Gemeente weert modelvliegers Razende drukte in openluchtzwembaden PZC PZC Inzet brandweer efficiënter door samenwerking Theater op De Punt goedkoper zegt PvdA Middelburg bil Club heeft dringend alternatief terrein nodig agenda Bibliotheek in Kapelle pakt uitdaging van bezuiniging op AAZET KRO zoekt held van Hulst Ongeluk door ongeduld Middelburger richt popkoor op Vrouw schept bromfietser Gemeente geeft fouten toe na wateroverlast donderdag 1 september 2005 door Frank Balkenende KORTGENE - Modelvliegclub Delta zit in de penarie. De club dacht op een akker van een land bouwer aan de Prinsendijk in Kortgene te kunnen neerstrij ken, maar het college van burge meester en wethouders van Noord-Beveland heeft de aan vraag afgewezen. Delta heeft dringend een alternatieve plek nodig, omdat ze eind dit jaar het huidige vliegveld in het Sloege- bied moet verlaten. De aanvraag is afgewezen om dat een vliegveld voor de lijn en radiografische vliegtuigjes niet past in het bestemmings plan Buitengebied (alleen land bouw is er mogelijk), ze moge lijk agrarische ontwikkelingen kan belemmeren en niet aan de milieuzonering voldoet. (Voorzitter H. Struijk van de mo delvliegclub noemt het besluit van het college teleurstellend. |„We dachten dat de akker aan jalle voorwaarden voldeed. We 'zitten binnen de geluidszone [van de grasdrogerij en leven alle [voorschriften na. We keuren de (vliegtuigjes van leden. Er zitten geluiddempers op, zodat ze niet beer lawaai maken dan 74 deci bel. Ik denk dat de grasdrogerij en de vrachtwagens op de pro vinciale weg net zoveel of meer herrie produceren. Maar ja, we [leven in Nederland en komen om in de regeltjes." [Ook de potentiële verhuurder, akkerbouwer J. Dieleman, be treurt het collegebesluit. „Je zit bier midden in de polder, nie mand heeft er last van. Ik zie er (geen kwaad in. Wij vonden het wel gezellig, zo'n club op je erf in het weekend. Dan heb je wat aanspraak. Bovendien was het ons een mogelijkheid extra inkomsten binnen te halen, want in de landbouw gaat het slecht. Door de hevige regenval zijn ook nog eens al mijn aardap pelen op mijn grond bij Kamper verloren gegaan. Dat je toch tienduizend eu geeft het nog niet op. Hij wil nagaan of de modelvlieg- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl club zich op één van zijn perce len in de buurt van Kamperland kan vestigen. De kans op succes lijkt echter klein. Delta, die al vijf jaar zoekt naar een vervan gend veld, diende twee jaar te rug tevergeefs een aanvraag in voor een veld aan de Baashuis- weg in Kamperland. Het college weigerde medewerking, omdat er te veel recreatievoorzienin gen in de omgeving zijn. De modelvliegclub heeft nog twee ijzers in het vuur. Struijk heeft een locatie op het oog 'er gens in de gemeente Borsele' en ook lopen er gesprekken met Zeeland Airport. De tijd begint wel te dringen, „Procedures du ren lang en voor je het weet, is het eind december." De model vliegclub, die in Zeeland zestig leden heeft, huist al 26 jaar aan de Duitslandweg in het Sloege- bied. Dit voorjaar moest de club een paar honderd meter verkas sen, omdat Zeeland Seaports het terreintje had verkocht. Zee land Seaports en Verbrugge Ter minals financierden de verhui zing. De oplossing is van tijdelij ke aard, want eind dit jaar loopt het huurcontract af. De club moet wijken voor bedrijven. Struijk moet er niet aan denken dat de modelvliegclub onver hoopt zonder veld en clubhuis komt te zitten. „De kans bestaat dat leden dan gaan wildvliegen op weilandjes en trapveldjes. Dat kan leiden tot ongelukken. Voor deze sport heb je gewoon een veld nodig, waar iedereen voldoet aan het veiligheidsregle ment van de club." door Harmen van der Werf WEMELDINGE - Het zal wel lukken om een medegebruiker te vinden voor de bibliotheek in Kapelle. Maar of dit voldoende geld oplevert om de voorgeno men bezuiniging op de vestiging in YVemeldinge ongedaan te maken, betwijfelt voorzitter A. Pinxteren van de stichting openbare bibliotheek Kapelle. Pinxteren moet met zijn bestuur aan de bak. De Kapelse gemeen teraad besloot dinsdagavond in meerderheid een bezuinigings voorstel van het college van B en W af te wijzen. CDA, Ge meentebelang en PvdA hadden vooral moeite met de omvor ming van de huidige Wemelding- se leeszaal tot een doelgroepen- bibliotheek voor ouderen en jeugd. De drie partijen drukten door dat de bezuiniging op We- meldinge (13.300 euro in 2007) voorlopig van tafel ging. Het geld moet binnen de bibliotheek in Kapelle worden gevonden, stelden zij. Dit moet over een jaar duidelijk zijn. „We krijgen een klein jaar respijt", reageer de bibliotheekvoorzitter Pinxte ren gisteren op het raadsbesluit. „En ik geef ons een redelijke kans om invulling te geven aan de wens van de raad een medege bruiker te vinden voor Kapelle. Maar die is vast en zeker alleen in de niet-commerciële sector te vinden. Of dat genoeg geld ople vert om 13.300 euro goed te ma ken, betwijfel ik." Medegebruik van de bibliotheek in Kapelle kan volgens Pinxte ren zelfs een positief effect op het bezoek hebben, als de huur der een publieke functie heeft. Hij noemt als voorbeeld de vesti ging in Wemeldinge, waar het gebouw wordt gedeeld met de Rabobank. De Kapelse gemeenteraad heeft de openbare bibliotheek een uit daging meegegeven die uitzicht biedt op handhaving van de hui dige vestiging in Wemeldinge. Pinxteren wijst de opdracht ze ker niet af, maar hij is er tegelij kertijd niet erg gelukkig mee. Het bibliotheekbestuur kon zich vinden in het voorstel van B en W om het filiaal in Wemeldinge te veranderen in een doelgroe penbibliotheek. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, i>p de Grote Markt.van 13.00 uur tot 16.00 uur: Beklimming Peperbus; Monumenten, Stadhuis, Synagoge, ge en de Sint Gertrudiskerk, 13.00 uur tot 16.30 uur geopend ter - Grote Kerk, vanaf 19.30 uur: van de Portugese Ana HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: seniorensoos; l(APELLE - Complex Groenewoud, twembad, van 9.00 uur tot 10.00 uur: en spel voor 55-plussers; van uur tot 13.00 uur: Bewegen voor KRUININGEN - Ons Dorpshuis, van uur tot 17.00 uur: Biljartcompeti- senioren; 13.30 uur: Modeshow voor alle senio- en van Reimerswaal ANBO afdeling (ruiningen; Iwembad Den Inkel, van 13.00 uur tot 14.00 uur: Meer bewegen voor oude- en, 55 plussers; -Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit en sjoelen; - Het Trefpunt, van 13.00 uur ot 17.00 uur: Biljarten; Beatrixhaven, l/l.p.s. Adriana, van 13.30 uur tot 15.00 tur: Rondvaart Oosterschelde. Openluchtzwembad Stelleplas in Heinkenszand trok gisteren zo'n duizend bezoekers. door Mieke van der Jaqt HEINKENSZAND - De eerste stralen de woensdagmiddag na de vakantie. Dan zitten de openluchtzwembaden vol; daar kun je vergif op innemen. Ze- ker nu de zes weken van de basisschool vakantie weinig zon en veel regen brach ten. In zwembad Stelleplas in Heinkens zand staat een rij tot aan het parkeerter rein. Bij de kassa ratelt de teller meer dan hij klikt. Wie over de drempel komt in Stelleplas, of hij nu een abonnement heeft of een gewoon kaartje koopt, wordt geregistreerd met een druk op de teller. Zo weet Sportfondsen, de exploi tant van het zwembad, dat er in 2005 tot gisteren 42.000 mensen in het zwem bad zijn geweest. „Dat valt dus nog alles mee", vindt be drijfsleidster Anita de Vos, „zeker als je het droevige weer van de zomervakan tie in aanmerking neemt. Vorig jaar had den we een heel goed seizoen: 53.000 be zoekers. „Als het weer zo een beetje aan houdt, komen we van het jaar nog in de buurt." Het goede seizoen 2004 en ook dat van een jaar ervoor, hebben er wel alles mee te maken dat Stelleplas behoorlijk draait. „Als je twee van zulke mooie sei zoenen draait, verkoop je veel abonne menten. Ook op de zwemlessen is het dan wat drukker", aldus de bedrijfsleid ster. Bovendien was juni een prachtige maand. Stelleplas verkoopt in zo'n war me periode ook veel meerbadenkaarten. „De mensen komen hier van heinde en verre. De openluchtzwembaden zijn niet meer zo dikbezaaid in de provincie. Met mooi weer gaat er toch niets boven een ligweide met wat speelvoorzienin- gen, bomen voor de schaduw en ver schillende baden." Twee diploma's Minstens duizend mensen zijn dat met Anita de Vos eens. Zoveel springen, lig gen, zitten en spelen er tenminste in Heinkenszand. Ook in de andere baden in de regio, Den Inkel in Kruiningen, het Wissebad in Wissenkerke, de Spet ter in Tholen en het Gemeentelijk Open- luchtbad in Sint-Maartensdijk, is het razend druk op deze prachtmiddag. Robert-Jan (11) en Willem (12) uit Goes, direct na school bij het zwembad afgezet door Willems moeder, zijn deze zomer al dikwijls in Stelleplas gaan zwemmen, ook in de vakantie. Van slecht weer hebben ze niks gemerkt. „We hebben nu steeds een badenkaart gehad, maar volgend jaar krijgen we een abonnement", weet Robert-Jan. Willem heeft in Stelleplas twee diplo ma's gehaald en nu zijn vriend ook zo enthousiast is, doet hij er volgend jaar misschien nog eentje. Ze gaan om vijf uur pas weer weg, maar ze hebben chips, limonade en geld voor een ijsje. Jolanda Maas, uit Middelburg zit al de hele dag in Stelleplas. „Het strand is dichterbij, maar met twee kleintjes van 2 en 3,5 jaar, zit ik toch liever hier. De spullen op een bankje in de schaduw bij het kikkerbad en de kinderen kunnen veilig spelen. Ik verlies ze hier geen mo ment uit het oog en zelf word ik ook af en toe nog eens nat." De Middelburgse verkiest Stelleplas verre boven het strand, ook omdat het nogal een verhui- foto Willem Mieras zing is met twee kleintjes, een buggy, flesjes, fruithapjes en verschoningen. „Als ik daarmee een duin over moet, overleef ik het haast niet. Nu staat mijn auto dichtbij." Anita de Vos is zich terdege bewust dat Stelleplas dat soort voordelen biedt. Het bezoek van buiten de gemeente Bor sele maakt de exploitatie van het zwem bad gemakkelijker. Maar een heel be langrijke functie van Stelleplas is het toegankelijk maken van goed zwemon- derricht. Wie een leskaart voor het hele seizoen koopt, koopt daar een abonne ment bij. „Samen met een tientje borg voor een kluissleuteltje, wat je terug krijgt, ben je voor honderd euro klaar. Dan heb je het hele seizoen twee maal per week zwemles en je kunt altijd vrij zwemmen." Dat is niet alleen veel goedkoper dan lessen in een binnenbad, maar ook veel aantrekkelijker. Zwemles kan altijd ge paard gaan met spelen en dus onge merkt met oefenen. Maar lessen is deze mooie woensdag middag niet aan de orde. Een knappe jongen die met deze drukte een baantje kan trekken. Springen dus, en duiken. Van de glijbaan roetsjen en niet te ver geten: bommetje! door René Hoonhorst TERNEUZEN - De brandweer van de gemeente Temeuzen en de bedrijfsbrandweer van Dow Benelux gaan meer samenwer ken om brandweerlieden en ma terieel efficiënter in te kunnen zetten in de regio. De gemeente en Dow ondertekenen volgende week een convenant om die in tentie vast te leggen. De brandweerkorpsen van de ge meente en Dow werken al langer samen. Zo rukt het korps van Dow sinds jaar en dag direct uit Advertentie KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-33^333 bij een melding vanaf een van de terreinen van omliggende bedrij ven als Air Liquide, Elsta of Del ta Milieu. De officier van dienst van de gemeentelijke brandweer neemt het commando dan over zo gauw hij ter plaatse is. De af spraken tussen de korpsen kun nen echter nog sterk worden ver fijnd om personeel en materieel in de toekomst nog 'slimmer' in te kunnen zetten, stelt comman dant J. Meijering van de brand weer Terneuzen. Zeeland telt nog geen 350.000 in woners. De grootte van de brandweerkorpsen is aan de be volking gerelateerd. Maar het ca lamiteiten- en ongeval lenrisico is in de Kanaalzone en het Sloe- gebied na Rijnmond en Maas vlakte het grootste van Neder land, benadrukt Meijering. „Het is dus zaak om mankracht en materieel zo slim mogelijk in te zetten." Onderling doen bedrijven dat al langer. Zo heeft spoorwegonder nemer Railion een overeen komst met Dow. De bedrijfs brandweer van de chemiegigant schiet te hulp als er zich een ca lamiteit op het spoorwegnet voordoet. Meijering: „Natuur lijk komen wij ook, maar het is handig dat Dow alle kennis en materialen heeft voor specifieke hulp. Zij kennen bijvoorbeeld de tientallen afsluiters van tanks en kunnen ze ook uit voor raad vervangen. Als gemeentelij ke brandweer assisteren wij bij voorbeeld regelmatig bij een be drijf als Broomchemie als daar op avonden niet de minimale mankracht aanwezig kan zijn." De bestaande samenwerking is nog op veel punten te verbete ren, weet Meijering. Personeel en materieel kunnen nog effi ciënter worden ingezet. Zo zou Dow bij ongelukken of eventue le calamiteiten in de Wester- scheldetunnel kunnen helpen. Er loopt ook nog overleg over rampenbestrijding en hulpverle ning op de Westerschelde. „Een blusboot voor de brandweer is veel te kostbaar. Een met goede materialen uitgerust vaartuig van Rijkswaterstaat, dat ook voor allerlei andere taken kan worden ingezet, is bijvoorbeeld een veel beter alternatief. De provincie en de gemeenten Ter- neuzen en Vlissingen zijn in overleg met het ministerie van Verkeer en Waterstaat om het veiligheidsbeleid meer handen en voeten te geven." Demonstraties Dat de brandweer de meest alar merende situaties nu al de baas kan, willen de korpsen van Ter- neuzen en Dow zaterdag graag laten zien. Gemeentelijke en be drijfsbrandweer houden geza menlijke demonstraties omdat de open dag van de brandweer Terneuzen en de viering van 40 jaar Dow toevallig samenvallen. Bovendien kunnen de inwoners nu voertuigen en materialen van beide korpsen bewonderen op het Stadhuisplein in Terneuzen. Belangstellenden kunnen van 10.00 tot 17.00 uur op de Markt met een hoogwerker omhoog. Daarnaast zijn de hele dag de monstraties met gaspakken te zien, worden wrakken geblust en is 's morgens om 11.30 uur een duikdemonstratie te zien in de kanaalarm bij het water schapskantoor. Naast de vele demonstraties van de brandweerkorpsen kunnen mensen genieten van een uitge breid feestprogramma van Dow in het centrum van Temeuzen en op diverse andere locaties in de stad. zie bijlage 40 jaar Dow HULST - Wie is de held van Hulst? Daarnaar gaat de KRO-televisie vanaf morgen op zoek. Zondag weten we wie volgens de inwoners van Hulst hun held is. „Er zijn nogal wat mensen in de samenleving die klaar staan voor anderen", zegt N. Bouman van de KRO. „Deze mensen willen we eens in het zonnetje zetten." Bouman erkent dat het moeilijk is om uiteindelijk tot een keuze te komen. „Je moet keuzes maken. Het gaat er ons om de inwoners van Hulst te laten bepalen wie de titel 'held van Hulst' verdient. Het gaat om mensen in Hulst die opvallen." Mor gen peilt de KRO door middel van straatinterviews wie de mensen als held van Hulst zien. Zaterdag tussen 11.00 uur en 13.00 uur staat er een bus op de Grote Markt, waar in mensen hun stem kunnen uitbrengen. Een jury bestaan de uit onder andere burgemeester J.F. Mulder bepaalt zondag wie de titel held van Hulst krijgt. Het programma wordt in december uitgezonden. VROUWENPOLDER - De politie zoekt een aantal men sen die vanaf het terras van café De Boekanier in Vrou wenpolder hebben gezien hoe een 16- jarige fietser uit de gemeente Veere dinsdag werd aangereden door een 18-ja- rige automobilist uit dezelfde gemeente. Dat gebeurde rond tien over zes. De automobilist kon vanwege drukte de fietser niet passeren en gaf plotseling gas. Hij reed de jongen van achteren aan. Deze nam in zijn val een 17-jari- ge fietsster uit de gemeente Veere mee. De jongen en het meisje raakten niet ernstig gewond. De automobilist is weggereden. Hij werd gisterochtend om tien voor negen aangehouden in zijn woning. Enkele getuigen hebben van af het terras aan de Fort den Haakweg het ongeval zien gebeuren. De politie wil dat zij zich melden bij het bu reau in Serooskerke of bellen met 0900-8844. MIDDELBURG - Na anderhalf jaar voorbereiding gaat een grote wens van Middelburger John Volk in vervul ling. Een eigen popkoor waarin hij lekker kan zingen en na afloop gezellig kan nababbelen vlakbij huis. Drie jaar geleden rijpte bij hem het idee om een eigen koor op te richten. Een repetitieruimte heeft hij nog niet. „Daarvoor moet ik eerst weten hoe groot het koor wordt." Volk heeft minstens 25 zangers nodig. De groep kan uitgroeien tot een kleine tweehonderd man. Omdat hij een volwassen koor wil, heeft hij de leeftijdsgrens gesteld op zestien jaar. Een maximumleeftijd is er niet. Op donderdag 22 september houdt Volk een start-workshop in Middelburg Loek van Kersbergen (docent aan de Rockacademie in Til burg) komt de deelnemers coachen. Wie mee wil doen, moet zich voor 8 september aanmelden via popkoormb@zeelandnet.nl. MIDDELBURG - Op de Walcherseweg in Middelburg is gistermiddag rond kwart over vier een 17-jarige Middel burger gewond geraakt bij een aanrijding. Een 32-jarige vrouw uit Middelburg sloeg bij de kruising met de Lau rens Stommesweg rechtsaf, ondanks een daar geldend ver bod. Hierbij zag ze de Middelburgse bromfietser over het hoofd. De jongen is met verwondingen aan zijn heup en knie naar het ziekenhuis gebracht. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Een theater op de Punt kan volgens de Mid delburgse PvdA-fractie goedko per zijn dan een theater op de Zuidsingel. De fractie heeft een eigen begroting opgesteld, waar bij de berekeningen die gepre senteerd zijn door het college naar beneden zijn bijgesteld. Voor 1,5 miljoen extra zou een theater kunnen worden ge bouwd met filmzalen en een klei ne zaal. Volgens de PvdA moet het rap port over de kosten van een nieuw theater aan de Punt op een aantal punten worden aan gepast. Zo zou de afkoopsom voor de aannemer die het thea ter aan de Zuidsingel zou bou wen te hoog zijn ingeschat. Vol gens de fractie kan in ieder ge val een deel van het bedrag ver vallen als de aannemer andere opdrachten krijgt. Bovendien denkt de partij dat er negentig in plaats van zeventig woningen gebouwd kunnen worden op het perceel aan de Zuidsingel. Daar mee zou de opbrengst bij ver koop aan een projectontwikke laar met zeven ton stijgen. Een deel van de kosten voor de parkeergarage aan de Zuidsin gel zou volgens het oorspronke lijke plan worden betaald door het parkeerbeclrijf. De PvdA vindt dat die bijdrage ook op an dere locaties meegeteld moet worden, een bedrag van vijf mil joen. Door minimaal honderd woningen te bouwen boven het beoogde parkeerterrein aan de Punt, kan 3,5 miljoen euro wor den verdiend, stelt de fractie. Daarnaast vindt de partij dat een aantal opgevoerde kosten nog eens goed tegen het licht moeten worden gehouden. De PvdA stelt dat voor 1,5 mil joen extra een theater met film zalen en kleine zaal kan worden gebouwd. Door extra te bezuini gen zou zelfs dat bedrag nog kunnen worden opgevangen. Fractievoorzitter S. Szarafinski erkent dat een nieuw project ook nieuwe risico's met zich meebrengt. De leden van de PvdA hebben gisteravond hun steun betuigd aan het plan van de fractie. Voor de leden staat voorop dat aan de Zuidsingel niet meer ge bouwd wordt en dat er een com pleet theater moet komen tegen zo laag mogelijke kosten. Ande re locaties in of rond de binnen stad worden niet uitgesloten. Als er besloten wordt te stoppen op de Zuidsingel, moet de inves tering die al gedaan is, tien mil joen euro, in één keer worden af geschreven. Het gevolg daarvan kan zijn dat de financiële posi tie van de gemeente zo slecht wordt, dat de gemeente onder curatele van de provincie wordt gesteld. Volgens Szarafinski hoeft het daar niet op uit te lo pen. „We krijgen vijf jaar om een plan te maken om dat op te lossen. Ik denk dat dat moet luk ken." OOST-SOUBURG - De rioolpro blemen in Oost-Souburg waren al langer bekend. Dat heeft de gemeente Vlissingen gister avond toegegeven tijdens een in formatiebijeenkomst met bewo ners van de Middenhofsingel. Om wateroverlast, zoals die van twee weken terug, te voorko men, had de gemeente zelfs al een plan opgesteld. Maar het stadhuis kampte met geldge brek en legde daarom de priori teiten ergens anders. Inmiddels heeft een extern bureau een op lossing bedacht. Het water schap heeft de berekeningen ge controleerd. De sommen zijn ook openbaar voor buurtbewo ners, vertelt Martin Geluk, een van hen. "Maar ik denk niet dat die behoefte erg groot is. Wij zijn geen deskundigen en boven dien liet de gemeente ons met een goed gevoel naar huis gaan. Over de oplossing dan, want over de communicatie zijn we nog steeds niet erg te spreken." Hoewel ook die frustratie na gis teren wat is weggeëbt in de Mid denhofsingel, vermoedt Geluk. "Eindelijk is open gesproken over oorzaken en oplossingen. De gemeente heeft op vrijwel el ke vraag uit het publiek ant woord gegeven." Op de bijeenkomst kwamen zo'n veertig mensen af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 47