Borsele spil in aanpak kernramp Veel bekijks bij Veerse kunstenaars Lijken op een oude mummie Drietallen strijden in Grijpskerke Oost-Souburgse Jo van Eenennaam 60 jaar ringrijder Gemeente moet regionaal nucleair steunpunt worden y%AZET Vernielingen in Terneuzen •11 Man zwaargewond bij ongeval Fietser gewond bij aanrijding Aanhouding na vernielingen Automobiliste rijdt tegen slagboom Politie pakt baldadig duo op Bekeuringen wegens losse handjes Hnnr Frank Balkenende - De gemeen- le Borsele moet een regionaal ex pertisecentrum worden voor nu- cleaire ongevallen met de kern centrale of de Covra, waar ra afval ligt opgeslagen. Die aanbeveling staat in een pro vinciale eindrapportage over fampenbestrijding in de Wester- schelderegio. Burgemeester FGelok hoopt dat het Rijk (in jlit geval de ministeries van Bin nenlandse Zaken en Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu) de aanbeveling over neemt en met geld over de brug |omt voor het regionale nucleai re steuntpunt. dat zich vooral boet bezighouden met rampen bestrijdingsplannen. Voor perso nele kosten is per jaar ongeveer euro nodig, voor een jaarlijkse oefe 80.000 euro. wordt onvoldoende geoefend het bestrijden van een kern- en hulp bieden aan en (vir evacueren van de bevol bleek in mei tijdens een De laatste keer dat gebeurde was tien jaar gele Sinds Tsjernobyl (1986) in de westerse wereld welis geen kernrampen meer de overheid wil [och de vinger aan de pols hou- Een goede voorbereiding op on gevallen met de kerncentrale agenda STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis Biggekerke, - 16.00 uur: Tafeltennis voor - Sportcentrum Cou- 9.15 - 10.15 en 10.15 - 11.15 uur: voor ouderen; MIDDELBURG - Markt, 11.00 - 17.00 Boeken- en verzamelmarkt; - Open Hof, 9.10 uur Ha- yoga en om 10.45 uur 55+ yoga; Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: voor beginners en tus 20.00 - 21.00 uur voor gevorderden; 18.00 - 19.00 uur: Kung Fu jongeren en volwassenen. (Advertentie) •'KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113 33^333 - Zaterdagnacht in Terneuzen diverse auto's doelwit geworden van ver vonden plaats in de Bea- het Schuberthof, de de Noteneeweg, Evertsenlaan, de Jan van Ga en de Voltastraat. In werd van tien auto's een vernield. twee auto's werd een spie- }el omgeklapt, maar niet ver- iield. Drie auto's hadden een in geslagen ruit. In de Voltastraat yerd ook de ruit van een wo- iing vernield. Er zijn geen scha debedragen bekend. De politie jn Terneuzen onderzoekt de iaak. Borssele is primair de verant woordelijkheid van het Rijk, maar komt in de praktijk vooral op het bordje van gemeenten te recht. De bestrijding van een grote nucleaire ramp is echter nog onvoldoende gestructu reerd. Daarom moet er een regionaal steunpunt komen dat onderdeel uitmaakt van de Veiligheidsre gio Zeeland, staat in de provin ciale eindrapportage. Het ligt voor de hand dat onder te bren gen bij de gemeente Borsele, om dat die al de nodige kennis in huis heeft en de kerncentrale en Covra op Borsels grondgebied staan. Die gemeente loopt ten slotte de grootste risico's bij een kernramp. Burgemeester Gelok is het er vooral om te doen ambtenaren met specifieke deskundigheid, en dat zijn er drie, in huis te hou den. „Dat valt niet altijd mee, want als ze elders meer kunnen verdienen, kun je ze als gemeen te niet altijd vasthouden. Dan vloeit je kennis weg." Gelok haast zich erbij te vertellen dat van de drie nog niemand is ver trokken. Hij juicht de opzet van een regio naal nucleair expertisecentrum toe, omdat er dan meer geld be schikbaar komt en personeel zich verder kan specialiseren. Daarnaast kan Borsele andere gemeenten die met radioactivi teit te maken hebben, adviseren. Gelok: „Los van de discussie over het openhouden van de kerncentrale heb je knowhow nodig, want die kerncentrale zal een keer sluiten en daarna zit je er vanwege de radioactiviteit nog decennia aan vast. Een voor deel van het expertisecentrum is ook dat je dicht bij de burgers in het rampgebied zit." Overigens is de gemeente Borse le nu ook goed voorbereid op be strijding van een kernramp, zegt Gelok. „Dat hebben we aan getoond tijdens de laatste stafoe fening. Voor een eventuele evucatie ligt een draaiboek klaar." De eindrapportage meldt verder dat met EPZ, de eigenaar van de kerncentrale, afspraken moeten worden gemaakt over het delen van nucleaire kennis. Daarnaast moeten de bedrijfsbrandweer van EPZ en gemeentelijke brandweer nauwer samenwer ken. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Ademhalen, lek ker eten en lijken op een oude mummie. Dat zijn volgens Mies Kwant-Hovius uit Vlissingen dé ingrediënten om honderd jaar te worden. Een oude mummie? Ja, zegt haar kleindochter. „Ik weet ook niet waarom, maar oma zegt dat altijd. Ze heeft ook gezegd dat het in de krant moet komen. Dus zet het er maar gerust in." Mies Kwant vierde zaterdag in verzorgingshuis Ter Reede haar honderdste verjaardag. Vanuit een grote versierde stoel in het midden aan een lange tafel, ge noot ze ervan. Dat begon 's och tends al toen ze werd toegezon gen door het personeel. Met pret oogjes gaf de jarige zelf de maat van de muziek aan. Daarna werd ze verwend met een enor me slagroomtompoes. „Dat is.: het enige van gebak wat ze lek-; ker vindt. Daarom hebben we een hele grote laten maken", ver telt haar kleindochter. Wilhelmina Marina Hovius werd honderd jaar geleden gebo ren in Utrecht. Ze was de jong ste in een gezin met zeventien- kinderen. Haar moeder stierf toen Mies acht was en ze trok in bij haar oudere, getrouwde zus in Winschoten. In Winschoten leerde ze haar man kennen. Een paar jaar nadat ze in het huwe lijk traden, verhuisden ze met hun twee kinderen naar Vlissin gen. „Opa ging bij de Schelde werken. Hij was de baas van de' machinefabriek." In 1988 over leed hij. Mies is in 1996 ver huisd naar Ter Reede. „Eerst wilde ze niet graag. Maar nu hoor ik van de zusters dat oma in de huiskamer de grootste clown uithangt." maandag 5 september 2005 SINT-PHILISLAND - Een twintigjarige automobilist uit de gemeente Tholen is gisteravond ernstig gewond ge raakt bij een ongeval bij Sint-Philipsland. Een man reed even na zessen op de Rijksweg in de richting van Anna Ja- cobapolder. Door nog onbekende ooi-zaak verloor hij de macht over zijn stuur en kwam met zijn auto links in de berm terecht. Daarna schoof hij dwars over de weg en over het fietspad, raakte een boom en kwam in de sloot tot stilstand. Twee ambulances, de traumahelikopter en twee brandweerauto's schoten na het ongeval het slachtof fer te hulp. De man zat bekneld in zijn voertuig en werd door de brandweer bevrijd. De traumahelikopter was in geschakeld, maar de zwaargewonde automobilist werd per ambulance overgebracht naar een ziekenhuis in Rot terdam. Over de aard van de verwondingen kon de politie geen mededelingen doen. De kunstroute 'op de dorpen' leidt onder meer langs de Kerkstraat in Grijpskerke, waar werk hangt van vader en dochter De Vlieger. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek SEROOSKERKE - „Het is ongelofelijk. Ze staat", zegt Marion van de Velde glunderend. Ze heeft het over de Kunst en Cultuurroute Veere. Vorige maand werd de route voor het eerst gehouden. Zaterdag was de tweede editie en vol gens de initiatiefneemster is het evene ment nu al niet meer weg te denken. Zaterdag was het een stuk rustiger dan tijdens de eerste kunstroute. Maar die werd dan ook eind augustus gehouden. In het hoogseizoen, met prachtig weer. Zo'n driehonderd mensen bezochten die dag de tientallen kunstenaars in Seroos- kerke en Grijpskerke. „Eigenlijk was het toen té druk", zegt Van de Velde. „We hadden geen tijd om alle mensen te woord te staan. Aan het einde van de dag was iedereen compleet afgepeigerd. Vandaag gaat het heerlijk. De mensen druppelen constant binnen en we kunnen hun vragen rustig beant woorden." In navolging van kunstrou tes in Middelburg en het stadje Veere ontstond bij Van de Velde het idee om een route te beginnen 'op de dorpen'. Ongeveer vijfentwintig kunstenaars uit Grijpskerke en Serooskerke meldden zich aan. „We hadden zelf geen idee wat we er van moesten verwachten, maar het liep storm. De kracht zit waarschijnlijk in het aanbod. Dat is heel divers. Er is keramiek en schilderkunst te zien, maar er zijn ook een glas-kunstenaar, een plateelschilder en is er iemand die doet aan ambachtelijk weven. Boven dien is de route van drie kilometer goed af te leggen met de fiets. Hoewel. We hebben van bezoekers gehoord dat ze niet alles konden zien omdat er gewoon te veel was. We gaan daarom volgend jaar de route misschien over twee dagen verspreiden. Op vrijdag en zaterdag. Uitbreiden naar andere dorpen, doen we nog niet. Dan wordt het al snel te groot." Bij de boerderij aan de Noordweg in Serooskerke, exposeert de glazen objec ten en glas-in-loodramen van Rinus Rentmeester uit Nieuwdorp. Terwijl de bezoekers voortdurend komen en gaan, werkt Rentmeester door. Hij restau reert de glas-in-loodramen van de Sint Jacobskerk in Vlissingen. „Het werk moet af", zegt hij. „Maar ik heb ook ge merkt dat mensen het veel leuker vin den om me aan het werk te zien, dan wanneer is stijf achter een tafel sta. Als ik werk, komen de vragen veel makkelij ker los." Hij heeft het nog niet gezegd of een bezoeker vraagt hoe groot zijn oven is. „Best groot. Er kunnen twee van die dingen tegelijk in", zegt Rent meester wijzend naar twee grote raam- decoraties. Een van de bezoekers aan de Kunst en Cultuurroute is Ina de Pagter uit Mid delburg. Ze stalt haar fiets aan de Noordweg en loopt samen met een vrien din het erf van de boerderij op. „We zijn al vanaf elf uur onderweg", zegt ze als het half twee is. „We zijn begonnen in Grijpskerke en zijn nu net in Seroos kerke. We fietsen de laatste tijd vaker kunstroutes af. Vorig jaar zijn we daar mee begonnen op de Bevelanden. Ik hou van kunst. Ik ben zelf best creatief, maar ik maak geen kunst. Maar des te leuker vind ik het om hier gewoon een beetje rond te kijken." De Pagter heeft nog wel een tip voor volgend jaar. „Ze moeten de locaties beter aangeven. Met grote vlaggen in de tuin of zo. Dat doen ze op de Bevelanden ook. We zijn nu de helft van de tijd de weg aan het zoeken en dat is jammer." Sandra van de Vreugde - Cor Janse zaterdag bij het ringrijden Oost-Souburg dagwinnaar, n de bekerkamp won hij ook de trijd om de eerste beker, waar- hij Sjaco de Visser moest ver laan op tien milimeter. Janse won de derde beker Q de pollepel. De damesbeker ras voor Jolanda Markusse. loofdprijzen in het versierings- llassement waren er voor Sas- |ia de Werk bij de trekpaarden bij de overigen voor Christie n Grijpskerke werden Erik Tancke en Pieter Dingemanse jeëerd wegens omdat ze allebei p jaar actief deelnemer zijn fn de ringrijdersvereniging. erevoorzitter Ronald Geertse de wedstrijd met 29 van de ringen en daarnaast ook e pollepel en de eerste beker, Dingemanse eindigde de 26e keer in zijn carrière de tweede plaats tijdens een wedstrijd in Grijpskerke. lanca Clarisse won de wisselbe- v°or de versiering. Aagtekerke werd het deelne mersveld zaterdag via loting ver deeld in drietallen en werden de gestoken ringen van de drie rij ders bij elkaar opgeteld. De com binatie Piet en Rico Wisse en Pa trick Kodde won de wedstrijd. In het persoonlijk klassement won Johan van de Broeke. Hij behaalde ook de eerste plaats bij de versiering van de trek paarden. Bart de Visser won de ze prijs bij de overige rassen. Pe tra Coppoolse won de pollepel. In Gapinge werd zaterdag tij dens de braderie met sjezen gere den. Nicolette Momberger en Bram Francke waren in de kamp de betere. De derde en vierde beker werd gewonnen door Jennie en Abco. Dit koppel won ook de pollepel. De dagwin naars Nicolette en Bram Fran cke, bekroonden hun overwin ning door ook de eerste plaats in het versieringsklassement op te eisen. Agenda Z.R.V. Zaterdag 10 september sjezenrij- den op de Markt in Goes van 12.00 tot 17.00 uur. Zaterdag 17 september afsluiting van het sei zoen met de grote Sjezenwed- strijd in. Grijpskerke van 9.30 tot 17.00 uur. door Miriam van den Broek OOST-SOUBURG - Elf jaar oud was Jo van Eenennaam uit Oost-Souburg toen hij in 1945 voor het eerst meedeed aan een ringrijwedstrijd. De ringrij dersvereniging bestond toen nog niet. Nu, zestig jaar later, is Jo nog steeds bij elke wed strijd te vinden. Als deelne mer. „Het is een unicum", zegt voor zitter Rian Asscheman van de Souburgse Ringlijders Vereni ging. „Voor zover wij hebben kunnen nagaan, heeft nooit eer der iemand op Walcheren het gepresteerd om zestig jaar te ringrijden." Jo is nog lang niet van plan om te stoppen. „Zolang de gezond heid het toelaat, ben ik hier te Jo van Eenenaam heeft in zestig jaar maar een paar wedstrijden ringrijden gemist. foto Ruben Oreel vinden", zegt hij zaterdag tij dens de wedstrijd in Oost-Sou burg. In al die jaren heeft Van Eenennaam maar een paar keer een wedstrijd moeten la ten schieten. Een keer voor militaire dienst en een keer omdat hij zijn vin ger had gebroken. „Tja, waarom ringrijden?", her haalt hij de vraag. „Dat gaat gewoon zo hé. Ik ging destijds met kennissen mee. Ik had geen eigen paard. Nooit gehad ook. Maar voordat je het weet, doe je een keer mee en het laat je dan niet meer los."Het gaat Van Eenennaam al lang niet meer om het winnen. „De laat ste jaren eindig ik ergens in de achterhoede. Voor mij is mee doen belangrijker dan winnen. En het is gewoon altijd gezel- üg." Van Eenennaam is zaterdag ge huldigd omdat hij 55 jaar lid is van de Souburgse Ringrijders Vereniging. En omdat hij zes tig jaar aan ringrijden doet, is hij tevens benoemd tot erelid. VLISSINGEN - Een 56-jarige fietser uit Vlissingen is zon dagavond rond half zes gewond geraakt toen hij de Sloe- weg wilde oversteken en door een auto werd aangereden. De fietser is met onbekend letsel naar het ziekenhuis ge bracht. De fiets en de auto raakten beschadigd. KLOOSTERZANDE - Een 22-jarige inwoner van de ge meente Hulst is zaterdagochtend vroeg op de Klooster straat in Kloosterzande aangehouden. Hij was het er niet mee eens dat hij uit een horecagelegenheid was gezet en gooide vervolgens een fiets tegen de ruit van het pand. De ruit werd hierdoor vernield. De man is aangehouden en na verhoor met een proces-verbaal op zak weer in vrij heid gesteld. SLUISKIL - Op de brug bij Sluiskil over het kanaal Gent-Terneuzen is gisterochtend een 75-jarige automobi liste uit de gemeente Terneuzen met haar auto tegen een slagboom gereden. Door de laagstaande zon zag zij niet dat de verkeerslichten van de brug op rood stonden. Ook zag zij niet dat de slagboom naar beneden was. De vrouw botste tegen de slagboom. Die raakte evenals haar auto beschadigd. GOES - De politie heeft zaterdag een 27-jarige man uit. de gemeente Kapelle en een 18-jarige man uit de gemeen-" te Reimerswaal aangehouden voor openlijke geweldple ging. Het duo was de nacht daarvoor per auto een 21-jari-; ge automobilist uit Heinkenszand gevolgd. Toen die op de Westsingel in Goes stopte, stapten zijn achtervolgers uit- en trapten tegen de auto. Daarna reden ze weg. GOES - De politie hield in de nacht van zaterdag op zon dag rond vier uur drie jongeren aan die op straat aan het knokken waren. Een 22-jarige Yersekenaar, een 21-jarige Middelburger en een 21-jarige man uit Heinkenszand kre gen een bekeuring. Mies Kwant-Hovius dirigeert vrolijk 'lang zal ze leven' als de zus ters voor haar 100-ste verjaardag komen zingen. foto Mechteld Jansen Risico's

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11