chaos in rampgebied VS Veere stopt jaarlijks vieren bevrijding Beslan huilt en eist de waarheid PZC nazomer festival.nl Auto maandmenu 23,50 kritiek op regering Bush omdat hulpverlening te lang uitblijft di 30 aug t/m zo 11 sept 2005 Moens stoffering PZC Sneeuwballen gooien in de zomer Informatiecampagne over terreur Minister houdt oog op zorgveiling Hockeyers groepswinnaar Veerman erkent fouten maar wijst onderzoek af lezen we zeeuws 22° 4 jCl4u N 3 Meest droog Zon en stapelwolken, in de ochtend kleine kans op een bui. Zwakke tot matige noorde lijke wind. Maxima 20 tot 23 graden. 47e jaargang no. 207 rijdag 2 september 2005 >s nummer 1,25 PZC raymondo 1 Vfooraf een scholfiletje Dan volgt een malse Ah afsluiting een 1 (gegrild.gebakken of entrecóce overgoten heerlijke bavarois gefrituurd) op een met een rode portsaus met verse aardbeien t ^'Jl heerlijke salade met een op een bedje van verse en slagroom «j tomaten dressing setzoens groenten tel. (0118) 441 441 www.ravmondo.nl pn onze redactie buitenland |EW ORLEANS - De staat an beleg, schietpartijen, ootschalige plunderingen, leuwe stromen vluchte- igen, gebrek aan stroom, een drinkwater, te weinig joedsel, vechtpartijen en en toenemende kans op het litbreken van ziektes door ;apotte riolen en ronddrij- ende lijken. )e Golfkust in het zuiden van 'e Verenigde Staten is het to- >el van schrikbarende wetle- isheid en aangrijpende wan- iop in de nasleep van de ver- joestende orkaan Katrina. it rampgebied is zeven maal groot als Nederland en de rdinatie van de hulpverle- ig rammelt. De goeddeels ver inken stad New Orleans is zijn als bruisende feeststad torlopig volledig kwijt. Meer ,n 80 procent van de stad staat tder water en de autoriteiten .llen dat iedereen vertrekt om de komende maanden niet te lg te keren. AHeen het leegpom- ;n van de stad kan al drie tot maanden in beslag gaan ne ten. Sommige delen zullen nog 1 -en onbewoonbaar zijn. luston in Texas is bereid .000 evacués te huisvesten in pt Astrodome-stadion. De eer- te 3000 tot 4000 vluchtelingen ijn daar al heengebracht. Vol- ens lokale media kwamen enke- (Advertentie) Opening testivJlluwt vanavond 20u00 rnet festivalhart Abdij Middelburg Vanaf vanavond is de Abdij in het centrum van Middelburg opnieuw het sfeervolle hart van het festival. Met elke avond muziekoptredens van jazz tot flamenco en van klassiek tot pop. Van gevestigde namen tot jong (Zeeuws) talent. Maar ook beeldende kunst in het Pleinmuseum, literatuur met het Querido schrijversfeest, wielertragiek ,in de theatervoorstelling De Koers en het Fluistertheater speciaal voor kinderen. Veel optredens zijn gratis. bestel nu uw kaarten nazomerfestival.nl of 0900 33 000 33 (0,45 p/g) eten en drinken^B m festivalcafé De keuken van het festivalcafé in de Abdij is dit jaar in handen van chef-kok Erik van Dalen (voorheen o.a. Katseveer). U kunt er terecht voor een driegangen menu, een dag schotel of Zeeuwse mosselen. jMet terras aan het Abdijplein. Reserveren 0118 68 11 00. Ie groepen op eigen initiatief met in New Orleans of elders in de regio gestolen schoolbussen of personenwagens. Texas wil nog eens 25.000 andere slachtof fers gaan opvangen in de plaats San Antonio. Met de inzet van extra 30.000 leden van de Natio nale Garde - er zijn er al 13.000 actief - poogt de politie in New Orleans en elders aan de geha vende kust de anarchie de kop in te drukken. Een lid van de Na tionale Garde raakte woensdag gewond in New Orleans door een kogel en een reddingsheli kopter werd naar verluidt giste ren vanuit de Superdome be schoten, waardoor de evacuatie tijdelijk werd stilgelegd. Ook een ziekenhuis is gisteravond be schoten. Door de chaos en de noodzaak om rap de orde te herstellen zijn agenten en gardisten deels ge stopt met het verder zoeken naar overlevenden die volgens Amerikaanse media nog met dui zenden tegelijk in huizen in New Orleans verblijven. In heel Louisiana zouden nog zeker 300.000 mensen vastzitten. Burgemeester Ray Nagin zei in de avond 'een wanhopige SOS' te sturen vanuit zijn stad New Orleans en gouverneur Kath leen Blanco van Louisiana zei dat nog eens 40.000 geünifor meerde manschappen nodig zijn. De anarchie en de plunde ringen zijn al lang niet meer be perkt tot aUeen New Orleans. Ook elders in de Golfregio moe ten de autoriteiten in actie ko men tegen grote groepen die he le winkels leeghalen. President Bush, die vandaag een bezoek brengt aan de rampgebieden, zei dat er hard wordt opgetre den tegen vandalen en plunde raars. De president zelf staat in middels bloot aan kritiek van Familieleden van de mensen die vorig jaar september omkwamen in school nummer 1 in Beslan rouwen in de ruïne van het gebouw, waar de foto's van de slachtoffers aan de muur hangen. foto Sergej Karpoechin/RTR door Remco Reiding MOSKOU - De zwarte kleding keert weer terug, de vragen zijn gebleven en het gehuil is niet verstomd. Het klinkt nog net zo hartverscheurend als een jaar geleden, toen 331 kinderen, ouders en le raren omkwamen tijdens de bloedige ont knoping van een schoolgijzeling in Bes lan. Miljoenen zijn uitgegeven om het Russi sche stadje te helpen. Straten zijn gerepa reerd, scholen zijn gebouwd. Maar het nieuwe uiterlijk vormt slechts een laagje zalf over diepe wonden die drie zwarte septemberdagen van 2004 hebben achter gelaten. Verdriet, wantrouwen en onder linge verdeeldheid vechten in Beslan om voorrang. School nummer 1 staat nog overeind, maar regenval en schoonmaak ploegen hebben de ergste restanten van de tragedie uitgewist. Nabestaanden ru ziën nog over het afbreken van dé school of het gebouw juist laten staan. Of een monument of kerk bouwen. Het (internationaal) toegestroomde geld zorgde toch al voor onenigheid en af gunst. De een mocht op vakantie in Euro pa, de ander moest het doen met een reis je naar een oud sovjetrustoord. Bovenal houdt de onduidelijkheid over de oorza ken van de tragedie Beslan nog altijd be zig. Drie onderzoeken zijn gaande, maar die hebben alleen maar meer vragen op geroepen. door Miriam van den Broek DOMBURG - De burgemeester en wethouders van Veere wonen voortaan één keer in de vijf jaar de bevrijdingsherdenkingen bij die in oktober en november wor den gehouden. Ook wordt aan al le dorpsraden gevraagd of zij hun herdenkingen willen ver schuiven naar 4 mei. „Begrijp me niet verkeerd", zegt burgemeester A. de Bruijn. „We blijven achter de comités en par ticulieren staan die de bevrij ding van Walcheren in het na- (Advertentie) jaar wiHen herdenken. Het is al leen maar goed dat er thema's zoals verdraagzaamheid worden aangesneden of dat er scholen zijn die een herdenkingsmonu ment wiHen adopteren. We blij ven ze daarom ondersteunen met geld en faciHteiten. Maar er zal geen vertegenwoordiger van VACATURES Bent u de woningstoffeerder waar naar zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. ENSCHEDE - De wereldrecordpoging sneeuwballengooien van de Universiteit Twente en Hogeschool Enschede is gisteren letterlijk en figuurlijk als sneeuw voor de zon weggesmolten. De organisatoren re kenden op 3500 studenten om het oude record van 3084 sneeuwballengooiers van de Amerikaanse stad Nauconda te verbeteren. Terwijl het kwik was opgelopen naar zomerse waarden van 25 graden, meld den zich slechts 365 studenten in de kunstsneeuw, aldus een woordvoerder van de organisatie. „Waar schijnlijk zijn de meesten moe van de introductieweek, of hebben ze op een andere manier verkoeling gezocht." foto Charel van Tendeloo/GPD T est Mazda5 inwoners van de getroffen sta ten die vinden dat de hulpverle ning veel te laat op gang is geko men. Het lijkt zeker dat er vele honderden doden zijn. ANP pagina 5 Amerikanen woedend op Duitsers pagina13 snelle evacuatie struikelblok pagina 21 aces voor slachtoffers Het kabinet begint eind dit jaar met een grootscheepse voorlichtingscampagne om de bevolking te waarschuwen tegen mogelijke terroristische aanslagen. Via televi siespotjes en folders wordt gevraagd alert te zijn en ver teld wat te doen na een aanslag. Dat heeft minis ter Remkes (Binnenlandse Zaken) gisteren aan gekondigd. Na aandringen van de Tweede Kamer heeft minis ter Hoogervorst toegezegd de veiling van kraamzorg via het internet goed in de gaten te laten houden. De kraamzorg in Zuid-Neder land schreef eerder een brandbrief aan de Kamer over rij de veiling. Dankzij een 2-1-zege op Spanje hebben de Neder landse hockeyers op het EK in Leipzig de eindzege in groep B behaald. De ploeg van bondscoach Roe- lant Oltmans speelt mor gen in de halve finales te gen België, dat tweede werd in poule A. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 15 en 17; Redactie en Reactie: 18; Auto: 19; Sport: 21, 23 en 25. Behalve de Tsjetsjeense timmerman Noerpasji Koelajev zit niemand in het be klaagdenbankje. Het moedercomité van Beslan meent dat de autoriteiten de waarheid verdoezelen en verwijt president Poetin dat niemand verantwoordehjkheid neemt voor het dra ma. Het comité wil dat hij deze dagen wegblijft bij de herdenking. Voor het eerst komen vandaag wel enkele moeders naar Moskou om te praten met de presi dent. GPD de gemeente meer bij zijn. We komen nog wel één keer in de vijf jaar of als er een buitenland se bestuurlijke vertegenwoordi ger is." Zestig jaar na de oorlog vindt het college de tijd rijp om de her denkingen over een andere boeg te gooien. „Al tien jaar zeggen we tegen elkaar dat we er mee moeten stoppen", zegt De Bruijn. „Steeds kwam het er niet van. Na zestig jaar is het moment daar. Hoe lang moet je er anders mee doorgaan?" Deze vraag is de voornaamste reden voor het besluit. Dat in de ge meente wel erg veel herdenkin gen zijn waar het college bij moest zijn, speelt slechts op de achtergrond mee, zegt ze. In sommige dorpen wordt de be vrijding op verschillende dagen door verschiUende organisaties herdacht. En op andere dagen (1 en 2 november) vinden er her denkingen plaats in twee of drie dorpen tegelijk. Bijna elk dorp houdt daarnaast ook nog op 4 mei dodenherdenking en viert op 5 mei bevrijdingsdag. Het gemeentebestuur blijft elk jaar naar de 4 mei-herdenking gaan. Maar ook deze herden king wil het college veranderen. „We willen dat er jaarlijks één grote herdenking komt", zegt De Bruijn. „Ook zuHen we de dorpsraden vragen of ze de her denking van oktober of novem ber willen verschuiven naar mei. Met dit idee zijn enkele dorpsraden zelf gekomen." door Henk van Lierop DEN HAAG - Minister Veer man (Landbouw) erkent dat hij fouten heeft gemaakt, maar voelt niets voor onafhankelijk onderzoek naar de manier waar op hij zijn zakelijke belangen heeft ondergebracht. Ook pre mier Balkenende vindt dat niet nodig. PvdA en GroenLinks drongen gisteren in de Tweede Kamer aan op een onafhankelijk onder zoek door bijvoorbeeld de Alge mene Rekenkamer, maar Veer man gaat ervan uit dat er niet opnieuw een belangrijk docu ment boven tafel kan komen, dat hem alsnog in de problemen zou kunnen brengen. Onderzoek zou tot gevolg heb ben dat er toch nog twijfel blijft bestaan over de waag of er 'wat met hem aan de hand zou zijn', aldus minister Veerman. De bewindsman kwam in op spraak door zijn boerenbedrij ven in Frankrijk. Bij zijn aantre den als minister moest hij het be heer overdragen aan onafhanke lijke derden en mocht hij zich niet meer bemoeien met de be drijfsvoering. Toch dook de handtekening van Veerman op onder een jaarverslag van een houdstermaatschappij De SP vindt dat 'de schijn van belangenverstrengehng oogver blindend' is in het dossier-Veer man, en zinspeelde als enige par tij op aftreden. PvdA en Groen Links gingen minder ver door opheldering te vragen en aan te dringen op onafhankelijk onder zoek. De regeringspartijen gaan ervan uit dat Veerman te goeder trouw heeft gehandeld en willen vooral voorkomen dat bewinds lieden in de toekomst opnieuw fouten maken als ze het beheer over hun zakelijke belangen uit handen moeten geven. ANP (Advertentie) ONZE kunststof kozijnen zijn NIET inbraakgevoelig! versluis willeboer**/ 0118-629056 MIDDELBURG (Advertentie) O' Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand m geen proefabonnement Ik heb de laatste ze W Noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 19.95). D per kwartaal met automatische incasso (€58,001. O per jaar met automatische incasso 222.50). Kijk op mwpi-t.nl/aboimien. bol gratis 0800 - 0231231 ol sluw dm bon naar PZC, afdaling Ivreisseivico Antwoordnummer 713,4480 WB Goes s'^mssiissssso het alfabet van Zeeland Zeeland Nazomer Festival wordt dit iaar voor de 5e maal in deze opzet georganiseerd. Door de Nationale Evenementen Prijzen 2005 is het "^zomerfestival uitgeroepen tot Beste 3egio-evenement van Nederland!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1