya vertoonde ernstige slijtage, waardoor zijn voor sprong op Alonso snel terugliep. Op de finish hield hij uiteinde lijk iets meer dan twee seconden over. Alonso profiteerde op de 5,793 kilometer lange Autodro- mo Nazionale di Monza opti maal van een slechte dag van Raikkonen. De Fin finishte als De Colombiaan Montoya leidde gisteren van start tot finish. foto Reuters vierde, nadat hij de vorige' twee ï-aces had gewonnen. Voor de Nederlanders in de For mule 1 was er opnieuw geen rol van betekenis weggelegd. In een uitzondei'lijke race, waarin alle twintig gestarte wagens ook het einde haalden, werd Robert Doornbos achttiende en Christij- an Albers negentiende. ANP LEUVEN - Joost Posthuma heeft gisteren de Belgische wie lerkoers GP Jef Scherens gewon nen. Johnny Hoogerland uit Yer- seke finishte als zevende. Posthuma won in de omgeving van Leuven de wedstrijd over 183 kilometer door solo aan de streep te arriveren. De Belg Björn Leukemans eindigde op 2 minuten als tweede, Posthuma's Australische ploeggenoot Rory Sutherland werd in dezelfde tijd dei-de. Hoogerland kwam daarna over de streep, in een groepje van zes. Van Mechelen werd vierde, Aart Vierhouten vijfde, Nico Sij- mens zesde, Hoogerland zeven de, Patrik Sinkewitz achtste en Maarten Neyens negende. ANP/AFP CRANS-SUR-SIERRE - Maar ten Lafeber heeft de Omega Mas ters, onderdeel van de Europese Tour, afgesloten op zeventiende positie. De Nederlandse golfer kwam in zijn laatste ronde door in par, maar wist zich wel te handha ven in de subtop. Lafeber speel de een wisselvallig toernooi. Zijn derde dag was veruit de bes te; hij kwam toen binnen na 65 slagen. In totaal kwam hij tot een score van 279 slagen (-5). De winst ging naar de Span jaard Sergio Garcia. Hij ging op de slotdag rond in 68 slagen en consolideerde daarmee zijn lei dende positie. De grootste tegen stand kwam uit het achtex-veld. De Zweed Peter Gustafsson had een goede dag met 64 slagen en werd doordoor tweede, op slechts één slag van Gax-cia. Paul Casey (Eng) wex'd derde. ANP DAGBLAD Ó'na&A S -7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19