>zc Gemeente moet sneller afslanken Middelburger richt popkoor op Hoop en zorg bij viering eeuwfeest Modelvliegclub heeft dringend alternatief vliegterrein nodig 11 )ndernemerskring komt met voorstel voor reparatie ozb-gat Vorkshop lownerie mgerenkoren juden viering AAZET r.Nis Gevangenisstraf voor autokraker Oplichter moet drie weken cel in Ongeluk door ongeduld Bezwaar metaalbedrijf verworpen Diavoorstelling Slot Haamstede donderdag 1 september 2005 br Marcel Modde SRIKZEE - De gemeente louwen-Duiveland moet orpakken' met de reorganisa- van het ambtelijk apparaat. Igens de Ondernemerskring louwen-Duiveland (OSD) anen zonder probleem 25 ar- dsplaatsen worden ge- urapt, zo schrijft de organisa- in een voorstel aan het ge- Lentebestuur. OSD gaat uit van een gemid- Jd ambtenarensalaris van der- 'duizend euro per jaar. Het tappen van 25 banen komt SRIKZEE - De cloivn die in elf zit, leren kennen en laten den. Daar draait het om in de rkshop clownerie die zater- 510 en zondag 11 september rdt gegeven door R. Laan in aal 14 van het Multifunctio- d Centrum in Zierikzee. an gaat tijdens dit weekeinde gebreid in op de clown die t een rode neus als masker de ivoud zoekt. Hij zal ook to il hoe het kleinste masker ie- •s naïvieteit naar boven haalt, [deelnemers aan de workshop gen invulling geven aan vra- i als 'hoe ziet je clown eruit?', ie ziet de wereld eruit die je clown tegenkomt?' en 'hoe it je clown?'. kn confronteert de cursisten t de vraag of de wereld van clown de wereld van een ;d is. Ook komt aan de orde fle clown die in het middel- at staat tevens bereid is om minste te zijn. workshop clownerie wordt beide dagen gehouden van 00 tot 17.00 uur inclusief en met een inloop laf 9.30 uur. jangstellenden vanaf 18 jaar inen zich aanmelden bij: 1-413905 of per e-mail: wn@roodkapje.nl 7ADENDAMME - Het Regio- il Overleg Jongerenkoren jdt zondag 4 september een ring in de tuin van de katho- ie Bonifaciuskerk in Kwaden- time. Dat gebeurt in samen- 'king met de Zuidelijke ld- en Tuinbouw Organisa- (ZLTO). Pastor T. Brooij- tis leidt de viering. Dirigent Peters staat v oor het koor, /roonland bespeelt het key- Bij slecht weer wordt de in de kerk gehouden. (Advertentie) (OZIJNEN ZONWERING WWW .AAZET. Kapelle - Tel. 0113-33] 800-0231231 maandag t/m vrijdag ge- lurende de openingstijden; 12.00 uur chouwen-duiveland Irachtweg 23a östbus 80 300 AB zierikzee èl:0111-454647 ax:0111-454657 j-mail: redzzee@pzc.nl Modde (chef) et Kleemans Pankow sme Soesman lelita Lanting udy Boogert (sport) eimtrale redactie tationspark 28 AA goes (0113)315500 (0113)315669 mail: redactie@pzc.nl •mail: web@pzc.nl dan volgens de ondernemings kring neer op een-structurele be sparing van 750.000 euro. „En laat dat nou precies het bedrag zijn dat de gemeente misloopt door de van rijkswege toegepas te verlaging van het ozb-tarief", aldus voorzitter A. Schouw. Een andere oplossing leidt 'onherroe pelijk tot lastenverzwaring van het bedrijfsleven en bewoners', vrezen de ondernemers. „Dat achten wij ongewenst en in het licht van de uitkomsten van het benchmarkonderzoek onverant woord." Het aantal van 25 ambtenaren komt niet zomaar uit de lucht vallen, zei Schouw gisteren in een toelichting op de onderne- mersbrief aan college en raad. Het betreft het minimumaantal mensen dat volgens het recente organisatie-onderzoek van het bureau Berenschot 'overtollig' is. „Met drie rapporten op tafel is het overduidelijk dat er heel wat ruimte zit. Je kunt niet blij ven volhouden dat Schouwen- Duiveland zo verschrikkelijk bij zonder is in vergelijking met an dere gemeenten." Schouw vindt het de taak van van de gemeentesecretaris en zijn managementteam aan te ge ven waar het vet kan worden af geroomd, zo luidt het concrete voorstel van OSD, en niet die van de politiek, zoals nu ge beurt. „De raadsleden laten zich voor zijn karretje spannen. Van dit soort zaken hebben ze geen verstand. Waar wij bang voor zijn, is dat het uiteindelijke re sultaat op deze manier onvol doende zal zijn. Laat de werke lijk verantwoordelijken nu eerst eens aangeven waar de over schotten zitten en welke interne verschuivingen er mogelijk zijn. Dan wordt vanzelf duidelijk voor wie er eigenlijk geen baan meer is. Zo werkt het in het be drijfsleven ook. Die kant-en-kla re oplossing moet vervolgens aan de raad worden voorgescho teld, die dan kan besluiten om te snijden." De OSD-voorzitter beseft dat gedwongen ontslagen de gemeente ook geld kosten. „Maar dat is voor de korte ter mijn. Structureel levert het een bezuiniging op." Wethouder A. Croné (kerntaken discussie) vindt de suggestie van OSD 'veel te simpel'. „De men sen die nu het hardst roepen dat er een x-aantal ambtenaren uit kan, staan het eerst aan de deur wanneer er straks sprake is van achterstallig groenonderhoud of het uitblijven van een bouwver gunning. Wij pakken het liever wat degelijker aan. Dat bete kent eerst die kerntakendiscus sie voeren. Wanneer daar uit komt dat bepaalde taken kun nen worden geprivatiseerd, dan komt er bij ons capaciteit vrij. Die formatie kun je vervolgens inleveren. Maar bij alles geldt ook dat wij heel nadrukkelijk bekijken of het uitbesteden in derdaad goedkoper is." Het idee dat de korting op de ozb leidt tot een nieuwe lasten verzwaring, wijst de wethouder eveneens naar het rijk der fabe len. „In principe is de ozb voor de ge meente de enige mogelijkheid om serieus extra inkomsten te vergaren. Maar van rijkswege is daar nu een grens aan gesteld. Dus zal het langs een andere weg moeten worden terugge haald. Ik denk dan veel eerder aan bezuinigingen op voorzie ningen. De eerste ronde zijn we blijven steken op kerstbomen en hertenkampen. In november be ginnen we aan deel twee van die operatie en die zal veel ingrij pender gevolgen hebben. Dat kan niet anders.'* :miNU >0133 Beheerder G, de Groot van de Eenheid Delta Kust van Natuurmonumenten met op de achtergrond Slot Haamstede. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Het bereiken van de leeftijd van honderd jaar geeft reden tot bezinning. Voor het selecte groepje mensen dat deze mijlpaal haalt, begint het levenseinde dan toch aardig in zicht te komen. De Vereniging Na tuurmonumenten is met ruim 900.000 leden en een bezit van 88.000 hectare natuurgebied bij de viering van het eer ste eeuwfeest nog springlevend. Lande lijk en in verschillende provincies zijn er al diverse feestjes gevierd. De Een heid Delta Kust binnen deze natuuror ganisatie viert het honderdjarig be staan morgen en zaterdag op specifieke wijze met een zang-, muziek- en licht spel in de open lucht, met Slot Haamste de als indrukwekkend decor. Grondlegger Jac. P. Thijsse van Natuur monumenten wordt in dit spel over de geschiedenis van dit kasteel op thea trale wijze tot leven gewekt. Hij kocht in 1905 het Naardermeer om te voor komen dat de gemeente Amsterdam er een vuilstortplaats van maakte. Thijs se legde daarmee de basis voor de hui dige organisatie met zeshonderd perso neelsleden en 1700 vrijwillige medewer kers. „De vereniging zet zich in voor een leef baar Nederland met voldoende ruimte voor het voortbestaan van de natuur in al haar verschijningsvormen", luidt de doelstelling. „Natuurmonumenten zet overal een hek om en sluit de mensen buiten", wordt vaak beweerd. Beheer der G. de Groot bij de Eenheid Delta Kust (Kop van Schouwen, Kop van Goe- ree en Voorne) bestrijdt dat. Hij bena drukt dat inmiddels 95 procent van de natuurgebieden in den lande toeganke lijk is. Het Slotbos in Haamstede nou net niet, maar dat is niet de keus van zijn organisatie. Dat heeft de familiever eniging zo bepaald toen Natuurmonu menten in 1980 Slot Haamstede, het om liggend bos en de Zeepeduinen in eigen dom heeft overgenomen. Als compensatie voor die afsluiting gel den de excursies die met regelmaat wor den gegeven en de diapresentaties tij dens de zomermaanden in de kelder van het slot, met aansluitend bezichtiging van de Ridderzaal. „En op Open Monu mentendag zijn de mensen hier ook wel kom", zegt De Groot. Hij wil desgevraagd op de drempel van de nieuwe eeuw wel even terugblikken en vooruitkijken. Natuurlijk is er tevre denheid over het feit dat in Schouwen- Oost het unieke plan Tureluur voor na- tuurherstel tot ontwikkeling is geko men. Belangrijk als compensatie voor de achteruitgang van de natuurwaar den als gevolg van de pijlerdam, vindt hij. De Groot roemt ook de hechte sa menwerking met Staatsbosbeheer waar binnen toezicht en handhaving in de verschillende natuurgebieden onderling geregeld worden. „Er is al zo veel natuur. Moet er nou nog meer komen?", hoort hij wel eens uitroepen. De Groot vindt van wel. Hij ziet de ontwikkeling van de zogeheten Ecologische Hoofd Structuur (EHS), oftewel het landelijk netwerk van aan eengesloten natuurgebieden als essentië- foto Dirk-Jan Gjeltema le tegenhanger voor de oprukkende Randstad. Hij betreurt het dan ook dat sommige politieke partijen hierop wil len beknibbelen. Voor de Schouwse pro jecten verwacht hij daar niet direct na delige gevolgen van, maar voor andere gebieden zou het slechter kunnen uit pakken. Over de N59 die straks dwars door het Schouwse deel van Tureluur loopt, is De Groot helder: „Die moet absoluut weg." Volgens hem ligt hier een schone taak voor zijn organisatie de overheid te beïnvloeden. Daar immers moeten ooit potten te vinden zijn voor het op heffen van versnippering van natuurge bied. Voor de toekomst koestert hij vooral de wens dat er geen onherstelbare schade aan de openheid van het Zeeuwse land schap wordt aangericht met bijvoor beeld een doorgaande verkeersstroom met containervervoer, de aanleg van een vierbaansweg op Schouwen-Duive- land, of een skyline die verpest wordt door grote kranen. De invloed van de Tweede Maasvlakte op de andere Del ta-kusten moet volgens hem een waar schuwing bieden hoe kwalijk die ont wikkeling zou zijn. door Selma Osman MIDDELBURG - Van rustige ballads tot ruige rock. Dat wordt het repertoire van het Middelburgse popkoor in oprich ting. Na anderhalf jaar voorbe reiding gaat een grote wens van Middelburger John Volk in ver vulling. Een eigen popkoor waarin hij lekker kan zingen en na afloop gezellig kan nababbe- len vlakbij huis. Volk zet de stereo wat harder. Uit de speakers klinkt het swin gende Boogie Wonderland. Niet de versie van Earth Wind Fire maar die van SuperVoices, een megakoor dat elk jaar voor een dag wordt samengesteld uit meer dan tweeduizend zangers. Sinds 2001 is Volk een fervent bezoeker van deze dag. „Maar na afloop van een leuk concert zit je dan in je eentje in je hotel kamer in Utrecht." Drie jaar ge leden rijpte bij hem het idee om een eigen koor op te richten. In Zeeland zijn wel andere popko ren, maar het repeteren op een doordeweekse avond ver van huis vindt de Middelburger een nadeel. „Het wordt al snel laat." Een repetitieruimte heeft hij nog niet. „Daarvoor moet ik eerst weten hoe groot het koor wordt." Volk heeft minstens 25 zangers nodig. De groep kan uit groeien tot een kleine tweehon derd man. Omdat hij een volwas sen koor wil, heeft hij de leef tijdsgrens gesteld op zestien jaar. Een maximumleeftijd is er niet. „Iedereen die het leuk vind om dit repertoire te zingen is welkom." Eisen De Middelburger stelt geen ho ge eisen. Er komt geen noten schrift of stemtest aan te pas. Hij werkt met de Singergy-zang- methode. Dat zijn cd'tjes waar op verschillende stempartijen worden voorgezongen en waar mee thuis kan worden geoefend. „Op de repetitie kan het er dan ontspannen aan toe gaan. Het moet ook gezellig worden." Er zijn volgens hem heel weinig mensen die écht niet kunnen zin- John Volk droomt van een eigen popkoor: „Er zijn veel mensen die het leuk vinden om tijdens de afwas of het autorijden te zingen". foto Ruben O reel gen. „Maar er zijn wel veel men sen die het leuk vinden om tij dens de afwas of het autorijden te zingen en over een drempel heen moeten om bij een koor te gaan." Workshop Op donderdag 22 september houdt Volk een start-workshop in Middelburg. Loek van Kers bergen (docent aan de Rockaca demie in Tilburg) komt de deelnemers coachen. Wie mee wil doen, moet zich voor 8 sep tember aanmelden via popkoormb@zeelandnet.nl. Zij krijgen materiaal thuisgestuurd om twee popsongs in te stude ren. Volk heeft aanmeldingen van popliefhebbers uit Vlissingen tot aan Goes. De workshop is vrijblijvend. „Schrijven mensen zich niet in voor het koor, dan hoop ik dat ze een leuke muzikale avond hebben gehad." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. Rei- narz veroordeelde gisteren een 31-jarige man uit Vlissin gen voor het plegen van een autokraak tot twee weken ge vangenisstraf en 28 uur leerstraf sociale vaardigheidstrai ning. De man kraakte 15 augustus in zijn woonplaats met een schroevendraaier een auto en nam een radio/cd-spe- ler weg. De Vlissinger is eerder voor autokraken veroor deeld. De proeftijd van twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf voor die eerdere vergrijpen werd met een jaar verlengd. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. Rei- narz heeft gisteren een 36-jarige inwoner van Terneuzen wegens oplichting tot drie weken cel veroordeeld. De man, die als veelpleger teboek staat, deed zich 21 augus tus voor als collectant voor dieren in de binnenstad van Terneuzen of vertelde geld in te zamelen voor een dieren asiel. De Temeuzenaar ging met een echte collectebus, op schrift 'dierenasiel Zeeuws-Vlaanderen', langs de deuren. Ook droeg hij een logo van de gemeente Terneuzen. Op die manier probeerde hij vooral ouderen en gehandicap ten geld af te troggelen. Het collecteren leverde hem bij el kaar vijf euro op. Een van de bewoners vertrouwde het niet en schakelde de politie in. Officier van justitie A. Flikweert eiste een maand gevangenisstraf. De man zei dat hij een dierenvriend was, maar het geld nodig had VROUWENPOLDER - De politie zoekt een aantal men sen die vanaf het terras van café De Boekanier in Vrou wenpolder hebben gezien hoe een zestienjarige fietser uit de gemeente Veere dinsdag werd aangereden door een achttienjarige automobilist uit dezelfde gemeente. Dat ge beurde rond tien over zes. De automobilist kon vanwege drukte de fietser niet passeren en gaf plotseling gas. Hij reed de jongen van achteren aan. Deze nam in zijn val een zeventienjarige fietsster uit de gemeente Veere mee. De jongen en het meisje raakten niet ernstig gewond. De au tomobilist is weggereden. Hij werd gisterochtend om tien voor negen aangehouden in zijn woning. Enkele getuigen hebben vanaf het terras aan de Fort den Haakweg het on geval zien gebeuren. De politie vraagt hen zich te melden bij het bureau in Serooskerke of bellen met 0900-8844. DEN HAAG - De Raad van State heeft gisteren in een voorlopige uitspraak de bezwaren van Clingenaar F. Bo- gaert tegen het nieuwe bestemmingsplan Clinge verwor pen. In het plan krijgt onder meer metaalbedrijf J. van der Walle aan de Kapelledreef een metaalbedrijf bestem ming. Daardoor kan het bedrijf beter uit de voeten. Buur man Bogaert ziet dat echter niet zitten en tekende be zwaar aan. Bogaert vreest vooral problemen met de vrachtwagens van Van der Walle op de smalle Kapelle dreef. De dreef kent éénrichtingsverkeer en Bogaert vreest het dorp niet meer in te komen als een bij Van der Walle ladende of lossende vrachtwagen de dreef blok keert. De Raad van State stelt vast dat de weg ter hoogte van het bedrijf met enkele wegstroken is verbreed zodat er geen sprake van opstoppingen is. len in de buurt van Kamperland kan vestigen. De kans op succes lijkt echter klein. Delta, die al vijf jaar zoekt naar een vervan gend veld, diende twee jaar te rug tevergeefs een. aanvraag in voor een veld aan de Baashuis- weg in Kamperland. Het college weigerde medewerking, omdat er te veel recreatievoorzienin gen in de omgeving zijn. De modelvliegclub heeft 'nog twee ijzers in het vuur. Struijk heeft een locatie op het oog 'er gens in de gemeente Borsele' en ook lopen er gesprekken met Zeeland Airport. De tijd begint wel te dringen. „Procedures du ren lang en voor je het weet, is het eind december." De model vliegclub, die in Zeeland zestig leden heeft, huist al 26 jaar aan de Duitslandweg in het Sloege- bied. Dit voorjaar moest de club een paar honderd meter verkas sen, omdat Zeeland Seaports het terreintje had verkocht. Zee land Seaports en Verbrugge Ter minals financierden de verhui zing. De oplossing is van tijdelij ke aarcl, want eind dit jaar loopt het huurcontract af. De club moet wijken voor bedrijven. Struijk moet er niet aan denken dat de modelvliegclub onver hoopt zonder veld en clubhuis komt te zitten. „De kans bestaat dat leden dan gaan wildvliegen op weilandjes en trapveldjes. Dat kan leiden tot ongelukken. Voor deze sport heb je gewoon een veld nodig, waar iedereen voldoet aan het veiligheidsregle ment van de club." door Frank Balkenende KORTGENE - Modelvliegclub Delta zit in de penarie. De club dacht op een akker van een land bouwer aan de Prinsendijk in Kortgene te kunnen neerstrij ken, maar het college van burge meester en wethouders van Noord-Beveland heeft de aan vraag afgewezen. Delta heeft dringend een alternatieve plek nodig, omdat ze eind dit jaar het huidige vliegveld in het Sloege- bied moet verlaten. De aanvraag is afgewezen om dat een vliegveld voor de lijn en radiografische vliegtuigjes niet past in het bestemmings plan Buitengebied (alleen land bouw is er mogelijk), ze moge lijk agrarische ontwikkelingen kan belemmeren en niet aan de geldende milieuzonering vol doet. Regeltjes Voorzitter H. Struijk van de mo delvliegclub noemt het besluit van het Noord-Bevelandse colle ge teleurstellend. „We dachten dat de akker aan alle voorwaar den voldeed. We zitten binnen de geluidszone van de grasdroge rij en leven alle voorschriften na. We keuren de vliegtuigjes van leden. Er zitten geluiddem pers op, zodat ze niet meer la waai maken dan 74 decibel. Ik denk dat de grasdrogerij en de vrachtwagens op de provinciale weg net zoveel of meer herrie produceren. Maar ja, we leven in Nederland en komen om in de regeltjes." Ook de potentiële verhuurder, akkerbouwer J. Dieleman, be treurt het collegebesluit. „Je zit hier midden in de polder, nie mand heeft er last van. Ik zie er geen kwaad in. Wij vonden het wel gezellig, zo'n club op je erf in het weekend. Dan heb je wat aanspraak. Bovendien was het voor ons een mogelijkheid extra inkomsten binnen te halen, want in de landbouw gaat het slecht. Door de hevige regenval zijn ook nog eens al mijn aardap pelen op mijn grond bij Kamper land verloren gegaan. Dat scheelt je toch tienduizend eu ro." Dieleman geeft het nog niet op. Hij wil nagaan of de modelvlieg club zich op één van zijn perce- BURGH-HAAMSTEDE - In de kelder van Slot Haamstede wor den op de woensdagen 7, 14, 21 en 28 september de laatste dia voorstellingen in dit seizoen ge geven. De diapresentatie over de histo rie van het Slot, het omringende bos en de Zeepeduinen, duurt ongeveer een duur. Na afloop kunnen belangstellenden een kijkje nemen in de Middeleeuw se ridderzaal, waabij een gids uitleg zal geven. Belangstellen den dienen zich vooraf aan te melden bij de VW Haamstede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 53