Pontes investeert in vrijwilligers SieMatic NU 3 HALEN Peetvader veerpontj es neemt afscheid 1BETALEN LAATSTE DAGEN Strobalen uitgestrooid over autoweg ndividueel VINTERSPORT Brandweerkorpsen Terneuzen en Dow slaan handen ineen 17 ijksoverheid subsidieert project ^^RENAÏIBULANCÏ ö\{ll,o6iii deDRVKKERY ERIK KRO zoekt held van Hulst Nog geen verdachte moord in beeld Inbreker moet twee jaar zitten bulthaup zeeuwse almanak Klinkers ledactie: 0113-315649 -vww.pzc.nl -mail:redactie@pzc.nl ostbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Joord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; !eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Jationaal: 020-4562500. ionderdag 1 september 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Wisman doet ervaring op in Armenië editie Schouwen-Duiveland oor Marcel Modde 3ERIKZEE - De Pontes Pieter leeman in Zierikzee krijgt sub- idie van het ministerie van On- erwijs om het vrijwilligers werk op Schouwen-Duiveland stimuleren. Het gaat om een idrag van 15.000 euro. et 'buitenschools leren' van de ontes Pieter Zeeman was één an de vele projecten waarvoor het ministerie een subsi- ie-aanvraag is ingediend, al- us conrector M. Timmermans, lat het verzoek is gehonoreerd, =gt volgens hem dus wel iets ver het bijzondere karakter 'Studiedee'. Het project lerd vier jaar geleden door de :hool opgezet, in samenwer- ng met de Stichting Jeugd chouwen-Duiveland. Inmid- ils is ook de vrijwilligerscen- gle van de Stichting Werk- aam nauw bij de opzet betrok- en. nternetpagina anvankelijk beperkte het aan- od van het vrijwilligerswerk ch tot een presentatie van uit- ;nlopende organisaties op een gen internetpagina. Leerlin- ;n kunnen daar in één oogop- zien waar ze als vrijwilliger ard nodig zijn. Met dat werk linnen ze de verplichte stu- e-uren verdienen binnen de zo- ïheten vrije ruimte van hun udieprofiel. Sinds 1998 is een Advertentie 51 Middelburg 886 886 vakkenpakket (profiel) opge bouwd uit algemene vakken, keuzevakken en een vrij in te vullen deel. Voor havo- en vwo-leerlingen beslaat die vrije ruimte twintig procent van het totale lesprogramma. De overheidssubsidie stelt de school in staat de vrijwilligers- centrale zowel financieel als or ganisatorisch te ondersteunen, vertelt Timmermans. „We kun nen helpen om het meer handen en voeten te geven. Daarmee wil len we ook uitdragen dat het als leerling, als school, ook belang rijk is je steentje bij te dragen in de maatschappij. En je dus niet te beperken tot de dingen die je móet doen." De Pontes Pieter Zeeman begint binnenkort het overleg met de Stichting Werk-Saam over de precieze in vulling van de steun. Kramen Studiedee kreeg gisteren een nieuwe impuls met een stage- markt. In de aula van het school gebouw aan de Haringvliet- straat snuffelden 114 kinderen uit 4-havo en -vwo tussen de kramen van twintig vrijwilliger- organisaties op Schouwen-Dui veland. Hoewel Timmermans tevreden is over de opkomst, telt het ei land volgens hem een veelvoud van instellingen die de onbezol digde hulp goed kunnen gebrui ken. „Ik hoop dat ze zich vol gend jaar allemaal zullen in- Leerlingen winnen informatie in bij de kraam van de dierenambulance op de stagemarkt. Het verhaal van J. Honig, die de kraamt bemant, maakt kennelijk indruk, want de leerlingen besluiten aan het eind van de middag dat zijn instelling wel een financieel steuntje kan gebruiken. foto Dirk-Jan Gjeltema schrijven voor deze unieke pre sentatie." Tot hoeveel daadwerkelijke in schrijvingen de markt heeft ge leid, moet binnen twee weken duidelijk worden. Geestelijk vader van Studiedee J. Elenbaas van de Stichting Jeugd erkent volmondig dat de stagemarkt beter werkt dat de website. „Dit is veel directer. Op de website krijg je beslist een goede indruk van wat er alle maal speelt op dit gebied. Maar om écht te weten wat er bij komt kijken, moet je met de mensen praten die er achter zo'n organisatie zitten." De Stichting Dierenvrienden Schouwen-Duiveland (de die renambulance), het Meldpunt Vrijwillige Thuiszorg en de vere niging voor minder-validen d'Antilopen werden ieder nog 250 euro wijzer van hun deelna me aan de markt. Volgens de leerlingen hebben zij het geld het hardst nodig. De toewijzing kwam tot stand na een geheime stemming. door Ali Pankow ZONNEMAIRE - Strobalen in nette pakketjes opgestapeld op het land en vervoer van stro over de weg vormen een vertrouwd beeld tijdens deze nazomerse dagen. Stro in forse hoeveelheid op de weg is weer wat anders. Dat gebeurde gisterochtend op de Kruisweg bij Zonnemaire. Een agrarisch ondernemer bracht met tractor en oplegger een partij strobalen over naar Noordgouwe. Toen hij daar arriveerde bleek hij plotse ling een deel van zijn lading te missen. De riem waarmee hij de balen had vastge snoerd, was losgeraakt en ongemerkt waren vervolgens heel wat balen van de opleg ger gegleden. De boer maakte rechtsomkeer en kwam halverwege de terugrit zijn stro balen midden op de weg tegen. Met hulp van een collega tastte hij de gaaf gebleven pakketten weer op en de rest werd de berm ingeschoven. „Dat ruim ik op als er een buitje overheen is gegaan. Dan gaat dat veel gemakkelijker", weet de agrarisch onder nemer uit ervaring. foto Dirk-Jan Gjeltema door Harmen van der Werf GORISHOEK - Schipper mag ik overvaren? André Beusen- berg, de peetvader van de toeris tische veerpontjes in Zeeland, heeft achttien zomerseizoenen lang steeds 'ja' geantwoord op (Advertentie) AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet onder dak bi) Pot Woninginrichting Nieuwendijk 89,0115-564070 GOES Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15,0113-246464 MIDDELBURG SieMatic Middelburg (naast de Baderie), Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, 0118-6295 22 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32,0115-680612 die vraag. Gisteren nam hij af scheid met vrolijke muziek, lo vende speeches en een traan. Op zijn laatste reis met motor schip Harpoen van het Thoolse Gorishoek naar Yerseke was het 's middags druk. Zeker vijftien fietsen stonden aan dek. Eind goed, al goed. Beusenberg: „Zul ke dagen hebben we deze zomer weinig gehad." Bij vertrek uit Yerseke om half zes was het rus tig. Slechts twee fietsers meld den zich. Toch was het gezellig. Beusenberg (65) had voor zijn laatste trip speciaal zijn maatje John Kooistra uit Ouwerkerk aan den IJssel laten overkomen. De Zuid-Hollandse bouwvakker heeft hem zestien seizoenen lang geholpen in zijn eigen va kantie. elk jaar vier weken lang. Kooistra mocht niet ontbreken. En natuurlijk waren er ook fami lieleden en bekenden aan boord. ,,'t Is altijd mijn hobby ge weest", vertelde Beusenberg tij dens de overtocht over een spie gelgladde Oosterschelde, „en een hobby mag geld kosten. Dat is het punt niet, maar ik wil na achttien jaar wel eens in de zo mer vrij zijn. Lekker onder de mensen, zonder dat ik drie keer per dag met dé veerboot erop uit moet." In 1988 is het allemaal begon nen, als grap. Mannen onder el kaar op camping De Pluimpot in Gorishoek opperden het idee het oude veerpontje op Yerseke nieuw leven in te blazen. Dat had eeuwenlang bestaan, maar was in 1962 ter ziele gegaan. Beusenberg, oud-visserman en oud-bemanningslid van een zee sleper, nam de uitdaging aan. Hij legde zo de kiem voor een toeristisch project waarmee Zee land zich onderscheidt van ande re provincies, het project Fiets een Rondje met een Pontje. Zo'n twintig veerpontjes staan er inmiddels in de almanak van stichting Fiets een Rondje met een Pontje. Beusenberg is er ze ker trots op dat het zover is ge komen, maar, waarschuwde hij, 'denk niet dat je er veel geld mee kunt verdienen'. Hij weet uit ervaring dat je er eerder iets bij moet leggen dan dat je winst kunt maken. „Ik heb dat nooit erg gevonden en mijn vrouw stond altijd achter me." Giste ren stond Rietje Beusenberg ook achter hem, toen hij in Goris hoek in de bloemetjes werd ge zet door wethouder Kees JKnuijt van Reimerswaal, zijn collega Wim van Kempen van Tholen en voorzitter Cees van Liere van stichting Fiets een Rondje met een Pontje. Af en toe had de scheidende schipper het te kwaad en pinkte achter zijn zon nebril een traan weg. Hij beloof de hand- en spandiensten te blij ven verrichten. „Tuurlijk." Zijn motorschip Harpoen is te koop. Beusenberg stelt als voorwaar de dat de veerdienst Goris- hoek-Tholen blijft bestaan, want, zei hij, 'dat is toch een stukje van mijn leven'. (Advertentie) OP EEN GROOT DEEL VAN DE COLLECTIE HET DUURSTE ARTIKEL BETAALD U I Nieuwe Burg 28,4331 AH Middelburg, tel. 0118-611741 HULST - Wie is de held van Hulst? Daarnaar gaat de KRO-televisie vanaf morgen op zoek. Zondag weten we wie volgens de inwoners van Pluist hun held is. „Er zijn nogal wat mensen in de samenleving die klaar staan voor anderen", zegt N. Bouman van de KRO. „Deze mensen willen we eens in het zonnetje zetten." Bouman erkent dat het moeilijk is om uiteindelijk tot een keuze te komen. Het blijft immer appels met peren verge lijken. „Je moet keuzes maken. Het gaat er ons om de in woners van Hulst te laten bepalen wie de titel 'held van Hulst' verdient. Het gaat om mensen in Hulst die opval len. Iemand die bijvoorbeeld al jaren veel voor een vereni ging betekent. Of iemand die door zijn adequate en held haftige handelen opvalt, of een heel inspirerende persoon. Denk aan een leraar die erg bevlogen is en leerlingen in spireert tot bepaalde keuzes." Een jury bestaande uit onder andere burgemeester J.F. Mulder, een kroegbaas en een bakkersvrouw bepaalt zondag wie de titel 'held van Pluist' krijgt. Het televisieprogramma wordt in december uitgezonden. MIDDELBURG - Het zal nog enige tijd duren voordat er nieuws is over het onderzoek naar de moord op Erdal Asil. Volgens burgemeester K. Schouwenaar van Middel burg zijn voorlopig geen mededelingen te verwachten die duidelijkheid geven over motief en dader(s). De politie is volop bezig met het onderzoek. Het team be staat uit ongeveer twintig mensen. Over een dader is nog niets bekend en ook een motief is nog niet gevonden. Vol gens woordvoerder J. van Mourick is de politie nog bezig met het in kaart brengen van de geschiedenis en de socia le omgeving van het slachtoffer. Dat wil niet zeggen dat zij de dader(s) onder bekenden van Asil zoekt, benadrukt Van Mouxick. De 21-jarige Asil was een Middelburger van Turkse afkomst. Hij werkte als koerier bij een shoar mazaak in Middelburg. Hij was in 2003 veroordeeld voor bedreiging met de dood en verboden wapenbezit. Alle mo gelijkheden over motief en dader liggen sinds de moord, anderhalve week geleden, nog open, zegt Van Mourick. MIDDELBURG - Een 46-jarige man uit Schiedam is giste ren in Middelburg voor het plegen van twaalf woningin braken tot twee jaar gevangenissti'af veroordeeld. De i-echtbank legde een 31-jarige vrouw uit Geislingen (D) voor heling van de gestolen goedei'en een jaar cel op. De inbraken werden op verschillende plaatsen in Zeeland ge pleegd. De hoofdvex-dachte, een 31-jarige Bosniër, moet zich later dit jaar voor een groot aantal woninginbraken verantwoorden. Het vonnis van de ï-echtbank was con form de eis van de officier van justitie. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De brandweer van de gemeente Terneuzen en de bedrijfsbrandweer van Dow Benelux gaan meer samenwer ken om brandweerlieden en ma terieel efficiënter in te kunnen zetten in de regio. De gemeente en Dow ondertekenen volgende week een convenant om die in tentie vast te leggen. De brandweerkorpsen van de ge meente en Dow werken al lan ger samen. Zo rukt het kox-ps van Dow sinds jaar en dag di- rect uit bij een melding vanaf een van de terreinen van omlig gende bedrijven. De officier van dienst van de gemeentelijke brandweer neemt het comman do dan over zo gauw hij ter plaatse is. De afspraken tussen de korpsen kunnen echter nog sterk worden verfijnd om perso neel en mateneel in de toekomst nog 'slimmer' in te kunnen zet ten, stelt commandant J. Mete ring van de brandweer Terneu zen. Met nog geen 350.000 telt de pro vincie Zeeland een relatief klein aantal inwoners. De grootte van de brandweerkoxpsen is aan de bevolking gerelateerd. Maar het calamiteiten- en ongevallenrisi co is in Kanaalzone en Sloege- bied na Rijnmond en Maasvlak te het grootste van Nederland, benadrukt Meijering. „Het is dus zaak om mankracht en mate rieel zo slim mogelijk in te zet ten." Personeel, materieel en materi aal kunnen nog efficiënter wor den ingezet. Zo zou Dow bij on gelukken of eventuele calamitei ten in de Westerscheldetunnel kunnen helpen en loopt er ook nog overleg over rampenbestrij ding en hulpverlening op de Westei'schelde. „Een blusboot voor de brandweer is veel te kostbaar. Een met goede materi alen uitgerust vaartuig van Rijkswatei-staat, dat ook voor al lerlei andere taken kan worden ingezet, is bijvoorbeeld een veel beter alternatief." zie ook bijlage 40 jaar Dow (Advertentie) Onze showroomkeukens worden vervangen. Nu tijdelijk unieke en zeer aantrekkelijke aanbiedingen. Slabbekoorn Interieurbouw Livingstoneweg 50 Goes Een genoeglijke vakantie, dat was het. Dit maal had het Zeeuwse gezelschapje Kroa tië als reisdoel gekozen. Prachtig land, met eilanden als Cres en Krk. Moeilijk hoor, die plaatsaanduidingen daar, met al die aaneengere gen medeklinkers: Grmov, Pr- zuni, Vrb. Tijdens weer een autotochtje door hun vakan tiestreek, stuitte het gezel schap op een plaatsbord met Vrbnik. „Hier gebruiken ze bijna geen klinkers", stelde een van de vakantiegangers vast. Vanaf de achterbank klonk een bevestiging„Ja, 't is al as falt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 51