Geen steun subsidie winkeliers Matig jaar voor buitenbaden PZC PZC Lamswaarde in actie voor restauratie kerk KRO op zoek naar de held van Hulst Vrees voor mislopen Europese subsidies project Groede Podium Politiek ziet niets in maatregel om leegstand in Oostburg tegen te gaan Onderzoek moord Middelburg nog in volle gang Bezwaar metaalbedrijf verworpen Wethouder geeft burgers garantie Vrees voor sluipverkeer ziekenhuis agenda AAZET donderdag 1 september 2005 :1 door Jean-Lou de Gucht HULST - Wie is de held van Hulst? Daarnaar gaat de KRO-televisie vanaf morgen op zoek. Zondag weten we wie vol gens de inwoners van Hulst hun held is. „Er zijn nogal wat mensen in de samenleving die klaar staan yoor anderen", zegt N. Bouman Van de KRO „Die willen we feens in het zonnetje zetten." blaast Hulst staan er ook nog programma's op stapel uit Wijk bij Duurstede, Aalten, Dokkum en Valkenburg. Volgens Bouman is er gekozen voor plaatsen met wat historie en een inwonertal van maximaal 30.000. „En ze moeten er ook nog een beetje mooi uitzien." Met de nieuwe serie borduurt de KRO voort op het televisiepro gramma De Held van. In dit pro gramma werd jaarlijks een lan delijke held gekozen, een per soon die zich dat jaar bijzonder verdienstelijk had gemaakt voor de medemens. Plaatselijk Verschil met voorgaande jaren is dat het nu om plaatselijke hel den gaat. Bouman: „We willen de kijkers laten zien hoe de ge meenschap van Hulst er uitziet en wie de titel held van Hulst verdient." Bouman erkent dat het moeilijk is om uiteindeüjk tot een keuze te komen. Het blijft immer ap pels met peren vergelijken. „Je moet keuzes maken. Het gaat er ons om de inwoners van Hulst te laten bepalen wie de titel 'held van Hulst' verdient. Het gaat om mensen in Hulst die opvallen. Ie mand die bijvoorbeeld al jaren veel voor een vereniging bete kent. Of iemand die door zijn adequate en heldhaftige hande len opvalt, of een heel inspireren de persoon. Denk aan een leraar die erg bevlogen is en leerlingen inspireert tot bepaalde keuzes." Morgen peilt de KRO door mid del van straatinterviews wie de mensen als held van Hulst zien. Zaterdag tussen 11.00 uur en 13.00 uur staat er een bus op de Grote Markt, waarin mensen hun stem kunnen uitbrengen. Verslaggever S. Stasse gaat aan de hand van de suggesties die hij dit weekeinde krijgt op zoek naar de held van Hulst. Een jury bestaande uit onder andere burgemeester J.F. Mul der, een kroegbaas en een bakkersvrouw bepaalt zondag wie de titel held van Hulst krijgt. Die bijeenkomst is voor ie dereen toegankelijk en begint om 17.30 uur in café De Leutig- he Vos aan de Grote Markt in Hulst. Het televisieprogramma wordt in december uitgezonden. door Raymond de Frel SLUIS - De politieke fracties in de gemeente Sluis zien niets in het proefballonnetje van wet houder J. Provoost om door mid del van premies de leegstand van winkelpanden in Oostburg te lijf te gaan. Provoost liet eind vorige week op persoonlijke titel weten dat het koopcentrum in Oostburg op korte termijn een impuls moet krijgen. De teloorgang van het banktoerisme, de vergrij zing en een onevenwichtige sa menstelling van het detailhan delsaanbod hebben de omzetcij fers van de ondernemers onder druk gezet. De wethouder opper de daarom de leegstand in Oost- (jurg aan te pakken door pre mies te geven aan ondernemers die zich in het centrum willen vestigen. Zijn partijgenoot W. Gijsel van WD/Gemeentebelangen distan tieert zich van het premie-idee. „We moeten Oostburg eerst aan trekkelijk maken voor de klant. De bereikbaarheid van het cen trum is nu een kleine ramp. De badkuiproute - waardoor het verkeer om het winkelcentrum wordt geleid - werkt voor geen beter." Heffing Nieuw West-raadslid H. Meij er ziet ook niets in het idee. „We zouden beter heffing op Leegstand kunnen invoeren. Zo prikkel je de eigenaren om MIDDELBURG - Het zal nog ïnige tijd duren voordat er nieuws is over het onderzoek naar de moord op Erdal Asil. Volgens burgemeester K. Schou- yenaar van Middelburg zijn voorlopig geen mededelingen te Eerwachten die duidelijkheid ge- zen over motief en dader(s). De politie is volop bezig met het ïnderzoek. Het team bestaat uit mgeveer twintig mensen. O vei len dader is nog niets bekend en >ok een motief is nog niet gevon- len. /olgens woordvoerder J. van Mourick is de politie nog bezig net het in kaart brengen van de geschiedenis en de sociale omge ving van het slachtoffer. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl tegen lagere prijzen te verhu ren." L. Baarends kan zich vinden in de woorden van Gijsel. „Het ver keersknelpunt bij verzorgings centrum De Burght moet ook worden aangepakt. Dat is vol gens ons op te lossen door het in voeren van eenrichtingsver keer." Ook CDA'er S. Quaak pleit voor een betere doorstroming van het verkeer, om zo Oost burg een opkikker te geven. „Maar subsidies geven aan ondernemers lijkt ons hele maal niets. De eigenaren moe ten de huurprijzen maar verla gen." Provoost vindt dat de bedrijvig heid in het Oostburgse centrum diplomatiek moet worden beke ken. „Want krijg je vijf nieuwe ondernemers op het Ledelplein, dan resulteert dat ongetwijfeld in een sneeuwbaleffect. We moe ten ook proberen een binnen- stadsmanagement in Oostburg op poten te zetten, die dit proces kan versnellen", aldus Provoost. De wethouder liet zich zijn per soonlijke gedachten ontvallen naar aanleiding van het rapport Inspice Ne Peream (Let op dat ik niet ten onder ga), dat een lei draad moet zijn voor toekomsti ge ontwikkelingen in Oostburg. De gemeenteraad besluit op 29 september of zij akkoord gaat met het rapport. Het mooie weer geeft het bezoekersaantal van de zwembaden, zoals hier in Kloosterzande, nog een oppepper. door Harold de Puysseleijr KLOOSTERZANDE - De buitenzwem baden in de streek hebben een matig tot redelijk seizoen achter de rug. De zwem baden zijn deze week voor het laatst ge opend en maken zo zoetjes aan de ba lans op wat de bezoekersaantallen be treft. George Boogaart van zwembad De Hon- te in Kloosterzande is een van de weini ge badmeesters die nog wel tevreden is over het aantal zwemlustigen dat deze zomer door de poort kwam. „In zijn totaliteit ben ik niet ontevre den", zegt Boogaart „De maand juni was zonder meer goed en de afgelopen dagen is het uiteraard ook druk." Met zo'n 25.000 bezoekers is het zwembad in Kloosterzande volgens hem net zo goed bezocht als vorig jaar. „Het was een gewone Nederlandse zomer, niet goed en niet slecht." Hanny Langeraert van zwembad 't Plaatje in Axel verschilt met zijn col lega van mening en spreekt van een 'heel matig seizoen'. „We hadden een geweldig goede start met een klein hittegolf je, maar daarna viel het tegen", zegt hij. Een blik in zijn papieren leert hem, dat het Plaatje dit jaar uitkomt op zo'n 37.000 tot 40.000 bezoekers. „Ze komen meestal als de temperatuur boven de vijfentwintig graden ligt", zegt Lange raert. „Moeders met kinderen en jonge gas ten. zoals de afgelopen dagen. Nu is het gezellig druk, daarvoor was het maar slapjes." Abonnementen Financieel gezien valt het nog wel mee, omdat er veel abonnementen in het voorseizoen zijn verkocht. Ook Carlo, de Baerdemaeker van het foto Peter Nicolai openluchtzwembad in Aardenburg ka rakteriseert de zomer van 2005 als een 'slecht seizoen, buiten de laatste paar dagen'. „In een goed jaar komen er hier 24.000 bezoekers, nu maar zo'n dertiendui zend", zegt hij. De badmeesters van de buitenzwemba den in Koewacht en Sas van Gent daar entegen, houden er dezelfde kijk op na als George Boogaart van De Honte. Ook zij maken gewag van een redelijk zwemseizoen, met ongeveer 36.000 be zoekers in Sas van Gent en ruim 20.000 bezoekers in Koewacht. Het zwembad in Kloosterzande is nog open tot en met donderdag, de zwemba den in de overige plaatsen zijn geopend tot zondag. door Sheila van Doorsselaer LAMSWAARDE - Voor de fi nanciering van de restauratie van de Heilige Corneliuskerk in Lamswaarde is de hulp nodig van de bevolking. De broodnodi ge restauratie kost ruim 1,7 mil joen euro. Het kerkbestuur van Lamswaarde wil diverse acties opzetten om geld in te zamelen. De neo-gotische kerk uit 1873, ontworpen door architect P. Sof- fers, verkeert in slechte staat. Het gebouw is niet meer wind en waterdicht, de buitenkant moet dringend worden gereno veerd en de kapel verzakt. Twee jaar geleden gaf bijna de totale bevolking van Lamswaarde in een enquête aan de kerk te wil len behouden. Inmiddels ligt er een plan van de architect van het bisdom klaar en mag de in restauraties gespecialiseerde aannemer De Bonth van Huiten uit Nieuwkuijk het werk gaan uitvoeren. Deze aannemer is in Hulst geen onbekende. Zo res taureerde De Bonth van Huiten onder andere ook de stadspoor ten in Hulst. Van de ruim 1,7 miljoen euro is 1,6 miljoen euro subsidiabel. De Rijksdienst voor monumenten zorg heeft aangegeven zestig tot zeventig procent van de kosten te willen dragen. De gemeente Hulst heeft 175.000 euro toege zegd. Wethouder P. Weemaes zegt dat met de restauratie in ok tober een begin wordt gemaakt. Het gat van enkele tonnen dat nog gevuld moet worden om de restauratie te kunnen bekosti gen moet worden opgebracht door de parochie en de bevol- king. „En dat redden we niet met wa fels bakken alleen", zegt de Hulster wethouder F. van Dries- sche, tevens bewoner van Lams waarde. „We willen daarom se rieus acties gaan opzetten om geld in te zamelen. We hopen op hulp van inwoners, maar ook oud-bewoners van Lamswaarde en het bedrijfsleven." Eerder al zijn in het dorp spon taan acties gehouden om geld bij elkaar te krijgen voor de res tauratie. Het zangkoor hield een concert, de pierclub uit Kruis polderhaven schonk de kas aan het kerkbestuur toen de club er mee stopte, een winkelierster verkoopt zelfgemaakte borduur werkjes op de fancyfair en een schildersbedrijf schonk een che que ter waarde van 6422 euro aan het kerkbestuur. De restauratie van de kerk van Lamswaarde gaat 1,7 miljoen euro kosten. foto Peter Nicolai DEN HAAG - De Raad van State heeft gisteren in ee voorlopige uitspraak de bezwaren van Clingenaar F. Bc gaert tegen het nieuwe bestemmingsplan Clinge verwoi pen. In het plan krijgt onder meer metaalbedrijf J. va der Walle aan de Kapelledreef een metaalbedrijfbestem ming. Daardoor kan het bedrijf beter uit de voeten. Buui man Bogaert ziet dat echter niet zitten en tekende be zwaar aan. Bogaert vreest vooral problemen met d vrachtwagens van Van der Walle op de smalle Kapelle dreef en de overlast vanuit de loodsen van het bedrijf. D dreef kent éénrichtingsverkeer en Bogaert vreest het dor niet meer in te komen als een bij Van der Walle ladend of lossende vrachtwagen de dreef blokkeert. De Raad van State stelt vast dat de weg ter hoogte va het bedrijf met enkele wegstroken is verbreed zodat e geen sprake van opstoppingen is. SLUIS - Wethouder J. Provoost van de gemeente Sluis ga randeert dat de uitbreiding van het bedrijventerrei Stampershoek in Oostburg nauwelijks overlast zal opleve ren voor omwonenden. Bewoners van de Maaidijk in Oost burg vrezen dat voor hun deur ruimte wordt gecreëer voor zware industrie. Hun zienswijzen werden door he college van burgemeester en wethouders ongegrond ver klaard. Bewoonster M. Godijn probeerde tijdens de com missievergadering Ruimte in het Sluise Belfort met een in spraakreactie alle twijfels weg te krijgen. „Kunt u on zwart op wit bevestigen dat er geen zware industri komt? En is het nodig om een nationaal landschap op t offeren voor een paar regionale bedrijven?", vroeg zij zie! af. Commissielid S. Quaak (CDA) wist het antwoord op d eerste vraag al: „Echt, daar komt geen zware industrie. De gemeenteraad moet eind deze maand een oordeel ove het bestemmingsplan Stampershoek Zuid en Noord ge ven. Provoost denkt echter dat de overlast tot een mini mum wordt beperkt. „Misschien dat het leefgenot iet wordt aangetast, maar alles blijft binnen de wettelijk norm- en regelgeving. We laten overigens wel een plai om zonnepanelen langs de Maaidijk te plaatsen varer Dat zou voor te veel schittering kunnen zorgen." TERNEUZEN - De Terneuzense gemeenteraad juicht he idee toe om het kruispunt St. Anna weer open te stellei richting het ziekenhuis de Honte. Wel bestaat de vree dat behalve bestemmingsverkeer ook sluipverkeer ge bruik zal maken van de ontsluiting. Dat bleek in de verga dering van de commissie Economie en Beheer. Wethouder C. van Schaik zei echter niet te verwachte] dat de ontsluiting van de Vlietstraat op de rijksweg 6 meer verkeer zal aantrekken. Het terug openstellen vai het kruispunt is één van de aanbevelingen van een ver keersbureau dat de gemeente in de arm heeft genomen Naar verwachting zal daardoor de verkeersintensiteit oj de Vlietstraat en de Sloelaan sterk afnemen. Dat de maat regel ook een positieve invloed zal hebben op de verkeers veiligheid van met name fietsers en voetgangers werd be streden door Cees van Burg (SGP). Hij voorspelde dat e juist verkeersonveilige situaties zullen ontstaan. Het betoog van de wethouder leverde instemmend geknil op bij de rest van de commisie. „Wij denken dat de situa tie alleen maar kan verbeteren", aldus de wethouder. door Raymond de Frel GROEDE - De fracties van Dorpsbelangen Toerisme (D&T) en WD/ Gemeentebelan gen vrezen dat de gemeente Sluis Europees subsidiegeld mis loopt als niet snel met de aanleg van het project Groede Podium wordt begonnen. De gemeenteraad van Sluis moet eind deze maand een be sluit nemen over een bestem mingsplanwijziging. Als zij groen licht geeft, kan de eerste spade de grond in. Groede Po dium moet het dorp Groede middels een groene strook ver binden met de kust. Waar aanvankelijk de bouw van woningen als kostendekking werd aangevoerd, werd dat idee na politieke kritiek weer afge voerd. D&T-raadslid L. Baar ends vroeg wethouder J. Pro voost in de commissie Ruimte om aan alle onduidelijkheid een eind te maken door in de defini tieve versie van het bestem mingsplan het woord 'wonin gen' helemaal te schrappen. Ook Nieuw West-raadslid H. Meijer wilde meer duidelijkheid over het al dan niet bouwen van wo ningen in het plangebied. Provoost verschafte helderheid. „Geloof me nu maar, het wo- ningbouwidee is helemaal uit het plan verdwenen. Er loopt formeel nog één bezwaarproce dure van natuurbeschermings vereniging 't Duumpje. Die heeft betrekking op een onthef fing op de flora- en faunawet. Als we die van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voed selkwaliteit binnen hebben, trekt 't Duumpje haar bezwaar weer in." Tijdpad Baarends en Gijsel vroegen om een tijdpad van het project, om er zeker van te zijn dat bereken de Europese subsidies ook daad werkelijk worden binnenge haald. Baarends: „Uit het verle den is gebleken dat vrijwel geen (Advertentie) enkele planning wordt gehaald Dus rijst de vraag: halen we nv wel de subsidietermijnen?" Wethouder L. Kamphuis maak zich daar geen zorgen over. „II kan er niet omheen dat er no{ geen enkele premie is gehaald Maar als dit bestemmingsplai wordt goedgekeurd, kunnen w< snel beginnen. Ik pin me no) niet vast op een startdatum maar als het project volgenc jaar juli klaar is, lopen we geer subsidies mis." S. de Hullu uit Groede maakt< gebruik van het inspreekrecht omdat zij vreest dat Groede Po dium het reilen en zeilen var haar agrarische bedrijf zal be lemmeren. Provoost nam die angst we| door toe te zeggen dat in het be stemmingsplan nog eens expli ciet zal worden vermeld da agrarische bedrijfsvoeringer geen hinder mogen ondervinder van het project. Van Driessche: „We denken er zelf aan kaarten van de kerk te laten drukken en die te verko pen, ook een dvd zou kunnen. Verder zijn we nu nog bezig an dere acties te bedenken." Tijdens de kermissen in Lams waarde zullen diverse acties worden gehouden. Ook tijdens open monumentendag wordt aandacht voor de restauratie ge vraagd. K07IINFN 7nwVVERIN„ ■T.NIIL KOZIJNEN-ZONWERING WWW.AAZET.I Kapelle - Tel. 0113-3 STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur Kaarten, vrij biljarten; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten 14.30 uur: Zangkoor: CADZAND-BAD. Winkelgalerij, 19.3C uur: Concert Koninklijke muziekvereni ging Veronica: CLINGE - Zaal Malpertuus, 13.30 uur ANBO dansen; GRAAUW Gemeenschapshuis, 13.3C uur; KSO bieden; GROEDE Slijkstraat, 10.00 - 17.00 uur Bakken in historische oven; 19.30 uur Poppentheater; VVV post, 19.30 uur: Rondwandeling; HEIKANT 't Heike, 13.15 uur: Kaarten 13.30 uur: Volksdansen; 15.00 uur: Bin go; HULST Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex) hartpatiënten; De Lieve, 13,00 uur: Kaarten en biljar ten; De Blaauwe Hoeve, 19.00 uur: Bingo; KAPELLEBRUG Kapel van Onze Lie ve Vrouw ter Eecken, 14.30 uur: Aanbid ding; LAMSWAARDE Café de Lamsoren 13.30 uur; Schieting voor ouderen 19.30 uur: dorpsraad Kuitaart; RETRANCHEMENT Bezoekerscen trum 't Zwin, 10.00 uur: Excursie door 'i Zwin; SINT - JANSTEEN De Warande 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Ouderen soos; Gymzaal, 18,30 uur: Open huis jeugdcir- cus Reinardi; TERNEUZEN De Hoeve, 20.00 uur Bingo; VOGELWAARDE Café Ons Vermaak 14.00 uur: Kaarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 59