Chemie zit nu eenmaal in ons leven We kijken, dragen, voelen en eten Dow Adactie bijlagen: 0113-315680 "ww.pzc.nl -mail:redactie@pzc.nl jstbus 31, 4460 AA Goes jvertentie-exploitatie: oord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; »euws-Vlaanderen: 0114-372770; ationaal: 020-4562500. onderdag 1 september 2005 et gaat economisch wat beter met de chemische industrie. Daarnaast is de krampachtigheid rondom (Amerikaanse) nieuwe veiligheidsprocedu res na 11 september 2001 weggeëbd. Een mooie aanleiding voor een bescheiden feestje, vond de leiding van Dow Bene lux. Om de Zeeuwse bevolking, de naaste buren voorop, weer eens bij de gang van zaken te betrekken. Dow Benelux viert dit jaar de veertigste verjaardag. Op 24 mei 1965 opende wij len prins Bemhard het Temeuzense fabrieksterrein officieel. De feestdag, vastge steld na de zomervakantie op zaterdag 3 september, is een beetje arbitrair en ge zocht, geven ze bij Dow direct toe, want in 1997 is het 35-jarig bestaan al her dacht. Destijds greep het bedrijf terug op de eerste grondaankopen voor Dow Ter- neuzen. De aanleiding is voor de chemiegigant niet zo belangrijk, de Zeeuwen moeten gewoon weer eens weten dat Dow nog steeds meevoelt met de samenle ving en een betrokken onderneming is. In deze bijlage wordt gesproken over wat Dow was en is en hoe Zeeuws-Vlaanderen zoete en wrange vruchten plukt van de komst van het concern. foto Wim Kooyman VT"atuurlijk weet iedereen dat Dow zich „N hoofdzakelijk met plastic bezighoudt, laar wat ze nou precies maken? Grondstof je oor dit, grondstofje voor dat, maar echt iets 4stbaars? Nee, Dow is vrijwel nergens zicht- aar aanwezig. En toch komen we ongemerkt onderden, misschien wel duizenden keren per -ag in aanraking met producten die hun oor- prong bij Dow hebben. Van tandenborstelharen )t luiers en van autobanden tot shampoo. De Herbert's Centenial Jazzband toeterde in 1997 al eens een lof lied over de grondlegger van de fa briek, Herbert H. Dow. Op een cd'tje ter ere van het honderdjarige bestaan van het wereldwijde Dow-concem brulden de dixiezangers: With enthou- siasm and no doubt, there are no words to say, cause thanks to him we' re living now, this day is Herbert's day. Tribute to Herbert, that's what we're singing now, Tribute to Herbert, our man is Herbert Dow! Oftewel: hulde aan Herbert. En zo is het maar net, want zonder chemiegi- ganten als Dow had de wereld er nu heel anders uitgezien, denkt Stan Bos man uit Hulst. Bosman is al 34 jaar voor Dow in Ter- neuzen actief en mag zich nu Senior Director Research and Development en Global Analytical Work Process Leader noemen. Da's een hele mond vol, maar het komt er op neer dat Bos man wereldwijd de productielaborato ria van Dow aanstuurt. In die hoeda nigheid heeft hij een goed beeld van producten die met behulp van Dow-materiaal worden vervaardigd. ,.Je kunt het zo gek niet bedenken of het kan van Dow afkomstig zijn. Let wel, het kan, maar het kan dus ook dat het van een ander concern komt. Thuis sta ik overigens geen moment stil bij de chemie om mij heen. Totdat ik er op word aangesproken. Dan voel ik me toch een soort ambassadeur van de chemie, ook omdat mensen vaak al leen de negatieve kanten van de chemi sche industrie belichten. Maar verder denk ik thuis echt geen moment bij al les wat ik in handen heb, dat het wel eens van Dow-materiaal gemaakt kan zijn", vertelt hij. Groot gelijk, want je zou er hoorndol van worden. Om toch een beeld te krij gen nemen we een denkbeeldige, maar redelijk doorsnee dag door. Te begin nen in de vroege ochtenduren, als de wekker zich akelig hard laat gelden. Bosman: „Als dat ding van plastic is, kan het basismateriaal van ons ko men. En een stalen variant is vaak van verf voorzien, waarvoor grondstof fen zijn gebruikt die bij Dow zijn ge maakt. Dat is dus de eerste aanraking met Dow. Hoewel, de matras van het bed is vaak van polyurethaanschuim. Dat komt dus ook van Dow. Wordt trouwens ook in de zetels van auto's gebruikt, maar zover waren we nog niet, hè?" Shampoo Precies, eerst de badkamer in. De douchewand is doorgaans gemaakt van transparant materiaal, de douchestang en douchekop zijn vaak van verchroomde kunststof en wat te denken van een flesje shampoo? Echt waar, dat is ontzettend hightech. „Aan badschuim, shampoo en zeep worden emulsiemakers toegevoegd. Die zorgen ervoor dat deze producten in een mooie, dikke vorm blijven. Daardoor krijg je ook egaal schuim, waarin alle bubbeltjes even groot zijn. En in duurdere shampoo zit lanoline. Dat is een soort vet uit schapenwol, een natuurproduct dat door Dow ver der wordt aangepast. Lanoline werkt verzachtend, het is een prima combi natie met huidvet. Veel mensen vin den dat heerlijk aanvoelen." Zo, het lichaam is geschrobd. Nu de tanden nog. „In een tandenborstel zijn verschillende soorten plastic ver werkt, maar ook de haren zelf kunnen van een bepaalde kunststof zijn. En de tube is gemaakt van polyethyleen. Kan allemaal van Dow afkomstig zijn. Trouwens, in tandpasta zitten ook weer emulsiemakers, die ervoor zorgen dat de pasta goed vloeit en keu rig op de borstel blijft liggen. Die stof fen worden gemaakt in onze vestiging in Zwijndrecht", zegt Bosman. We hebben dus amper met onze ogen geknipperd of Dow komt meteen al om de hoek kijken. Sterker nog, een kwartier nadat die verrekte wekker van zijn neus maakte, hebben we al tig keer Dow-plastic door onze han den laten gaan. En laten we kleinighe den als lichtknopjes, deurklinken en kunststof raamkozijnen maar buiten beschouwing laten... Aankleden dan maar. „Kleding waarin polyester is verwerkt kan talloze verschillende ve zelsoorten bevatten. Eigenlijk worden er praktisch geen vezels meer ge bruikt die niet zijn voorbewerkt. De vulling van jacks kan trouwens ge maakt zijn van gerecycleerde polyes- terflessen. Dat materiaal isoleert na melijk heel goed." Dan de schoenen aan, die hoognodig een poetsbeurt kunnen gebruiken. En jawel, wie hebben we daar? Juist, Dow. Bosman: „In schoensmeer zitten ami nes. Die worden in Terneuzen ge maakt. Amines hechten goed aan leer en vormen een beschermend laagje te gen vuil. Goed, dan zijn we in de keu ken beland voor het ontbijt. Beginnen we natuurlijk met alle verpakkingsma terialen. Van brooddozen tot folie en van melkpakken tot plastic dat geen zuurstof doorlaat, zodat producten langer te bewaren zijn. En de ijskast is ook grotendeels gemaakt uit grond- foto Peter Nicolai stoffen die Dow vervaardigt. De bin nenkant is vaak van plastic en het ma teriaal moet dusdanig zijn, dat het ook bij lage temperaturen niet bros wordt. Overigens zorgt urethaan- schuim ervoor, dat de koelkast goed geïsoleerd is." Bij een beetje ontbijt hoort natuurlijk een ochtendkrant. Ha, die.is dus niet van Dow! „Maar luxepapier deels weer wel, want daar zit een latexlaagje overheen. Dat ma ken we ook in Terneuzen. Dat voor komt dat de inkt uitloopt. Vergelijk maar eens de afdrukkwaliteit van een foto in de krant en een foto in een tijd schrift. Dat heeft alles met dat laagje te maken." De laminaatvloer, de achterkant van vloerbedekking en de isolatie van de woning (met de befaamde blauwe Dow-schuimplaten) laten we maar even buiten beschouwing, we stappen de auto in. „In een auto is tegenwoor dig bijna alles chemisch. Zonder che mie hadden we nu nog in een T-Ford gereden, want die was nog hoofdzake lijk van leer, metaal en glas. Nu is vaak alleen het chassis en de bodem plaat nog van staal, de rest is kunst stof. Zo worden onze producten ge bruikt om auto-onderdelen aan elkaar te lijmen in plaats van te lassen. Daar door worden de constructies sterker en lichter. Koelvloeistof en antivries zijn eigenlijk pure Dow-producten, al leen worden ze niet onder die noemer verkocht." Onderweg zien we landbouwers zwoe gen en windmolens traag rondjes draaien. „Dow fabriceert onder meer grondstoffen voor landbouwbestrij- dingsmiddelen. Ook maken wij be- schermfolies die voorkomen dat er on kruid tussen de gewassen groeit. Als de plantjes voldoende gegroeid zijn, breekt de deken zichzelf onder in vloed van zonlicht af. Het materiaal komt in de grond terecht, waar het op gevreten wordt door bacteriën. Tja, en windmolens zouden echt niet draaien zonder hulp van de chemie, want de wieken zijn van vezelversterkte kunst stoffen gemaakt. Met zonnepanelen is het net zo. Eigenlijk moeten we al die natuurjongens dankbaar zijn, want zij leggen steeds de nadruk op deze ma nieren van energieopwekking. Wij zijn een deel van hun oplossing. Weet je, als we alleen maar natuurlijke ma terialen zouden hebben, zouden we echt niet alle mensen op de wereld kunnen kleden en voeden. We hebben de chemische industrie gewoon no- dig." Da's natuurlijk een mooi stukje pro motiepraat, je zou er nog hoofdpijn van krijgen. Maar.... „Grote kans dat als je een paracetamolletje neemt, je vijftig procent 'Dow' doorslikt. We le veren namelijk ook grondstoffen voor de farmaceutische industrie, zoals op losmiddelen en vulstoffen. En ook kli nisch materiaal, van handschoenen tot infuuszakken." Kunstgras Tot slot: heeft de kleine hummel het 's avonds in zijn broek gedaan, dan kan hij dankzij Dow best nog even met een volle luier rondhuppelen. En dus is het ook met dank aan Dow dat je dan nog even lui onderuitgezakt voor de televisie (uitleg over het mate riaal van de behuizing daarvan is in middels overbodig) kunt blijven han gen, in de hoop een mooie voetbalwed strijd te zien. Bosman: „De voetbal lers van Ajax trainen op kunstgras, waarin Dow-materialen zijn ver werkt. Zo'n veld kan trouwens best sportieve voordelen opleveren. Kijk maar naar Heracles, dat nu al een paar jaar op een kunstgrasveld speelt. Die hielden PSV een paar weken gele den toch maar mooi op een gelijk spel." Conclusie: we kijken, dragen, voelen en eten Dow. Elke dag weer, talloze keren, zonder dat we er bewust mee bezig zijn. Pffff. .da's maar gelukkig ook. Tijd om het hoofd te ruste te leggen. Op een kussen met schuim van Dow. Nee, niet in een pyjama van polyester. veel te warm! Een onderbroek is vol doende, gemaakt van. Raymond de Frel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25