>zc Winst voor het milieu is ook winst voor ons Broeikas en verzuring donderdag 1 september 2005 /Tilieu en chemische bedrijven, dat vloekt /Xtoch? Vraag het aan milieu-activisten die mer voor de zwaar bewaakte poorten argwa- ïd op de loer liggen en bij het minste en ge- gste moord en brand schreeuwen. Het is al- i wat. Want proberen chemische bedrijven ?h niet schoner voor te doen dan ze zijn? Dat Idt toch ook voor de veiligheid? Een jaar zon- f ongelukken op een complex bedrijf waar 00 mensen werken. Dat gelooft toch niemand. Overal op het terrein van Dow staan bij de parkeerterreinen bor den met daarop de tekst: achteruit par keren svp. Logisch, denkt de argeloze bezoeker. Kun je zo weg als er een ca lamiteit is. Instappen en wegwezen.. „Fout", corrigeert mijn gastheer met een brede grijns. „Er is een onderzoek geweest naar het parkeergedrag. Toen bleek dat achter uit parkeren veel zorgvuldiger ge beurt en dat bij het wegrijden het zicht veel beter is. Sinds het achteruit 1 parkeren ingevoerd is, is het aantal on gelukken op het terrein aanzienlijk ge daald." Veiligheid en milieu staan naar eigen 4 zeggen hoog in het vaandel van Dow. Toch beseft het bedrijf maar al te goed dat het niet altijd lukt de onge rustheid van de bewoners uit de omge- i ving weg te nemen. „We worden altijd met argusogen bekeken. Dat zal nooit veranderen", beseft Cees van Houwe- lingen die leiding geeft aan de afde- ling milieu. „Veertig jaar geleden wist vrijwel niemand iets van milieu en ver vuiling. Nu weet iedereen wat het broeikaseffect is en dat het met de ozonlaag ook niet altijd goed gaat. Ze, de omwonenden, hebben over het alge meen wel vertrouwen in de manier waarop we nu met veiligheid en mi lieu omgaan. Maar de omgeving is veel bewuster en kritischer geworden en dat merken we. Geen probleem hoor, dat mag." Toen Dow veertig jaar geleden de poorten aan de oevers van de Wester- schelde opende, applaudiseerde een groot deel van de Zeeuws-Vlaamse be volking enthousiast. Blij met de werk gelegenheid in een gebied waar de ba nen niet voor het opscheppen lagen. Slechts een enkeling vroeg zich be zorgd af of het milieu in landelijk Zeeuws-Vlaanderen wel gebaat was bij de komst van het chemisch bedrijf uit Amerika. Twee jaar geleden nog wezen de criti casters van toen naar de Kleine Huis- senpolder bij de Griete die de afgelo pen jaren ontgift werd. De gemeente lijke stortplaats in die polder werd ruim 35 jaar geleden volgeplempt met huisvuil maar ook met tonnen che misch afval. Gestort door afvalverwer kers die het ophaalden op het Dow-terrein. Die vaten liggen naar la ter bleek niet alleen in de Kleine Huis- senpoldermaar ook op tientallen an dere locaties. Verstopt onder de klei. Dow wordt er meer dan dertig jaar la ter nauwelijks op aangekeken. Zo ging dat in die tijd. Het milieu was nog niet gevangen in regels en je moest toch ergens naar toe met al dat afval. Monitoren Van Houwelingen: „Tot 1971, zes jaar na de komst van Dow, was er geen en kele registratie van het afvalwater dat in de Westerschelde geloosd werd. Er was geen wettelijk kader, geen wet verontreiniging oppervlaktewateren. Zes jaar na het opstarten van de fa briek is er begonnen met het monito ren van het afvalwater dat in de Wes terschelde geloosd werd. Op basis van die registratie zijn we naar de bron ge gaan, naar de fabrieken. Sinds 1983 heeft Dow voor iedere fabriek een aparte afvalwatervergunning." Veertien jaar lang werd er nauwelijks of niet bijgehouden wat er door de ver schillende fabrieken langs de Wester schelde de lucht werd ingeblazen. Van Houwelingen weer: „Tot 1979 niets ge vonden in de archieven. Nu moeten we ons houden aan allerlei regeltjes, bijvoorbeeld op het gebied van regis tratie. Prima, dat doen we ook. Ster ker nog, naast het volgen van die regel geving leggen we onszelf op het ter rein van milieu en veiligheid verplich tingen op. We doen in een aantal ge vallen meer dan we wettelijk moeten doen." Als voorbeeld dient de veiligheid. Wel iswaar niet het terrein van Van Hou welingen, maar de milieuman is niet te beroerd af en toe een zijweggetje in te slaan. „We leggen de lat heel hoog. Nul ongelukken is voor ons eigenlijk de enige acceptabele score. Daarom hebben wij besloten dat we het tien jaar later (in 2005 dus) 90 procent be ter moeten doen. Hadden we in 1994 nog vrijwel elke week een incident, vandaag de dag liggen we met 4 onge vallen in 2005 goed op koers om die doelstelling te realiseren." „Het is al meer dan tien jaar geleden dat we op onze locatie een dodelijk on geval hadden. In de beginjaren was dat een dodelijk ongeval per jaar. Dat willen we natuurlijk nooit meer. Het staat ook niet meer ter discussie: op het terrein moet het veilig zijn. Punt uit." Uit het duurzaamheidsverslag 2004: Bij Dow leggen we onszelf stren ge normen op als het gaat om de be scherming van het milieu. We willen toekomstige generaties niet opzadelen met de gevolgen van onze industriële activiteit. Daarom gaan we zuinig om met water, energie en natuurlijke grondstoffen en proberen we de hoe veelheid afval en emissies naar bo dem, water en lucht te beperken. Van Houwelingen: „Sinds het begin van de de monitoring in 1979 hebben we de luchtemissies met ongeveer tachtig procent teruggebracht. In 1995 hebben we een tienjarenplan op gesteld met ambitieuze plannen. Ne gentig procent minder morsingén, hal vering van alle emissies, vermindering van afvalstromen en afvalwater met vijftig procent. We hebben ons ook aangesloten bij het zogeheten Conve nant Benchmarking Energie Efficien cy. Daarmee verplichten we onszelf om uiterlijk in 2012 tot de toptien van energiezuinige bedrijven ter wereld te horen. Met het ondertekenen van het Milieuconvenant stelt de chemische industrie zich ten doel om de belas ting van het milieu te verminderen." Dat klinkt mooi. Te mooi om waar te zijn? Van Houwelingen eerlijk: „Niet alle doelstellingen zullen gehaald wor den, maar we komen wel een heel eind. De vuilbelasting van de Schelde is sinds het begin van de registratie met 98 procent gedaald. Zo'n vijftig procent van het afvalwater kunnen we nu hergebruiken. Het regenwater vangen we gescheiden op en we gaan beginnen met het gebruiken daarvan. De afgelopen jaren is de kwaliteit van het Scheldewater aanzienlijk verbe terd. Er zwemmen weer zeehondjes, maar natuurlijk wil ik niet zeggen dat het alleen aan Dow te danken is. Wel heeft Dow daar een steentje aan bijge dragen. Ik durf te stellen dat het een indrukwekkende prestatie is, want we hebben de laatste tien jaar veertig pro cent meer productiecapaciteit. We hebben meer fabrieken gebouwd en toch minder afvalwater in de Wester schelde geloosd." Die nieuwe fabrieken zorgden er wel voor dat Dow vorig jaar meer C02 en methaan heeft uitgestoten. Van Hou welingen: „Dat klopt. Maar door de foto Camile Schelstraete verbeterde technieken stoten we rela tief minder uit. Absoluut gezien ge bruiken we meer energie, maar daar staat tegenover dat de energie-effi- ciëntie is verbeterd. We zoeken het nu vooral in innovatie, in nieuwe technie ken die het milieu sparen." Europa Geen gemakkelijke opgave. Ook al om dat het blijven voldoen aan regelge ving steeds moeilijker wordt. Zeker met de lawine van Europese richtlij nen die sinds enkele jaren de wereld van de chemie is binnengerold. Van Houwelingen: „Die internationale re gels zijn we nu aan het vertalen. An ders gezegd: wat verandert er voor ons bij het definitief invoeren van di verse Europese regels. Dat valt voor Dow meestal mee. We verwachten bij voorbeeld niet al te grote problemen voor de verwerking van het afvalwa ter of op het gebied van afval. Intern hebben we al veel gedaan en kunnen we aansluiten op de nieuwe eisen die in Brussel gesteld worden. Maar op het gebied van luchtemissies er nog wel werk aan de winkel. Op zich is de regelgeving niet zo ingewikkeld. Maar het wordt veel moeilijker als de ver schillende lidstaten die eisen anders interpreteren. Dat Spanje bijvoor beeld wat gemakkelijker omgaat met een nieuwe eis dan Nederland. Dan kan het gebeuren dat een bedrijf zegt: dag Nederland, we vestigen ons in Spanje." De nieuwe regels mogen dan volgens Van Houwelingen niet al te in gewikkeld zijn, het worden er wel steeds meer. „We hebben nu, om maar wat te noemen, te maken met de vo gel-, en habitatregelgeving. Daar loop je vooral tegenaan als je wilt uitbrei den. Je hebt te maken met nieuwe re gelgeving op het terrein van geluid en licht. Daar wordt met de verschillen de overheden uitvoerig over gepraat. Maar discussies vergen weer veel tijd. Dat kan voor vertragingen in procedu res zorgen en zodoende moeten beslui ten uitgesteld worden." Strijd De eeuwigdurende strijd tussen econo mie en milieu. „Maar die bijten elkaar niet altijd", zegt Van Houwelingen. „Afvalreductie betekent winst voor het milieu, maar ook voor ons. Bij een dure olieprijs zijn we ook gebaat bij efficiënter werken en goed omsprin gen met grondstoffen en energie. We zijn niet blij als we geconfronteerd worden met plafonds die aan emissies gesteld worden. Bijvoorbeeld voor C02 Want het gebruik van nieuwe technologie leidt altijd tot een efficiën tere bedrijfsvoering en zodoende tot meer productie en tegelijkertijd min der milieubelasting. We kunnen niet uitsluitend zoeken naar het gebruik van andere grondstoffen en andere manieren van energie opwekken. Daar werken wij ook aan, maar als we alles in een keer moeten omgooien, ko men we in de problemen." Naar buiten wijzend zegt Van Houwe lingen dan dat er een eind verderop op een braak liggend veldje fraaie or chideeën groeien. „Beschermde orchi deeën nog wel. Er vliegen ook bijzon dere vlinders rond. Er zijn kleine zil verreigers, een kolonie oeverzwalu wen en zelfs een paartje slechtvalken waargenomen. Ook zijn er hertenspo ren gevonden." Van Houwelingen haalt die wijsheid uit het rapport van natuurinventarisa- tie die op verzoek van Dow vorig jaar op het terrein werd uitgevoerd en re cent werd afgerond. „De onderzoe kers waren blij verrast. Natuurlijk ver stoort bedrijvigheid milieu en natuur. Dat ontkent niemand bij Dow. Maar kennelijk is die verstoring veel min der dan algemeen verwacht werd. Dankzij die inventarisatie kunnen we nu bewust omgaan met de aanwezige natuur en zodoende de schade voorko men of zoveel mogelijk beperken en - waar nodig - elders compenseren. Daar werken we graag aan mee, Fotograaf Kwestie van communiceren met de steeds kritischer en soms wantrouwi ge buitenwereld. Nog niet zo heel lang geleden was dat niet bepaald het sterk ste punt van de chemische industrie. Legendarisch is het verhaal van een fotograaf die op de zeedijk bij Dow een zee van mensen zag. Ze waren uit voorzorg door Dow naar de dijk ge stuurd omdat er op het terrein iets mis dreigde te gaan. Een telefoontje naar Dow leverde niets op. Er stonden geen mensen op de zeedijk, was het antwoord. Tot de volgende dag de foto in de krant stond en het bedrijf schoorvoetend toegaf dat er even paniek was geweest, maar dat het achteraf gelukkig mee viel. Van Houwelingen: „Dat is lang gele den. De chemische industrie is veel opener is geworden. En Dow loopt daarin mee vooraan. We doen veel meer dan de voorgeschreven rappor tageplicht en moeten incidenten mel den aan de overheid. Die communica tie met de buitenwereld is gewoon heel belangrijk. Eerlijkheid uiteraard ook. Als er wat is of wanneer je vooraf weet dat er mogelijk sprake is van overlast voor omwonenden moet je dat in alle openheid vertellen. Aan ge heimzinnigheid heeft niemand iets Eerlijkheid duurt ook hier het langst." Romain van Dammc Dow zuivert vervuild water. foto Wim Kooyman Broeikaseffect, verzuring en een gat in de ozonlaag. Het zijn termen die inmiddels aar dig ingeburgerd zijn en wereld wijd voor onrust zorgen. Krim pende gletsjers, zachte en voor al natte winters in grote delen van Europa en een almaar stij gende zeespiegel zijn de getui gen van een probleem dat door velen in de schoenen van de (chemische) industrie wordt ge schoven. Het broeikaseffect wordt voor al veroorzaakt door de uitstoot van kooldioxide (C02). Dow Terneuzen heeft berekend dat de fabrieken in Zeeuws-Vlaan deren ongeveer 18 procent (3345 kton Co2) vertegenwoor digen van de C02-uitstoot van de chemische industrie. De che mie draagt voor ongeveer 38 procent bij aan de totale indus triële emissie in Nederland, die van dezelfde orde van grootte is als die van de energiesector. Een grote vervuiler die snel groeit, is het verkeer dat in 2002 14 procent C02 de lucht injoeg. De bijdrage van Dow aan de na tionale C02-uitstoot bedraagt zo'n 3 procent. Wereldwijd is de bijdrage van Nederland gering. De Verenig de Staten is de grootste vervui ler, gevolgd door de Europese Unie, Rusland en Japan. Die vervuilers worden echter op de voet gevolgd door China en In dia waar de economiën zich ra zendsnel ontwikkelen. Verzuring is een ander pro bleem. Ammoniak (landbouwmest), zwaveldioxide, stikstofoxiden (Nox), vluchtige organische stoffen en fijn stof zorgen voor de verzuring die bossen aan tast. Ongeveer een kwart van de ver- zuringsproblematiek wordt ver oorzaakt door de uitstoot van stiksofdioxides (NOx). Dow Terneuzen veroorzaakt 14 pro cent van de Nox-uitstoot van de chemische industrie. De grootste Nox-uitstoot is afkom stig van het verkeer (55 pro cent) en de energiesector (25 procent). Nationaal gezien is de bijdrage van Dow aan de totale verzuringsproblematiek slechts 0,2 procent. Dow probeert de uitstoot van stoffen die voor verzuring zorgen verder te ver minderen door de stookinstalla- ties te optimaliseren en lekver liezen en de emissies via fak kels drastisch te verminderen. De aantasting van de ozonlaag is te wijten aan de uitstoot van chloorhoudende stoffen als CFK's die onder andere in koel kasten zaten. Dow Terneuzen stoot vrijwel geen ozonlaag aantastende stof fen meer uit. De bijdrage is sterk teruggedrongen omdat het gebruik van diverse stoffen is stopgezet. Romain van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27