Toetreding Turkije tot EU wordt dilemma Schroder gelooft er nog altijd in Polen viert oprichting vakbond Solidariteit MUZIEKSCHOOL GITAAR Netanyahu wil meer nederzettingen op westoever Jordaan Ozonlaag stopt met krimpen Olijfolie werkt als pijnstiller Kerk betaalt ex-dwangwerkers President Kosovo is ernstig ziek Tijger doodt bulldozer-chauffeur Immigranten bestormen Spaanse enclave Cyprus dreigt met blokkeren van onderhandelingen Belgisch pils is te waterig Brussel wil bewaakte parkeerplaatsen voor vrachtwagens op snelwegen GRATIS Jose (Rpdriquez Indonesië Iaat honderden rebellen vrij donderdag 1 September 2005 5 WASHINGTON - De ozonlaag is gestopt met krimpen. Bo ven sommige delen van de wereld is de ozonlaag zelfs dik ker dan voorheen, maar het duurt nog tientallen jaren voordat de laag zich zal herstellen. Dat schrijven Amerikaanse wetenschappers. Toch is dé ozonlaag nog altijd dunner dan hij zou moeten zijn, zo blijkt uit bestudering van satellietbeelden. De laag is no dig om kankerverwekkende ultraviolette straling van de zon tegen te houden. De positieve ontwikkeling wordt deels toegeschreven aan het Protocol van Montreal uit 1987. Meer dan 180 landen spraken toen af de uitstoot van voor de ozonlaag schade^ lijke stoffen te beperken. ANP/RTR LONDEN - Dat een mediterraan dieet met veel olijfolie gezond is, wordt al langer vermoed. Wetenschappers heb ben nu een mogelijke verklaring gevonden. Olijfolie uit eerste persing bevat een stof die dezelfde eigenschappen heeft als de pijnstiller en ontstekingsremmer ibuprofen. Het gaat om het bestanddeel oleocanthal. Hoewel de stof een andere chemische structuur heeft dan ibuprofen, heeft hij dezelfde pijnstillende werking. Olijfolie biedt echter niet direct verlichting bij hoofdpijn. Een dagelijk se consumptie van 50 gram komt overeen met 10 procent van de aanbevolen dagelijkse dosis ibuprofen als pijnbe- strijder voor volwassenen. ANP MAINZ - De Rooms-Katholieke Kerk in Duitsland heeft bijna zeshonderd voormalige dwangarbeiders een bedrag van 2556 euro per persoon uitgekeerd. Het gaat om scha devergoedingen aan niet-Duitsers die tussen 1939 en 1945 door de nazi's te werk werden gesteld ten behoeve van de kerk. Vaak ging het om werk op landgoederen van de kerk of om huishoudelijke arbeid. Volgens de voorzitter van de Duitse bisschoppenconferen tie, K. Lehmann, heeft de kerk in totaal 4519 namen ver zameld van buitenlanders die in die jaren dwangarbeid deden. Degenen die nog in leven zijn, hebben bericht ge kregen en het geldbedrag ontvangen. ANP/DPA PRISTINA - President Ibrahim Rugova van de Servische deelrepubliek Kosovo is ernstig ziek. Dat heeft een hoog geplaatste buitenlandse diplomaat in de Kosovaarse hoofdstad Pristina gisteren gezegd. De 60-jarige presi dent wordt behandeld in een Amerikaans militair hospi taal in Duitsland. ANP/RTR JAKARTA - Een tijger heeft op het Indonesische eiland Sumatra een bestuurder van een bulldozer aangevallen en gedood. De man was even van zijn voertuig gestapt om te plassen toen het roofdier toesloeg. Het slachtoffer was bezig aan een houtkapproject. Sumatraanse tijgers zijn bedreigd in hun voortbestaan. Er leven nog maar vier- tot vijfhonderd exemplaren. In de afgelopen vijf jaar zijn zeker veertig mensen door tij gers gedood. ANP/AFP door Henderiekus Wiltjer JERUZALEM - Benjamin Neta nyahu wil meer nederzettingen bouwen bij Jeruzalem op de be zette Westelijke Jordaanoever. Dat zei hij volgens Israëlische media gisteren tijdens een be zoek aan het gebied rond Maal- eh Adumim, de grootste neder zetting op de Westoever. Het bezoek vormt het begin van zijn campagne om het leider schap van de rechtse Likud-par- tij te winnen. Hij stelde zich een dag eerder hiervoor kandidaat. Hij hoopt de huidige leider en premier Ariel Sharon later dit jaar tijdens interne partijverkie zingen te verslaan. Netanyahu zei volgens het dag blad Haaretz dat 'de tijd geko men is om hier (bij Maaleh Adu mim) te bouwen en ik zal hier bouwen'. Hij wil hier 5000 nieu we woningen neerzetten. Sharon heeft eerder ook al aan gegeven deze nederzetting ver der te willen uitbreiden. Volgens Netanyahu heeft Sharon een precedent gescha pen door het opgeven van de Ga- zastrook. Volgens de ex-minis ter en oud-premier loopt Jeruza lem hierdoor zelfs gevaar. Vol gens hem had Sharon veel meer moeten bouwen rond deze stad om zo te zorgen dat het altijd Is raëlisch gebied blijft. De Palestijnen verzetten zich fel tegen uitbreiding van Maaleh Adumim. Zij zeggen dat Ara bisch Oost-Jeruzalem door het plan van de rest van het Pales tijnse gebied wordt afgesloten. Zij menen verder dat de Weste lijke Jordaanoever door de uit breiding feitelijk in tweeën wordt gedeeld waardoor een le vensvatbare Palestijnse staat niet meer mogelijk zou zijn. Internationaal is er veel kritiek op het voornemen. Amerikaanse bewindslieden spraken zich al bij diverse gelegenheden uit het plan. De nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever zijn in strijd met het internationaal recht. Israël heeft rond de 120 nederzettingen op de West oever. Hier leven ongeveer 245.000 Israëliërs tussen 2,4 mil joen Palestijnen. Intussen toont een peiling aan dat een meerderheid van de aan hang van de Likud (51 procent) de voorkeur geeft aan premier Sharon als leider. Iets meer dan een kwart (26 procent) staat ach ter Netanyahu, die zich heeft op geworpen als diens uitdager. Dat blijkt uit een enquête waar van het dagblad Yediot Aharo- not de resultaten gisteren publi ceerde. ANP door Henk van den Boom BARCELONA - Tientallen Afri kaanse immigranten en Spaanse politiemensen zijn gewond ge raakt bij de bestorming van de Spaanse enclave Melilla. Min stens een, maar volgens sommi ge bronnen, twee Afrikanen zijn overleden aan de gevolgen van het harde optreden van de Guar- dia Civil. Spanje en Marokko stellen een onderzoek in naar de doodsoorzaak van het slachtof fer, een 17-jarige Kameroener. Melilla is een Spaanse stad op de Marokkaanse noordkust, een overblijfsel uit het koloniale ver leden. De afgelopen dagen is de zwaar bewaakte enclave drie keer bestormd door grote groe pen Afrikanen die op deze ma nier Europa binnen willen ko men. Met zelfgemaakte houten ladders probeerden de illegalen over de drie meter hoge dubbele grensafscheiding te klimmen. Toen de Guardia Civil die de twaalf kilometer lange grens met Marokko bewaakt, de vluch telingen probeerde tegen te hou den ontstond er een ware veld slag. Volgens een politiewoordvoer der hebben er dit jaar al vijftig van dit soort aanvallen plaats gevonden. De acties zijn goed voorbereid. De immigranten zitten verstopt in de bossen bij Nador, op Marokkaans grond gebied. 's Nachts splitsen ze zich in twee groepen. De ene moet de politie afleiden zodal de rest de kans krijgt om ovei de prikkeldraadversperringen te klimmen. Bij de laatste actie waren vol gens de politie driehonderc vluchtelingen betrokken. GPD ;an onze redactie buitenland - Cyprus heeft giste- en gedreigd Turkijes toetre- lingsonderhandelingen met de !U te blokkeren, als de Unie iiet adequaat reageert op Anka- a's weigering om Cyprus te er (Als we niet tevreden zijn, wei leren we te praten over het on- lerhandelingsschema van de SU voor Turkije", aldus een voordvoerder van de regering fan Cyprus, Kypros Chrysosto- nides. Vandaag zijn de ministers van Juitenlandse Zaken van de EU >ijeen in Newport in Wales om le kwestie-Turkije te bespre ken. De onderhandelingen met |et land over toetreding tot de CU dienen op 3 oktober te begin- ien. Turkije ondertekende in juli het douaneverdrag van de pU, dat ook geldt voor de tien lieuwe lidstaten van de Unie, vaaronder Cyprus, l^ater benadrukte de Turkse re aring, tot grote woede van Ni- iosia, dat dit niet betekent dat jet land nu ook Cyprus erkent. Turkije onderhoudt geen ban- ien met het Griekse deel van Cy prus, dat lid is van de EU, maar irkent alleen het Turkse deel ran het eiland. Vooral de Franse regeringspar- jij LTMP en de Duitse chris- ien-democratische oppositieleid- iter Merkel dringen aan op een Turkse erkenning van het Griek je deel van Cyprus. Huidig CU-voorzitter Groot-Brittannië in een groep andere lidstaten, vaaronder Nederland, dringen liet aan op een erkenning van Cyprus op dit moment. In hun igen kunnen de onderhandelin gen wel beginnen zonder erken- iiing, mits Turkije daar de ko- hende jaren wel toe overgaat. Turkije zou ook pas op zijn troegst vanaf 2015 toe kunnen Ireden tot de EU. De EU zou daarmee met Turkije dezelfde kant uitgaan als met Kroatië. Dat land zag door zijn weigering mee te werken aan de uitlevering van de van oor logsmisdaden verdachte gene raal Gotovina aan het Joego slavië Tribunaal in Den Haag op het laatste moment de onder handelingen over EU-lidmaat- schap niet doorgaan. Turkije weigert Cyprus uit nationale trots en om binnenlandse politie ke redenen nog steeds officieel te erkennen. Douane-akkoord Op verzoek van premier Balken ende, die eind vorig jaar de top van EU-regeringsleiders over Turkije voorzat, zegde de rege- ring-Erdogan in Turkije wel toe een douane-akkoord te onderte kenen met de tien nieuwe EU-lidstaten, waaronder Cy prus. Ankara ondertekende dat akkoord vorige maand ook, maar voegde daar wel een poli tiek zeer gevoelige verklaring aan toe. waarin werd gesteld dat de ondertekening geen speci fieke erkenning van Cyprus be tekent. GPD/RTR door Pascale Thewissen BRUSSEL - Hoe heet een plat watertje in Nederland? Een Spa-blauw of Heineken! Het is een oud Belgisch mop je. Maar ook het Belgische pils is aan de waterige kant. Tot die conclusie komt de Bel gische consumentenbond. Uit het onderzoek van de consumentenorganisatie Test- Aankoop blijkt dat zestien van de vijftig pilsbieren die in België worden verkocht, te weinig 'droge grondstof' als hop, gerst en tarwe bevatten. Het gaat vooral om huismer ken als Aro (Makro) en Caro (gebrouwen door AlkenMaes) maar ook gerenommeerde en in ons land populaire pilsen als Maes prijken op de lijst van Test-Aankoop. „Minder dan eenderde van de geteste pils krijgt een goede beoordeling: een schande voor een product dat deel uit maakt van onze nationale trots!", fulmineert de Bel gische consumentenbond. Maar één merk, Bavik Pre mium Pils, verdient de kwali ficatie 'goed tot zeer goed'. Dertien andere merken, waar onder de ook in Nederland erg populaire Jupiler en Stel la Artois, worden als 'goed' beoordeeld. Beste koop is vol gens de consumentenbond Gold Pils. BANDUNG - Indonesië heeft gisteren honderden strijders van de Beweging Vrij Atjeh ;GAM) vrijgelaten. President Su- silo Bambang Yudhoyono teken de een decreet dat hen amnestie verleende. In totaal komen naar schatting 2000 rebellen vrij. De regeling is onderdeel van het vredesakkoord dat Jakarta eer der deze maand in de Finse hoofdstad Helsinki sloot met de ppstandelingen. De overeen komst moet een einde maken aan het separatistische geweld het noorden van Sumatra. zijn de afgelopen drie decennia zeker 15.000 mensen omgekomen. De GAM heeft zijn eis voor onafhankelijkheid laten vallen in ruil voor zelfbestuur. De Indonesische regering heeft beloofd haar troepen terug te trekken uit Atjeh, mits de rebel len zich ontwapenen. Alle GAM-leden die vastzitten, ko men vrij, tenzij zij veroordeeld zijn voor misdaden die los staan van het conflict in Atjeh. Aan het akkoord ging een half jaar van onderhandelingen voor af. Het vredesproces in Atjeh raakte in een stroomversnelling oa de zeebeving op tweede kerst dag vorig jaar, die in het gebied catastrofale verwoestingen aan richtte. Zo'n 170.000 inwoners Van Atjeh zijn door die ramp om gekomen of worden vermist. Bijna alle vrijgelaten rebellen hebben familieleden verloren. Sommigen hebben helemaal geen huis of gezin meer om naar Ijerug te keren. Zij spraken woensdag de hoop uit dat de vre de met Jakarta stand zal hou den, zodat zij een nieuw bestaan kunnen opbouwen. ANP/RTR De voormalige president Lech Walesa toont de grote pen waarmee hij in 1980 het akkoord tekende met de Poolse communistische partij. Die willigde met de overeenkomst de eisen in van de Poolse arbeiders, verenigd in Solidariteit. foto Peter Andrews/RTR door Akijn Visser WARSCHAU - Poolse politici, voormali ge dissidenten en gasten uit heel Europa hebben woensdag de. oprichting her dacht van de Poolse vakbond Solidariteit (Solidarnosc) een kwart eeuw geleden. Onder de buitenlandse gasten in Polen waren onder meer de Duitse president Kohier, de Oekraïense president Joesjt- sjenko en premier Balkenende. Op het Solidariteit-plein voor de scheeps werf in Gdansk was gisteren de conferen tie 'Van Solidariteit naar vrijheid' geor ganiseerd. De meeste sprekers richtten zich tot de legendarische oud-vakbonds leider Lech Walesa die pal 'naast de spreekstoel zat. Joesjtsjenko, die eind vorig jaar door een volksrevolutie aan de macht kwam, zei dat Solidariteit 'voor miljoenen het vaan del van de vrijheid was'. Zijn Georgische collega Michaïl Saakasjvili, die eind 2003 op een vergelijkbare manier presi dent werd, noemde de Poolse vakbond zelfs 'het beste wat er in de 20ste eeuw ge beurd is'. Op 31 augustus 1980 dwongen stakende arbeiders van de Lenin-werf in Gdansk concessies af van de toenmalige communistische regering. Onder de in druk van het massale protest dat zich over heel Polen verspreidde, beloofden de machthebbers economische en politie ke hervormingen. Solidariteit, geleid door de latere president Walesa, werd de eerste onafhankelijke vakbond in een communistisch land in Oost-Europa. Voorzitter Jose Manuel Barroso van de Europese Commissie noemde de oprich ting van Solidariteit een 'nieuw hoofd stuk in de geschiedenis van Europa'. De Duitse president Kohier sprak over 'een wereldwijd symbool voor de vrijheid'. Overigens waren er ook kritische gelui den in Gdansk te horen. Toen Walesa en de huidige Poolse president Aleksander Kwasniewski arriveerden, klonk er naast luid applaus ook boegeroep. „Dieven, die ven", schreeuwden enkele honderden ha venarbeiders en dissidente Solidar- nosc-leden. ANP/DPA door Wierd Puk BERLIJN - In hemdsmouwen en met vuur in zijn stem heeft de Duitse bonskanselier Gerhard Schroder (SPD) gisteren in Ber lijn zijn sociaal-democratische partijgenoten moed ingesproken voor de Bondsdagverkiezingen op 18 september. Schröders SPD staat weliswaar op verlies, maar 'nog is niets verloren', meent de kanselier. Schroder uitte op de buitenge wone partijdag felle kritiek op de plannen van de conserva- tief-liberale oppositie, die na de verkiezingen hoopt te gaan rege ren. Zijn christen-democrati sche rivale, Angela Merkel, staat volgens hem voor 'een poli tiek van sociale kilte, die onze samenleving splijt'. Vijfhonderd afgevaardigden, velen gekleed in rode T-shirts, reageerden en thousiast op de anderhalf uur durende rede van hun politiek leider. 'We gaan ervoor!', scan deerden de kameraden en zij ga ven de kanselier een minutenlan ge, staande ovatie. De vervroeg de parlementsverkiezingen wer den noodzakelijk nadat Schroder zich door de Bondsdag had laten wegstemmen. De kan selier wilde een nieuw mandaat van de burgers, omdat hij niet zeker was van voldoende onder steuning uit eigen kring voor zijn hervormingsbeleid. De kan selier kreeg gisteren de steun van de statistieken. Uit cijfers van het federale arbeidsbureau blijkt dat de werkloosheid voor de vijfde achtereenvolgende maand is gedaald. Het aantal werklozen nam met 44 duizend af tot 4.728 miljoen. Het werk loosheidspercentage in de Bondsrepubliek bedraagt nu 11,4 procent. Eerder al bleek (Advertentie) Nu met het vertrouwen van onderne mers in de Duitse economie te zijn gegroeid. Maar de consu mentenbestedingen nemen nog altijd af en de positieve cijfers komen, zo kort voor de verkie zingen, mogelijk te laat voor Schroder, menen analisten. Bo vendien denken veel kiezers dat Angela Merkel (CDU/CSU) als nieuwe regeringsleider drasti scher en coherenter zal hervor men dan de huidige kanselier. Schroder wordt verweten een zig-zag koers te varen. Ellebogen Volgens Schroder zal een ka binet van CDU/CSU met de libe rale FDP Duitsland veranderen in een 'ellebogenmaatschappij waarin afgunst, wantrouwen en egoïsme het samenleven meer en meer zullen bepalen'. Ook Schröders echtgenote, Doris, waarschuwde de kiezers. In een door Hans Gertsen BRUSSEL - Als hel aan de transportcommissie van het Eu ropees Parlement (EP) ligt, komt er snel een omvangrijk proefproject met bewaakte par keerplaatsen voor vrachtwagens langs internationale snelwegen. Grote, goed bewaakte parkeer- slaatsen zijn volgens een meer- ierheid van de transportcom- nodig om de sterk toene mende criminaliteit langs de Eu ropese snelwegen een halt toe te roepen. De transportcommissie van het EP stemde gisteren in met een voorstel van die strekking van de Nederlandse europarlementa riër Corien Wortmann (CDA) en haar liberale collega Elisabeth Jensen. Wortmann en Jensen willen dat Brussel de komende twee jaar zo'n tien miljoen euro in het opzetten van het proefpro ject steekt. Dat is slechts een fractie van de totale kosten. Het Europees Par lement beslist in oktober over het voorstel. De afgelopen jaren is de crimina liteit langs de Europese snelwe gen sterk toegenomen. Overval lers en dieven gaan er regelma tig met hele vrachtwagens of hun kostbare lading vandoor ter wijl de chauffeurs een dutje doen op bestaande, nauwelijks beveiligde parkeerplaatsen. GPD zeldzaam interview met het weekblad Die Zeit bekritiseerde zij Merkel op scherpe wijze. Vol gens Schröder-Kopf is het lage geboortecijfer in Duitsland te rug te voeren op de familiepoli- tiek die Merkel bedreef als mi nister onder kanselier Helmut Kohl. De kinderloze Merkel zou destijds 'niets voor vrouwen en moeders' hebben gedaan. „Met: haar biografie verpersoonlijkt Merkel niet de ervaring van de meeste vrouwen in Duitsland", aldus Schroder -Köpf. GPD euro Lange Delft 80 0118- 63 52 52 info@mcmiddelburg.nl Muziekcentrum Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5